Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1351) inf3rno válasza Gergosz2 (#1350) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Ezt nem nagyon értem, vagyis nem tudom mit akarsz pontosan.

Valami ilyesmire gondoltam, de csak néhány adattal. Ehhez gondolom valahogy ki kell marni a műanyagot, hogy belepasszoljon a kijelző.

Ez a része viszont nekem magas, nem vagyok sem CNC-s, sem szobrász. Milyen eszközök kellenek hozzá? Vagy lehet hasonló dobozt készen is kapni?

WIFI shiled eléggé zabálni fogja az akksidat .

Hmm vajon lehet erre watt értéket is találni? Utánanézek.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#1352) inf3rno


inf3rno
nagyúr

[link] Itt azt írják, hogy 25-50mA megy át az arduinon és 60-500mA a wifi shield-en használattól függően. (A feszültség gondolom 5V, de csak átfutottam az arduino spec-ét.) Szóval ha a wifi állandóan be van kapcsolva, akkor néhány óra alatt megehet egy 2000mAh-s aksit. Arra gondoltam, hogy teszek bele egy memóriát, amibe elmenti a logot, aztán majd onnan szinkronizálok bizonyos időközönként. Így nem kell állandóan mennie a wifinek. A másik megoldás, hogy rádióval oldom meg az adattovábbítást, ami jóval kevesebbet fogyaszt, de gondolom ott meg a sávszélesség van erősen lekorlátozva, és a géphez is kell venni (vagy forrasztani) valami kütyüt, hogy fogni tudja a jelet. A wifi egy fokkal univerzálisabbnak tűnik. Szeretném, ha hordozható lenne, és egy évig elmenne újratöltés nélkül. Ezt a részét gondolom majd ki kell tapasztalni.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#1353) Gergosz2 válasza inf3rno (#1351) üzenetére


Gergosz2
veterán

Milyen kijelződ van?

Hogy kapni-e pont olyat amilyent te akarsz azt nehéz megmondani, de gyanítom nem. Jól körül kell nézni hátha akad egy. Én ilyenkor jófogásra is beszoktam nézni és ott is szoktam keresni régi nem működő holmikat, dobozokat mert sokszor sokkal olcsóbban megkapom idehaza mintha rendelnék.

A memória beiktatása pedig nem rossz ötlet. Rádiót próbáltam én is és most is hasznéom egy [NRF24L01] személyében. Házon belül mindenhol tudtam vele kommunikálni. Pc-re sem nagy kunszt rákötni, egyszerűen még egy arduinoval, soros porton keresztül küldöd neki az adatot és kész. Elvileg ezekből létezik nagyobb antennás kivitel.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1354) inf3rno válasza Gergosz2 (#1353) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Köszi!

Doboznál néztem egy csomó műanyagot, valamelyik drágább, mint maga az Arduino, aztán megakadt a szemem ezen a szög egyszerű megoldáson, ami RPI-hez van: [link]. A legvalószínűbb, hogy fából fogom kimarni a dobozt. A műanyaghoz 3d nyomtató vagy fröccsöntő kell, hogy egyedit tudj csinálni, a fémhez CNC vagy keresztapám, aki bádogos és kovács, esetleg kohó, a kőhöz sírköves, aki nem hiszem, hogy tud ilyen apró dolgokat, a fához meg asztalos ismerős. Nekem ezek közül a fa, ami természetesen jön, csak a gyúlékonysága miatt aggódok kicsit.

Kijelző még nincs, van egy folyadékkristályos, olyasmi, mint ami a régi számológépeken szokott lenni. Nem biztos, hogy ezt teszem bele, lehet, hogy valami komolyabbra váltok inkább, és ezt meg felhasználom másik projekthez.

Hmm van egy csomó 2.4ghz-es bluetooth usb dongle, azok nem működnének vele? (nagyon laikus vagyok a vezeték nélküli adatátvitel témában)

Buliban hasznos! =]

(#1355) ajo026 válasza Gergosz2 (#1350) üzenetére


ajo026
újonc

OK!

Köszi a válaszokat, próbálkozom és tudatom ha valamire jutottam!

(#1356) dave0825


dave0825
őstag

Valaki mondjon már valamit arra legyen szíves, hogy miért van az, hogy az a betűs órám, amit már egy ideje csinálok, miért működik usb-ről tápolva, és miért nem, ha külső tápról használom? Mindkét esetben ugyanúgy mini usb csatlakozóval használom, 68-70mA mindkét esetben az áramfelvétel, 5.04V a feszültség. A probléma amúgy az, hogy usb-ről működik a távirányító, külső tápról használva nem. Próbáltam 150-550-1000mA-es tápokat, mindegyiket lm2596-on keresztül.
Feszültség egyforma, áram egyforma, bekötési hely egyforma, mi lehet a baj? :F
Ja, és usb-ről is már csak a 2 tápvezetéket használom, direkt kikötöttem a másik 2-t, hogy az se lehessen az oka a működésnek...

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1357) dave0825 válasza dave0825 (#1356) üzenetére


dave0825
őstag

Kikötöttem próbaképp az lm2596-ot, majd be a másikat, azzal jó volt, beraktam a helyére, ráforrasztottam a vezetékeket (próbánál csak odafogtam), onnantól kezdve nem jó. Usb-ről még mindig jó (de néha már arról sem, kihúzom-bedugom, akkor megjavul). :F

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1358) dave0825 válasza dave0825 (#1357) üzenetére


dave0825
őstag

Látom, nem sok mindenki tud hozzászólni, vagy nem nagyon vagytok itt, vagy nem nagyon érdekel már senkit. :( Annyi előrehaladás lett (vagy talán megoldás), hogy lejjebb vettem a feszültséget az lm2596-on 4,5V-ra, és így megy az infra is, tehát működik a távirányító. Ha följebb viszem a feszültséget, akkor nem működik. Az Arduino is megy 4,5V-on még rendesen (lejjebb véve már látszik a led-ek fényerején, de a 4,5V-on még nem). Lehet, hogy marad így. Egyébként ezt egyáltalán nem értem, mert usb-n is 5,04V-ot mértem, szóval hogy külső tápról miért kell neki kevesebb... :U

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1359) Gergosz2 válasza dave0825 (#1358) üzenetére


Gergosz2
veterán

az a baj, hogy így látatlanba elég nehéz. Nem tudjuk mi a kapcsolási rajz, meg azt sem,hogy ténylegesen hogy dugtad össze. De gyakori hiba szokott lenni, hogy nincsen rendesen összeföldelve rendesen a dolgok.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1360) softguner válasza dave0825 (#1358) üzenetére


softguner
csendes tag

Egy hülye kérdés?

A nano-n a vinről akarod tápolni, és az USB is be van dugva egyszerre?

(#1361) tvamos válasza dave0825 (#1358) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem is emlékszem... Milyen duinod is van most?

Jaaa... Nano, rozsdamarózva...

A kapcsoló üzemű tápod teleszórja zajjal az infra vevőt. Próbáld hidegíteni 10uF alu elko + 100nF kerámia kondival!

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1362) dave0825


dave0825
őstag

A kapcsolási rajz korábban már volt mutatva, tvamos és gyapo11, zka67 még talán emlékszik rá, ők segítettek elég sokat a témában nekem.
Nano-m van, és már nem rozsdamarózva, az már eltűnt róla. :DD Egyébként igen, a zajra én is gondoltam, egymástól 10cm-re vannak kb., úgyhogy előfordulhat, hogy a kondik bezavarnak az infrának. Tudod, hogy nem vagyok nagy szaki, úgyhogy lenne egy rajtam kívül itt sokaknak egyértelmű kérdése: a "10uF alu elko + 100nF kerámia kondi"-t hova kell kötnöm, a kimenet, vagy a bemenethez? :B

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1363) tvamos válasza dave0825 (#1362) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az infra vevő táp lábaira, olyan közel ahogy csak lehet. Párhuzamosan.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1364) dave0825 válasza tvamos (#1363) üzenetére


dave0825
őstag

És mindkét kondi kell? Mindkettő ugyanúgy párhuzamosan az infra lábaira? Csak alu elko kondi jó?

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1365) tvamos válasza dave0825 (#1364) üzenetére


tvamos
nagyúr

Elvileg a kerámia elég, de én szoktam alu elkot is. Azért az elko esr-je, plane, amit a fiókból kotorsz, nagyobb.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1366) dave0825 válasza tvamos (#1365) üzenetére


dave0825
őstag

Fiókból biztos nem kotrok, mert ilyenjeim nincsenek, úgyhogy veszek mindenképp, csak akkor olyat, amilyet érdemesebb, azért kérdeztem. :) Köszönöm a segítséget.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1367) tvamos válasza dave0825 (#1366) üzenetére


tvamos
nagyúr

A 100nF kerámia filléres tétel, en X7R-t vennék, pl a Lomex-ből: [07-07-46]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1368) inf3rno válasza Gergosz2 (#1359) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Én vinyót kötöttem rá usb-re, mert javítani kellett rajta valami nem szokványos hibát. Szög egyszerű volt az egész, egyik vezetéket erre kötjük, másikat meg erre, slussz. Még ezt is sikerült felcserélnem. Szóval nem lepődnék meg azon sem, ha a kapcsolási rajz jó lenne, de mégis rosszul lenne összerakva.

Buliban hasznos! =]

(#1369) Gergosz2 válasza inf3rno (#1368) üzenetére


Gergosz2
veterán

nálam is sokszor előfordult már. Volt, hogy már az IC-ket szedtem ki és mértem rájuk és a végén kiderült, hogy egy lyukkal arrébb tettem a kábelt mint kellett volna :W :DDD

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1370) inf3rno válasza Gergosz2 (#1369) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Jaja, ez a debug az elektronikában. Szoftvereknél is hasonlóan vidám, amikor 1 nap után rájössz, hogy hol volt a hiba. :D Btw. létezik elviekben valami hasonló a test driven development-hez elektronikában?

(Ha nem lenne ismerős, kb annyit tesz, hogy kis lépésekben haladunk; először írunk egy tesztesetet, amit automatizáltan le tudunk futtatni, aztán utána írjuk meg a szoftvernek azt a kis részletét, ami átmegy a teszten (meg az összes már megírt teszten is), és ezt így váltogatjuk, amíg el nem készül a szoftver. Így gyakorlatilag azonnal kiderül, hogy hol van hiba, és nem kell utólag debuggolni, ami annál költségesebb, minél bonyolultabb a rendszer.)

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#1371) Bobyjack


Bobyjack
senior tag

Tegnap megérkezett az Arduino nanom, működött is, kipróbáltam pár gyári sketchet. Azonban most feltöltéskor ezt a hibaüzenetet kapom:

Tudtok esetleg ezzel segíteni? Nézzétek el, ha egyszerű a válasz, elég kezdő vagyok még.

Szerk: Ha ez segít, a PWD led folyamatosan világít, az L feliratú kb. 1 Hz-el villog, feltöltéskor pedig az RX villog gyorsan, majd abbamarad.

[ Szerkesztve ]

(#1372) tvamos válasza Bobyjack (#1371) üzenetére


tvamos
nagyúr

Másikat nano al mit mond?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1373) Gergosz2 válasza inf3rno (#1370) üzenetére


Gergosz2
veterán

sorozatgyártásban igen, de otthoni és egyedi megoldásokhoz aligha.

(#1371) Bobyjack

Ki- és bedugdozás gondolom meg volt? Fordítóban jó board van kiválasztva? Esetleg próbáld meg, hogy eszközkezelőben törlöd az eszközt, majd újra bedugod, hogy felrakja.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1374) Bobyjack válasza tvamos (#1372) üzenetére


Bobyjack
senior tag

Sajnos nincs másik Arduinom egyelőre. Nagyon kezdő vagyok.

(#1373) Gergosz2:

Ki/bedugózás jópárszor megvolt. A beállítások szerintem jók: Atmega 328 és Arduino Nano.

Van egy progromozó választási lehetőség, ott nem tudom melyiket válasszam, azt hiszem felülről a második volt alapból beállítva. V2 van a végén arra emlékszem, sajnos nem vagyok otthon, nem emlékszem pontosan. De semelyikkel sem akart működni, végigpróbáltam őket.

Eszközkezelőből törtlést ki fogom próbálni, bár olyat őszintén még nem csináltam, de remélem menni fog.

(#1375) tvamos válasza Bobyjack (#1374) üzenetére


tvamos
nagyúr

Biztos nem pakolta át a rendszer másik com portra?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1376) Bobyjack válasza tvamos (#1375) üzenetére


Bobyjack
senior tag

Próbáltam több másik USB csatlakozókon is. Ha újba dugtam, mindig új eszközként ismerte fel és felrakott hozzá drivert. COM4-től COM7-ig változott ilyenkor a portja. Természetesen a programban is változtattam ennek megfelelően. Ha más COM portot választottam, akkor más hibakódot dobott.

(#1377) dave0825 válasza tvamos (#1375) üzenetére


dave0825
őstag

Akkor feltöltés előtt kiírja, hogy az a port nincs használva, amelyik ki van választva, és földobja, hogy melyiket érdemes választani, amelyik használatban van (tehát abba van dugva az Arduino).

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#1378) albinolynx


albinolynx
őstag

Erre nincs ötletetek? Senki sem használja programozóként?

Ingyen sajt nincsen, csak az egérfogóban.

(#1379) Gergosz2 válasza albinolynx (#1378) üzenetére


Gergosz2
veterán

mit? :F

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1380) maestro87


maestro87
őstag

Sziasztok!
Kezdő arduinósnak, de nem kezdő PIC-esnek milyen fejlesztőpanelt ajánlanátok?
Jó volna ha a népszerű atmega328-ra épülne. Természetesen Ebay-ről vagy Aliról rendelném.:D
Eddig csak ezt az occó programozót néztem ki hozzá. Vagy fejlesztőpanelhez nem is kell?

Meg kissé szoftver zavarban vagyok, azaz valaki mondja már meg, hogy melyik szoftver az "arduino MPLAB-ja"?:)
Mert feltettem ezt az Arduino 1.6.5-öt, de ez eléggé fapadosnak tűnik. Tényleg ezen kell programozni? :F MPLAB után nekem fura.:)

Szóval valaki rúgjon már seggben, hogy elindulhassak. :DDD Köszi!

(#1381) Gergosz2 válasza maestro87 (#1380) üzenetére


Gergosz2
veterán

pl: [link]

Programozó nem kell hozzá. Van SMD-s is AMI még olcsóbb, de ezt ajánlom, mert ha netalántán kinyírod a MCU-t akkor tudod cserélni.

És igen, csak az Arduino IDE kell. MPLAB kicsit túl lett bonyolítva szerintem, egy Arduinot sokkal egyszerűbb életre kelteni.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1382) maestro87 válasza Gergosz2 (#1381) üzenetére


maestro87
őstag

Igen, sok funkcióját én sem ismerem az mplab-nak, de a felülete szerintem jól személyre szabható és öröm benne fejleszteni. Az Arduino-t meg megnyitottam és mondom mi ez a jegyzettömb. :) Az mplab új verziója meg már a hibákat, elírásokat is aláhúzza, nem tudom ez tud-e hasonlókat. Sötét hátteret sem lehet beállítani szerintem. :N Más alternatívája nincs?
Ebben amúgy sima C-ben is lehet programozni, vagy csak az arduino-t támogatja?
WinAVR, AVRDude gondolom csak C-re, basic-re stb jó, nem?

Ilyen shield-ek (vagy micsodák) nincsenek ebay-en amit egyben rá lehet tenni a fejlesztőpanelra, és tartalmaz minden földi jót (buzzer, ledek, gombok, infra stb)?

(#1383) albinolynx válasza Gergosz2 (#1379) üzenetére


albinolynx
őstag

Fene megette, nem nyomtam a válasz gombra...

Erre gondolok: [link]

Ingyen sajt nincsen, csak az egérfogóban.

(#1384) weiss


weiss
addikt

Van egy ilyen boardom:

Istennek nem tudom rávenni, hogy kommunikáljon az Arduinoval. SIM kártyával fel tudom hívni, szóval nem döglött, csak mintha nem működnének a soros portjai. Van valakinek valami tippje?

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#1385) Gergosz2 válasza maestro87 (#1382) üzenetére


Gergosz2
veterán

Nekem nincs különösebb bajom a fordítóval. Elvileg támogat más fordítókat, egyszer én is utána olvastam de valamiért abbahagytam. Igazából néha tényleg jól jönne egy kicsit jobban strukturált ablak meg stb, de mondom megszokja az ember.

A nyelv elviileg C vagy ahhoz valami nagyon hasonló. Ha az megy akkor itt semmi gond sem lesz.

Ilyen shield-ek (vagy micsodák) nincsenek ebay-en amit egyben rá lehet tenni a fejlesztőpanelra, és tartalmaz minden földi jót (buzzer, ledek, gombok, infra stb)?

Jesz. Van itt minden mi szem szájnak ingere. Gondolom azért keresed az ilyen boardokat mert PIC-es cuccoknál gyakran találkozik vele az ember. Itt is biztos van ilyen , személy szerint nekem nincs.

Felmész ebayre és rákeresel az arduino vagy arduino shiled kifejezésekre. Persze emellet még kismillió féle cucc van hozzá.

Gyakran szoktam azt is csinálni, hogy átbújom azon eladók kínálatát akitől gyakran szoktam vásárolni. Pl ez az eladó teljesen korrekt, megbízható, sokat vettem már tőle.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1386) weiss válasza weiss (#1384) üzenetére


weiss
addikt

Úgy tűnik az USB-nek alacsony a feszültsége vagy nem tudom. Vdd-t átettem az Arduino 3,3 V-ra, így műxik.

I did nothing, the pavement was his enemy!

(#1387) tvamos válasza maestro87 (#1380) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha már a PIC-et említetted, akkor az Arduino alapja eredetileg az Atmel AVR. Annak az MPLAB-ja az Atmel Studio 6. Régebben kellett hozzá c fordító, en az AVR GCC-t használtam, de talán a c fordító már integrált... The Atmel Studio 6 IDP gives you a seamless and easy-to-use environment to write, build and debug your applications written in C/C++ or assembly code.
Ha meg Arduinozni akarsz, ott a framework aa Arduino oldalán.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1388) gyapo11 válasza tvamos (#1387) üzenetére


gyapo11
őstag

Ha már az IDE előjött, tudtok-e olyan szövegszerkesztőt, mint a notepad++, de ismeri az arduino nyelvét? Ha c, c++-ként töltöm be az ino file-t, akkor fölismer utasításokat, működik a zárójel figyelés, de pl. Serial, HIGH simán elrontható, és nem szól. Sok nyelvre vannak csomagok, php, pascal, stb., de arduinot nem találtam abban a párban amit néztem.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1389) maestro87 válasza Gergosz2 (#1385) üzenetére


maestro87
őstag

Én valami ilyesmi shield-re gondoltam. Pici modulokat szoktam venni PIC-ekhez is, de ugye az általában vezetékkel csatlakozik az alappanelhez, én meg nem nagyon szeretem ha "lógnak" a modulok. Ilyen fedpanelből, meg még csak az LCD panelt találtam meg ebay-en is, de akkor még keresek tovább.
"Gondolom azért keresed az ilyen boardokat mert PIC-es cuccoknál gyakran találkozik vele az ember."
Épp az, hogy a PIC-ekkel nem találkozom ilyenekkel, ott csak valamiért próbapanelen lehet építkezni ha nem vásárol vagy épít az ember magának ezekhez hasonló fejlesztőpanelt. Ebay-en van egy-két hasonló PIC-re, de az is drága.
Valamiért nagyon felkapták az AVR-eket, pedig szerintem a PIC picivel komolyabb MCU. Kár, hogy ahhoz nem csináltak arduino támogatást, mert akkor talán az is elterjedt volna jobban a basic felhasználók körében is, és akkor azokhoz is olcsó lenne minden.:)

(#1387) tvamos: Tényleg az Atmel Studio! Fél éve azt próbáltam feltelepíteni, de mindig hibát dobott ki.

Gondolom fontos lehet, hogy települjön ez is.
Az Atmel Studio-hoz arduino nyelv támogatás nem létezik?

Köszi nektek a válaszokat! :R

(#1390) Pubszon


Pubszon
veterán

Üdv.
Az ESP8266-os WiFi modullal van tapasztalatotok?
Mobiltelefonnan interneten keresztül szeretnék pár egyszerü parancsot kiküldeni az arduinonak, mint pl. egy boolean legyen igaz.
Ezzel a felállással meg lehet oldani? Illetve a mobil oldalra is kellene majd egy program.
Köszi.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1391) tvamos válasza maestro87 (#1389) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az AVR Studio nem támogatja az Arduino cuccokat, ugy tudom. Én meloban ezt használtam. (Meg régen hobby projektekre is.) Most már hobbyra csak Arduino van, nem használok AVR assemblert, ha gyorsabb a folyamat, nem tudom megoldani Arduino-val, akkor STM discovery.
Én az LCD shield helyett inkább soros LCD-t keresnék az eBay-en. Olcsóbb.
Nem tudom, mi lehet a gyíkja az AVR Studionak... sajnálom. Én már vagy 4 éve nem használom.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1392) nemethbuda


nemethbuda
csendes tag

Sziasztok! Egy Arduino Mega 2560 klónhoz csatlakoztattam egy ENC28J60 Ethernet adaptert ennek megfelelően: http://code-bude.net/wp-content/uploads/2013/06/Arduino-Mega-2560-wiring-enc28j60.png. Az EtherCard mappában lévő testDHCP példaprogramot töltöttem rá, de ezt adta ki:

[testDHCP]
MAC: B8:27:EB:E7:55:BE
Failed to access Ethernet controller
Setting up DHCP
DHCP failed
My IP: 0.0.0.0
Netmask: 0.0.0.0
GW IP: 0.0.0.0
DNS IP: 0.0.0.0

Egy DHCP-t futtató otthoni routerbe csatlakoztattam, MAC-szűrés nincs rajta, a rácsatlakoztatott gépeknek simán ad IP-t.
Mi lehet a probléma? :F

(#1393) Danex válasza nemethbuda (#1392) üzenetére


Danex
addikt

Adj neki 5V-ot és rakj vmi bordát a chipre(ENC28J60-ra, én gémkapocsból csináltam).

(#1394) DougButabi


DougButabi
tag

Sziasztok!

Visszaolvasgatva látom, hogy milyen patentül végigasszisztáltok dave0825 óra projektjét.
Bedobok én is egy ötletemet a közösbe.
Szóval a célom a teljes uralom otthonom felett, aminek első állomása egy termosztát időjárás állomás kombó.

Tehát a terv:
1. Arduino uno + ethernet shield
2. Jó sok rákötött szenzor (szobák hőmérséklete, páratartalom ilyesmi izlés szerint)
3. arduinon egy webszerver, ami kiadja az adatokat, és azon keresztül vezérelném.
4. egy darab relé, ami bekapcsolja a kazánt, vagy ki.
5. valahol tárolva a fűtési beállítás ( reggel hétig húsz fok, estig 22 , dec 20-25 nem leszünk otthon akkor 19 ilyesmi)
6. Egy arduino progi, ami a szenzorok és a beállítások alapján ki be kapcsolja a relét.
7. Egy tablet pedig gondoskodna az adatok megjelenítéséről, és a fűtési beállítások paraméterezhetőségéről. Kommunikáció a már említett webszerveren keresztül történne.

Szóval ezt én ilyen k..va jól kitaláltam, de van ennek realitása?
Mik lehetnek a legnagyobb buktatók?

(#1395) gyapo11 válasza DougButabi (#1394) üzenetére


gyapo11
őstag

Az egyik kérdés a sok szenzor drótozása, milyen busz milyen vezetéken. A másik a millis(), mert az 50 naponként nullázódik. Az időzítések miatt nyilván óramodult fogsz használni, azt kell olvasgatni az időhöz, csak kicsit kényelmetlenebb, mint a szabadon futó millis. A szenzorból kiolvasott adatot kezelni kell, hogy ne kapcsolgassa a kazánt fölöslegesen. Kicsit ugrálhat az érték, átlagolás, hiszterézis, ilyesmire gondolok. A betáplált adatokat az óramodulba kell írni, az áramszünet esetén is megmarad, de az egész arduino is mehet szünetmentes táppal.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1396) inf3rno válasza DougButabi (#1394) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Nem tudom irányítástechnika terén mennyire vagy otthon, nézz utána a PID-nek meg a szabályozóköröknek. Mindenképp lesz valamennyi latency mire a kazán felfűti a lakást, szóval jól kell belőni a paramétereket, hogy ne állandó ki-be kapcsolgatás legyen az eredménye.

Amin először kell elgondolkodnod az a biztonságtechnika, szóval hogy mi történik ha elromlik a szabályozód. Ha mondjuk felrobban a kazán, akkor jobb, ha bele sem kezdesz. Ha 30 fok lesz a lakásban és megromlik a lekvár, az még gondolom belefér. Azért egy failsafe-et érdemes betenni, ami jelzi, ha gond van, pl ha elmentek síelni a télen és a rendszer közben maxra járatja a kazánt, az nem túl kellemes.

Ha elég jó a routered és csak pár szoba van, akkor meg tudod oldani úgy is, hogy veszel net kábeles szenzorokat, és csak rádugod őket a router-re, a program, amivel szabályozol meg a routeren fut. Vannak ugyanígy net kábeles meg wifis relék. Persze meg lehet csinálni arduino-val is, ha neked az valamiért jobban fekszik.

Buliban hasznos! =]

(#1397) Danex válasza DougButabi (#1394) üzenetére


Danex
addikt

Kezelőfelületnek lehet a Blynk.cc program (Android , iOS, még most tanulmányozgatom, jelenleg lámpát kapcsolok vele és egészen kicsi a késleltetés.)

(#1398) DougButabi válasza gyapo11 (#1395) üzenetére


DougButabi
tag

gyapo11:
Szenzorokhoz simán átdrótoznám a házat, max 12-13 m lenne a legnagyobb távolság, ez nem tudom gondot okozna e. Hiszterézis-re én is gondoltam, de egy pár próbanap, próbahét után úgyis rendelkezésemre áll majd egy rakat adat, külső belső hőmérsékletek és, hogy mennyire jól tudtam tartani a kívánt beállításokat, majd utánahúzom a logikámat. De persze előtte ennek is utánaolvasok.
Szünetmentesre nem gondoltam, az a logikám, ha nincs áram, akkor nem kell működnie, ha meg visszajön, akkor elindul magától, minden megy tovább, jól gondolom?

inf3rno:
robbanástól nem félek, minden kazánnak van védelme x fok visszatérő vízhőmérsékletnél lekapcsol. Persze a hibás működésre fel kell készülni, a terv a teljes távoli felügyelet internetről, telefonoldali progi, ami figyel mindent és probléma esetén jelez.

Ezt a routerest részt elvetném, mert a kiinduló, hogy próbálgassam az arduino tudását, lehetőségeit, és ha már ezt teszem, akkor valami számomra igen hasznos projekt legyen. Persze nem árt ha meg is valósítható dolog:-)

Danex: nézegettem már ezt a blynk-et, bár nem merültem teljesen benne mit is tud, valszeg az elején jól jön majd az apróbb dolgok próbálgatásában, de a végeredménynek mindenképp egy saját android programot szeretnék, hogy ne kelljen kompromisszumot kötnöm.

(#1399) gyapo11 válasza DougButabi (#1398) üzenetére


gyapo11
őstag

Attól függ milyen szenzor milyen busszal. Milyen szenzorokat terveztél hőmérséklet mérésre?

Az áram kérdéskör. Nem mindig az a jó, hogy ha elmegy az áram, akkor azonnal leáll. Lehet a kazánnak nem gond, mert áram nélkül leáll, de lehet olyan szelep, csap, amit érdemes kinyitni vagy bezárni lekapcsolás előtt. Nem tudom lesz-e ilyen nálad. A program meg egy csomó állapotot tárol futás közben, amik elvesznek az újrainduláskor, csak az marad meg, amit nem felejtő helyre írtál. Tehát ha a keringető szivattyút bekapcsoltad 1 órára és 5 perc után volt egy kis áramszünet, akkor nem fogja visszakapcsolni még 55 percre, hacsak föl nem készíted erre a programot, de ehhez is kell legalább egy rövid idejű akkus táplálás, amíg kiírja valahova a szükséges adatokat, majd lekapcsol. Ha visszajön az áram, akkor beolvassa az adatokat, és tudja folytatni onnan, ahol abbamaradt.

Ez a blynk egy szép felület, de valahogy nem áll össze a kép. Ami példákat láttam, ott az arduino program állította össze a html oldalt, amit a böngésző lát, jellemzően megjelenített adatok és egy form, amelynek a mezőibe lehet adatokat írni, és azokat az arduino a submit gombra kattintáskor megkapja és fel tudja dolgozni. Hogy jön ebbe a képbe a blynk?

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1400) stopperos válasza DougButabi (#1398) üzenetére


stopperos
senior tag

A szenzorokhoz javaslat a DS18B20. Könnyen kiolvasható és egyszerűen vezetékezhető, akár 10-15 m távolságra is.

Javaslat #1: Én első körben a meglévő vezérlés mellett használnám. Vagyis figyelném hogy viselkedik pl egy hétig, és mikor kapcsolna ki/be, miközben a fűtés kezelését a korábbi szabályozó intézi.

Javaslat #2: Elég gyér az arduino ethernet része (nekem pl ez van: enc28j60). Én szerintem úgy csinálnám, hogy az arduino intézi a fűtést és a hőmérséklet kiolvasást, meg az alacsony szintű dolgokat (pl hány fokon kapcsol be, hány fokon ki). De pl a webes részt már egy raspberry pi-n csinálnám meg, és a felhasználó azzal kommunikálna csak (mint pl ütemezés, vagy éjszaka/nappal mód). A pi pedig soros porton az arduino-val (leküldi, hogy most éppen melyik profil szerint kell működni; visszaolvassa az adatokat a honlaphoz.).

"What is Linux? I only joined because of the the penguin..." - meanwhile in the linux community. http://9gag.com/gag/arpZGOy

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.