Hirdetés

2024. március 28., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#301) rokefeller válasza zLegolas (#299) üzenetére


rokefeller
senior tag

hm, ezt eddig általában így csináltam, az mplayert azóta is szeretem, bár vannak még hiányai, de a mindenevése nemrossz... a baj pont a gyomlálásnál kezdődött, volt hogy véletlenül kigyomláltam oylat, amit nem kellett volna, aztán szívtam hogy kijavítsam... de ez az én bénázásom, ami viszont nem, az pl a cd-írós történet volt, feltettem a normális grafikus progikat, amiket a telepítőben találtam, és végül mkisosf-sel, vagy mivel írtam ki, mert volt egy linux könyvem, de elég morcos voltam... a grip meg az eddigi legjobb rippelő...

A télapó nem a régi már...

(#302) zLegolas válasza rokefeller (#301) üzenetére


zLegolas
őstag

Az oldalamon találsz más megoldást rippelésre - én azokat használom.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#303) rokefeller válasza zLegolas (#302) üzenetére


rokefeller
senior tag

oké, megnézem, de a grip nekem tényleg nagyon bejött, egyszerű kezelés, mindent tud ami kell...

A télapó nem a régi már...

(#304) question man


question man
tag

Hát én is úgy gondoltam végre kipróbálom a Suse Linux 10.0-t ás láss csodát lőn hatalmas probléma. tehát Vettem egy laptopot egy Asus a6u 5001 és csináltam 3 partíciót 10gb winXp 40gb cuccok és 10gb Linux ám telepítés közben már az elején apró baki már fel sem nagyon aklart menni mert hogy az USB inicioalizálásánál folyton behalt :((( haverok buli fanta és segítség e gond megoldva ám miután felment akkor indult csak el amikor kedve volt hol a kernwelben fagyott meg hol pedig a videó karit nem kedvelte és miután 15 újra indítás ból potom 4 szer indult el és össze vissza így töröltem. Azért valaki tudna segíteni hogy netán mi a jó fenét lehetne vele csinálni hogy működjön előre is köszi :DDD :DDD :DDD

a számítógépek füsttel működnek

(#305) Rufusz


Rufusz
tag

Létezik olyan progi, mint az airsnort[link], inter pro wireless 2200bg támogatással? Vagy munkára lehet bírni valahogy az airsnortot ezzel a kártyával?

''Az élet olyan mint egy motorkerékpár, be kell rúgni,aztán megy magától''

(#306) laci80


laci80
tag

Sziasztok!

Ha életemben nem láttam még működés közben semelyik Linux verzót, de hajt a kíváncsiság és szeretném ki próbálni, akkor melyiket ajánlanátok, és honnan tudom leszedni?
Egyszerű fel rakni, nem vagyok kezdő, de csak XP-t használtam.


"Olyan egyszerű vagy, hogy a százas szög hozzád képest integrált áramkör."

(#307) ragazzo válasza laci80 (#306) üzenetére


ragazzo
őstag

Kezdésnek javasolnám az uhu-t [link] vagy inkább a szívem csücskét az ubuntut [link] Minkét honlapról letudod szedni az iso file-t, és azt kell kiírni a lemezre.De vigyázz, nem adatlemezként kell megcsinálni! Ha van két winyód, akkor egyszerű a helyzet, mert egyiken marad az xp, a másikra felrakod a linuxot. (nekem is így működik) Ha egy lemezded van, akkor gyanítom, hogy kell egy töredezettség mentesítés, és partícionálni kell a winchestert mielőtt rárakod a linuxot.Egyelőre ennyi.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#308) rokefeller válasza question man (#304) üzenetére


rokefeller
senior tag

lehet hogy azért szopat minket a linux, mert xp mellé próbáljuk feltenni? :) erre még nem gondoltam, de az összes esetben ez tűnik csak közösnek :)

A télapó nem a régi már...

(#309) rokefeller


rokefeller
senior tag

Elolvastam a linux nem windows c. ajánlott cikket, és tényleg sok meglepő dolgot találtam benne, pl az open source céljaival kapcsolatban a saját maximalista és pózer hozzáállásom miatt én másnak képzeltem a célokat... amivel nem teljesen értek egyet, az az hogy hogy a gui a szoftverfejlesztés vége, én amikkel szoptam, még közel nem vlt ezekszerint kész a szoftver, de gui már volt, ez nem mond semmit igazából, mert nem lehet ebből általánosítani, se oda se vissza... de a lapon tovább böngészve ezt találom, és az egész írás értelmét megrengeti...

[kép]

A télapó nem a régi már...

(#310) Sianis válasza rokefeller (#309) üzenetére


Sianis
addikt

Azért mert egy programhoz van GUI nem jelent semmit, attól még lehet BETA, sőt ALPHA is. Valaki ír hozzá egy GUI-t és onnantól kezdve lehet azt is tesztelni, de ettől függetlenül alatta megy a fejlesztés. No meg ugye ez a világ annyira sokszínű, hogy nem lehet mindenre egyértelmű törvényt kimondani, mindenki úgy fejleszt, ahogy ő a legjobbnak érzi, és ettől lesz csodás a dolog. Örülök, hogy elolvastad, gondolom, hogy ezek után megérted, hogy mi ''öregek'' miért nem hasonlítgatunk, mert nincs mire. Grafikához hozzászólva, nem teheti meg a nyílt világ, hogy hagyja hogy gyalázzák, ezt ugye megérted. Hiszen van kritika a túloldalról is...sajnos ez már csak egy ilyen adok kapok, de szerencsére a felszín alatt ez egy sokkal nyugodtabb dolog, aki nem akar sosem keveredik bele, és soha nem fogják megszólni, hogy mit használ.

(#311) rokefeller válasza Sianis (#310) üzenetére


rokefeller
senior tag

ja, ez nyilván nem közösségi, de ez nem tetszett

A télapó nem a régi már...

(#312) GD


GD
őstag

hogy vmi konkrét kérdés is legyen ne csak világmegváltás ;) :

teljes weblapot milyen böngészővel és hogyan tudok menteni?
azaz, minden file-t ami az adott url alatt van
[link]

íme, a tartalomhoz tartozó oldalak is kellenének, egyenként kicsit nyűgös lenne

[Szerkesztve]

(#313) Sianis válasza GD (#312) üzenetére


Sianis
addikt

DownloadX + Firefox Flashgot?

(#314) Jester01 válasza GD (#312) üzenetére


Jester01
veterán

wget

Jester

(#315) GD válasza Sianis (#313) üzenetére


GD
őstag

teljes értékű megoldás, tnx
(bár vmi felnyomta 100%ra a cpu-t, na majd lássuk)

ja igen a wget az mindenes, az is jó tipp, nekem grafikus most jobb volt, lévén böngészés közben használatos

köszi allz


(#316) KMan


KMan
őstag

Hali!

KNOPPIX alatt szeretnek egy 200 GB - os winyot 1 particiokent FAT-ra formatalni. Hogy tudom ezt megtenni? (Mert helyi menuben nem talaltam format parancsot, a console parancsot sem tudom es mert abszolut kezdo Linux-os vagyok)

Koszonom!

Csak a balekok alszanak [SAS]

(#317) Sianis válasza KMan (#316) üzenetére


Sianis
addikt

fdisk a progi neve...olvasd el a man-t ha értesz angolul...nagyon könnyű kezelni

(#318) ngabor2 válasza KMan (#316) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ha jól tudom, fat32 esetén valami 132gb a max partícióméret. szerintem ebből nem tudsz egy vfat partíciót csinálni.

amúgy a fdisk csak az üres partíciót csinálja meg
a filerendszer létrehozása az mkdosfs paranccsal megy. -F32 kapcsoló kell neki, mert alapból nem csinál fat32-t, csak ezzel.

(#319) KMan válasza ngabor2 (#318) üzenetére


KMan
őstag

huh koszi szepen de annyira lama vagyok hogy ezzel nem vagyok beljebb sajna... :U

szval ott vagyok hogy bebootolt a CD-rol a KNOPPIX es most mit is csináljak pontosan? :F
honnan szedjem elo az fdisk-et? :F

Amugy tenyleg nem vagyok nagy szaki, csak azt hallottam hogy a Linux kepes a fizika hatarig (8 TB) formazni FAT-ra elsodleges es masodlagos particiokent is, ezert probalkozom ezzel. (lehet hogy rosszul tudom)

Koszi! :R

Csak a balekok alszanak [SAS]

(#320) GD válasza KMan (#319) üzenetére


GD
őstag

sztem akkor maradj meg egy floppy-s partition magic verziónál
avagy hiren's boot -cd-n található partícionálóknál

a linux se képes többre mint a partíció és filerendszer korlátai behatárolják

(#321) zLegolas válasza rokefeller (#309) üzenetére


zLegolas
őstag

Ez a kép nem ennek az írásnak a része, szvsz semmi közük egymáshoz. Az eresdeti írást min. 10 oldalon megtalálhatod különböző formátumokban magyarul, az egész enten meg min. 10 nyelven millió verzióban.

Szvsz Te is kiteheted az oldaladra egy bögyös-csöcsös maca képe alá.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#322) zLegolas válasza KMan (#319) üzenetére


zLegolas
őstag

Ha elindult a Knoppix:

1. -Nyiss eny konzolt (terminált), olyan mint a DOS ablak :P
2. -Válts rendszergazda módba (nem'tom a knoppix hogy csinálja, olvasgasd a doksiját)
3. -Írd be: fdisk /dev/hda (az első merevlemezhez!) (második:hdb, harmadik:hdc, stb...)
4. -Csináld mega mit akarsz az ott látottak alapján.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#323) dr_strange válasza zLegolas (#322) üzenetére


dr_strange
senior tag

a Knoppix menüjében benne van a QTParted nevű program - 3 napja sikeresen méreteztem át vele egy ntfs partíciót adatvesztés nélkül - szóval elég jól használható, természetesen óvintézkedések mellett

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#324) gd5424


gd5424
tag

Hi!

Működik valakinek a cron?
Mert nekem nem sikerült beállítani.
Mindegy hogy a crontab -e parancsot használom,vagy a kcron
nevű progit,egyikkel sem indul el a megadott időben a beállított feladat.
Pedig a crond fut,crontab -l -re kiírja a beállított feladatot.
Próbáltam uhu,és gentoo alatt is,de egyikkel sem sikerült. :(
A beállított feladat egy .sh -fájl,az xmms-el indítja a zenelejátszást.
Az .sh fájl természetessen működik rendesen.
Ha valaki tudna segíteni azt megköszönném. :R :R

C64 6510 1MHz Proc, 64Kb Ram, C-1541-II Disk Drive, Tape Drive, Printer :)

(#325) dr_strange válasza gd5424 (#324) üzenetére


dr_strange
senior tag

abszolút elérési útvonalat adtál meg? a cron csak azt ismeri

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#326) Necc


Necc
addikt

Üdv. Nemrég cseréltem le a Debian 3.1 (sarge) linuxom kernelét 2.6.8 i686-osra az előre fordítottat raktam fel, jól műxik meg minden, de az optikai meghajtókat nem hajlandó felismerni! A korábbi 2.4.xx i386-os kernel még fent maradt, indításkor válaszhatok. Hibaüzenet szerint nem létezik a ''speciális eszköz'' (/dev/hda -> /media/cdrom0 illetve /dev/hdc -> /media/cdrom1 eszközökként voltak ismertek) a merevlemez (linux szempontjából) ''scsi sata'' felületű, mint sda4 ezt hibátlanul kezeli, továbbá a windowsos partíciót is lekezeli.

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#327) zLegolas válasza Necc (#326) üzenetére


zLegolas
őstag

Egy tipp, de lehet, hogy hülyeség:

Nézd meg a Grub-ban, hogy a CD-k/DVD-k sorában bent van-e az SCSI emuláció, hátha ez kavar neki bé. (2.6.x-os kernelekhez már nem kell emuláció)

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#328) Necc válasza zLegolas (#327) üzenetére


Necc
addikt

grubban belül hol? nem nagyon turkálok én a boot rendszerben :)

mod: pen-driveot se mountolta be, nem kezelte le a FAT32 fájlrendszert, ezeregy hibát írt ki (/dev/sdb1 -ként még működött)

illetve hogy mountoljam be a racket, ami Fasttrack raid/sata vezérlőre van kötve a pata csatornára? erre csatlakozik a vinyó is. hdxx nem működött, sdxx sem.

[Szerkesztve]

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#329) zLegolas válasza Necc (#328) üzenetére


zLegolas
őstag

...nyissuk meg a /boot/grub/menu.lst -fájlt például a kwrite-al, és a megfelelő Linux menüpont alá írjuk be a hdc=ide-scsi bejegyzést. Hasonlót kell látnunk:
title Linux
kernel (hd0,2)/boot/vmlinuz root=/dev/.... hdc=ide-scsi hdclun=0 ?


A többi passz.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#330) Necc válasza zLegolas (#329) üzenetére


Necc
addikt

:R
majd megnézem.

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#331) gd5424 válasza dr_strange (#325) üzenetére


gd5424
tag

Igen.A crontab-ban az .sh fájl teljes elérési útvonalát adtam meg.
Egyébként gentoo alatt a vixie-cron,uhu alatt pedig a dcron van telepítve.
Ezek között van valami különbség?(beállítás szempontjából)

C64 6510 1MHz Proc, 64Kb Ram, C-1541-II Disk Drive, Tape Drive, Printer :)

(#332) zLegolas


zLegolas
őstag

Lehet, hogy hülye kérdés, de most bökték nekem, és nem tudtam rá válaszolni...

Szal az ATA winyókra miként érdemes hivatkozni (pl. fdisk esetében) ? Nincs ilyesmim, úgyhogy passzoltam. :B

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#333) Necc válasza zLegolas (#329) üzenetére


Necc
addikt

hát a ''kernel panic'' -on kivül semmi se történt :DDD

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#334) zLegolas válasza Necc (#333) üzenetére


zLegolas
őstag

Mi a manó... csak a feketével kiemelt cuccot vetted ki?
Mert ha az egész sort, akkor persze hogy...

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#335) GD válasza zLegolas (#332) üzenetére


GD
őstag

/dev/hda,b,c,d, .. attól függ hol van a kábelen

primary master hda, slave hdc
sec master hdb, slave hdd

fdisk /dev/hda pl..

(#336) Necc válasza zLegolas (#334) üzenetére


Necc
addikt

Naná, hogy nem írtam át az egész sort :DDD

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#337) szijartg


szijartg
senior tag

sziasztok!
egy dual p2-es szerverbe milyen linuxot ajánlatok??

(#338) ngabor2 válasza szijartg (#337) üzenetére


ngabor2
nagyúr

''amit ismersz, vagy van a közeledben olyan, aki ismeri''. személy szerint debiant. a kernel smp-s legyen, ennyi. milyen szerver lenne? alkalmazás, file, web, levelezés, egyéb?

(#339) szijartg válasza ngabor2 (#338) üzenetére


szijartg
senior tag

csak web... de ottis csak töltögetésre lenne. a cél hogy stabil legyen és ne keljen 2naponta restartolni

(#340) OddMan


OddMan
őstag

Honnan tudnék letölteni egy Linux 1 floppy-s (1.44MB) ''img'' boot disk-et?
Ami fontos, hogy az alap IDE eszközöket felismerje az adott linux kernel és legyen a lemezen cfdisk és fdisk program. ;)
Köszke előre is! :R

''A szíved szabad! Légy bátor és kövesd!''

(#341) ngabor2 válasza szijartg (#339) üzenetére


ngabor2
nagyúr

:D ez bármelyik disztribre jellemző. én erre a célra otthon debet használtam. de töltögetésre minek dual proci?

OddMan: www.distrowatch.org?

(#342) szijartg válasza ngabor2 (#341) üzenetére


szijartg
senior tag

occsóért megvolt.
és akkor szted debian legyen? azt ingyen lelehet szedni valahonnan??

(#343) zLegolas válasza OddMan (#340) üzenetére


zLegolas
őstag

Keress rá: one floppy linux
Találsz egy csomót.

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#344) ngabor2 válasza szijartg (#342) üzenetére


ngabor2
nagyúr

persze, elég az első cd is. kiindulásnak: [link]

konkrétabban: [link]

ha fenn van, az egyéb ''sallangokat'' a netről is le tudod szedni, ha kell. ebben már a grafika és a szerverek bennevannak, tehát túl sokminden nem fog kelleni.

#345: i386-os. de miért dvd-t szedsz le, mikor telepítéshez a cd is elég?

[Szerkesztve]

(#345) szijartg válasza ngabor2 (#344) üzenetére


szijartg
senior tag

Official torrents for the stable release on DVD
[i386] [powerpc]

namost ezek közül melyik kell nekem :F

(#346) szijartg válasza ngabor2 (#344) üzenetére


szijartg
senior tag

akkormostmár értem... ebben bennevannak a fontosabb dolgok is.
mondjuk ha nem csak parancssori hozzáférést akarok hanem grafikust is akkor simán fog menni.
bocsika ha ilyen lámaságokat kérdezek, de debian-al még nem volt szerencsém

(#347) zLegolas válasza szijartg (#346) üzenetére


zLegolas
őstag

Ez kábé úgy működik, hogy van a Linux kernel - ez az, ami a Linux, a legszorosabb értelemben véve, de ezzel magában a világon semmit nem tudsz kezdeni. Erre épülnek rá a felhasználói programok, a parancsértelmező (''DOS ablak''), meg mindenféle rendszer és egyéb programok.

Gyakorlatilag ilyen felhasználói program az X-szerver/kliens, (röviden: az X) ez nem más, mint a grafikus rendszer alapja, olyanokat definiál, hogy mifene a gördítősáv, hogy értendő egy ablak, mifán terem egy nyomógomb, meg effélék.

Ezt az alapot használják ki a különböző ablakkezelő rendszerek, amiből cefetül sok van, kezdve a nagyon puritántól a jajde csiricsáréig (szétpukkanó/átlátszóvá váló/pörgő-forgó ikonok, stb...).

A két legkedveltebb és legkönnyebben kezelhető (meg a legcsiricsárébb) a Gnome és a KDE.

Remélem segítettem.

[Szerkesztve]

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#348) Yom


Yom
aktív tag

Hi!
.Xdefaults fajlba meg lehet adni vhogy szinmelyseget?
urxvt*depth: 32
mert igy nem mukodik:( googlen meg nem talaltam semmi infot se, csak az rgba-rol:
urxvt*background: rgba:0000/0000/0000/ffff
viszont depth nelkul nem mukodik az atlatszosag (parancsbol ha kihagyom a -depth 32 reszt, nincs atlatszosag)

urxvt -depth 32 -bg rgba:0000/0000/0000/aaaa, viszont ezt a parancsot mindig kiadni nem tul kenyelmes:(

[Szerkesztve]

I came. I saw. I lagged out.

(#349) Yom


Yom
aktív tag

ill lenne +1 kerdesem:
unicode-rxvt alatt hogyan kell beallitani, hogy legyen magyar ekezetes betu? ekezetes betuket nem ir, viszont pl: alt+é re kiirja a $ jelet.
UTF-8 t hasznalok, X-ben, mas terminalban, progikban jo minden. LC_ALL is be van allitva, es a consolefont is UTF8-as. mi lehet a gond?

I came. I saw. I lagged out.

(#350) dr_strange válasza Yom (#349) üzenetére


dr_strange
senior tag

próbálj neki saját fontot adni az Xdefaultsban, valahogy így:

urxvt*font: ''xft:Bitstream Vera Sans Mono:pixelsize=11''

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.