Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1701) Nedudgi válasza ngabor2 (#1699) üzenetére


Nedudgi
aktív tag

''NOTE: Macromedia Flash Player requires two font packages
to be installed, gsfonts and gsfonts-x11.''

Nekem ezknek a csomagoknak a felrakása oldotta meg a problémát (az egyik nincsen fent deafault ubuntu installnál)

It took the computational power of three Commodore 64s to fly to the moon. It takes a 486 to run Windows 95. Something is wrong here. -- SC sig file UBUNTU - KDE - Rock'n'Roll

(#1702) Sianis válasza Sipi (#1700) üzenetére


Sianis
addikt

Valójában az a bajom, hogy mikor bekapcsolom, szépen fel is csatlakoztatja, de user-nek nem ad mégcsak olvasás jogot sem. Ez most az NTFS miatt van, vagy azért mert vinyó? VFAT-os Pendrive nem csinál hülyeséget...de vajom miért?

Sianis

(#1703) Sipi válasza Sianis (#1702) üzenetére


Sipi
addikt

Akkor valszeg az NTFS miatt lesz. A két eszköz tök ugyanaz driver szinten.
Nekem van egy szuper, eredeti Far Cry dévédém. Valami agyilag leépült úgy gondolta, hogy UDF fájlrendszert tesz rá. Nekem is ugyanez a szindróma: felismeri a dévédét, csatolja is, azonban kizárólag rootként engedi olvasni. Nem is a fájlrendszerrel van gond, hanem magát az eszköz-bejegyzést állítja olvashatatlanra. Sajna, nem tököltem vele eleget, így nem tudom, hol kell keresni a hibát. (A Gentopikban említettem még régebben.) Tutira a kerneles udf-modullal függ össze, de nem jöttem rá, az udev, dbus, hal melyik szabálya felelős ezért. (Találtam ugyan szabályokat, de az alapján jónak kellett volna lennie.)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1704) Sianis válasza Sipi (#1703) üzenetére


Sianis
addikt

Ellenben az a furcsak, hogy Ubuntu alatt tökéletes, csak a Gentoo akad fent rajta. Lehet, hogy Ubuntu használ valami javítófoltot, hogy ne legyen ilyen baja? Ezt amúgy valahogy bugreportolni kéne a kernelfejlesztők felé, mert szerintem ők tuti megtudnák oldani, vagy inkább udev-nek kéne írni?

Sianis

(#1705) Sipi válasza Sianis (#1704) üzenetére


Sipi
addikt

Én inkább udev-dbus-hal ''hibára'' tippelek. Gondolkodtam a bugreporton, de ehhez nem ártana tudni, mi is bugzik valójában. Gyanús ugyan a kernel, de nem hiszem, hogy az udf és ntfs modul lenne ilyen. Ugyanis nem a fájlrendszer olvashatatlan, hanem a csatolt partíció mount pontja lesz az. (Pl. a /media/usbdrive könyvtárnak nem lesznek megfelelő jogai.) Emellett meg kell nézni, hogy a létrejövő /dev és /proc bejegyzések jogai milyenek. Úgy emlékszem, ezek rendben vannak - sajnos. Ezt ugyanis könnyen ki tudom javítani. De a létrehozott könyvtár jogairól gőzöm sincs.
Ja, esetleg a pmount kavarhat még be. Ezt meg végképp nem lehet debugolni, rettenetesen elkúrt baromság, tiszta Windows-fíling. Semmit nem lehet tudni a működéséről - még azt sem tudom, a KDE a pmountot, vagy a pmount-halt hívja-e meg. Nem mindegy, utóbbi esetben a hal szabályaival bármit be lehet állítani.
Majd igyekszem beleásni magam, hátha jutok valamire.

Ja, igen. Azt hiszem, ha kézzel csatolod, akkor jól megy.

Sipi

[Szerkesztve]

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1706) ragazzo


ragazzo
őstag

Üdv!Az lenne a kérdésem, hogy vajon a fedora vagy a suse a felhasználóbarátabb?Gondolom az tud erre válaszolni, aki mindkettőt próbálta.A kérdésben benne van a telepítés ''nehézsége'' is.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1707) Cyber_Bird válasza ragazzo (#1706) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Bár a Fedorát nem próbáltam, de telepítés, és alapvető használatban a suse-nél nem nagyon van felahasználóbarátabb linux :) Bár nekem speciel a debian apt csomagkezelője sokkal jobban bejön mint a suse yast-ja

(#1708) #57764352


#57764352
törölt tag

Sziasztok!

Most kezdtem a pályám (júniusban végeztem az OKJ-s rendszerinformatikusit). Belecsöppentem egy gimnáziumban. Itt adott egy mail szerver, melyen exim4 fut, squirrelmaillel. Semmi nincs ledokumentálva. Kértek rá SPAM szűrést. Telepítettem clamav-ot, sa-exim-t, amavis-t és spamassassint. Fut minden, de sajna nem működik. A SPAM nincs kiszűrve, a fejlécekben semmi sem utal a spamassassin létére. A logokban nincs hibaüzi, minden fut rendesen, de csesznek kommunikálni egymással. Debian (Sarge) rendszer. Kérdezzetek nyugodtan. Logokat tudok csatolni. Végigbogarásztam sok-sok HOWTO-t:
[link]
[link]
[link]
plusz ami ezekben van link, exim-re, clamavra, stb.
de semmi.
Elképzelhető, hogy az a baj, hogy nem maildir formátum van? A /home/user könyvtárban van egy mail könyvtár, ebben van alapból 3 file:
SENT, DRAFT, SPAM.

Mivel próbálkozzak, induljak neki?

Előre is köszönöm a segítséget!

(#1709) _BOZONT_


_BOZONT_
tag

halli
Az lenne a kérdésem milyen LINUX-T / UNIX-t ajánlotok egy P1 133 vagy 166mhz-s 128mb-s 1.8gb-s winyora?

(#1710) ngabor2 válasza _BOZONT_ (#1709) üzenetére


ngabor2
nagyúr

damn small linux... de hogy száguldani nem fog, az biztos... [link]

esetleg ubuntu lite, bár az mostanában egyre kevésbé elérhető.

(#1711) _BOZONT_ válasza ngabor2 (#1710) üzenetére


_BOZONT_
tag

thx

(#1712) #57764352 válasza #57764352 (#1708) üzenetére


#57764352
törölt tag

Hogy tudnék postfixre úgy átállni, hogy ebből nem vesznek észre semmit a felhasználók?
Esetleg egy új szerverre áttéréssel?

(#1713) T. Almeida válasza _BOZONT_ (#1709) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Vector Linux? Direkte kis teljesítményű gépekre tervezték...
Itt van egy táblázat, hogy melyik verziója milyen hardwer alatt fut el tökéletesen...
[link]

(#1714) ngabor2 válasza T. Almeida (#1713) üzenetére


ngabor2
nagyúr

igaz... én is kipróbáltam, de miután a slackware-t nem ismerem, ezért nem sokmindent tudtam vele kezdeni. ha lett volna időm utánajárni, talán kihozok abból is valamit.

(#1715) Blue@X


Blue@X
senior tag

Hali.
Gyors segítség kellene. Fel akartam rakni a openSUSE Linux 10.1-et de nem lehet feltelepíteni.
Ha a telepítésre megyek rá akkor ezt írja: Kernel Panic_not syncing aiee, killing interrupt handler!
És itt megáll.
Ha meg a másik fajta telepítési módot választom akkor meg kifagy, betölti a magot és utána kifagy.
Mi lehet a hiba?
Tudna valaki segíteni?
Előre is kösz

(#1716) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

Szerintetek miért van az, hogy egy mailman levlistára csak a lista adminisztrátora tud írni, a többiek ''550 Relay not permitted'' üzenetet kapnak?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1717) mobal


mobal
MODERÁTOR

Sziasztok!

Kérdéseim a következővel kapcsolatban:

Szeretnék majd egy minimal linuxot telepíteni. Debian Sarge -ot. Fentlenne az feltolnék egy XFree -t egy XFCe -t és még valamit ami a hangal kezd valamit :) na szóval mi kell a hanghoz? Másik kérdés az minimal debben bennevannak az alap fordítok és kellő egyéb függések programok?

Olyat lehet e csinálni ,hogy nincs fenn gdm konzolos a bejelentkezés de a bejelentkezés után rögtön indítja az x feülületet? Esetleg lehet időzíteni?

Pl. login majd -> (automat startx) közben kiírja starting xfce...3s (esetleg visszaszámol) és tölti?

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#1718) mobal válasza mobal (#1717) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

kérdés: konzolból a grafikus installeres xfcet feltom tolni? :D

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#1719) Jester01 válasza mobal (#1717) üzenetére


Jester01
veterán

na szóval mi kell a hanghoz?
Nem értem a kérdést. Alapból egy mixer mindenképpen, de úgy látom ez van (Xfce mixer). Plusz gondolom egy mp3 lejátszó (xfmedia).

Másik kérdés az minimal debben bennevannak az alap fordítok és kellő egyéb függések programok?
Sztm nincsennek, azokat igény szerint kell felrakni.

Olyat lehet e csinálni ,hogy nincs fenn gdm konzolos a bejelentkezés de a bejelentkezés után rögtön indítja az x feülületet? Esetleg lehet időzíteni?
Persze, mindent lehet ;)

konzolból a grafikus installeres xfcet feltom tolni?
Nem hinném...

Jester

(#1720) DukeFX


DukeFX
tag

Hali! Van egy Promise Fasttrak 378-as Raid-vezérlőm, de az OpenSUSE 10.1 nem hajlandó felismerni a Raid0-as kötetet. Sok helyen olvasgattam már ezzel kapcsolatban és azt mondták, hogy 2.6-os kernelre megszűnt a támogatás. A poén, hogy van fent egy Mandriva 2006, ami gond nélkül kezeli és persze 2.6-os kernel. Valakinek valami tippje, hogy hogyan tudom felrakni a SUSE-t?

"Programmers are in a race with the Universe to create bigger and better idiot-proof programs, while the Universe is trying to create bigger and better idiots. So far the Universe is winning."

(#1721) Jester01 válasza DukeFX (#1720) üzenetére


Jester01
veterán

Ha nem kellenek a jelenlegi adatok a diszkekről, akkor csinálj linuxos sw raidet rá.

Jester

(#1722) DukeFX válasza Jester01 (#1721) üzenetére


DukeFX
tag

Sajna van rajta XP és meg szeretném tartani.

"Programmers are in a race with the Universe to create bigger and better idiot-proof programs, while the Universe is trying to create bigger and better idiots. So far the Universe is winning."

(#1723) mobal válasza Jester01 (#1719) üzenetére


mobal
MODERÁTOR

oha mindent lehet. akkor azt kifejtenéd hogyan? :D

"Ott szimatol a sarkadban vasfogait csattogtatva, minden egyes hétköznapod: kirúzsozott medvecsapda."

(#1724) GD válasza mobal (#1723) üzenetére


GD
őstag

kettes futási szintre kell egy szimlink ami egy egyszerű scriptre mutat amivel indul az ablakozó, ha időzítést is akarsz akkor vmi számoló ciklus talán
B: induláskor egy script bekéri a futási szintet init 5 stb? :U
csak úgy morfondírozok..

(#1725) Jester01 válasza mobal (#1723) üzenetére


Jester01
veterán

Pl. a bash profileból meghívsz egy kis scriptet.

trap ''echo -e '\rUser abort, not starting x. '; exit 1'' SIGINT
for ((i=10; i > 0; i--))
do
echo -ne ''\rI will start x in $i seconds. Press ctrl+c to abort. ''
sleep 1
done
echo -e ''\rStarting x... ''
...

MOD: átok fórummotor kiszedte a szóközöket :O
MOD2: persze kell bele egy feltételvizsgálat, hogy fut-e már az x.

[Szerkesztve]

Jester

(#1726) dr_strange válasza Jester01 (#1725) üzenetére


dr_strange
senior tag

kihagytad neki a konkrét startx hívást, ha ezt így bepötyögi, számolni fog neki szépen, aztán semmi:) (vagy direkt volt?:) )

[Szerkesztve]

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1727) Jester01 válasza dr_strange (#1726) üzenetére


Jester01
veterán

Igen, az utolsó sorban lévő ''...'' jelölte a kívánt indítási parancs helyét :B

Jester

(#1728) ballington


ballington
addikt

tehat akkor a grub menum:
1. sor ubuntu
2. sor ubuntu recovery
3. sor memtest
4. sor mas op rendszer
5. sor windows xp

ebben a felallasban akkor default 4 legyen h az xp legyen az alapertelmezett?

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1729) ballington válasza ballington (#1728) üzenetére


ballington
addikt

igen, akkor ez volt a megoldás, most jó.

Aki a tökfőzeléket kapor nélkül eszi, az más aljas dolgokra is képes.

(#1730) kymco


kymco
veterán

Sziasztok!
Nem vagyok nagy linuxos, de most be kellene állítanom egy proxy szervert... kb 20-50 gépet kellene lekezelnem vele.... Alkalmas erre a SQUID? És mekkora ennek a gépigénye?

www.refujvaros.hu

(#1731) kymco


kymco
veterán

UP!

www.refujvaros.hu

(#1732) GD válasza kymco (#1731) üzenetére


GD
őstag

(#1733) paramparya


paramparya
őstag

Egy Red Hat linuxról hogy lehet kiderítni valahogy parancssorból, hogy melyik disztrib?
Annyit tudok, hogy 2.4.x-es kernel van rajta, és enterprise benne van a nevében, de abból is van t'án két féle...

(#1734) kymco válasza GD (#1732) üzenetére


kymco
veterán

Köszi!
Átböngészem :)

www.refujvaros.hu

(#1735) Jester01 válasza paramparya (#1733) üzenetére


Jester01
veterán

uname -a
cat /etc/redhat-release

Jester

(#1736) paramparya válasza Jester01 (#1735) üzenetére


paramparya
őstag

Az elsőre 2.4-2-2 -t dob, ez nyilván a kernel
a másodikra 7.1 -et.. Viszont uname-et valahogy máshogy paraméterezve benne volt az enterprise szó is.. Nem vágom annyira a disztribeket, de nem úgy van, hogy 7, 9, enterprise 3 és 4? :U

(#1737) GD


GD
őstag

fstab és a menu.lst -én kívül kell még vkit tájékoztatnom ha másik partícióra költözök u.azon gépen a /-al?

(#1738) rollins válasza GD (#1737) üzenetére


rollins
őstag

Ha a lilo vagy grub újból lett telepítve (előtte persze indítólemez, gyökér mount vagy chroot) akkor szerintem nem kell más. :U

(#1739) rollins válasza paramparya (#1736) üzenetére


rollins
őstag

Ált.ban minden konzolos bejelentkezésnél látszik az /etc/issue sora is, ami a distrib. nevét mutatja, ugyan ez van ált.ban az /etc/redhat-release -ban is. Enterprise -t amúgy nem ismerem.

(#1740) xion_81


xion_81
csendes tag

Sziasztok!

Szeretném bővíteni a hálózatom..jelenleg a kép szerint üzemel minden az Ubuntu szerver kivételével..a lényeg hogy szeretnék egy PROXY (squid) + TŰZFAL (iptables) -as gépet építeni és erre az ingyenes Ubuntu server 6.06-ot néztem ki..

Kérdéseim:
1.A kép alapján jó az elgondolás vagy hülyeség 2 tűzfal..( mukodni fog ? )
2.Az IP cim kiosztásban is segíthetnétek, ti hogy csinálnátok ? jo e ha mindenki
olyan hogy 192.168.1.x
3.A router esetleg felesleges ha a routolást a linuxra bizom vagy jobb az ha a Linksys router végzi ezt a feladatot !

Ti biztos tapasztaltabbak vagytok ilyen téren ezért minden véleményt várok ! Koszi
kep: [kép]

[Szerkesztve]

Valahogy csak lesz mert olyan még sosem volt hogy sehogy sem lett volna !

(#1741) paramparya válasza xion_81 (#1740) üzenetére


paramparya
őstag

Én megoldást sajna nem tudok, de elárulod, hogy milyen progival lehet ilyen ábrákat csinálni? :)

(#1742) xion_81 válasza xion_81 (#1740) üzenetére


xion_81
csendes tag

kozbe kiderult hogy mindenhol a 192.168.1.x cim nem lesz jo.. ezert az ubuntu szerver alatt a belso halozat 192.168.2.x lenne...
----
A kép Microsoft Office Visio 2003 progival készült - komolyabb ábrákat is lehet vele készíteni és nem csak számtech témában.. :) és exportál AutoCAD be is..
[link]

[Szerkesztve]

Valahogy csak lesz mert olyan még sosem volt hogy sehogy sem lett volna !

(#1743) GD válasza xion_81 (#1742) üzenetére


GD
őstag

igazából a linux tűzfal bőségesen elég lenne mint pppoe betárcsázó és proxy

ha nincs NAT-olás csak csomagszűrés akkor lehet hogy nem kell 192.168.2.x-es ip-vel foglalkozni bár a proxy ha jól sejtem egyben kéri ezt is, mivel ugye, elrejti a mögötte lévő gépeket +web cache, ergo, nem lehet ugyan az előtte, mögötte ip tekintetben?

kinek kell ekkora háló otthonra? mennyi neked a villanyszámlád? ;)


[Szerkesztve]

(#1744) T. Almeida válasza xion_81 (#1742) üzenetére


T. Almeida
senior tag

valóban nagyon szép ábra.
Dia-t, vagy OOo Draw-t használt már valaki komolyabban? Azokkal lehet hasonló színvonalú ábrákat kreálni?

(#1745) xion_81 válasza GD (#1743) üzenetére


xion_81
csendes tag

A proxy jol sejted kéri..szoval nem lenne jo az 1 subnet..nem sok a villanyszámla ugyanis ez nem egy otthoni halozat hanem egy céges és csak a példa kedvéért rajzoltam 5 db gépet amugy 15 db van a valoságban.. de a hálózatot 30 db szeretném méretezni !!

Valahogy csak lesz mert olyan még sosem volt hogy sehogy sem lett volna !

(#1746) birno


birno
addikt

Hi!

Lehet lilot telepíteni linux nélkül?
Pl. egy live cd-ről vagy hasonló módszerrel?

(#1747) GD


GD
őstag

bebököm ide is hátha vki tud okosat:
[link]
:U

(#1748) Cyber_Bird válasza GD (#1747) üzenetére


Cyber_Bird
senior tag

Ez szerintem esélyes lehet: [link]
Illeve én ezek között is körülnéznék: [link]
valamint néhány fórumon ezt is ajánlották(ráadásul ez biztosan tud magyarul is): [link]

Powered by Google!


[Szerkesztve]

(#1749) GD válasza Cyber_Bird (#1748) üzenetére


GD
őstag

köszi, ez első linken főleg egyszerűek vannak és sok szerver
a második a gftp annak alap hiányossága hogy leállításkor nem jegyzi meg az aktuális letöltést, nem tud folytatni automatikusan és nem adható be neki megjegyzésre letöltési lista

az iglooftp talán jó lenne, de a letöltés link nem elérhető

(#1750) kymco válasza xion_81 (#1740) üzenetére


kymco
veterán

Én is most hasonlót építek :) Figyelem a neked küldott válaszokat ...

www.refujvaros.hu

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.