Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1601) Johnsones válasza Forest_roby (#1600) üzenetére


Johnsones
tag

köszi

(#1602) Forest_roby válasza Johnsones (#1601) üzenetére


Forest_roby
őstag

Én is az ubuntu-t ajánlom!

Könnyű telepíteni, könnyű kezelni, kezdőknek tökéletes sztem.

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1603) Sianis válasza Johnsones (#1601) üzenetére


Sianis
addikt

[link]

Várunk szeretettel...

Sianis

(#1604) expression


expression
csendes tag

Hellósztok

Valaki tudna segíteni abban hogy debian telepítésénél hogyan tudom beállítani hogy a kernel felmásolódjon a gépre az /usr/src/linuxba?

Előre is köszönöm

(#1605) Sianis válasza expression (#1604) üzenetére


Sianis
addikt

Ez miért kell? Utólag nem ráérsz letölteni a forrást? A /usr/src/linux általában csak a szimbólikus link, ami az aktuális kernel könyvtárára mutat.

Sianis

(#1606) emre33 válasza expression (#1604) üzenetére


emre33
addikt

fel kell rakni az apt-get segítséével, de minek? szedj le egy ujabbat www.kernel.org

ASUS B650E-E, AMD Ryzen 9 7900, CORSAIR 64GB DDR5 6000MHz CL30 KIT CMK64GX5M2B6000Z30, ARCTIC COOLING Liquid Freezer II 360

(#1607) escie válasza Forest_roby (#1600) üzenetére


escie
őstag

inkább a dosbox-ot, vagy a dosemu-t ajánlom...

I'm back, baby!

(#1608) Forest_roby


Forest_roby
őstag

Hi!

Szöveges file ( txt, html, php, info, stb.... ) kódolását, hogy lehet átálítani? A probléna az, hogy az ékezetes betűk nem jellennek meg vagy rosszúl pl.: html file-oknál. utf8 -ról --> iso 8xxx -re vagy fordítva, nem tom....

Előre is köszi a segítséget! :R

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1609) tototos


tototos
őstag

Hello!

Internetet akarok megosztani debiannal. A gépben van két hálókártya, az eth1-en jön be a net, az eth0-n menne tovább.Ez eth1-t a telepítésnél beállítottam. Ez eth0-t hol tudom beállítani? Mert kaptam egy leírást hogy kell megosztani a netet, de a legvégén amikor beírom hogy ifdown eth1 akkor az jó, de amikor beírom hogy ifdown eth0 akkor kiírja ezt a hibaüzenetet:
ifdown: interface eth0 not configured.
Ha beírom hogy ifconfig eth0 akkor megjeleníti az adatait. Ez van beírva az /etc/network/interfaces-be

# This file describes the network interfaces available on your system
# and show to active them. For more information, see interfaces(5).

# /etc/network/interfaces -- configuration file for ifup(8), ifdown(8)

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
auto eth1
iface eth1 inet static
address 192.168.1.2
netmask 255.255.255.0
network 192.168.1.0
broadcast 192.168.1.255
gateway 192.168.1.1
# dns-* options are implemented by the resolvconf package, if installed
dns-nameservers 193.110.59.25 82.77.103.100
auto eth0
iface eth0 inet static
adress 192.168.2.2
netmask 255.255.255.0
network 192.168.2.0
boradcast 192.168.2.255
gateway 192.168.1.2

(#1610) GD válasza tototos (#1609) üzenetére


GD
őstag

bármikor bárhol egy konzolból: ifconfig eth0 ip netmask stb..
eth1-en milyen net jön? dsl, cable, vagy helyi hálón?

[Szerkesztve]

(#1611) ngabor2


ngabor2
nagyúr

a flash player néhány szöveget nem hajlandó megjeleníteni nálam. valami font hiányozhat. de melyek?

(#1612) Forest_roby válasza ngabor2 (#1611) üzenetére


Forest_roby
őstag

Nem lehet, hogy a Shockwave player hiányzik?

For Linux: Unavailable

mod.: UP! #1608

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1613) GD válasza ngabor2 (#1611) üzenetére


GD
őstag

vannak most itt ilyen kavarások a 7 és 8as flash miatt, nem az az oka?

(#1614) ngabor2 válasza GD (#1613) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem tudom, hogy mi az oka, de egyes oldalakból a szöveget egyszerűen nem jeleníti meg. a szükséges (alap)fontok fenn vannak, az msttcorefont-ot is feltettem, el is baxta a ff alapfontját :(

(#1615) tototos válasza GD (#1610) üzenetére


tototos
őstag

Megoldódott. Indító szkriptet csináltam az ifconfig eth0-nak, de mögéírtam a ip-t meg stb-t

(#1616) GD válasza ngabor2 (#1614) üzenetére


GD
őstag

csak magán a flash részen vagy a sima html részen sem jók a betűk olyankor?
gondolok itt olyan oldalakra amin a flash csak reklám, bár azért nemhiszem hogy nagyon búnak eresztenéd a fejed.. maga a flash hogy ment fel a rendszeredre? kézzel vagy vmi extra csomagkezelővel, pl automatix? más böngésző alatt mi a helyzet? opera és társai

(#1617) szasza_1


szasza_1
senior tag

Kellene egy kis segítség. Dosemu alatt szeretnék futattni olyan progit, amihez kell IP Packet Driver. A dosemu.conf-ban beállítottam ''on''-ra, de valamiért mégsem jó. Próbáltram DosBox-ban, de ott sem ment. Olvasgattam, és úgy láttam, hogy 2 féle megoldás van. Az egyik, hogy a beépített packet drivert használom, de még nem tudom mit kell beállítani, hogy jó legyen. És ezt egy virtuális IP-vel teszem, és linuxban forwardolom át. Ha valaki csinált ilyent, akkor segíthetne ebben. A másik, hogy külső packet drivert használok, de eddig még ilyent nem találtam, és nem is tudom, hogy hogy mükődne. Nem hiszem, hogy simán elindítanám, és mükődne. Pedig jó lenne. :)
Előre is köszi a segítséget!

(#1618) szasza_1 válasza szasza_1 (#1617) üzenetére


szasza_1
senior tag

UP

(#1619) Forest_roby válasza Forest_roby (#1608) üzenetére


Forest_roby
őstag

hUPs! :U

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1620) ngabor2 válasza Forest_roby (#1619) üzenetére


ngabor2
nagyúr

milyen progival nézed? mert html-nél ff esetén a nézetben van karakterkódolás. kwite esetén szintén van eszközök/kódolás.

(#1621) Forest_roby válasza ngabor2 (#1620) üzenetére


Forest_roby
őstag

ff-ben:
erre: Ékezetes betűk: íéáű

ezt adta ki: Ă�kezetes betĹąk: Ă­ĂŠĂĄĹ

mod: ha átváltok utf-8 ra akkor jó, de nem lehetne, hogy alapból tudja?
mod2.: a html file utf-8 ban van kódolva, nem lehet vhogy átalakítani iso8859-2 -re?

[Szerkesztve]

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1622) ngabor2 válasza Forest_roby (#1621) üzenetére


ngabor2
nagyúr

apt-get install recode
man recode

(#1623) Forest_roby válasza ngabor2 (#1622) üzenetére


Forest_roby
őstag

okay, már próbálgattam, eddig nem sok sikerrel....

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1624) szasza_1 válasza szasza_1 (#1617) üzenetére


szasza_1
senior tag

Erre tudnátok valamit mondani?

(#1625) szasza_1 válasza szasza_1 (#1624) üzenetére


szasza_1
senior tag

Elméletileg ez kellene nekem, de nem tudom, hogy mit kell csinálni: [link]
Valaki tudna ebben segíteni?

(#1626) soundsthu


soundsthu
csendes tag

Sziasztok!

Rendszeresen végzek mentést fbackup-al DAT kazettákra (Dds2). Nem tudom pontosan hogy az egység vagy a szoftver, de valami ráírja a kazettára hogy hányszor volt használva.
100 feletti használat esetén a kazettára nem hajlandó többet menteni, az fbackup azt írja ki hogy: ''backup did not complete''

Kérdésem az lenne, hogy van-e valamilyen olyan szoftver, vagy ésszerű megoldás, ami ''lenullázza'' az adott kazettát, hogy arra újra lehessen mentést kreálni.

Válaszotokat előre is köszönöm!

:))

(#1627) Out válasza soundsthu (#1626) üzenetére


Out
addikt

Annakidejen mikor meg DAT kazettara mentettem, en ugy oldottam meg hogy ''leformataltam'' a kazettat, tehat toroltem rola mindent es utana lehetett megint hasznalni, igaz ez meg Novell alatt volt. De ha jol emlekszem nem minden esetben sikerult igy megoldani, amire mar nem lehet irni, azt vagy elrakod vagy kidobod.

[Szerkesztve]

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#1628) soundsthu válasza Out (#1627) üzenetére


soundsthu
csendes tag

Igen, én is hallottam ilyen nem tipikusan unix/linux megoldásról. Azonban nekem csak ez az egy egységem van és unix-hoz használom. Azt gondoltam hogy létezik valami külön telepíthető progi unix/linux-hoz amivel ezt a ''formázást'' külön is meg lehet oldani.

Ha valakinek lenne ötlete ne fogjátok vissza magatokat!

(#1629) GD


GD
őstag

rsync-el megoldható egy pendrive és egy user+passwd ftp hely közötti szinkronizáció? az ftp lenne a forrás és a pendrive a cél
egy példasor kellene, a szintaktika miatt az ftp bezavar,tnx

(#1630) szasza_1 válasza szasza_1 (#1625) üzenetére


szasza_1
senior tag

Odáig már eljutottam, hogy dosemu alatt van már IP packet driver, a program el is indulna, ellenőrzi, hogy a hálozaton más nem használja -e ezt az IP címet, csak nem tud kimenni a DOS-on kívülre. Ez az oldal azt írja, hogy make-el fordítsam le a dosnet.c-t. El is indul, de egy csomó hibaüzenet után leáll (invalid struckt meg ilyenek). Szerintetek még kellhet neki valami, amitől le tudna fordulni?

(#1631) ragazzo


ragazzo
őstag

Kipróbáltam a freespire 1.0 live cd-jét, és meg kell mondanom elég pofás.Persze aki gnome fun annak nem fog tetszeni.Azt nem tudom, hogy alapból van-e benne magyar nyelv,de ha lenne akkor kezdőknek is lehetne javasolni.A billentyűzet kiosztása valahogy nem klappolt.Ami nekem alapból gondolatjel, az ott más volt.Amúgy debian az alapja.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1632) ngabor2 válasza ragazzo (#1631) üzenetére


ngabor2
nagyúr

és van valami extra funkciója, vagy ez is csak egy a ''12 egy tucat'' típusú disztókból?

(#1633) Johnsones


Johnsones
tag

Sziasztok,

bocs a kérdésért....tudom, h lamer vagyok és már feltettem az UHU-s részben, de eddig nem kaptam rá választ....

feltettem egy UHU 1.2 linuxot. Tetszik nagyon.
Van egy webes progi ami Java alapú és van egy beépülő képmegjelenítő modul ami szintén Java-s, de Win telepítő van hozzá. Teljesen jól lefut, de nem épül be, mert a c:\prorgamfiles mappába telepíti magát.

Tudna valaki segíteni, h hova kellene telepíteni, h a Mozilla vagy Netscape lássa?
(Win alól a mindkettővel megy)
:R :R :R :R :R :R :R :R

köszi mindenkinek

(#1634) ngabor2 válasza Johnsones (#1633) üzenetére


ngabor2
nagyúr

wines telepítő linux alatt lefut? az érdekes...
próbálj meg linuxos telepítőt keresni hozzá, azzal talán többre mész. vagy valami leírást, hogy linux alá hogy lehet megszelidíteni.

(#1635) GD válasza ngabor2 (#1634) üzenetére


GD
őstag

tipp: az uhu automatikusan a wine-al futatta az a win-es .exe-t és települt a wine szokásos könyvtárába, neki ez olyan bevált windows-os dolognak tünt és most nem tudja mit hol kell keresni vagy honnét indítani

ui: a user2user fordításért most még nem kérek semmit pénz... :DD

(#1636) GD válasza Johnsones (#1633) üzenetére


GD
őstag

segítene ha megmondanád mi a program neve / vagy az oldal-é
linux alatt a jávásítás más módon megy mint win-nél
ha meg a program java-t használ akkor jó lenne tudni kicsoda ő és hogy létezik e linux-os verzió, alternatíva, avagy windows-os emulátorral futtatható e..
egy jól körülírt kérdés hamarabb meghozza a választ

(#1637) expression


expression
csendes tag

Hellosztok

Lenne 3 kérdésem: 1. Debian linuxban lehet úgy törölni a csomagot hogy a telepítésénél az általa feltett plusz csomagokat is leszedje?
2. Redhat és Suse linuxban lehet használni az apt csomagkezelőt?ha igen van az rpm csomagoknak is egy szervere ahol fent vannak ás az apt-get install leszedhetők?
3. mp3 lejátszót hogy tudom felcsatolni?

Köszönöm a válaszokat

(#1638) derossi válasza expression (#1637) üzenetére


derossi
aktív tag

debianban a synaptic csomagkezelőben a teljes törlés eltávolítja a beállítófájlokat is elvileg.

suséban apt get helyett a yast van(viszont itt nincsenek bent alapban a források)

(#1639) GD válasza expression (#1637) üzenetére


GD
őstag

1. talán a dpkg --purge csomagneve, de a ''man dpkg'' olvasása segíthet
2. talán, fedora alatt lehet apt-ot heggeszteni, akkor talán suse alá is..
3. mount -t vfat /dev/sdx /media/usb

vfat= ha fat32-re van formázva
x= ami a lejátszó partíciója a rendszerben ''ls /dev/sd*'' megmondja
/media/usb helyett akármi létező és olvasható mappa is megteszi

(#1640) ragazzo válasza ngabor2 (#1632) üzenetére


ragazzo
őstag

Extra funkciót nem nagyon találtam.Csak annyi hozható az előnyére, hogy debian alapú (csomagkezelés miatt), és hogy ránézésre könnyű lehet kezelni.Amúgy itt a honlapja [link]

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1641) paramparya


paramparya
őstag

ncpmount-tal van valakinek tapasztalata? novell volume-okat kéne mountolnom, és arról mentenem, viszont hallottam, hogy különböző unicode tábláknál problémák lehetnek...
Van erre megoldás?

(#1642) Majstor


Majstor
senior tag

Hi All!
Melyik a legjobb ingyenes Linux-os OPrendszer?
(kb. mindenre YO...játékok is normálisan mennek rajta)
Választ előre is kössz!
:R

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1643) cucka válasza Majstor (#1642) üzenetére


cucka
addikt

játékok is normálisan mennek rajta
egyik sem, használj windows-t :)

(#1644) Majstor válasza cucka (#1643) üzenetére


Majstor
senior tag

Bocs...de én nagyon Lámer vagyok Linux terén...de azt halottam valakitől, hogy vannak olyan driverek/prog. amelyek lehetővé teszik a normális játékok futtatását ''Pingvin'' alatt és nem csak a Tetrisz megy rajta.
Akkor ez kamu??? :F
Nem kel itt brutális Frame/Sec. gondolni...eccerűbb stratégiai játékok, Diablo2 szintű játékok futtatására gondoltam

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1645) ngabor2 válasza Majstor (#1644) üzenetére


ngabor2
nagyúr

van egy pár játék, ami megvan linux alá is. egy pár futtatható wine, vagy egyéb win-emulátor segítségével. de ha a játék az elsődleges cél számodra, akkor én is azt tudom javasolni, hogy maradj a winnél.

ha egyéb okból is váltanál, akkor viszont készülj fel rá, hogy igen sokat kell tanulnod és olvasnod, különösen az elején.

ha pedig tényleg nagyon kezdő vagy, akkor a köv. topikot ajánlom: [link]

és nem lámer vagy, hanem kezdő. a kettő között alapvető különbség, hogy a lámer azt hiszi, hogy ért hozzá ;)

(#1646) Forest_roby válasza Majstor (#1644) üzenetére


Forest_roby
őstag

Nagy nehezen rá lehet venni a Linuxot is ( bármelyiket ) hogy mennyen rajta windowsos játék (kulcsszó: cedega ), de az nem egyszerű és nem is megy rajta minden játék.....

-=Legyél Laza!=- __ ''Have you tried turning it off and on again?'' __ ''Is it definitely plugged in?'' /o\ :D:D

(#1647) cucka válasza Majstor (#1644) üzenetére


cucka
addikt

nem kamu, valójában rengeteg játékot lehet működésre bírni linux alatt, kulcsszó a wine és a cedega. azt azonban ne feledd, hogy ez nem 100%-os megoldás, el kell fogadni, hogy előfordulhat olyan eset is, hogy nem megy az adott játék, akkor azzal nem fogsz tudni játszani linux alatt. ha leginkább játékra használod a gépet, akkor egészségesebb win-t használni.

(#1648) Majstor válasza ngabor2 (#1645) üzenetére


Majstor
senior tag

Őszintén, nagyon keveset játszok PC-én...de valamikor rám jönn a ''jáccanék valamit''
Úgyhogy nem elsődlges szempont a Game...inkább Film,Internet,Zene,p2p.
Hát...Linuxos kezdőlámernek kéne számítanom, mert sajnos, szoktam néha, akkora önbizalommal osztani az 50 flléres észt :DDD

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1649) Majstor


Majstor
senior tag

Kössz, akkor majd utánanézek a Wine és a Cedega ''kulcsszavaknak'', és átteleportálom magam a kezdőkhöz... :DDD
1000x :R

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

(#1650) Majstor


Majstor
senior tag

Jah...ez kimaratt...így OFF-ba megkérdezem még1x a Guruktól: akkor melyik a ''legjobb'' Free Linux???

http://www.youtube.com/watch?v=GVA20Wh0TY4&feature=channel

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.