Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1301) Finwe válasza Sianis (#1297) üzenetére


Finwe
őstag

Áááááá! Ez azért dúrva lenne! :DDD

Közben rájöttem, hogy egyszerűbb nem is lehetne :U :

$dvipdf alma.dvi > alma.pdf

Köszi a segítséget ;)


szerk: jajj a magyarázat lemaradt!
tehát a $latex alma.tex csinál pár filet mint pl dvi, aux, log és ezek közül a dvi nézhető. Innen a fönti parancsal csinál pdf-et.


[Szerkesztve]

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#1302) Sianis válasza Agostino (#1300) üzenetére


Sianis
addikt

Hi!

Realtek-kel nem szokott gond lenni, ha mégis, akkor van hivatalos Linux driver-e, de csak 1-2 esetben szükséges.

Net: Ha jól emlékszem ADSL-hez, az uhu-dialer nevű program passzol.

Sianis

(#1303) Agostino válasza Sianis (#1302) üzenetére


Agostino
addikt

Ahogy mondod, nem szokott gond lenni, simán felengedett netre. ; )

1. hozzászólásom Linux alol. Nem akarom nagyon elkibálni a dolgokat de egyenlőre megy szuperül.

Csinálok egy restartot, hogy XP él-e még, és hogy UHU is elindul-e másodjára, aztan ha igen, akkor sütemester vagyok. : )))))

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#1304) mor válasza ngabor2 (#1262) üzenetére


mor
tag

Most nem vagyok linux közelben de este megnézem, viszont6 mikor utoljára néztem még benne volt az xorg.confban

énse értem miért csinálja. és más se nagyon, de nem soökára úgyis újra kell raknom mert nagyobb partíció kell neki. dea ddig is jó lenne ezzel valamit csinálni.

megnézem a kártyára vonatkozó részt is, majhd legközelebb jövök a fejleményekkel.

köhi.

(#1305) ngabor2 válasza Finwe (#1301) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a TeX-kel annak idején én is megszenvedtem, pár doksit abban adott ki tanárbácsi. egszer próbáltam is tanulni, de aztán inkább letettem róla. pedig érdekes egy cucc. csak nem wysiwyg...

a LaTeX meg a TeX szelidített verziója.

(#1306) dante3


dante3
addikt

Létezik Linuxhoz radeon vga driver?
Kollégámnak szeretnék segítséget kérni ebben a kérdésben,mert semmilyen 3d-s alkalmazást nem tud elindítani! Részleteket nem ismerek.

Túl messzire kell mennünk ahhoz, hogy megtudjuk, milyen messzire mehetünk!

(#1307) Agostino


Agostino
addikt

Üdv.

Merrefele van magyar oldalakon egy szájbarágós-megmagyarázós-láma-is-megérti leírás arról, hogy hogyan lehet megoldani, a két vinyó, két oprendszer problémát GRUB-al? Fórumokat láttam, de azok angol oldalra mutatnak, nekem meg vmi magyar kőne. : ((

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#1308) Finwe válasza ngabor2 (#1305) üzenetére


Finwe
őstag

Nekem tetszik csak pdf konvertáláskor nem ismer jónéhány karakter :( most telepítek még csomagokat, hátha jobb lesz de az az igazi bajom, hogy még mindig utf-8 kódolású a konsol és az mc is, így nem tudok ékezeteket használni benne hiába állítom be a latex-en belül.

Ha esetleg tudod, hogyan lehet az egész linuxot (konsol, mc, stb) latin2-re állítani annak nagyon örülnék! (most nem jut eszembe mi a rendes neve a latin2-nek)

[Szerkesztve]

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#1309) Eperfa válasza Finwe (#1308) üzenetére


Eperfa
tag

kicsi hal vagyok, de nem a locales-on keresztül? (én debianozok, de gondolom ez elég standard)

(#1310) Agostino


Agostino
addikt

Üdv.

Hát lányok fiúk, én egy időre befejeztem a Linuxos karrieremet, sajnos nagyon sok hiba jött össze nekem, és mivel nem tudtam kizárásos módszert alkalmazni, mivel annyi variáció volt, most egy időre félreteszem a kérdést, aztan egyszer egy okosabb embertől ellesem az alapokat.

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#1311) Sianis válasza Agostino (#1310) üzenetére


Sianis
addikt

Egy nap alatt feladni? Szomorú, de te döntésed... :(

Sianis

(#1312) Agostino válasza Sianis (#1311) üzenetére


Agostino
addikt

Nem mondtam, hogy feladom. : )))

Sajnos most nem tudom folytatni, mert mondom, annyira változó hogy mi a rossz, hogy egyszerűen nem lehet kizárni a hibát. Vagy a boot manager rossz, vagy a vinyo, vagy a beállítások, vagy a többivel van gáz.
Van ugye egy elfekvő 10Gb-os vinyóm. Azt mondtam magamban, ez nem baj ha odavész, felraktam, ment rajta gyönyörű szépen. A gond ott kezdődött, amikor el akartam érni, hogy csak a 10 es vinyó maradjon, minden mást lekötöttem. Ilyenkor elvileg csak az UHU indulhatott volna, de nem akart.
Persze ugy sem ment, hogy minden vinyo benne, Xp is figyel, és kiválasztom, melyik operációsrendeszer induljon.
Eljutottam a oprendszer választó menübe : [link]. Kiválasztottam Linuxot, akkor ezt kaptam : [link]. Sajnos ezzel nem tudtam mit kezdeni. : /

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#1313) Sianis válasza Agostino (#1312) üzenetére


Sianis
addikt

Persze, hogy megkeveredik az eszközök sorrendje, neve, ha kavarsz vala. Valószínű, hogy már nem /dev/hdc hanem /dev/hda vagy hasonló alatt érhető el a 10 GB-os merevlemezed.

Sianis

(#1314) Finwe válasza Agostino (#1310) üzenetére


Finwe
őstag

Hát én már sokszor föladtam (halasztottam a harcot). Mostanra már 3 éve harcolok a linuxal de mindig csak 1 kicsit azért elég lassan haladok (tyű de szép lenne ez a mondat angolul). Viszont úgy érzem megtaláltam az én linuxomat a kubuntu ''személyéneb''.

Amit írtál problémát, 2 vinyó + op.rndsz választás -> nekem is ez volt a gondom de aztán bedobtam a linux vinyót egy mobilrack-be és ha azt akarom indítani akkor ráadom az áramot és kész (persze mindig boot prioritást kell állítanom).

[Szerkesztve]

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#1315) Agostino válasza Sianis (#1313) üzenetére


Agostino
addikt

A fene vigye el, hogy mindig ilyen banális hülyeségeket bukok el. Kész. Pedig ha kicsit jobban belegondoltam volna a dolgokba, már nem lenne gondom...
Kösz a tippet... : ]

                          hey friend listen, i know the world is scary right now but its gonna get way worse

(#1316) Sianis válasza Agostino (#1315) üzenetére


Sianis
addikt

Az élet egy állandó tanulás! :) Ha tudnád, hogy én a nagy heggesztésekkor milyen balgaságokat viszek véghez ( fontos lépések kifelejtése ). Magamnak csinálom a megoldandó gondokat, lekopogom eddig nem tudtam akkora gondot okozni magamnak, ami nem lett volna megoldható.

Majd az évek megeddzenek minket, meglátod. ( Bár szerintem pont a profik tudják a legjobban bebukni a dolgokat, mert néha elfelejtik az alapokat... :P )

Sianis

(#1317) éN79 válasza Sianis (#1316) üzenetére


éN79
addikt

Szia!

-Net közelébe kerültem, úgyhogy leírom az újabb fejleményeket: Suse Linux 10.1 immáron tökéletesen fut a gépen, vinyókat látja, Audigy 4 is jól működik, ellenben a monitor felbontását nem tudom állítani, csak 1024x768 16 bit-ben hajlandó menni, 24-biten teljesen szétrobban a kép. Az ATI oldalán található meghajtók közül vajon melyik a jó?

[link]

(#1318) Sianis válasza éN79 (#1317) üzenetére


Sianis
addikt

Gondolom a Linux driver kell majd, de előtt enézd meg hogy SUSE nem csinált-e saját csomagot hozzá!

Sianis

(#1319) ngabor2


ngabor2
nagyúr

disztó-dilemma... full kezdőnek, aki gyakorlatilag sose látott/használt gépet (jóanyám) kellene netezésre egy gépet összeállítanom. a hardver oké, csak az oprendszer... a win az első körben kiesett, mert vírusírtó terén nem értek hozzá, és nincs időm hetente hazaszaladgálni, hogy jav jtsam a hibákat. marad a linux. itt viszont melyik disztó? a ''profi'' rendszerek kiesnek, mert az angoltudás pontosan egyenlő 0-val. ha úgy vesszük, 2 versenyző maradt: uhu, ubuntu. az uhu biztos, hogy magyar, csak nem tudom, a 2.0-test1-et merjem-e odaadni, vagy maradjak még a jó öreg (másfél éves) 1.2-nél?

vagy inkább egy friss ubuntu? abban mennyire sikeres a magyarítás? ha angol szöveget lát, akkor pánikba esik anyám, úgyhogy ez a probléma.

ha magamnak kellene teleíteni, akkor ilyen csip-csup problémák nem lennének...

(#1320) Sianis válasza ngabor2 (#1319) üzenetére


Sianis
addikt

Vagy Ubuntu, elég jó a magyar tudása ( jelzem nem KDE alatt ) , vagy a Blackpanther OS ami magyar és ráadásul pont egy Windows szerű Linuxot ad.

Blackpanther OS: [link]

Sianis

(#1321) Finwe válasza Sianis (#1320) üzenetére


Finwe
őstag

Ez a Blackpanther igen tetszetős. Parancssorban is használható mint linux vagy csak windózpótló?

-{PoH}- Patriots of Hungary

(#1322) doc válasza ngabor2 (#1319) üzenetére


doc
nagyúr

én a helyedben megnézném a Suset is. ugyan én nagyon nem szeretem, de ha egy relative kiforrott magyarul tudó disztró kell kezdőnek, szerintem jó választás...

(#1323) Vilmoskorte válasza Agostino (#1310) üzenetére


Vilmoskorte
tag

Bocsi, de nem működött a xt-next finnish? Akkor a jövőben se probálkozz, azt tanácsolom. Ami nem megy, ne erőltesd.
Tisztán és világosan kiírta a monitorodra, hogy mi a baja. Ettől többet egy rendszer ha megszakad sem tud tenni, Értelmezni a hibát, gondolkozni pedig végképpen nem. Ez tipikusan user error.

[Szerkesztve]

(#1324) Vilmoskorte válasza ngabor2 (#1319) üzenetére


Vilmoskorte
tag

SuSE vagy a régi UHU. Frissítéseket felrakod rá, és kész. Gondolom speciális igények ezek alapján nem merülnek fel. Xmms, mplayer, firefox ezeken is megy.

(#1325) éN79 válasza Sianis (#1318) üzenetére


éN79
addikt

Szia!
Letöltöttem az ATI honlapjáról, amit én jónak gondoltam (kb. 30 megás telepítő file), hazavittem, betettem és ...
Megynyit egy text file-t. Annyira nem ismerem a Linuxot, hogy teljesen meg vagyok lőve, hogy kell egyáltalán feltelepíteni egy drivert az oprendszer alá. :(
A hiba persze hogy bennem van, de eddig ugyebár a Winhez voltam szokva.

Driver nélkül viszont se a monitor felbontását/frissítését nem tudom átállítani, és pl. alap játék alkalmazások se futnak mert hiányolják a 3D gyorsító meglétét.

Ha van türelmed (türelmetek), szívesen fogadok minden építő és tanító jellegű kritikát és tanácsot. (+ jelezd, ha küldöd amit megbeszéltünk :) )

(#1326) dr_strange válasza éN79 (#1325) üzenetére


dr_strange
senior tag

Tényleg nem csináltak volna a disztribúciódhoz ati driver csomagot?

Amúgy van az ATi honlapján szép hosszú képekkel illusztrált leírás, azt nézted?
[link]

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1327) éN79 válasza dr_strange (#1326) üzenetére


éN79
addikt

Gyakorlatilag 2 napja van linuxom, ami SUSE Linux 10.1-es, tehát azért nem olyan régi kiadás, ennek ellenére a kártyámat nem szereti. Mivel annyira új nekem még ez az OS, így biztos, hogy én nem csinálok valamit jól, de egyszerűen nem jutok egyről a kettőre. Néztem én is amit linkeltél, onnan töltöttem le a 34,5 megás ATI Driver Installertt, de azt csak megnyitja, nem indul semmiféle telepítés. Azt, hogy az alatta lévő XFree86 4.1 v. XOrg 6.8 kell-e, fogalmam sincs.
Abszolút kezdő vagyok még Linux téren, úgyhogy bocsánat a nagyon láma kérdésekért, de egyenlőre ennyit tudok, azaz még szinte semmit.

(#1328) Sianis válasza éN79 (#1327) üzenetére


Sianis
addikt

A gond ott van, hogy nem a Linux nem szereti az ATI-t, hanem sajnos fordítva... :(
Egyik kártya megy, másik nem, lutri és szélmalomharc a Linux vs ATI support, ettől függetlenül próbálkozni kell, lehet, hogy megy az!

Sianis

(#1329) éN79 válasza Sianis (#1328) üzenetére


éN79
addikt

Most letöltöttem az Xorg 6.8 meg a XFree 4.3 drivereket is, hátha, de mivel az ait-driver installer 8.25.18-X86.run se futott, illetve én nem tudom sehogy futtatásra bírni, mert a sima duplaklikk itt nem sokat segít.

illetve ha Linux alatt egy telepítő program futtatása mégcsak hírből se olyan mint XP alatt, azért valaki szóljon, mert én valahogy hasonlónak képzeltem, de tuti nem véletlenül van az a sok konzol. :B

[Szerkesztve]

(#1330) dr_strange válasza éN79 (#1327) üzenetére


dr_strange
senior tag

ha csak megnyitja, akkor valószínűleg nincs rajta futtatási jog
valamilyen filmanagerrel meg kell keresni a filet és a file tulajdonságok közt végrehajtási jogot adni a file tulajdonosának


megteheted terminálban is

nyiss egy terminált a gnome alatt
tegyük fel, hogy a /home/en79 könyvtárba töltötted le a filet

cd /home/en79 # értelemszerűen módosítandó
ls -l #ellenőrizd, hogy valóban ott-e a file és mi a neve (ati-driver-...)
chmod +x ati-dri[TAB] # a TAB billentyű kiegészíti neked a file nevét

és lehet próbálkozni újra a file futtatásával

[Szerkesztve]

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1331) dr_strange válasza éN79 (#1329) üzenetére


dr_strange
senior tag

SuSE 10-esben szinte egészen biztos, hogy Xorg van, nem XFree

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1332) éN79 válasza dr_strange (#1330) üzenetére


éN79
addikt

Köszönet! :R

Van még mit tanulnom úgy látszik.

(#1333) Vilmoskorte válasza éN79 (#1332) üzenetére


Vilmoskorte
tag

A susénak van egy egészen jól használható internetes oldala, amit célszerű végigbogarászni. A suse csinál saját drivert magának atihoz és nvidiához is, célszerű azokat használnod. Ezek mikéntje le van írva a fent említett oldalon, aminek megtalálása házi feladat.
De segítek mégiscsak :))
http://www.suse.de/~sndirsch/ati-installer-HOWTO.html

(#1334) éN79 válasza Vilmoskorte (#1333) üzenetére


éN79
addikt

Neked is köszönöm, mindjárt megnézem. :R
Plussz köszönet, hogy nem kell böngészős tudományomat eröltetnem.

(#1335) Vilmoskorte válasza éN79 (#1334) üzenetére


Vilmoskorte
tag

Ehh, mielőtt felhúznád magad. A linux nem arról szól, hogy lewarezoljuk a programokat, aztán nagy hozzáértésben végignyomkodjuk a szokásos gombokat. Sokszor és sokat kell olvasni, és főleg gondolkozni, mert _alapvetően_ más rendszerrel találod magadat szemben. Jobb ezt magaddal mihamarabb tisztázni, sok kellemetlenségtől kímélheted meg magadat.

(#1336) éN79 válasza Vilmoskorte (#1335) üzenetére


éN79
addikt

Nincs is ezzel semmi baj, csak még annyira új nekem ott minden, hogy gyakorlatilag azt se tudom, mihez nyúljak. Időm mint a tenger, megpróbálom nem feladni.
Ha félreérthető volt az előző hozzászólásom, tényleg nagyon köszönöm a segítséget, mert egy kicsit azért ''elanyátlanodtam''. ;)

(#1337) doc válasza éN79 (#1336) üzenetére


doc
nagyúr

ezzel én is így voltam anno. eleinte minden sz@rert windozba bootoltam, aztan egyre tobb mindent meg tudtam csinalni Linux alatt, egyre kevesebb vindoz lett, a vegen meg legyalultam a vindozt mikor kellett a hely, azota sincs rajta :DD

(#1338) doc


doc
nagyúr

vettem egy NEC4571-es, LabelFlash-es írót. ugyan a LF meg ''tatú'' különösebben nem érdekel (alig volt drágább...), azért megfordult a fejemben hgoy mit tudnék én ezzel kezdeni Linux alatt. arról esetleg van vkinek infoja, hogy Linux alá van-e/készül-e LF /disct@2 software?

(#1339) rokefeller válasza doc (#1337) üzenetére


rokefeller
senior tag

szerintem mindenki így van vele az elején... ha van otthon net, elég a türelem, egyébként meg...hm, dobozos linux users guide-dal :)

A télapó nem a régi már...

(#1340) ngabor2


ngabor2
nagyúr

Jun 19 17:53:23 lizard kernel: [8657212.948000] ip_conntrack: table full, dropping packet.

ilyenkor mi van? a net lelassult, de megy (többé-kevésbé).

mod: úgy tűnik, vagy az azureus, vagy a kimenő forgalom miatt volt. az ftp-letöltés megy full sebességgel...

(#1341) maniac


maniac
senior tag

A cedega lefagyott, es a Transgaming_Drive konyvtar pirosan fenylik, ilyenkor mit lehet csinalni? Nem tudok belemenni meg semmi. Ujrainditassal probalkoztam de nem jott be (hat nem windows , szerencsere)

Bocsi, h ide is beirom a gentoos topikon kivul :)

Koszi!

(#1342) Sianis válasza maniac (#1341) üzenetére


Sianis
addikt

Lekell szokni a játékokról ... ;]

(#1343) maniac válasza Sianis (#1342) üzenetére


maniac
senior tag

megskalpollak :). mondj inkabb vmi tippet, mert igazat megvalva, mikor aramszunet kovetkezett emergeles kozben letoroltem a hibas dolgokat, de most vhogy nincs kedvem letorolni a transgamin konyvtarat...

(#1344) maniac válasza maniac (#1343) üzenetére


maniac
senior tag

egyaltalan nem talalok google segitsegevel semmit, meg ugy alapbol, fsck-t kene csinalnom?

(#1345) Vilmoskorte válasza éN79 (#1336) üzenetére


Vilmoskorte
tag

Nagyon hasznos oldalak: www.szabilinux.hu, hup.hu, www.linuxforum.hu
Ezeket nézegesd és menni fig minden. Idővel :))

(#1346) snowflake válasza ngabor2 (#1340) üzenetére


snowflake
tag

Nem tud több egyidejű kapcsolatot követni a kernel, ezért eldobálja azokat...

Lehetséges okok lehetnek:

amire Te is tippeltél: túl sok p2p kapcsolat
egy esetleges külső portscan
túl sok/bonyolult tűzfalszabály
egy esetleges fertőzött redmondi partizán gép a lan-ban

Érdemes lenne még megnézni mekkora érték szerepel a
/proc/sys/net/ipv4/ip_conntrack_max file-ban

esetleg nagyobbra állítani:
echo 32224 > /proc/sys/net/ipv4/ip_conntrack_max
/nálam jelenleg 32224 van/

(#1347) éN79 válasza Vilmoskorte (#1345) üzenetére


éN79
addikt

:R (+ minden segítőkész fóromtársamnak is természetesen)
Tegnap már az Alt+Ctrl+F1 kombinációt is tudtam használni, igaz nem jutottam messzire ami a driver telepítését illeti, de minden kezdet lehet nehéz, ha azzá tesszük magunknak, ugyebár.

A furi az, hogy az Uhu Live (Adrienn) CD-je simán normálisan tudja kezelni a felbontást/frekvenciát. Legalábbis nekem úgy tűnik, hogy 1280x1024-ben van a gnome2.

Ma újra letöltöm a drivereket, aztán ismét megróbálok úgy eljárni, ahogy a leírásokban szerepel.

(#1348) dr_strange válasza éN79 (#1347) üzenetére


dr_strange
senior tag

Az ATi kártyákat messziről elkerülöm, ha linuxról van szó, de úgy hallottam, háklis jószágok, nem minden driver működik együtt minden kernelverzióval stb. Ezért leginkább SuSEsok körében kellene érdeklődni (jól emlékszem, hogy az van? elnézést, ha nem), hogy a Tiéddel melyik szeret együttműködni és mit kell tenni ennek érdekében.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1349) éN79 válasza dr_strange (#1348) üzenetére


éN79
addikt

Ezekszerint NV karik abszolút tökéletesen működnek Linux alatt? Na majd jól eladom a karimat.

(#1350) Sianis válasza éN79 (#1349) üzenetére


Sianis
addikt

Ez a nagy igazság. Nekem pl Gentoo alatt egy MX 100/200-as és egy 6600 GT is csodálatosan megy, ellenben Linux alatt se 9200 se 9600 Pro nem akart működni.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.