Hirdetés

2024. április 23., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#28001) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Köszönöm szépen, a héten kiderül sikerül-e.

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#28002) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Egy problémám van még: eddig a Tplink routerem intézte a transmission seedelést, OpenWrt volt rajta. Fájlrendszer ext4. Most csatlakoztattam az usb-s merevlemezt a Xubuntus gépre. Látja is, de a transmission nem látja a rajta levő torrenteket, és újat se tud hozzáadni. Hozzáférés megtagadva... Fájlkezelőben minden eddigi cuccot mutat.
Megnéztem mit ír a chmod: root felhasználóval lett minden létrehozva rajta, a mostani felhasználóm viszont t620. Ha jól értelmezem, akkor át kéne vennem a régi felhasználótól a jogokat? Ha igen, hogyan?

Sikerült. sudo chown t620 /media/t620/mnt/ -R ;) Végre

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#28003) Victoryus


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Egy probléma megoldva, de van helyette pár másik: ha kilövöm a grafikus felületet, akkor kilövi a transmission-t is. Plusz a teamViewert is, bár itthon van putty-ssh. Igazából semmit nem gyorsított a fájlok mozgatásán ha kilőttem a gui-t, szóval az akár maradhat is. A transmission leírások szerint van transmission daemon, meg cli, de nálam egyik sincs. Igaz, hogy ezek a leírások kb 2016-17-esek, azóta meg sok minden változott.

Másik probléma: usb3-as merevlemez van usb3-as porton, de tetű lassú. Maximum 33MB/s másol a Xubuntus gép saját ssd-jére, wifin meg max 7MB/s. Na most ugyanez a hdd a win10-es Ideapad 330-on 80-100MB/s közti értéket tud. Most ez azért ilyen tetű lassú, mert a Xubuntu nem ismeri fel az usb3-at? Ez még usb2-nek is lassú.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#28004) CPT.Pirk válasza Victoryus (#28003) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

NTFS fájlrendszer van a külső hdd-n? Annak az írása lesz a gyenge pont szerintem.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#28005) Victoryus válasza CPT.Pirk (#28004) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

ext4-es. Közben másik topicban ajánlották a hwinfo-t. Úgy látom felismerte, hogy usb3, meg a hdd típusát is, régi Fujitsu. Mégis a hardver ennyire gyenge? Na még írok pár helyre.
Pozitívum, hogy mostmár 12MB/s tud letölteni, eddig az csak 3MB/s volt routerrel. Legalább valamiben van előrelépés. Még minidlnat teszek fel rá, ha a tv képes lesz akadás nélkül lejátszani róla akkor annak örülnék. Plusz ha megjön végre a dp-hdmi átalakító akkor még meglátom mennyire bírja a filmeket hardverrel.

[ Szerkesztve ]

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#28006) Plasticbomb


Plasticbomb
addikt

Probalom az OpenCLt mukodesre birni, most epp ubuntun. (BOINC/Claymore, egyik sem mukodik, nem talaljak a hardwaret.)

Ubuntu 18.10, kernel 5.0 generic, mesa 19 elvileg fenn van, vulkan es mesa opencl is. Ennek ellenere sem mukodik.
clinfo kimenet:

Number of platforms 1
Platform Name Clover
Platform Vendor Mesa
Platform Version OpenCL 1.1 Mesa 19.1.0-devel - padoka PPA
Platform Profile FULL_PROFILE
Platform Extensions cl_khr_icd
Platform Extensions function suffix MESA

Platform Name Clover
Number of devices 1
Device Name Radeon RX Vega (VEGA10, DRM 3.27.0, 5.0.0-050000rc8-generic, LLVM 9.0.0)
Device Vendor AMD
Device Vendor ID 0x1002
Device Version OpenCL 1.1 Mesa 19.1.0-devel - padoka PPA
Driver Version 19.1.0-devel - padoka PPA
Device OpenCL C Version OpenCL C 1.1
Device Type GPU
Device Profile FULL_PROFILE
Device Available Yes
Compiler Available Yes
Max compute units 64
Max clock frequency 1630MHz
Max work item dimensions 3
Max work item sizes 256x256x256
Max work group size 256
Preferred work group size multiple 64
Preferred / native vector sizes
char 16 / 16
short 8 / 8
int 4 / 4
long 2 / 2
half 8 / 8 (cl_khr_fp16)
float 4 / 4
double 2 / 2 (cl_khr_fp64)
Half-precision Floating-point support (cl_khr_fp16)
Denormals No
Infinity and NANs Yes
Round to nearest Yes
Round to zero No
Round to infinity No
IEEE754-2008 fused multiply-add No
Support is emulated in software No
Single-precision Floating-point support (core)
Denormals No
Infinity and NANs Yes
Round to nearest Yes
Round to zero No
Round to infinity No
IEEE754-2008 fused multiply-add No
Support is emulated in software No
Correctly-rounded divide and sqrt operations No
Double-precision Floating-point support (cl_khr_fp64)
Denormals Yes
Infinity and NANs Yes
Round to nearest Yes
Round to zero Yes
Round to infinity Yes
IEEE754-2008 fused multiply-add Yes
Support is emulated in software No
Address bits 64, Little-Endian
Global memory size 8573157376 (7.984GiB)
Error Correction support No
Max memory allocation 6858525900 (6.387GiB)
Unified memory for Host and Device No
Minimum alignment for any data type 128 bytes
Alignment of base address 32768 bits (4096 bytes)
Global Memory cache type None
Image support No
Local memory type Local
Local memory size 32768 (32KiB)
Max number of constant args 16
Max constant buffer size 2147483647 (2GiB)
Max size of kernel argument 1024
Queue properties
Out-of-order execution No
Profiling Yes
Profiling timer resolution 0ns
Execution capabilities
Run OpenCL kernels Yes
Run native kernels No
Device Extensions cl_khr_byte_addressable_store cl_khr_global_int32_base_atomics cl_khr_global_int32_extended_atomics cl_khr_local_int32_base_atomics cl_khr_local_int32_extended_atomics cl_khr_int64_base_atomics cl_khr_int64_extended_atomics cl_khr_fp64 cl_khr_fp16

NULL platform behavior
clGetPlatformInfo(NULL, CL_PLATFORM_NAME, ...) Clover
clGetDeviceIDs(NULL, CL_DEVICE_TYPE_ALL, ...) Success [MESA]
clCreateContext(NULL, ...) [default] Success [MESA]
clCreateContextFromType(NULL, CL_DEVICE_TYPE_DEFAULT) Success (1)
Platform Name Clover
Device Name Radeon RX Vega (VEGA10, DRM 3.27.0, 5.0.0-050000rc8-generic, LLVM 9.0.0)
clCreateContextFromType(NULL, CL_DEVICE_TYPE_CPU) No devices found in platform
clCreateContextFromType(NULL, CL_DEVICE_TYPE_GPU) Success (1)
Platform Name Clover
Device Name Radeon RX Vega (VEGA10, DRM 3.27.0, 5.0.0-050000rc8-generic, LLVM 9.0.0)
clCreateContextFromType(NULL, CL_DEVICE_TYPE_ACCELERATOR) No devices found in platform
clCreateContextFromType(NULL, CL_DEVICE_TYPE_CUSTOM) No devices found in platform
clCreateContextFromType(NULL, CL_DEVICE_TYPE_ALL) Success (1)
Platform Name Clover
Device Name Radeon RX Vega (VEGA10, DRM 3.27.0, 5.0.0-050000rc8-generic, LLVM 9.0.0)

ICD loader properties
ICD loader Name OpenCL ICD Loader
ICD loader Vendor OCL Icd free software
ICD loader Version 2.2.11
ICD loader Profile OpenCL 2.1

Hivatalosan 18.10re nem megy fel az amdgpu-pro csomag, de e szerint egy edittel megoldhato.

Viszont ahogy megyek rajta vegig, van egy pont, ahol vagy valami hianyzik, vagy csak ennyire hianyos a tudasom, hogy nem latom, hogy mi lenne a lepes ott.

Egesz pontosan ezutan:

the I edited the file DEBIAN/preinst and set the following:

if [ "$VERSION_ID" != "18.10" ] ; then

eloszor kicsomagolja a deb-et, amikor ugyanezt vegre akarok hajtani, terminal visszaad egy errort, hogy adjak meg egy kimeneti mappat, megadom /tmp/amd, majd utanna szerkesztem a preinst filet, de o itt ezzel a parancssal lep tovabb: dpkg-deb -b edit /var/opt/amdgpu-pro-local/amdgpu-core_18.50-708488_all.deb
majd utanna installalja. De arrol nincs szo, hogy rakja vissza a szukseges formatumba. (Option 2 Ez az a resz, ahol nekem valami kimarad, mert meg nem olvastam rola...)

UI(egyertelmuen Option 2, a -b kapcsolo az amit keresek, de ettol meg ugyanugy at kell nyalaznom.

[ Szerkesztve ]

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#28007) Lenry


Lenry
félisten

megjelent az 5.0-s Linux kernel

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#28008) Frawly válasza Victoryus (#28003) üzenetére


Frawly
veterán

A transmissiont el lehet indítani daemon módban, akkor a grafikus felület kilövése nem érinti:
transmission-daemon

Ezt külön kell feltenni, nem a transmission csomaggal, hanem a transmission-cli csomaggal.

A jogosultságokat úgy kell megoldani, hogy saját tulajdonba veszed a HDD-n a fájlrendszereket (egész partíció). pl.:
sudo chown felhasználód /hdd/csatolási/pontja

(#28007) Lenry: már be is röffentettem Arch Testingből. Semmi változást nem tapasztalok a 4.20-hoz képest, se javulás, se bug nem jelentkezett eddig. Nem is csoda, mert az 5.0 egy átszámozott 4.21. Emiatt kár is volt átnevezni. Új főverziót akkor kéne kezdeniük, ha komoly, koncepcionális változás van, vagy az egészet újraírják.

[ Szerkesztve ]

(#28009) vargalex válasza Frawly (#28008) üzenetére


vargalex
félisten

Tegnap este óta a core-ban van már.

Alex

(#28010) Frawly válasza vargalex (#28009) üzenetére


Frawly
veterán

Wow, akkor nagyon gyorsak voltak. 1-2 nap szokott kelleni, mire a Testing vagy Staging tárolóban megjelenik az új stable kernel, és ezután általában 1-2 hét, mire a Core tárolóban is megjelenik. Szerintem nem kerneltől vagy felfedezett bugoktól függ, hanem inkább akkor, hogy mikor érnek rá a kerneles csomagfenntartók.

(#28008) Frawly: sudo chown felhasználód /hdd/csatolási/pontja -R

Lemaradt a hozzászólásból az -R kapcsoló.

[ Szerkesztve ]

(#28011) Siriusb válasza Frawly (#28008) üzenetére


Siriusb
veterán

Lehet előbb-utóbb követik a Chrome által elindított lavinát, s minden egyes kiadásnál a verziószámban ugranak egy "nagyot".

(#28014) Plasticbomb válasza Plasticbomb (#28006) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Rajottem. ugyan kozben fedora29n vagyok megint (ugyetlenkedek), de rajottem. ROCm kell, rocm-dev package. Az alap mesa opencl driver opencl1.1et ismer, de meg azon is elhasal, szal hasznalhatatlan.

Most mas problemaba utkoztem. Fedoran felraktam mesa19et, kernel 5ot, llvm9et, most raknam fel steamet, s lutrist, de mindketto downgradelni akarja acsomagokat, amiket vegre felugyeskedtem. Hogy tudom felulirni a downgrade-et?

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#28016) bambano válasza s1999xx (#28015) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

az ilyesmit illik bejelenteni a hibakezelő rendszeren keresztül.
legyen benne néhány keresett, jól megválasztott jelző is.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#28017) emvy válasza s1999xx (#28015) üzenetére


emvy
nagyúr

A sudo a korrekt megoldas arra, ha superuser jogot akarsz kerni. Megis mit varsz? Ha passwordless sudo-d van, akkor hajra.

while (!sleep) sheep++;

(#28018) Plasticbomb válasza Plasticbomb (#28014) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Ez is mindegy, kitalaltam: rpmrebuilder

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#28021) Jester01 válasza s1999xx (#28020) üzenetére


Jester01
veterán

Ha rendesen be van konfigurálva a sudo akkor semmi bajod nem lesz tőle. Alapvetően nem arra való, hogy boldog-boldogtalan korlátlanul root jogokat kapjon (ezzel csak a biztonsági rést növeli). Konkrétan be kellene állítani ki melyik parancsot futtathatja rootként.

Jester

(#28023) Jester01 válasza s1999xx (#28022) üzenetére


Jester01
veterán

Szerintem ha n+1 admin tudja a root jelszót az kisebb biztonsági rés mintha n+1 felhasználó jelszavával lehet root jogot kapni. Kezdve azzal, hogy az az 1 root jelszó feltehetőleg felelősen megválasztott erős jelszó amit senki sehol máshol nem használ míg a saját jelszavukat tetszőlegesen bénára állíthatják és millió helyen használhatják tehát máshonnan is megszerezhető.

Jester

(#28024) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Üdv!

Van két iptables szabályom az OUTPUT chainben, azonban nem igen akarnak úgy működni, ahogyan én szeretném.

0 0 ACCEPT all -- * tun0 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 owner UID match 1069
0 0 DROP all -- * !lo 0.0.0.0/0 0.0.0.0/0 owner UID match 1069

Adott az 1069 UUID-jú user, aminek megjelölöm minden csomagját, és routeolom a forgalmát VPN-re. Gyakorlatilag ez alapján próbálkoztam: [link]

Viszont akármit csinálok, mindig a DROP rule alkalmazódik, hiába van a tun0 előbb. Úgy tudtam, hogy mindig az első rule számít. Vagy nem?

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#28025) Frawly válasza Plasticbomb (#28014) üzenetére


Frawly
veterán

A Steamet, Lutrist tárolókból telepíted? Mert egyébként a dnf-nek van --skip-missing kapcsolója, amivel figyelmen kívül hagyja a függőségeket, szerintem ennek hatására a downgrade-et sem erőlteti.

Vagy ha sehogy nem megy, megengeded neki a downgrade-et, majd mikor feltelepítetted ezt a kettőt, újra upgrade-eled ezeket a csomagokat manuálisan.

Az OpenCL-hez sajna nem értek, nem tudom mi kell hozzá, hogy a legújabb verzió menjen.

(#28026) Frawly válasza s1999xx (#28015) üzenetére


Frawly
veterán

Valóban furcsa, hogy egy ilyen bepróbálkozik, de annyira azért nem gáz. Nyilván nem Jézus Krisztus futtatta az inxi-t, meg nem magától futott le cronból vagy systemd szervizből, hanem valaki kíváncsi volt valamire, és elindította. Na, ő a felelős, meg aki az inxi csomagot telepítette.

(#28028) Plasticbomb válasza Frawly (#28025) üzenetére


Plasticbomb
addikt

Az a baj, akkor meg le akarja szedni a steamet, de majd kesobb probalkozom vele megint. Mara mar eleg volt, inkabb jatszanek egy kicsit.

--skip-broken amire te gondolsz, nem?

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#28029) Victoryus válasza Frawly (#28008) üzenetére


Victoryus
addikt
LOGOUT blog

Nem működik így se,hiába vettem a saját tulajdonomba. A minidlna mind pendrive, mind usb-s merevlemez esetén permission denied hibát dob. Pedig most az ssd-n levő meg az usb-s eszközökön levő cuccoknak is én vagyok a tulaja, bármelyik fájlt is nézem.
Fstab-ban nem kell még pluszban valamit beállítani?

Eladó Lego: 42139 All terrain vehicle

(#28030) Mr Dini válasza Mr Dini (#28024) üzenetére


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Ez az iptables ilyen nehéz, vagy épp triviális? :D Sajnos azóta is a hajamat tépem megoldás után kutatva, de eddig semmi érdemlegeset nem tudtam kiötleni, ami segíthetne.

Köszönök bármilyen jellegű tanácsot, ha esetleg van valakinek! :R

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#28031) Jester01 válasza Mr Dini (#28024) üzenetére


Jester01
veterán

Ha a DROP-ot kiveszed akkor jól működik? Hogyan ellenőrizted, hogy ez a baj? Nem lehet, hogy már a mangle/routing is rossz?

Jester

(#28033) sonar válasza Mr Dini (#28024) üzenetére


sonar
addikt

Azt ugye tudod, hogy előbb a mangle táblában meg kell markolnod a csomagokat
És utána a leírásban ott volt egy script a mark-olt csomagokhoz a routing állitásához

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#28034) Frawly válasza Plasticbomb (#28028) üzenetére


Frawly
veterán

Nem a skip-brokenről, hanem a skip-missing-ről beszélek. De legrosszabb esetben megengeded neki, hogy leszedje a Steamet. Tudom, bosszúság, mert törlődik a sok giga játék is. Én egyébként ezért nem szeretem a Fedorát, idióta tárolókiosztás, csak félrolling, és a csomagkezelője sem a legjobb. Archon, Ubi-Debi-vonalon a csomagkezelők simán tudják, hogy nem foglalkoznak a függőséggel és nem kényszerítenek downgrade-re.

Egyébként ezért népszerűek az Arch alapú disztrók:
1) frissek (ezen a ponton már az Ubi és társai nem tudnak versenyezni)
2) nincs velük az a mizéria, mint a többi disztróval, mivel a csomagolók nem adnak hozzá semmihez semmi extrát, nincs semmi saját szájíz szerint bonyolítva, nonfree-sítve, saját disztrópatchekkel hackelve, különösen igaz ez a pure Archra. Csak felteszed, megy, friss, nem ütközik teljesíthetetlen verziófüggőségekbe semmi, nem kell külső tárolózni, stb..

(#28035) Mr Dini


Mr Dini
addikt
LOGOUT blog

Mangle. marking, routing rendben megy. A szabályt kivéve remekül megy a user forgalma a VPN-re.

És az OUTPUT chain-be megy, mert a DROP esetén, ami az OUTPUT-ban van is látom kérések esetén, hogy mennek oda csomagok. A kérdés csak, hogy miért a DROP kapja el.

Hogy hívják az éhes horgászt? Gyere Pista, kész a kaja!

(#28036) Dißnäëß válasza Mr Dini (#28035) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Hátha ez segít, a sorrendiség fontos. Alapból ezeken az "állomásokon" mennek át a csomagok, iránytól függően, illetve nyilván default-ból minden nyitva + amikor csak chain-t nevezel meg, tábla nélkül, akkor az a filter táblán operál (mindaddig, míg az adott lánc filter-ben értelmezett, például PREROUTING lánchoz hiába adsz szabályt hozzá filter-en, hibát dob, ő a nat-ban és a mangle-ben értelmezett).

Egyébként meg igen, a szabályok egy adott chain-en belül sorrendiség alapján haladnak előre, szabályról szabályra vizsgálja a kernel, az adott szabály érvényes-e a csomagra, ha igen, annak megfelelően kezd vele valamit, ha nem, lépteti a következőre. Ha egy szabály sem illett a láncban egy adott csomagra, a lánc policy-nak megfelelően dobódik, vagy kikerül a láncról, vissza a fő láncra, ahonnan meghívódott a "custom" (saját) lánc.

Mint egy futószalagon és ami csomagra érvényessé válik egy szabály, azt leveszi a "futószalagról" és már nincs rajta többé (kivéve mondjuk egy log-olós szabály lánc, ami a log-olást elvégzi úgy a csomagra, hogy közben a csomagot nem mozdítja el erről a futószalagról).

Én amúgy sosem támogattam a DROP-ot, szerintem sokkal biztonságosabb és emberi hibát elkerülőbb, ha nincs DROP-od a lánc végén, ellenben a lánc policy-jét állítod DROP-ra. Valahogy butabiztosabb, de ezt csak lezárásra értem, ha menet közben kell okkal DROP-olni valamit egy viszonylag megengedő láncban, jó a DROP.

Egy piszok egyszerű ultraalap mókán szemléltetve:

iptables -A INPUT -i lo -j ACCEPT
iptables -A INPUT -m state --state RELATED,ESTABLISHED -j ACCEPT
iptables -P INPUT DROP

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#28037) Dißnäëß


Dißnäëß
veterán

Esetedben Te bal lentről indulsz, localhost-ról, local process-ből és felfele haladsz.

Az OUTPUT több táblában is szerepel, tábladefiníció nélkül megadva a filter táblában lévő része van értelmezve és annak megfelelően ott machinálsz.

A baj ott lehet, hogy X user kimenő csomagját ha Te VPN-be akarod áttolni és ez magáról a tűzfal gépről származik, ami ha jól értem, így van, azaz localhost-ról származik a csomag (!), akkor a filter tábla OUTPUT láncán átmegy, abba meg betettél egy DROP-ot, persze, hogy fogja.

Kiszedném ezt a DROP szabályt és inkább egy ilyen UUID-el létrehoznék OUTPUT-ban egy ACCEPT szabályt, DROP-ot pedig nem is tennék a lánc végére, szerintem kevésbé szerencsés megoldás, inkább a lánc policy-jét érdemes DROP-ra állítani és automatikusan dob mindent, ami nem felelt meg 1 szabálynak sem (vagy még mindig a láncon maradt).

Ha a szomszéd, melletted lévő gépről jönne a csomag és így kéne mennie tovább másik interfészre, akkor a csomag kihagyja localhost-ot és source/destination nat mellett machinálni a FORWARD láncokkal is, azokban szűrni (mondjuk policy DROP-ra itt is és akkor ütsz a pajzson egy lyukat, de az alapvetően mindig dob mindent, illetve a vissza iránynak is a válaszcsomagok érdekében ütni egy ACCEPT-es szabállyal lyukat és szűrted az átmenőt is). FORWARD-nál arra érdemes ügyelni, hogy kétirányú, tehát ott van -i és -o is értelmezve, míg egy INPUT chain -o eth0 -ra például elhasal, akárcsak egy OUTPUT a -i -re.

Itt mégegy.

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#28038) Jester01 válasza Dißnäëß (#28037) üzenetére


Jester01
veterán

A probléma szerintem ott lesz, hogy a szűrést a POSTROUTING-ba kellene tenni mivel a kimenő interfészre van benne a szűrés azt pedig a routing állítja be (a második, mivel az első még nem látja a jelölést).

Jester

(#28039) Dißnäëß válasza Jester01 (#28038) üzenetére


Dißnäëß
veterán

Meglátjuk. Reméljük. :D

Lá lá lá lá lááá lááá.. Lá lá lá lá lááá lááá .. Lá lá lá lá lááá lá lááá lá lá lá lááááá láááá

(#28040) Frawly válasza Siriusb (#28011) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem az verziószámozást meg kéne változtatni a kernelnél.

Át kéne térni az év.hónap.alverzió, vagy év.hét.alverzió verziószámra. Persze ez már utólag zavaró lenne, de ha minden kiadásnál így csinálták volna, akkor most tartanánk a 1.9.3.1 kernelnél (2019. március, 1. patchel ellátott verzió, azaz a mostani 5.0.1). Persze ehhez a legelső kernelnek is 0.1.9.0-nak kellett volna, hogy legyen (1991. szeptember, nem patch-elt verzió).

De az is igaz, hogy a múltban is mindenféle eltérő koncepció mentén számozták.

Ez az év.hónap azért is jó, mert amikor valaki benyögi sok év után, hogy X.Y.Z verziót használ, akkor lehetne azonnal tudni, hogy milyen régi. Ahogy a 6.06-os Ubinál is látni, hogy 2006 júniusában jött ki, a 14.04 meg 2014 áprilisában.

(#28041) bambano válasza Frawly (#28040) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"akkor lehetne azonnal tudni, hogy milyen régi.": miért, te most nem tudod? :P

Linusnak 20 ujja van a két kezén meg a két lábán, ergo x.21-nél reset(21) és inc(x) van.

[ Szerkesztve ]

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#28043) Frawly válasza bambano (#28041) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, így is ki lehet deríteni, weboldalakon meg archív kiadási megjegyzések alapján. Csak a rák akar állandóan nyomozgatni, bőven jó lenne, ha a verziószámból meg lehetne azonnal állapítani. Most komolyan, te utánanézés nélkül fejből tudod, hogy a 3.5-ös kernel mikor jött ki?

Ez a 20 ujja van Linusnak csak humor volt. Igazából csak nem szerette volna, ha 4.5345634454.34532459321432984732 lenne a verziószám. Idejét látta, hogy ha már valami 4 millió kódsor változott, meg 2-3 év alatt kijött 20 alverzió, akkor az újabb kernel új főverzióval jöjjön ki.

De már számozták mindenféle szisztéma szerint a kerneleket. Nem is olyan régen, pár éve még az ment, hogy a páros alverziók voltak a stabilak, a páratlanok a dev ágak. Ez még a 2.4 és 2.6 korszakban volt.

De a legjobban azt a verziószámozást utálom, amit Knuth csinál, hogy a π-t és az e-t közelíti egyre jobban a verziószám. Na az aztán teljesen átláthatatlan, hogy hányadik verzió, melyiknél újabb, mikor jött ki. Meg az is nagyon láma, mikor ilyen 10 éve fejlesztett szoftvernél 0.0.0.9.8 pre-alfa-gamma-teta-test-dev verziónál tartanak (pl. Double Commander), mert sose tekintik a szoftvert késznek (1.0 stable). Vagy a másik véglet, amit a Google csinál, hogy 2008-ban indult a Chrome, és már kint van a 94534543243432. verzió belőle, mert minden 6 hétben kijön egy, ha kell, ha nem, csak azért, hogy növeljék a verziószámot és úgy látszódjon, hogy milyen nagy történeti múlt van mögötte, annak sincs egy deka értelme sem.

[ Szerkesztve ]

(#28044) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!

Felmerült egy kérdés másik topicban, valaki le tudná írni, hogy ez megvalósítható-e futó rendszeren, adatvesztés nélkül?
[link]

Köszönöm előre is!

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#28045) Flowtation


Flowtation
őstag

Sziasztok!

Felmerült egy kérdés másik topicban, valaki le tudná írni, hogy ez megvalósítható-e futó rendszeren, adatvesztés nélkül? OMV-ről (debian alapú) van szó.
[link]

Köszönöm előre is!

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#28046) Vladi válasza Flowtation (#28044) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Ne vedd rossz néven, de neked nem.

Ez a hosszú név ez sima automatikusan adott név, elvileg valamilyen automount szolgáltatás csinálja.
Leállítod a démont ami használná, lecsatolod, átnevezed, jogosultságot beállítod, fstabba beteszed, felcsatolod, démonba megadod az új elérési utakat - ha ételmes a kliensed, akkor újra se kell hesselni, deasevészes.

Ez egyébként egy 10 perces processzus, de ha ott tartasz, hogy ehhez howto kell, akkor inkább ne fogj bele, ert csak összezavarodsz.

Jóvanazúgy. :DD

Ne sértődj meg, nem rosszat akarok neked. Vagy úgy hagyod, kicsit beleásod magad a témába és utána fogsz neki, vagy hagyod a fenébe és alkalmazkodsz a helyzethez.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#28047) Plasticbomb válasza Frawly (#28034) üzenetére


Plasticbomb
addikt

--skip missing nem mukodik, most volt erkezesem kiprobalni.

Amennyire tetszik elsore a fedora, annyira buko, ha ennyire vaskalapos.

ArchLinux, Star Citizen, Subnautica+BZ, ASTRONEER, Grounded, DRAG, VOLCANOIDS, Space Engineers, Elite:Dangerous, Beyond Blue (TK-Glitch Proton)

(#28048) Flowtation válasza Vladi (#28046) üzenetére


Flowtation
őstag

Köszönöm a választ! Ma nekiültem és megcsináltam. Valóban nem volt nehéz, kellett figyelni, de sikerült. Nem tudom miért gondoltam, hogy bonyolult, írhattam volna a kezdő topicba is. Ellenőriztem trans remoteban is, a Libreelec-nek pedig nem számított, sőt meglepő de a winnek se.
Itt van:
[link]

Nem sértődtem meg, sőt! Ügyesen rávettél a tanulásra. :) :R

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#28049) Vladi válasza Flowtation (#28048) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Zsír, örülök, hogy sikerült és tanultál. :R

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#28050) borix


borix
őstag

Üdv.Egy régi Core 2 Duo gépen integrált videó kártyával föltettem az Ubuntu Mate és a Linux mint Mate verziókat.
Az oldalakon lefelé,felfelé görgetéseknél képernyő középső részén 2/3 kereszteben egy hajszálvékony nem egyenes vonal fut.
Lehet ezzel kezdeni valamit?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.