Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2601) tvamos válasza bacus (#2600) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mouserben, meg Digikey-ben van, es ha jol látom, a TME is tartja. Én azt hiszem, a Farnell-től vettem legutóbb, de ott drágább.
Hat... Most éppen lehet, hogy megy a fúrógép. Illetve, ha egy-egy periódusban mashol gyujt a triac, az nem gond, vagy észre sem veszed...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2602) tvamos válasza bacus (#2600) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igy csinalnam:

Az ellenallasnak en 0.6-1W metalloxide vagy wire-wound ellenallast raknek, meg 1000V-os keramia, vagy 250VAC folia kondit tennek.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2603) Janos250 válasza nagyharcos (#2588) üzenetére


Janos250
őstag

Pénzért program írására nem vállalkozok, de elmondom az elképzelésem (persze, ha jól értettem, hogy mit akarsz):
A menüvel akkor boldogulsz a legkönnyebben, ha egy ESP8266 Wifi panel (ebay-en 7-800 Ft) segítségével mobiltelefonon készíted el a menüt html-ben.
Most én is ezeket csinálom a vezérlőkben. Telefonról megnyitod a WEB lapot, beállítod az értéket és kész!

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#2604) nagyharcos válasza Janos250 (#2603) üzenetére


nagyharcos
csendes tag

Köszi, az ötlet jó, de ehhez is láma vagyok még. Ha van működő példád, szívesen ránéznék, hátha ragad rám valami. :DD

[ Szerkesztve ]

Mindenkinek megvan a maga baja..... Üdv: Adrián

(#2605) Ghandi válasza tvamos (#2599) üzenetére


Ghandi
aktív tag

Az a baj hogy nem pontosan ugyan ez a tipus amit linkeltem. Ugyan azok a feszültség,teljesítmén,méret stb,csak ebben nincsen sorkapocs,csak 2kábel megy a ventilátorhoz,és van rajta egy kondi.

Most egy kicsit zavarban vagyok.Akkor most jó nekem az a dimer amiket bacus ajánlott vagy nem?
Mint ahogy irtam nem igazán vagyok elektronikából profi. NYÁKot kb 10éve martam utoljára kezdetleges módszerekkel(sósav+hiperol) akkor is csak egyszerübb 12dB-es hangváltónak valót csináltam.
Ha kapok egy pontos alkatrészlistát NYÁK tervet akkor akkor nagy esélyel meg tudom csinálni,de nem értek annyira hozzá hogy számolgassak értékeket,nem tudom milyen tranyó vagy ic pontosan mit tud,hiába nézem meg az adatlapját akkor sem értem a lényeget.

Elmélet és gyakorlat közt nincs különbség elméletben

(#2606) Ghandi


Ghandi
aktív tag

Egyébként attól félek hogy a végén annyira bonyolódik a dolog hogy én ahoz már tök hülye leszek.
Mint ahogy irtam egy működő PWM szabályzóm már van,kiválóan működik is,csak ez manuális kivitelű. Ha csak annyit tudnánk megtenni hogy a rajta lévő 500k-s potit tudnánk helyettesíteni valami egyszerű elektronikával amit pl az arduino PWM jével tudnék vezérelni akkor már teljesen rendben is lennék,és nem kéne játszanom semmilyen nagyfesszel,ami valjuk be egy hozzá nem értő embernél még rosszul is elsülhet.....
Egyébként is lesznek még problémák ezzel a projektel máshol is.
Inkább leírom az eddigi zsákutcákat hogy átlássátok a lényeget. Eddig a vezérlést kettő ilyen termosztáttal oldottam meg. Ez alkalmas hűtésre és fűtésre is. Az egyik hűtésre volt állítva és 60 fok a bekapcsolási értéke.Ennek az érzékelője a kollektor tetejében,középen van,a reléje szakítja meg a venti fázisát.A másik ilyen termosztát fűtésre van állítva és arra a hőmérsékletre állítom be amilyen meleget akarok a szobában.Ennek a reléje a venti földjét szakította meg. Magyarul ha a kollektorban megvan a 60 fok és a szobában is hidegebb van a beállított értéknél akkor beindul a ventilátor és befújja a levegőt. Eddig még jó is lenne,de ez a venti olyan sok levegőt fúj hogy ha csak épp eléri a 60 fokot a kollektor és beindul a venti akkor 1-2perc alatt le is hűti benne a levegőt.,előfordult olyan hogy egy percet ment,majd 10 percet állt és így tovább. Na ezért kellene szabályozni a ventit,hogy az elején csak kis fordulaton menjen.
De akkor is még megmarad a hőérzékelő problémája,ugyanis ezek a termosztátoknak a felső határa 110fok és ha egy jól felmelegedett kollektornál kapcsoltam be akkor már több volt belül és a hűtésre állított termosztát megbolondult,nem húzott be a reléje.
Az arduinora 3 hőérzékelőt akarnék kötni,a szoba hőjére egy DHT22-őt,ezzel nincs baj,de a kollektorba már egy nagyobb hőt elviselő és porra nem érzékeny szenzor kell pl egy kommersz K tipusú,és még egy ugyan ilyen pár méterrel távolabb a meleglevegő csövében. Na ezt a két érzékelőt nem tudom még hogy hogyan kötöm rá az arduinora

Elmélet és gyakorlat közt nincs különbség elméletben

(#2607) tvamos válasza Ghandi (#2606) üzenetére


tvamos
nagyúr

Tegyel helyette egy digitalis potenciometert! [link]

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2608) Gergosz2 válasza Ghandi (#2606) üzenetére


Gergosz2
veterán

ha nagyon nem akarsz szaggatni talán járható út lenne még, hogy elmész tescoba és veszel egy álló ventit.

Azokban is egyfázisú aszinkron motor van, de a fokozatváltás úgy történik bennük, hogy az állórész tekercselés különböző megcsapolásait kapcsolják. Maga a venti sem drága, én nyáron 3k-ért vettem.

Annyi lenne kb a dolgod, hogy minden megcsapolásra dobsz egy FET-et azokat valami meghajtóval kapcsolgatod és már meg is van a fordulatszám állítható ventid.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2609) tvamos válasza Gergosz2 (#2608) üzenetére


tvamos
nagyúr

Milyen FET-tel kapcsolod az AC motort?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2610) tvamos válasza Ghandi (#2605) üzenetére


tvamos
nagyúr

Hogyne lenne jó, amit ír. Csak annyit tettem hozzá hogy nekem motor kapcsolására jobban bevált ez a kicsit módosított kapcsolás.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2611) Ghandi válasza tvamos (#2607) üzenetére


Ghandi
aktív tag

Ez az ez kell nekem!!! Szuper vagy köszönöm. Ide még nyákot sem kell csinálni,erre a icre egyszerüen ráforrasztom a vezetékeket majd zsugorcső és kész is :)
Nem piszkálok én bele a 230Voltba,a végén még agyonvágatom magam,legjobb esetben is sürün rohangálnék a kismegszakítóhoz :DDD

Gergosz2 : a ventit nem piszkálnám,az pont jó ami van. A kollektorra kb 15-18méter cső van kötve ami 2 szobába vezeti be a levegőt. Ide egy álltalános szobaventilátor teljesítménye kevés lenne és akkor alakíthatnám át a befúvó kört is,ugyanis egy 100mm átmérőjű csőbe kell befujni a levegőt.

Elmélet és gyakorlat közt nincs különbség elméletben

(#2612) Gergosz2 válasza tvamos (#2609) üzenetére


Gergosz2
veterán

Ott a pont. Egy inverter lebegett a szemem előtt, azért volt a "nyelvemen" a FET.

(#2611) Ghandi

Akkor viszont tényleg a chopperes megodás marad.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2613) zka67 válasza Ghandi (#2611) üzenetére


zka67
őstag

Szia, vigyázz, mert az egész fordulatszám szabályzó elektronika 230V-on van! A digitális poti meg nincs leválasztva, és a "poti" lábakon a feszültségnek a Vcc és a GND közé kell esniük.

(#2614) tvamos válasza zka67 (#2613) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igaz! Optocsatolón át kéne tekergetni azt a digitális potenciométert!

Beszaras... pont ma csinaltam ilyet.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2615) bacus válasza tvamos (#2614) üzenetére


bacus
őstag

Milyen próba nyák ez? Két oldalas furatgalvanizált? Mibe kerül ez? :)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#2616) tvamos válasza bacus (#2615) üzenetére


tvamos
nagyúr

Igen. Ingyen kaptam ajandekba.

(#2611) Ghandi válasza tvamos (#2607) üzenetére
Az ott, ami nem latszik a kepen, egy MCP41010. Van belole 100kOhm-os.
Van a PCB-n ket optocsatolo, meg egy tapegyseg ic, de az draga nagyon.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2617) junhum válasza bacus (#2615) üzenetére


junhum
tag

Én 1éve 3$ vettem:

5pcs 6x8cm Double-Side Prototype PCB Universal Printed Circuit Board
http://s.aliexpress.com/JbeQB7nA
(from AliExpress Android)

Your Workout Is My Warm-Up so Shut The Fuck Up And Train

(#2618) Ghandi válasza tvamos (#2614) üzenetére


Ghandi
aktív tag

Én már össze vagyok keveredve.... Ez az áramkör most akkor jó lenne nekem?
Tudnál nekem erről egy kapcsolási ábrát csinálni fritzing-el?

Elmélet és gyakorlat közt nincs különbség elméletben

(#2619) tvamos válasza Ghandi (#2618) üzenetére


tvamos
nagyúr

Még csak a fejemben van kapcsolás. (Meg az a mintapéldány a kollégámnál.) Majd leskiccelem neked. A bemenete soros, utána optikai elválasztó, arduino leonardo micro, (vagy mi - nagyon olcsó ebay-ről,) a vege digitális potenciométer.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2620) Ghandi válasza tvamos (#2619) üzenetére


Ghandi
aktív tag

Értem,előre is köszönöm!
Én is az ebay-ről rendeltem eddig mindent,board-ok közül egy kinai klón Uno-t és egy szintén klón Nano-t
Eszméletlen olcsók

Elmélet és gyakorlat közt nincs különbség elméletben

(#2621) dave0825 válasza Tankblock (#2556) üzenetére


dave0825
őstag

BSS138-at nem tudtak adni 2 boltban sem, mivel lehet helyettesíteni?

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2622) fmx


fmx
tag

üdv!
Fater mesélt erről az Arduinos dologról.Utánna néztem és elég szimpatikusnak tűnik,fater PCL programozástól kezdve a CNC programozásig úszik a témában és volt nekem egy ötletem(áramkör rajzoló autómata masina régi DVD,floppy-ból kiszedett motorokkal) és akkor említette az Arduinót.Ahogy látom a programozása C-ben történik,a C-t én elég sokáig tanultam szóval otthon vagyok benne.Eljutottunk most odáig,hogy megvesszük az első Arduinot.A kérdésem az lenne,hogy melyiket vegyük?Mivel jó belevágni a szakmába? Én ezt néztem ki de mások ajánlatára is kíváncsi vagyok.Köszönöm előre,szépnapot! :R

[ Szerkesztve ]

(#2623) Gergosz2 válasza fmx (#2622) üzenetére


Gergosz2
veterán

azt a ku**** ez nagyon drága. Ebayről megkapod ~3k-ért az egészet. [link]

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2624) fmx válasza Gergosz2 (#2623) üzenetére


fmx
tag

köszi,hogy szóltál.A következő kérdés az lett volna,hogy hol vegyük. :R

(#2625) soldi3r válasza fmx (#2622) üzenetére


soldi3r
veterán

Aramkor rajzolo, vagy NYAK maro?

E30 (oo=[][]=oo)

(#2626) fmx válasza soldi3r (#2625) üzenetére


fmx
tag

rajzoló
Amúgy valaki vásárolt már Arduino szettet e-bayről?

[ Szerkesztve ]

(#2627) Gergosz2 válasza fmx (#2626) üzenetére


Gergosz2
veterán

igen, gyakorolni nem rossz, de ha tudod mit akarsz jobban jársz a céltudatosan keresed az alkatrészeket. Ajánlom az Ali-t mert sokkal több IC meg alkatrész van ott.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2628) razorbenke92 válasza dave0825 (#2621) üzenetére

Nem tudom mennyire pálya:

HEStore

Ha nem kell túl sok, akkor küldök neked borítékban -> PM

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#2629) powerwade válasza Gergosz2 (#2623) üzenetére


powerwade
senior tag

Azért tedd hozzá, hogy ez valószinüleg "eredeti" mig az Alin és eBayen klónokat árulnak tizedannyiért - ami egyébként tökeletesen ugyanazt tudja csak pl. egy büszke amerikainak valószinüleg sértő lenne kinai klónt venni-e ha a sparkfun és egyéb amcsi elektrohobbista oldal árul saját gyártmányt aranyáron:)

(#2630) Gergosz2 válasza powerwade (#2629) üzenetére


Gergosz2
veterán

teljesen nyílt az egész, Arduino-n még az Eagle fájlok is fent vannak, szóval ha nagyon akarja az ember akár otthon is megcsinálhatja magának. Egyszerűen nem éri meg kiperkálni 20+l-t érte. :N

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2631) tvamos válasza Gergosz2 (#2630) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az eredeti, az eredeti. Oké, hogy nyílt, meg fenn van, az más kérdés, meg ha magadnak legyártatod, az is más.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2632) Tankblock válasza dave0825 (#2621) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello

Sajnálatos módon azt nem tudom, gondolom egy hasonló paraméterekkel megáldott MOSFET megteheti.

[Webáruház] ahol lehet venni vagy e-bay...

Release the Beast....

(#2633) dave0825 válasza Tankblock (#2632) üzenetére


dave0825
őstag

és (#2628) razorbenke92: köszi mindkettőtöknek, ha jól emlékszem, akkor BSS98 volt az eladónak (vagy legalábbis 100 körüli), de nem tudtam, hogy az is jó lehet-e, megnéztem az adatlapját, kb. ugyanaz.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2634) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Valakinek nincs meg az "Arduino 60 nap alatt"?Veletlenul kitoroltem szerintem amikor tisztogattam az email fiokomat.

(#2635) razorbenke92 válasza DrojDtroll (#2634) üzenetére

Nekem megvan, dobj egy privátot, amúgy is akartam tőled valamit kérdezni a logout-od alapján :))

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#2636) DrojDtroll válasza razorbenke92 (#2635) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Ment a pü.

(#2637) Imy


Imy
veterán

Megjött a DS3231 modulom.

Bekötöttem, de a példákkal nem igazán működik. Itt a kép róla.
Mi lehet a gond? Valaki egy működő könyvtárat és vagy egy példát tudna adni?

(#2638) Gergosz2 válasza Imy (#2637) üzenetére


Gergosz2
veterán

baud rate..

Tedd 57600-ra.

Szerk:

Nem tudom milyen library-t használsz, de én ezt: [link] (Más linket nem találtam, a sallangokat töröld ki.)

Egyszerű, és teszi a dolgát.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2639) Imy válasza Gergosz2 (#2638) üzenetére


Imy
veterán

Köszi, így szuperül működik. Már csak ezzel kellene megoldanom egy üzemóra számlálót. :)

(#2640) Janos250 válasza Ghandi (#2606) üzenetére


Janos250
őstag

Nem tudom, megoldódott-e a dolog, de csak most olvastam.
K típusú szenzorhoz 7-800 Ft-ért lehet venni konvertert, ami digitálisan (SPI) küldi a hőmérséklet értéket.
[link]
Továbbá benne van automatikusan a hideg pont kompenzáció. Van rajta chip select, tehát felfűzhető.
Arduinon kezeléséhez van kész class, csak alkalmazni kell. [ Bár én sajátot írtam, de ez csak az én háklim :-) ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#2641) soldi3r


soldi3r
veterán

'estet!
Itt miert kell a foldre huzni a bemenetet, ha nincs zarva a kapcsolo?

E30 (oo=[][]=oo)

(#2642) tvamos válasza soldi3r (#2641) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mert a bemenetnek magas az impedanciája. Ha nyitva a kapcsoló, az nem definiált állapot. Az ellenállástól lesz GND.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2643) Imy válasza soldi3r (#2641) üzenetére


Imy
veterán

Amúgy minden bemenetet valahova érdemes "rögzíteni" ne legyen esélye lebegni. Ez alapvető tervezési szabály. Azaz abba az állapotba, ahol nem okozhat "kárt" az állapot. Kicsit konyhanyelven írtam, de szerintem érthető. :D

(#2644) soldi3r


soldi3r
veterán

Koszonom szepen.

E30 (oo=[][]=oo)

(#2645) Istv@n


Istv@n
aktív tag

Sziasztok!

Most ismerkedem az Arduino platformmal, ezért előre is elnézést az amatőr kérdésekért.
Van egy arduino uno board-om, hozzá DS18B20 -as hőmérőim, K hőelem max6675-ös modullal, illetve egy ethernet shiledem is.
Most ott tartok, hogy tudok hőfokot mérni a hőmérőkkel, ezeket meg is tudom jeleníteni egy weblapon, viszont a sima megjelenítés helyett egy grafikon hasznosabb lenne. Erre keresek megoldást. Gondolom ehhez már be kell vonni a dologba egy szervert (web, php, mysql), nem az ethernet shieldet használni erre.... Merre találhatok esetleg template-ket a dolog php-s részére? (Sajnos a php programozásban nem vagyok otthon, de a szerver oldali részekkel nem lesz gond.)

Köszi előre is!

(#2646) gyapo11 válasza Istv@n (#2645) üzenetére


gyapo11
őstag

Az első kérdés, hogy akarod-e elérni az adatokat a weben? Ha igen, akkor blynk és hasonló ioT társai, ehhez viszont kell az arduinora az ethernet, mert azon át tudja eljuttatni a serverre az adatokat.
Ha nem kell a netre tenni, csak a pc-den akarod látni, akkor nem kell ethernet, legegyszerűbb a virtuális soros porton átvenni az adatokat, és a pc-n rajzolni pl. javascripttel. Persze a pc akár fel is töltheti valahova a netre, és akkor mégis elérhető akárhonnan.
link, link, de php is van link

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2647) Istv@n válasza gyapo11 (#2646) üzenetére


Istv@n
aktív tag

Szia!

Igen, mindenképpen webre mennének az adatok, ethernet shield van is hozzá. A linkeket köszönöm, megnézem őket!

(#2648) peter1998 válasza Istv@n (#2647) üzenetére


peter1998
tag

Ha megvan a webszerver akkor onnan csak egy http GET-et kell összehozni valahogy. [link] ez egy wifi-s tutorial.
[link] ez pedig a thingspeak, erre többe leírás készült

[ Szerkesztve ]

(#2649) fpeter84


fpeter84
senior tag

Sziasztok!

Tudom hogy erősen csak érinti magát az Arduino témát, de hátha...

Valaki le tudta fordítani magának a Bossa feltöltő program Arduino DUE kompatibilis verzióját Windowsra? Ubuntura sikerült már összehoznom, működik is tökéletesen, a Win verzióval viszont napok óta küzdök de nem sikerül összehoznom - ha valakinek már sikerült, akkor jó lenne ha meg tudnánk konzultálni hogy mit rontok el...

Esetleg akad bármi más GUI-s program, amivel Arduino IDE nélkül lehet feltölteni a DUE-ra a firmware-t? Tudom hogy az IDE alatt ott van a bossac.exe - legrosszabb esetben ez marad - de jobban örülnék egy grafikus felületnek hosszútávon...

Előre is köszönöm, ha valaki valamivel előrébb tudja mozdítani a projektemet! Egyelőre nem kezdtem el idemásolgatni a kimeneti logokat, módosításaimat/próbálkozásaimat amivel a semminél már jóval előbbre jutottam mert nem akartam elárasztani a dologgal a topikot. Ha volna valaki aki tud segíteni a témában akkor leírom hogy eddig meddig jutottam...

(#2650) Danex


Danex
addikt

Üdv, egy lépcsőhöz tervezek világításkapcsolást PIR modulokkal. Lenne a lépcső tetején, meg az alján.

Ez kapcsolna egy arduino-n keresztül egy Relét, ezt néztem hozzá ([link]) viszont itt írja, hogy kéne egy dióda ami pont nincsen, az nagyon jelentős ?

Illetve az arduino-tól a szenzorok és valószínű a relé is 2-3-4 méterre lesznek, ekkora távon okozhat gondot a jelátvitel?

Előre is kösz! :U

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.