Hirdetés

2024. április 27., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#901) Cathfaern válasza Bero (#900) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

A linux disztribek 99%-a a következőképp működik:
Van egy telepítő CD, ezen rajta vannak a legfontosabbak, és van a többi CD..de ami ezeken van az netről, csomagkezelőből is elérhető. Szóval mindegyik 1 CD-s, nincs olyan, amit ne tudnál úgy telepíteni, hogy 2 CD mindenképp kellene, vagy hogy 1 CD-vel csak használhatatlan rendszert kapnál.

(#902) Bero válasza Cathfaern (#901) üzenetére


Bero
aktív tag

Köszi, így már máshogy nézegetek disztrók után.
Eddig nem tudtam, nem is vagyok járatos linux témában, de így már máshogy nézegetem a distrowatch.com-ot, meglátom mit találok.

(#903) zLegolas válasza ngabor2 (#894) üzenetére


zLegolas
őstag

Nem SuSE 10.0? Ott ez egy ismert bug... tárgyalva:
[link]
[link]
[link]

de a megoldás röviden: [link]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#904) ngabor2 válasza GD (#899) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem, ez annál sokkal rosszabb. az usb 1.1 sebessége 12mbit/s, azaz 1.5MB/s. ez meg 15-20kB/sec. az érdekes az, hogy mint mondtam, deb alatt megy (tehát a pd jó), valamint egy másik pd-vel is ment rendesen (tehát elvileg az usb port is jó).

holnap este kipróbálom memkártyával is, hogy azt hogy írja. addig viszont nem leszek gépközelben.

(#905) rii


rii
nagyúr

könnyű 2 monitor jelenlétét elfogadtatni a Linux-szal?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#906) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

Egy sérült winyót kaptam, szeretném megmenteni róla, amit lehet. Az egyik vfat partícióját próbálom mountolni:

# mount /dev/hda5 /mnt
mount: you must specify the filesystem type

Na jó, akkor:

# mount /dev/hda5 /mnt -t vfat
mount: /dev/hda5: can't read superblock

Na és itt fogytak el az ötleteim... Mit lehet ilyenkor tenni? A többi partíciót tudom mountolni..

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#907) rii válasza _Petya_ (#906) üzenetére


rii
nagyúr

nálunk most volt egy fályin HDD-filesystem-összeomlást ... igaz, azok EXT3-as particiók voltak, de a rendszergazda srác azt mondta, hogy a Lunixnak meg lehet mutatni, hogy honnan kezdődnek az adatok ..... 2 RAIDbe kötött SATA HDD mondta hogy szevasz

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#908) _Petya_ válasza _Petya_ (#906) üzenetére


_Petya_
őstag

Egy másik kérdés:

https webszerver (apache) ssl tanúsítványa (self-made) lejárt. Hogyan tudom meghosszabbítani?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#909) ReJim válasza _Petya_ (#906) üzenetére


ReJim
őstag

és biztos, hogy az egy fat partíció? :U

</end.?>

(#910) _Petya_ válasza ReJim (#909) üzenetére


_Petya_
őstag

Az fdisk fat32-nek látja. És tudomásom szerint is az.

Pwtya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#911) rii


rii
nagyúr

könnyű 2 monitor jelenlétét elfogadtatni a Linux-szal?

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#912) d.j válasza Vilmoskorte (#30) üzenetére


d.j
csendes tag

Hi.
touch .gtkrc és másold bele ezt

#$(gtkconfigdir)/gtkrc.iso-8859-2
#
# This file defines the fontsets for iso-8859-2 encoding
# make symliks or hardlinks to gtkrc.$LANG if your language uses iso-8859-2
# and a gtkrc.$LANG doesn't exist yet.

style ''gtk-default-iso-8859-2'' {
fontset = ''-*-helvetica-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-2,\
-*-arial-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-2,\
-*-helvetica-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-2,\
-*-arial-medium-r-normal--12-*-*-*-*-*-iso8859-2,*-r-*''
}
class ''GtkWidget'' style ''gtk-default-iso-8859-2''

Üdv.

(#913) ReJim válasza _Petya_ (#910) üzenetére


ReJim
őstag

akkor ott más gond lesz.
egyébként nekem most van egy vinyóm, amit cfdisk fat-nak lát. de nem tudom felmountolni mert úgy nem ismeri. sőt próbáltam sokféleképpen, nem lehet felmountolni. csak ha kihagyom a típusát... de viszont az ablakos rendszerek sem bírnak vele. és az ilyen backup, meg getdatabekkek sem látnakl a vinyón semmit.
igaz le tudtam menteni róla az adatot. igaz még mindig nem fat32-re :(
---
ha reiserről átmásolom az adatokat fat32-re ott lehet valami gond a jogokkal, vagy valami mássla? :U (vagy csak ha .-al kezdődő könyvtárat akarock másolni? :F

[Szerkesztve]

</end.?>

(#914) Sipi válasza rii (#911) üzenetére


Sipi
addikt

Ha csak a Linuxos gép környékére akarod valahova letenni a monitorokat, akko lazán megy. Melóhelyen nekem is van vagy 5 monitor a szobában a Linuxos gép mellett, és lazán működik. :D

Egyébként csak annyi, hogy az xorg.conf-ban minden videokártyának csinálni kell egy Devices részt, és ugyanígy minden monitornak. Aztán csak variálgatod, melyik monitor melyik kártyán csücsül. Illetve, ha egy kártya van két kimenettel, akkor egy Device rész kell, és abban megadni, hogy a másodlagos kimenten mi csücsül, és ennek a képét az elsőhöz képest hogyan yegye. Ez azonban kártyafüggő, a doksijában van leírás.
Illetve asszem, az Ati kártyák beállító-programja ezt is tudja kezelni.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#915) rii válasza Sipi (#914) üzenetére


rii
nagyúr

rudtam, hogy valaki a szabad értelmezést fogja választani, és saját kútfőre hagyatkozik [kép] :)

és akkor ez is olyan ''szép'' lesz, mint a windows-ban, hogy XWindow alatt a két képernyő voltaképp egy desktop?


továbbá megkérdezném még azt is, hogy a VMWare is tudja-e majd egy desktopként kezelni a 2 monitort? (programok miatt kell, a sok úszó ablak miatt)

piros-kapszula: https://www.youtube.com/watch?v=oW-VZVYohRg

(#916) ReJim válasza rii (#915) üzenetére


ReJim
őstag

igen. a két monitor lehet:
- ugyan az, szüval eccere ugyan azt látod.
- egy desktop (megszélesített, ami neked kell).
- két desktop (ha jól emlékszem be tudtam állítani, hogy a két monitoron, két kde futott, két felhasználóval :) )

VMware-hez nem értek, de szerintem tudja majd kezelni, mivel ez a programoknak csak annyiban jelent változást, hogy a desktop nem 1024*768, hanem 2048*768. (az X meg tudja, hogy a 1024 meletti részt már egy másik kártyára küldje...)
feltéve ha valami ilyesmi módon működik, mint ahogyan én azt elképzelem...

linuxon PS-ezel? ;]

</end.?>

(#917) Tomi84 válasza rii (#915) üzenetére


Tomi84
aktív tag

Üdv

Milyen videjókártyád van? Én egy Matrox G450-essel csináltam meg, ha olyan akkor tudok küldeni neked config fájlt. Alabeállításként a két monitort azonos felbontáson üzemelteti, és kinyújta a desktopot. (még a háttérképet is elnyújtja 1:2 arányban, érdekes... :DDD )

Az XF84Config-ban kell definiálni 2 monitort, és két megjelenítőt, aztán ezeket egymáshoz rendelni. Sokat kell vele vacakolni, de nem lehetetlen :D
valami hasonló:

Section ''Device''
Identifier ''Generic VGA''
Driver ''vga''
EndSection


Section ''Device''
Identifier ''G450_1''
VendorName ''''
BoardName ''''
Driver ''mga''
# Clock lines

# Uncomment following option if you see a big white block
# instead of the cursor!
# Option ''sw_cursor''

Option ''DPMS''
BusID ''PCI:1:0:0''
Screen 0
EndSection

Section ''Device''
Identifier ''G450_2''
VendorName ''''
BoardName ''''
Driver ''mga''
# Clock lines

# Uncomment following option if you see a big white block
# instead of the cursor!
# Option ''sw_cursor''

Option ''DPMS''
BusID ''PCI:1:0:0''
Screen 1
EndSection


és ugyanígy a 2 moncsit:

Section ''Screen''
Identifier ''screen1''
Device ''G450_1''
Monitor ''Generic|High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz''
DefaultColorDepth 16
Subsection ''Display''
Depth 16
Modes ''1024x768'' ''800x600'' ''640x480''
ViewPort 0 0
EndSubsection
EndSection

Section ''Screen''
Identifier ''screen2''
Device ''G450_2''
Monitor ''Generic|High Frequency SVGA, 1024x768 at 70 Hz''
DefaultColorDepth 16
Subsection ''Display''
Depth 16
Modes ''1024x768'' ''800x600'' ''640x480''
ViewPort 0 0
EndSubsection
EndSection


aztán a server layout-ba beírod, hogy egymáshoz hol legyenek a képernyők, meg a ''duálosítás'' típusát:

Section ''ServerLayout''
Identifier ''layout1''
Screen ''screen1'' LeftOf ''screen2''
Screen ''screen2''

Option ''Xinerama''




Sok sikert.

[Szerkesztve]

(#918) KoVee84


KoVee84
senior tag

Sziasztok! A segítségeteket kérném. Nagiosról ( Linuxos rendszer- és hálózatfelügyelő) hallotatok már? Van vkinek netalántán vmi anyaga róla? Nagyon fontos lenne, előre is köszönöm mindenkinek! :R :R

(#919) ragazzo válasza KoVee84 (#918) üzenetére


ragazzo
őstag

Nézz szét itt: [link] vagy [link] vagy [link]

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#920) KoVee84 válasza ragazzo (#919) üzenetére


KoVee84
senior tag

THX :R

(#921) stanci


stanci
tag

nem tudja valaki, hogyan lehet interfészen sávszél limitet beállítani?
Ha egyáltalán lehet.

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#922) xea válasza stanci (#921) üzenetére


xea
csendes tag

tc a te barátod. lartc.org meg aztán főleg

(#923) Azazello-


Azazello-
senior tag

sziasztok!

mandrake linux, bootolasnal nem all fel a rendszer. van lehetoseg valahogy csokkentett modu inditasra? :)

Egy jó nőt meghódítani, és nem elmesélni olyan, mint titokban átúszni a Csendes-óceánt.

(#924) ragazzo válasza Azazello- (#923) üzenetére


ragazzo
őstag

És eddig ment rendesen?

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#925) doc válasza Azazello- (#923) üzenetére


doc
nagyúr

nem vindoz ez eeeeeember :DD
pontosan mi a gond? meddig jut el? megprobalhatod 3-as futasszinten inditani (grubnal 'e' bill. aztan irj a sor vegere egy 3-ast, lilonal talan 'Linux 3')

(#926) rokefeller válasza Azazello- (#923) üzenetére


rokefeller
senior tag

hát, asszem ha boot paraméternek beírod hogy init 3 akkor elég csökkentett módú lesz

A télapó nem a régi már...

(#927) Sianis válasza rokefeller (#926) üzenetére


Sianis
addikt

hát még az init1 :) ... itt nincs más csak root belépési lehetőség, méghozzá csakis egyetlen root léphet be...

(#928) Azazello- válasza ragazzo (#924) üzenetére


Azazello-
senior tag

most erkezett ide a gep, hogy ujraindulgat, stb stb...

es egyetlen monitoron sem sikerul kepet kapni, mert a crt-ken nem is ad kepet, a tft-k pedig jelzik, hogy ''display mode not supported''

ezrt gondoltam en a winfos csokkentett modra :)

Egy jó nőt meghódítani, és nem elmesélni olyan, mint titokban átúszni a Csendes-óceánt.

(#929) Sianis válasza Azazello- (#928) üzenetére


Sianis
addikt

Laptop vagy asztali?

(#930) Azazello- válasza Sianis (#929) üzenetére


Azazello-
senior tag

asztali geprol van szo

Egy jó nőt meghódítani, és nem elmesélni olyan, mint titokban átúszni a Csendes-óceánt.

(#931) Sianis válasza Azazello- (#930) üzenetére


Sianis
addikt

milyen VGA? Esetleg nincs egy Ubuntu install CD vagy mégjobb LIVE cd a közelben? Telepítővel rescue módban ellehet érni ún. csökkentet üzemmódban a rendszert, LIVE cd-vel meg infókat is gyűjthesz akár GUI-san is...

(#932) Azazello- válasza Sianis (#931) üzenetére


Azazello-
senior tag

radeon 9000 van a gepben.
ez szamithat a linuxnal? en arra gondoltam, hogy esetleg 100Hertz-re volt allitva a kepfrissites, es most ezert nem sikerul eletet lehelni az oprendszerbe.

csak sajna nem tudom, hogy ez linuxnal hogyan orvosolhato.

[Szerkesztve]

Egy jó nőt meghódítani, és nem elmesélni olyan, mint titokban átúszni a Csendes-óceánt.

(#933) Sianis válasza Azazello- (#932) üzenetére


Sianis
addikt

És másik kérdésekre mi a válasz? Nincs valamilyen egyéb disztró a közeben?

(#934) Sianis válasza Azazello- (#932) üzenetére


Sianis
addikt

A karakteres felület attól még elindul. Milyen boot paraméterekkel indul a rendszer?

(#935) doc válasza Azazello- (#932) üzenetére


doc
nagyúr

az xorg.conf vagy X86Config file-t nézd meg a /etc/X11 könyvtárban (csak előtte csinálj róla backupot), ha valóban a rossz freki a baj, akkor a Modeline sorokat kommentezd ki, a Display szekcióban meg a Horiz/Vert. sync értékeket vedd lejjebb
ezt meg tudod tenni bármilyen Live Linuxszal (pl. Slax -> [link])

de ha a parancssor nem teljesen idegen, a CTRL-ALT-F1 lenyomasaval elvileg kapsz konzolt (ha nem, akkor ott más bajok lesznek...)

(#936) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

Kubuntu breezy alatt hogyan tudom beállítani, hogy PrintScreen megnyomására a KSnapshot csináljon egy képet?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#937) Sianis válasza _Petya_ (#936) üzenetére


Sianis
addikt

Beállítások - > Hotkeys , Gyorsbillentyűk

(#938) Moddingfan


Moddingfan
senior tag

Sziasztok!

Egy kérdésem lenne: hogy lehet az UHU Linux 1.2-es verziójában GNOME alatt beáálítani, hogy a rendszerválasztó képernyőn ne az UHU legyen az elsődleges indítandó OP, hanem a Windows? Előre is köszi a segítséget :R

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#939) Moddingfan válasza Moddingfan (#938) üzenetére


Moddingfan
senior tag

HILFE! :U

Sex is like pizza: when its good its real good,when its bad its still pretty good!

(#940) zLegolas válasza Moddingfan (#938) üzenetére


zLegolas
őstag

nézd meg a /boot/.../menu.conf fájlt, és tanulmányozd kicsit. Pláne a default bejegyzés környékét.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#941) ngabor2


ngabor2
nagyúr

valaki tudna nekem egy jó ftp-klienst ajánlani? ha kde-s és a tálcára be tud ülni, az külön előny. jelenleg az mc-t használom, egynek elmegy, de most kivételesen valami csili-vili cuccnak jobban örülnék. ha a megszakadt letöltéseket is tudná folytatni, az meg különösen jól esne.

megj.: parancssorban a wget verhetetlen lenne. csak lusta vagyok gépelni...

(#942) escie válasza ngabor2 (#941) üzenetére


escie
őstag

ha már kde, akkor ajánlom figyelmedbe a krusader-t, olyan mint windowscommander a windows-hoz.
nem tudom, mit kezd a megszakadt cuccokkal, de nagyon praktikus progi; qt alapó mc. ;)
(pont az imént töltöttem fel vele ''néhány'' megát.)


[Szerkesztve]

I'm back, baby!

(#943) Sianis válasza ngabor2 (#941) üzenetére


Sianis
addikt

Ha nem tud tálcára ülni, de csilli villi és az kéne mindenképpen, segít a kdocker!

(#944) ngabor2 válasza escie (#942) üzenetére


ngabor2
nagyúr

köszi, egyszer régebben próbáltam, de igen könnyű volt kiakasztani. inkább hanyagolnám. asszem egyelőre maradok a gftp-nél. nem kde, hanem gnome, de egyelőre jó lesz.

sianis: ezt a kdocker-t megkukkolom, köszi.

(#945) Sianis válasza ngabor2 (#944) üzenetére


Sianis
addikt

Jó kis program. Én magyarosítottam.. :P Amúgy fut GNOME-n is, olyan szépen tálrára rakható a Thunderbird és bármi ami nem kell, hogy hihetetlen.

(#946) ngabor2 válasza Sianis (#945) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ja, hogy te ekkora fordítózseni vagy? :D látatlanban is gratula.

(#947) Sianis válasza ngabor2 (#946) üzenetére


Sianis
addikt

Csak belenéztem, láttam, hogy nem nagy munka, és lefordítottam. Nehogy már kisebb támogatottság legyen, mint a cseheknek, bolgároknak, sőt akár az indonézeknek is! Amúgy meg azt a 2 órát lazán megérte, és a fejlesztő srác is jó fej... ;)

(#948) birno


birno
addikt

Sziasztok!

Lenne egy kacifántos kérdésem. :)
Adott egy otthoni gép, Debian linuxal, adsl kapcsolattal, routeren keresztül+egy munkahelyi gép T1-es kapcsolattal, proxy-val.
Azon gondolkoztam, megoldható-e, hogy otthon csinálok egy proxy kiszolgálót s azt használom a munkahelyemen az ottani helyett?

Ha a melóban nem használok proxy-t nem jön le semmi, gondolom ez korlátozható, de vajon az is hogy másikat használjak?
A másik gond, otthon nem fix ip van, ez valamilyen dyndns-es módszerrel orvosolható-e ilyen művelethez is?
Az utolsó kérdés, amennyiben ezek ellenére is megoldható, melyik net kapcsolat lenne így használva?Az én otthoni adsl-em vagy a benti T1?

(#949) zLegolas válasza ngabor2 (#941) üzenetére


zLegolas
őstag

Próbáld meg a KBear-t. Mondjuk nem soxor használtam, de ha mégis kellett, akkor meg voltam vele elégedve.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#950) Cathfaern válasza birno (#948) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

A munkahelyi proxyt mindenképp használnod kell, különben nem tudsz kimenni a belső hálóról. Utána még mögébújhatsz az otthoni gépednek is, de akkor is előtted lesz a munkahelyi proxy is, annak minden korlátozásával. Amúgy ha az otthoni proxyt (is) használnád, akkor az otthoni gépeden átmenne az adatforgalom, szóval az adsl vonal korlátot jelentene.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.