Hirdetés

2024. április 20., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#23001) CPT.Pirk válasza _Dumber_ (#23000) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A root crontabjába tenném bele a kellő dolgokat, aztán ott egy rsync elintézhetné a szinkronizálást. Így nem kell még mount jog se a usernek, minden lefut a háttérben a tudta nélkül.

szerk: jah izé, hogy a usernek kellene indítania. Akkor sztornó. Fix időnként, és / vagy pl. kijelentkezéskor, gép indításkor, stb. az nem jó?

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#23002) BoB válasza _Dumber_ (#23000) üzenetére


BoB
veterán

sudo jogokat lehet korlátozni (hogy melyik user konkrétan mit tud futtatni). Az miért nerm jó?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23003) _Dumber_ válasza BoB (#23002) üzenetére


_Dumber_
őstag

Az is jó. Ebben az esetben csak az lenne feladat, hogy a sudot kiveszem a scriptekből és csak a script neve elé kell sudo és csak erre a scriptre kapna sudo jogot. Ha ezt lehet. Vagy azt, hogy sudo csak egy bizonyos konyvtárra terjedjen ki. A chown-t kicsit cikisnek találom sudo lehetőség-ben egy juzernek :D

Kapitány: kell a kézi indítás :(
A

[ Szerkesztve ]

(#23004) Vladi válasza _Dumber_ (#23000) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Lecsatolni miért kell?
A könyvtárat elég egyszer létrehozni, majd a kellő jogosultságokat beállítani. Az a rész elhagyható.
Az fstabba beírod, bár ha sima mounttal csatolsz akkor már ott van noauto opcióval. tegyél bele még egy user opciót, akkor a felhasználó is beránthatja. link, itt segítség.
utána az umount is megy elvileg.

Ennyi. De nem lehetne ezt egy szinkronizáló démonnal csinálni? Biztos van ilyen progi.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23005) _Dumber_ válasza Vladi (#23004) üzenetére


_Dumber_
őstag

Mert valójában először VPN felépít, szinkron, majd lekapcs vpn. Tehát lecsatolás is kell.

Ráadásul, ha mégegyszer indítja a scriptet és nincs lecsatolva, akkor a felcsatolásnál hibával elszál.
Tudom az is megoldható, de nem akartam túlbonyolitani

[ Szerkesztve ]

(#23006) bambano válasza _Dumber_ (#23005) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

merthát egy

df -k | grep csatolasipont || mount

az annyira, de annyira bonyolult :P vagy mount | grep, stb...

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23007) _Dumber_ válasza bambano (#23006) üzenetére


_Dumber_
őstag

Persze, hogy nem. Meg van pár megoldás erre, de az eredeti kérdés arra irányult, hogy hogyan tudok a rendszergazda által előre definiált utasítássort júzer által úgy futtatni, hogy ne keljen feltelepitenem a sudo csomagot, vagy ha mégis, akkor se legyen mindenhez joga a júzernek

[ Szerkesztve ]

(#23008) Lenry válasza _Dumber_ (#23007) üzenetére


Lenry
félisten

a #23004-ben leírt fstabos dolog szerintem megoldás a kérdésedre

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#23009) Vladi válasza _Dumber_ (#23007) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

fstabot mutasd már.

meg:
ls -l /mnt

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23010) _Dumber_ válasza Vladi (#23009) üzenetére


_Dumber_
őstag

Nem vagyok most gépközelben, de az fstab-ban nincs semmi érdekes és alapból az /mnt is üres. Holnap felteszem az egyik scriptet... Vsz a megoldás az fstabban az "users, noauto l"esz... Aztán majd meglátjuk...

[ Szerkesztve ]

(#23011) emvy


emvy
nagyúr

Van egy systemd service. Ujrainditom (systemctl restart xyz), es szeretnek beallitani egy env var-t. Azt szeretnem, hogy a service lassa ezt a valtozot.

Lehet ezt valahogy? A systemd szepen kimaszkolja az osszes beallitott kornyezeti valtozot. :(

while (!sleep) sheep++;

(#23012) F34R válasza emvy (#23011) üzenetére


F34R
nagyúr

[link]
[link]
[link]

nalam van /etc/env.d/ es azon belul tudom beallitgatni mire van szuksegem. Ezt gentoo-n systemd nelkul.
Ha Arch specifikus akkor az elso link segitehet, a tobbi meg ugy unblock a systemd-re vonatkozik.
A pelda hogy hogyan mukodik ott van stackexchangen.

udv.

[ Szerkesztve ]

(#23013) emvy válasza F34R (#23012) üzenetére


emvy
nagyúr

A lenyeg, hogy _nem_ irhatok fajlba (egy meghatarozott konyvtaron kivul). A linkeken az van, hogy csinaljak valamit az unit fajllal. /etc/env.d ki van zarva sajnos.

Ahh, inkabb atirom a programot, hogy ne env varbol vegye a parametereket. :/

[ Szerkesztve ]

while (!sleep) sheep++;

(#23014) totron


totron
addikt

cat /proc/acpi/ibm/fan értékét kellene kiíratni 1-5 sec mintavételezéssel a rendszertálcára, ehhez segítsetek hozzá.

(#23015) Jester01 válasza totron (#23014) üzenetére


Jester01
veterán

Fogalmam sincs hogyan kell a tálcára írni, vagy egyáltalán milyen tálcát használsz.
Terminálban mindenesetre watch cat /proc/acpi/ibm/fan
Ha van valami programod amivel lehet a tálcádra üzenni akkor csinálj hozzá egy scriptet ami ciklusban hívja és közben vár (sleep).

Jester

(#23016) totron válasza Jester01 (#23015) üzenetére


totron
addikt

Nem tudok programozni.

(#23017) spammer válasza totron (#23016) üzenetére


spammer
veterán

Ha nem árulod el, milyen disztrót, DE-t és tálcát használsz, akkor bővebb segítséget sem nagyon fogsz kapni. Nincs olyan, hogy "tálca", mert van belőle kb. 123 ezer fajta. A kommersz, DE-s panelekre nem biztos, hogy lehet direktben infót (script kimenetet) kiíratni, bár widget/applet talán tud ilyesmit, csak ahhoz tudni kellene, mit használsz.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#23018) totron válasza spammer (#23017) üzenetére


totron
addikt

IceWM alatt kellene ezt megvalósítani.

(#23019) dipeti


dipeti
senior tag

Sziasztok!
Remélem jó helyre írok.
Nagyon laikus vagyok a témában és egyszerűen képtelen vagyok rájönni mi a hiba.
Virtualizált server-kliens kapcsolatot kell kiépíteni.
Adott egy winserver 2008 (dns, dhcp, ad) iroda.lan domainnel. Ennyi van rajta mókolva, semmi több.
A kliens egy openSUSE, ami ugye elvileg könnyedén tud wintartományba lépni. Semmit nem bántottam neki, egyszerűen csak feltelepítettem. Megnéztem ifconfigban, a dhcp kiosztja neki az IP-t. (mert ugye egy lansegment-en vannak) De mikor csatalkozni szeretnék a domainhez yaspon keresztül, semmi nem történik.
Valaki tudja mi lehet a gond? :F
(tehát lényegében két majdnem szűz rendszerről van és még így se megy. :U

Some say I'm condescending. That means I talk down to people.

(#23020) Neil Watts válasza dipeti (#23019) üzenetére


Neil Watts
veterán

Szia!

A dns, dhcp, ad fogalomkör igen tág szerintem. Pontosan mit/hogy állítottál WS alatt?

Üdv. core2

[ Szerkesztve ]

(#23021) bambano válasza dipeti (#23019) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

eszerint nem jó helyre írsz, windows szerver topicban kellene kezdeni a hibakeresést. majd ha ws és w7 között működik, akkor érdemes hozzáfogni a linux kliens kérdéshez.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23022) dipeti válasza Neil Watts (#23020) üzenetére


dipeti
senior tag

- statikus ip beállítása (192.168.100.250), gateway (192.168.100.2), DNS saját magára mutat (127.0.0.1)
- ad domain services => domain beállítás és dns server telepítése egyszerre lemegy
- dhcp szerepkör install => kiválasztok egy scope-t is (192.168.100.10-192.168.100.20)

Ezután kliensgép indít ugyanazon a lansegmenten. OpenSuse megkapja a 192.168.100.12-t. Pingelnek egymással. YASP=>WinDomain=> beírom a domain-t (office.lan) és semmi, még hibaüzenet sem. Egyszerűen kilép.

Win7 kliensen szintén kiosztja szépen az ipt. Sőt még a domaint is látja. Mégse csatlakozik.

Some say I'm condescending. That means I talk down to people.

(#23023) (jan)


(jan)
őstag

Sziasztok!

Tud valaki olyan tutorialt adni ami alapján tudnék csinálni egy "előre konfigurált ubuntu iso-t"?

Amit szeretnék, hogy ne keljen felhasználó nevet jelszót meg ilyesmit beirogatni, hanem csak betenni a lemezt és az minden kérdés nélkül egy előre definiált beállítással feltelepüljön.

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#23024) Rimuru válasza (jan) (#23023) üzenetére


Rimuru
veterán

Nezd meg ezt.

Vigyázat, csalok!

(#23025) (jan) válasza Rimuru (#23024) üzenetére


(jan)
őstag

:R

Legszebb öröm a söröm és az áramköröm!

(#23026) Fred23


Fred23
nagyúr

Valaki össze tudná hasonlítani nekem a Wayland-et a Mir-rel? Működés, előnyök, hátrányok, képességek, stb. Az se lenne baj, ha valaki írna belőle egy címlapos cikket!

(#23027) bambano


bambano
titán
LOGOUT blog

üdv!

Még mindig utáljuk a wd green diszkeket?

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23028) jimmy399 válasza Fred23 (#23026) üzenetére


jimmy399
senior tag

Ha egy nyílt driver "lenyom" egy gyári drivert, akkor semmi értelme írni egy "nyílt" driver ellen... :)

--- N/A ---

(#23029) jimmy399


jimmy399
senior tag

:)

--- N/A ---

(#23030) ubyegon2 válasza bambano (#23027) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Van,ami sosem változik. Igaz, nekem 2 Black-em van, amiből az egyik 6 éves és már egyszer kinyírta egy rossz táp, de visszahoztam 100-asra. Green gazdaságos működés gazdaságos anyagfelhasználás, van előnye is, sosem lesz öreg vinyó a gépedben!

Amúgy ezt a kérdést nem tenném fel a HDD topikban. ;]

(#23031) Apollyon válasza bambano (#23027) üzenetére


Apollyon
Korrektor

Nem mindegyik WD green rossz, csak egyes típusok. Most már nem tudom melyik, de volt legalább 2-3 ilyen. Állítólag a green jelölés a jövőben beleolvad a blue-ba, szóval már csak ezért is érdemes nézni típusszámokat.

#1) Respect the privacy of others. #2) Think before you type. #3) With great power comes great responsibility.

(#23032) #59070464


#59070464
törölt tag

(#23033) BoB válasza Apollyon (#23031) üzenetére


BoB
veterán

Én nemrég vettem már olyan kéket ami az újféle. Eddig nincs bajom vele, de az úgysem ennyi idő után derülne ki.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#23034) Fecogame


Fecogame
veterán

Milyen megoldás létezik a tömörítésre fordított idő kiíratásának? Van rá kapcsoló tar-nál vagy gzip-nél? A manualban nem találtam ilyent.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#23035) Rimuru válasza Fecogame (#23034) üzenetére


Rimuru
veterán

time

Vigyázat, csalok!

(#23036) Fecogame válasza Rimuru (#23035) üzenetére


Fecogame
veterán

Ez jó, köszönöm! Ma elkezdtem rá írni egy script-et, de ezek szerint nincs rá szükség :)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#23037) Fecogame


Fecogame
veterán

Újabb kérdés :)

Jelenleg van egy 32 bites, Debian 8-as alapú vps-em. A későbbiekben szeretném majd bővíteni 4GB fölé a memóriát. Mennyire jó ötlet ezzel a módszerrel kibővíteni a használható memória méretét? Jár bármi hátránnyal, ha ezt használom, illetve maradok a 32 bites rendszernél?

:R

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#23038) Jester01 válasza Fecogame (#23037) üzenetére


Jester01
veterán

Egy processz így még mindig nem fog tudni 2GB-nál több memóriát használni. Ha ez nem baj, akkor hajrá.

Jester

(#23039) Vladi válasza Fecogame (#23037) üzenetére


Vladi
nagyúr
LOGOUT blog

Pae képes cpu és kernel kell.

mod: amúgy a cikk is azt írja. Anynit csinál, hogy felteteti veled a linux-server csomagot, ami szerintem az a kernel. Lehet, hogy most is az van.

De ez ubuntu és nem debian!!

még valami eszembe jutott: azt nem tudom, hogy nézed meg a 32-es kerneledről, hogy támogatja -e, de lehet, hogy most is menne vele. régen mikor ez még téma volt, fedora kernel alaból támogatta, -nonpae kernel volt kiegészítésnek és nem fordítva.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#23040) n00n


n00n
őstag

Sziasztok!

Van egy SMTP-IMAP szerverünk: mail.peldadomain.hu

És van egy spéci account: kisspista@peldadomain.hu

Az lenne a feladat, hogy ez az account fogadásra ezt használja: mail.peldadomain.hu, küldésre viszont ezt: mail2.peldadomain.hu. Ez a második szerver ez egy külön álló kicsi szerver lenne postfix-szel. Ezt csak ez az egy acc használná senki más. Ez így működhet?

(#23041) bambano válasza n00n (#23040) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

minden kliens azt a kimenő szervert használja, amit beállítasz neki. ha te konfigurálod a szervert, akkor bármelyik általad konfigurált szerveren bármilyen domainnel ki lehet küldeni levelet.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23042) n00n válasza bambano (#23041) üzenetére


n00n
őstag

Ezt gondoltam én is köszi. A kérdésem igazából a válaszon van. Válasz esetén a domainnév dönti el a szervert, ugye?

(#23043) bambano válasza n00n (#23042) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

a válasz oda megy, amit megadtál a domainnél. a kimenő levélnél meg lehet relayt engedélyezni a szerveren és akkor az megy ki, amit akarsz. ha rosszul csináltad, akkor még párszázezer spam is, de azért majd az isp-d fog hókon csapni :P

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#23044) alitak


alitak
senior tag

Sziasztok, tematikus topikot nem találtam neki, de itt bízom benne, hogy találok segítőkész szakembereket. Adott két Dell t110 szerver, az egyik 4x500gb hdd és 2x4gb ram, a másik 2x500gb hdd és 4x4 gb ram. Proxmox szerver lesz mind a kettő, házon belüli fejlesztésekhez. Utóbbi szerverre megcsináltam a next-next-finish teleítést kb. 2 hete, azóta is hibátlanul működik. A 2x500as lemez egy Dell raid vezérlő segítségével tükörben vannak. A másik szerver nemrég szabadult fel. Csináltam két darab 500-as tömböt (mindkettő tükör), majd telepítettem a proxmox-ot. Hiba ismét nincs, viszont nem indul el a rendszer, mert hogy no bootable media. Ha nem csinálok raid tömböt, akkor működik. Valakinek tipp, hogy mi lehet a gond, merre keressek?

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#23045) Jim Tonic


Jim Tonic
nagyúr

Az mitől lehet, hogy az SSH login egy ideje nem működik?

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23046) Jim Tonic válasza Jim Tonic (#23045) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Putty csak egy connection refused-ot dob vissza.

alitak: nincs a RAID-vezérlő szoftverében egy menüpont arra, hogy bootolható legyen a tömb?

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23047) alitak válasza Jim Tonic (#23046) üzenetére


alitak
senior tag

van, be is van állítva, hogy menjen onnan a boot

mod: alapvetően a raid vezérlő a gond szerintem is, mivel anélkül ment az os. Ezelőtt esxi futott a gépen, ugyanebben a raid összeállításban. Megnéztem a vezérlő beállításait, a Boot support Enabled for BIOS & OS -ra volt rakva. Áttettem OS Only-ra, de így sem indul sajnos.

[ Szerkesztve ]

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#23048) Jim Tonic válasza alitak (#23047) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Utólagosan hoztad létre a tömböt, vagy már a RAID1-re telepítetted? RAID1-en nem kellene számítania, de ki tudja.
Nem találtál hozzá firmware update-et? A Proxmox Debianon fut, ugye?

[ Szerkesztve ]

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

(#23049) alitak válasza Jim Tonic (#23048) üzenetére


alitak
senior tag

tömböket töröltem, csináltam újat, telepítettem a rendszert, aztán már nincs boot.
Debian alapú, nem debianra telepítettem, hanem a saját telepítőjét használtam (mint a másik szerverhez is).
FW update-et nem találtam, pedig elvileg van 7es verzió is belőle (most a 6.22.03 van rajta), de ez sem különbözik a másik géptől sajnos :/

Nec arte, nec marte | használt hardverek jó áron: http://goo.gl/lUwLkw

(#23050) Jim Tonic válasza alitak (#23049) üzenetére


Jim Tonic
nagyúr

Valószínűleg döglött a vezérlő, de én azért ráerőltetnék egy új FW-t.

Alcohol & calculus don't mix. Never drink & derive.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.