Hirdetés

2024. április 19., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#151) föccer


föccer
nagyúr

Halló mindenki.

Kérdésem lenne, hogy létezik-e olyan progi, ami linux alatt azt tudja mint az win-es everest?
Ha létezik, akkor honnan tudnám letölteni <azon kívül, hogy a linuxportálról>

Thx.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#152) Gulliver válasza föccer (#151) üzenetére


Gulliver
tag

Van valakinek egy felesleg pcworld-ös, vagy hasonló használható linux telepítő CD-je. suse, mandrake vagy gentoo.

Big and small in one time...

(#153) zLegolas válasza föccer (#151) üzenetére


zLegolas
őstag

Ha elmondod, mifene az az Everest, talán több sikerrel jársz...

Én normális vagyok! Megmondták a hangok is a fejemben!

(#154) Out válasza föccer (#151) üzenetére


Out
addikt

Letezik, az a nevuk, hogy: lspci, lsusb, dmesg..... :o)

mod: Jah, igen, nem kell letoltened sehonnan, mert alapbol a rendszer reszei :oD

[Szerkesztve]

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#155) ngabor2 válasza föccer (#151) üzenetére


ngabor2
nagyúr

egész konkrétan mire vagy kiváncsi? sajna összefoglaló (keret)programról én se tudok, de amiket az everest (leánykori nevén aida32) tud, azt mind meg lehet találni. a /proc kt nézegetését javaslom, de csak óvatosan.

(#156) dr_strange válasza ngabor2 (#155) üzenetére


dr_strange
senior tag

létezik ilyesmi, régebben próbálta, az a neve, hogy powertweak-gtk

nem tudom, most hol tart a fejlesztése

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#157) dr_strange válasza dr_strange (#156) üzenetére


dr_strange
senior tag

illetve tartozik hozzá egy powertweakd nevű alap, a -gtk az csak egy frontend

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#158) föccer válasza ngabor2 (#155) üzenetére


föccer
nagyúr

Egész pontosan egy linuxos rendszert futtató számítógép alaplapjának Chipszet-jére vagyok kíváncsi. Azért, mert valszeg meghalt az alaplapon valami ic, amitől átkozottul recseg a hangkártyán kijövő zene.

Sajnos ez a számgép egy spéci berendezésben van benne <kocsmai pénzbedobálos zenegép>, amit meg kellene szerelnem, hogy eladható minőségben játsza le a zenét.

A bajom az hogy:

1: semminemű linux ismeretem nincs <könnyen áthidalható probléma>
2: nincsen meg a zenegépet kezelő szeftver telepítője. <nem áthidalható probléma>
3: A kezelő szoftver csak bizonyos csipszettel hajlandó működni.
4: Még a linuxot sem tudom újrarakni, mert 2 pont; 1 pont

Tehát úgy kellene kicserélnem az alaplapot, hogy a linux lehetőleg észre se vegye.

Mivel az alaplapot szemrevételezéssel nem tudom beazonosítani <se márkajelzés, se tipusjelzés>, így maradna a szoftveres azonosítás. Ehhez kellene nekem valami progi.

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#159) ngabor2 válasza föccer (#158) üzenetére


ngabor2
nagyúr

akkor első körben egy lspci kimenetet néznék. ebben kellene lennie minden pci-hoz kapcsolódó eszköznek, pl. a hangkártyának, meg az azt vezérlő chipsetnek is.

(#160) föccer válasza ngabor2 (#159) üzenetére


föccer
nagyúr

oksa, megköszönöm a segítségedet.

Elmegyek, lefuttatom <megpróbálom lefutattni :)> a kért infókat Hogy hogy hozom el azt még nem tudom, mert sem fdd, sem usb, semmi printer, meg semmi :(

Az megoldás lehet hogy felteszek egy fdd-t a lapra, és arra txt-ben mentem a ispci kimenetét?

Pontosan hogyan néz ki a konzolos utasítás <lunux kiezdöknek topik rulez :)>?

lspci > a:\info.txt ?
DOS-ban így nézni ki, de konzolban? :F Azt sem tudom, hogy milyen linux van fent :(


[Szerkesztve]

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#161) ngabor2 válasza föccer (#160) üzenetére


ngabor2
nagyúr

ennél cifrább, először a floppyt kellene mountolni... de ha van egy normálisabb fényképező, akkor lefotózod, és annyi ;)

(#162) T. Almeida válasza Out (#154) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Azért a lspci és társai közel se ad mindig pontos leírást az eszközről.

Pl. az nVidia kártyámra azt írja ki, hogy nVidia Corporation: Unknown device 00fd (rev a2), az everest pedig a pontos típusát is...

[Szerkesztve]

(#163) föccer válasza ngabor2 (#161) üzenetére


föccer
nagyúr

per pill telefonom sincs, nemhogy fényképezöm :O

a mountról hallottam már valamit.

szal, hogy a láma hülyegyerek is megértse:

Floppy feltesz, gép bekapcsol.
<ctrl>+<alt>+F2

Eddig már értem. Mi van ezután?

Ha zavaró a lámaságom a topikba, akkor folytassuk privátban?

:R

Ha nagy leszek meghálálom :)

Építésztechnikus. Építőmérnök.

(#164) Necc


Necc
addikt

üdv.
valami add2domain nevű scriptet kellene csinálnom, mint órai feladat, de nem tudom pontosan megírni. valaki segítene?

A lényeg annyi lenne, hogy az ''add2domain <username>'' parancsra felveszi a <username> felhasználót, létrehozza neki a /home/<username> könyvtárat 755 jogokkal, majd felveszi sambauser-ként is <username> felhasználónévvel és <username> jelszóval.

#!/bin/bash
adduser ...
smbpasswd -a ...

eddig jutottam.
Segítséget köszönöm :R

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#165) Out válasza T. Almeida (#162) üzenetére


Out
addikt

Nyilvan nem, de azert gondolom hogy a pciutils csomagod is legalabb olyan regi mint az everest, ugye? :o) Mert az am ugy eleg hulyen nezne ki, hogy a legujabb everestet hasonlitod egy 5 eves pciutilshoz :o)

[Szerkesztve]

Commodore Plus/4 --- Személyi számítógép beépített profi szoftverrel

(#166) ngabor2 válasza föccer (#163) üzenetére


ngabor2
nagyúr

no, most tértem vissza ide...

szóval konzolon root-ként belépsz (remélem a root jelszót azért tudod ;)), a meghajtóba beteszel egy floppyt, majd (ha nincs /mnt/floppy)
mkdir /mnt/floppy
mount /dev/fd0 /mnt/floppy

ha nincs olyan, hogy /dev/fd0, akkor lehet, hogy /dev/floppy, vagy /dev/fd0h1440 néven van. esetleg MAKEDEV floppy

utána lspci > /mnt/floppy/lspci.txt

(ma már nem hiszem, hogy be fogok nézni a topikba, remélem boldogulsz, vagy valaki segít. ha elakadnál, számom az adataimnál, hívj nyugodtan ;))

(#167) Rapid válasza Rapid (#139) üzenetére


Rapid
aktív tag

Tehát kinek milyen tapasztalata van faxmodemek linuxxal való együttműködését illetően?

(#168) ReJim


ReJim
őstag

van egy traxdata (icsi csipes) 2.0-ás memóriakártya olvasóm amit nem szeret a pingvin. vagyis felismeri, de mindenféle partició olvasási hibába ütközik, és minden memóriakártyát 1gigabájtosnak lát. (találtam egy eredeti pdf leírást, a gyártótól, de eddig azzal sem jött össze)
viszont most eszembe ötlött, hogy az alaplapom csak 1.1es usb-s. ez zavarhatja ennyire? vagy azért hibázik mert hiányzik valami a kernelemből (mint kiderült a leírás szerint)?

</end.?>

(#169) ngabor2 válasza ReJim (#168) üzenetére


ngabor2
nagyúr

a legtöbb kártyaolvasó működik 1.1-es usb-ről is. ha más usb-s háttértár megy (pl. pendrive) a gépről, akkor ennek is kellene. az usb_storage modul kivételével/visszatöltésével próbálkozz, nekem az oldotta meg hasonló problémáimat. nomeg a /var/log/messages erős nézegetése az eszköz csatlakoztatásakor (nem a kártya bedugásakor, mert azt nem mind érzékeli).

(#170) T. Almeida válasza Out (#165) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Jogos :DDD
Igazad van.

(#171) Jester01 válasza T. Almeida (#162) üzenetére


Jester01
veterán

Nagy ügy. A numerikus azonosítót úgyis megmondja. Azt meg már megnézheted magadnak a neten, ha nem ismeri. Ehhez egyébként windowson sem kell everest, a registryben benne van.

A kérdezõnek javaslom még a dmidecode parancsot, ezt viszont nagyobb valószínûséggel kell külön telepíteni mivel alapból nem szokott lenni. Viszont megmondja az alaplap típusát, nem csak a chipsetet. (mármint ha jó a bios)

Jester

(#172) T. Almeida válasza Jester01 (#171) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Üdv.,
:R
Igen, tényleg rákerestem a gugliban és megtaláltam! Igen, ide tényleg érdemes jönni tanulni, többet nem írok hülyeséget :) Kössz!

(#173) lajo


lajo
senior tag

Sziasztok!
Amim van:
-xp
-10gb partíció ezen csak a rendszer van meg pár kisebb program+egy nagy amin a filmeket nagyobb játékokat tartom
Amit szeretnék:
-Linux és xp együtt-xp-n játszani, linuxal tölteni, netezni msn-ezni(már ha lehet)
-xp-n játszani

Kérdés és nem tisztra dolgok:
-úgy tudom, hogy a linux az nem megy rá ntfs-re.Ha nem akkor a nem leformázandó nagyobb partíciómon lévő filmeket stb le lehet játszani?
-Van linuxra msn?tűzfal mennyire kell hozzá?

Előre is köszönöm :R

(#174) Jester01 válasza lajo (#173) üzenetére


Jester01
veterán

-úgy tudom, hogy a linux az nem megy rá ntfs-re.Ha nem akkor a nem leformázandó nagyobb partíciómon lévő filmeket stb le lehet játszani?
Igen, ntfs-t tud olvasni a linux.

Van linuxra msn?
Van. amsn, gaim ...

tűzfal mennyire kell hozzá?
Beépített tûzfal van (iptables).

Jester

(#175) lajo válasza Jester01 (#174) üzenetére


lajo
senior tag

Külön partícióra kell telepíteni vagy mehet az xp mellé?
A SUSE-ra gondoltam.

(#176) T. Almeida válasza Jester01 (#174) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Kis kieg.:
A beépített tűzfalat firestarter-rel lehet nagyon könnyen konfigolni.

XP/Linux közös adatterületnek célszerű FAT32-t használni.

(#177) lajo válasza T. Almeida (#176) üzenetére


lajo
senior tag

:R majd még valszeg kérdezek de most láttam a linux kezdőknek topikot lehet hogy majd ott.
csá

(#178) T. Almeida válasza lajo (#175) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Külön tedd fel, a linuxot mondjuk ext3-ra.
GOndolom az xp NTFS-en van.

(#179) lajo válasza T. Almeida (#178) üzenetére


lajo
senior tag

nem tudom mi az az ext3 :B
igen az xp azon van de mindenképpen újratelepíteném, csak gondoltam mellé küldök még egy linuxot is

(#180) T. Almeida válasza lajo (#179) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Kis leírás: [link]

Ha én lennék a helyedben, akkor csinálnék egy 10 gigás XP partíciót (NTFS), egy 10 gigás linux partíciót (ext3), a többit pedig FAT32 partíciókra bontanám.
És nem SUSE-t tennék fel, hanem Ubuntut.

(#181) ReJim válasza ngabor2 (#169) üzenetére


ReJim
őstag

de ez a xar minden disztriben ugyan azt csinálja, pedig kompatibilis, elvileg...
[link]

valamint valaki nem tudna valéami infóval szolgálni, hogy megoldható-e, hogy bebootoljak a memóriakártyáról? :U (lap támogatja, észreveszi, csak eddig még nem tudtam semmit sem bootolni róla)

</end.?>

(#182) Sianis válasza ReJim (#181) üzenetére


Sianis
addikt

Megoldható persze... Ha felismeri, be van mountolva, és írható is, akkor grub-install (eszközneve) , ez hdd-nél pl hda vagy hdb, ugyanígy megadva neki más médiumot, felteszi rá magát, és ha a géped tud róla bootolni, akkor illik is neki bootolni róla. Legalábbis így lenne logikus...

(#183) Necc


Necc
addikt

Hali.
Gyorsválasztszeretnék:
/etc/fstab -ban mi a fat32 fájlrendszer pontos típusa?
Debian-ra.

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#184) ReJim válasza Necc (#183) üzenetére


ReJim
őstag

próbáld a vfat-ot, szerintem ott is az...

</end.?>

(#185) Necc válasza ReJim (#184) üzenetére


Necc
addikt

Megtaláltam, msdos a neve, vagy vfat, vagy autofs, de így se tudtam bemountolni. egy raid/sata vezérlő pata részén van, mint master, van még itt egy sata-s vinyó is, azt szépen felismeri. mint sda, de a másik vinyót nem hajlandó (sdb,sdc,sdd,hdb,hdd jöhetett volna még szóba), a hda/hdc optikai egységek.

Yo momma's so FAT she can save files bigger than 4GB!

(#186) Vilmoskorte válasza T. Almeida (#180) üzenetére


Vilmoskorte
tag

Ha én lennék a helyedben, akkor csinálnék egy kis swap particót is, mondjuk 256 megásat. Nem árt az:) A suse is teljesen jó, persze ma nagy divat az ubuntu.

(#187) Sianis válasza Vilmoskorte (#186) üzenetére


Sianis
addikt

Nem divat az Ubuntu, hanem kezdőknek nagyon jó kis Linux! Sok alapprogram azonnal van, és friss!

(#188) T. Almeida válasza Vilmoskorte (#186) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Eegen, a swapot kifelejtettem :D:B

(#189) Rapid válasza Rapid (#167) üzenetére


Rapid
aktív tag

Hol lelhető még ilyen?
Továbbra is keresek hardware-es faxmodemet, pci-os kell, nem winmodem!!!

(#190) Jester01 válasza Necc (#185) üzenetére


Jester01
veterán

Ha master, akkor hde-t próbáld. Illetve nézz bele a /proc/partitions és a /proc/devices fájlokba no meg a syslogba.

Jester

(#191) GD


GD
őstag

thunderbird fordításban jártas valaki?
''cannot open display'' error..
a magyar 1.5ös verzió lenne a cél

(#192) zsoi


zsoi
senior tag

Suse Linux Ep 9, 2 hálókártya van a gépben.
VNC-vel szeretném elérni a gépet.
Az Asztal Megosztást viszont nem arra a kártyára hozza létre amelyre szeretném.
Hogyan tudom megadni hogy a vnc-megosztás melyik kártyára vonatkozzon?
Köszi előre is.

A PC olyan mint a nő: nem lehet kiszámitani hogy reagál 5 perc múlva... :)

(#193) Bigya


Bigya
őstag

Sziasztok!

Kezdő linuxos vok.

Éjjel telepítettem suse linuxot notira.

Tudtok nekem mondani egy fatya oldalt ahol le van írva minden, vagy valami jó kis dokumentum van valahol?
Vagy vegyek egy könyvet?

Konkrétan nem tudtam még indítani (vagy telepíteni se) Programokat amiket netről töltöttem linux-szal...

(#194) dr_strange válasza Bigya (#193) üzenetére


dr_strange
senior tag

http://www.szabilinux.hu/index.html

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#195) Bigya válasza dr_strange (#194) üzenetére


Bigya
őstag

kösz megnézem

(#196) ragazzo válasza Bigya (#193) üzenetére


ragazzo
őstag

Javasolnék egy könyvet is : Marcell Gagne-Válts Linuxra. Ez egy közérthetően,kezdőknek szóló könyv. Benne vannak főbb fejezetekben a legfontosabb részek.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#197) Bigya válasza ragazzo (#196) üzenetére


Bigya
őstag

azthiszem könyv lesz belőle... kösz a tippet!

(#198) ragazzo válasza Bigya (#197) üzenetére


ragazzo
őstag

Esetleg Pere László :Linux felhasználói ismeretek, és Síkos László:Bevezetés a linux használatába.

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

(#199) T. Almeida válasza ragazzo (#196) üzenetére


T. Almeida
senior tag

Möszijő Gagnénak ezt a könyvét nem ismerem...A ''Linux rendszerfelügyelet'' c. könyve van meg nekem, szvsz alapmű...érdemes megvásárolni (én a céggel vetettem meg :D)

(#200) ragazzo válasza T. Almeida (#199) üzenetére


ragazzo
őstag

Én magamnak vettek meg, és mondhatom rendkívül olvasmányos.Mondjuk ö az rpm csomagért, él-hal.Meg persze a kde a minden.Dehát kinek mi tetszik.Talán egy ''kicsit'' jobban ért hozzá mint én. :)

Linux hogyanok kezdőknek közérthetően http://linuxhogyanok.blogspot.com

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.