Hirdetés

2024. április 26., péntek

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2013-09-30 15:51:13

LOGOUT.hu

Mára a ProHardver!/IT.News Fórum is nagylétszámú Linuxban jártas taggal büszkélkedhet. Nehéz szinteket felállítani egy olyan rendszer ismeretében, ami annyira sokrétű, hogy teljesen szinte lehetetlen megismerni minden egyes részét. Azt azonban mindenki tudja, hogy kezdő-e vagy sem. Elsősorban nekik szólnak az alábbiak, de érdemes mindenkinek elolvasnia, mint útjelző táblát.

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#22001) #21078528 válasza Horvi (#21999) üzenetére


#21078528
törölt tag

Hmm, én elhagytam már egy ideje az Arch vonalat, pont azért, mert egy kicsit sűrűen gondolják át a fejlesztők a rendszert... :(
Minden esetre tavaly valamikor még működött így... :B

(#22002) Horvi válasza #21078528 (#22001) üzenetére


Horvi
őstag

Lehet vissza kellene térnem a debian(bananian) vonalra inkább? Még azért próbálkozok az Arch-al aztán meglátjuk. Mindenesetre köszi a segítséget még egyszer!

Hello darkness, my old friend...

(#22003) #21078528 válasza Horvi (#22002) üzenetére


#21078528
törölt tag

Én megtettem...! :K

(#22004) Freel


Freel
tag

Sziasztok!

Abszolúte kezdő linuxosként kérdezem: miért nem találok magyar fórumokon tapasztalatokat az új 4.0-s kernellel kapcsolatban?
Itt a link a jelenleg elérhető legújabb 4.0 RC3 telepítéséről:

Kernel 4.0 RC3

Nem érdemes telepíteni? Nem kompatibilesek a programok hozzá? Vagy nincsenek is egyáltalán még? Vagy nehéz telepíteni? Vagy csak egyszerűen nincs vállalkozó szellemű egyén?
Mi az oka neki? Tényleg nem tudom... :B

Öreg Windows-osként ugye mindig telepítjük a legújabb, legfrissebb javításokat. De itt Linuxnál a kernel-t még nem igazán értem. A frissítéskezelő a 3.13.46-ot ajánlja. De a letöltések között már szerepel a 3.16.33 is és ugye már telepíthető és működik a 4.0 RC3... És nem értem, hogy miért nem szaggatják magukat az emberek a legújabb, leg- leg- frissítésért... :D :B
Miért nem a legújabb kernelt ajánlja föl például a Linux frissítéskezelő?

(#22005) Vladi válasza Freel (#22004) üzenetére


Vladi
nagyúr

4.0 kernel még rc, vagyis nincs stabil kiadása. Egyébként a verziószámán kívül alig különbözik az utolsó 3-astól Ne tévesszen meg, semmi jelentős újítás nincs, csak msot kitalálták, hogy legyen 4. mercsak. :DDD

"Öreg Windows-osként ugye mindig telepítjük a legújabb, legfrissebb javításokat."
Akkor gyorsan felejtsd el az öreg vindózos szokásaidat. Mivel fiatal linuxos vagy, ezért mondom: itt disztribúció van. Kiválasztod a neked megfelelőt, amiben meg is bízol. Onnan kezdve te nem nézegeted a verziószámokat. Ezeket a disztribútor nézegeti és tesztelgeti. Amikor úgy dönt, hogy jóazneked, akkor felteszed a frissítést és slussz. Kernelnél főleg.

Kezdő linuxosként meg húzz át a kezdő topikba. ;]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22006) ubyegon2 válasza Vladi (#22005) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Az én bűnöm, de sajna ez a kérdés ott túl haladónak minősült! :D
Az új elnevezés jelentősen megkönnyíti a választást.

[ Szerkesztve ]

(#22007) spammer válasza ubyegon2 (#22006) üzenetére


spammer
veterán

Ilyen kérdéseket eleve csak kezdő tesz fel, felesleges ilyen kérdéseket ide irányítani. :)

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22008) bambano válasza Freel (#22004) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

öreg windowsos :P
az informatikusok alaptétele: ha nem romlott el, ne akard megjavítani.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22009) ubyegon2 válasza spammer (#22007) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mivel ez után még intenzívebben kezdte érdekelni a dolog, azt hittem, hogy egy korai fejlesztővel van dolgunk!
Jó, hogy most kezdte, de biztosan jobban halad az átlagnál! Hallottam én már 7 éves gyerökről is, aki zongoraversenyt tartott. :P Ráadásul ő nyerte a versenyt is a végén, bár egyedül indult, az is igaz!

[ Szerkesztve ]

(#22010) bambano válasza ubyegon2 (#22009) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

7 évesen én is tartottam zongoraversenyt... a zongora versenyzett egy hegedűvel meg egy dömperrel a cipőkből kialakított pályán.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22011) McSzaby


McSzaby
őstag

Sziasztok Kollégák,

az a problémám akadt, hogy screen-ben szeretném egy script futtatásánál vertikálisan split-telni a képernyőt. Ez nagyon szép és nagyon egyszerű, hisz beírod a screenrc-be, hogy split -v és kész. Nagyon csodálatosan működik is Debian alatt, de Red Hat alatt már nem...

Tudjátok mi lehet az oka? Tudtok mutatni, adni egy screenrc-t, ami már ki van próbálva Red Hat alatt erre a célra??

Nagy köszönöm!

Szerk. : Esetleg tudtok más megoldást splittelésre még bashban? tmux, illetve más szoftverek nem játszanak. Telepíteni nem telepíthetek.

[ Szerkesztve ]

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#22012) bpx válasza McSzaby (#22011) üzenetére


bpx
őstag

Milyen verziójú Red Hat és screen? Az 5-ös és 6-os RHEL-ben levő screenben (4.0.3) még interaktívan sem megy a vertikális split. A 7-esben már megy (screen 4.1).

(#22013) McSzaby válasza bpx (#22012) üzenetére


McSzaby
őstag

Akkor a screen verzió a gáz... sejtettem, de bíztam benne, hogy nincs igazam. Köszönöm! :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#22014) SoulEater77


SoulEater77
újonc

Lenne egy kisebb problémám:

Linux Mint-es rendszer (Cinnamon) látható Windows Workgroup-ban, de nem hozzáférhető. Miért?

Csak TotalCommander-ben látni a gépet, de hibaüzenetet kapok:
"\\ nem érhető el. Lehet, hogy nincs joga a hálózati erőforrás használatához. Lépjen kapcsolatba a rendszergazdával...
A paraméter nem megfelelő."
Mivel lehetne kiküszöbölni a hibát?
A samba és a system-config-samba telepítve. Esetleges konfiguráció tanácsokat elfogadok :D

Előre is köszönöm!

(#22015) emvy


emvy
nagyúr

Bug a RedHat 6.7-ben: restarting squid results in deleting all files in hard-drive (rm -rf /*)

Kedves.

while (!sleep) sheep++;

(#22016) Ablakos


Ablakos
őstag

Mi értelme a selinuxban a sambát érintő boolenoknak(0), ha úgyis ki kell kapcsolni, ha megosztást akarok? Mitől véd, ha nincs megosztás? (Centos7)

(#22017) Vladi válasza emvy (#22015) üzenetére


Vladi
nagyúr

Azt írja, hogy van fix, meg azt is, hogy a bugos csomag hivatalos update-be sose került.

(#22016) Ablakos:

Bármi lehet. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22018) bambano válasza emvy (#22015) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

"Thanks Swapna and Red Hat QE for catching this issue before the package was released. Great work!"

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22019) emvy válasza bambano (#22018) üzenetére


emvy
nagyúr

Kiraly. Ez az rm -rf mar a Valve-ot is megtrefalta :)

while (!sleep) sheep++;

(#22020) bucihost


bucihost
senior tag

Sziasztok!

Adott egy VPS szerver, Debian 7 x64, 2 IP (1 main és 1 ddos filtered).

A 2. IP-n futnak a szerver szolgáltatások biztonsági okokból, az 1.-es IP-n pedig ssh stb.

A probléma az, hogy kb 1 hete elkezdte "valami" teli floodolni (napi 5-6 ezer sor) a szolgáltatások logjait.

Error Traversing Database for ipnum = 84730495 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 3155843392 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 3155839411 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1430512646 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1501288811 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1475492323 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1430466614 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1348658082 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 84870779 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1333161210 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1409478338 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1841431412 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 3155715024 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1424773820 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 3105158980 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1409520835 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 3155758814 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 84751076 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1333201203 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 2991764300 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 3155692888 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1424752920 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1451075151 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 3105158980 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1333139019 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 3105158980 - Perhaps database is corrupt?
Error Traversing Database for ipnum = 1369474390 - Perhaps database is corrupt?

Neten utána olvasva állítólag ez valami GEOIP hiba. Viszont semmi megoldást nem találtam rá.
A másik jelenség, hogy vannak emberek akik el sem érik a szervert, gondolom ugyanezen hibából adódóan.

Valaki találkozott már hasonlóval?

(#22021) Zoli133


Zoli133
őstag

Hali,

Mostanában a gépemen az ubuntu (3.15ös vanilla kernellel) indítás után kb 60-70másodpercere megáll teljesen (teljesen irreszponzív lesz nem reagál semmire, egyedül a billenytűzet visszajelző ledjei mennek) majd megy tovább. kernellogban is látszik a kiesés Xorg logjában is. Initet próbáltam debuggolni de semmi eredménye. Teljes lyuk van a logokban a megállás idejére. Nem tudom mi okozhatja. A rendszeren fél éve nem változott semmi igazán (módosítások elvesznek kikapcsolásnál) resolv.conf-ban történt pár módosítás de ezt visszavonva sincs változás. A jeéenség 1-2 hete áll fent. Ráadásul akármilyen gépen próbálom ez előjön mondjuk 5ből 2 esetben. Ötlet, hogy mit lehetne megpróbálni debugolni vagy valami?

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#22022) lionhearted válasza Zoli133 (#22021) üzenetére


lionhearted
őstag

Ha nem custom kernel, próbáld meg a reposat. Nem mondtad, hogy melyik verzió, de szerintem találsz 3.16-ot is.

Tegnap még működött...

(#22023) Zoli133 válasza lionhearted (#22022) üzenetére


Zoli133
őstag

Custom kernel, amúgy 13.04, elvault, nem támogatott, de most ez van.
Viszont a másik kernel jó ötlet volt, egyrészt marhaságot írtam, 3.13-as kernellel jött elő a hiba, de van 3.15ösöm is, azzal eddig úgy néz ki jó a rendszer. Nem tudom miért nem jutott eszembe kernelhez kötni a jelenséget eddig.

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#22024) bambano válasza Zoli133 (#22021) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

ilyenkor érdemes bótba ellátogatni, új diszket megvenni, a rendszer egy jó pillanatában teljes mentést csinálni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22025) Zoli133 válasza bambano (#22024) üzenetére


Zoli133
őstag

Ezzel nincs gond az utóbbi évekből van pár image fájl elrakva, több helyen is. :)

"It's a fez. I wear a fez now. Fezzes are cool."

(#22026) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Tudtok olyan spektrum analyzer progit, amit be lehet állítani, hogy real-time működjön a mikrofon jele alapján?

Kössz!

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#22027) Dilikutya


Dilikutya
félisten

Linux terminálon hogy tudom a find parancs nélkül kilistázni egy könyvtár futtatható és csak olvasható jogú (külön-külön) fájljait?

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#22028) Vladi válasza Dilikutya (#22027) üzenetére


Vladi
nagyúr

ls -l
és grep
meg: |
Szerintem ezekkel már össze tudnád rakni.

egy ilyen próbáltam:
ls -l | grep wx

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22029) Dilikutya válasza Vladi (#22028) üzenetére


Dilikutya
félisten

Utána egy | wc-vel meg is számolhatom? Mert oda kéne majd kilyukadni, csak ennyire direkten nem akartam kérdezni. Viszont a elvileg meghatározott parancsok állnak csak a rendelkezésemre, és a grep nincs köztük. Látni láttam, hogy az is kellhet, de ismerni nem ismerem a működését, 2 linuxos előadáson vagyok még csak túl, abból is csak a másodikon termináloztunk. :)
Azért kérdezem a wc-t, mert ráküldtem, de nem a várt számot hozta.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#22030) spammer válasza Dilikutya (#22027) üzenetére


spammer
veterán

Nem tudom, de a tanárod leírhatná a megoldást, ha se grep, se find. :)

Azért itt van egy grep és wc féle favágó, lépésről-lépésre módszer:

Futtathatók:
ls -la | grep -v '^d' | grep 'wx'

Számolás:
ls -la | grep -v '^d' | grep 'wx' | wc -l

A guruk majd írnak okosabbat. :)

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22031) Dilikutya válasza spammer (#22030) üzenetére


Dilikutya
félisten

És ha olvashatót akarok, akkor:

... | grep 'r' | ...

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#22032) kovaax válasza Dilikutya (#22031) üzenetére


kovaax
őstag

Az eddigi megoldások mind rosszak voltak! De az alap feladat sem elég pontos ahhoz, hogy meg lehessen rendesen oldani. Pl. engem érdekelne, hogy ki által legyen olvasható és futtatható a számolandó fájl...

-=- There's no place like /home -=-

(#22033) kovaax válasza kovaax (#22032) üzenetére


kovaax
őstag

Ha mindegy, hogy ki által legyen futtatható, akkor ez egy jó megoldás lehet:

ls -la | grep "^-" | awk '{ print $1 }' | grep x | wc -l

-=- There's no place like /home -=-

(#22034) spammer válasza Dilikutya (#22031) üzenetére


spammer
veterán

grep -v 'wx' (vagy 'rwx')

De igen, egyik sem tuti megoldás, attól függ, hogyan szól a feladat pontosan, van-e kritérium, mert a jogosultságoktól is függ. Én most ezt egy ~/Documents mappán belül próbáltam ki, oda raktam 1 db futtatható fájlt próbaképpen.

(#22033) kovaax: ha csak a szám a lényeg (eredmény), akkor működik, de a fájlneveket (listát) már nem kapja meg belőle.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#22035) Dilikutya válasza spammer (#22034) üzenetére


Dilikutya
félisten

Jogosultságra nincs megkötés a feladatban. Kellenek a futtatható fájlok, és külön parancsban az olvasható fájlok száma. A futtathatókkal még más is kell, ott a számuk csak részeredmény.

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#22036) mezis válasza Bici (#22026) üzenetére


mezis
nagyúr

Üdv.!

Talán a Scope_124 vagy Scope_145 alkalmas lenne (Fourier spectrum), de Win-hez készült. Esetleg Wine alatt.

[ Szerkesztve ]

mezis

(#22037) Bici válasza mezis (#22036) üzenetére


Bici
félisten

Kipróbálom, köszi! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#22038) kovaax válasza spammer (#22034) üzenetére


kovaax
őstag

A szimpla greppelés meg a fájlok nevében is keresi a mintát, szóval akkor ez így még sokkal bonyolultabb...

-=- There's no place like /home -=-

(#22039) Dilikutya válasza kovaax (#22038) üzenetére


Dilikutya
félisten

"A feladat megoldása során a "test", "expr", "wc", "ls", "cat", "echo", "for","while", "if" , "exit" segédprogramokat használja, ezeken felül parancsátirányításokat, változókat és csővezetéket is használhat.
A felsorolt parancsokon kívül más parancsot ne alkalmazzon!"

Tehát igazából a grep sem az igazi. Kicsit meg van kötve a kezem. :)

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#22040) kovaax válasza Dilikutya (#22039) üzenetére


kovaax
őstag

Mondom, hogy sokkal bonyolultabb! Scriptet kell írni a problémára, egy soros parancs nem fogja tudni megoldani a feladatot (jó, tudom, hogy a scriptet is be lehet zúzni egy sorba...).

A for -ral végig kell menni az ls listáján, és test-tel tesztelni a szükséges feltétel(eke)t. Szóval nem bonyolult a dolog, csak máshogy kell hozzáfogni.

De ugye nem fogsz utálni, ha most inkább elmegyek aludni? :R

-=- There's no place like /home -=-

(#22041) Dilikutya válasza kovaax (#22040) üzenetére


Dilikutya
félisten

Akkor ezért szívok vele második este óta. :)
Elvileg nem kéne pedig bonyolultnak lennie annyira, nem éppen haladó linuxos tárgyról van szó. :)

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#22042) BoB válasza Dilikutya (#22041) üzenetére


BoB
veterán

Végrehajthatóak:
c=0; for i in $(\ls); do test -x $i && echo $i && c=$((c+1)); done; echo $c

Olvashatóak:
c=0; for i in $(\ls); do test -r $i && echo $i && c=$((c+1)); done; echo $c

Ilyet legközelebb ebbe a topikba: Shell script topik

Egyébként meg ha nem magad oldod meg a házit, nem tanulsz belőle. :))

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#22043) Dilikutya válasza BoB (#22042) üzenetére


Dilikutya
félisten

Direkt nem is árultam el az egész feladatot. :)
Ezek csak részeredmények, csak sehogy se tudtam rájönni a megadott és tanult eszközökkel. :)
Ez a megoldás is egy picit bonyolultabbnak tűnik nekem, mint amilyet vártam, mivel az első feladatot pl. kisujjból kiráztam. :)

A könyvtárakat, ahol futnia kell, paraméterként adom meg, a for ciklusba hova kell betenni a "$1" pozicionális változót?

Nem vagyok perverz, csak haladok a korral. (Még mindig: Rock&roll feeling baby, rock&roll feeling.....)

(#22044) bambano válasza BoB (#22042) üzenetére


bambano
titán
LOGOUT blog

$(\ls) uhhhhh...
másrészt a könyvtárakat nem kellene beleszámolni.

Egy átlagos héten négy hétfő és egy péntek van (C) Diabolis

(#22045) Nkboy


Nkboy
senior tag

Sziasztok, jó reggelt!

Következő a helyzet:

Csak akkor hajlandó elindulni a rendszer, ha "kernelparaméternek" az init=/sbin/upstart parancsot beírom. Enélkül nem csinál semmit :)

Kernel: 3.19.0-8-generic

Merre keressem a hibát? Másik kernellel is ugyanaz a helyzet.

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#22046) daczkó


daczkó
aktív tag

Mik a vélemények az Evolve Os -ről?

/ignore wwenigma

(#22047) F34R


F34R
nagyúr

Fajlrendszer kerdesem lenne.

Az elsodleges disken ext4-sek vannak meg, hdd-n tarolasra es vegyes felhasznalasra XFS-t hasznalok egy ideje. Torrentezni is szoktam ra foleg linux kepfajlokat ;] , viszont Virtualis rendszerek miatt megnott a belso toredezettseg. Es kicsit lassabban olvas vissza rola a rendszer. Ext4 volt valaha ezt megelozoen, de az nem jott be, naplozasra meg eleg sok helyet lefoglalt. Egyebkent tervezek JFS-t az ext helyere tenni SSD-n is, talan ha valaki meg tud gyozni Btrfs mellett arrol is meghallgatnek eszszeru erveleseket.

(#22048) Vladi válasza F34R (#22047) üzenetére


Vladi
nagyúr

ha xfs-ed van, az mázli, mert arra van defrag.

ha meg torrentezel, akkor a klienssel előre le kell foglaltatni a helyet. Mert ha nem, akkor irdatlanul tördel, minden fájlrendszeren.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#22049) F34R válasza Vladi (#22048) üzenetére


F34R
nagyúr

Nah akkor mar csak toredezettsegmentesitenem kell, meg beallitani a transmission-t. :D

(#22050) Vladi válasza F34R (#22049) üzenetére


Vladi
nagyúr

link. preallocation kell neked, 2-es. Lehet ettől a torrent megindulása lelassul majd.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux - haladóknak (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.