Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14701) Rimuru válasza Ryle (#14700) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem azért van mert panelként működik?

Vigyázat, csalok!

(#14702) Ryle


Ryle
tag

Nem, az a felület rész amit kivág az asztalból...azt nem lehet semmire használni, azt csak kivágja. :)

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14703) Ryle válasza Ryle (#14702) üzenetére


Ryle
tag

Így néz ki amiről beszélek :S

Kérlek segítsetek :)

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14704) sh4d0w válasza Ryle (#14703) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nem két monitort használsz véletlenül?

https://www.coreinfinity.tech

(#14705) Ryle válasza sh4d0w (#14704) üzenetére


Ryle
tag

Nem használok két monitort, és mivel alaplapi most a videokártya...ezért nincs is két kimenet.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14706) rokefeller válasza Ryle (#14703) üzenetére


rokefeller
senior tag

Szerintem nincs composition engedélyezve, ezért ilyen randa. Vagy válts ablakkezelőt compiz-ra, vagy xcompmgr-re vagy cairo compositing managerre, vagy esetleg próbáld ki a kevésbé látványos wbar-t, cairo-dock-ot

A télapó nem a régi már...

(#14707) ux1


ux1
addikt

ArchLinux-ot telepítenék tűzfal és proxy mögül. A pacman még a base tárolót frissíti is (db) de a többit nem, gondolom a proxy miatt lassú elérésre hivatkozik... Lehet valahogy állítani ezt az időt?

-=[ 乂丨卂ㄖ爪丨 ]=-= [ 卩ㄖ匚ㄖ 千1 ]=-

(#14708) kispx


kispx
addikt

Sziasztok,
Egy olyan programot szeretnék, amelyik hasonlít a Win7 start menüjének a kereső mezőjéhez. Tehát lényegében megnyomok egy gombot és elkezdek gépelni egy programnak a nevét vagy egy fájlnevet és vagy kiegészíti a begépelt szót vagy egy találati listában leszűkíti a lehetséges eredményeket. Fájlok esetében elég a fájlnév szerint indexelni a merevlemez tartalmát.

Szerk.: Xubuntu az oprendszer.

[ Szerkesztve ]

(#14709) lionhearted válasza kispx (#14708) üzenetére


lionhearted
őstag

xfce4-appfinder

Ez jó lesz progi indításra, de hogy fájlokat is keressen...hmm. Hát gnomera, gnome-do -t mondanám, utána kéne guglizni mik az alternatívák.

Tegnap még működött...

(#14710) Clemi


Clemi
veterán

Sziasztok!

Megrögzött W7 használóként, úgy gondoltam ideje lenne elmerülni a Linux világába.

Van egy Compaq Evo n610c laposom. A fedélzetén 1GB RAM, Radeon 7500 vidkari, 1,8 Ghz P4M, és a kijelző jelenleg csak 1024x768-at tud, de folyamatban a beszerzés egy SXGA kijezőre (panel megvan, csak egy kábek hiányzik).

Elsőként mindjárt bele akartam kóstolni az Elementary Luna Beta rendszerbe, de már ezzel is gondom akadt, ugyanis a boot után csak egy nagy fekete négyszög fogad a képernyő közepén, és így nem látni semmi feliratot. Na mindegy akkor ez a rendszer felejtős, de ha már így rászántam magam, akkor melyik rendszert ajánlanátok hogy feltegyem erre a laptopra?

Amire használnám, netezés, képnézegetés, esetleg néha film, minimális dokumentum kezelés, szerkesztés, és némi ebook olvasás.

(#14711) BigManus válasza Clemi (#14710) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Debian, Xubuntu, Lubuntu?

[ Szerkesztve ]

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#14712) Clemi válasza BigManus (#14711) üzenetére


Clemi
veterán

Ez most komoly, hogy 8 db DVD egy Debian Limux telepítő?

(#14713) Rimuru válasza Clemi (#14712) üzenetére


Rimuru
veterán

Nem, szerintem te a különböző változatokra gondolsz.

Vigyázat, csalok!

(#14714) #24650752 válasza Clemi (#14712) üzenetére


#24650752
törölt tag

Van netinst formája is a telepítőjének. Nem muszáj minden egyes csomagot felrakni.

[ Szerkesztve ]

(#14715) Clemi


Clemi
veterán

Nem tudom mit találtam,de innen mit kell letölteni, mert a hivatalos debian oldal erre a linkre mutat, és semmi segítséget nem találtam, hogy akkor hogyan is induljak el.

Persze azt még mindig nem tudom, hogy akkor most melyik verzióval is érdemes nekifutnom ezzel az öreg laptoppal, ami könnyedén fut rajta, és jól is néz ki.

[ Szerkesztve ]

(#14716) Ryle válasza Clemi (#14715) üzenetére


Ryle
tag

debian-6.0.6-i386-DVD-1.iso

Én ezt szoktam letölteni ha kell újra húzni a rendszert, aztán winfos alatt kiírni img burnerrel egy lemezre...boot beállítás, és install. :)

Ha meg van akkora pendrive-od, és tud az alaplapod bootolni róla akkor pedig:

[link]

A jól kinézés + régi lapin való futtatáshoz, én ezt tenném fel:

http://lxde.org/

Azon belül pedig jobb oldalon találod a distrókat amivel már ez az ablakkezelő egybe van építve.

A felső link amit nyomattál, az gnome kezelő felülettel rendelkezik alapból...én a régi gépemen az lxde-t használtam ...illetve most az újon is azt használom.

Remélem tudtam segíteni.

[ Szerkesztve ]

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14717) Clemi válasza Ryle (#14716) üzenetére


Clemi
veterán

Az a többi DVD2, DVD3, stb lemez mi akar lenni?

(#14718) Ryle válasza Clemi (#14717) üzenetére


Ryle
tag

Kiegészítés, csomagok programok stb..

Alap rendszerhez szerintem elég egy sima dvd / cd ...aztán a net beállítása után..pedig szerkeszteném rendszergazdaként az apt sources.list-et ez alapján:

[link]

Terminálba írd ezeket:

su
aztán bekéri a rendszer gazda jelszót
enter

cd /etc/apt aztán nano sources.list a generált repok beírása a file-ba.
Mentés az F2-vel, enter és enter.

Aztán: apt-get update
apt-get upgrade

Telepíteni debian alatt így tudsz: apt-get install csomagnév
Törölni pedig: apt-get purge csomagnév illetve apt-get autormove

Remélem tudtam segíteni.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14719) Clemi válasza Ryle (#14718) üzenetére


Clemi
veterán

Persze tudsz segíteni, és köszi, de még ott tartok, hogy melyik distribúciót kezdjem használni az lxde-vel?
Debian, Fedora, Lubuntu, OpenSuse?

(#14720) Ryle válasza Clemi (#14719) üzenetére


Ryle
tag

Hát én debiant használok vele, ízlések és pofonok. :)

Én egyedül ahhoz értek valamicskét.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14721) BluEyes válasza Clemi (#14712) üzenetére


BluEyes
őstag

Bammeg, ne egy beta1 fázisban lévő, tök ismeretlen disztróval kezdjed mán a merülést a Linuxba! Egyáltalán, a többszáz közül hogy bukkantál pont erre az egyre? :F

Ha tudsz pendrájvról bootolni, akkor például a Porteus Linux-szal tegyél egy próbát. Kicsi, afféle minimal rendszer, de mindent tud, amiket felsoroltál. Pendrájvról is elfut. Indíthatod KDE és LXDE ablakozóval is, így meg tudod nézni, hogy a laptop mit szól hozzájuk (a KDE sokkal nagyobb erőforrásigényű).
Ha gondolod, segítek itten a pendrájv legyártásában.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14722) Clemi válasza BluEyes (#14721) üzenetére


Clemi
veterán

Tud a kicsike pendrive-ról bootolni, úgyhogy jöhet az infó illetve a link, a pendrive-os linuxról.

(#14723) BluEyes válasza Clemi (#14722) üzenetére


BluEyes
őstag

Így néz ki
Letöltés
Itt választhatsz pár lehetőség közül, válaszd ki:
1.2 (Latest Version)
32 Bit Edition
Standard Edition

és katt a Downloadra, valamint utána az Additional modulesre is katt, az 1.2V és a 32Bit legyen bepöttyözve, és töltsd le az ATI drivermodult is.
Folyt köv

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14724) Ryle válasza BluEyes (#14723) üzenetére


Ryle
tag

Jogos, hogy ilyen jellegű distrót ajánlasz neki.

Én azért ajánlottam az lxde-s debiant, mert gyors a az adott vason.
Debian jellegű és debiant linkelt be a srác.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14725) BluEyes válasza Clemi (#14722) üzenetére


BluEyes
őstag

Kell egy pendrájv, 512 megától fölfele bármilyen jó. Én azt javaslom, hogy a formázást a HP usb tool-lal csináld, FAT32, a gyorsformázás legyen bepipálva, más nem kell, mehet a format.

A letöltött iso-t ki kellene bontani, és a 3 könyvtárat (Boot, Boot.images, Porteus) símán csak rá kell másolni a pendrájvra.
Folyt köv

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14726) attis71


attis71
tag

Sziasztok!

Kezdő linuxos vagyok, így tanácsot kérnék tőletek, hogy melyik linux változatot telepítsem az alábbi gépre?
Paraméterek: 1.6GHz proci, 384MB ram, 20GB HDD.
Csak linux lenne rajta. A lényeg még, hogy teljesen magyar nyelvő legyen és a Wine legyen hozzá, mert windows-os szoftvert is szeretnék rajta futtatni.
Előre is köszi a segítségeteket.
Üdv:
attis71

(#14727) BluEyes válasza Clemi (#14722) üzenetére


BluEyes
őstag

Ha a 3 könyvtár rajta van a pendrájvon, menj be a Boot-ba, ott kattkatt a win_start_here.hta fájlra, a megnyíló kis ablakban pedig válaszd Install Porteus-t. Két enter-t kell még nyomni a parancssor kérdéseire, és készen is vagyon a kafa Linux-pendrájv, lehet bootolni róla.

Az ATI drivermodult egyelőre nem tesszük bele, mert elvileg van ATI driver a disztróban. Ha mégis valami vacakolás lenne, akkor annyi a teendő, hogy a letöltött modult be kell majd másolni a Porteus/Modules könyvtárba. De még ne bántsuk, hátha nem lesz szükség rá.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14728) MacCaine válasza BluEyes (#14721) üzenetére


MacCaine
őstag

"Bammeg, ne egy beta1 fázisban lévő, tök ismeretlen disztróval kezdjed mán a merülést a Linuxba! Egyáltalán, a többszáz közül hogy bukkantál pont erre az egyre?"

:F

A Debian az egyik legrégebbi és legismertebb linux disztro...

[ Szerkesztve ]

(#14729) Clemi válasza BluEyes (#14727) üzenetére


Clemi
veterán

Az a picike probléma van, hogy nekem csak két könyvtár van az ISO fájlban ami lejött:
boot
porteus
Ezek már a pendrive-on vannak

(#14730) BluEyes válasza MacCaine (#14728) üzenetére


BluEyes
őstag

Akkó feleségül köll venni!
Mi viszont erről a beta csodáról beszélgettünk.

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14731) BluEyes válasza Clemi (#14729) üzenetére


BluEyes
őstag

Nem probléma, anélkül is megy. Épp ki is próbáltam, most Porteusból írok, előtte kitöröltem azt a könyvtárat a pendrájvról, nem kérte :)

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14732) MacCaine válasza BluEyes (#14730) üzenetére


MacCaine
őstag

A #14712-ben már a Debian méreteiről volt szó. A #14710-re kellett volna válaszolnod... ;)

(Mindegy, a lényeg, hogy sikerült helyes irányba terelni a srácot. :DDD )

[ Szerkesztve ]

(#14733) BluEyes válasza MacCaine (#14732) üzenetére


BluEyes
őstag

szánom-bánom... :B

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14734) Clemi válasza BluEyes (#14731) üzenetére


Clemi
veterán

Ha megy, akkor rendben, viszont azért még van némi probléma:

Ha elindítom a kérdéses folyamatot (az UAC-ot kikapcsoltam) elindulna a telepítő, de a második ablakban azt az üzenetet kapom, hogy a fizikai meghajtóhoz a hozzáférés megtagadva, és nem tudja folytatni az MBR felülírást. Persze így naná hogy nem bootolható a Pendrive.
A Pendrive-ot a HP usbtool-al csináltam, ahogy írtad. FAT-ra gyorsformázás, és semmi nincs bepipálva.

(#14735) BluEyes válasza Clemi (#14734) üzenetére


BluEyes
őstag

Rendszergazdaként?

Azért jó a tengerparton, mert ott csak 3 oldalról vesznek körbe hülyék.

(#14736) Vladi válasza attis71 (#14726) üzenetére


Vladi
nagyúr

wine kell biztos? Mert miért?

Valami kisebbet próbálj. Tiny core? :D Valaki harapjon már rá! :DD

slaxot is megnézhetnéd még.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14737) ViZion válasza Clemi (#14734) üzenetére


ViZion
félisten

Pendrivelinux.com
illetve a logout oldalamon van próbáljuk ki a linuxot cikk, érdemes beleolvasni.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14738) ViZion válasza Vladi (#14736) üzenetére


ViZion
félisten

Tiny Core-t próbáltam... Ford Fairlaine jut róla eszembe: "kicsit olyan, mint tökgyaluval rejszolni: először érdekes, de inkább fájdalmas" :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14739) Clemi


Clemi
veterán

Mégegyszer restartoltam, és most megcsinálta a pendrive-ot és már bootol a rendszer... valószínű az UAC kikapcsolással volt valami gáz.

(#14740) Clemi válasza Clemi (#14739) üzenetére


Clemi
veterán

Na ezt nekem nagyon meg kell tanulnom.... egy sima hálózati navigálást se tudok még indítani.... böngészem a parancsokat de még nem fejtettem meg. A DOS parancsok pedig anno nagyon mentek.

(#14741) ViZion válasza Clemi (#14740) üzenetére


ViZion
félisten

csak a man -t jegyezd meg :)
Legtöbb parancsnak van leírása, ami ezzel elérhető. Mit telepítettél, amihez ennyire kell a terminál?

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14742) Ryle válasza ViZion (#14741) üzenetére


Ryle
tag

Hát azért a manhoz némelyik distrohoz szükséges egy kis englis tudás.

Egyébként szerintem teljes mértékben igazad van.

Amúgy szerintem a terminál parancsokkal tisztában lenni, nem egy hátrányos dolog.
Jól jön ha el tud egy picit rugaszkodni a luncherektől, illetve a kattintgatástól.

De ez teljes mértékben magánvélemény.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14743) Clemi válasza ViZion (#14741) üzenetére


Clemi
veterán

Nem telepítettem semmit, egy pendriveról töltöttem be a Porteus-t LXDE felülettel. Onnan korrekten fut, de persze ez nyilván nem ugyanaz mint egy telepített rendszer.

Igazából olyat szeretnék ami legjobban valamelyik OS2-re hasonlít, és nem félek megtanulni a konzol parancsokat, bár nyilván kényelmesebb és gyorsabb kattintgatni.

(#14744) Ryle válasza Clemi (#14743) üzenetére


Ryle
tag

Igazából szerintem a kinézet ilyen szempontból nem teljesen lényeges.
Azt kell eldöntened, hogy mennyire szeretnél úgy mond a készbe bele ülni...vagy szeretnél kicsit fabrikálni is néha hogy a dolgok úgy üzemeljenek ahogyan azt te szeretnéd.

A login screen, illetve a többi megjelenítéssel kapcsolatos dolog majdnem mindegyiknél testre szabható ( sőt , meg merem kockáztatni hogy az összesnél ).

Stabilt szeretnél használni, vagy testinget.
Melyik legyen az adott rendszer alapja, mert ugye majdnem mindegyik disztrónak van egy alapja amiből elkezdtek fejleszteni.

Most lehet ezért meg fognak kövezni, de én annó ezzel kezdtem: [link]

Ennek a desktop managere enyhén gépigényes...de váltani könnyű.

Szinte mindenkinek a saját döntése hogy melyik alapon indul el, és mit tud kihozni belőle...ez szerintem érdeklődés függő is.

Szerintem a számodra kézenfekvőt kell kiválasztanod, hiszen mindenkinek más jó.
Nézz körbe a neten hogy mit ajánlanak a kezdőknek...( mert hiszen mindenki elkezdi valahol ).

Ha még nem dolgoztál linux alatt, akkor szerintem valami könnyen telepíthető os-t kéne hogy válassz...mert az ember siker élmények nélkül hamar képes feladni egy adott projektet.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14745) Clemi


Clemi
veterán

Pendrive-ról indítottam egy Lubuntu 12.10-et. Az internetet korrekten eléri, de a Windows hálózatról semmi.... valaki súgja már meg, hogy miként tudok a hálózatra csatlakozott gépek megosztott mappáiba bejutni. A fájlkezelőben megtaláltam (pcmanfm) az ugrás hálózati meghajtó menüpontot, ott látom is a hálózati helyek parancsikonjait, de semmi tovább. Nem jövök rá hogyan tovább.

(#14746) Ryle válasza Clemi (#14745) üzenetére


Ryle
tag

Hát itt van egy kis leírás hogy hogyan lehet elérni a Windowsos gépeket elvileg, én nem próbáltam de biztosan működik.

[link]

Aztán keresd itt a Windows hálózat elérése bekezdést.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14747) Clemi válasza Ryle (#14746) üzenetére


Clemi
veterán

Köszi, a hálózatot így már elérem, bár marhára nem vágom miért nem működnek a parancsikonok.
Böngészek a hálózatban, és mondjuk egy képeket tartalmazó mappából megnyitok egy képet, de a második képnél olyan szinten csonttá fagy a megjelenítő, hogy még a feladatkezelővel se lehet kilőni.
Amit viszont szintén nem vágok miért lehet... a Lubuntu Software Center-ből semmit se telepíteni.
Ezek most azért vannak, mert Pendrive-ról megy a rendszer, vagy tényleg ilyen szinten önálló és kezelhetetlen a rendszer? Nem hinném, hogy gyenge a vas, mert a W7 simán fut rajta.

(#14748) Ryle válasza Clemi (#14747) üzenetére


Ryle
tag

Hát miért a pendriveos megoldás ?

Nyilván ha live rendszerként futtatod pendriveról a linuxot, akkor a meglévő ramodba bootol be a rendszer, illetve onnan dolgozok teljes mértékben.

Kvázi a meglévő ramodból fut teljes mértékben az OS és nem a hddről hívja be a használt programokat.

Összegezve a ramod igen csak le van terhelve, és lehetséges hogy azért nem tudsz rendesen dolgozni.

A telepítés meg live rendszernél, meg szeretintem azért gátolt, mert live ramban üzemelnek a dolgok...nincs mountolva hdd hogy tudjon hova installálni.

Mondjuk erről csak elképzelés szinten tudok nyilatkozni, mivel én linuxot live módban nem igen használtam. Külön part és már húztam is fel rá a linuxot.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14749) Clemi


Clemi
veterán

Azért a Live, mert próbálgatom, hogy melyik rendszer ami fekszik nekem. Egyébként 1GB RAM-van a gépben, egy 1,8 GHZ-es P4M társaságában, de bazi lassú ez egész így. Telepítéskor egyébként külön beállítom, a presistent fájl méretet 1GB-ra hogy legyen elég hely a beállítások elmentésére.

(#14750) Ryle válasza Clemi (#14749) üzenetére


Ryle
tag

Előző configom nekem is hasonló volt.
Át érzem a rendszer sebességet...de ez szerintem csak install után fog gyökeresen megváltozni.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.