Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#701) rokefeller válasza LuiT (#700) üzenetére


rokefeller
senior tag

annyira nem szokott nehéz lenni, szokott minden ilyen cucchoz lenni egy elég szájbarágós readme az meg hogy három sor három enter, vagy next next finish... nincs nagy különbség a komplexitásukban...

A télapó nem a régi már...

(#702) Tomi84 válasza LuiT (#700) üzenetére


Tomi84
aktív tag

Hát amikor lekezdtem a Linuxal ismerkedni, nekem is pont az volt a bajom, hogy árva progit se tudtam rá feltepíteni :DDD
Ez való igz, hogy a Linux használata alapvetően nehezebb mint a windows-é. Most nem akarok belemenni abba, hogy melyik a jobb és miért. A windows kényelmesebb, ez egyértelmű. Amiért viszont nagyon szeretem a Linuxot az a végtelen konfigurációs lehetőség. Most pölö nem Susera gondolok, az kicsit leegyszerűsített linux, de pölö a Debian-t a végletekig testre tudod szabni.
Nem hiszem, hogy a Linux az valah is Windows közeli lesz, bármilyen szempontból. A linux fejlesztőknek nem célja az hogy leegyszerűítsék a dolgokat. A linux éppen ezért soha nem elsz olyan elterjedt az otthoni felhasználók körében mint a windows.
Vagy elkezdesz vele ismerkedni, és nagyon megtetszik a komplexitása, vagy elborzaszt, és otthagyod a fenébe. Utóbbi kényelmesebb, előbbi sok munkával jár, de szerintem megéri. :C

(#703) rokefeller válasza Tomi84 (#702) üzenetére


rokefeller
senior tag

emellett pedig bazijó érzés, és nagyon kényelmes hogy nem kell tíz percig crack-et, serial-t keresgélni... amit letöltesz, az teljes, feltelepíthető cucc...

A télapó nem a régi már...

(#704) LuiT válasza rokefeller (#703) üzenetére


LuiT
tag

Feltelepíthető, de ilyen bonyolultan?
Kipróbálok majd más Linuxot is, hátha azzal több sikerem lesz.

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#705) rokefeller válasza LuiT (#704) üzenetére


rokefeller
senior tag

csak azért tűnik bonyolultnak, mert nem szoktad még meg. de a driverek telepítése disztrótól majdnem függetlenül tud bonyolult lenni, legalábbis ahogy én tudom, többnyire kell hozzá kernelforrás, meg némi forgatás, hacsak már nincs az nvdia-nak, vagyaz atinak valami installere

A télapó nem a régi már...

(#706) Tomi84 válasza rokefeller (#705) üzenetére


Tomi84
aktív tag

drivereket nem nagyon szoktam frissítgetni. Elég egyszerű az oka: minek???
Linux alatt nem igazán lehet játszani. Nincs nagyon rá játék, azok is régebbiek. Jó az a driver ami benne van a kernelben. Mondjuk kernelt azt azért szoktam fordítani, de nem a driverek, hanem az optimalizálás miatt.
A progik telepítése meg nem túl bonyolult dolog. Én Debiant használok, ami kell azt elintézem egy apt-get install paranccsal és már húzza is le. Amit meg netról szedek le, az meg 95%-ban tar.gz fájl, ezt sem olyan bonyolult telepíteni.
Persze, lehet hogy kevesebb csomag van fönnt a Debian szerveren mint a windows alá elérhető progik összesen, de aki a meglévő 15ezer közül nem találja meg amire szüksége van...

(#707) LuiT válasza Tomi84 (#706) üzenetére


LuiT
tag

Én sem akartam frissiteni drivert. Először egy voodoo 3 3000 vga volt a gépemben, amit állítólag eléggé támogatott hardver a Linux részéről, de nem így volt.
2D-ben minden oké, de egy 3D-s játék sem indult el. Hiába kapcsoltam be a 3D-s támogatást, akkor is azt a hibaüzit kaptam hogy nincs 3D-s vga a gépemben.

Ekkor úgy döntötttem hogy váltok egy Geforcra, hátha..., de nem így lett.
Először is amint kicseréltem utána a Linux bemondta az uncsit. Grafikus felület nem indult, csak valami logint és jelszót kért, amiket hiába is pötyögtem be, mindig incorrekt volt számára.
Újratelepítést követően letöltöttem 2 nvidia drivert is, de hiába, mert ez nekem még egy kicsit magas.

Ellenben még egy problémám volt a megjelenítéssel kapcsolatban, mégpedig az hogy a képernyőbeállításokat sosem tartotta meg, vagy totál elállítódott újraindítást követően.
Azt meg végképp nem értem, hogy miért nem lehet azonnal a képernyő beállításait érvénybe léptetni, miért kell ahoz újraindítani.
Bár teljesen feleslegesen, mert úgy sem maradt meg a beállításom, soha.


[Szerkesztve]

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#708) rokefeller válasza LuiT (#707) üzenetére


rokefeller
senior tag

nem kell újraindítani, csak az X-et :) a dirvertelepítéstől meg nem kell beszarni, nem bonyolult az, csak ha szar a driver, meg ha nem érted hogy mi miatt rinyál amikor nem megy. én csak egyszer-kétszer telepítettem nvidia drivert, és a legnagyobb problémám az volt vele, hogy egy 1,2 gigás vinyón volt a linux, szal ahhoz hogy felférjen a kernel forrás , le kellett szedni az egész x-et meg gnome-ot :) aztán a dselect-tel visszavahegeszteni... nem mondom hogyélveztem, de magaa dirver felment egy perc alatt... utána meg tuxracer-eztem sokat, meg frozen bubble-oztam, hogy nem utáljam... de a lényeg, kitartás, meg dac :)

A télapó nem a régi már...

(#709) zLegolas válasza LuiT (#700) üzenetére


zLegolas
őstag

Keress rá a Google-ban: ''A Linux nem Windows'' - és olvasd el.
Nagyon jól rávilágít az alapvető szemléletbeli eltérésekre.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#710) birno


birno
addikt

Az normális, hogy a kernel.org-ról letöltött kernelekben néhány fájl megegyezik?S ha igen, miért?
A winrar mindegyiknél reklamál, hogy már létezik olyan néven s mindegyik verzióban ugyanazok a fájlok.

Másik kérdés:Az megvalósítható, hogy egy wines particíó alól befűzöm a Debian telepítő cd-jét s onnan olvastatom ki a fájlokat plusz csomagok telepítésekor?

[Szerkesztve]

(#711) stanci


stanci
tag

Fordítási hiba?

Szóval forrásból telepítettem a ldcpp nevű progit, ami egy DC++ kliens. Ez alapján: [link]

Látszólag minden jól végigmegy, de mikor a progit indítom a következő történik: [link]

A progi elindul, de amikor a megosztásomat akarom beállítani akkor szó nélkü kilép, a konzolba pedig kiírja, hogy Killed.

Valami ötlet, hogy milyen irányba lehetne indulni? Újrafordításon már túl vagyok.
köszi

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#712) cortez25


cortez25
aktív tag

itt is megkérdem...kezdő vagyok, szal... 9,1-es suse-m van és szeretnék routeren keresztül netet csiholni rá. Milyen irányba haladjak? :R

Azért hajtunk, hogy öregségünkre legyen miből visszaállítani az egészségünket, ami ebbe ment tönkre.

(#713) Sianis válasza cortez25 (#712) üzenetére


Sianis
addikt

Roteren belövöd a DHCP-t.
Suse felismerte a hálókaridat?

(#714) LuiT válasza zLegolas (#709) üzenetére


LuiT
tag

Köszi az infót, átrágom magam rajta, hátha felhomályosulok. :)

Üdv. „A törvényeket a bölcsek hozzák, és a bolondokat sújtják velük.” :-)

(#715) Dufresne


Dufresne
addikt

Gondolom már volt ez a kérdés, de most elsőízben szeretnék megismerkedni a Linux-al. Melyik variációját ajánljátok, ami viszonylag könnyebben emészthető kezdő user számára. :F

(#716) zLegolas válasza Dufresne (#715) üzenetére


zLegolas
őstag

Sok olvasást, mielőtt belekezdesz.

Rögtön legelébb: #709

[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#717) Dufresne válasza zLegolas (#716) üzenetére


Dufresne
addikt

Felén már átrágtam magam, csak most látom, teis ezt ajánlottad:)

(#718) stanci válasza Dufresne (#715) üzenetére


stanci
tag

Elég egyedi a dolog. Kezdőknek általában a Suse-t ajánlják. Én is azzal kezdtem és sokszor elment a kedvem tőle. Nemrég váltottam Debian-ra és sokkal jobban tetszik, annak ellenére, hogy sokan fapadosnak tartják.

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#719) Dufresne válasza Dufresne (#717) üzenetére


Dufresne
addikt

Na végigrágtam magamat és mindenképpen érdekes, bár nekem kicsit eröltetettnek tűnt, mert nekem egyértelmű, ha mást telepítek a gépemre mint eddig, akkor az máshogyan fog működni és aztis meg kell tanulnom használni...de persze érthető is a hangvétele valamilyen szinten, mert valóban ne tegyen fel az ember Linuyot azért, amit a cikkben írtak:D

(#720) Dufresne válasza stanci (#718) üzenetére


Dufresne
addikt

Egyenlőre még semmilyet nem fogok felrakni, inkább tájékozódom és olvasgatok a Linux általános működéséről és arról, hogy nagyjából mit és hogyan kell benne csinálni...aztán majd utána...:)

(#721) rokefeller válasza Dufresne (#720) üzenetére


rokefeller
senior tag

szerintem azért közben telepíts is, mert gyakorlat közben tanulsz többet, az hogy átrágod magad egy könyvön az alapokról, az egyik fülön be, másikon ki, meg használni nem gáz, az a baj, ha valami nem műkszik,pedig kellene, de az meg nincs könyvben. pluszz vannak distribúció specifikus dolgok, amik eég meghatározóak. pl a csomagkezelés... mondjuk én osdir.com-on nézek screenshotot, amelyik tettszik, van benne sok grafikus admin cucc, akkor arról olvasok többet... nekem ez alapján a fedora jött be, a legtöbben kezdőként az ubuntura szavaznak

A télapó nem a régi már...

(#722) Sianis válasza Dufresne (#719) üzenetére


Sianis
addikt

Szerintem pedig kezdésnak kitűnő lehet egy Ubuntu is! Mivel tényleg felismerted a tényt, hogy más rendszer alatt másképpen kell, így akár Gnome felületet is eltudod fogadni, de ha KDE-t akarsz, akkor Kubuntu, ami gyk Ubuntu csak alapértelmezett Gnome helyett KDE az ablakkezelő, persze későbbiekben bármikor feltehetsz akármilyet.

Amire szükséged lesz az egy swap partíció ( ~fizikai mem x 2 ) és egy legalább 4-5 GB-os partíció amire megy a rendszer. Kezdésnek ez így a legegyszerűbb, viszont ha leírod, hogy milyen géped van, akkor könyebben eligazítalak. :)

(#723) Dufresne válasza Sianis (#722) üzenetére


Dufresne
addikt

Őszintén szólva reméltem, hogy teis beszállsz majd a helyes útra terelgetésembe:)
A Gnome és KDE még nemtudom mit takar csak sejtem, de utánanézek, a rendszer meg adataimnál.
Lényeg S754 a64, 512ddr, 80+80+120GB, ebből mondjuk viszonylag szabadon praticionálható egyenlőre sajna csak az egyik 80-as, ami sata-s.

(#724) Dufresne válasza Dufresne (#723) üzenetére


Dufresne
addikt

Ezekszerint nekem az ubuntu oldaláról a 64-bit PC-s véltozatot kell letöltenem?

(#725) birno válasza birno (#710) üzenetére


birno
addikt

UP

(#726) Sianis válasza Dufresne (#724) üzenetére


Sianis
addikt

Szerintem érdemesebb inkább i386-ost leszedi. Nem tudom, hogy a legtöbb csomag és támogatás, hogy áll a 64 bites verzióval, mikor én próbálkoztam vele, sajna sok dolog még nem volt alá. Szerintem kezdj most egy i386-ossal, nem fogsz semmit észrevenni sebességben, aztán majd ha belerázódsz, meglátod, hogy kell-e neked vagy sem.

(#727) dr_strange válasza rokefeller (#721) üzenetére


dr_strange
senior tag

én úgy gondolom, a screenshot alapján választani disztribúciót elég becsapós dolog, hiszen gyakorlatilag bármelyik úgy átszabható, hogy az anyukája sem ismerne rá

szerintem a következő szempontok számítanak:

- mennyire hajlandó/van kedve elmélyedni a rendszer terelgetésében (next-next-klikk vagy ''fapadosabb'')
- mennyi ideje és kedve van a rendszer felépítésére (bináris vagy forrásalapú)
- mit használnak a segítőkészebb ismerősök

A legtöbben úgyis kipróbálnak két-három disztribet, mire megállapodnak egynél.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#728) Dufresne válasza Sianis (#726) üzenetére


Dufresne
addikt

Akkor leszedem az i386-osat is:D Ahogy látom méretre ez még nagyobb is a 64bites verziónál..
Egyenlőre most éppen egy LCD-s óra elkészítésén és kocsiba való beszerelésén dolgozom, aztán majd ha végeztem azzal, remélem belátható héten/heteken belül, akkor rátérek a telepítésre is.
Mire kell telepítés közben odafigyelni?

(#729) GD válasza dr_strange (#727) üzenetére


GD
őstag

illetve mi az ami az adott hw-t tuti támogatja.. nem mindegy hogy pl egy 3D felmegy 3 nyúlfarknyi parancsból vagy küzdeni kell hozzá..kezdőknél könnyen elveszi a kedvet..
bár ez leginkább gyári kernel függő ki mit rak bele alapból a saját disztribbe

(#730) Sianis válasza Dufresne (#728) üzenetére


Sianis
addikt

Sok mindent nem lehet elrontani, ha a partíicók megvannak, akkor túl sok minden már nem romolhat el ... vagy semmi sem? :)

(#731) GD válasza Dufresne (#728) üzenetére


GD
őstag

hogy emlékezz a jelszóra amit megadsz :)
amúgy, semmi extra, ha routered van akkor érdemes nem dhcp-t hanem fix ip-t használni
+ némi partícionálási ismeret, azért a windózos vinyót húzd inkább le, nehogy szétfaragd.. :DDD

(#732) Dufresne válasza Sianis (#730) üzenetére


Dufresne
addikt

Tényleg miért van szükség 2 partícióra? Szóval minek a külön partíció swapra?
Tudom windowsnál is lehet 3 partíciót csinálni, hogy még gyorsabb legyen stb...de valóban létfontosságú?
Másik, hogy sata vinyóra simán települ?
A másik meg, hogy routerem van, de az MAC alapján fix IP-d ad a gépnek, szóval ha nem muszáj én nem adnék Linux-ből fix IP-t, hanem hagynám a routerre, vagy ez gondot szokott okozni?

[Szerkesztve]

(#733) Sianis válasza Dufresne (#732) üzenetére


Sianis
addikt

Azért kell, mert a Linux másféle fájlrendszeren alakít ki lapozófájlt. Ezért kell egy Linux swpa típusú partíció illetve egy olyan amire a Linux rendszer tud települni, pl ext3. :)

MOD: Ha DHCP-n akararsz IP-t adni, akkor az a legjobb. Ha router ad fix IP-t, a rendszer tesz rá, hogy mit kap, csak DHCP-n jöjjön valami, ez a lényeg! :)

[Szerkesztve]

(#734) ngabor2 válasza Dufresne (#732) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nincs szükség, csak ez ajánlott, és ez a bevett szokás. azonos partíción is lehet csinálni neki egy image-t, vagy megfelelően sok mem esetén nem feltétlenül kell. man mkswap, man swapon.

(#735) Dufresne válasza Sianis (#733) üzenetére


Dufresne
addikt

Ok értem.
Egy kérdés még maradt, miszerint mi a helyzet a sata vinyóval? Arra is rakhatom simán a linux-ot felismeri rendesen, nem baszkurálja a már rajta meglévő és használt partíciókat gondolom:) Nem lenne jó, ha elszállnának az eddig felvett Billy és Many kalandjai a Kaszással részei:D
Jah és feltételezem, hogy telepítés közben kell akkor kijelölni a partíciót, amire maga a Linux talapül és itt kell kijelölni aztis, hogy hol akarod a swap-ot létrehozni...

(#736) ngabor2 válasza Dufresne (#735) üzenetére


ngabor2
nagyúr

kezeli szépen a sata vinyókat. annyi a különbség, hogy míg a pata vinyókat /dev/hdxn-típusú névvel jelöli, ahol x egy betű (hanyadik vinyó), n egy szám (hanyadik partíció), addig sata esetén /dev/sdxn a jelölés. amúgy minden ugyan az. nem gyalul le semmit, csak amit kérsz. minden lépés előtt tályékoztat, hogy mit csinál. de általánosságban elmondható: ha valamin nagyon féltessz, akkor archiváld.

(#737) GD


GD
őstag

mégkezdőbb koromban, én inkább lehúztam a win-es vinyót :B nehéz helyből 200 gigát archiválni, bár, sok benne a pótolható, csak idő a sávszélesség kérdése..

(#738) Dufresne válasza ngabor2 (#736) üzenetére


Dufresne
addikt

Nah nemsokára elkezdem a telepítés, még kimentek pár adatot, meg particionálok...aztán meglátom egyáltalán milyen a telepíő kezelőfelülete, még sosem láttam Linux-ot élesben telepedni, remélem nem lesz gondom vele.
Muszáj már felraknom, különben sohasem fogom rászánni magamat, hogy elkezdjem tanulgatni használni, viszont ha már fentlesz, akkor muszáj lesz kipróbálnom és szenvednem vele:D
Kíváncsi vagyok, hogy windows-hoz szokott kezeim és agyam hogyan fogadja be a dolgokat:)
Azért csak nem nézem el telepítés közben, hogy melyik vpartíciót jelölöm ki, lévén, hogy direkt akkora méretet adok most neki majd particionáláskor, ami különbözik az összes eddigitől.


[Szerkesztve]

(#739) Dufresne


Dufresne
addikt

Na akkor nekilátok, sok sikert nekem :DDD

(#740) dr_strange válasza ngabor2 (#736) üzenetére


dr_strange
senior tag

''minden lépés előtt tályékoztat''

auuu

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#741) Dufresne


Dufresne
addikt

Hogyan kell swap-részt létrehozni?
Egyik partíyiót megjelöltem már gyökérnek ext3 filerndszerrel, de nemtudom a másikat hol kell beállítani swap-nek. Még figyelmeztet is a drága, hogy nem állítottam swap-et, csak nem találom hol kell :U

(#742) sirály12


sirály12
őstag

Segítséget szeretnék kérni.

Véletlenül kitöröltem minden falhasználót a rendszerből, most mit lehet tenni? Tehát nincs root sem. Nem tudok belépni sem. Meg lehet még menteni a linuxot, hogy ne kelljen újratelepíteni?

Fontos lenne. Nagyon.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#743) sirály12 válasza sirály12 (#742) üzenetére


sirály12
őstag

Nincs valami parancs, amivel vissza lehet állítani a törölt felhasználót? Mert ha újra kell rakni, akkor én feladom.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#744) Dufresne válasza Dufresne (#741) üzenetére


Dufresne
addikt

Vááá, a fene gondolta, hogy magyarba a swap-et lefordítják cserehely-re :U

(#745) Jester01 válasza sirály12 (#743) üzenetére


Jester01
veterán

CDről bebootolsz és megnézed, hogy az /etc/ alatt létezik-e a biztonsági másolat. Tipikusan passwd- vagy passwd~, shadow- vagy shadow~ és group- vagy group~. Ezeket a megfelelő névre visszamásolva az utolsó változtatás kivételével elvileg meg lesz minden.
Az alap felhasználókat a cdről is visszamásolhatod, ha minden kötél szakad.
A többit pedig kézzel felveszed, gondolom nem 1000 felhasználóról van szó.

Jester

(#746) zLegolas válasza sirály12 (#742) üzenetére


zLegolas
őstag

bootolhatsz egy Live CD-ről. Onnan átteheted a root-ot a chroot utasítással, ekkor már a telepített stuff gyökere lesz a root (ha megfelelően csinálod.
Innentől vehetsz fel az adduser paranccsal.

A visszaállításról passz, esetleg man adduser (?)

Két kis idézet, hátha...

A rendszertöltő helyreállítása Live CD -ről
Bootoljunk egy Linux Live CD -ről, pl. Knoppix-ról vagy Damn Small Linux-ról.
Mountoljuk fel az eredeti linux rendszerünk gyökérpartícióját:
mount -t típus /dev/hdXY /mnt/hdXY
ahol típus a fájlrendszer típusa (ext2, ext3, reiserfs), X a merevlemez, Y a partíció.
Konkrétan például csatoljuk fel a helyreállított rendszert a /mnt/rosszvolt-ba
mount -t ext3 /dev/hdb3 /mnt/rosszvolt
Ekkor a /mnt/rosszvolt könyvtárban fogjuk megtalálni a javított rendszer könyvtárstruktúráját, tehát a /boot, /users, /home stb. könyvtárakat.
A chroot paranccsal elérhetjük, hogy az adott pillanattól kezdődően a megadott elérési úton talált fájlrendszerben legyen a gyökerünk.
chroot /mnt/rosszvolt
Utasítsuk a rendszert, hogy innentől kezdve ezt tekintse gyökérpartíciónak!
chroot /mnt/rosszvolt
Az ettől a pillanattól kezdve kiadott utasítások az új, javított fájlrendszerre fognak vonatkozni.





Új felhasználói felvétele
A rendszer felhasználói körének bővítésére az adduser utasítás szolgál. A program indítása során több kérdésre kell választ adnunk. Ezek egy része személyes adatokra vonatkozik, megadható például a teljes név, elérhetőségek. A kérdések másik részével az új felhasználó számára megadandó jogosultságok definiálhatók.
Természetesen a szükséges beállításokat grafikus felületen is megtehetjük a Yast segítségével.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#747) sirály12 válasza Jester01 (#745) üzenetére


sirály12
őstag

Kösz, megyek megpróbálom.

Én szárnyalnék, de nem hagyják.

(#748) zLegolas válasza Dufresne (#741) üzenetére


zLegolas
őstag

A mkswap a barátod.

A telepítő létrehoz egy második, úgynevezett swap partíciót is, a memóriakezelés (lapkezelés) elősegítése céljából. Ennek funkciója leginkább a Windows rendszerek virtuális memóriájának felel meg. Általános szabály, hogy a mérete legyen a számítógépbe épített operatív memóriatár méretének kétszerese-négyszerese, de csak extrém esetben van szükség 512 MB-nál nagyobb swap partícióra.
...
A rendszerünk által swap területként használt merevlemezrészek felől a
cat /proc/swaps
utasítással érdeklődhetünk


Szal csinálj egy valamekkora partíciót a lemezen, pl. az fdisk-kel (nem, nem a windows-ossal, linux alatt), állítsd be a megfelelő típusrúra (szintén fdisk).

A gyakorlatban: van valamekkora helyed. Ezen csinálsz pl. 2 partíciót, az egyiket a rendszernek, meg egy picit a swap-nak. Én mondjuk 3-at javallanék, a raktár/spájz célra szánt tárhelyet elválasztanám a rendszertől.

Szal pl. 40GB hdd esetén: 0, 5GB SWAP, 4.5GB rendszer, 35GB raktár/home

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#749) rokefeller válasza dr_strange (#727) üzenetére


rokefeller
senior tag

ja, ez igaz, viszont látod a control panelt, meg a csomagkezelőt, plussz nagyjából képben leszel hogy milyen szoftverek mennek fel alapból, ami nem mellékes szerintem

A télapó nem a régi már...

(#750) Dufresne válasza zLegolas (#748) üzenetére


Dufresne
addikt

Már megvan, csak nem sejtettem, hogy ubuntu magyar telepítőjében cserehelynek lefordították a swap-et...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.