Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1151) ngabor2 válasza diversy (#1150) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ami leginkább videózásra van kihegyezve, mint live: GeeXboX: [link]
a legelterjedtebb live cd: knoppix [link], illetve ennek gnome-os változata a gnoppix:[link]. van elvileg magyarabb verziója is, a sulix, [link].

de válogathatsz egyebet is: [link]

(#1152) diversy


diversy
csendes tag

Köszi,azt hiszem most adtam fel...

Megpróbálkozom valamelyik Suse felrakásával azthiszem,mert ezek a live dolgok számomra használhatatlanok..
Lehet hogy túl sokat akartam...

(#1153) ngabor2 válasza diversy (#1152) üzenetére


ngabor2
nagyúr

miért adtad fel?

suse helyett inkább ubuntut ajánlanék, sokkal ''kultúráltabb''. annak is van live változata. sőt, a telepítő eleve olyan, hogy live-ként tudod használni.

(#1154) diversy


diversy
csendes tag

Most nézem az ubuntu honlapját,ha jól értelmezem a dvd-s változatban nincs magyar nyelv..

Jüle kérdés,de ha egy cd képet égetek ki a dvd-re,működni fog?(Mármit bootolható marad?)

(#1155) ngabor2 válasza diversy (#1154) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ezt itt kérdezd meg: [link]

a disztó-keresés meg inkább ide illik, hátha jobban tudnak segíteni... [link]

(#1156) kisgyerek85 válasza diversy (#1154) üzenetére


kisgyerek85
senior tag

Ha jól égeted ki akkor működni fog. ( nem adatba hanem cd/dvd képként írod meg )

(#1157) centauri99


centauri99
csendes tag

Sziasztok!

Az Ubuntu linuxból letöltöttem a z alternate verziót 64bites processzorra.föltettem CD-ről OEM módba,és most inditáskor mindenn drivert betölt,majd elsötétül a képernyő,és úgy haggya.(processzor:AMD Athlon 64 3000+,VGA:Xpertvision 9600Pro).Mi lehet a gond,installnál rontottam el vmit?

(#1158) ngabor2 válasza centauri99 (#1157) üzenetére


ngabor2
nagyúr

Ubuntu linux topik: [link]

(#1159) Thulcandra válasza ízirider (#1132) üzenetére


Thulcandra
senior tag

Köszi, ez jól hangzik, kipróbálom :R

" Ride away from falling ground, ride away from the big black cloud, ride away until the day come that we all live in a 2 wheel nation "

(#1160) rokefeller válasza centauri99 (#1157) üzenetére


rokefeller
senior tag

szerintem szar a xorg.conf -ban a monitor frekvenciáinak a beállítása, ha előkeresed a monitor kézikönyvét, az alapján át tudod írni a megfelelő sorokat

A télapó nem a régi már...

(#1161) nrgxxx


nrgxxx
tag

Sziasztok, segítségre lenne szükségem!

Van egy céges linuxos gép ami most nem indult meg reggel... (én meg nem értek hozzá, kolléga meg szabadságon)

ezt írja ki:
checking file system loading keymap qwertz/852.map.gz
give root password to login:


milyen password?

ezen a gépen egy linuxos progi fut csak, semmi más.

please HELP!!!

Minden embernek meg kell tanulni, hogy hogyan kell élni.... csak kár hogy pont egy élet kell hozzá.

(#1162) Sianis válasza nrgxxx (#1161) üzenetére


Sianis
addikt

Rendszergazda jelszót kér. Attól kell megkérdezni, aki anno telepítette a gépet. Belépés nélkül nem fog menni semmilyen problémamegoldás.

Sianis

(#1163) nrgxxx válasza Sianis (#1162) üzenetére


nrgxxx
tag

elvileg nincs semmilyen jelszó beállítva....
(kivéve azt, ami a céges progihoz kell a hálózaton)

az előző rendszergazda azt mondta, hogy már vagy 4-5 éve megy az a gép hibátlanul, és soha nem volt jelszava....

nincs valami default ilyenkor?

esetleg ha a vinyót beteszem xp alá és ráeresztek egy scandiscet az segíthet?

Minden embernek meg kell tanulni, hogy hogyan kell élni.... csak kár hogy pont egy élet kell hozzá.

(#1164) nrgxxx válasza nrgxxx (#1161) üzenetére


nrgxxx
tag

azért gondoltam a scandiskre, mert én úgy látom hogy az a baja amit az első sorban ír ki, vagy mintha nem találná a 852-es kódlapot...

Minden embernek meg kell tanulni, hogy hogyan kell élni.... csak kár hogy pont egy élet kell hozzá.

(#1165) nrgxxx válasza nrgxxx (#1164) üzenetére


nrgxxx
tag

a lent említett hibalistát még megelőzi az alábbi:
.... UNEXPECTED INCONSISTENCY...
RUN FSCK MANUALLY (gondolom ez vmi file ellenőrző lehet a linuxban).
futtattnám én manuálisan, de hogy? :D

Minden embernek meg kell tanulni, hogy hogyan kell élni.... csak kár hogy pont egy élet kell hozzá.

(#1166) nrgxxx válasza nrgxxx (#1165) üzenetére


nrgxxx
tag

tájékoztatásul:

tényleg kellett egy jelszó hogy belépjek :)
most lefuttattam az fsck -ot, és működik, de azt vettem észre, hogy minden újraindításnál kéri... mindegy, ideiglenesen most müxik, és ez a lényeg.

Minden embernek meg kell tanulni, hogy hogyan kell élni.... csak kár hogy pont egy élet kell hozzá.

(#1167) ragazzo


ragazzo
őstag

Tegnap este azon elmélkedtem, hogy vajon azok a cégek, akik áttértek linuxra, vajon miért Red Hat/Fedora vagy Suse mellett döntöttek, és miért nem valamilyen debian származék mellett?Mert többször olvastam, hogy főleg Németországban a bankok vagy egyéb nagyobb cégek átváltottak erre meg arra.Aki meg itt van a fórumon, és máshol is, hidegrázást kap a Suse vagy más hasonló disztribtől.Nekik a debian a legjobb, vagy valamely alfaja, a csomagkezelése és egyéb okok miatt.Tudja valaki a választ?

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1168) dr_strange válasza ragazzo (#1167) üzenetére


dr_strange
senior tag

jelszó: terméktámogatás

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1169) Sianis válasza nrgxxx (#1166) üzenetére


Sianis
addikt

Olyan nincs, hogy van beállított rendszergazda és annak nincs jelszava. Olyan lehet, hogy le van tiltva a redszergazda, mint felhasználó, de ritka és speciális dolog. Mindenesetre örvendetes, hogy sikerült megoldani a dolgot. Mit kér akkor pontosan mindíg a gép? Root belépését vagy mit?

Sianis

(#1170) ragazzo válasza dr_strange (#1168) üzenetére


ragazzo
őstag

Vagyis ha a cég nem letölti, hanem a disztrib képviselője feltelepíti a gépekre, és a cég mindezért fizet, akkor jár támogatás?Ezek szerint a többi kisebb disztribhez nem jár,mint mondjuk az ubuntu?Én is ezt használom.Már sokat gondolkodtam, hogy kipróbálom a suse-t,de amikor nagy guruk azt írják, hogy nem az igazi, akkor visszatáncolok tőle.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1171) Sianis válasza dr_strange (#1168) üzenetére


Sianis
addikt

Bizony, bizony! Novell nagy erőkkel ott áll, mint terméktámogató! A nagy cégek nem azért választják, mert sokkal jobb, hanem azért, mert olyan támogatása van, amit mi, mint fórumosok nem tudnak biztosítani. A főnök nem jön fel a PH!-ra, hogy fiúk ez meg ez nem megy.
1. Felveszi a telefont, ír egy mail-t, hogy küldjenek valakit 5000-es órabérért, aki megcsinálja úgy, hogy ahhoz többet ne kelljen nyúlni. Küldenek egy embert, aki általában valamilyen rendszermérnök vagy hasonló, kimegy, megcsinálja úgy, hogy az atombiztos legyen, megköszni, hogy őket választották és viszont látasra. Ha gond van, akkor gondolom van rá 1 hétgarancia, azon belül ingyenes javítják a hibát, azon kívül pedig ismét kemény összegek.
2. Kellemes havi fizetésért felvesz egy profit, aki már 2.2-es kernel óta SUSE rendszermendzsmentel foglalkozik.

És ugye mondanom sem kell, hogy egyik megoldásban sincs olyan, hogy ''nem tudom megoldani a problémát'', ami ugye azért Debian és társai oldalán néha előfordulnak, pláne, ha átlagos Linux fanok a helpdeskesek.

Sianis

(#1172) ragazzo válasza Sianis (#1171) üzenetére


ragazzo
őstag

Én ugyan nem értek hozzá, de a suseban nehezebb ncsomagokat felrakni,mint mondjuk ubuntuban?Ott is végignézi a függőségeket mielőtt felpakol valamit?
Amit írtál, az teljesen igaz lehet.Így már érthető az egész.De ha ennyire jó a támogatottság, akkor ti miért nem azt használjátok?Mondjuk tudok hogy te több disztrót is kipróbáltál.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1173) Vilmoskorte válasza ragazzo (#1172) üzenetére


Vilmoskorte
tag

A RH/SuSE úgy működik, mint egy cég. Háttér van mögötte. Tökéletesen leírják, milyen csomagokból áll a rendszerük, mire jó. Se többet, se kevesebbet. Ezzel lehet tervezni. A debian mögött senki nem áll. Egy céget nem lehet arra építeni, hogy majdcsak lesz valahogy. Cég kihivja a supportot, penget és működik a szolgáltatás. Arra se idő, se pénz, hogy majd valamelyik fórumon találunk megoldást. Ez nem így működik.
Debian vonalon az Ubuntu kezdd alakulni, de a RH/SuSE már elég jól beérett ott, ahol nem ''Windows/IE only'' a számtech.

(#1174) dr_strange válasza ragazzo (#1172) üzenetére


dr_strange
senior tag

SuSÉm nem volt 6.4-es óta, Ubuntum meg még sosem, de feltételezem, hogy egyikben sem könnyebb vagy nehezebb csomagokat felrakni, mint a másikban, vagy akár debianban vagy Gentooban; általában egy-két parancs vagy pár kattintás az egész. És bár annak idején a dependency hell miatt fordultam el az rpm alapú disztróktól, feltételezem, hogy az évek során ez is rengeteget javult.
De, mint a többiek is leírták, egy cégnél nem ez a lényeg, hanem hogy minimális downtime-mal menjen a rendszer, és ha probléma adódik, akkor legyen egy profi, aki kijön és megcsinálja.

Az, hogy itt ezen a fórumon a rendszeresen hozzászólók speciel kevesebben használnak SuSE-t, szerintem eléggé a véletlen műve; van még azért elég sok SuSE-hívő a világon.

Meg az ember legyen kicsit lojális: ha én minden egyes problémát eddig azzal oldottam volna meg, hogy lecserélem a gentoomat egy másik disztribre, az a gyermek kiöntése a fürdővízzel esete lett volna; a gentoo pedig nem ezt érdemli. Mint ahogy egyik disztró sem. Szerintem.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1175) ragazzo válasza Vilmoskorte (#1173) üzenetére


ragazzo
őstag

Mondjuk a legtöbb cégnek vagy akár magán felhasználónak is arra van szüksége, hogy könnyen és jól működjön a rendszer.Nem akarnak heggeszteni, mint a fanatikus linux rajongók.Nekik az kell, hogy gyorsan elérjék amit akarnak.Ezek szerint a suse ezt nyújta nekik?Meg a nagy hátteret.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1176) Sianis válasza ragazzo (#1175) üzenetére


Sianis
addikt

Gondolkozz nagyban! Szövegszerkesztés, csoportos/elosztott munka, vállalati levelezés, szerver, távoli elérés, erőforrás elosztás. Ezek a legalapvetőbb problémák amik felmerülnek vagy amire szüksége van egy komoly, nagykiterjedésű cégnek. Erre vannak kiképezve naprakész mérnökök, akik tudják, hogyha ez a baj, akkor az a megoldás. Minimális idő alatt összeraknak egy komoly vállalati rendszert.

Gondolkozz kicsiben! Hangkártya gondok, Xorg gondok, milyen szoftvert használjak, ezek amik előjönnek egy átlagos felhasználónál. Egy vállalat tesz az ilyenekre, hangkártya sem kell, vesz 200 ugyanolyan gépet, mérnök belövi egyre gépre a rendszert, utánna már csak klónozza a winyókat és berakja a kliensekbe. Egészen más támogatásra van szüksége egy vállalatnak, mint egy egyéni felhasználónak.

A legnagyobb gond a hihetelen mennyiségű hardver-variációból adódik, ezekre nehéz tökéletesen felkészülni. Vállalatnak Novell megmondja, hogy milyen kompett gép a tökéletes és megveszik. Nem tudom, hogy érthető vagyok-e, de erről szól ez a dolog.

Sianis

(#1177) mor


mor
tag



Hi!

most raktam fel a suse 10.1-es linuxot, felraktam az ati drivert, viszont nem tudtam rendesen állítani a frissítési frekvenciát. ezért átírtama az xorg configot, majd belőttem a moncsit 1280*1024@85-re majd újraindítottam és fekete képrnyő fogad mikor az asztlnak kéne jönnie.
a moncsi nem hivatkozik out of rangre. viszont akkor sem látok semmit.

hogy fogjak hozzá, hogy visszahozzam a képet.

pls help me

(#1178) ngabor2 válasza mor (#1177) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a monitor bírja ezt a felbontást/frekvenciát?

ctrl-alt-f1-gyel ki tudsz lépni konzolra, belépsz root-ként, lelövöd a kdm-et (vagy init 3, asszem ott is a 2-es a graf. indulás).

utána a sax-szal (vagy már a sax2 a divat?) be tudod ismét lőni, ha hagyja magát.

(#1179) rokefeller válasza ragazzo (#1172) üzenetére


rokefeller
senior tag

mindenki azt használja ami neki tettszik, és hát a támogatottság az ittenieknek nem nagyon számít, mert a letöltött verzióhoz minden disztribnél ''csak'' közösségi támogatás van, mert ugye kevesen veszünk dobozos linuxot... amiért meg sokan nem szeretik az itteniek közül a suse/redhat cuccokat, és a debiant inkább, az azért van mert más szintűek a linux ismereteik. én fedorát használok, mindent meg tudok csinálni alatta amit kell, a debian-t viszont nem tudtam rendesen használni, mert nem értettem hozzá... és ami a hozzáértőnek lehetőség a tökéletes testreszabás és finomhangolás terén, az a kezdőnek szopás, viszont aki ért hozzá, azt meg idegesíti hogy a régi jó megszokott dolgai helyett máshogy kell dolgokat beállítgatni, és belepofázik egy csomó grafikus alkalmazás... ésatöbbi...

A télapó nem a régi már...

(#1180) Vilmoskorte válasza rokefeller (#1179) üzenetére


Vilmoskorte
tag

Ja, így igaz. Sok esetben érzem azt a debian felhasználóknál, hogy azt valami magasabbrendű dolognak tartják. Pedig dehogy. Van amiben jobban testhez áll, van amiben kevésbé. Sokat kísérleteztem vele desktopra, nem igazán jött be. Egy fedora vagy suse alapban pöccre van hangolva erre a feladatra, oda azt kell tenni. Másik dolog, hogy sok ''gyári'' program erre a kettőre készül. Ha nem ezeket a disztribeket használod, akkor már hátrányban vagy. Lehet keresni a megoldásokat, ilyen-olyan gányolásokat.

(#1181) rokefeller


rokefeller
senior tag

lenne egy olyan kérdésem hogy hogyan lehet DOS-os programot futattni linux alatt?

1. A dosboxot próbáltam, de nekem irgalmatlanul lassú
2. A bochs alá próbáltam feltenni egy freeDOS-t, de nem igazán sikerült a hivatalos lap leírása alapján, ha valaki csinált már ilyet, attól szívesen kérdeznék konkrétabbat is, elsőként hogy ott a teljesítméynviszonyok milyenek?
3. A XEN-t elvileg lehet ilyenre használni, vagy én értettem félre valamit, de ha lehet, akkor hogyan, mert ott már teljesen elvesztem az angol nyelvű dokumentációban.

Szóval hogy is lehet?

A télapó nem a régi már...

(#1182) rii válasza rokefeller (#1181) üzenetére


rii
nagyúr

dosemu

meg lehet neki adni a különböző VFAT, FAT32 particiókat is, hogy azokat lássa, C-nek, D-nek, működik FILE-ból is, mint vitruális lemez ...


------------------ --------------

Linux alá van olyan program, mint Win alá a NetLimiter?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#1183) Sianis válasza rii (#1182) üzenetére


Sianis
addikt

Talán: [link]

Sianis

(#1184) Pazo


Pazo
tag

Sziasztok.
Egy ismerősöm megkért, hogy szerezzek már neki valami fullos, lehetőleg magyar nyelvő Linux-admin leírást, elsősorban a hálózati konfigurálás érdekelné, de szerintem minden ami Linux jól jöhet majd. Tudnátok adni pár linket, ahonnan érdtelmes letölthető anyagokat találok, vagy azonnal ilyen doksit is adhatna valaki.
Köszi :R

I'll tell you just how stupid Life Insurance is. You're sitting across from a guy. He's betting you you're gonna live, you're betting him you're gonna die! And you're hoping he wins!

(#1185) Sianis válasza Pazo (#1184) üzenetére


Sianis
addikt

[link]

Sianis

(#1186) Pazo válasza Sianis (#1185) üzenetére


Pazo
tag

Nagyon zsír ez az oldal, köszi

I'll tell you just how stupid Life Insurance is. You're sitting across from a guy. He's betting you you're gonna live, you're betting him you're gonna die! And you're hoping he wins!

(#1187) fero02 válasza Pazo (#1186) üzenetére


fero02
veterán

Hy!

Tudna vki gyorsba mondani 1 olyan progit Linux (FC+) alá, ami viszi a wmv-t?

Vagy a ''Linuxos'' MPlayer viszii csont nélkül?

Előre is :R

Üdv!

(#1188) Sianis válasza fero02 (#1187) üzenetére


Sianis
addikt

Ha rendesen csinálták meg a csomagot (FC+ alá), akkor viszi szépen igen!

Sianis

(#1189) nrgxxx válasza Sianis (#1169) üzenetére


nrgxxx
tag

nos, kb vagy 4-szer kérte ezt a jelszós dolgot a gép.
Mikor sikerült belépnem, manuálisan lefuttattam a fsck -ot ahogy kérte, kijavította a hibákat, és újraindult... ezt kb. 3-4 szer megcsinálta, de azóta tökéletesen müxik.

mégegyszer kösz mindenkinek :C :R

Minden embernek meg kell tanulni, hogy hogyan kell élni.... csak kár hogy pont egy élet kell hozzá.

(#1190) Ber3i


Ber3i
csendes tag

Üdv!

Egy kis segítségre lenne szükségem...Vettem egy Fujits-siemens laptopot, Widescreenes, es a következő problémák léptek fel, amikor egy Ubuntu vagy egy Debian linuxot tettem fel(a többövel nem tudom, mert azokat nem használtam még):
1.
Konzol módban szétesik a kép, megfeleződik, nem lehet látni semmit, hogy lehet felbontást módosítani shellben??? Az X-es felület rendben van, ott nincs gáz.
2.
A másik, és nagyobb bajom, hogy nem működik megfelelően az USB-s egér, függetlenül attól, hogy milyet használok. Szaggat, lassú, használhatatlan, az érintőpad meg jól működik...Próbálkoztam már kernel fordítással is, de ugyanez volt a tapasztalat, nem változott az egér működésében semmi...

Elöre is köszi a segítséget!

(#1191) Sianis válasza Ber3i (#1190) üzenetére


Sianis
addikt

Szia!

1. Konzol felületen úgy lehet felbontást állítani, hogy a kernelt framebuferrel töltöd be. Ebben megtudod kapcsolóként adni a kívánt felbontást, frissítési gyakoriságot. [link] (angol)
2. Nekem Gentoo alatt voltak ilyen problémáim, sajnos nem jöttem rá, hogy mi is lehet a baja, de Ubuntu alatt csodálatosan működik. Talán próbál ki, hiszen egyenesági leszármazottja a Diban-nak, sokkal dinamikusabban fejlődik, szerintem nem lesz ilyen gondod alatta. [link] (magyar)

Sianis

(#1192) Ber3i válasza Sianis (#1191) üzenetére


Ber3i
csendes tag

Szia!

Köszi a tippeket...
De én is ugyanezt a Debiant tettem fel:S
És azon nem műxik az egér...

(#1193) Ber3i válasza Ber3i (#1192) üzenetére


Ber3i
csendes tag

Bocs, Ubuntu-t..

(#1194) Sianis válasza Ber3i (#1193) üzenetére


Sianis
addikt

A 6.06-os verziót tetted fel?

Sianis

(#1195) Ber3i válasza Sianis (#1194) üzenetére


Ber3i
csendes tag

Igen, azt...
Se Kubuntuval, se Ubuntuval nem muxik:S

Egyeb otlet, valahol csak be lehet allitani...

(#1196) Sianis válasza Ber3i (#1195) üzenetére


Sianis
addikt

A kettőben ugyanaz a kernel ''dobog''...sőt minden friss disztróban majdhogynem ugyanolyan.

Nem tudom, hogy mi lehet a baja sajnos, mert nekem szépen működik az USB-s egerem, pontosan milyen eszközök vannak a gépedben?

Sianis

(#1197) Noddy válasza Sianis (#1196) üzenetére


Noddy
senior tag

Havernak is Fujits-Siemens laptopja van és neki már a telepítés se ment az Ubuntuval, mert már ott szét esett a kép. Biztos nem nagyon kompatiblisek ezek a laptopok az Ubuntuval. Próbáltuk még az UHU-t is de ott meg billentyűzet nem volt.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#1198) Sianis válasza Noddy (#1197) üzenetére


Sianis
addikt

Inkább az eszközmeghajtókkal szoktak bajok lenni, főleg az olyan gépekkel, amikben ATI chiszet, ATI vga ''akar'' dolgozni. Mivel ATI nem túlzottan erőlteti ezen eszközök támogatását, így nem is csoda, hogy nem funkcionálnak.

Sianis

(#1199) GD


GD
őstag

mik a helyspórolós általánosságban törölhető dolgok amikor hízni kezd a rendszer?

(#1200) rokefeller válasza GD (#1199) üzenetére


rokefeller
senior tag

a tradícionális kínai betűkészlet :)

A télapó nem a régi már...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.