Hirdetés

2024. május 2., csütörtök

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#1351) Sianis válasza éN79 (#1349) üzenetére


Sianis
addikt

2x ment... :(

[Szerkesztve]

(#1352) éN79 válasza Sianis (#1351) üzenetére


éN79
addikt

Nem lettem boldogabb, de hát ez van. Lehet tényleg meg kellene válnom ATI cimborámtól és visszapártolni az NV-hez. :(

Na mindegy.

(#1353) doc válasza Sianis (#1350) üzenetére


doc
nagyúr

lekopogom, de nekem a notebook x800-asa teljesen korrektül megy (bár igaz hogy nem szoktam ''nyúzni'')
azért biztos ami az alapon otthonra eszembe nem jutna ATI-t venni....

(#1354) stanci


stanci
tag

hali
Van egy debian és egy win xp rendszerem. Win-t újra kell húznom, ha jól sejtem ez teljesen át fogja írni az MBR-t. Install után, hogy tudom az eredeti GRUB menüt visszaállítani?

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#1355) gd5424


gd5424
tag

Hi!

A kérdésem a következő:
Miért nem tudok DC-t használni linux alól?
A valknut egyszerűen nem működik nálam.
Megy a chat,keresés rajta de semmilyen letöltés nem indul el,
persze tőlem tudnak tölteni. :F
Routert használok,de win alatt rendesen működik a dc.(ugyan ezen a gépen)

C64 6510 1MHz Proc, 64Kb Ram, C-1541-II Disk Drive, Tape Drive, Printer :)

(#1356) stanci válasza gd5424 (#1355) üzenetére


stanci
tag

próbáld ki ezt: [link]

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#1357) gd5424 válasza stanci (#1356) üzenetére


gd5424
tag

köszi a linket. :R
Sajnos az angol tudásom nagyon kevés. :B
Ez is többszálas?

C64 6510 1MHz Proc, 64Kb Ram, C-1541-II Disk Drive, Tape Drive, Printer :)

(#1358) gd5424 válasza stanci (#1354) üzenetére


gd5424
tag

Valóban,az XP felülírja az MBR-t.
A debian-t sajnos nem ismerem,de a suse,uhu,gentoo telepítőcd-n van
''karbantartó rendszer'' a bootmenüben.
Ezzel boot-olsz és kapsz egy root konzolt.
Ezután már könnyű dolgod van.
pl:
mount /dev/hda1 /mnt #ha a /dev/hda1 a debian partíciód
mount --bind /dev /mnt/dev
mount --bind /proc /mnt/proc
chroot /mnt
grub-install hd0 #ha az első IDE csatoló master vinyón volt a debianod.

C64 6510 1MHz Proc, 64Kb Ram, C-1541-II Disk Drive, Tape Drive, Printer :)

(#1359) stanci


stanci
tag

köszi kipróbálom.

Nem találtam semmi utalást rá, hogy többszálú lenne. Elég keveset használtam még én is, de ez hasonlít leginkább a wines verzióhoz.

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#1360) doc válasza gd5424 (#1357) üzenetére


doc
nagyúr

igen többszálú, igen hatékonyan lehet vele töltögetni a vindózos bcdc/dc++-hoz kepest...

(#1361) stanci válasza doc (#1360) üzenetére


stanci
tag

hello
Hagy kérdezzem már meg, Te milyen rendszeren használod? Ékezetes betűkkel nem voltak gondjaid?

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#1362) doc válasza stanci (#1361) üzenetére


doc
nagyúr

Slackware.
ékezetgondokra nem emléXem, de mostanában inkább torrentezek, úgyhogy elképzelhető hogy volt, de ha van is ilyen, tuti semmi komoly

(#1363) GD


GD
őstag

script írás alapos megtanulásához keresnék vmi jó doksit vagy oldalt, esetleg könyvet
bonyolultabb automatizális feladatokhoz, backup, rsync,stb.. minden ami csak szóba jöhet és segít a lusta rendszergazdán :DDD

(#1364) GD válasza stanci (#1361) üzenetére


GD
őstag

az automatix-al tegnap 2 kattintásból sikerült telepítenem a linuxdcpp-t, tölteni még nem töltöttem, de a magyar hublist simán lejött,cvs-ből is próbáltam telepíteni de a readme-ben írt indító parancs nem létezett, de nekem az egyszerűbb megoldás is tökéletesen megfelelt..

[Szerkesztve]

(#1365) stanci válasza GD (#1364) üzenetére


stanci
tag

Nem ismerem ezt az automatix-ot, de megnézem. Gondolom valami csomagkezelő. Leírnád esetleg, te milyen rendszeren tolod? Én cvs-ből tettem fel debian stable-re, de elég durva hibák voltak az ékezetekkel.

''Az élet egy hatalmas film... ...csak nem te választod a műfajt''

(#1366) GD válasza stanci (#1365) üzenetére


GD
őstag

ubuntu 6.06. dapper, az alap kódkészlet az utf8, mivel az előző verzióban használható reconfigure parancs már nem jó, és nem tudom még mi lett helyette..

(#1367) Sianis válasza GD (#1363) üzenetére


Sianis
addikt

[link]

Sianis

most már jó a link ;) NG

(#1368) ragazzo


ragazzo
őstag

Lehet hogy már kérdeztem valamikor,de létezik debianhoz magyar nyelvű könyv?Meert angolt az láttam itt[link] Meg nekem furcsa, hogy a Fedorához tudnak kiadni egy 500 könyvet magyarul,de ugyanez debianhoz nem található meg.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1369) GD válasza Sianis (#1367) üzenetére


GD
őstag

ööö mi ez a link? ms?

(#1370) dr_strange válasza GD (#1369) üzenetére


dr_strange
senior tag

nem, csak egy http-vel több sikerült belé

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#1371) GD válasza dr_strange (#1370) üzenetére


GD
őstag

ok, látom, megtaláltam önállóan is ezt a könyvet, a kiadót is ismerem, majd megnézem könyvesboltban hogy mit tud.. köszi nektek

[Szerkesztve]

(#1372) rokefeller válasza ragazzo (#1368) üzenetére


rokefeller
senior tag

a fedorához azért van, mert a redhathez kiadnak egy tonnát az usa-ban, amit le lehet fordítani, míg a debiannal nincs egy ekkora háttér, debian rendszermérnök sincs, míg redhat-es van

[Szerkesztve]

A télapó nem a régi már...

(#1373) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

Nyomtatószervert szeretnék beállítani (ubuntu). Ahhoz, hogy windows kliensekről lehessen nyomtatni a nyomtatókra (hp color laserjet2600n és canon LBP3200), mi szükséges? A linuxprinting.org szerint a hp úgy-ahogy megy, a canon nem. Egyáltalán ahhoz, hogy a kliensek nyomtassanak a nyomtatókra, kell linux driver, vagy az csak akkor kell, ha a linuxos gépről szeretnék nyomtatni?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1374) ragazzo válasza rokefeller (#1372) üzenetére


ragazzo
őstag

Akkor így már világos minden.Mondjuk suse könyv is volt.Persze tudom, hogy Amerikában jobban szeretik az rpm alapú disztrókat mint itthon.Lehet hogy ez is szerepet játszik a nagyobb elterjedtségben.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#1375) Vilmoskorte válasza ragazzo (#1374) üzenetére


Vilmoskorte
tag

Szerintem semmi köze az rpm alapúságnak az elterjedtséghez. Egy cég megoldást akat a problémájára, amire a RH vagy Suse ad egy választ. A merendelő azt sem tudja, mi az az rpm. Engem sem érdekel, miért megy a kocsim, beleűlök és gázt adok, a többit le...

(#1376) escie válasza Vilmoskorte (#1375) üzenetére


escie
őstag

persze, közvetlen semmi köze, de tény, hogy amerikában a redhat/fedora a legelterjedtebb disztró. meg ugye van mögötte egy nagy cég, míg a debian inkább közösségalapú, mint céges...

egyébként a problémák jórésze disztrófüggetlen...

I'm back, baby!

(#1377) rokefeller válasza Vilmoskorte (#1375) üzenetére


rokefeller
senior tag

ja, és a megrendelő kb annyit fizet egy redhatért, mint te a kocsidért :)

A télapó nem a régi már...

(#1378) GD


GD
őstag

azureus beállított és megjegyzet dolgait hogy tudom törölni? gondolom a home/.azureus-ban
viszont vmi még így is marad az agyában..
eléggé szeret fagyogatni ''Java Runtime Environment Version 5.0 Update 7'' verzió alatt, valami hasonló klienst nem tudok?

az alap problem hogy seed-elés miatt meg akartam adni neki ''megosztásr''-ra letöltött'' könyvtárat és vmi okból kifolyólag ''bénáztam'' és elkezdte hash-elni az egész partíciómat.. erről semmiképp nem akar lemondani..és szeret belefagyni is.. :U

(#1379) GD válasza GD (#1378) üzenetére


GD
őstag

sikerült megoldanom, de most ilyen bajom van, aki tud vmi okosat az reagáljon, köszi [link]

(#1380) Batman válasza GD (#1379) üzenetére


Batman
őstag

Lehet , hogy linux alatt az az azureus más portot használ feltöltésre mint win alatt, ami nincs engedélyezve a routeren, és azt szabaddá kellene neki tenni.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1381) GD válasza Batman (#1380) üzenetére


GD
őstag

tanulságos:

elvileg van rá lehetőség hogy én mondjam meg neki mit használjon, miután letöltöttem egy béta .jar ''fő'' azureus file-t és googléztam vagy 2 órát, sikerre vittem a missönt :R
továbbá megszünt a hibajelentő popup ablak beragadása a képernyőn és a fagyások is..
torrentesen boldog vagyok most

újabb keletű p2p gondom viszont dc ügyben:

win alatt vidáman megy a dc aktívban, portforward ok, a linuxdcpp-vel viszont csak passzív módban tudok ügyködni ugyan azon a portokon is, akár dyndns névvel, akár kézzel beírva az aktuális isp adta ip-t

upnp bekapcsolása esetén is ugyan ez

ez így megy gyári routeren is és saját debian-os routeren is linuxban, win alatt mindkettő routeren keresztül megy jól aktívban.. :((

bár, nemtudom érdemes e ezzel szuttyogni, legtöbb ember aktívban van és én passzívban csak másik passzívtól nem tudok tölteni..ha jól tudom..

arra még nem jöttem rá hogy többszálon kezeli e a fent nevezett kliens a letöltést..

(#1382) Batman válasza GD (#1381) üzenetére


Batman
őstag

Próbáld ki , hogy közvetlenül a gépre dugd a netet ne a routerre , ha ugy megy akkor a routerrel kell ugyködni, ha ugysem megy akkor valahol máshol kell keresni a hibát.

A Rák ellen az Emberért a Holnapért! - "..ez csak azt bizonyítja, hogy a Firefoxtól maximum a pöcsöd érzed nagyobbnak, de ugyanolyan hüje maradsz a számítógéphez..." by moonman

(#1383) GD válasza Batman (#1382) üzenetére


GD
őstag

hm, ez nem rossz ötlet szűkíteni a kört, köszi

(#1384) _Petya_


_Petya_
őstag

Üdv!

apache2-t telepítek, és azt szeretném megoldani, hogy a /var/www tartalma a hostname.dyndns.org/ , míg pl a username felhasználó /home/username/web könyvtára a hostname.dyndns.org/~username alatt jelenjen meg. Hogyan tudom ezt megcsinálni?

Petya

Fontos feladatot soha ne bízz olyan gépre, amit egyedül is fel tudsz emelni!

(#1385) escie válasza _Petya_ (#1384) üzenetére


escie
őstag

így futtasd az apache-t: apache2 -D USERDIR
ennek működnie kell, amennyiben jelen van a userdir modul...

a disztródban biztos van egy file, ahol beállíthatod, hogy az apache2-höz tartozó initszkript is így indítsa. például, nekem Gentoo alatt at /etc/conf.d/apache2 fájlban lehet megadni, mely paraméterekkel indítson.

I'm back, baby!

(#1386) GD


GD
őstag

ha több java futtatói környezet is van, hogy mondom meg a firefox-nak melyiket használja, vagy mi legyen az alapértelmezett java úgy általában?

(#1387) ngabor2 válasza GD (#1386) üzenetére


ngabor2
nagyúr

/etc/alternatives/java ahova mutat, az a default.
nomeg a mozilla-javaplugin.so ugyan ebben a kt-ban.

(#1388) dbius


dbius
veterán

Sziasztok!

Jelenleg Suse 10.1 van fent a gépemen. Van egy Leadtek pvr2000 hardveres tunerkártyám, amit szeretnék működésre bírni.

a problémám az, hogy kép van, hang nincs. Kerestem neten, olvastam, hogy ez vmilyen Blackbird kártya :F, meg hogy vmilyen patchet kell keresni alsahoz, és azt feltenni, és csak utána lesz hang is.

Sajna nem vagyok hatalmas linux guru, de ha tudna segíteni vki hogyan bírjam rá arra, hogy hang is legyen, azt megköszönném! :R

(#1389) Sianis válasza dbius (#1388) üzenetére


Sianis
addikt

Tvkártya hangkimenet átvezetése hangkártya line-in-ébe, majd azt kirakni hangszóróra sem működik, mert az bizony már nem szoftveres, hanem igencsak hardveres.

(#1390) dbius válasza Sianis (#1389) üzenetére


dbius
veterán

Hát, ahhoz akkor fabrikálni kéne vmilyen kábelt, mert a kártyán belül van a hangkimenet, nem a csatlakozósoron, és sima cd-re is ráköthető kábellel kell csatlakoztatni az alaplapi cd in csatira (ami a lapomon az integrált hangkártyán van).

de nem adom fel, keresgélek!

:R

(#1391) Sianis válasza dbius (#1390) üzenetére


Sianis
addikt

Sipi kollégával tárgyaltuk ezt a dolgot a napokban, ő azt ajánlotta, hogy inkább kábelezzek, mint a bus-on keresztül próbálkozzak. No, de attól még keresheted a megoldást...nem akarom elvenni a kedved.

Sianis

(#1392) Nedudgi


Nedudgi
aktív tag

Sokunknak meggyűlhetett a baja a skype linuxos változatával. Majdnem 9 hónap fejlesztés után új BETA verzió látott napvilágot: [link]

It took the computational power of three Commodore 64s to fly to the moon. It takes a 486 to run Windows 95. Something is wrong here. -- SC sig file UBUNTU - KDE - Rock'n'Roll

(#1393) dbius válasza Sianis (#1391) üzenetére


dbius
veterán

:R Ha netán jutok vmire, jelzem! (azt nem tudom, hogy tudnék ilyen kábelt készíteni, mert látni még nem láttam gyárilag ilyet)

(#1394) Sianis válasza dbius (#1393) üzenetére


Sianis
addikt

Szóval.

[link] Ez a kártyád igaz-e? Itt megvan a kivezetés a hátoldalon Remote felirattal. Ebbe csak egy jack-jack végű kábel kell egyik vége a Remote-be másik pedig a hangkártyád Line-in-ébe megy és kész.

Sianis

[Szerkesztve]

(#1395) dbius válasza Sianis (#1394) üzenetére


dbius
veterán

Igen, ilyen kártyám van.

hmmm. Az a remote az infra távirányító csatlakozójának a helye. Szted az funkcionál hangkimenetként is??? (ki fogom próbálni, de sztem nem fog menni vele)

:R a segítőkészségért!

(#1396) Sianis válasza dbius (#1395) üzenetére


Sianis
addikt

No! Látod mennyire este volt? :B Igen tényleg az, igazad van! :U

Akkor viszont merre van a hangkimenet? Távirányító meg bemenet van, a hangot meg nem keveri le egy kimenetre? Papíros mit is ír erről pontosan?

Sianis

(#1397) dbius válasza Sianis (#1396) üzenetére


dbius
veterán

Korábbi hsz-ban írtam, hogy magán a kártyán, tehát a nyákon van a hangkimenet (ugyanolyan, mint egy cd hátulján, vagy egy alaplapi cd in), és azt kell hozzákötnöm a hangkártya cd in bemenetére.

(megjegyzem hogy windóz alatt megy rendesen, csak linux alatt nincs hang, és erről olvastam, amit írtam, hogy ez vmilyen blackbird kártya, és kell hozzá alsa patch) de mindjárt keresek, és ha tudok linkelek vmit ;) (hátha jobban kihámozod belőle a lényeget mint én)

Ha lenne olyan kábel, aminek egyik vége ilyen cd-s bizb@sz lenne, a másik vége meg jack, akkor meg tudnám csinálni, amit mondtál, hogy a hangkártya aux-jába dugjam be, de én ilyet nem tudok csinálni, készen pedig még soha nem láttam...

(#1398) dbius válasza dbius (#1397) üzenetére


dbius
veterán

találtam egy ilyet: [link]

(#1399) Sipi válasza dbius (#1398) üzenetére


Sipi
addikt

Itt egy ősrégi topikot láthatsz, ergo valószínű, hogy az itt említett folt már benne van a jelenlegi verzióban.
Ha megnézed, ez nem az ALSA hangrendszer, hanem a video4linux driver. Nem ismerem a SuSE-t, hogyan működik, de ez a driver a kernel része. Device Drivers - Multimedia Devices, Conexant 2388x support. Ezt bekapcsolva (illetve modulba téve) választható, hogy ALSA-kompatibilis audió támogatása is legyen.

Az ilyen Linuxokon úgy szokott lenni, hogy ha felteszel egy kernelt, abba mindent belefordítanak. Szerintem Neked is fent lehet a drivere. Konzolban rootként add ki a modprobe cx88 parancsot! Ha nem ad hibát, akkor betöltötte. Elvileg a hangot is be kellene automatikusan tölteni, de menj biztosra: modprobe cx88_alsa.

Ez azt jelenti, hogy a hangkártyád mellett egy új hangkártya is lesz a gépben, a tuneredé. A normál hangkártya a nullás, ebből egyes lesz. Próbáld ki a szöveges-konzolos alsamixer programmal! alsamixer -c 0 a hangkártya, alsamixer -c 1 a tuner, ha működik. Ha ez utóbbi megy, akkor állítgathatsz rajta pár dolgot, többnyire felvételi (kimeneti) hangerőt, illetve felvételi forrást.
Ezután az adott programban nem a nullás, hanem az egyes eszközt kell megadni. Pl ha eddig /dev/mixer0 volt, akkor /dev/mixer1, stb.

Sipi

Mont-joie! Saint Denis! Je trépasse si je faiblis!

(#1400) dbius válasza Sipi (#1399) üzenetére


dbius
veterán

:R Megnézem, kipróbálom, és jelentkezem! (de lehet, hogy már csak köv. hét elején, mert holnaptól vasárnapig haver legénybúcsúja :DD)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.