Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#57001) ubyegon2 válasza tordaitibi (#56998) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tök alap kéne, semmi csicsa és sallang, megfelel a primitív megjelenés sőt ez a legjobb.

A fapados változatok kevésbé felhasználóbarátok sajna. :)

Az XFCE is beállítható ezért elég jól, érdemes próbálgatni a beállításkezelő-t, azt gondolom megtaláltad már.

Sok dolog alapból fenn van, sok dolog a tárolókból érhető el, de van olyan is, amire ha rákeresel, találsz PPA-kat, ezek személyes csomagtárolók, amiket itt ajánlunk vagy Linuxos honlapokon találhatók, megbízhatóak.

youtube-dl - ez a terminalos változat a yt letöltőnek, de ha beírod a keresőbe a csomagot és hozzáírod hogy gui, találsz egyből egy GUI-s változatot.

PPA-t úgy tudsz használni, hogy a terminalba egyenként használod ezeket a parancsokat:

sudo add-apt-repository ppa:nilarimogard/webupd8
sudo apt-get update
sudo apt-get install youtube-dlg

Az első felveszi a tárolók közé a PPA-t, a második frissíti a rendszer által használt tárolókat, a harmadik telepíti az install után beírt csomagot. Ez a linkelt leírásban is le van írva.

Nem árt amúgy, ha az Összefoglalókat átolvasgatod, mert sok dolgot kimazsolázhatsz belőlük. Ha valami programot akarsz használni, amit Win alatt megszoktál, ezzel rákereshetsz, többnyire van valami alternatíva.

A hsz-ek között is érdemes nézelődni, rákeresni szavakra, például 2-3 napon belül a yt letöltés is szóba került 2x is. [link] [link]

Az egyik linkben láthatod a .deb változatát annak a csomagnak, ami PPA-n is fenn van. A .deb változat telepítése még egyszerűbb, letöltöd és rákattintva egy gdebi nevű telepítő automatikusan telepíti is (ez nem minden disztórban van így, de Mint-ben igen) csak a jelszót kell megadnod.

Sajnos van, hogy a csomag valami függőség miatt nem települ, ilyenkor másik verziót keresünk vagy a függőségként jelzett fájlt próbáljuk telepíteni. Egyelőre célszerűbb az első módszert választanod.

Ennél a yt downloadernél viszont a PPA a szerencsésebb, mint látod, gond nélkül fogja telepíteni a terminal:

~ $ sudo apt-get install youtube-dlg
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
A következő további csomagok lesznek telepítve:
libwxbase3.0-0v5 libwxgtk3.0-0v5 python-twodict python-wxgtk3.0
python-wxversion
Ajánlott csomagok:
libav-tools | ffmpeg
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
libwxbase3.0-0v5 libwxgtk3.0-0v5 python-twodict python-wxgtk3.0
python-wxversion youtube-dlg
0 frissített, 6 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 10,6 MB.
A művelet után 51,2 MB lemezterület kerül felhasználásra.
Folytatni akarja? [I/n]

---------------------------------------------------------------------------------

Ezt próbáld most végigcsinálni, aztán nézegesd az Összefoglalóba a linkelt írásokat, próbáld a beállításokat és ami nem megy, írd le. XFCE-t nem nagyon ismerem, de ezek a telepítéssel kapcsolatos dolgok általánosak mindnél.

A Menü keresőjébe alul beírod a yt betűket és már ott is lesz a letöltőprogram.

[ Szerkesztve ]

(#57002) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#57001) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Egyébként az első képen rossz .deb verzióra kattintottam, de ehhez kicsit ismerned kell a Mint alapját, az Ubuntut, ill annak verzió elnevezéseit.

Itt látod a jó változatot, ami a 16.04 verziószámú Ubuntun alapuló Mint 18.x-ben lévő tárolója is :

Firefoxban itt alul kattints a linkre és legörgetve az oldalon be tudsz rakni keresőket az ikonjaikra kattintva:

**************************************************************************

A számítógép felfüggesztése és hibernálása

[ Szerkesztve ]

(#57003) tordaitibi válasza growler (#57000) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Köszi,kipróbáltam de többet sose, mert ez a gép nem tud aludni, azaz tud de ha elaltatom akkor nem tudom felébreszteni.
Semmilyen usb eszközre nem reagál, lehet ez bios probláma, de még nem találtam beállítást erre.
A gép power gombjára reagál, látom hogy indul, a háttérvinyó felpörög, csak éppen kép nincs. Monitor kikapcsolva marad és ebből csak power gomb hosszú nyomással kikapcsolás, majd reboot segít.
vagy videodriver gond, vagy ez a hardver ilyen.
Hozzáteszem ez nem Mint hiba, a w10 alatt altatásra ugyanez a tünet.
Megoldás szerintem nincs. Mivel ez egy mini pc, ezért nem is kell altatni, de a monitor_off parancs továbbra is érdekelne Mint alatt (win alatt a startmenübe ott van ez az opció)

(#57004) csixy válasza tordaitibi (#56998) üzenetére


csixy
addikt

"A Mozillába hogyan lehet a Google keresőjét hozzáadni, a duckduck go helyett?"
Majdnem ugyanúgy mint widowsban.
Tehát jobb katt a + mellett az üres fejlapba és pipa a menüsorhoz:

duckduckgo keresőbe beírod google.hu és enter
Megnyitod a google.hu oldalt
Katt a menüsoron a szerkesztésre és a lenyílón a beállításokra.és itt a kezdőlapnál az aktuális oldal használatára és kész.

Ha van egy éppen nyitott google.hu oldalad , akkor fent a címsorban tedd a kurzort a sor végére és püff egy entert neki, ezután mindig vissza tudsz ide találni.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57005) tordaitibi válasza csixy (#57004) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Köszi megvan, Operáztam amúgy is eddig, a Foxi valamiért nem jött be.
Egyébként nem rossz, használom most sokat.

(#57006) csixy válasza tordaitibi (#57005) üzenetére


csixy
addikt

Örülök, hogy segíthettem. Én a rókát szeretem , de ez az újabb hülyesége http hiteltelenségével kezd az agyamra menni , tudom hogy egy tollvonással egy true érték false-ra állításával

meggyógyítható, de ezt a tőlem okosabbak nem ajánlják, mert esetleg a bankom helyett egy hamisítvány oldalán kötök ki.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57007) ALFA válasza tordaitibi (#57005) üzenetére


ALFA
senior tag

Én a 16-os verzió óta használom, de most az 5x-esektől kezdem unni, hogy mindenképpen gyűjti a böngészési adataimat és adja a kuglin keresztül mindenkinek. :((

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#57008) csixy válasza ALFA (#57007) üzenetére


csixy
addikt

Én pont ezen okból szüntettem meg a régi géméles levelező címemet és minden új androidos eszközre csinálok egy új géméles címet és soha többet az életben nem lépek fel rá.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57009) #73749248 válasza ALFA (#57007) üzenetére


#73749248
törölt tag

Nézz be a blogomba (mai kétsoros), szerintem rosszul leszel ;)
Erről hol találtál egyébként infót? Azt épp tegnap este vettem észre, hogy van a profile könyvtárban egy datareporting könyvtár, amiben fogalmam sincs, valójában milyen adatok vannak, de ez elvben letiltható.
Másról is tudsz? (úgy értem: amit kifejezetten a böngésző gyűjt, nem a webes szolgáltatások)

[ Szerkesztve ]

(#57010) csixy


csixy
addikt

Na az uj slax 9.3.0 fel lett teve egy 16 gigas pendrivere NTFS alapra < majd meg fogom probalni Ext4 re is, azert nem Fat32 re , mert igy az egesz particio hasznalhato perzistens modban. Kerdes ez most debian alapon van, hogy tudok magyar billenty-zetet es firefoxot ide varazsolni kerdojel :F

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57011) ubyegon2 válasza csixy (#57010) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

slax 9.3.0 Ezzel sajna nem sokan foglalkoznak kezdő topikban, lévén DE-mentes disztró!

Fluxbox window manager-es Linuxot akarsz valóban? :F

Ha amúgy megtalálod a terminalt, nincs nehéz dolgod, Firefoxot tudsz már telepíteni terminalból (sudo apt-get install tűzróka) , a magyar bill beállítás meg setxkbmap hu parancs.

[ Szerkesztve ]

(#57012) Frawly válasza tordaitibi (#56999) üzenetére


Frawly
veterán

Erre a parancsra tudsz asztali ikont csinálni vagy hotkeyt rendelni:
sleep 1 && xset dpms force off

Ez kikapcsolja a monitort 1 másodpercnyi várakozás után, játszhatsz az értékkel. Elvileg lehet 0 is, de az rendellenes működéshez vezethet.

A hibernáláskor a RAM tartalmát kiírja lemezre és úgy teszi stand by-ba a gépet. Felfüggesztéskor (sleep) a RAM-ban hagy mindent és úgy megy le stand by-ba, viszont ha áramszünet van, vagy lemerül az akksi, és emiatt elveszik a RAM tartalma, akkor nem tud visszajönni a rendszer, hanem újra kell bootoltatni.

A youtube-dl használata terminálból tényleg körülményes, de én pont azért szeretem, mert nagyon jól meg lehet adni, hogy mit töltsön le, és ez mindig jól szedi le a videót, a megfelelő változatot, nem úgy mint a különböző kamu downloader meg one-click szoftveres baromságok, és mindig leköveti a Google variálásait, sose avul el. Ha annyira zavar, hogy kényelmetlen, akkor van hozzá grafikus frontend youtube-dl-gui néven vagy van egy másik megoldás youtube-dlg.

[ Szerkesztve ]

(#57013) tordaitibi válasza Frawly (#57012) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Koszi, menni fog.

A kesleltetest is megertettem, ha nulla akkor meg pl. mozog az eger amivel kattintottam, esetleg azonnal vissza is kapcsolja rogton es ebbe belezavarodik.

Tudom a hibernalas es sleep modokat, de ez a gep valamiert nem tud visszajonni sleepbol,
maga a gep tokeletesen visszajon, vinyo felporog, meg a hangok is hallatszanak a rakotott hangszorobol, de a videokartya nem ter magahoz, nincs kep, mar olvastam masnol is errol a hibajarol, drivergond de megoldas sajna nincs.r
Mindegy, mivel egy 10-15 wattot fogyaszto mini pc, nem altatom, ezert kertem segitseget monitor off ugyben.

Maradok a grafikus feluletnel egyelore... :)

Off, win vonalon a 4k downloader nagyon jo letolto app, semmi kamu, frissitik rendszeresen es jol teszi a dolgat.

(#57014) csixy válasza ubyegon2 (#57011) üzenetére


csixy
addikt

Köszi ! A magyar billentyűzet már megvan .
Mostmár Ext4-re formázott pendrájvon van.
Természetesen a pendrájvot pofán kellett vágni egy sudo chmod 777 -R {a meghajtó UUID-je}
utána rámásoltam a slax mappát
a slax/boot mappában kiadtam a sudo chmod a+x bootist.sh káromkodást és
./bootinst.sh
és kész bootolható müxik :C
Ahogy írtad lett magyar billentyűzetem. :R

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57015) csixy válasza ubyegon2 (#57011) üzenetére


csixy
addikt

De a firefox telepítése elakad:
E: Package 'firefox' has no installation candidate

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57016) #73749248 válasza tordaitibi (#57013) üzenetére


#73749248
törölt tag

Konkrét segítséget nem tudok adni, de talán valamit segít:
1. Egyes BIOS-okban van Sleep móddal kapcsolatos beállítás. (Deep sleep és hasonlók), ha a gépeden van, érdemes lenne próbálgatni.
2. Meg kellene nézni a vonatkozó kernel paramétereket (elsősorban az acpi paramétereket)
3. Közben próbáltam keresni a témában: esetleg az itteni válaszok. Ugyan arch linux, de esetleg ez?

(#57017) ubyegon2 válasza csixy (#57015) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;] Készül az új csodapen!

Érdekes, de látom ebben a verzióban nincs:

Akkor marad a FF ESR Debian stable .deb verziója. direkt letöltő link

[ Szerkesztve ]

(#57018) #73749248 válasza tordaitibi (#56998) üzenetére


#73749248
törölt tag

Fényerő: ez részben driver hiba, nekem egy notebookon volt ilyen gondom, már nem emlékszem, hogy KDE-Gnome váltás vagy másik linux használata oldotta meg.

(#57019) csixy válasza ubyegon2 (#57017) üzenetére


csixy
addikt

Köszi! Már csak a deb fájlt kell valamivel megnyitni. Haha...

Szóval ennek csak akkor lesz értelme (egy délután alatt rájöttem) ,majd ha valaki a skamilunux oldalra feltölt belőle egy sültgalambot (értsd alatta a remastert, avagy puppletet) magyarítva és azt egy kis penre tolva bootoláskor betolható a RAM-ba ... és úgy jó lesz.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57020) ubyegon2 válasza csixy (#57019) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

gdebi sincs? Az hátha fenn van a tárolóban, ha nem akkor....

.deb kiterjesztésű fájlok telepítése Ubuntu szoftverközpont, vagy GDebi nélkül

(Pl. mondjuk a Steam, vagy a Virtualbox telepítőfájljai).

Parancssorban lépjünk be abba a könyvtárba, ami tartalmazza a telepítendő .deb kiterjesztésű fájlt. Pl. cd ~/Downloads/ paranccsal.
A telepítéshez futtassunk egy ehhez hasonló parancsot:
sudo dpkg -i ./steam.deb
Majd a program függőségeinek telepítéséhez futtassuk a következő parancsot:
sudo apt-get install -f

forrás

Én is lusta voltam felgörgetni az Összefoglalóig. :D (ott nem pont ez a leírás van)

[ Szerkesztve ]

(#57021) csixy válasza ubyegon2 (#57020) üzenetére


csixy
addikt

Köszi, ezt azért még kipróbálom!
annyi , hogy esetemben nem kell a sudo.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57022) #73749248 válasza ubyegon2 (#57020) üzenetére


#73749248
törölt tag

Esetleg még alien (ez elvileg különböző formátumok közt tud konvertálni, de telepíteni is szokott tudni :) )
Sajnos a slax nem ismerős, szóval bocs, ha hülyeség.

(#57023) tordaitibi válasza #73749248 (#57018) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

itt ami van, az jo lenne, ha igen akkor ezt hogyan kell felimadkozni :) a Mint alatt?
Gondolom nem ugy mint egy setup.exe, 1 kattintas.
Ahogy nezem friss, 2017 vegen adta ki az INTEL. Es ezjoa Minthez, mi az a red hat ami irva van?
Bocsi a lamasagom miatt, de igy sokkaljobban megertem amit visszairtok mintha googleznek, es az angolom se valami fenyes.

(#57024) csixy válasza ubyegon2 (#57020) üzenetére


csixy
addikt

Köszi sikerült!
Ezt már firefoxból írom.
Az indító bash ablakot bezárhatom?

Szóval érdemes vele foglalkozni, de egy pendrájv kevés hozzá. Külsős SSD, vagy HDD -vel érdemes nekiállni.
A keyboard magyarítást mindenesetre elfelejti, bootolás után a parancsot újra ki kell adni.
Kíváncsi vagyok, hogy ha újra bootolom meg lesz-e a róka?
Na mindjárt ...

(#57022) nahaggyámár:
Ez a slax már debian alapokon nyugszik.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57025) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#57023) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezeket a dolgokat nem kézzel kell feltenned. Van olyan csomag, hogy microcode update, az tartalmazza ezeket.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57026) csixy válasza csixy (#57024) üzenetére


csixy
addikt

Aha, ha a bash ablakot bezárom , akkor lehal a róka GUI-ja is.

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57027) CPT.Pirk válasza csixy (#57026) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mivel konzolból indítottad, így annak az al folyamata. Csinálj rá valami parancsikon féleséget ami elindítja.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57028) csixy válasza CPT.Pirk (#57027) üzenetére


csixy
addikt

Hát ez nekem nem megy még.
BDW a setxkbmap hu parancsot hova kell bevésni, hogy bootoláskor automatikusan lefusson?

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57029) CPT.Pirk válasza csixy (#57028) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mondjuk a bashrc fájlba, az minden bejelentkezéskor lefut.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57030) csixy válasza CPT.Pirk (#57029) üzenetére


csixy
addikt

Köszi megnézem!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57031) csixy válasza CPT.Pirk (#57029) üzenetére


csixy
addikt

Köszi sikerült!
A /root .bashrc fájl végére nanóztam be , mert /userben csak egy guest van , azt meg lex@rom.
Érdekes, most már a helyesírás ellenőrző sem méltatlankodik a beírt magyar szövegen. Nem húzza alá hullámos pirossal. Hogy is van ez? Igaz, hogy a hleyesírráááássy hibákat sem veszi észre.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57032) ALFA válasza #73749248 (#57009) üzenetére


ALFA
senior tag

Nem álltam neki kotorászni, ránézésre böngészőindításonként gyűjti, hogy merre jártál a weben.
Másfelé se álltam neki kotorászni, csak feltűnt, hogy jelentősen megnőtt a foglaltság, és a korábban egyszerűen pár fájlból álló cache2 alatt az entries-ben már ezer feletti, csak hexa kódokból álló fájlok vannak.

ps:
nem leszek rosszul, nem vagyok paranoiás, csak nem szeretem, ha hülyének néznek. Megértem, hogy 9/11-re hivatkozva - és a hülye fogyasztói mentalitás miatt - már mindent meg mernek tenni a szolgáltatók, de én szeretném megtartani a magánéletemet magamnak. Tudom, hogy ezrével kurjongatnak emberkék örömükben, hogy milyen jó, hogy weben megnézheti, hogy az ismerőse/rokona merre jár a bunkofonja nyomkövetése miatt, meg milyen jó, hogy hangmintát adhat a kuglinak, és hogy a gmail, a yt, a fb, linkedin és egyebek automatikusan össze vannak kapcsolva, de azért én még emlékszem József Attila verseire és egyetértek velük.

[ Szerkesztve ]

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#57033) csixy válasza ALFA (#57032) üzenetére


csixy
addikt

Mit gondolsz, ezek a kis mini distrók mire vannak kitalálva?
Na jó , még akkor is ismert az IP címed , meg a vas amin használod, meg a netezési szokásaid összessége (ez felér egy ujjlenyomattal).
De ne aggódj eljöhet még az idő midőn majd, ha bedugtad a digitális személyidet a kártyaolvasóba ,akkor majd elindíthatod a böngésződet. Nyugodj meg , ez bizonyos szakmákban ma már valóság.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57034) #73749248 válasza ALFA (#57032) üzenetére


#73749248
törölt tag

József Attila? Úgy is, mint "... Tiszta szívvel betörök, ha kell, embert is ölök. ..."? ;)

(#57035) #73749248 válasza tordaitibi (#57023) üzenetére


#73749248
törölt tag

Itt nézted? Mert a jobb felső sarokban van némi útmutatás. ;)

Szóval elsősorban BIOS frissítéssel célszerű ezeket telepíteni, nem az inteltől letöltve. (magyarán az alaplapod gyártója kellene, hogy adjon frissítést, ez csak egy kerülőút, ha jól sejtem, a /etc/firmware alá kell kicsomagolni - de ebben nem vagyok biztos.)
És ahogy itt előttem említette valaki, ezek többnyire bekerülnek az op.rendszerek repojába, firmware-update vagy hasonló néven, szóval nem sok dolgod van az intel.com-ról leszedhető cuccokkal.

De ennek nincs köze a fényerő szabályozásához. Az valamelyik Xorg csomagban lévő hiba miatt nem működik.

[ Szerkesztve ]

(#57036) ALFA válasza csixy (#57033) üzenetére


ALFA
senior tag

Már 1998-ban javasoltam hasonló megoldást ez e-ügyintézésre, mert még most is hiába van olyan azonosítód, ami bizonyítja, hogy te vagy te, ha ellopják az irataidat, csakis szeméyesen jelentheted be - és csak akkor foglalkoznak veled, ha bemutatod az irataidat, hogy te vagy te. Szóval a hülyeség az örök.

Azonban megmaradok a magánéletem szabadsága mellett, senkinek semmi köze ahho, mit csinálok, amikor szabaidőm eltöltéséről van szó, hivatalokat messze kerülve.

Részemről itt a .

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#57037) csixy válasza csixy (#57010) üzenetére


csixy
addikt

Hogy a fene essen bele, ugyanezt megcsináltam az USB-s SSD-re de a bootba mindig belehal : Amikor a /slax mappát akarja olvasni akkor csak teszegeti a pötyikéit és a végén Something went wrong .... ilyen még newer happend! ...
Már újra megcsináltam pendrájvra és át DD-ztem : Úgy is ugyanez van. .... nem baj a tréning fokozza a jókedvet ... hajrá! Csak még el tudjak aludni ! Jaaaajjjj!

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57038) tordaitibi válasza Frawly (#57012) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Megcsináltam, de nem működik.
Kérdez hogy legyen végrehajtható, mondom legyen, így se semmi, mit rontok el?
Ha ez nem megy, gyorsgombot se fogok tudni, amúgy azt hogyan kell?

Szerk,
ha nyitok egy terminált abban hibátlanul lefut, de ha az ikon szerkesztésénél bepipálom a
"Terminálban fusson" opciót, akkor semmit nem csinál.
Mi nem jó neki?

[ Szerkesztve ]

(#57039) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#57038) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Pipáld be, hogy termiálban fusson. De az lenne a célszerű, ha helyette csinálnál egy dpms.sh fájlt ami így néz ki:

#!/bin/sh

sleep 2
xset dpms force...

és ezt a fájlt add be a Parancs: mezőbe.

szerk:
chmod +x dpms.sh

parancs kell hozzá, hogy le is futhasson a script.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57040) tordaitibi válasza #73749248 (#57035) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

De ennek nincs köze a fényerő szabályozásához. Az valamelyik Xorg csomagban lévő hiba miatt nem működik.

Ok, és ezt hogyan tudnám orvosolni?

Tudom agyf...aszt kaptok a windowstól, de ugye dualbootba megy a gép, van viszonyítási alapom,
a winen se működik a fényerőszabályozás, még az Intel grafikus vezérlőpultba sem,
deviszont egy külső app, konkrétan a Desktop Lighter nevű meg simán szabályozza a fényerőt.

(#57041) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#57039) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ha bepipálom, ezt kapom:

Ha nem pipálom be és az ikont társítom a terminálhoz, akkor látom hogy egy pillanatra felvillan az ablak, és továbbra sem történik semmi.

Ennek a dpms fájlnak a kivitelezését leírnád kicsit konkrétabban?

(#57042) #73749248 válasza tordaitibi (#57040) üzenetére


#73749248
törölt tag

Erre írtam korábban, hogy már nem emlékszem: linuxot vagy csak DE-t cseréltem miatta.
Sajnos nem nagyon szoktam megjegyezni az ilyeneket, megelégszem vele, hogy működik. :(

(#57043) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#57041) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csinálj egy új szövegfájlt valamivel, nevezed el ahogy írtam és másold bele amit írtam. Aztán csináld meg a chmodos lépést és kész.

Ha mindent jól csináltál, akkor egy ./dpms.sh parancsra lefut a script és állítja a fényerőt, ha nem, akkor kiírja mi a gondja. Ha lefutott, akkor már be tudod adni a parancsikonnak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#57044) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#57043) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Az első rész ok. Ugyanúgy bedobja az ablakot amit előbb mellékeltem.
De micsodát kell csinálni a chmod vagy mivel...?

(#57045) ALFA válasza tordaitibi (#57044) üzenetére


ALFA
senior tag

Szerintem 57039-re utalt.

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#57046) ALFA válasza #73749248 (#57034) üzenetére


ALFA
senior tag

Akár az is lehet, de csak a "... mit telefonoztam..." és a "taní-tani" után.

Amúgy ténlyleg örülnék, ha a másik témára (package) végre valaki tudna válaszolni, nagyon nem értem, miért nem működik "struktúrában" a dolog. :(

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#57047) csixy válasza csixy (#57037) üzenetére


csixy
addikt

Már fenn van egy ócska usb-s vinyón. A tegnapi módon nem ette meg a firefox-esr-t, de megette másként. Már van synaptic. Hogy lehetne egy systembackot telepíteni? Egyenlőre az add-apt-repository káromkodást nem eszi meg.
Köszi. Jó éjt!

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#57048) ubyegon2 válasza csixy (#57047) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Systemback-ot szerintem már nem akarsz arra tenni, nem fejlesztik tovább, talán az Új Ubuntu verzióra nem lehet valamiért. Egyébként is Ubuntu alapúakra használható, amint a PPA-k sem igazán Debianra valók. Timeshift helyette?

(#57049) tordaitibi válasza ALFA (#57045) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Azt én értem, de mivel 3 napja linux mintezek,
mi az a chmod parancs, hogyan kell hozzáadni, vagy úgy futtatni, hova kell beírni, egyáltalán mit kell vele csinálni, elé írjam, a fájlnévbe, vagy milyen parancsba adjam neki...?
Kissé szájbarágósabban kérném, teljesen tök vagyok.
Mondjuk te 17 évig linuxoztál, tegnaptól windowsozol, én meg leírom neked, ami nekem teljesen magától értetődő,
pl. regedit, HKLM/system/Current control set new dword "nemertem az egeszet" hex=0x00000001 reboot

Ehhez te is úgy állnál mint a tyúk a piros kukoricához.

Ubyegon2, a youtube-dlg tökéletesen szuperál, kissé fapados de 1 perc alatt sikerült bekonfigolnom,
köszi szépen a szájbarágós leírást.
Terminál lett a vége mert a deb telepítő nem tudta felpakolni a függőségeit.

Következő nyavajám,
PCSX playstation emulátor, bekonfigolva minden, RUN ISO után beadja szépen a játékképernyőt, ez viszont fekete marad és 3 másodperc múlva simán kilép, minden hibaüzenet nélkül.
Először fullscreenbe indítottam, mikor kilépett az asztal 640x480-ba maradt, de legalább már tudom hol van a
monitor beállítás :)

[ Szerkesztve ]

(#57050) ubyegon2 válasza tordaitibi (#57049) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A „chmod” parancs rövid ismertetése

Ezen a példán keresztül próbáld megérteni a parancsot, én is így szoktam, bár általában angol nyelvű leírásokból, az kicsit nehézkesebb. :D

Terminálban futtathatóvá kell tenni a telepítő szkriptet, majd futtatni kell:

sudo chmod +x install.sh && ./install.sh

A Kapitány által írt chmod-os sort terminalban kell futtatnod majd.

Terminál lett a vége mert a deb telepítő nem tudta felpakolni a függőségeit.
Lehet, hogy te se a megfelelő verziót választottad ki amúgy, mint az első hsz-ben én is rosszat jelöltem ki.....de legalább látod, mennyi telepítési mód van. ;)

Sajna PS-t még életemben nem láttam.

http://letix.hu/ - ezt érdemes tanulmányoznod a parancsokkal kapcsolatban, például nézd meg itt mit ír a chmod-ról.

Ugyanaz a legjobb Linuxos wikiben. Chmod

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.