Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1901) Orc


Orc
senior tag

Az alábbi problémám akadt a wifi kártyám beüzemelése során:

ndiswrapper: module not supported by Novell, setting U taint flag.
ndiswrapper version 1.10 loaded (preempt=no,smp=yes)
ndiswrapper (import:241): unknown symbol: ntoskrnl.exe:'ZwEnumerateKey'
ndiswrapper (import:241): unknown symbol: NDIS.SYS:'NdisCloseAdapter'
ndiswrapper (import:241): unknown symbol: NDIS.SYS:'NdisRequest'
ndiswrapper (import:241): unknown symbol: NDIS.SYS:'NdisOpenAdapter'
ndiswrapper (import:241): unknown symbol: NDIS.SYS:'NdisDeregisterProtocol'
ndiswrapper (import:241): unknown symbol: NDIS.SYS:'NdisRegisterProtocol'
ndiswrapper (load_sys_files:213): couldn't prepare driver 'netcbg54'
ndiswrapper (load_wrap_driver:111): loadndiswrapper failed (65280); check system log for messages from 'loadndisdriver'

Suse linux 10,1-et (2.6.16.13-4-smp) használok, a hibaüzenetet a dmesg parancs kiadásakor kapott eredményből másoltam ki. Van valami ötletetek arra, hogy hogyan lehetne ezt a problémát megoldani? Előre is köszönöm.

Kinyomom a szemed, eltöröm a lábad... aztán mehetsz amerre látsz!

(#1902) Dilikutya


Dilikutya
félisten

Linuxot lehet a win partícióra tenni, XP mellé, vagy ez teljességgel kizárt?

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#1903) dr_strange válasza Dilikutya (#1902) üzenetére


dr_strange
senior tag

Nem egészen értem, hogy képzeled el ezt (mit jelent itt a ''mellé''?).
Saját partíció kell neki, saját fájlrendszerrel és könyvtárstruktúrával.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1904) Jester01 válasza Dilikutya (#1902) üzenetére


Jester01
veterán

Lehet, de valószínűleg nem éri meg a fáradtságot.

Jester

(#1905) Orc


Orc
senior tag

[link]
A linkelt képen látható, hogy hogy van particiónálva a merevlemezem. Át szeretném méretezni a /dev/sda7 particiót a /dev/sda8 rovására(2Gb-osra csökkenteném). Hogyan oldható ez meg adatvesztés nélkül a legegyszerübb módon? Előre is köszönöm.

[Szerkesztve]

Kinyomom a szemed, eltöröm a lábad... aztán mehetsz amerre látsz!

(#1906) Orc válasza Orc (#1905) üzenetére


Orc
senior tag

Most már csak annyit kéne csinalni, hogy a /dev/sda7-et a mögötte lévő 2Gbyte-nyi üres helyel meg kéne toldani. A resize2fs nem akarja megcsinálni mert mountolva van a partició /-ként és nemtudom umountolni. A parted meg nem hajlandó riesenfs-el foglalkozni(hiába van libriesen).

Kinyomom a szemed, eltöröm a lábad... aztán mehetsz amerre látsz!

(#1907) ngabor2 válasza Orc (#1906) üzenetére


ngabor2
nagyúr

live cd-vel próbálkozz. de ha reiserfs van rajta, nem tudom, van-e azt átméretezni tudó cucc. a /-t nem tudod umountolni, hisz az egész rendszer arra épül.

(#1908) inkab


inkab
aktív tag

Sziasztok. Beírom ide is, mert a suse topikban nem válaszoltak még. Van egy nagy gondom, remélem tud valaki segíteni. Leírom mi a szitu. Szóval vettünk egy notit összekuporgatott pénzünkből (hp nx6310), amire egy előretelepített suse linux volt felrakva (annak ellenére, hogy az eladó azt mondta xp van hozzá ), de mivel nem akrtuk a linuxot használni megpróbáltuk letörölni, amivel teljesen el lett cseszve a linux, mostmár nem megy, és az újratelepítésnél is hibát ír. Szeretnénk felrakni rá egy XP-t, de a telepítő megáll azzal, hogy nincs vinyó a gépben /amig jó volt a linux, addig is ugyanígy megált..../. (1db 60 GB vinyó van benne, flopy meghajtó nincs, dvd meg usb van). Tehát van a laptop flopy nélkül, nem lehet kivenni a vinyót, mert matricázva van, és van 1db win xp cd. (a linux előretelepített volt, bár adtak egy cd-t hozzá, de ha arról akarom telepíteni, mindig valami hibákat ír, nemtom mit, nem értek a linuxhoz sajna)
Legyen szíves írja le valaki nagyon-nagyon szájbarágósan, hogyan lehetne felvarázsolni rá az xp-t pls!!!


(#1909) cucka válasza inkab (#1908) üzenetére


cucka
addikt

sata vinyó van benne, amit a windows telepítő nem ismer fel magától. telepítő indulásánál (amikor kiírja ezt) megnyomni az F6-ot, majd sata drivert tartalmazó floppy-t (igen, floppy, semmi más nem jó neki) berak, utána menni fog. tehát a problémádnak semmi köze nincs a linuxhoz, ez kizárólag a windows bénasága.
namost vagy beszerzel egy usb-s floppymeghajtót, vagy visszaviszed a gépet oda, ahol vetted, hogy rakják fel rá a windows-t, ami vásárláskor ott kellett volna legyen a gépen feltelepítve. ezt ők szerintem ingyen meg kell csinálják.

[Szerkesztve]

(#1910) Cathfaern válasza cucka (#1909) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Elolvastad amit írt? :U Linux-al volt előretelepítve.

Megoldás viszont sajna tényleg az, hogy USB-s, vagy PCMCIA-s floppy meghajtót kölcsönkérni. Vagy gyártani olyan Windows telepítőt, ami alapból tartalmazza a drivert (de ugyebár ez már windows-os topic kérdésköre :))

(#1911) cucka válasza Cathfaern (#1910) üzenetére


cucka
addikt

elolvastam. azon a gépen elvileg gyárilag előtelepített xp kell legyen. a ''vidd vissza oda ahol vetted'' nyilván akkor érvényes, ha boltból vette. ha használtan, magánszemélytől, akkor nyilván ez nem járható út.

(#1912) Cathfaern válasza cucka (#1911) üzenetére


Cathfaern
nagyúr

Nem kell, hogy az legyen. Lásd: [link]

(#1913) cucka válasza Cathfaern (#1912) üzenetére


cucka
addikt

valóban, figyelmetlen voltam

(#1914) GD válasza Orc (#1901) üzenetére


GD
őstag

ha talán elmondanád milyen wifikártya és hogy hogyan raktad fel lépésenként az ndiswrapper-el, milyen disztrib..(link a leírásról) akkor talán hozzá tudok szólni... :U

(#1915) GD


GD
őstag

üdv

mdadm --monitor --mail=root@localhost --delay=1800 /dev/md2

adott egy raid1 tömb, kérdések:
-csak akkor megy a monitor ha van vmi levelező rendszer a gépen vagy ez ilyen system mail és bekerül alapból a root-hoz?
-le kell e tenni ezt script-be vagy megjegyzi az mdadm?
-minden ellenőrzéskor ír vagy csak ha hiba van?

tnx

(#1916) rokefeller válasza Orc (#1906) üzenetére


rokefeller
senior tag

a gParted-nek a lapjáról le lehet szedni egy live cd image-ét, azt kiírod, bebootolod, és a gparted megcsinálja, amit kell, csak az elején légy türelmes, mert nekem kb öt percig pöcsölt, mire látta a vinyókat

egyébként a gparted isten, ezt mind tudja ingyér

[kép]

[Szerkesztve]

[Szerkesztve]

A télapó nem a régi már...

(#1917) GD


GD
őstag

vmi alternatív rendszementés módszer kellene:
100% biztos és hatékony és ami partícióméret változás tűrő

(a dd-nem volt az nyilván az alapelvei miatt, fsck meg szétb@xta a rendszert utána).. /esetleg tipp hogy ezt hogy lehet kijátszani/
nortonghost 2003-as behal az ext3-tól nálam, a g4l (ghost for linux) 0.21-es verzió nem boot-ol fel
:U

(#1918) ngabor2 válasza GD (#1917) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nekem a tar és a cp -a volt az, amivel párszor költöztettem rendszert.

(#1919) GD válasza ngabor2 (#1918) üzenetére


GD
őstag

hm, mi is a pontos menete?

(#1920) ngabor2 válasza GD (#1919) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha benn van a célvinyó is, akkor
mount /dev/célpartíció /mnt/cél
cp -ax / /mnt/cél


-a: archiválás, tehát mindent úgy másol, ahogy talál
-x: csak 1 fs-en belül másol, tehát ha fel van mountolva más is, akkor azt nem másolja.

vagy ha nincs benn, akkor
cd /
tar cfl mentés.tar .

fontos: a tar nem szereti, ha /-rel kezdődik a mentendő hely, ezért kell előbb kilépni a /-be.

utána tar xf mentés.tar az új vinyón.

(#1921) GD válasza ngabor2 (#1920) üzenetére


GD
őstag

tehát lássuk jól értem e:

1. felmount azt a vinyót/partíciót amire a mentendő root-ot másolni akarom

2. belépek a rendszer root-szintre (másolandó), kiadom a cp parancsot ami a -x-el nem másolja ha van egyéb becsatolt lemez, másolás az 1.-pontban felcsatolt vinyóra (cél) (eddig világos)

3. aztán átlépek a cél partícióra/becsatolt lemezre? /mnt/cél ? (itt már nemtiszta)
4. tar amit itt találok mindent (a valós root tükre amit 2. pontban felmásoltam)?
5. a végét nemtom agyilag követni de lehet azért mert állandóan zavarnak közben
:R

[Szerkesztve]

(#1922) ngabor2 válasza GD (#1921) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem-nem, a 2 megoldás egymástól független.

vagy:
mount /dev/célpartíció /mnt/cél
cp -ax / /mnt/cél


vagy ha nincs felcsatolva/betéve a céleszköz, akkor
cd /
tar cfl mentés.tar .


az első esetben a célpartícióra kerül az infó, annál már csak a boot manager feltelepítése marad, a második esetben előbb a célpartícióra fel kell másolni/ki kell rajta tar-olni a cuccot, utána jön a bootmanager.

ha be tudod tenni a 2. vinyót, akkor az első egyszerűbb, ha nem, a második járhatóbb út.

boot manager felpakolásához erősen ajánlott egy live cd, pl. ubuntu.

(#1923) Sipi válasza ngabor2 (#1922) üzenetére


Sipi
addikt

A kopimegoldás Nálad 100%-osan működik? Így ugyanis másolásra kerül(ne) a /proc és /sys is, valamint a /dev, ami egy modern disztróban automatikusan készül el.
(A -x pontosan mit jelent? Ha nekem a /home külön partíción van, akkor ezt kihagyja?)

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1924) ngabor2 válasza Sipi (#1923) üzenetére


ngabor2
nagyúr

mivel a /sys és a /proc az indulás után ''keletkezik'' (mármint a tartalma), ezért igen, 100%-os. pontosabban sok esetből 1x nem volt hajlandó összejönni a dolog, máig se tudom, miért.

és igen, ha a /home külön partíció, akkor azt külön kell átmásolni, ha azt is költöztetni akarod.

(#1925) Balint133


Balint133
aktív tag

Sziasztok segítséget szeretnék kérni! felinstalláltam a SuSe Linux 9.2 prof.-t és telepítés közben kikapcsolta a mouseomat..nem világított a piros led... hát mondom jó.. lehet h. csak telepítésnél.. de felraktam bebootoltam meg midnen, és ugyan ugy bejelentkezésnél kikapcsolja az egeremet...szerintetek mi lehet a probléma? Az egér bellításokat a Yastnál már néztem semmi új.. mit kellene beállítanom?
Előre is köszönök mindent... :)

Két küklopsz négy szem közt!!

(#1926) Sianis válasza Balint133 (#1925) üzenetére


Sianis
addikt

USB/PS-2? Milyen egér ez pontosan?

Sianis

(#1927) Sipi válasza ngabor2 (#1924) üzenetére


Sipi
addikt

Ööö, rosszul fogalmaztam. A 100%-ost úgy értem, hogy nem volna szabad átmásolni egy futó rendszer /sys, /proc és /dev könyvtárait, mivel az az aktuális kerneltől és hardvertől függően alakul ki. De ha az átmásolt rendszert nem zavarja, ha ezeket is átmásolja az ember, akkor megnyugodtam.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1928) Jester01 válasza Sipi (#1927) üzenetére


Jester01
veterán

A felsorolt könyvtárak külön vannak mountolva, vagyis a -x miatt kihagyja õket.

Jester

(#1929) Sipi válasza Jester01 (#1928) üzenetére


Sipi
addikt

Tényleg, mekkora marha vagyok! Kösz, hogy felhívtad rá a figyelmemet. :B

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1930) Balint133 válasza Sianis (#1926) üzenetére


Balint133
aktív tag

szia! Ps/2-es egér Samsung optikai! mi lehet a baj szented?

Két küklopsz négy szem közt!!

(#1931) Renegade(c)


Renegade(c)
csendes tag

Sziasztok!! Csináltam egy honlapot, ahol a kezdőknek kívánom összegyűjteni az alap magyar doksikat, ilyen ''minden egy helyen''!
Még béta állapotban van, és várom az észrevételeket, javaslatokat a Vendégkönyvbe, hogy mivel tehetném jobbá, illetve hasznosabbá!

Ha esetleg valakit érdekel: [link]

http://linuxportal.de1host.com

(#1932) Sianis válasza Renegade(c) (#1931) üzenetére


Sianis
addikt

Érdekes elgondolás ... kíváncsian várom, hogy mi lesz belőle ... kissé nehézkes lesz disztrófüggetlenül gyűjteni a doksikat. Korábban én is gondolkodtam ilyenen, de sajnos az egyik legnagyobb baj, hogy nincs elég fordító ahhoz, hogy elegendő magyar dokumentáció legyen. Angolul hihetetlen mértékű az ellátmány, már csak emészthetővé kell tenni.

Sianis

(#1933) Sianis válasza Balint133 (#1930) üzenetére


Sianis
addikt

Azzal bizony nem szabadna ilyemit művelnie. Eléggé alapvető dolog egy PS/2-es bemenet. Sajna erre azt tudom mondani, hogy verziófrissítés pl egy OpenSuSe-re vagy disztrócsere.

Sianis

(#1934) Balint133 válasza Sianis (#1933) üzenetére


Balint133
aktív tag

értem.. én is ezen vagyok h. ps/2nél nem szabadna ilyent csinálnia... haver mondta h. az alaplapi jumpert tegyem át.. így sem ment.. mindegy még bepróbálkozok egy reinstallal... köszi mindent, majd írok..:)

Két küklopsz négy szem közt!!

(#1935) Renegade(c) válasza Sianis (#1932) üzenetére


Renegade(c)
csendes tag

Hát, elsősorban a disztrófüggetlen doksikat gyűjtöm majd össze, és rakom fel, mert ebből van a legkevesebb. Szóval maga a Linux legbelsőbb működése.

Igen, disztrókkal meggyűlhet a baj, de majd igyekszem, amennyire időm telik, hogy
azért nagyjából lefedjem a ''legnagyobb disztrók'' megoldásait.

Fordítóból pedig ha minden jól alakul, akkor nem fogok hiányt szenvedni! :D

http://linuxportal.de1host.com

(#1936) ir0nman


ir0nman
csendes tag

Hali!

Most szertnék linuxra váltani és segítséget szeretnék kérni... Ti melyik disztribúciót javasoljátok?

(#1937) Balint133 válasza ir0nman (#1936) üzenetére


Balint133
aktív tag

szia, szerintem kezdésnek az UHU Linux a legjobb választás, amivel vhol ''támogatod'' a magyar programozókat mert ez egy teljesen magyar fejlesztés...:) ha jól tom:) szentem UHU vagy SUSE...de inkáb UHU aztáán SUSE...

Két küklopsz négy szem közt!!

(#1938) ngabor2 válasza ir0nman (#1936) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ubuntu. támogatja a magyar nyelvet, és rengeteg csomag van hozzá. az uhu régebbi változatai elég nagy csalódást okoztak nekem, és egyre inkább távolodik az eredeti alapjától. igen, teljesen megyar, mint a blackpanther is, mégse azt javaslom. kezdőknek sokkal egyszerűbb 2 paranccsal megkeresni és felrakni a dolgokat, mint forrás után vadászni, és fordítgatni.

de ha tényleg most váltassz, akkor [link].
ha pedig Ubuntu, akkor: [link]

(#1939) ngabor2


ngabor2
nagyúr

szomorú, hogy nem találtam eddig egy normális dc-progit linux alá. egész megszoktam a valknutot, erre most nem bír letölteni. ''természetesen'' win alatt a dc++ megy gond nélkül, a valknut meg folyton azt mondja, hogy nincs szabad slot. merre induljak el a hibát keresni? a filelistát letölti, helyesen csatlakozik, keresni tud, csak mindenkinél azt mondja, hogy minden slot foglalt (pedig nem is).

(#1940) bambano válasza ir0nman (#1936) üzenetére


bambano
titán

Amelyikhez értő, segítőkész szakember van a közeledben.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1941) bambano válasza Renegade(c) (#1931) üzenetére


bambano
titán

Beírod, hogy www.linuxdoc.hu, redirectel ide: [link]
Itt megtalálod a linuxos doksik igen jelentős részét.
Ehhez már csak olyanokat kell tudni, hogy az uhulinux könyve letölthető:
[link] (nem friss, de nem is régi). Szerintem a közösség számára hasznosabb munkákban is részt vehetsz annál, hogy csinálsz 51231. linux oldalt.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#1942) Sianis válasza Renegade(c) (#1935) üzenetére


Sianis
addikt

Ha olyan sok fordítót vagy jó fordítót tudsz szerezni, akkor szólj! :)

Sianis

(#1943) Cartman002


Cartman002
aktív tag

Sziasztok!

Egy olyan kérdésem van, hogy fent van nekem egy Debian Sarge linux, fel van rakva az apache a php meg a php4-mysql csomag is, viszont valamiért a mysql nem működik megfelelően. A phpMyAdmin #2002-es hibára hivatkozik.
Találtam egy my.cfg fájlt, és abban hivatkozásokat bizonyos program összetevőkre. Viszont a keresővel ilyen fájlokat nem találtam.
Mi lehet a gond? :F

(#1944) pawee


pawee
tag

Hello

nagyon nagy a problémám!!! Ha ezen tud vki segítani akkor uhhh...nagyon megleszek lepve
szval telepítettem linuxot és a grub/lilo-ba még felismeri a ps/2es billentyűzetemet, de amikor elkezd betöltődni a rendszer akkor már semmi és amint entert nyomok a lilo/grub-ban abban a pillanatban, meg áll a dolog, nem tom miért van ez így.
a fura az egészben az hogy régebben volt már telepítva linux(debian) és akkor működött, bár akkor megunta magát és újraraktam, nahh azóta se kép se hang a linuxxal kapcsolatban.
a rendszer általában faszán betöltődik, de billentyűzet az nincs, sőt néha egér sem, pedig minden ps/2es (régen usb-set használtam és akkor arra gyanakodtam hogy az usb miatt de nem)
a kipróbált disztribúciók:
ubuntu 5.10
suse 10.1
mandriva
debian
ezeknél nem működött a dolog...lécci segíítsen vki, nagyon szeretnék lint használni!!!!
:R :R :F :F :B :B :U :U

Minden input az ördögtől érkezik!

(#1945) GD válasza Cartman002 (#1943) üzenetére


GD
őstag

először zúzz le mindent ha nincs fontos adatbázis vagy ilyesmi, aztán

apt-get install mysql-server-4.1 mysql-client-4.1 php4 apache php4-mysql libmysqlclient10 libmysqlclient10-dev libapache-mod-php4 phpmyadmin

utána minden menni fog elvileg

(#1946) Sianis válasza pawee (#1944) üzenetére


Sianis
addikt

Géped paraméterei?

Sianis

(#1947) pawee


pawee
tag

2,2 Celereon (22x100)
MSI MS-6533EG, SiS 651 lapka készlet
ATi 9200 SE vidkari
512 DDR SDRam memória
SiS 7012 hangkari
vmi szbványos egyszerű billentyűzetem van
asszem ennyi elég

Minden input az ördögtől érkezik!

(#1948) GD


GD
őstag

olyan mp3 lejátszót keresek ami teljesen ide3.v2 kompatibilis, ergo legalább egy winamp képességekkel rendelkezik file info téren, és valamivel esztétikusabb mint a xmms gtk1-es info felülete.. :U

(#1949) ngabor2 válasza pawee (#1947) üzenetére


ngabor2
nagyúr

más oprendszer megy rajta? (nem kell minden linuxos topikba postolni, elég egybe...)

(#1950) GD


GD
őstag

[link]
:DD saját desktop-on készült
nah igen, ez már valami...
xmms-nek még van mire gyúrnia

[Szerkesztve]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.