Hirdetés

2024. június 15., szombat

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14251) BeeNiTTo válasza ViZion (#14246) üzenetére


BeeNiTTo
aktív tag

Már megy a vga ventillátoron volt "megtörve" a kábel és nem ment a ventije ....gondolom tulmelegedet és ezért ált le :D

[ Szerkesztve ]

(#14252) ViZion válasza BeeNiTTo (#14251) üzenetére


ViZion
félisten

Nem-nem! Ott akkor nézd meg, nem volt-e rövidzár! A legtöbb borda terhelés nélkül elviszi a cuccot passzívan, tehát nem áll le (nekem is volt ilyen, csak játék alatt ált le). Viszont ha a törés miatt rövidzár van, akkor a táp lekapcsol. Nézd át a kábelt alaposan.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14253) mzx válasza pomm (#14206) üzenetére


mzx
senior tag

Á, köszi a kiegészítést. :) :R

(#14254) Ryle


Ryle
tag

Hali!

F-secure van debianra ? ...és az lenne a kérdésem hogy van e értelme telepíteni, vagy jobban járok egy ip tables saját szabályrendszer készítésével ?

Válaszokat előre is köszönöm.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14255) mzx válasza ViZion (#14209) üzenetére


mzx
senior tag

xbmc? Lejátszó? Megnézném... Milyen tárolóban van? A 10.04-es hivatalosban nem lelem.

(#14256) mzx válasza ViZion (#14214) üzenetére


mzx
senior tag

Nagyon cukik a disztró-pingvinek. :D Be is raktam háttérképnek. :DD

(#14257) Vladi válasza Ryle (#14254) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem tudom, hogy van -e. Ha igen, akkor is az iptablesre épít. Tehát ha tudsz, csinálj szabályokat.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14258) Ryle válasza Vladi (#14257) üzenetére


Ryle
tag

Oksa, akkor igyekszem meghatározni a saját szabályaimat....hiszen azok még is csak a saját ízlésemhez van alakítva.

Köszi szépen a tanácsot :))

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14259) mzx válasza ViZion (#14214) üzenetére


mzx
senior tag

"Kipróbálásra több lehetőségünk is van, első a virtuális gép. Legismertebb a Virtualbox.
A rendszerünkön belül a program létrehoz egy virtuális számítógépet, amire telepíthetünk. Ha nem Live disztribúciót töltünk le, akkor ezzel kelthetjük életre, de Live rendszert is telepíthetünk rá. Mielőtt nekilátnánk végezzünk töredezettségmentesítést."

Ez úgy értendő, hogy windows-on is tesztelhető?? Ahogy nézem, a Virtualbox ezek szerint egy win alkalmazás(?)

(#14260) mzx válasza pomm (#14217) üzenetére


mzx
senior tag

Milyen probl. lehet laptop-on linuxszal?

(#14261) ViZion válasza mzx (#14259) üzenetére


ViZion
félisten

Virtualbox van win-re is, Linuxra is...
Laptopon a kényes dolgok a wifi, tapipad, extra gombok, BT, webcam, ilyesmik...
Persze újabbakkal nincs gond, de ha vmi nem üzemel, érdemes másik disztróval is próbálkozni (frissítve természetesen)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14262) mzx válasza ViZion (#14261) üzenetére


mzx
senior tag

Értem. Még sose használtam virtual rsz-t. Ezek szerint pl. windows alatt lehet más op.rsz. -t tesztelni? Pl. win alatt linux disztrót?
És linux alatt pl. win-t? (Nem a wine-re gondolok.)

(#14263) ViZion válasza mzx (#14262) üzenetére


ViZion
félisten

Igen. Ezért is virtuális gép a neve... :D Persze nem olyan, mint ha natívan lenne telepítve, főleg régebbi, lassú gépeken nem. Ha lehetőséged van, akkor LiveUSB ajánlott, ha kicsit bátrabb vagy, akkor csinálj egy tesztelő partíciót, amire linuxokat tudsz telepíteni. :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14264) Ryle válasza mzx (#14262) üzenetére


Ryle
tag

Nagyon komoly a virtuális gép, érdemes mindent inkább ott tesztelni... mielőtt live-ba beteszel valamit.
Én mindig így csinálom, fent tartok egy virtuális gépet, ott teszt ha jó minden...akkor vagy a saját gépen alkalmazom...vagy a vpsre megy ki. :)

Több okból is érdemes használni ezt a dolgot...főleg kezdő linuxosoknak mint amilyen még én is vagyok, mert sok kellemetlenségtől meg tudod óvni saját magad.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14265) lionhearted válasza Ryle (#14264) üzenetére


lionhearted
őstag

Cserébe nem tudod tesztelni, hogy mennek-e a hardverelemeid, mivel azok is virtuálisak. :)

Tegnap még működött...

(#14266) mzx


mzx
senior tag

Köszi nektek a válaszokat. :)

Látom, sok szempontból remek dolog. :) Igazából per pill egy tesztelő partíción érezném biztonságban a dolgot, de sajna 10 éves gépem, van, 10 éves, 40 GB vinyóval, és fullon van... :S A particionálást pici elcs*sztem a win hátrányára így is... :S

Vizion, most olvasom először a kezdőknek szóló cikkedet, még csak az első oldalon tartok, de nagyszerű!! :D GRATULA HOZZÁ! :) Amennyire én kezdőként belelátok, és egy része már nem ismeretlen előttem annak, amit írsz ott, azok alapján szépen megszerkesztettnek, lényegre törőnek ,letisztultnak, minden lényegest tartalmazónak tűnik számomra, odafigyelve arra is ,hogy az abszolut kezdők szemszögéből is láttatva legyen. :)

Ez a bekezdésemet -picit átszerkesztve- bemásolom a cikkedhez a kommentek közé. :)

(#14265) lionhearted:
Valamit valamiért. ;)

UP:
xbmc? Lejátszó? Megnézném... Milyen tárolóban van? A 10.04-es hivatalosban nem lelem.

[ Szerkesztve ]

(#14267) Ryle válasza lionhearted (#14265) üzenetére


Ryle
tag

Igen, igazad van....mindenki a pozitívat próbálja kihangsúlyozni a dolgokkal kapcsolatban, de mint mindennek ennek is van "árny" oldala.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14268) Ryle válasza mzx (#14266) üzenetére


Ryle
tag

Igen teljesen igazad van ViZion-al kapcsolatban, mindent próbál a kevésbé hozz értőknek ( mint amilyen én is vagyok ) szájba rágósan elmagyarázni illetve maximálisan érthetően előadni. De ám nem csak ViZion ilyen, ez a topik ilyen szempontból igen nagyszerű...nem olyan mint a hup ( nem ócsárolni szeretném ) de ott mindenki kifejezetten inkább a tudására van nagyra, és kevésbé segítőkészek a kezdőkkel szemben. Ez saját tapasztalat, lehet csak én nem voltam szimpatikus az ottaniaknak.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14269) mzx válasza Ryle (#14268) üzenetére


mzx
senior tag

Én is idejárok infóért. ;) Közben átfutottam a teljes Vizion cikket, hcl-ébe is belenéztem, az is remeknek tűnik. :)
Közben megleltem a Vizion cikkből az xbmc tároló és install mikéntjét - így már tárgytalan. :)

[ Szerkesztve ]

(#14270) Ryle válasza mzx (#14269) üzenetére


Ryle
tag

Itt minden van ami szem szájnak ingere :P :)

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14271) mzx válasza Ryle (#14270) üzenetére


mzx
senior tag

Szinte csak az nincs itt, amit szerszámnak ;) ingere.

(#14272) Ryle válasza mzx (#14271) üzenetére


Ryle
tag

Hát igen...de ki tudja ki rejtőzik a nickek mögött ....vagy biztosan tudnak ajánlani olyan információkkal kapcsolatban is oldalakat. :D

Egyébként nem tudjátok véletlenül hogy mi a különbség a Telenor által biztosított Hypernet medium mellé adott Huawei E372 és az LTE modemjük között ? :)

Érzékelhető lehet a különbség, érdemes rá beruházni ? ...vagy inkább tartsam meg amit adtak hozzá, mert nem látható a különbség ?

Ingyenes modem az előfizetés mellé: [link]
Fizetős modem: [link]

Tudom hogy a számok önmagukért beszélnek, de ez vajon mekkora különbséget jelenthez a használatban ?

Budapesten használnám az LTE modemet ha érdemes.

Ebben kérném én a szakvéleményeteket.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14273) rokefeller válasza lionhearted (#14265) üzenetére


rokefeller
senior tag

Ja, de ezt is elég könnyű megkerülni, LiveCD-vel kipróbálod hogy megy-e a hardver, ha megy, akkor virtuális gépben kipróbálod hogy melyik desktop környezet, melyik program tetszik, meg egyáltalán, bejön-e a linux. És ha bejön, akkor mehet a fizikai install.

A télapó nem a régi már...

(#14274) rokefeller válasza Ryle (#14272) üzenetére


rokefeller
senior tag

Van már itt nálunk LTE hálózat, lefedettség?

A télapó nem a régi már...

(#14275) Ryle válasza rokefeller (#14273) üzenetére


Ryle
tag

Hát szerintem aki ebbe a topikba téved, annak már alapvetően valamiért tetszik a pingvinek serege :)

Kezdőket, szerintem ( mint ahogy engem ) első kőrben az asztali környezet fog meg némelyik disztróban.
A használhatóság az ember számára, kicsit később a terminál használatánál dől el, hogy mennyire képes használni / megjegyezni a parancsokat, és mennyire tetszik neki a disztrók által nyújtotta rugalmasság, formálhatóság.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14276) Ryle válasza rokefeller (#14274) üzenetére


Ryle
tag

Ha nem lenne, fel se tettem volna a kérdést :)

Csak nem szeretném feleslegesen kidobni azt az 5e Ft-ot ha nem használható rendesen / illetve nem sok különbség van a sima DC-HSPA+ és LTE között.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14277) lionhearted válasza Ryle (#14276) üzenetére


lionhearted
őstag

Tudtommal nincs Bp LTE lefedettség, és a sebesség Hipernet esetén nem (csak) a modemtől függ, hanem a megrendelt csomag mondja meg a maximum sebességet. :) Így nagy modemmel sem lehetsz gyorsabb.

LTE-lefedettség (Telenor)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#14278) Ryle válasza lionhearted (#14277) üzenetére


Ryle
tag

Na hát akkor már most sporoltál nekem 5e Ft-ot :D

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14279) lionhearted válasza Ryle (#14278) üzenetére


lionhearted
őstag

Mehetünk inni. :DDD

Tegnap még működött...

(#14280) Ryle válasza lionhearted (#14279) üzenetére


Ryle
tag

Hát akár :D

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14281) rokefeller válasza Ryle (#14275) üzenetére


rokefeller
senior tag

Hát, engem pl eleinte semmi nem fogott meg, csak hát szakmai ártalom, hogy kíváncsi voltam, meg úgy voltam, hogy ha sok szerveren linux, vagy valami unix fut, akkor csak jó lenne ismerni. Sok esélyt kapott, sokszor bukott el, anyáztam is. Aztán egyszer egy laboron linuxon kellett dolgozni, Fedora Core 4 volt Kde-vel. És működött, használható volt, úgyhogy beláttam, hogy a hiba nálam van. Akkor kapott egy esélyt a frissen kijött Fedora Core 5. Baromi sokat kellett reszelni, de szerencsére volt egy elfekvő régi gépem, amin tudtam úgy reszelgetni, hogy ha nem ment, és meguntam, akkor nem voltam meglőve gép nélkül, hanem ott volt a másik. Az még az az időszak volt, amikor kellett néhány hardverhez modulokat forgatni, kellett xorg.conf-ot reszelni.

Nagyjából ott dőlt el a dolog, amikor megszoktam a sok asztal használatát, megtanultam hogy mennyire hatékony a parancssor, és mikor kaptam egy céges laptopot, amire már a Core 6 ment fel, pillanatok alatt kész volt, miközben a haveromnak segítettem XP-t telepíteni egy Vista capable laptopra. Az enyém készen volt 15 perc alatt, pár tárolót felvettem rutinból, toltam egy update-et, meg aztán egy yum install-t, és akkor még egy órát elmolyolt a háttérben. Ezzel szemben a másik, gyakorlatilag ugyanaz a típus, 40 perces xp install, driverek vadászata, szoftverek letöltése innen onnan... 1 nap. És utána még 4 óra, mert a Realtek codec nem ment, és nem volt hang.

Amikor meló miatt vissza kellett állnom Win 7-re, martam magam 2 percenként. Hiányoznak az asztalok, még mindig nem találtam olyan clipboard manager appletet, ami annyira egyszerű és jó volna mint a parcellite, nincs a radiotrayhez hasonló egyszerű kis applet online rádiózáshoz, nincs integrált messenger (ez mondjuk a gnome-shell jósága), a gépem 8 giga ram mellett is képes masszívan swapelni, a windowsos flashplayer firefoxban meg megakad, nem akadozik, csak annyira hogy idegesítő legyen, linuxom meg megy mint a fene... teljesítményről annyi, hogy a régi core2duo laptopom 4 giga rammal gyorsabbnak érződik egy fedora-gnome-shell párossal, mint az új corei7-es 8 giga rammal win 7 alatt.

Ezek alapján mindenki eldöntheti hogy ez most egy sikertörténet-e, meg hogy neki megér-e némi időt, tanulást beletolni abba hogy átálljon linuxra, már ha megteheti. Nekem megérte, és alig várom hogy megjöjjön a vinyóm, megtörténjen az adatmentés, és legyen egy dualbootos rendszerem, amin egyértelműen a Fedora lesz a default.

[ Szerkesztve ]

A télapó nem a régi már...

(#14282) Ryle válasza rokefeller (#14281) üzenetére


Ryle
tag

A hány ház annyi szokás, meg hát kinek a pap kinek a paplan :)

Én a debian-ra esküszöm egy lxde-vel, mert régi a gépem.
Eddig nem sok bajom volt vele, és azért használom a debiant...mert első disztróként nekem az ubuntut ajánlották. Nem vagyok még egy profi az tény, de igyekszem tökéletesíteni a tudásomat.
Radiotrayről annyit hogy én is már nagyon régóta használom, és winfos alatt én is sokáig kerestem hogy hátha esetleg, de hát ebből is látszik hogy rugalmasság terén a pingvin a nyerő.

Egyébként igen csak siker történet, és be bizonyítja a bejegyzésed / hozzászólásod azt hogy ahhoz hogy rendesen tudjon valaki linux-ot használni ahhoz rögös út vezet...de viszont megéri a fáradozást.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14283) lionhearted válasza rokefeller (#14281) üzenetére


lionhearted
őstag

Annyi igazság van benne, hogy egy nagy +1 érte. :D

win 7 sebesség érzete még akkor sincs a nyomában sem egy normális linuxnak, miközben vakítanak a superfetch ígymegúgy-gyal. Először egy rendes diskcache-t írjanak már meg...

Drivervadászat: nemrégiben szükségem volt némi scannellésre, van is egy canon USB-s. Bedugtam, simple scan (Ubuntu alaptelepítés része) indít, és látom, hogy simán felismerte, kattintottam, hogy szöveget akarok scannelni, és máris dolgozhattam. Nagyon örültem neki. :)

@Ryle:
"Eddig nem sok bajom volt vele, és azért használom a debiant...mert első disztróként nekem az ubuntut ajánlották."
Ezt én nem értem. Bár sokan vannak így vele, és szabad a választás joga. :)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#14284) Rimuru válasza lionhearted (#14283) üzenetére


Rimuru
veterán

Az érem másik oldala, Lexmark X1190-es gépet még mindig nem sikerült scannelésre bírni Arch alatt. :(

Vigyázat, csalok!

(#14285) lionhearted válasza Rimuru (#14284) üzenetére


lionhearted
őstag

Igen, Canon már nem először szerepelt jól ebben a tekintetben. :)
Anno a multifunkciós (nyomtató-scanner) géphez járt rendes fullos progi is, linux alapokra. Semmi gond nem volt vele, tette a dolgát.

Biztos ki kell fogni, vagy megfelelő márkákból választani. (Bár, ahogy látom azt is szóra tudták bírni Ubuntu alatt)

Tegnap még működött...

(#14286) Ryle válasza Rimuru (#14284) üzenetére


Ryle
tag

Hát arch számomra egy külön történet....én még a dmg-t se tudtam beüzemelni rajta.
Illetve a nethez is az usb miatt csak a sakis3g tudott rajtam segíteni. :)

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14287) zodo válasza Vladi (#14228) üzenetére


zodo
nagyúr

xfce-t kicsit fapadosnak vélem.
Tudom hogy előnyős választás lenne de mi a gond a Debian-al?

(#14288) Ryle válasza zodo (#14287) üzenetére


Ryle
tag

Fapados szkinre, de a sebesség jó....
Régebbi gépekre szerintem igen tökéletes a debian + xfce

[ Szerkesztve ]

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14289) rokefeller válasza lionhearted (#14285) üzenetére


rokefeller
senior tag

HP multifunkciós, bedugom, packagekit nyekken, leszedi a csomagokat, mondjuk vagy 40 megányit, de megy utána simán. Winen minden szemetet fel akar pakolni, nem fogja fel, hogy nekem elég a driver, nem kell képnézegető, szerkesztő, szkennelő, toolbox, quickstarter, meg anyám kínja, jó ami a winben van default... horror az egész, az összes bloated szart fel akarja tenni, hivatalos oldalról (ez mondjuk rég volt) 1 gigás telepítőt kellett leszedni, mert nem volt olyan hogy csak driver.

Másik hardveres anekdota. 2 vagy 3 éve vettem vodás mobilnetet, pci express-es huawei modemmel. Nem nagyon volt róla sok infó neten, hogy megy-e linux-szal, de én folyamatosan néztem a NetworkManager-es arc blogját, és úgy tűnt, elég jó már a 3g modem támogatás, meg egy videón mintha egy ugyanolyannal demózta volna, csak verizonos volt a cucc. Bementem a vodába, 10 percig udvaroltam az eladónak, hogy hadd bontsak ki egyet, ha megy, viszem is. Belement, rendes volt, nézte a tokot, szedte ki a ragacsból a cd-t, közben olvasta volna a manual-t, hogy kell telepíteni, mire mondtam hogy oké, köszi, megy, ugyanis addig én betoltam a gépbe a modemet, networkmanager látta, és kérte a pin-t :-)

A történethez hozzátartozik, hogy egy év múlva a networkmanager - modemmanager szétválasztásnál kicsit szétment, mert mindig usb-s cd-nek akarta felismerni, merthogy ez mass storage is, rajta van a win-es driver :-(

De azért elég elnök érzés volt :-)

A télapó nem a régi már...

(#14290) rokefeller válasza zodo (#14287) üzenetére


rokefeller
senior tag

Nincs semmi gond a debian-nal, otthoni szerverekre használom sokszor, meg néha openbox-szal ha valami minimál GUI-s cucc kell. Nagyon összeszedett cucc az, a stabil ága elavult, de hát ezért használják többnyire a testing-et.

Ez is hasznos tapasztalat pl, debiannál a testing ág teljesen stabil rendszer, fedorán, meg általában máshol, a teszt az tényleg teszt, bármikor összeeshet.

A télapó nem a régi már...

(#14291) zodo válasza Ryle (#14288) üzenetére


zodo
nagyúr

Köszi.
Jónak vélt gép lesz alatta és szeretném a max skint, kihozni a gépből.

(#14290) rokefeller

Ohh. Stabil ág vs Teszt ág.
Erről nem volt szó. :U

Ezt a kiadást szeretném kipróbálni: Linux Mint Debian 201204

Akkor ez most hova tartózik?

[ Szerkesztve ]

(#14292) CPT.Pirk válasza rokefeller (#14290) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Tanárom suliban is azzal kezdte, hogy tegyük át testingre, majd frissítsük le és használjuk. Jó ideig ment is, csak aztán egy frissítés után általam megoldhatatlan problémák keletkeztek.

Szóval ha nincs extra igény, akkor inkább a stabil ág és azon a backportsos tárolóból a friss progik, mint a testing ág.

zodo: testingen alapul mint rolling release, mate/cinamon, xfce felületekkel.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14293) zodo válasza CPT.Pirk (#14292) üzenetére


zodo
nagyúr

Addig eljutottam hogy ez a 4 asztal kezelővel került kiadásra csak egyelőre kínai amit írtok. :B

Szóval mivel ez egy test ágon íródott kiadás nem lesz stabil és nem ajánlott hosszú távra ezzel kísérletezni?
Akkor mi az ami "szép és jó" ?

(#14294) CPT.Pirk válasza zodo (#14293) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az egész Ubuntu ág a Debian testingből lett, a Mint meg sok társával az Ubuntut követi. Az LMDE viszont olyan, mint az Ubuntu, visszanyúl a Debian testinghez. Nem állítom, hogy ettől rossz rendszer lenne, csak annyit mondtam, hogy nálam gondokat okozott a Debian testing, így ezek a gondok továbbgyűrűzhetnek a testing ágat használó elég sok rendszeren.

Ha biztosra akarsz menni, szedj le egy Debian netinstall kiadást, nagyon jó arra, hogy ismerkedj a dolgokkal.

Nézd meg, mennyi rendszer származik a Debianból / tól. [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14295) ViZion válasza Ryle (#14275) üzenetére


ViZion
félisten

Megjegyezni a parancsokat -home usernek felesleges. Ami gyakori, azt egy txt-be kell beleírni pár kiegészítéssel, én is így kezdtem. Ami gyakori az megmarad fejben úgyis, ami ritkább, az meg ott van. Harmadik kategória ami macerás (pl. hosszú) és/vagy gyakori: erre van a bash script. Megírod egyszer, futtatod amikor kell, kész.
Asztali környezet ízlés dolga, sokféle van és elég jól át is lehet szabni őket. Akit zavar a sok lehetőség, az menekül vissza Win/Ubuntu vonalra, ahol kötöttebb a pálya.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14296) Vladi válasza zodo (#14287) üzenetére


Vladi
nagyúr

Jó, akkor legyen kde. Mondom, hogy kiindulásnak jó. :))

De amúgy semmi, nem is írtam ilyet. :F

(#14293) zodo:

:D Akkor csak xfce legyen. :DD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14297) zodo válasza CPT.Pirk (#14294) üzenetére


zodo
nagyúr

Igazán köszi.

Konkrétan az Ubuntu-al nem volt gondom már amíg használtam.
Viszont ha valamiért szívás alakul ki akkor kb mindegy melyikkel szívók.
Elnézést a száraz fogalmazásért!

Vladi

Anno szívtam már eleget a nyomi gépemre történő kis és még kisebb parancssoros minimál telepítőből építkezés kapcsán. :(((
Most csak használni szeretnék egy szép kinézetű alap rendszert de nem xfce-el. :N

[ Szerkesztve ]

(#14298) CPT.Pirk válasza zodo (#14297) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha kicsi, gyors disztró kell és mellé legyen nagyon jó leírás mindenre, akkor Arch alapokon nézz körül (az Arch Wiki példa értékű, és arch alapokon a többi disztrónál is szinte minden pontja használható), jelenleg a Manjaro-t javaslom. [link]

Van többféle felülettel, én a KDE-t preferálom, 300-320MB ram fogyasztása lesz mindössze a teljes disztrónak így. Plusz KDE-n sok effektet is be lehet kapcsolni, ami nagyban feldobja dolgot és maga a KDE baromira személyre szabható, minden átrendezhető / kibővíthető ha kell.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14299) zodo válasza CPT.Pirk (#14298) üzenetére


zodo
nagyúr

"Ha kicsi, gyors disztró kell"

Nem dehogy kell kicsi csak vázoltam hogy anno (2009 táján) küzdöttem egy Compaq Ipaq PIII 733mhz int.vga talán 32mb + 256 mb sdram géppel + valami kicsi disztróval.
Na ott volt minden csak szép és jó nem. :DDD

Még mindig ehhez a géphez keresek valami bolond és üzembiztos, szép felületű kiadást.

CFI CFI-A6819 + 150W táp
ASUS M4A88T-I Deluxe (880G + SB710 lapkakészlet, Integrált ATI Radeon™ HD 4250 GPU-al)
AMD Athlon II X4 640 3.0Ghz
G.Skill F3-10666CL9D-4GBSQ So-Dimm

Közben rákerestem mert gyanús volt Vladi xfce -e és rájöttem hogy keverem az lxde-el. :)

KDE nekem is tetszik csak eddig nem volt olyan gépem amin kipróbálhattam volna.

[ Szerkesztve ]

(#14300) CPT.Pirk válasza zodo (#14299) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azon a gépen is nyugodtan kipróbálhatod az említett disztrót, szaladni fog vele, mint állat és nem is hiányos, egy normális disztró.

Másik kedvencem a Chakra (teljesen KDE köré épül), de ott most váltottak systemd-re és még pár napig várni kell a már ezt tartalmazó letölthető iso elkészültét, így azt most nem javaslom.

Egyébként bármilyen disztrót is választasz, a Radeon HD4000-es széria támogatását is dobta az AMD, így marad a nyílt driver, vagy a Catalyst Legacy driver használata, ez utóbbit meg vagy frissítenek időnként az új kernelekhez, vagy nem, még nem tudni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.