Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1051) mdraco válasza gyapo11 (#1038) üzenetére


mdraco
őstag

Mivel még nincs elég rutinom új programot írni, ezért a neten talált programokat probálom felhasználni, pl [link].

buttonState = digitalRead(buttonPin);

Ez esetben hogy tudnám kezelni a prell-t? :F

(#1036) nyunyu Köszönöm!
(#1040) tibi-d: Nem tudom megcsinálni...

[ Szerkesztve ]

(#1052) dave0825 válasza gyapo11 (#1049) üzenetére


dave0825
őstag

Tudom, hogy nem ugyanaz a kék és fehér led, de utánanéztem, kb. 0,4V eltérés van a kettő között, persze ez led-enként valamivel gondolom eltérhet.

Azt hittem, hogy attól függetlenül, hogy külön-külön 330 ohmos ellenállást kapnak a párhuzamosan kötött led-ek, attól még halványabban világít, de akkor köszi, most már tudom.

Na, átírtam úgy a programot, hogy a 6 sor helyett csak 1-et kapcsoljon be, így az folyamatosan világít (még 2s-os késleltetéssel is, tehát így folyamatosan bekapcsolva vannak a tranzisztorok), viszont sokkal erősebben világítanak így a led-ek, mintha az összes sort fölismerné, és úgy menne soronként a mátrixban. :F
Mindegy, mondom megmérem, mekkora áram folyik a led-eken, tehát a multit az egyik tranzisztor (amelyik a KILENC szó led-jeit vezérli) és az ellenállás-csomópont közé tettem. Ugyanaz van, mint tegnap: egy 1-est ír a multi, akárhova kapcsolom, viszont a méréshatár-váltással változik a led-ek fényereje, tehát gondolom oda kellene kapcsolni, ahol ugyanolyan erősen világít, mint az ÓRA és a PERC szavak led-jei.

Én csinálok valamit rosszul, vagy nem jó a multi? :F Máskor is mértem áramot, és akkor jó volt.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1053) gyapo11 válasza mdraco (#1051) üzenetére


gyapo11
őstag

Ez beolvassa a nyomógomb állapotát, a buttonState változó értéke vagy 0 vagy 1 lesz.

Az #1031-be linkelt példa jó, ha nem értesz benne valamit akkor kérdezz.
Illetve még javaslom a folyamatábrát, azal könnyű megérteni a működést programnyelvtől függetlenül, és utána át kell fordítani az arduino nyelvére, ebben tudok segíteni.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1054) gyapo11 válasza dave0825 (#1052) üzenetére


gyapo11
őstag

Mondtam, hogy erősebb lesz, mert 100 % a kitöltési tényező. Viszont így lehet kényelmesen mérni.
Úgy látom a multiméter 2 mA állásban van, tedd át 20 vagy 200 mA-be, és akkor jó lesz.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1055) dave0825 válasza gyapo11 (#1054) üzenetére


dave0825
őstag

Bármelyikbe teszem, ugyanazt írja ki, már próbáltam, meg már írtam is. :F A 20 és a 200mA-nél ugyanígy 1es van, viszont 20-nál gyengébbek, 200-nál még gyengébbek a led-ek, 20A-nál pedig 0-át ír a multi, és a led-ek nem is világítanak. Próbáltam a másik porton, a 20A-esen, ott is bárhova kapcsolom, semmi. :W
Egyébként jó helyen mérem egyáltalán?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1056) gyapo11 válasza dave0825 (#1055) üzenetére


gyapo11
őstag

A 20 A-es lyukban csak a 20 A-es állással mér, viszont ha a 20 és 200 mA-ben is 1-es, tehát túlcsordul, akkor vagy rossz a műszer, vagy 200 mA-nél több áram folyik. Viszont ha 5 mA folyik ledenként, akkor több mint 40 lednek kellene lennie, tehát ez nem játszik.
Feszültséget mér? Mert akkor a 330 Ohmokon meg tudnád mérni a leden átfolyó áramot, illetve az ahhoz tartozó feszültséget.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1057) tvamos válasza dave0825 (#1052) üzenetére


tvamos
nagyúr

Talán hasznos lenne, ha megpróbálnál könyvekből is okosodni. Elsőnek pl. itt van ez: [link]

Akkor rosszul van bekötve a multimeter. Rajzold le magadnak, hova akarod kötni, és szisztematikusan csináld meg.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1058) dave0825 válasza gyapo11 (#1056) üzenetére


dave0825
őstag

Feszültséget mér, tegnap azzal állítottam be a buck kimenő feszültségét.

Ellenállásokon mindegyiken 1,15-1,39V (egyiken ennyi, másikon annyi, nem sorban növekszik), a led-eken pedig 2,95-3,04V (az utolsó 2 led-en esik 3,04, a többin a 2,95). Együttesen az ellenállás-led sorbakötésen pedig 4,10-4,30 (gondolom itt a tranzisztorok 0,7V-ja megy el).

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1059) gyapo11 válasza dave0825 (#1058) üzenetére


gyapo11
őstag

Akkor az áram ~3.6 mA. Elég kevésnek tűnik. A tranyók viszont jól teljesítenek, összesen 0.7 V a kettőn, bár ilyen kis áramnál ez sem meglepő.
A következő feladat az lenne, hogy olyan időzítéssel hajtsd meg, ami a kész áramkörben lesz. 1 ms-ig világít, 5 ms-ig nem (ha jól emlékszem). És akkor még rá kellene illeszteni a borítást is, hogy a valós fényerő kiderüljön. Ha kevés, akkor a 330 Ohmokat kell csökkenteni, az elméleti minimum (75 mA led áramra és 1 V veszteséggel a tranyókon) 13 Ohm. Pontosan nehéz megmondani, mert függ a tranyók szaturációs feszültségétől (ami növekvő áramnál nőni fog), és a kék led feszültségétől (ami szintén növekszik az árammal), hogy mennyi fog esni az ellenállásra, de ha tranyók 1 V, led 3 V, akkor 75 mA-hez 13 Ohm kell.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1060) tvamos válasza dave0825 (#1058) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ilyen kis áramnál nem kéne ilyen nagy legyen a szaturáció! Mérd meg külön az NPN, és PNP tranzisztorokat!
A 0.7V az a bázis-emitter feszültség esés! De az amúgy is kétszer lenne!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1061) dave0825 válasza gyapo11 (#1059) üzenetére


dave0825
őstag

Igen, annyi áram folyik, kiszámoltam én is. Megmértem kíváncsiságból a tranzisztorokon eső feszültségeket: BC: 0,66V, BE: 0,7V PNP-knél, BC: 0,7V, BE: 0,75V NPN-eknél. A CE mind a kétféle tranzisztornál 0,03, tehát kb. 0V.

A teljes borítást nem tudom ráilleszteni, mert csak próbapanelen rakosgattam össze, a nagyobb gond viszont az, hogy még nincs meg a tükörfólia, ami majd a plexire megy rá. Egyelőre csak a betűmatrica van meg. A fólia és a matrica után még lesz egy valamilyen papírréteg, ami áttetsző lesz, tehát a led egyenes fénye helyett kicsit szétterjedtebb kör alak lesz. Ezt egyelőre tudom helyettesíteni a matrica hátulján található papírral, amire gyárilag ugye rá van ragasztva, tegnap azon néztem (mikor gyengébben világított, amikor rendesen mátrixban volt írva a program), de elég gyenge volt, tehát annál lehetne erősebb. Nagyjából éjszakai fénynek felel meg az a fényerő. A jelenlegi erősebb fényerőnél egy kicsivel nagyobb, az már lehetne a nappali.
Szóval akkor vegyek kisebb ellenállásokat?

(#1060) tvamos: megelőztelek. :) Csak sokáig tartott a válasz, de mikor megmértem, még nem írtál. :)

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1062) tvamos válasza dave0825 (#1061) üzenetére


tvamos
nagyúr

Akkor nem jön ki az 5V.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1063) dave0825 válasza tvamos (#1062) üzenetére


dave0825
őstag

4,95-re állítottam pedig be az lm2596-ot, annyin van most is, megmértem.

Minden led lábán 330 ohmos ellenállás. 7 led párhuzamosan kötve, majd 6 szintén. Az összes led negatívja összekötve, ez megy az NPN kollektorára, ennek az emittere a GND-re, a bázis pedig egy 1K-s ellenálláson keresztül a 6-os pin-re, ugyaninnen egy 2K2-n keresztül a +5V-ra. A 7 led pozitívjai (persze ellenállások után) összekötve, ezek mennek az egyik PNP kollektorára, ennek az emittere a +5V-ra, a bázisa pedig egy 4K7 ellenálláson keresztül a 11-es pin-re. A 6 led pozitívjai ugyanígy: ellenállások után összekötve, ezek a másik PNP kollektorára, ennek az emittere szintén a +5V-ra, a bázisa pedig egy 4K7-en keresztül a 9-es pin-re.
Így mondta még annak idején zka67. Mi nem jó, hogy nem jönnek ki a várt fesz. értékek? :F

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1064) tvamos válasza dave0825 (#1063) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ezt irtad:
Ellenállásokon mindegyiken 1,15-1,39V , a led-eken pedig 2,95-3,04V
Ha ehez hozzaadom a 2 x 0.03V-ot, akkor az nem 5V
Irod is:
Együttesen az ellenállás-led sorbakötésen pedig 4,10-4,30 (gondolom itt a tranzisztorok 0,7V-ja megy el).
Akkor most hol az igazsag?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1065) mdraco válasza gyapo11 (#1053) üzenetére


mdraco
őstag

Megcsináltam. Köszönöm szépen a segítséget!

(#1066) gyapo11 válasza dave0825 (#1061) üzenetére


gyapo11
őstag

Egyelőre még ne kapkodd el az ellenállás vásárlást, mert nem a végleges ledek vannak és nincs rajtuk a fólia. Majd ha ezek is meglesznek, akkor tudod megnézni a tényleges fényerőt, és meghatározni a szükséges ellenállást.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1067) dave0825 válasza tvamos (#1064) üzenetére


dave0825
őstag

Így néz ki a kapcsolás (az X jelöli a 6-os pin-t, vagyis a sort, a LO és a HI pedig a 11-es és 9-es pin-t, a 2 oszlopot /rendes kimenetet nem találtam a programban, 2 éve használtam utoljára :), ahogy led-et sem találtam/ )

Az ellenállások bal illetve jobb oldalára rakva a multiméter 2 tűjét mutat 1,15 és 1,39V közötti értéket. A led-ek bal illetve jobb lábához érintve pedig 2,95-3,05V közötti értéket. A 3. mérésem pedig az ellenállások bal oldalához érintve a multiméter egyik tűjét, a led jobb oldali lábához pedig a másik tűjét, így mutatott 4,10 és 4,30V közötti értéket. A zárójeles részt azért írtam, mert azt hittem, hogy a 0,7-0,9V, ami hiányzik, az a tranzisztor lesz, de akkor tévedtem.

(#1066) gyapo11: okés, akkor megvárom, míg megjönnek a led-ek. Az ellenállásokon kívül akkor mást biztosan nem kell változtatni? Pl. másik tranzisztor, vagy a többi ellenálláson kívül más értékűt venni?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1068) gyapo11 válasza dave0825 (#1067) üzenetére


gyapo11
őstag

Egy élmény egy rendes rajzot nézni a paintes kreálmány után. :)
Tényleg hiányzik a feszültségből, nem lehet, hogy belép a tápmodul áramkorlátja? Ha egyáltalán áramkorlátozós. Vagy mégis a tranyókon marad, máshol nem lehet.
Mindegy, egyelőre az alap infók megvannak, ha meglesznek a ledek, akkor azokat is meg kell mérni, megnézni a fényüket, és úgy lehet továbblépni.

Hogy mit kell változtatni, az majd kiderül, ha növelni kell a ledek áramát, akkor változhat más is. A leddel soros ellenállás az első, ha a tranzisztorok kinyitnak eléggé, akkor semmi mást nem kell változtatni. Ha nem nyitnak ki eléggé, akkor még a bázisok körüli ellenállások is változhatnak. Ha pl. föl kell menni a ledekkel 50 mA-re, az tíz lednél már 500 mA, ott már elég jól ki kell nyitni a tranyót. Nem tudom mekkora bétájúak ezek, de mondjuk ha nem túl sok, pl. 50, akkor már 10 mA-t kell benyomni a bázisán, ehhez 430 Ohm kell, de valamennyi feszültség az arduino kimeneten is marad, vagyis még egy kicsit kevesebb. Szóval lehet hogy kell változtatni, de lehet hogy nem, attól függ milyen fényerőt látsz majd, és hogy a megfelelő fényerőhöz milyen led áram kell.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1069) gyapo11 válasza dave0825 (#1067) üzenetére


gyapo11
őstag

Ja, és a Q3 Q4 rosszul van bekötve, az emitter megy az 5 V-ra.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1070) dave0825 válasza gyapo11 (#1068) üzenetére


dave0825
őstag

Elhiszem. :D

Akkor (remélhetőleg jövő hét végén, de lehet, hogy csak utána héten érek rá) ha megjönnek, összerakom ugyanígy a kapcsolást, és nagyjából elé rakok mindent, ami elé fog kerülni, és megnézem sötétben, világosban, hogy hogy jó.

Amúgy megmértem simán a VCC és GND között ugyanaz a fesz. van, amit a buck-ról kap, és a GND és D09 között is ugyanaz van, viszont a D06-GND és D11-GND között semmi. Ez nem tudom normális-e, vagy számít-e valamit, csak már kínomba már mindent lemérek. :))

Más: tuti, hogy nem jó a multiméter, legalábbis áramot biztosan nem tud mérni: megnéztem, hogy a 13,11V-ot leadó 550mA-es tápra ha rárakok egy 330 ohmos ellenállást (akkor azon ~40mA kell, hogy folyjon), semmit nem jelzett ugyanúgy a multi, pedig ezt a kapcsolást tényleg nem tudom elrontani (még én sem :DDD). Ez apámé, este méricskélek egyet a sajátommal, hátha azzal sikerül.

(#1069) gyapo11: ja igen, bocs. :B

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1071) tibi-d válasza mdraco (#1051) üzenetére


tibi-d
tag

Szia!
Itt a kód, amit az Arduino.cc "learning" oldaláról ollóztam.

State change detection (edge detection)

Often, you don't need to know the state of a digital input all the time,
but you just need to know when the input changes from one state to another.
For example, you want to know when a button goes from OFF to ON. This is called
state change detection, or edge detection.

This example shows how to detect when a button or button changes from off to on
and on to off.

The circuit:
* pushbutton attached to pin 2 from +5V
* 10K resistor attached to pin 2 from ground
* LED attached from pin 13 to ground (or use the built-in LED on
most Arduino boards)

created 27 Sep 2005
modified 30 Aug 2011
by Tom Igoe

This example code is in the public domain.

http://arduino.cc/en/Tutorial/ButtonStateChange

*/

// this constant won't change:
const int buttonPin = 2; // the pin that the pushbutton is attached to
const int ledPin = 13; // the pin that the LED is attached to

// Variables will change:
int buttonPushCounter = 0; // counter for the number of button presses
int buttonState = 0; // current state of the button
int lastButtonState = 0; // previous state of the button

void setup() {
// initialize the button pin as a input:
pinMode(buttonPin, INPUT);
// initialize the LED as an output:
pinMode(ledPin, OUTPUT);
// initialize serial communication:
Serial.begin(9600);
}

void loop() {
// read the pushbutton input pin:
buttonState = digitalRead(buttonPin);

// compare the buttonState to its previous state
if (buttonState != lastButtonState) {
// if the state has changed, increment the counter
if (buttonState == HIGH) {
// if the current state is HIGH then the button
// wend from off to on:
buttonPushCounter++;
Serial.println("on");
Serial.print("number of button pushes: ");
Serial.println(buttonPushCounter);
}
else {
// if the current state is LOW then the button
// wend from on to off:
Serial.println("off");
}
}
// save the current state as the last state,
//for next time through the loop
lastButtonState = buttonState;

// turns on the LED every four button pushes by
// checking the modulo of the button push counter.
// the modulo function gives you the remainder of
// the division of two numbers:
if (buttonPushCounter % 4 == 0) {
digitalWrite(ledPin, HIGH);
} else {
digitalWrite(ledPin, LOW);
}

}
Természetesen úgy alakítod, ahogy neked megfelel.

(#1072) tibi-d


tibi-d
tag

Az én megoldásom valóban bonyolultabb egy kicsit, de bármilyen menüvezérlési feladatra jó. Ahhoz, hogy ezt megírjam, nekem is fel kellett túrni a netet a lehetséges megoldások után. Annak, hogy magad írod meg a kódot, azon kívül, hogy sikerélményed lesz, meg is tanulod.

(#1073) sebay


sebay
csendes tag

Sziasztok! Erre nincs valakinek ötlete? Köszönöm előre is!

(#1074) softguner válasza JoeYi (#10) üzenetére


softguner
csendes tag

Tesztasztalon volt egy ilyenem, de annak az elektronikáját nem én építettem, csak a szoftvert írtam hozzá. A projekt lényege az volt hogy 4 db LDR értéke alapján forgatta a napelemet 2 DC motor a megfelelő irányba, de ilyen léptető motorokkal még nem próbáltam. A DC motorokat relék kapcsolgatták. Egy kapcsolási rajzom van hozzá, bár nekem az kicsit kínai volt. Az agya pedig nem egy MEGA volt hanem egy Nano.

(#1075) Danex válasza softguner (#1074) üzenetére


Danex
addikt

Főnök, amire válaszoltál az már 1éve és 2 hónapja volt :DDD

(#1076) softguner válasza Danex (#1075) üzenetére


softguner
csendes tag

Mint amit építettem az is fél éve volt. De nem is ezért regisztráltam a fórumra, hanem azért hogy belinkeljem az oldalamat. Elég sok teszt van fent RF modulok, IR modulok LCD-k. Akit érdekel nézze meg a modulok leírását.

URL: http://arduinotutorials.my-board.org/

(#1077) bacus válasza dave0825 (#1067) üzenetére


bacus
őstag

lehetne a tápfeszt emelni, miért ragaszkodunk az 5V-hoz? egy 12V-os tápfesz már sokat segit, akkor még egy darab 7805 IC kell, hogy az arduino az 5V-ot kapjon továbbra is.

Egyébként ha nincs beforrasztva (azaz még nincs benne egy csomó munkaóra), az ellenállás nem összeg, pár száz forint...

Ha nem csinálsz nyákot, hova lesz ez a rengeteg ellenállás forrasztva? Rajta lóg a ledek lábán? Zsugorcsövezni fogsz? Nem kis munka.

Én egyszer tettem egy kósza kijelentést, hogy két régi karácsonyfa fűzért, ami jópofa harangok voltak, ledesitek. 32 harang, mindegyik kapott 4 db ledet, amiből kettő kettő felváltva világitott az 50 Hz-es periódusnak megfelelően, illetve minden haranban külön volt két darab negyed wattos ellenállás, hogy elosszam a hő disszipációt.. Napokig csináltam, igaz a munka fele az volt, hogy a régi foglalalot szétszedni, átforrasztani, kivezetni, stb, mert a harang az ugye ahhoz kapcsolódott.

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1078) dave0825 válasza bacus (#1077) üzenetére


dave0825
őstag

A tápfesz dolgot már megbeszéltük a többiekkel, hogy így a legegyszerűbb/legjobb, hogy 8-9V fölötti tápot az lm2596-ra kötni, hogy arról kapjon az Arduino fix 5V-ot.

Nem is annyira az összeg (bár most így +5-600,- lesz az amúgy sem olcsó összesség), hanem nem egyszerű eljutnom a boltba, de megoldom majd.

Rajta lógnak majd a led-ek lábán, igen. Zsugorcsövezni is fogok. Nem kis munka, de szeretem csinálni, és nyák-nak meg nincs ehhez kedvem/időm nekiállni. A következő valamihez már lehet, hogy csináltatok valakivel, csak macerás keresni valakit, még így fórumon is, de az még odébb van.

gyapo11 és tvamos: na, meg tudtam mérni a saját multiméteremmel, ezzel lehet mérni. :) A 6 db párhuzamosan kötött ledeken 24mA áram folyik, a másik 7 led-en pedig 20mA. Ezzel már lehet kezdeni valamit? Feszültségeket nem mértem, vagy megmérjem azokat is? Vagy maradjunk abban, hogy majd ha megjönnek a kék led-ek, és ezzel már ne foglalkozzunk?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1079) gyapo11 válasza dave0825 (#1078) üzenetére


gyapo11
őstag

12 V-nál csak fölöslegesen fűtenének az ellenállások. Minél közelebb megyünk a táppal a led feszültségéhez, annál kisebb ellenállások kellenek a ledekkel sorba, és annál kisebb a hőveszteség.

Az áramméréssel igazoltad Ohm és Kirchoff törvényeit. :)
További teendők majd csak a ledek megérkezése után lesznek.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1080) bacus válasza gyapo11 (#1079) üzenetére


bacus
őstag

Ez igaz, több lenne a hő veszteség, de ha ragaszkodik a már megvett alkatrészeihez...

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1081) bacus válasza dave0825 (#1078) üzenetére


bacus
őstag

4 mA az szerintem kevés, nem fog zavarni tv nézés közben, ez biztos. :-) ha ez még szaggatva is lesz, azaz 1/5 időt világít 4/5 nem, akkor a leolvasáshoz az egyik lábra rá kell még kösd a sötétítő redőnyök vezérlését :-)

Upsz, még tudtam volna szerkeszteni az előző hszt is. Mobil telefonról nem az igaz azért..

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1082) gyapo11 válasza bacus (#1081) üzenetére


gyapo11
őstag

Nagyon csoda ledeknek kell lenni, hogy még tükörfólián át is elég legyen a fényerejük. De lelkiekben már fölkészítettük az ellenállások cseréjére. :)

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1083) dave0825


dave0825
őstag

Én már mindenféle cserére fölkészültem. :D Akkor hétvégén (ha megjönnek a led-ek) újra jelentkezem. :R

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1084) tvamos válasza gyapo11 (#1079) üzenetére


tvamos
nagyúr

Lehetne a LED csoportokat sorba kotni, az meg sokkal jobb lenne, a tranyokon is kevesebb lenne az aram. Persze az is igaz, hogy nehez beallitani egyformara a fenyerot, ha nem egyforma mennyiseget kotunk sorba.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1085) gyapo11 válasza tvamos (#1084) üzenetére


gyapo11
őstag

Igen, erre én is gondoltam már, sokkal kevesebb ellenállás kellene, de mivel különböző számú led van egy-egy csoportban, el is vetettem. Lehetett volna azonos számú leddel megoldani a szavak világítását, de akkor nem betűnként, hanem valami egyenletes fényosztó reflektoros módon, ami sokkal bonyolultabb lett volna mechanikailag, és vastagabb is lenne a tábla.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1086) bacus válasza gyapo11 (#1085) üzenetére


bacus
őstag

És miért ne lehetne csoportonként más ellenállás?

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1087) gyapo11 válasza bacus (#1086) üzenetére


gyapo11
őstag

Inkább a feszültség miatt, egyik csoport 10 másik 4 led, megint sok hő füstölne el.
Na és a 10 led már 30 V fölötti, azt már nem is olyan kényelmes és biztonságos kapcsolgatni.

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1088) tvamos válasza gyapo11 (#1087) üzenetére


tvamos
nagyúr

Lehet variálni is, mondjuk kettőt sorba, kettő csoportot párhuzamosan, mag ilyenek. De már így is bonyolult az egész.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1089) Danex


Danex
addikt

Amúgy ha egy fém műszerdobozba rakom a cuccokat, az összes földet rákössem a burkolatra? Egy DC erősítő lenne, arduinoval vezérelve, csak ,hogy a hangfalkimenetek, bemenetek, betáp, arduino földjét rá kell kötnöm közösen a burkolatra?

(#1090) dev200


dev200
csendes tag

Sziasztok!

Minap érkezett meg egy arduino mega 2560-om. Leszedtem a Arduino honlapjáról a kis szoftwert hozzá. Ki szerettem volna próbálni egy sablon programmal, ami lefordult, de nem írta be a kódot az Eprom-ba.

Vadásztam sokat az arduino honlapján, de sajnos sikertelenül.
Valaki találkozott már hasonlóval?

Köszi

(#1091) Danex válasza dev200 (#1090) üzenetére


Danex
addikt

Az arduino-s programban fent, válaszd ki, hogy mega 2560-as lapod van, illetve a kommunikációs portot is állítsd át a megfelelőre.

(#1092) MineFox54


MineFox54
őstag

Sziasztok!

rég használtam már ardut, ezért berozsdásodott a tudásom.

Ezt hogy oldjam meg?

Van egy ilyen sorom, és az "IDE" rsézre be kéne tűzni egy változót aminek a neve mondjuk "putithere".

ether.browseUrl(PSTR("/write.php?"), "txt=IDE", website, my_callback);

(#1093) dev200 válasza Danex (#1091) üzenetére


dev200
csendes tag

A lapot és a processzort is kivállasztottam, de alatta a portot nem tudom állítani inaktív a fül.

(#1094) gyapo11 válasza dev200 (#1093) üzenetére


gyapo11
őstag

Lehet, hogy nem telepítetted az arduino usb-soros ic-jének driverét? Mert az hozza létre a virtuális soros portot, amin át kommunikálsz az arduinoval.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1095) dev200 válasza gyapo11 (#1094) üzenetére


dev200
csendes tag

Elvileg fent van rajta, meg eszközkezelő se reklamál, hogy valami baja lenne vele.

(#1096) bacus válasza dev200 (#1095) üzenetére


bacus
őstag

Ez nem az. A portok között is látszania kell.

Gondolom az IDE újrainditásán túl vagy. A most nálam lévő IDE, néha nem veszi észre a később rádugott arduionot. (roppant bosszantó, de csatlakoztatás után újra kell inditsam..)

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1097) dev200 válasza bacus (#1096) üzenetére


dev200
csendes tag

Köszi közben megoldódott, egy másik driverrel és másik usb-vel.

(#1098) bacus válasza dev200 (#1097) üzenetére


bacus
őstag

De legalább nem kellett másik arduino is :D

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1099) zoli03


zoli03
őstag

Építeni akarok egy időjárás állomást a következő funkciókkal: óra, külső/belső hőmérséklet és páratartalom, min/max hőmérséklet. Ezeket egyszerre szeretném megjeleníteni (esetleg a min/max hőmérséklet gombnyomásra). Ennyi adathoz viszont valamilyen nagyobb kijelző kéne (az olvashatóság miatt is). Én egy 20x4-es LCD kijelzőt néztem ki (erre kiférnének az adatok, csak nem olyan nagy). Van jobb ötletetek max 5e Ft-ig (külföldről rendelve)?

(#1100) tvamos válasza zoli03 (#1099) üzenetére


tvamos
nagyúr

Veszel par 7 szegmenses LED kijelzot az ebayen, az latszani fog rendesen. Tudsz venni kulonbozo meretueket, es szinueket, ha az tetszik.

Pl. itt van ez.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.