Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#951) Moddingfan válasza zLegolas (#940) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Megnéztem, de nem editálhatom, mert azt írja, nem én vagyok a tulajdonos. Mi lehet tenni? Nincs erre valami parancssoros mahináció?Más is segíthet, köszönöm :R

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#952) dr_strange válasza Moddingfan (#951) üzenetére


dr_strange
senior tag

Gnome-terminalba:


su -
root jelszó beír
gedit /boot/grub/grub.conf

[Szerkesztve]

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#953) Moddingfan válasza dr_strange (#952) üzenetére


Moddingfan
senior tag

Köszi! A root módra emlékeztem, csak utána voltam meglőve. Ezer köszönet! :R

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#954) birno válasza Cathfaern (#950) üzenetére


birno
addikt

Köszi, sajnos közben már én is rájöttem, hogy belső hálon van a proxy s valahogy el kell jutnom hazáig. :)

(#955) escie


escie
őstag

valamelyikőtök próbálkozott már módosítgatni programokon?

most próbálom a yakuake nevű progit magyarítani, ez meg is van, de nem tudom, hogy kell működésre bírni a kész PO file-okat.
a configure nem foglalkozik a dologgal.
úgy csináltam, hogy lemásoltam egy nyelv könyvtárát, lefordítottam, és módosítottam amit kellet, hu-ra, de configure továbbra se írja, ki, hogy megtalálná.

valaki?

I'm back, baby!

(#956) Sianis válasza escie (#955) üzenetére


Sianis
addikt

./configure-ban nincs esetleg egy lista ahol felsorolja, hogy milyen po file-okat fordítson le? Én szoktam játszani ilyesmivel, és ott szokott ilyen lenni. Ha kicsi, akkor tedd össze a forrást, ha nagy akkor adj címet és küldj po-t!

(#957) ngabor2


ngabor2
nagyúr

távolról szeretném irányítgatni a letöltéseimet. mivel a letöltőgép passzív módban csatlakozik a nethez (nat), ezért közvetlenül nem tudok belépni rá (ssh, telnet kiesett). olyanra gondoltam, hogy regelek egy címet pl. a freemail-en, amire időnként küldök egy levelet, amihez csatolok egy címlistát a letöltendő cuccok nevével. azért nem a levél törzsébe teszem, mert ott a sortörésekkel probléma lehet.

ezt a file-t egy már meglevő file-hoz kellene fűzni, amiből pl. a wget dolgozna, a legfelső sort letöltené, majd törlődne belőle (vagy átkerülne egy másik file-ba, részletkérdés). ezt a file-olvasást, törlést, stb meg tudom csinálni, de hogy csinálom azt, hogy a levélből kiszedem a csatolt file-t? gondolom procmail (hogy ne minden levéllel foglalkozzon, csak egy bizonyos feladótól egy bizonyos tárgy esetén), aztán a csatolt file kiszedése mivel történik? valamikor régen hallottam olyanról, hogy mpack. asszem ezt mondták ilyen proginak, de lehet, hogy tévedek.

tanácsok, iránymutatás?

(#958) stanci válasza ngabor2 (#957) üzenetére


stanci
tag

Az nem lenne jó, hogy felteszel egy szövegfájlt valami free szolgáltatóhoz. Ennek minden sora tartalmazna egy-egy utasítást (wget, stb..).
A letöltőgép valamilyen időzítővel, mondjuk 10 percenként letölti ezt a fájlt szintén wget-tel és a benne lévő parancsokat egy az egyben átemeli konzolba és végrehajtja.

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#959) Sipi válasza ngabor2 (#957) üzenetére


Sipi
addikt

Attól, hogy NAT, még beállíthatod, hogy a net határára érkező, pl. 3300-as portra bejövő kapcsolat erre a gépre menjen, a 22-es ssh portra, nem? És akkor nem kell tökölni. :)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#960) stanci válasza Sipi (#959) üzenetére


stanci
tag

Gondolom a gép a munkahelyén van és nem fér hozzá a routerhez.

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#961) Jester01 válasza escie (#955) üzenetére


Jester01
veterán

A configure.in 92. sorának környékére kell felvenni az új directoryt.
Ezután elvileg automake-t és autoconf-ot kell futtatni.

Jester

(#962) ngabor2 válasza Sipi (#959) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mint a szolgtól megtudtam még régebben, 5x-ös (:Y) natolás van, tehát meglehetősen nehéz lenne. persze lehetne igényleni saját ip-t, csak annak a díja sokkal magasabb lenne.

a parancsfile-os dologhoz: nagy kt-kat szedek, tehát a wget lehet, hogy több órán át szedegetné a file-okat. ezért kellene, hogy az egyiket leszedi, aztán jön a másik. és ebbe a sorba szeretnék időnként új címeket beszúrni.

az ingyenes szolg-hoz felkerülő cucc se rossz megoldás, de nem is ez a fő probléma most.

(vasárnap estig nem leszek, ha kérdés lenne, utána tudok válaszolni.)

(#963) escie válasza Sianis (#956) üzenetére


escie
őstag

az összes létező file-t áttúratam ezzel kapcsolatban, kivéve a configure-t.
mondanom sem kell, abban volt a megoldás.
:)
köszönet!

I'm back, baby!

(#964) kymco


kymco
veterán

Tud valaki valami jó, olcsó és könnyen beszerezhető WLAN kártyát linux alá (mandriva)?
Előre is köszi!

www.refujvaros.hu

(#965) Sianis válasza escie (#963) üzenetére


Sianis
addikt

A ''munkám'' megköveteli, hogy tudjam hol van egy ilyen beállítva! :)

(#966) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

Lenne egy kérdésem: egy linux és egy windows szerver van egymás mellett, ugyanarra az UPS-re kötve. A win-es gépen fent van az UPS szoftvere, ami leállítja a gépet, ha áramszünet van. Hogyan tudnám beállítani, hogy a linuxos gép is leálljon? Arra gondoltam, hogy a win-szerver állíthatná le valahogy.. Van valami ötletetek, vagy inkább a windows-os tpoikban kérdezzek?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#967) Jester01 válasza _Petya_ (#966) üzenetére


Jester01
veterán

Igen, ez wines kérdés. Szerintem az a legegyszerûbb, ha a win leálláskor ssh-n keresztül leállítja a linuxot. Viszont nem tudom, hogyan lehet megmondani a winnek, hogy futtasson le egy parancsot leálláskor (valószínûleg van rá lehetõség).

Jester

(#968) ngabor2 válasza kymco (#964) üzenetére


ngabor2
nagyúr

(rég láttalak :) )

én nem közvetlenül wlan kártyát, hanem wlan ap-t használok. mit jelent neked az, hogy olcsó? én általában fordítva szoktam nézni a cuccokat. kinézek valamit, és vásárlás előtt megnézem, hogy ismeri-e a linux.

(#969) kymco válasza ngabor2 (#968) üzenetére


kymco
veterán

:) Megnéztem a Mandriva honlapján a támogatottak listáját, és kiválasztottam egy SMC-t... erre a kereskedő azt mondta, hogy kifutó darab, és az átlag WLAN kártyánál jóval drágábban szerzi be...12-13000 Ft-ért. Utána kerestem még egy párat a neten, de az általam ismert üzletek még csak nem is hallottak róla. Erre kiválasztottam egy-egy tipust a boltok kínálatából, de ezekhez meg nem volt a leírásban még csak megemlíve sem a linux... így gondoltam a fórumra.

www.refujvaros.hu

(#970) ngabor2 válasza kymco (#969) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ezért kell először összeírni, hogy mit lehet kapni. utána google-lal keresni, mert a disztribek honlapjai nem a frissességükrők híresek. valami érthetetlen gátlás miatt linux alá még mindig nem adják ki a drivereket. pedig ezzel szerintem forgalomtól esnek el.

(#971) kymco válasza ngabor2 (#970) üzenetére


kymco
veterán

Ezek szerint ott vagyok, ahol eddig... :(
Ezzel próbálkoztam, de azt hittem itt van egy tuti tipp.

[Szerkesztve]

www.refujvaros.hu

(#972) ngabor2 válasza kymco (#971) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ap nem játszik? az szabványos, tehát nem kell, hogy a chipsetjét támogassa akármi. egy kábellel rákötöd tetszőleges (működő) hálókártyára, ha nagyon akarod, a saját webes felületén tudod konfigolni. nálam is így megy.

esetleg google? gondolom azzal kezdted, de pl. wlan card linux kombinációra mit mond?

(#973) kymco válasza ngabor2 (#972) üzenetére


kymco
veterán

Ezt nem ismerem... Tudnál róla többet mondani?

www.refujvaros.hu

(#974) ngabor2 válasza kymco (#973) üzenetére


ngabor2
nagyúr

most elég lassú a netem, nem találtam hirtelen leírást. a lényeg, hogy van egy kis ''doboz'', amibe 3 dolog megy be:
- wireless antenna vezetéke
- rj45-ös, lan kábel
- táp.

az egész annyit csinál, hogy a wireless hálót átalakítja vezetékessé- tehát a géped rendes netet lát, wlannal nem kell szenvedni. ha valamit mégis be akarsz állítani, akkor az ap-n (access point) van egy webserver, amin keresztül be tudod állítani a dolgokat (üzemmód, titkosítás, sebesség, stb).

mindjárt keresek valami kultúrált leírást meg esetleg árakat.

(#975) ngabor2 válasza kymco (#973) üzenetére


ngabor2
nagyúr

[link] ezt találta a google. elég széles lista, jó eséllyel bármilyen kártyával fog menni, hisz olyan sok chipset nincs...

nézegettem az ap-kat... 20-30k :Y egy kártya meg 8. antenna nem vészes, házilag is készíthető (meg nekem van is egy felesleges), az antennakábel viszont kissé húzósabb.

amúgy mire/hova szeretnéd használni? otthoni pc-be, jó rálátással, vagy távolabbra kellene vinnie? mert ha jó a rálátás, és pl. egy noti menne wlannal, akkor egy antennás kártya is elég (nem kell kábel), vagy akár egy usb-s játékszer is elég lehet.

(#976) kymco válasza ngabor2 (#975) üzenetére


kymco
veterán

Acces Point.... tudnom kellett volna, hogy erre gondolsz :) De hát az eszem a melóhelyen maradt :). Az egy kicsit drága. Nekem egy pci kari elég lenne. Van otthon egy kis wireless router, és a második asztali gépen linuxot szeretnék tanulni, erre kell. Most xp fut rajta (a feleségem szakdolit írt eddig vele), és van egy usb-s wireless eszközöm, de ennek nincs linuxos támogatása. Ezért kellene valami olcsó alternatíva.... :)

www.refujvaros.hu

(#977) ngabor2 válasza kymco (#976) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem kötözködésképpen, de biztos, hogy nincs az usb-snek linux-támogatása? mikor bedugod, akkor a /var/log/messages-be benyom egy csomó infót. ezeket szúrd be, hátha tudunk valami okosat mondani.

(#978) Sianis válasza kymco (#976) üzenetére


Sianis
addikt

Azért leírod, hogy milyen is az az usb-s?

(#979) GD válasza kymco (#964) üzenetére


GD
őstag

csak atheros chip-es wlan kártyát szabad megvenni, az összes többi chipset elég buta, az atheros-hoz van driver a madwifi.org-on, de pl az ubuntu alapból felismeri az atheros-t
ez tud ap és kliens módban is menni.. persze csak linux alatt... a win-es driver buta hozzá :)
nekem egy PI-es routerban debian alatt is remekül elpöfög
nem utolsó sorban nagyon jó dokumentáció van hozzá a fent említett oldalon

(#980) Sianis válasza GD (#979) üzenetére


Sianis
addikt

Nana! :) Nekem a notebook-omban ipw2200 chipszet van, és mindent tud amit kell, tökéletesen és könnyen üzemeltethető. Minden kernelfrissítéskor lefuttatok egy scriptet, az legyártja a nekem tetsző modulokat és láss csodát, fantasztikusan együttműködik NetworkManagerrel az egész, nincs is vele semmi bajom!

(#981) GD válasza Sianis (#980) üzenetére


GD
őstag

tud AP-ba menni? :B
ubuntu totyikban az mplayer hibára mondj vmi okosat :P


[Szerkesztve]

(#982) Sianis válasza GD (#981) üzenetére


Sianis
addikt

Fene se nézte, de szerintem tud, majd letesztelem azt is.

(#983) kymco válasza Sianis (#978) üzenetére


kymco
veterán

Micronet sp907gk... a Micronet honlapján nem szerepel a linux támogatottak között. Egy másik tipus igen, de ez nem, sőt a mandriva még a micronetről sem hallott.

www.refujvaros.hu

(#984) ragazzo válasza kymco (#983) üzenetére


ragazzo
őstag

Lehet hogy érdemes lenne egy egyszerűbb disztribet kipróbálnod, mint amilyen az ubuntu.[link]Lehet hogy nagyobb támogatottság van hozzá mint a mandrivához.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#985) GD


GD
őstag

AP recept= PI-es gép ingyé vagy 500 Ft -é + 7000 F wifi kártya (recomned Atheros :) + debian + madwifi driver

(#986) Sianis válasza kymco (#983) üzenetére


Sianis
addikt

[link]

Ismeretlennek mutatja, de ad hozzá lehetőséget, szóval nincs minden elvesze! Én tennék vele egy próbát mindenképpen!

(#987) GD válasza ragazzo (#984) üzenetére


GD
őstag

a zavarok és téveszmék elkerülése végett:

amit az egyik disztrib tud azt 99%ban a másik is, mert az adott hivatalos ''kernel'' vagy ismeri vagy nem a hw-t

más kérdés, hogy mit raktak bele az adott disztro kernelébe... de ha van rá ambíciód, a kernel tudását maximálisan kihasználhatod, további ha az adott hw gyártó (chipset a lényeg nem az hogy ki csinálja) adott vagy nem nyílt, stb..linux drivert vagy legalább közölte e a teljes dokumentációt hogy tudjanak rá írni..

aztán a hardway mikor vmi hiányzik a fentiekből.. ndiswrapper és társai..buherálás win driverből..

ami jellemző: az nem az hogy a linux kernelbe lusták beletenni vmit, hanem az hogy a kedves hw gyártó erős lobbi hatására lesz@rja a linux-ot és a közésségét, továbbá még a dokumentációt sem hajlandó felfedni

mindezek ellenére: ha az ubuntu épp belerakta az aktuális kernelébe azt a hw-t ami neki kell, a mandriva meg nem, akkor, kernelfordítás nélkül megússza

ez a dolog ott esik át a ló túloldalára hogy bazi nagy és méretéből mem igényes lomha kernelek lesznek, főleg gyengébb gépeknél van jelentősége

ui: elnézést ha én tévedtem vmiben a fentiekből :R

(#988) kymco válasza Sianis (#986) üzenetére


kymco
veterán

Kipróbálom.... köszi! :)

www.refujvaros.hu

(#989) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

Egy debian szerver ilyeneket dobál a dmesg-be:

[FIAIF_DROP]:IN=eth0 OUT= MAC=ff:ff:ff:ff:ff:ff:xx:xx:xx:xx:xx:xx:xx:xx SRC=xxx.xxx.xxx.xxx DST=xxx.xxx.xxx.255 LEN=78 TOS=0x00 PREC=0x00 TTL=128 ID=17897 PROTO=UDP SPT=137 DPT=137 LEN=58

Ez mi lehet? Mi csinála ezt? Valami tűzfal?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#990) ngabor2 válasza _Petya_ (#989) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igen, tűzfal. nálam is ez a probléma, hogy nem bírom erről lebeszélni. pedig így elfedi a lényegi infót a logban :(

(#991) sszever


sszever
őstag

Hali,


Suse Linux 10.1-hez keresek VPN progit, amellyel lehet PPTP protokolos VPN szerverhez csatlakozni. (esetleg valamelyik beépített alkalmazás támogatja ezt?).

Továbbá, amennyiben van valakinek tapasztalata: Vodafone 3G (Fusion Quad) adatkártya csatlakoztatása / telepítése suse alatt, azt hogyan?

Csak egy ember hiányzik, és máris üres a világ!

(#992) Cathfaern


Cathfaern
nagyúr

Kicsit off, de...:DDD
[15:54:41] <@Wyfliff> re
[16:01:00] <@keyboarder> hmm most ötször végignéztem spagettiszósz üvegét, míg rájöttem, hogy nem a howto compile feliratot kéne keresni...
[16:07:21] <@g3ck0> azt meg hiaba is keresned h buzievagy mikor az tejjesen egyertelmu
[16:07:21] <@g3ck0> ;]
[16:07:38] <@g3ck0> heu leszel a csajom?
[16:08:52] <@Wyfliff> ./configure --gomba-disabled
[16:10:04] <@j0nc1> :]

(#993) ragazzo válasza GD (#987) üzenetére


ragazzo
őstag

Nem igazad van,csak én is használtam mandrivát, és sokat szívtam vele. Szerintem az ubuntu sokkal kezelhetőbb disztrib. Nekem a guruk is ezt mondták, meg hogy a mandriva túl különc a linuxok között.Azt végképp nem értem, hogy miért hanyagolják el ennyire a linuxot.Érdekes, hogy mac-re van meghajtó progi még egy egyszerű bluetooth kulcshoz is.Pedig mac-ot lényegesen kevesebben használnak mint linuxot.Vagy nincs igazam?

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#994) doc válasza ragazzo (#993) üzenetére


doc
nagyúr

Amerika azért elég nagy piac a Mac-nek, ne Európából indulj ki (hány amerikai filmben látsz vindózt, és mennyiben almát?)

(#995) Vilmoskorte


Vilmoskorte
tag

Font gondom van. Adva van egy debian etch, xfce4 és kde ablakozóval. msttcorefonts, ttf-dejavu csomagok telepítve. Ezzel együtt sok font hangyányi. Sok weblapon is az, de az xmms is. GTK-s progikra általában elmondható ez. fc-cache megvolt, font könyvtárak elérési útjai beállítva. Mit tudok még tenni? Fedorán csoda fontok vannak alapban, ezt lenne jó elérni debianon is. Hogyan?

(#996) tierbatyo válasza ngabor2 (#990) üzenetére


tierbatyo
senior tag

firehol-nál be lehet állítani, hogy hova loggoljon gondolom más tűzfalnál is van ilyen. Kell hozzá ulogd, meg kernelben is kell modul hozzá.

Take a look to the sky just before you die

(#997) doc válasza Vilmoskorte (#995) üzenetére


doc
nagyúr

szerintem a monitorod meretei nincsenek jol beallitva (pl. nekem ha indulaskor ki van kapcsolva a monitor es nem tudja az X kiolvasni a monitorbol a fizikai mereteket, picik lesznek a betuk), nezz korul az xorg.conf-ban, hasonlitsd ossze a fedorast a debianossal

(#998) sszever


sszever
őstag

Továbbra sincs senkinek ötlete, hogy suse 10 alól hogy lehet egy WIN PPTP VPN szerverhez kapcsolódni?

Csak egy ember hiányzik, és máris üres a világ!

(#999) ragazzo válasza doc (#994) üzenetére


ragazzo
őstag

Ott is van mindeféle,de többnyire valóban mac felhasználók szerepelnek a filmekben.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1000) birno


birno
addikt

A windows-os mplayerrel hogyan lehet megetetni a szóközt tartalmazó elérési utat/fájlnevet?

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.