Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#2251) seatibiza válasza zka67 (#2250) üzenetére


seatibiza
csendes tag

Ilyen relével szerelték a Volkswageneket és Seat-okat. :) ilyen van nekem is.
Egyébként köszönöm a tippeket, ráálltam a témára :) Végén még én írok tutorialt :D

(#2252) tvamos válasza Gergosz2 (#2233) üzenetére


tvamos
nagyúr

Reg fajt mar a foga a Chandlerieknek az Atmelre. Majd meglatjuk, hogy az a trosztellenes hivatal, vagy mi belekop-e a levesbe megint.

(#2243) seatibiza válasza Bazs87 (#2242) üzenetére
Milyen az az mk2 ibiza? Evjarat?

(#2240) Bazs87
Inkabb vennek egy olyan kontrollert, ami alapbol tudja az AES-t, vagy inkabb a komplett fejleszto keszletet. Legutobb SiLabsossal volt dolgom.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2253) tvamos válasza tvamos (#2252) üzenetére


tvamos
nagyúr

(#2240) Bazs87
Pontosan ez volt a kit: [link]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2254) seatibiza válasza tvamos (#2252) üzenetére


seatibiza
csendes tag

1998 6k1 Seat Ibiza

(#2255) tvamos válasza seatibiza (#2254) üzenetére


tvamos
nagyúr

Node abban van computer, abból szinte mindent ki lehet olvasni, nem?

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2256) razorbenke92 válasza tvamos (#2255) üzenetére

Nincs benne Computer, ECU van benne, de az sem teljes funkciójú.

Az előző autóm szinte ugyan ez volt, csak a VW kiadásában.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#2257) gyapo11 válasza razorbenke92 (#2256) üzenetére


gyapo11
őstag

Ha van ECU, akkor nem kell átfolyásmérő a fogyasztás méréséhez, az üzemanyag nyomásából és az injektor nyitási idejéből számolható. Viszont rövidek az idők, az arduino önmagában kevés lehet, kell valami kiegészítő elektornika.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2258) gyapo11 válasza zka67 (#2250) üzenetére


gyapo11
őstag

Világosnak tűnik, tegyük át arduinora.
Bekapcsolom a szakaszos törlést. Egyet töröl, ha bekapcsolva hagyom, akkor valami default időközzel folytatja a szakaszos törlést. Ha bekapcsolás után 1-2 másodpercen belül kikapcsolom, akkor elkezdi mérni az időt. A következő bekapcsoláskor már úgy kezd szakaszosan törölni, hogy a mért idő lesz a szünet ideje.
Ha kikapcsolom az ablaktörlőt, akkor törli az időt és várja a következő bekapcsolást.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2259) zka67 válasza gyapo11 (#2258) üzenetére


zka67
őstag

Szia, majdnem. Addig jó, hogy ha bekapcsolod, akkor egy default idővel töröl.

Mindig az utolsó törléstől méri az időt.

Ha a következő törlés előtt kikapcsolod, majd később visszakapcsolod, akkor az előző törlés és a visszakapcsolás közti idővel fog törölni. Túl hosszú időt nem lehet vele beállítani, akkor visszaáll a default időre, de szerintem percenkénti törlést nincs is értelme beállítani, akkor csak megpöccintem a kart és töröl egyet.

(#2260) gyapo11 válasza zka67 (#2259) üzenetére


gyapo11
őstag

Értem. Akkor ha rövidíteni akarok, csak kikapcsolom és vissza, ha hosszabbítani, akkor kikapcsolom, várok és később vissza. Az jó benne, hogy az utolsó törléstől gyűlik az eső, és amikor szükségesnek látom, akkor az új időközt beviszem egy ki-bekapcsolással. Az meg rossz, hogy ha túl hosszúra akarom állítani, akkor csak úgy visszaáll defaultra. Sípolhatna vagy törölhetne egyet, jelezve ezzel, hogy túlléptem a maximális beállítható időt.
Majd ha csinálok arduinos ablaktörlővezérlést elgondolkodok ezen a lehetőségen is.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#2261) seatibiza válasza gyapo11 (#2257) üzenetére


seatibiza
csendes tag

Találtam egy ilyen okosságot, jónak tűnik :)
Más: Miben különbözik a kínai " arduino " az arduinotól? Azért az autót nem akarom felgyújtani :D
[link]

(#2262) razorbenke92 válasza seatibiza (#2261) üzenetére

Attól függ, milyen modellt szeretnél.

Az UNO verzióból kismillió van, azoknál általában annyi a redukció a kínai verziókban, hogy nem atmel chip csinálja a soros-usb kommunikációt, hanem valami dedikált FT232 vagy CH340
Ezen kívül a nyák kialakítása és az USB csatlakozója is változhat.

Nano esetén csak a soros-usb móka különbözik

Igazából átlag felhasználóként nem fogsz különbséget érezni.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#2263) tvamos válasza razorbenke92 (#2256) üzenetére


tvamos
nagyúr

Szerintem ez az ECU valamiféle computer lehet...

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2264) razorbenke92 válasza tvamos (#2263) üzenetére

Valamilyen szinten ma már minden valamiféle computer, így teljesen igazad van. Az ECU szigorúan véve egy vezérlő. Realtime kontroller, ami hardverfelépítésében sem számítógép, szoftverberendezésében sem, és amiért én írtam hogy csak ECU az az ember-gép interfész hiánya. Ahogy az Arduinot vagy egy PLC-t sem hívjuk computernek, úgy az ECU-t sem. Erre gondoltam, bocsánat a kukacoskodásomért.

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#2265) powerwade válasza seatibiza (#2261) üzenetére


powerwade
senior tag

A kinai "olcsobb" es ranezesre silanyabb panelre teszi fel a dolgokat, legalabbis szemmel ennyit lattam eddig a kulonbsegek kozul.

(#2266) tvamos válasza razorbenke92 (#2264) üzenetére


tvamos
nagyúr

Oke. A nem kompjuterhez mar keszitettem kiolvasot, amit mi a VAG-COM-mal olvastunk ki. Sokat nem tudok rola, mert en csak a hardvert csinaltam, es nem is erdekelt, mert nekem ugye Opelom van.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2267) peter1998


peter1998
tag

Sziasztok! Ti az arduino nanot hogyan működtetitek külső tápról ?

(#2268) softguner válasza peter1998 (#2267) üzenetére


softguner
csendes tag

Vin-re 5-12 V (Elviekben max 20V de én nem próbálnám) a mellette lévő GND-re pedig GND-t kell kötni.A Vin mögött van egy AMS ami fix 5 V-ot csinál belőle.

(#2269) peter1998 válasza softguner (#2268) üzenetére


peter1998
tag

Köszöntem

(#2270) powerwade


powerwade
senior tag

Használ itt valaki breadboardba dugható tápegység lapkát? Ami tud 5V és 3.3V adni, jumperrel állítható. Na most az a gondom, hogy hiába teszem 3.3v-re valami 2.5 körül mérek a breadbordban ;) 5 V-nél meg 3.3V. Ötlet? Azon kívül hogy hibás, mert 2 különböző egység is ugyanazt produkálja.

(#2271) Tankblock válasza powerwade (#2270) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello,

Nekem van 1 példányom, és használom. Köszöni szépen jól működik.

Nem füstölt-e meg benne valami?
Ellenállások értékétől függ az hogy a feszültség szabályzó mit mutat.
A másik kérdésem az hogyközéptájon is van egy tüskesor amiről 3V3 vagy 5V lehet kivenni, ugye azon nincs semmi jumper?nálam csak a kép szélső felén van jumper amivel a feszültséget lehet választani.

Release the Beast....

(#2272) Bocsek


Bocsek
aktív tag

Sziasztok! Nagyon megtetszett az arduino, valószínű belevágok egy projectbe, a rutinosabbaktól kérdezném, hogy miket lenne érdemes beszereznem hozzá. Aliexpressen csináltam egy public wish listet: link. Ha nem jók a választott modulok, vagy mást javasoltok ne tartsátok magatokban.
Fokozatosan építeném fel az egészet. Alapvetően ózonkoncentrációt szeretnék mérni. Az elképzelésem az, hogy 0,05 ppm koncentráció fölött pittyegő hang lenne, mindezt egy mobil eszközben, ezért valami akkus tápellátás is kéne. (alkalmanként legalább 3 órát ki kéne bírnia) Ahogy belejönnék, úgy bővíteném egy páratartalom és hőmérővel, valamint egy kijelzővel, amin megjelennének a páratartalom, hőmérséklet, harmatpont és ózonkoncentráció (ez lehet csak egy mondjuk 10-es skálán) értékek. A hab lenne a tortán ha mindezt androidos telefonon mondjuk wifin keresztül ki tudnám iratni.
A linkelt wish listben a Wemos D1-re integrált wifi az elég lehet pár falon, esetleg födémen keresztül? Nem látok rajta antenna csatlakoztathatósági lehetőséget.

(#2273) Tankblock válasza Bocsek (#2272) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello

A Wifis kérdésedre még nem tudok válaszolni, de vannak olyan modulok is amelyen nem az a beépített antenna van, hanem csatlakoztatható külső antenna is.Szerintem ha a wifi fogható akkor ez is működhet.

A DHT11 helyett inkább DHT22 használnék, az -20 +80 C között képes hőmérsékletet is mérni.

3 órán keresztül kell aktívan wifizni azt jól kikell számolni, hogy mekkora akkumulátor kell. ha nem kell hogy folyamatosan mérjen, hanem időközönként csak akkor jobb a helyzet. Akkumulátornak kellene töltő átamkör is, meg egy akkumulátor. Ha 0 fok alatt is szeretnéd hazsnálni akkor a Lipo akkumulátort feletsd el.

Release the Beast....

(#2274) Bocsek válasza Tankblock (#2273) üzenetére


Bocsek
aktív tag

Köszi. Igen néztem hogy van külső wifi modul, azokhoz jellemzően csatlakoztatható antenna.
5-35 fok között mérnék, de igazad van, inkább DHT22 lesz.
Wifinél annyira nem fontos a folyamatos jelküldés, percenként küldene az is elég. Mondjuk nem csak ez szipkázná, az ózon szenzor külön lábakon fűtést is használ. Nem tudom mennyit fogyasztana egy ilyen általam elképzelt rendszer. RC autós akksiban gondolkozom egyelőre, bár akkor nem lesz annyira mobil készülék. pl ez
Legvégső esetben hálózatról is mehetne, épületekben lenne használva, csak ha nincs áramforrás a közelben, akkor is jó lenne használni.

[ Szerkesztve ]

(#2275) Bocsek


Bocsek
aktív tag

de akár Bluetooth is jó lehet, a lényeg hogy több falon át is működjön :)

(#2276) Nagytoll


Nagytoll
senior tag

Hello! Van egy DC motrom, de sehogy se akar működni, mintha halott lenne. E szerint a leírás szerint próbáltam meghajtani, de meg se moccan. A neten van valami online arduino szimulátor, ott működik az egész. Az én transistorom egy S9013, aminek elvileg fordítva vannak a lábai, de akárhogy próbálom bekötni, sehogy se jött össze eddig a motor meghajtása.

(#2277) powerwade válasza Tankblock (#2271) üzenetére


powerwade
senior tag

Füst nem volt, de ha usb-ről adom neki az 5V akkor rendben megy a 3.3v megfelelően jumperelve. Közép tájon nincs jumper, de ott is "hibás" a feez. Amúgy kipróbáltam 2 különböző 5V táppal, jack végűvel, azzal 2.xV jön 3.3V helyett. Érthetetlen ;)

[ Szerkesztve ]

(#2278) tvamos válasza Nagytoll (#2276) üzenetére


tvamos
nagyúr

1. Mérd meg a motor ellenállását
2. Hozzáértés nélkül, motort motordriverrel hajts, mert tranzisztorral nehezen jön a sikerélmény.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2279) Tankblock válasza powerwade (#2277) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello

Még lenne egy tippem,

Ne köss rá semmit, émérd meg mennyi jön ki ilyenkir az USB ből

Pl az én gépem 5V helyett olyan 4,6-4,9V között produkál. Az USB max 500mA tud.
Átnézném az összes alkatrészt a helyedben a nyákon és az öszeköttetéseket isLehet, hogy egy hibás szériát fogtál ki, vagy csak egyszerűen valami nem érintkezik.

Telefon töltővel is ugyanez a helyzet?

Típusról tudnál linket küldeni?

Release the Beast....

(#2280) powerwade válasza Tankblock (#2279) üzenetére


powerwade
senior tag

Köszi, hogy segíteni próbálsz :) Majd holnap mérek még, ma már nem mutat pontos értéket semmilyen multiméter az "éjszakai" söröcském után. :B

Erről a kettőről van szó:
Egyik
Másik

[ Szerkesztve ]

(#2281) tvamos válasza powerwade (#2280) üzenetére


tvamos
nagyúr

Nekem is ilyen van, mint a második. A DC IN-re szoktam 8V-ot kötni. Teljesen jó úgy.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2282) Saua


Saua
tag

Sziasztok,

Egy LM75 hömérot csak magában, termosztátként szeretnék használni, mint az alábbi ábrán látható

Arduinóhoz csatlakoztatva beállítottam a kapcsolási homérsékleteket és a komparátor módot, jól múködik.
Viszont mikor lekapcsolom az Arduinórol már nem kapcsol a beállított értékeknél. Nem világos, hogy csak a gyárilag beállított értékekkel (80 és 75 fok) használható önmagában?

[ Szerkesztve ]

(#2283) powerwade válasza tvamos (#2281) üzenetére


powerwade
senior tag

Hoppá, van itt valami ami elkerülte a figyelmemet :D Ekkora címeres ökröt mint én...

Input voltage: 6.5-12 V (DC) or USB power supply

DC IN-re egy 2A 5V -t tettem mindkét esetben...
Probléma megoldva, köszi mindkettőtöknek a segitséget :)

(#2284) dave0825


dave0825
őstag

Üdv. Ehhez tudnátok nekem egy egyszerű programot írni/mutatni, amivel le tudom tesztelni, hogy működik-e? A legegyszerűbb, amire gondoltam (és szerintem így kell), hogy VCC, GND rámegy, A0-át egyik analóg bemenetre kötöm, soros portra meg kiíratom az értékeket. Csak nem változik semmi, ugyanúgy 30 valahány körül van az érték, ha tekerem a potit, akkor 20-1023-ig megy kb., de ott ugyanúgy megáll, hiába beszélek neki, kopogtatom, zenét indítok, semmit nem változnak a vett értékek. Rendeltem 2-t, mindegyik ezt csinálja. Próbáltam az itt találhatóa programmal is, mindent ugyanígy összeraktam, és semmi, folyamatosan világítanak a ledek. :W
Pedig survy2014 nem rossz eladó, itt is ajánlották már a fórumon többen is, nem hiszem, hogy 2 hibásat is küldött volna. :F

[ Szerkesztve ]

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2285) razorbenke92 válasza dave0825 (#2284) üzenetére

Az eladó tényleg toppon van, nagyon sokat rendeltem már én is tőle, és sosem volt gond. Megnézem neked a témát. Talán még ilyen szenzorom is van valahol.

A poti tekerése a digitális lábra van hatással, azzal tudod trimmelni, hogy mi a küszöbérték, ami felett a digitális láb bekapcsol. Azt pl tesztelheted simán, mert a komparátor kimenete egy LED-el is indikálva van. Ha elég hangos vagy, akkor annak fel kell villanni.

[ Szerkesztve ]

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

(#2286) dave0825 válasza razorbenke92 (#2285) üzenetére


dave0825
őstag

Hát ahogy tekertem a potit, úgy változott az analóg érték is a soros porton. És igen, van 1-1 led a Power-hez is, meg még 1, ami nem tudtam, hogy mire van, mert ahogy állítottam a potit, egy pont után villant csak föl, de közben nem beszéltem, nagyjából teljesen csönd volt. Bár lehet, hogy azt a teljesen csöndet is érzékelte a poti egy pontjától, és tényleg a digitális kimenetre van kötve. Viszont az analóg nem tudom, hogy hogy megy.

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2287) Pubszon


Pubszon
veterán

Arduino vezérelt kis robot egy másodperc alatt rakja ki a rubik kockát. :D
[link]

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#2288) dave0825 válasza Pubszon (#2287) üzenetére


dave0825
őstag

Ezt épp ma osztotta meg egyik haverom fb-on nekem, hogy megvan a házi feladat. :D

Huawei P30 // Suzuki DL650XT '15 <-- Kawasaki Z750 '07 <-- Aprilia RS 125 '99

(#2289) Tankblock válasza powerwade (#2283) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello

Akkor már értem miért kaptál akkora feszültség értékeket. Sok szórakozást a projectedhez!

Release the Beast....

(#2290) powerwade válasza Tankblock (#2289) üzenetére


powerwade
senior tag

Köszi, erre az évre már több projektem van mint időm :)

(#2291) Tankblock válasza Saua (#2282) üzenetére


Tankblock
aktív tag

Hello

Datasheetet olvasva azt írja magában, hogy "Note 11: Default values set at power up"

[link]

egyszóval ha Arduino-t lekapcsolom alatt áramtalanítást értesz akkor igen vissza fog állni az alapbeállított értékekre. Miért kell az arduinot kivenni? Szerintem nem fogyaszt sokat, és lehet altatni is.

Release the Beast....

(#2292) Pulsar


Pulsar
veterán

Létezik arduinohoz (nano) teljes értékű wifi modul?
Ami esetleg tud WPK, WEP2-t is?
Vettem NRF24L01 modult, de ahogy nézem, az nem igazán erre van :)

(#2293) powerwade válasza Pulsar (#2292) üzenetére


powerwade
senior tag

ESP8266 nem jó? 3.3V kell neki, és ha jól emlékszem a nano pedig 5V.

[ Szerkesztve ]

(#2294) Pubszon válasza powerwade (#2293) üzenetére


Pubszon
veterán

Nano-n is van 3.3V.
Én semmire sem jutottam az ESP8266-al.
Inkább az ENC28J60 ethernetet preferálom. :)

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#2295) tvamos válasza powerwade (#2293) üzenetére


tvamos
nagyúr

Mini van 3.3V-os, jo, ha van otthon par darab. [link] [link]

-------------------------------

Este sikerult Arduino bootloadert egetnem STK500-zal, nem is tudom, miert nem ment eddig. (Biztos nem akartam elegge...)

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#2296) zka67 válasza Pulsar (#2292) üzenetére


zka67
őstag

Szia, az ESP8266 teljesen jól működik, ha kell (valakinek) segítség, csak szóljatok.

(#2297) powerwade válasza tvamos (#2295) üzenetére


powerwade
senior tag

Ja igen, van egy zsák mini prom + rf24 hozzá mert az idei első projekt az elemes szenzorhálózatot kiépitése. Amúgy érdemes ESP8266 -ot üzemeltetni elemről vagy nagyon hamar lemerül? Még nem igazán néztem utána, de félek sokkal nagyobb a fogyasztása mint a rf24l01-nek.
A bootloader égetésen én is túl vagyok, felpattant az 1mHz -s bootloader az egyik Mini Prora egy Uno segitségével.

(#2298) Gergosz2 válasza zka67 (#2296) üzenetére


Gergosz2
veterán

+1

Amúgy vajon ezen is működne a dipole antenna hack? nrf24l01+-on nagyon jó lett, az egész házban tudok vele kommunikálni.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#2299) powerwade válasza Gergosz2 (#2298) üzenetére


powerwade
senior tag

Miből vannak a falaid, hogy antenna nélkül nem megy át a rádió? :D

(#2300) razorbenke92 válasza powerwade (#2299) üzenetére

Nem mondta mekkora az egész ház :D

Mások számára a kondi fáradós, nekem farad-os...

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.