Hirdetés

2024. április 28., vasárnap

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2801) Janos250 válasza zka67 (#2799) üzenetére


Janos250
őstag

Az általam felsorolt procik/lapok Arduino frame-el is mennek. Nem profinak szerintem jobb az Arduino. Ahhoz a halom szenzorhoz/lapkára épített szenzorhoz, amit ebay-en OLCSÓN árulnak, természetesen bármelyik rendszer alatt lehet programot írni, de Arduino alatti programok a neten készen vannak, csak alkalmazni kell az objektumokat. Más kérdés, hogy én is most írtam egy sajátot a neten lévő egyik helyett.
De pl. WiFi WEB szerverként nem nagyon van ennél egyszerűbb, 1000 Ft árú megoldást, mint az Arduino ESP8266:
void setup(void)
{
WiFi.mode(WIFI_AP);
WiFi.softAP("neve","jelszava");
server.begin();
server.on("/", handle_index);
}
void loop(void)
{
server.handleClient();
}
Persze a handle_index függvénybe bele tenni kell azt a HTML kódot, amit küldeni akarunk, és ha mobiltelefonról akarunk valamit vezérelni, akkor pofonegyszerűen le tudjuk kérdezni a GET paraméterét és - mondjuk - bekapcsolni valamit.

Egyes Arduino alkalmazásoknál, ha több szálon futtatsz programokat, a delay KELL (!) , mert ott ugrik át a másik szálra, nincs igazi time sharing jelenleg.

Természetesen perifériát nem pollozással, hanem interrupttal kezelünk, de kezdőnek először az alapokat kell megtanulni! Utána jöhet az interrupt.

Szóval, nem profiknak messzemenően ajánlom a pár óra alatt megtanulható Arduino rendszert.

Profik természetesen komolyabb rendszerrel dolgozzanak.
Én nem gyártok ipari alkalmazásokat. [Tudod, aki tudja csinálja, aki nem.... :-) ]

[ Szerkesztve ]

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#2802) tvamos válasza Janos250 (#2801) üzenetére


tvamos
nagyúr

:Y Tanar vagy?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2803) Janos250 válasza tvamos (#2802) üzenetére


Janos250
őstag

:o

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#2804) tvamos válasza Janos250 (#2803) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ezt a szmájlit nem értem.

Természetesen perifériát nem pollozással, hanem interrupttal kezelünk,
Pedig nem bűntény az, én szoktam is. A prellmentesítés nem mindig egyszerű.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2805) Janos250 válasza tvamos (#2804) üzenetére


Janos250
őstag

"Ezt a szmájlit nem értem"
Mondhatnám, szégyenlem, de ez van :-)

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#2806) tvamos válasza Janos250 (#2805) üzenetére


tvamos
nagyúr

Én meg mérnök vagyok, tanároktól tanultam a szakmát. Én is szégyellem? :(

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2807) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Bluetooth modulból jó a HC-06? Android-dal szeretném összehozni, kéne vmi Tasker beépülő is. Tud jól bevált alkalmazást vki? Úgy nézem keresőben ez némi kutatómunkát igényelne; hátha van vkinek rá válasza. :)
Köszönöm!

Más: az AREF az összes bemenet jelszintjét megváltoztatja, vagy ez programozható?
Analóg accelero miatt kérdem, ami 3,3V-os jelet ad. Ezen kívül viszont nem kéne a 3,3 a többi porton.

[ Szerkesztve ]

(#2808) tvamos válasza Teasüti (#2807) üzenetére


tvamos
nagyúr

Csak az analog mereshatart valtoztatja, a bemenetre ugyanugy mehet tapig.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2809) DrojDtroll válasza tvamos (#2808) üzenetére


DrojDtroll
addikt

a bemenetre ugyanugy mehet tapig

ezt nem teljesen értem, elmagyaráznád?

(#2810) Teasüti válasza DrojDtroll (#2809) üzenetére


Teasüti
nagyúr

5V. Gondolom.

(#2811) DrojDtroll válasza Teasüti (#2810) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Igen, de a táp a tápcsatin keresztül lehet több is ezért nem értem.

[ Szerkesztve ]

(#2812) tvamos válasza DrojDtroll (#2811) üzenetére


tvamos
nagyúr

5V-nal ne nagyon legyen tobb!

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2813) DrojDtroll válasza tvamos (#2812) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Input Voltage (recommended) 7-12V
Input Voltage (limit) 6-20V

Akkor ez mi akar lenni?

12V-ról ne is akarjam üzemeltetni az uno-mat?

(#2814) lmaresz válasza Janos250 (#2797) üzenetére


lmaresz
aktív tag

"Ezzel szemben az Arduino nyílt rendszer, rengeteg programot találsz rá ingyen, de bizony elég gyakran meg kell nézni a forráskódot, hogy biztonságosan használd."

Megkérdezhetem, hogy milyen biztonságot értettél ez alatt? Milyen problémák lehetnek vele?

(#2815) DrojDtroll válasza lmaresz (#2814) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Sok ember írhat kódot hozzá. Lehet, hogy aki írta az adott kódot nem nagyon ért hozzá és ezért van benne valamilyen komoly hiba.

Szerintem ezt.

(#2816) tvamos válasza DrojDtroll (#2813) üzenetére


tvamos
nagyúr

Az a tapfeszultsege az Unonak. Van rajta feszultseg stabilizator.
A MCU 5V-on jar. (Vagy lehet kevesebb is, pl 3.3.)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2817) DrojDtroll válasza tvamos (#2816) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Én is a tápfeszültségről beszéltem. Ezért nem értettem miért is nem lehetne 5v-nál több.

(#2818) lmaresz válasza DrojDtroll (#2815) üzenetére


lmaresz
aktív tag

Akkor ha jól értem nem olyan biztonsági "résről" van szó ami esetleg vírusként viselkedne.

(#2819) DrojDtroll válasza lmaresz (#2818) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Szerintem nem olyanról, hanem hogy lehet rossz a kód és emiatt nem biztonságos.

3D nyomtatással kapcsolatban gyakran látok az internetről letöltött modelleket. Azokban is sok a hiba, amitől a 3D nyomtató szoftvere meghülyül.

(#2820) tvamos válasza DrojDtroll (#2817) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nem látom már át, hova mit akarsz kötni, de persze a táp az annyi, amennyit irsz. (Az más kérdés, hogy ha jól értem, te bemenetnek hívod a Vin-t, ami félre érthető.)

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2821) DrojDtroll válasza tvamos (#2820) üzenetére


DrojDtroll
addikt

(#2808) tvamos válasza Teasüti (#2807)
Csak az analog mereshatart valtoztatja, a bemenetre ugyanugy mehet tapig.

Itt zavart meg az, hogy a bemenetre mehet a tápfeszültség szintjéig.

(#2822) tvamos válasza DrojDtroll (#2821) üzenetére


tvamos
nagyúr

Oké. Természetesen az MCU tápjáig.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2823) DrojDtroll válasza tvamos (#2822) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Így már teljesen más. :)

(#2824) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Basszus, egész délelőtt a Nulsom Neopixel stick-et próbáltam életre kelteni, de a saját library-jét nem tudom letölteni (hibás zip), az Adafruit library példájában az összes függvényre undeclared identifier-t ír az Android IDE. :W
Próbáltam egy alternatív WS2812B library-t, de azzal se kelt életre. :(
Meg tudná nézni vki a Nulsom library-t, hogy hibás-e? :R

[ Szerkesztve ]

(#2825) fpeter84 válasza Teasüti (#2824) üzenetére


fpeter84
senior tag

Az "Android IDE" elírás vagy tényleg a droidossal próbálod fordítani? Nekem első pöccre fordul Uno-ra mindenféle állítgatás nélkül linuxos 1.6.6 IDE-vel (ebből a lib-ből a simple példa)

A Nulsom-ot nem sikerült beazonosítanom - linkeljed plz hogy miről van szó

(#2826) fpeter84 válasza fpeter84 (#2825) üzenetére


fpeter84
senior tag

Kipróbáltam, és az ArduinoDroid-on is ugyanúgy sikeres a fordítás - azt a döccenőt leszámítva, hogy az alap "Adafruit_NeoPixel-master" lib könyvtár elnevezésben nem tolerálta az "_" -t - kis FAQ turkálás után jöttem rá hogy ezért nem találja először a Adafruit_NeoPixel.h -t annak ellenére hogy a sketch-et megtalálta - de miután átneveztem a lib könyvtárat simán NeoPixel-re, pöccre fordította is ugyanúgy...

(#2827) Teasüti válasza fpeter84 (#2825) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Erről volna szó.
:)
Adafruit nem volt Prime szállítással...

(#2828) Janos250 válasza lmaresz (#2814) üzenetére


Janos250
őstag

A forráskódot azért szoktam megnézni, mert a mintapéldákban nem mindig szerepel az osztálynak minden függvénye. Az se mindig egyértelmű a mintapéldákból, hogy pontosan mit is csinál. A biztonságos használat alatt azt értettem, hogy biztosan azt csinálja, amit gondolsz.
Ehhez legjobb, ha megnézzük a forráskódot.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#2829) Janos250 válasza DrojDtroll (#2819) üzenetére


Janos250
őstag

Azt hiszem, félreérthetően fogalmaztam. A biztonságos használat alatt azt értettem, hogy azt csinálja, amire gondolsz. A PC világban előforduló biztonsági problémákkal még nem találkoztam, de jelenleg nem is nagyon tudom elképzelni.

Az amerikaiak $ milliókért fejlesztettek golyóstollat űrbéli használatra. Az oroszok ceruzát használnak. Én meg arduinot.

(#2830) Teasüti válasza fpeter84 (#2826) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Na, masodik nekifutasra az Adafruit library eletre keltette. Megvolt a Hello World. :)
Szereztem gyorsan egz laptopot, a windows-os IDE gond nelkul leforditotta.
Probaltam konytar atnevezest is, a readme is irta mi kell neki.
De ugy se ment.

Neztem a forraskodot, es meglepett, hogz assembly-ben van minden.
Ez az optimalizacio miatt kell, vagy magas nyelven eleve mukodeskeptelen lenne ez a szuk idozites?
Lehetseges egyaltalan mikroszekundumra kesleltetni C++ alatt?

Assembly-t en biztos nem fogom tudni elsajatitani, viszont erdekelne a library-bol az a ket alapveto fuggveny, ami a ledeket frissiti. Semmi mas, csak ami megcimezi az egyiket, vagy az osszeset egyszerre.
Az effektezest magam keszitenem el, viszont ez a library lefoglalja a memoriat foloslegesen.
Meg keresgelek kicsit, hatha vannak alternativ WS2812 library-k is, az a minimalista verzio talan most mukodni fog. :)

Koszonom a tamogatast!

[ Szerkesztve ]

(#2831) lmaresz válasza Janos250 (#2828) üzenetére


lmaresz
aktív tag

Értem köszi, most már egyértelmű. Ez természetes, hogy lehetőség szerint tudja az ember, hogy mit csinál a programkódja.

[ Szerkesztve ]

(#2832) DrojDtroll


DrojDtroll
addikt

Jól sejtem, hogy az Unoval nem lehetséges kettőnél több megszakítás kezelése?

(#2833) Gergosz2 válasza DrojDtroll (#2832) üzenetére


Gergosz2
veterán

de:

[link]

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2834) DrojDtroll válasza Gergosz2 (#2833) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Ha kritikus tényező a gyorsaság akkor nem lesz a barátom ez a pinchangeinterrupt :F

(#2835) Gergosz2 válasza DrojDtroll (#2834) üzenetére


Gergosz2
veterán

De. Nem tudom pontosan hogy hogy , lehet, hogy az egyik példaprogiban van teszt, hogy milyen gyors. Nem sokkal marad el a hw-től, majdnem, hogy egyenlő a kettő.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2836) DrojDtroll válasza Gergosz2 (#2835) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Nagyszerű. :)

Rotary enkóderhez kell, hogy nehogy kimaradjon egy kicsi is a fordulásból. Emberi kéz fog forgatni egy enkódert(1000 impulzus, 3 kivezetés), és fontos, hogy a motor is ugyan annyit forduljon amit vezérel.

(#2837) Teasüti válasza DrojDtroll (#2836) üzenetére


Teasüti
nagyúr

Nézd csak! :K

[ Szerkesztve ]

(#2838) DrojDtroll válasza Teasüti (#2837) üzenetére


DrojDtroll
addikt

:) Köszi, majd átrágom magam rajta.

(#2839) tvamos válasza DrojDtroll (#2838) üzenetére


tvamos
nagyúr

Ha megcsinalod magadnak, akkor az UNO-n el tudsz kezelgetni 3 inkrementalis jeladot, egy megszakitason.
Ezt nezd meg: [link]

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2840) DrojDtroll válasza tvamos (#2839) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Ha megcsinalod magadnak, akkor az UNO-n el tudsz kezelgetni 3 inkrementalis jeladot, egy megszakitason.

Ezt nem teljesen értem. Elmagyaráznád :F

(#2841) tvamos válasza DrojDtroll (#2840) üzenetére


tvamos
nagyúr

Azt keresd az ATMega datasheet-jeben, hogy PCINT, es akkor latni fogod, hogy az osszes "analog" csatornan tud interruptot kezelni a processzor, csak az arduinosok AIN-nek neveztek azt a 6 pin-t.
Amugy nem kell assembly-t irni, csak rohadt korulmenyes ez az Arduino framework, ha nem azt csinalod, ami mar amugy benne van gyarilag. Nem lehetetlen, csak utalatos, mert nincs rendes debug.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2842) Gergosz2 válasza tvamos (#2841) üzenetére


Gergosz2
veterán

PinChangeInt , amit feljebb linkeltem, pont ezt használja ki.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2843) DrojDtroll válasza tvamos (#2841) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Szuper. :) :R

(#2844) Teasüti


Teasüti
nagyúr

Serial monitorban a kimenet tele van hibával. Ez normális?
Println(byte + " " + byte + " " + byte) a parancs, persze széttagolva, mert így összeadva nem ismerte fel.
De a monitorban meg ilyeneket látok:
255 0 0
255 0 0,#55 0 0
255 0 0
És így tovább...
De nem néhány hibával, hanem elég sűrűn hibázik.
A gyári usb kábelt használom, talán azt kéne kukázni?
Gyorsabb átvitelnél (kisebb delay vagy anélkül) meg az első pár adatcsomag teljesen kuka, és csak egy tucat sor után kezd értelmes adatot küldeni...
:(

Selejtes az Uno-m?

Szerk: a delay a ledek frissítése után van, azzal állítom be az fps-t.
Talán kéne egy delay a küldés után is? Így hirtelen nem emlékszem a könyvre. :B

[ Szerkesztve ]

(#2845) Gergosz2 válasza Teasüti (#2844) üzenetére


Gergosz2
veterán

?? vagy van valahol egy hibád a progiban, vagy arra tudok még gondolni, hogy túl sokszor írogatsz soros portra és az okozhat gebaszt.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2846) Teasüti válasza Gergosz2 (#2845) üzenetére


Teasüti
nagyúr

~200 fps volt eddig a max, ilyen frekvenciával küld adatot.

Az fura még nekem, hogy a byte-ot egyetlen karakterként küldi, szóval hogy lesz a 255-ből ,#55 ??

Azon mit lehet elhibázni, hogy Serial.print(byte)? :)

[ Szerkesztve ]

(#2847) krisztianAMG


krisztianAMG
senior tag

Sziasztok,

Olyan automata mérőállomást szeretnék létrehozni, ami VA karakterisztikát tud mérni nagyjából 20V-ig. Sok időm még nem volt utánanézni, de annyit találtam, hogy 5V-ig ez különösebb probléma nélkül megoldható. Ezt az 5V-ot kellene 20-25V-ig feltornázni valahogy. Esetleg valami PWM modulos megoldással szóba jöhetne? 100mA a kimeneten már elég lenne.
Kvázi egy programozható labortápra lenne szükségem. (OLED minták degradációját akarjuk figyelni vele.)

(#2848) fpeter84 válasza Teasüti (#2846) üzenetére


fpeter84
senior tag

Próbáld ki egy tetszőleges hello world alap programmal - a LEDsor nélkül - hogy úgy is hibázik e. Első tippre túl sok áramot vesz fel, megrángatja az UNO tápfeszültségét és ugyan még ki nem resetel tőle de a soros kimenet már instabil lesz.

(#2849) fpeter84 válasza krisztianAMG (#2847) üzenetére


fpeter84
senior tag

Szabályozható áramkorlátos mért táp kellene, vagy elég ha egy fix soros ellenállással van a LED árama korlátozva?

Ha elég az utóbbi, akkor itt az INA219 (ugyanez eu raktárból [link]) amivel pont 0-26V közötti feszt lehet mérni akár plussz akár minusz - akkütöltés és terhelés figyelésére is jó pl - a rajta lévő 0.1R sönttel 3.2A a méréshatára szűk 1mA felbontással, de ha lecseréled pl 1R-re akkor 0.32A méréshatár mellett már kevesebb mint 0.1mA felbontással. Van hozzá kész arduino library is, de a linux kernel is támogatja, van hozzá kernel modul akár openwrt-hez, de raspberry-vel is használható stb stb...

(#2850) krisztianAMG válasza fpeter84 (#2849) üzenetére


krisztianAMG
senior tag

Ez tökéletes! :R Egyelőre megteszi az ellenállás is áramkorlátnak.
A feszültséget pedig valami PWM-es motor driverrel lenne a legegyszerűbb szabályozni?

Ha már rákérdeztél, egy szabályozható áramkorlátos tápot hogyan lehetne megvalósítani? Jó lenne már egy normál labortápot is összerakni.

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.