Hirdetés

2024. április 25., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#801) Tomi84 válasza rokefeller (#800) üzenetére


Tomi84
aktív tag

:DDD :DDD :DDD mindenkinek más az ízlése :D
Mindenestre a jelenlegi tényállás szerint egy dologban különbözük :B

[Szerkesztve]

(#802) domedee válasza snowflake (#787) üzenetére


domedee
senior tag

Annyi reményem van, a TestDisk ([link]) nevű progival szépen elérem a partíviót, gyönyörűen mutatja a fájlokat, jogosultságokkal együtt, de ez a progi nem alkalmas mentésre. Csak a komplett, eltűnt partíciók visszahozására, kiigazítására jó. Bármilyen más progival is próbáltam, csak ezzel sikerült. Ennek a testvére pedig, a PhotoRec ([link]) viszont képes visszanyerni fájlokat, ha elindítom, szépen másolja is át őket a vinyóra. Csak van egy bibi. Sok fájlnál, ha nem ismeri fel, csak mögé rak egy .txt, vagy valamit, de közben nincs is köze hozzá. Meg még nem nagyon volt időm megnézni, hogy a visszahozott fájlok mekkora része jó. Meg ami zavar, hogy csak egy sorszámot ad nekik, nem az eredeti nevet. Ha nem lesz más, akkor megpróbálom így, majd egyenként összemazsolázni a pár 10000 fájl közül a nekem kellőeket.

Tudtok valami olyan progit, ami jó lehet? Win/linux, mindegy.

''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán

(#803) snowflake válasza domedee (#802) üzenetére


snowflake
tag

Próbáld meg a dfsee -t:
[link]

Én még nem használtam, de ígéretesnek tűnik. (Kár, hogy a bootcd-s verziója fizetős)


ps. Egyébként, ha fizikailag pusztult meg a vinyó, akkor sajnos nagy valószínűséggel mindegyik ilyen recovery adatmentős cucc elfog vérezni rajta :(
Nekem pár hónapja gondolta úgy magát az egyik magát winchesternek nevező vasdarab, hogy bemondva az unalmast megpróbálta eljátszani Beethowen IX. szimfóniáját, kevés sikerrel. Végül úgy sikerült visszaállítanom (szerencsére 100%-ra), hogy mindannyiszor, amikor adatmentésközben újra rákezdtek a zenészek benne, akkor lehütöttem őket a fagyasztóládában kb. 5-6 percre. Majd utánna folytattam az adatmentést... (Nálam valószínűleg a vezérlőelektronika kezdett zeneiskolába járni)

(#804) Sianis


Sianis
addikt

Sziasztok!

Most készülök venni PCI-os WLAN kártyát, de nem tudom, hogy mit válasszak. Van valakinek bármilyen disztró alatt tökéletesen működő ilyen eszköze? Ha igen az legyen szíves leírni, hogy pontosan milyen kártyát is használ. Köszönöm!

(#805) domedee válasza Sianis (#804) üzenetére


domedee
senior tag

Nekem SuSE 10.0 alatt van egy, ami tökéletesen megy. A Yast-ban elsőre belőtte simán. Ha du. hazaértem meg tudom írni pontosan a típusát, annyi biztos, hogy a legolcsóbbak közül vettem (anyám gépébe kellett, olyan 5m-re, csak nem akartam falat fúrni, meg játszani a vezetékekkel.

''és van a végén a városok anyja: Budapest. Csakhogy ez nem olyan anya, aki szoptatja a gyerekeit, ellenkezőleg őt szoptatják a gyerekek, s maradnak mellette örökké satnyák, kicsinyek, vérszegények.'' - Mikszáth Kálmán

(#806) T. Almeida válasza Sianis (#804) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Helló,
[link]

(#807) Sianis válasza T. Almeida (#806) üzenetére


Sianis
addikt

Hát! Elég rövid egy lista! :)

(#808) ALI_G


ALI_G
veterán

scriptet kell írjak saját használatra:
A lényeg, hogy ki kell keressek egy mappát. A névben szerepelnie kell a kroc szónak.
Eddig ezem van:

#! /bin/bash
for a in $1/kroc*
do
echo $a
done

Ez sajna nem megy bele az almappákba rekurzívan. Ezt hogy tudom beletenni?

(#809) T. Almeida válasza Sianis (#807) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Az uhus levlistások írtak csak bele sajnos...

(#810) Tomi84 válasza Sianis (#807) üzenetére


Tomi84
aktív tag

nézz körül itt: [link]

Találhatsz némi hasznos infót.

Van valami oldal, ahol ven vannak sorolva a linux által támogatott/nem támogatott hardverek, de sajna nem jut eszembe a címe... :(
Egyébként pont mostanában fordítottam kernelt, és a 2.6.16.9-ben már van wifi támogatás. (lehet volt korábban is, csak én nem találtam :DDD )

(#811) dr_strange válasza Tomi84 (#810) üzenetére


dr_strange
senior tag

linuxcompatible.org
érdemes böngészni

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#812) stanci válasza ALI_G (#808) üzenetére


stanci
tag

find esetleg?

nem biztos, hogy jó:
find / -name kroc* -type d

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#813) Tomi84 válasza dr_strange (#811) üzenetére


Tomi84
aktív tag

köszi!

asszem én is ezt kerestem, csak nagyon nem emlékeztem rá.

(#814) vegyszer


vegyszer
addikt

Helló, Én Fedora Core 4 et használok, és felmerült néhány kérdés:
Szünetmentes tápot lehet konfigurálni valahogyan?
A linuxot lehet valahogy úgy hibernálni, mit a windowst?
Egy futó alkalmazást ki lehet úgy szedni a futó porgramok közül úgy, hogy a cuccait kimentse, és később teljes mértékben tudja a futását folytaítni onnan ahol abbahagyta?

Köszi a segítséget!

[Szerkesztve]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#815) Jester01 válasza vegyszer (#814) üzenetére


Jester01
veterán

1. igen
2. állítólag igen
3. szerintem nem, hacsak ezt a progi kifejezetten nem támogatja.

Jester

(#816) vegyszer válasza Jester01 (#815) üzenetére


vegyszer
addikt

Ez az állítólag igne vélasz nem túl bíztató!
Nekem ez azért kellene, mert ha elmegy az áram, és adatot vesztek, akkor akár egy heti munkám is elszállhat! Ha mondjuk a szomszéd arra gondol, milyen jó is lenne egyet hegeszteni a házilag barkácsolt trafójával...
Mert win alatt lehet ilyet tenni, ah jól tudom, hogy ha nincs villany, és az akku adott % alá süllyed, hibernálódjon le, majd ha a telep legalább részben feltöltődött, akkor induljon újra. Nekem ez kell, nem pedig ''a még hat percet ment'' opció!

Köszi!

[Szerkesztve]

"Újságírás az, amit a hatalom nem akar nyomtatásban látni. Minden más csak propaganda." George Orwell

(#817) Jester01 válasza vegyszer (#816) üzenetére


Jester01
veterán

Majd jön valaki aki már kipróbálta. Én mindenesetre (ha ez lehetséges) akkor inkább a programot készíteném fel ilyesmire, ha egyszer ilyen hosszú futása van. Bármikor beüthet másmilyen hiba és akkor elszáll. Szóval én bizonyos idõnként mentéseket csinálnék a részeredményekrõl.

Jester

(#818) rokefeller válasza vegyszer (#814) üzenetére


rokefeller
senior tag

nekem fedora 5öm van, és abban van suspend to disk, vagyis hibernálás;nekem néha nem sikerül visszaállnia,de szerintem ez valami hibás beállítás miatt van

A télapó nem a régi már...

(#819) Tomi84 válasza vegyszer (#814) üzenetére


Tomi84
aktív tag

Ha jól tudom akkor lehet hibernálni a Linuxokat.
Debian alatt asszem init 3 vagy init 4 paranccsal tudod, ez talán müxik fedora alatt is.

Az uccsó kérdésed nem igazán értem. :( Hát elmented a munkád, osztán kilépsz... :F

(#820) ReJim


ReJim
őstag

nem tudjátok honnan tudnék összeszedni pár játékot gyerekeknek? (gondolom léteznek ilyen GPLes játékok.)
szóval egy arcade szerű gépet akarok összerakni. (aminek a tetjén egy monitor képe van, és van mellette pár szines gomb, meg a nyilak( vagy joy).
mivel gyerekeknek(8-12 év) lenne, ezért nem éppen lenne jó az ilyen véres, lövöldözős fps játékok.

szóval linux+arcade témában van javaslatotok? :U

nézegettem, hogy kb mik jöhetnek szóba:
supertux
supertuxkart
childsplay
gcompris
tuxpaint

esetleg valakinek egyéb ötlete? vagy tapasztalata? :)

</end.?>

(#821) pweisz


pweisz
senior tag

Mandriva alatt MAC adresst hogy lehet állálítani?
Ha esetleg volt róla szók, akkor egy linknek is örülnék.

[Szerkesztve]

(#822) Jester01 válasza pweisz (#821) üzenetére


Jester01
veterán

Addig is amíg a mandriva specifikus válasz megjön, íme a konzolos megoldás:
ifconfig eth0 hw ether 00:00:00:00:00:00

Jester

(#823) pweisz válasza Jester01 (#822) üzenetére


pweisz
senior tag

kösszi, mindjárt ki is probálom.

(#824) Tomi84 válasza ReJim (#820) üzenetére


Tomi84
aktív tag

nézz körül itt: [link]

sok linuxos progi van fennt, persze mind ingyenes, forrsákód mellékelve.

(#825) pweisz válasza Jester01 (#822) üzenetére


pweisz
senior tag

Állat már linux alol vagyok.
Csak elé kellett egy sudo, mondjuk nem tudom mért, meg hát rootnak átkellett su-znom. Illetve kellett szedni az eth0-át.
Így csináltam végülis :
sudo ifconfig eth0 down
sudo ifconfig eth0 hw ether 00:00:00:00:00:00
sudo ifconfig eth0 up

(#826) Jester01 válasza pweisz (#825) üzenetére


Jester01
veterán

Így csináltam végülis :

És milyen jól tetted! :C

Jester

(#827) ReJim válasza Tomi84 (#824) üzenetére


ReJim
őstag

köszi meglestem, találtam is párat... de még majd keresgélek.. :)
csak lehet, hogy a végén 2 ''terminált'' kell csinálni :D

láttam az egyik hipermárket bejáratánál egy terminált, amin egy x11-es képernyőkímélő futott. odamentem meglöktem a vandálbiztos hanyattegeret (5cm-es acélgolyó) és egy KDE szerű díszes fejlécű firefox fogadott... ámultam egy nagyot. ;]
természetessen netezni nem tudtam, mert proxyn keresztül tiltva voltak az oldalak, csak a cég oldal jött be. így csak akkor lehetett, ha vettem valami hozzáférést... (vagy nem is tudom, lehet az ilyen freemail-ek elérhetőek voltak...) szóval megfogott az ötlet, és úgy döntöttem, hogy csinálok egy ilyen terminál szerű dolgot, ami a régi arcade stílusú mortalkombatos pénzbedobós játékgéphez fog hasonlítani. azzal az eltéréssel, hogy inkább a fiatalabb korosztály lesz a célpont, és nem lesz agresszivitást felkeltő játék... :) (nyáritáborba kell majd, ha esőnapon nem bírunk a rosszabb gyerekekkel :D ) szabadszoftverekből, meg elektrónikaji szaktudással hamar össze lehet rakni. (csak a programokat kell esetleg átírni, hogy ugyan azok a billencsek legyenek használva...)

szerintettek, nagyon elvetemült ötlet? :U


[Szerkesztve]

</end.?>

(#828) ragazzo


ragazzo
őstag

Megszenvedtem ezzel az ubuntuval.Most újra kellett az egészet telepíteni,de már a dapperttettem fel.Egy apró problémám van,nincs internet.Ez azért furcsa, mert a telepítés közben ment a net, és töltött le cuccokat.De ha elindítom a konqverort, akkor ismeretlen gépnév hibát ír ki minden weboldalra.Gondolom, hogy valami beállítás gond van,de nem tom mi az. Win alat van net.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#829) Tomi84 válasza ReJim (#827) üzenetére


Tomi84
aktív tag

Nem rössz ötlet amit mindasz, egy kis energiabefektetéssel egészen játéktermi hangulatot lehet varázsolni. Egyébként régebben (egészen régebben... :DDD ) láttam olyan kis joy-pöcköt, amit rá lehetett tenni a billentyűzet kurzorgombjaira, és akkor joysztikként üzemelt. Nem egy bonyolult dolog, 15 perc alatt lehet egyet farigcsálni, és akkor aztán tényleg játékgépes hangulat lesz. Hát ha még egy kis lyukat is csinálsz valahol bénznyílásnak :D

Sok sikert a kivitelezéshez, aztán majd informálj hogy sikerült. Ja, és a bevételből kérek 10%-ot, mint információellátóvezetőszakember :DDD

(#830) Tomi84 válasza ragazzo (#828) üzenetére


Tomi84
aktív tag

Ez a gépnév elég érdekes dolog, de szerintem rossz dns címed van. Hasonlítsd össze a windows álltal kapott címmel és akkor majd elvállik. Szerintem ez lesz a gond, de lehet, hogy hülyeséget beszélek... :F
Persze elösször egyálltalán azt nézd meg, hogy kapsz-e ip címet, lehet, hogy már őtt elakad a dolog.
Ami bizotsan nem árt, ha kérsz egy új dhcp leosztást a szervertől, hátha attól megjavul. A dhcp-cel tudsz ilyet, legalábbis debian alatt.

[Szerkesztve]

(#831) ragazzo válasza Tomi84 (#830) üzenetére


ragazzo
őstag

Ezt kifejtenéd egy kicsit érthetőbben?Pontosan hol nézem meg ezeket a dolgokat?

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#832) ngabor2 válasza ragazzo (#831) üzenetére


ngabor2
nagyúr

/etc/resolv.conf-ban mi van? ebben kell lennie a dns-nek.

amúgy milyen kapcsolatod van? ha dsl, akkor az /etc/ppp/peers kt-ban levő file-okat nézd meg, különösen azt, amelyikkel csatlakozik (ez alapban a dsl-provider), és nézd meg, van-e benne usepeerdns sor. ha van, akkor elvileg meg kellene kapnia a dns nevét a szervertől.

[Szerkesztve]

(#833) Tomi84 válasza ragazzo (#831) üzenetére


Tomi84
aktív tag

hát a legeccerűbben az ifconfig -a paranccsal tudod megnézni a dolgokat, pölö host, ip, dns, átjáró, subnet mask, stb.
A dhcp paranccsal pedig új leosztást kérhetsz (mint win alatt az ipconfig /renew)
a részletesebb kifejtés fentebb olvasható :R

(#834) ReJim válasza Tomi84 (#829) üzenetére


ReJim
őstag

köszi az ötletet, de a billencs sem lesz rajt. csak egy billentyűzet panelja, arra meg rá lesz vezetve a nyomogomb drótja, stb.. a joy meg majd kisül hogyan lesz megoldva.. :)
a pénzbedobálósdira gondoltam, de mivel a célszemélyek nagyrész kereset nélküliek, inkább nem húznám le őket. :D
(habár biztos van itthon elfekvőben egy-két érmevizsgáló. ;] )

majd jönnek a tervek, infók. :) (build your own linux arcade machine ;) )

</end.?>

(#835) rokefeller válasza ReJim (#834) üzenetére


rokefeller
senior tag

csak arra azért figyelj oda, hogy a joystick külön modul legyen , amolyan hot swap képes, mert ugye mindenki ismeri milyet és milyen gyorsan roppan egy botkormány :) nem tudom hogy a régi tv computeres meg commodore os joystickokhoz van e driver, hogy soros porton menjenek, mert azzal anyagilag jól járnál :)

A télapó nem a régi már...

(#836) Zsu_


Zsu_
senior tag

Megkérdezem itt is, hátha...

Sziasztok!
Egy nagyon régi linuxos szerver adott. Debian GNU/Linux 3.0 van rajta.
Ezalatt kéne valahogy beállítanom azt, hogy megossza a netet (ADSL) a 3 kliens számára.
Nem nagyon értek Linuxhoz. Hogy lehet ezt beállítani?

(#837) ReJim válasza rokefeller (#835) üzenetére


ReJim
őstag

hát, arra azért gondoltam, így az is fémből lesz :D mint a többi gomb is...
meg az egész aljára valami ólom nehezék, vagy betonöntvény, nehogy egy ''jóllakottovodás'' mérgébe felburíccsa, ha nem nyer a pekkmenen :D
(egyébként valószínű nekem is kell rá írnom játékot :) )

</end.?>

(#838) ragazzo


ragazzo
őstag

Köszi mindenkinek, valahogy magától megindult a dolog.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#839) Orc


Orc
senior tag

Egy kis segítséget szertnék kérni script íráshoz.
El akarom tárolni az ''alma'' változó egyes karaktereit a ''galambx'' változóban.(x=1,2...)
Hibás rész:
galamb$a=${alma:$a:1}
Az a baj, hogy így hibauzenetet kapok, mert nem ismeri a pl.: ''galamb12=2'' parancsot, holott ez nemis parancs, hanem egy változó definiálása.
Hogyan lehet megoldani a problémát?
Köszi:
Orc

Kinyomom a szemed, eltöröm a lábad... aztán mehetsz amerre látsz!

(#840) Tomi84 válasza Zsu_ (#836) üzenetére


Tomi84
aktív tag

Helló

Hogy van kiépítve a hálózat? Gondolom nincs 4 hálókártya a gépben :D (szerintem) A legegyszerűbb, ha indítasz egy proxy szervert a linuxos gépen, a többin betig beállítod, a proxy-t és kész.
Azt írd meg, hogy kötöd össze a gépeket. Már hogy hub-bal van a hálózat, vagy routerrel, stb. A proxy szerver beüzemelése meg nagyon egyszerű dolog, csak már ezer éve nem csináltam, úgyhogy most inkább nem mondok hülyeséget, utánnanézek és utánna felsötétítelek :DDD

(#841) Jester01 válasza Orc (#839) üzenetére


Jester01
veterán

Használd a declare beépített parancsot.

Jester

(#842) emre33


emre33
addikt

Adott egy debian sarge, exim4 , couirer-imap és a spamassassin miatt minden usernek egy külön procmail fájt kell lefuttatni (ez fix, nem akarok rajt változtatni)

sima igazi user -el ez jól is megy, de a virtuális usereknek nem fut le a procmail fájla, exim4 nincs jó bekonfigurálva
Leveleket megkapják, ehhez a következőket adtam hozzá az exim4 configjához:

router szekció

virtual_users:
debug_print = ''Rv: local_user for $local_part@domain''
driver = accept
domains = +local_domains
require_files = +/home/vmail/levelek/Maildir-${local_part}/

transport = virtual_users_transport

transport szekció


Virtual_users_transport:
debug_print = ''Tv: maildir_home for $local_part@$domain''
driver = appendfile
user = vmail
group = vmail
mode = 0600
directory = /home/vmail/Maildir-${lc:$local_part}/
maildir_format = true
envelope_to_add = true
return_path_add = true

mind a kettő a legutolsó a sorba

köszii

ASUS B650E-E, AMD Ryzen 9 7900, CORSAIR 64GB DDR5 6000MHz CL30 KIT CMK64GX5M2B6000Z30, ARCTIC COOLING Liquid Freezer II 360

(#843) zLegolas válasza ReJim (#834) üzenetére


zLegolas
őstag

A pénzbedobás pedig jó 5let, ezzel lehetne indítani a cájgot, az érmét meg legott alul visszaadja a masina... poénnak nem rossz...

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#844) birno


birno
addikt

Sziasztok!
Adott egy 4GB-os merevlemezzel rendelkező noti, amiből kb. 512MB-t tudnék felhasználni a Linux számára.
Megoldható-e, hogy a bootoláshoz szükséges adatok legyenek csak a lemezen a többit pedig egy usb-s vincsiről töltse be amin fat32-es partíció van?
Vagy ilyenről ne is álmodjak? :)
Nemrég tárgyaltátok, hogy egy live cd-t hogyan lehet vincsiről indítani, gondolom ez számomra is egy alternativa lehetne csak feltételezem ebben az esetben nem lehetne új cuccokat telepíteni hozzá, igaz?

(#845) ragazzo válasza birno (#844) üzenetére


ragazzo
őstag

Szerintem kevés lesz a fél giga.Akkor inkább maradj a live cd-nél.Arról is bebootol, de telepíteni valóban nem tudsz rajta.Csak az érzés marad meg, mintha lenne linuxod.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#846) Orc válasza Jester01 (#841) üzenetére


Orc
senior tag

Ebben az estben:
alma='' 1 2 3 4 5×6×7×8 9''
a=1,2...9
declare galamb$a=${alma:$a:2}
Ilyen hibaüzenetet kapok:
./unix2: line 121: declare: `1': not a valid identifier (és így tovább 9-ig)
Szerintem az a gáz, hogy nem tud '' 1'', ''×6'', stb értéket adni a változónak.
Van valami ötletetek?

Kinyomom a szemed, eltöröm a lábad... aztán mehetsz amerre látsz!

(#847) birno válasza ragazzo (#845) üzenetére


birno
addikt

S mennyivel lehetne megoldani?
Egyáltalán lehetséges ez?Ha igen, mindentől függetlenül azért érdekelne a hogyanja. :)

(#848) Jester01 válasza Orc (#846) üzenetére


Jester01
veterán

Tedd idézőjelbe az értéket: declare galamb$a=''${alma:$a:2}''

Jester

(#849) Jester01 válasza birno (#844) üzenetére


Jester01
veterán

Persze, hogy megoldható. Mondjuk a fat32 nem szerencsés, arra még egy umsdos is kellhet. De a külső vinyót sem particionálhatod át?
Különben ha tud usbről bootolni a gép, akkor egyáltalán nem kell a belső vinyóra rakni semmit.

ragazzo: Bootoláshoz miért kevés a fél giga?

Jester

(#850) Sianis válasza Jester01 (#849) üzenetére


Sianis
addikt

Lehet BIOS képesség nélkül is bootol-tatni, az már más kérdés, hogy ez egy kezdőnek igen durva heggesztést jelent... :U

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.