Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-03-11 00:46:52

LOGOUT.hu

Arduino hardverrel és szoftverrel foglakozó téma. Minden mikrovezérlő ami arduinoval programozható, és minden arduino program, board, és hardverrel kapcsolatos kérdések helye.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1651) Danex


Danex
addikt

Üdv, olyat kéne megcsinálnom nagyapámnak, hogy ha csöngetnek akkor világítson neki a szobában valami fény (12V-os ledszalagra gondoltam).

Ha DC-vel üzemelne a csengő akkor nem lenne gondom, mivel egy feszültségmérővel érzékelem a jelet és már lehetne is kattogtatni a ledszalagod, de AC-ről megy az egész. Ehhez lenne valami tippetek?

(#1652) Gergosz2 válasza Danex (#1651) üzenetére


Gergosz2
veterán

Mi lenne ha a csengővel párhuzamosan beraknál egy sima izzót és kész.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1653) Danex válasza Gergosz2 (#1652) üzenetére


Danex
addikt

Hát mivel csak röptébe néztem rá a csengőre (nem mai darab, bőven idősebb mint én) annyit láttam, hogy 2 részből áll, az egyik a csengő része amire AC 8V volt írva, a másikon meg talán oroszul valami, majd legközelebb jobban megnézem.

Am azért gondoltam valami ilyen megoldást mert nem 1-2méterre kéne átvinni a lámpát illetve váltóárammal nem szívesen játszom tudás nélkül :U

(#1654) Gergosz2 válasza Danex (#1653) üzenetére


Gergosz2
veterán

Tegyél egy áramváltót a csengő vezetékére. Onnantól adott lesz a feszültség jeled amivel már dolgozhatsz.

[ Szerkesztve ]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1655) bacus válasza Danex (#1653) üzenetére


bacus
őstag

A nagy probléma, ha ezt csak egy pillanatra nyomják meg, akkor az életbe nem veszi észre nappal, hogy csengettek. Én raknék egy bi-stabil multivibrátort, ami a csengö inditására a ledet, folyamatosan kigyujtja.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1656) Gergosz2 válasza bacus (#1655) üzenetére


Gergosz2
veterán

Az meg a másik. Bár lehet jobban járna ha venne egy vezetéknélküli csengőt , és azt tenné be a szobába.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1657) inf3rno válasza tvamos (#1648) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Az itt a probléma, hogy a nyomás és a térfogatáram ugyanakkora marad, mert azonos nyomásúak a csapok (már ha vezetékes vízről jön mind), a cső átmérője meg nem lesz attól nagyobb, hogy sorba kötöd őket. Szóval hiába kötöd sorba a csapokat, 1-2 locsolófej leviszi annyira a nyomást, hogy utána a többire már nem jut elég, és nem nyílnak ki.

Gondolom azt hitte a doki, hogy a nyomás és a feszültség hasonlóan működnek, amiben azért van valami, mert mindkettő intenzív mennyiség. Emlékeim szerint (bár már régen volt) a soros kapcsolásnál a feszültségek összeadódnak az áramerősség meg változatlan marad, a párhuzamosnál meg fordítva, az áramerősség adódik össze és a feszültség azonos marad. Gondolom a doki ennek analógiájára úgy gondolta, hogy párhuzamosan kapcsolt csapoknál a nyomás változatlan marad, és a térfogatáramok összeadódnak, illetve sorosra kapcsolt csapoknál a nyomások összeadódnak és a térfogatáram állandó marad. A valóságban a feszültség és a nyomás között nincs ilyen analógia, mert a nyomásnak nincs iránya szemben a feszültséggel. Ha sorba kötsz két azonos nyomású csapot, akkor egymást fogják akadályozni és a nyomás és a térfogatáram is változatlan marad. Ugyanez lehet a helyzet párhuzamosan kötött csapoknál is, bár ez utóbbiaknál a térfogatáram valóban megnőhet, ha növeljük a kimenő cső átmérőjét. Na legalábbis én így gondolom.

Buliban hasznos! =]

(#1658) tvamos válasza Danex (#1653) üzenetére


tvamos
nagyúr

Akkor H11AA optocsatoló.

A váltóárammal ne szórakozz, még elüt a vonat! ;]

(#1657) inf3rno válasza tvamos (#1648) üzenetére
Én értem! Ami a földön van, nem megy a következő csapba.

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1659) Danex


Danex
addikt

A pillanatnyi nyomást már lekezelem arduinoval onnantól meg már nem lenne gond.

Vezeték nélküli is benne volt a számításba, de amit találtam, ott a kinti nyomóegységet lényegében bármikor ki lehet húzni és már ott sincs, faluról és kertes házról beszélünk.

De lehet az érzékeléshez egy ilyennel oldom meg, vagy nézek valami értelmes vezeték nélküli csengőt

(#1660) bacus válasza Danex (#1659) üzenetére


bacus
őstag

Tul bonyolitod, ezzel az áram érzékelövel. Nem méregetni akarsz, hanem egyszerüen azt tudni, hogy egyszer is megjelent e fesz a csengö kapcsain. A 9v váltakozó remek. Egy diodahid és máris nem váltakozik. Utána egy fesz. Osztó, és máris csak 5v van.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1661) Hyperion


Hyperion
senior tag

Sziasztok!

Nem vagyok teljesen tisztában a mérési technikákkal, de feltűnt valami amit nem nagyon értek.

Jelenleg az alábbi kütyühalom vesz otthon körbe:

2* Arduino nano + RF433 + DHT11 + DS18B20 1 szoba + erkélyen.
Arduino mega BMP180+DS18B20+DHT11+RF433+ESP8266+stb..

Amit nem értek az az, hogy a mért páratartalom 30 és 34% között mozog az erkélyen is és a szobákban is. Mivel nyár van/volt ezért nyitva van minden nyílászáró így érthető a kb azonos érték.

A kérdésem az, hogy miért ilyen alacsony a páratartalom, mikor a yahoo és a felette lévő hagyományos időjárás állomás is 60-65%-ot mutat. Ha jól tudom 5%-os hibatűréssel dolgozik a DHT 11 szóval jónak kellene lennie. Mindegyik érzékelő, jól szellőző helyen van.

(#1662) Postas99


Postas99
senior tag

Sziasztok!

Lehet hülyének fog hangzani a kérésem.
Sajna az arduino library hibás és 300 BAUD beállítás mellett hibásak mind a fogadott és küldött adatok. Esetleg van valakinek javított library-je?
Az arduino.cc oldalon volt erről egy hosszú megemlékezés, sajna nem találom a jó library-t..

Tesztelni egyszerű a hibát:int incomingByte = 0; // for incoming serial data

void setup() {
Serial.begin(300); // 300 bps
}

void loop() {

// send data only when you receive data:
if (Serial.available() > 0) {
// read the incoming byte:
incomingByte = Serial.read();

// say what you got:
Serial.print("I received: ");
Serial.println(incomingByte, DEC);
}
}

winterm vagy egyéb terminál programmal a hiba azonnal látható.

SAJNA nekem ezen a sebességen kell KOMMUNIKÁLNOM, nem állhatok más sebességre.

(#1663) Gergosz2 válasza Postas99 (#1662) üzenetére


Gergosz2
veterán

nem lehet, hogy paritás és stop bit rosszul van beállítva? [link]

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1664) peter1998 válasza peter1998 (#1637) üzenetére


peter1998
tag

Közben eljutottam addig hogy sikerült rátöltenem egy firmwaret.

Nálam EN+GPIO02+VCc
GPIO0+GPIO15+GND egy lábra.

CP2102:
GND-GND
VCc-3.3v
TXD-RXD
RXD-TXD

(#1665) softguner válasza peter1998 (#1664) üzenetére


softguner
csendes tag

Szerintem AT firmware volt is rajta. Gondolom egy LUA-t raktál rá. Ajánlom hozzá az Espolorer nevű IDE-t.

(#1666) Pubszon


Pubszon
veterán

Shift regiszterrel hogy a legegyszerűbb kapcsolni csak 1-1 kimenetet?
Mondjuk van 3db 74HC595, azaz 24 kimenet, de például csak a 12-es kimenetet akarom változtatni, a többit pedig változatlanul hagyni.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1667) bacus válasza Pubszon (#1666) üzenetére


bacus
őstag

ez shift regiszter, azaz mikor beirsz egy értéket (és csak egyet), minden korábbi arrébb shiftelődik. Ebből adódik a válasz is, ha csak egyet akarsz változtatni, akkor is mind a 24-t újból kiirod.

Nem fog villogni, mert amikor elkezded, akkor az egyik vezérlőláb azt mondja, most irás mód, beküldöd a 24 értéket, majd vezérlőlábnál visszaváltasz, akkor egyszerre aktualizálódik, addig megtartja minden lábon az előző értéket.

(további előny lehet, hogy van shift regiszter, aminek a vezérlése 5V de a kimenete 12V -on megy, igy pl egy 7 szegmenses kijelző ami 12V-os közvetlenül meghajtható. Ezt használva sima ledek is sorba köthetőek, ha pl 4 led mindig egyszerre világit, akkor egy korlátozó ellenállással sorba kötve, csak egy kimenetet igényel)

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1668) tvamos válasza Pubszon (#1666) üzenetére


tvamos
nagyúr

En nem szeretem a shift regisztert hasznalni, inkabb demux-ot. Azt sokkal egyszerubb programozni. Pl. 74HC238 3-to-8.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1669) Pubszon válasza bacus (#1667) üzenetére


Pubszon
veterán

Akkor 24 különböző változót kell létre hozni és a memóriában tárolni, majd ha egyet változtatunk akkor mindet kiírni?
És hogy lehet a legegyszerübben megoldani?
Mondjuk 24 LED-et külön kapcsolgatni.

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1670) bacus válasza Pubszon (#1669) üzenetére


bacus
őstag

eddig volt külön változója? Használhatod továbbra is ugyanazt, de egy tömb deklarálása lehet egyszerübb.

esetleg itt egy minta

ez itt az arduino példa

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1671) Pubszon válasza bacus (#1670) üzenetére


Pubszon
veterán

Sajnos még nem jött meg (kb 2 hete rendeltem meg), csak olvastam róla.
Mindenhol csak olyan kódot találtam mint a példa amit mutattál (ezeket már láttam korábban).

MOD: Ezzel meg lehet oldani ahogy gondolom?

[ Szerkesztve ]

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1672) bacus válasza Pubszon (#1671) üzenetére


bacus
őstag

Meg. Ahogy a hozzászólásokban is írják a kód nem egyezik a képpel.

Nekem még mindig ez a kód jön be.

[ Szerkesztve ]

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1673) bacus válasza Pubszon (#1671) üzenetére


bacus
őstag

Ha megy az angol, akkor ez a fickó nagyon értelmesen magyaráz és pillanatok alatt megérted, hogy kell a digitális bemeneteket is megsokszorozni.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1674) nagyharcos


nagyharcos
csendes tag

Sziasztok!
Van egy álmom....
Rotary encoderrel szeretnék egy többszintes menüt készíteni. A menü megszakítással lenne meghívva a programból és célja az lenne, hogy különféle változók értékeit kéne beállítani vele (időzítések, óra, perc).
Tehát minden menüpont alatt más funkcióval rendelkezne az encoder.
Találtam egy számomra is érthető [sketch] -et, de nem találtam hozzá működő QuadEncoder libary-t.
Van valakinél esetleg hasonló megoldás amit megosztana velem vagy működő libary?
Ui: Csak tanulgatom a programozást... :B

Mindenkinek megvan a maga baja..... Üdv: Adrián

(#1675) Pubszon


Pubszon
veterán

Ha a géptől kap az arduino két bájtot, pontosan 0xFE és 0x37, arra szeretnék válaszolni egy bájtal (0x09), az hogy oldható meg legegyszerűbben?

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1676) peter1998 válasza softguner (#1665) üzenetére


peter1998
tag

Igen NodeMCU firmwaret raktam rá.Most futtatok rajta egy weboldalt.Ha az usb-uart ra van kötve a tx,rx,gnd és vcc vezetékek akkor rendesen működik az oldal. De ha csak a tápot kapja akkor a weboldal nem elérhető de a wifire pedig felmászik. Ezt a router kezelőfelületéről látom.Ennek mi lehet az oka?

(#1677) tvamos válasza Pubszon (#1675) üzenetére


tvamos
nagyúr

Serial port Arduinon. [link]
Ilyesmire gondolsz?

[ Szerkesztve ]

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#1678) Pubszon válasza nagyharcos (#1674) üzenetére


Pubszon
veterán

A rotary encoderhez nem kell library, az lényegében 3 gombként működik.
Én csináltam egy ilyen menüt, amivel relét kapcsolgattam és különböző változókat változtattam, mondjuk ledek fényerejét, hőmérsékletet néztem meg stb.

Ezt fejlesztettem tovább:
int val;
int encoder0PinA = 3;
int encoder0PinB = 4;
int encoder0Pos = 0;
int encoder0PinALast = LOW;
int n = LOW;

void setup() {
pinMode (encoder0PinA,INPUT);
pinMode (encoder0PinB,INPUT);
Serial.begin (9600);
}

void loop() {
n = digitalRead(encoder0PinA);
if ((encoder0PinALast == LOW) && (n == HIGH)) {
if (digitalRead(encoder0PinB) == LOW) {
encoder0Pos--;
} else {
encoder0Pos++;
}
Serial.print (encoder0Pos);
Serial.print ("/");
}
encoder0PinALast = n;
}

(#1677) tvamos: Aida64-hez akartam külső kijelzőt, de inkább feladom. :(

[ Szerkesztve ]

ASRock X79 Extreme6, i7 4930K, 32GB DDR3, GTX 1080 G1, Corsair RM750x...

(#1679) maestro87


maestro87
őstag

Tudna valaki segíteni ebbe az arduino modulba életet lehelni? Csak le szeretném tesztelni a kijelzőt, hogy működik-e, de még nem avr-eztem igazán. :U Valami mintaprogram kellene. Most nincs időm elkezdeni arduinot tanulmányozni, de ha sérült a kijelző akkor refundot kellene kérjek. Még TFT-vel sem volt dolgom. :U

(#1680) bacus válasza maestro87 (#1679) üzenetére


bacus
őstag

Ezt próbáltad? A banggod oldalon van a link..

Le kell töltened, ki kell csomagolni, rádugni egy unora, majd betölteni az egyik example-t. :(
Ha még nem csináltad sosem, akkor nem is olyan egyszerü.. mit hova.

Kössünk egyezséget, megegyezős egyezséget... https://www.paypal.me/engiman/30

(#1681) Gergosz2 válasza maestro87 (#1679) üzenetére


Gergosz2
veterán

Szia!

Nekem van egy hasonló MCUfriend-es darabom, de úgy, mint egy komplett érintőképernyő a mai napig nem sikerült beüzemelnem. Maga kijelző része rendesen működik pl. az Adafruit-os TFT library-val, meg találtam egy külön library-t amivel sikerült életet lehelnem az érintő funkcióba is. De a kettőt egyszerre működésre bírni még nem sikerült.
Szóval én azt mondom ha teheted inkább ne vedd ezt meg, vagy ha igen akkor pl csak kijelzőnek tökéletes lesz. Arduino.cc-n is van egy fórumtéma ahol ezt a kijelzőt boncolgatják, de ott sem igazán sikerült az egészet működésre bírni. Gondolkoztam rajta, hogy a két library-ból valami használhatót összerakok csak eddig nem vett rá a lélek.

Amit ajánlani tudok az az UTFT library. Ezzel lehet a legkönnyebben dolgozni szerintem. Van hozzá UTOUCH library is de ezzel a példánnyal nem lehet működésre bírni. Helyette inkább ilyet vegyél: [link] . Ez tökéletesen megy fent említett két library-val és gyorsan is lehet vele dolgozni. Több ilyet is felhasználtam már különböző applikációkba.
A linket csak a típus miatt tettem be, szokott lenni ez 3k-ért is.

(#1680) bacus

Mit hova? kérdést egyszerűen le lehet rendezni mert ennek olyan a kialakítása, hogy csak bele kell dugni az UNO kártyába.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1682) maestro87 válasza bacus (#1680) üzenetére


maestro87
őstag

Köszi, ez kell nekem, videó! :R
Igen, mindig elindulni a legnehezebb, utána már minden könnyebb. :)

De sajnos "Hiba a feltöltés során". Ez mitől van?

(#1683) maestro87 válasza maestro87 (#1682) üzenetére


maestro87
őstag

Arduino: 1.6.5 (Windows 8.1), Board: "Arduino Uno"

Sketch uses 30 538 bytes (94%) of program storage space. Maximum is 32 256 bytes.

Global variables use 386 bytes (18%) of dynamic memory, leaving 1 662 bytes for local variables. Maximum is 2 048 bytes.

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0x71

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0x71

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0x71

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0x71

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0x71

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0x71

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0x71

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0x71

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0x71

avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding

avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0x71

Hiba a feltöltés során. A hiba elhárítása a http://www.arduino.cc/en/Guide/ oldalon a Troubleshooting#upload alatt került leírásra.

This report would have more information with
"Show verbose output during compilation"
enabled in File > Preferences.

Nem ismeri ezeket a parancsokat, vagy mi? Narancssárga led folyamatosan villog, az mit jelent?

(#1684) Gergosz2 válasza maestro87 (#1683) üzenetére


Gergosz2
veterán

Nem tudod feltölteni rá.

Nézd meg, hogy fent van-e a driver, ha nem tedd fel. Ha ez sem segít akkor próbáld meg másik USB porton. Ha ez sem és ott van eszközkezelőben akkor távolítsd el, és újra rakd fel a drivert.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1685) maestro87 válasza Gergosz2 (#1684) üzenetére


maestro87
őstag

Milyen drivert? Én csak annyit csináltam ami a fentebb linkelt videóban volt. Első csatlakozáskor a windows automatikusan beállította az eszközt és az eszközkezelőben ott szerepel a board is. Ez az első arduinózásom, szóval nem tudom, hogy kell elindulni.:)
Másik USB portról is hiba...
Egyébként most az általad ajánlott könyvtárral próbálkozom.

(#1686) Gergosz2 válasza maestro87 (#1685) üzenetére


Gergosz2
veterán

van Arduinos driver is, de tipikusan akkor szokott ilyen hibákat dobni a fordító amikor ez valamiért nem megy. Elvileg az Arduino mappában is van egy Drivers mappa és onnan is telepítheted.

Másik ggyakori dolog ebben az esetben, hogy nincs bootloader a MCU-don. Ha kínából vetted akkor erre meg van az esély. Ilyenkor értelemszerűen bele kell égetni, amire több megoldás is van: [link], vagy TinyISP meg stb.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1687) maestro87 válasza Gergosz2 (#1686) üzenetére


maestro87
őstag

Banggood-ról van. Csak tettek rá. De múltkor rendeltem egy atmega328-at állítólag azon is van bootloader. Azzal is működnie kellene, vagy nem mindegy milyen bootloader van rajta?
Amúgy az USB kábel elég neki vagy a mellette lévő DC csatlakozón is meg kell kínálni?

(#1688) maestro87 válasza Gergosz2 (#1686) üzenetére


maestro87
őstag

Na most betettem az ebay-ről rendelt atmegámat és a narancssárga led már nem villog csak folyamatosan világít, viszont a hiba ugyanaz maradt. Ilyenem van egyébként.

[ Szerkesztve ]

(#1689) Gergosz2 válasza maestro87 (#1687) üzenetére


Gergosz2
veterán

Töltsd rá az alap blink progit. Ha villog a boardon a narancssárga led akkor van rajta bootloader.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1690) maestro87 válasza Gergosz2 (#1689) üzenetére


maestro87
őstag

Én meg azt hittem hiba, akkor visszacserélem. :D

(#1691) maestro87 válasza Gergosz2 (#1689) üzenetére


maestro87
őstag

Rossz port volt a szoftverben kiválasztva. :W Most már villog a LED meg az LCD is életre kelt. :C Köszi a segítséget!

(#1692) PumpkinSeed


PumpkinSeed
addikt

Olyat szeretnék, hogy egy pin-en hét input érkezik be pl 0101011 és ezt szeretném tárolni egy tömbben, ez hogyan kivitelezhető? Értem ezalatt, hogy a pin beolvassa azt. Köszönöm előre is a segítséget.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#1693) gyapo11 válasza PumpkinSeed (#1692) üzenetére


gyapo11
őstag

Ha a beolvasás módja a kérdés, az sokféleképpen lehetséges. Pl. valamelyik szintváltást figyelni, és akkor beolvasni, de lehet másik pinnel vezérelni vagy szinkronizálni a beolvasást. A tárolásra elég egy byte, ha bit0..bit6 a beolvasott bitek, akkor az eredmény bit0*1+bit1*2+bit2*4+bit3*8+bit4*16+bit5*32+bit6*64. Ez a beolvasott bináris szám decimális megfelelőjét adja, ezt kell betenni egy byteba, ha több beolvasás is lesz, akkor byte tömbbe.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1694) PumpkinSeed válasza gyapo11 (#1693) üzenetére


PumpkinSeed
addikt

Esetleg nincs valami tutorial ehhez hogyan lehet az érkező biteket beolvasni, mert én nem találtam és most programozok másodjára Arduino-ra. Suliba kellene, de még csak ledek vezérlésével foglalkoztam.

"Akinek elég bátorsága és türelme van ahhoz, hogy egész életében a sötétségbe nézzen, elsőként fogja meglátni benne a fény felvillanását." - Kán

(#1695) gyapo11 válasza PumpkinSeed (#1694) üzenetére


gyapo11
őstag

Szerintem ez így túl általános, hogy érkeznek a bitek. Ha föltételezzük, hogy 0-5 V a feszültség, akkor is hiányoznak az idők, sebesség, start-stop bitek vannak-e, van-e valamilyen kódolás, milyen a protokoll stb.

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1696) erer1000


erer1000
őstag

egy analóg óra van tervben, és stepper motort ebay-on keresgélve ezt találtam
http://www.ebay.com/itm/181266971629?_trksid=p2060353.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

ez ellég lenne ahhoz hogymegforgassa a fogaskerekeket és a mutatót?

fogaskerekek 1:15 áttétet végeznének el, hogy a steppernek 1/4 fordulata a mutatót pont 1/60 fordulatát eredményezze

(80:16 és a 16os fogaskerék rúdjára rakott 30as ami 10essel van kapcsolatban)

(erőkar törvényből érzem hogy az sem mindegy a mutató milyen hosszú, de 4cm lenne, tehát nem nagy )

szóval elég lenne az arduino által biztosított nem túl nagy áram a steppernek ehhez?

másik meg amin gondolkodok hogy táp.

http://www.ebay.com/itm/9V-1A-Power-Supply-Adapter-5-5x2-1mm-Input-100V-240V-For-Arduino-Gayly-/390923223681?var=&hash=item5b04d70281
9V 1A
az az 1 amper nem lenne sok neki?

igazából ennyi lenne :)

egy asztali analóg óra a végcél :)

házát azután kezdem hogy minden megérkezik :D

azaz a fentebb linkelt eszközök:)

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#1697) Gergosz2 válasza erer1000 (#1696) üzenetére


Gergosz2
veterán

Húha nem is tudom mit mondjak. (Sokkot kaptam)

Igazából még így is kicsit kevés az info, de elég lesz. Bár nem tudom , hogy te méretezed-e a fogaskerekeket a motorhoz. De a tép jó lesz, ne félj tőle.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

(#1698) erer1000 válasza Gergosz2 (#1697) üzenetére


erer1000
őstag

fogaskerekek ebayrol kapható műanyagok

M5A99X-EVO R2.0 , 1050Ti, 4x8GB 1960MHz , FX 8350@4,4GHz, 1x3TB+2x1TB HDD, 120GB+480GB+1TB SSD || HP Pavilion 15-CX0000NH

(#1699) gyapo11


gyapo11
őstag

Csinálok egy szabályozható fényforrást, javaslatokat várok.
12 V-os dugasztáp, erre egy lm2596-os 5 V-os tápmodul. Az 5 V-ról megy az arduino, a 12-ről meg a 3 fehér led sorbakötve egy ellenállással. Az arduino egyik pwm kimenete egy 1 kOhmon keresztül hajt egy npn tranyót, ami a ledeket kapcsolgatja. A fényerőt egy mikrokapcsolóval akarom állítgatni, nyomvatartás közben lépkedne vagy föl vagy le.
Kérdések:
- kell-e az lm2596-os táp után még szűrni?
- mekkora frekivel megy a pwm? Pro minivel tervezem, 16 MHz-es atmega328 chipes. Kell-e szűrni hogy ne lássak villogást?
- milyen lépcsők legyenek a fényerőben? 0-255 ugye a pwm fokozatai, biztos nem egyenletesen kell elosztani az egyenletes fényerőnövekedéshez. Logaritmikus? Pl. 1-2-4-8-16-32-64-128-255? Ez 9 lépcső, pont elég.
- le kell-e húznom a tranyó bázisát a földre, vagy az arduino is le tudja zárni rendesen az L szintjével?
- ha eltárolom az aktuális beállított fényerőt az eepromban minden beállítás után, meddig bírja az írást? Nem csoffad-e le mondjuk pár hónap múlva?

[ Szerkesztve ]

menyország -> mennyország, akadáj -> akadály, jótálás -> jótállás, Iphoneal > Iphone-nal, kisuly > kisujj, csővet > csövet

(#1700) Gergosz2 válasza gyapo11 (#1699) üzenetére


Gergosz2
veterán

Az egyes pinek PWM frekije eltérő [link] , de persze lehet módosítani. Ha biztos nem akarsz villogást akkor mindenképp szűrd meg.

A fokozatállitás eléggé függ LED-től is, hogy pl. az adott széria milyenre sikerült. Ezt próbálgatásos alapon tudod belőni. Tranyó bázisát az arduino kimenete is lehúzza rendesen földre.

Az EEPROM meg elvileg 100000 írási ciklust bír, szóval egy darabig tuti nem fog tönkre menni.

Nokia 6030 Hardcore User // I Panic Restaurant by Taito

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.