Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#78001) coco2 válasza Sonja (#78000) üzenetére


coco2
őstag

Edit: relogin után már jó lett, köszönöm   

[ Szerkesztve ]

កុំភ្លេចប្រើភាសាអង់គ្លេសក្នុងបរិយាកាសអន្តរជាតិ។

(#78002) szucstom válasza csixy (#77985) üzenetére


szucstom
őstag

Olvastam én is hasonlót, hogy várni, várni, várni, de sajnos az sem segített. 32 secnél totál befagy és kész. 15 percig ültem fölötte, hátha észhez tér... eddig semmi sem segített. Találtam egy leírást, hogy mielőtt indítom a pendrive-ot, írjak be egy plusz sort az editorba vagy hova, de az egyenlőség jelet nem lelem az angol billentyűzeten 😅

PS4 ID: Z0D14C_1990; Manjaro KDE

(#78003) Cs.I.T. válasza urandom0 (#77996) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

Én is dd-vel írtam ki, nem volt vele gond.
Ugyanezt a DJSzA.iso-t írtad ki a dd-vel?
Bebootolt róla a pendrájv?

(#78004) growler válasza Cs.I.T. (#78003) üzenetére


growler
őstag

Erről az oldalról töltöttem le a DJSzA.iso-t [link]
Háttérben a dd-t használó "Pendrive lemezkép-író" (Mintstick) írtam ki.
Nálam sem bootol az így kiírt telepítő !!
Úgy tűnik, hogy a több mint 2 milliárd nem volt elég hogy ezt is megoldják
a jó kis szakembereink. :(
De ! ... Ha az UNetbootin-al kiírva indul, ki tudod próbálni, és tetszik, akkor
mi akadályoz meg abban hogy telepítsd ?

(#78005) gregory91 válasza tordaitibi (#77997) üzenetére


gregory91
senior tag

Milyen bootbetöltőt használ? Grub?

[ Szerkesztve ]

Remélem itt elfér - https://sites.google.com/site/geriprojekt/ - https://github.com/kgregoryan - Az ember téved,a gép hibázik.

(#78006) Buncaman


Buncaman
tag

Sziasztok!

Két kis kérdéssel fordulnék hozzátok.

1.
Nem tudom rendesen elérni a NAS-ról NFS-el megosztott mappákat. Mountolni kell, vagy van valami amivel tudom automatikusan csatlakoztatni az ilyen mappákat? (Valahogy automatikusan érzékeli hogy itt ez a megosztott mappa hálózaton keresztül és akkor mountolja)

Eddig sajna ennek hiányában FTP protokollal vacakoltam FileZilla segítségével. Ezt a + lépést szeretném kihagyni.

2. (kicsit offtopik)
Van egy Raspberry Pi-m is. A NAS kicsit régi, és a Torrent része elég ramatyul megy. OS nem változtatható. De adattárolásra perfekt darab.

Na most valahogy megoldható, hogy a Torrent a Raspberry-n fusson, de a mappa ahova letölt az a NAS-on legyen? (És ezt nem átmásolva szeretném, hanem hogy a letöltés alapjáraton nem a letöltést irányító eszközbe történjen.)

Előre is köszi! :R

Buncaman

Elérhetőség az adatlapomon.

(#78007) st6969


st6969
őstag

Sziasztok srácok!
Bevallom, én nem kezdő linuxos vagyok, hanem teljes egészében hozzá nem értő. Van egy Banana pi M3-am, benne egy 64GB-os memóriakártyával.
Egy fórumtárs rárakta a Debian 10-et, majd arra nem kevés küzdelem után a Home Assistant-ot dockerbe (jelentsen ez a docker bármit is). Ez a Home Assistant otthon automatizáláshoz kell, ezért ezt megtartanám.
A kérdésem: lehetne valahogy rárakni valami grafikus felületet, és azon keresztül használni böngészéshez, youtube-hoz, mint egy rendes asztali gépet?
Kerestem leírásokat, hogy pl. egy XFCE felületet tudjak rárakni, de nem sikerült. Lefutott a script, tele hibával, stb...Azt sem tudom, jelenleg mennyire szemeteltem tele a gépet.
Tudnátok segíteni, hogy induljak el? PUTTY-on keresztül elérem a gépet, root jogom is van, de ennyi, nem tudom hogy kéne továbbmenni.
Előre is köszönöm, ha valaki tud segíteni :R

(#78008) bigduke6


bigduke6
újonc

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni. Win 10/Manjaro dual boot telepítéshez.
Rufussal megcsináltam a bootlható pendriveot.
Szóval bootol a telepítő, ssd-re csinálok egy 100gb partíciót.
Felosztom:
-30gb / ex4
-10gb /boot efi fat32 flag:boot(ezt nem akartam igazából csinálni de dudál érte hogy csináljak...)
-60gb /home ex4

Aztán a vinyóra is csináltam egy 300gb partíciót.
Felosztom:
-16gb swap
-maradék az /home

Fel is települ, de valamiért nem látom a biosban, boot beállításnál a grubot és így nem is tudom beállítani, csak a windows boot managert látom és értelem szerűen a windowsba bootol.

A rufussal is úgy érzem vannak gondok, letöltöm a manjarot ,elviekben 64bit.
Elég sok videót megnéztem Yt-on és nem tudom konfigurálni mint a látottak alapján.
Partíciós séma: MBR Cél: Bios vagy UEFI nem tudom ezt változtatni.
Fájlrendszer: FAT32 ez is összezavart hogy 64bit-es rendszer FAT32 használna?!
Vagy a rufus teljesen jól csinál mindent? Ezzel ne foglalkozzak?

Segítségetek előre is köszönöm!

(#78009) CPT.Pirk válasza bigduke6 (#78008) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt azt hiszem az a hiba, hogy már van egy efi partíció, amit a Windows csinált és azt látja a biosz. Ezt meg kellene nézned, hogy hogyan van. Utólag már nem lehet vele mit csinálni, de egy új telepítéskor szerintem egyszerűbb minden szempontból, ha hagyományos, MBR-es telepítést csinál az ember.

A rufusban a "Partíciós séma: MBR Cél: Bios vagy UEFI nem tudom ezt változtatni." ez oké, de mivel a Winsowst efi módban telepítetted, így abban a módban is kell bootolnod a pendrieról. Ha jól értem amit írtál, akkor így történt.
"Fájlrendszer: FAT32" - passz, szerintem itt nincs jelentősége, ez csak a pendrive.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78010) Cs.I.T. válasza tordaitibi (#77995) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

[kép] Le a kalappal, remélem a hozzászólásaidat karakteres böngészőből írod, nem valami guis Firefox alól, már csak az életérzés miatt...
Ne maszatolj, szerintem te is tudod, hogy hogy vannak feladatok, és helyzetek amikor a gui alkalmasabb, és vannak amikor a cli. A webböngészés tipikusan gui-s, de például egy alap arch telepítés közben jól tud jönni egy cli böngésző, ha hirtelen meg kell nézni valamit.
A lemezkép kiírás nálam tipikusan cli-s megoldás szokott lenni, amin lehet gúnyolódnod, de ettől még nem fogom a kedvedért ezt a szokásom teljesen feladni. Egyébként ha nagyon kattintgatáskényszerem lenne, csinálnék egy kis szkriptet ami bekéri a dd paramétereit és azzal indítja, majd parancsikont az asztalra ehhez.
Kíváncsiságból levadásztam az etcher appimage-t és tettem vele egy próbát, noha tudtam, hogy reménytelen, ha a dd-t használja.

[ Szerkesztve ]

(#78011) Cs.I.T. válasza growler (#77993) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

Az UNetbootinal kiírt .iso csak Legacy módban indul.
Ezt meg tudom cáfolni, nálam bootol legacy és uefi módban is, amit kiírtam.

(#78012) bigduke6 válasza CPT.Pirk (#78009) üzenetére


bigduke6
újonc

Úgye ez a 3 lehetőség van, a második az már a bootolható pendrive...

[ Szerkesztve ]

(#78013) tordaitibi válasza gregory91 (#78005) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Igen, grubot használ.
De a hibaüzenet olyasmi, szerintem mintha a vhd diszkből bootoló manjaro nem találná uuid alapján a saját / partícióját.

Van egy leírás a ventoy vdi és vhd boot részben, ami viszont nem fut le nálam a virtualboxban futó Manjaro alatt:

run vtoyboot script in the Linux OS
After install and boot into the linux distro. Run vtoyboot script to make some process to support Ventoy boot.
vtoyboot is a project developed with Ventoy and released separately. Download its package from here:
https://github.com/ventoy/vtoyboot/releases

Put the downloaded package into the linux distro, decompress it and run vtoyboot.sh as root sudo sh vtoyboot.sh

Nem tudom, nem-e ez hiányzik hogy rendesen bootoljon, ne fusson hibára.

[Itt a teljes leírás]

(#78014) tordaitibi válasza Cs.I.T. (#78010) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"A lemezkép kiírás nálam tipikusan cli-s megoldás szokott lenni, amin lehet gúnyolódnod"

Írtam is hogy ne sértődj meg, és nem gúnyolódásnak szántam.
Csak Te így szereted, én meg azt az elvet vallom hogy 2021-ben a terminálnak még a nevét is el kéne felejteni egy kimondottan desktop, a nagy tömegek számára készült OS esetében.
dd-nél meg egy betű vagy szám félreütése egyenlő lehet egy másik, pl. az egész adatmeghajtó azonnali gyalulásával, míg egy Etcher vagy más lemezkép író ezeket eleve fel se dobja csak a cserélhető pendrájvokat.
Nem akarlak sem megtéríteni, sem a használati szokásaidat megváltoztatni és mégegyszer bocsánatot kérek ha így jött le számodra.
Amin valóban elmosolyodtam, az a Linux életérzés kifejezés volt, asszem minden benne van. De nekem testidegen és nem érdekel, annál inkább érdekel a könnyű használhatóság ami szerintem egy
Linux abszolút kezdőknek feliratú topikba = Etcher+5 kattintás.

Témára vissza,
teszteltem meg kiírtam 125 féle módon ezt a csodás DJSZA iso fájlt és teszteltem a kiírt pendrájvot legacy és uefi biossal is.

Pontos szakszavakat nem tudok és nagyon halvány fogalmaim vannak egy boot folyamatáról de arra jutottam hogy az iso megalkotói először is nagyon elbaltázták mert a saját boot rendszerét kiherélték , és arra számítanak hogy az userek 101%-a Windows és Rufus alatt írja ki a telepítőt.
És a Rufus szépen ráteszi a pendrájvra az mbr és az uefi betöltőt is, a partíciós táblába azaz az így kiírt pendrive bebootol a kenyérpirítón vagy a flexen is.
Az Unebootin ugyanezt csinálja.
És bootol a Ventoyon is a DJSZA, mivel ott is a Ventoy intézi a boot első részét.
És soha nem is fog bootolni dd, vagy az Etcher által kiírva mert nincs honnan, valamit elba...sztak nagyon az iso-n.

Erre jutottam, és szerintem nem járok messze a valóságtól.
A hiba nem benned, vagy az Etcherbe vagy a dd-be van hanem a letöltött iso-ba.

[ Szerkesztve ]

(#78015) tordaitibi válasza tordaitibi (#78014) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Jó hírem van, volt egy 32Gb pendrájvom, a gparted a pendrive újraformázása közben úgy elszállt mint fing a szélbe és természetesen azóta a pendrájvot semmi még csak meg se ismeri hogy bedugtam.
Hát így járnak a kísérletezők :)

(#78016) I02S3F válasza tordaitibi (#78014) üzenetére


I02S3F
őstag

"dd-nél meg egy betű vagy szám félreütése egyenlő lehet egy másik, pl. az egész adatmeghajtó azonnali gyalulásával" - Ugye az a Unix-ból jön, hogy tudod mit csinálsz. Ezért sincs lomtár eredetileg a cli-ben.

(#78017) D28


D28
tag

Sziasztok.
Titkosítás ügyben kellene nekem egy kis iránymutatás.
Windows mellett szeretnék linux mint-et használni, illetve 1 2 hónapja már meg is teszem de csak nem hagy nyugodni a gondolat hogy ez a részleg is titkosítva legyen. Első nekifutásra a luks féle megoldás tűnt kézenfekvőnek, van 1 efi boot, 1 windows (bitlockerrel) és 1 linux partíció az ssd-n, gondoltam a linux partíciót megtámadom a rendszer saját titkosító modelljével akár a win esetében de kezdő felhasználóként a bitlocker "5 kattintással kész is vagyok" -hoz képest azért ez több ismeretet igényel (a sok példában amiket néztem valami mindig van ami más és ez megakaszt sajnos).
A másik 2 opció amit találtam a teljes lemez titkosítás: veracrypt-tel könnyűnek tűnik de erről nem sok infót találtam h ez mennyire járható út, vagy az ssd beépített titkosítása (sajnos erről jelenleg még annyit sem tudok).
Kérem akinek van tapasztalata az segéljen meg egy kis infóval, h melyik módszert lenne érdemes csinálnom.

[ Szerkesztve ]

I don't know whether to laugh or vomit.

(#78018) lev258 válasza tordaitibi (#78015) üzenetére


lev258
veterán

A dmesg mit mond róla?
Nekem néhány hete halt meg az egyik pendrive-om.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#78019) tordaitibi válasza lev258 (#78018) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ööö, a dmesg 2kilométer 587méter hosszú, mit kéne keresnem benne?
Pendrájvra vonatkozóan?
Szegényke míg élt Samsung névre hallgatott de ilyet nem találok a dmesg-be.

[ Szerkesztve ]

(#78020) lev258


lev258
veterán

Bedugod a pendrive-ot. Utána futtatsz dmesg-et. Az utolsó néhány sor a legutóbbi eseményeket (jelen esetben pendrive) tartalmazza.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#78021) growler válasza tordaitibi (#78019) üzenetére


growler
őstag

lsusb ?
Nálam tavaly múlt ki egy 8 GB-os pen. ugyanilyen szimptómákat mutatva.
Csak nem formázás, hanem .iso kiírás közben.
Jóval előtte meg egy 4 GB-os - ennél elég volt hogy bedugtam, és rögtön
100%-ra nyomta fel a proci magok terhelését.

(#78022) growler válasza tordaitibi (#78013) üzenetére


growler
őstag

Nem néztem végig, de talán segít: [link]

(#78023) CPT.Pirk válasza bigduke6 (#78012) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Partíciók szintjén gondoltam.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78024) tordaitibi válasza lev258 (#78020) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

A Linux, a Windows meg a desktop pc mind elmehet a fenébe.
Most jutott eszembe hogy van OTG kábelem, feldugtam a pent a telefonomra.
Felugró ablak,
Az eszközön sérült/hiányzik a fájlrendszer. Javítja?
Rányomtam az Igenre, és 5 másodperc múlva kész volt, a pendrive hibátlan, Samsung UFD 14,75GB néven felismeri a Linux meg a Windows is.

Most folytathatom a csodás Digitális Jóléti ISO nyaggatását :)

Köszönöm a segítőkészséget mindenkinek.

[ Szerkesztve ]

(#78025) Rimuru válasza D28 (#78017) üzenetére


Rimuru
veterán

Menj at ezeket a wikiken, talan segit valasztani es megoldani is a problemad. Vannak szep tablazatok es sok-sok pelda*.
[link] [link]

* nehany dolog elterhet a rendszereden, pl initramfs, kernel parameterek de a lenyegen nem valtoztat.

tags : termeszetesen archwiki :DDD

Vigyázat, csalok!

(#78026) zoltanz válasza zoltanz (#77910) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Rendszerindításkor újabban nem csak írja ezeket a sorokat hanem megáll MX-Linux (AntiX).
Mindig csak CTRL-D vel enged tovább,"

Egy frissítés volt most, megszűnt az ACPI gond. :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#78027) bigduke6 válasza CPT.Pirk (#78023) üzenetére


bigduke6
újonc

Szia!

Sajnos a win ment a levesbe... A "gyári" lenovo alkalmazásokat sajnálom egy kicsit.
Így most csak manjaro fut, mert végre sikerült feltennem.
Viszont belefutottam egy számomra furcsa dologba, a partíció felosztásnál, csak akkor telepíti fel az EFI-t és akkor van grub-om ha az "automata" lehetőséget választom, ő letörli a lemezt és telepíti(annyi hogy szerintem nem kértem swapot fájlba, ssd miatt).
A hiba az hogy a vinyót most nem látom, az csak úgy van, törötlve, formázatlanul.
Ha én manuálisan csinálok mindent, egyszerűen nem bootol be.

[ Szerkesztve ]

(#78028) Cs.I.T. válasza tordaitibi (#78014) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

dd-nél meg egy betű vagy szám félreütése egyenlő lehet egy másik, pl. az egész adatmeghajtó azonnali gyalulásával
Ezen már rég túl vagyok, egy of=/dev/sdd helyett kiadott of=/dev/sdb olyan hatással volt a másfél terrás vinyón lévő adataimra, mint a Harry Potter eltüntető varázsigéje. :D

De ebből lehet tanulni, jobban megjegyzi az ember. Ráadásul éppen megtelni készült a lemez, de így nem kellett új lemezt vennem, rengeteg helyem lett hirtelen...

(#78029) D28 válasza Rimuru (#78025) üzenetére


D28
tag

Úgy látom h ez jól bevisz a sűrűjébe. :DDD
Nem baj, köszi!

I don't know whether to laugh or vomit.

(#78030) tordaitibi válasza bigduke6 (#78027) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Manuális partícionálásnál létrehoztad az efi partíciót, fat fájlrendszerrel, és megjelölted boot flaggel? A lemez gpt partíciós táblával rendelkezik?
Ha nem akkor nem bootképes egy uefi rendszer.

(#78031) Rimuru válasza D28 (#78029) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha egyszerure akarod fogni akkor marad amit irtal "rendszer saját titkosító modelljével" - elterjedtebb distrok telepitoje particionalas resznel fel szokta ajanlani a (teljes) titkositast is.

Vigyázat, csalok!

(#78032) zoltanz válasza Cs.I.T. (#77987) üzenetére


zoltanz
nagyúr

"Python verzió váltás miatt van, ha jól emlékszem, nálam egy szimbólikus link készítés oldotta meg"

Egy rendszerfrissétés után most működik a youtube-dl. Köszi.

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

(#78033) bigduke6 válasza tordaitibi (#78030) üzenetére


bigduke6
újonc

Így csináltam mindent ahogy leírtad, de nem sikerült megoldanom sajnos.
Elfogyott a türelmem, az elmúlt két napban szerintem 20x próbálkoztam.
Így Mint-et tettem fel. Ezt már onnan írom.
Pedig nagyon tudtam volna élni a Manjarot, nagyon szép op., illetve ez lett volna az első rolling op. rendszerem és jó lett volna ezt is tanulmányozni, mert nagyon kezdő linuxos vagyok.
Én rontok el valamit, de később még rá próbálok, de lehet hogy egy másik rolling distrora, hát ha jobban engedelmeskedik.

(#78034) tordaitibi


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

2 órája zajlik egy 18GB méretű Timeshift mentés másolása egy külső meghajtóra, ssd-ssd.
A csík szerint jelenleg a tizede van meg, ha igazat jósol akkor holnap reggelre se lesz meg.
Minden jogot megadtam már kínomba a forrás és a célmappának is,
sudo chmod ugo+rwx -R /
mert enélkül el se kezdte a másolást, 125 felugró ablakot kellett elixelnem mire lenyugodott.
A saját Timeshift mentésbe szabadon kószálhatok, engedi olvasni, másolni meg nem?
Ennek ellenére 5 percenként dobálja az ablakokat, hogy nem sikerült olvasni ezt azt amazt a fájlt, nem sikerült másolni.
Ez normális?
Hogyan lehet a Timeshift mentést másolni?

Ugyanez csak Windows teljes rendszermentés másolása, 26GB, szó nélkül megvolt 2 perc alatt.

Mit kéne elkövetnem hogy a Linuxos mentésem is sikeresen átmentődjön egy másik lemezre és ne 1 nap alatt, hibákkal?

(#78035) Sanyi.mTs


Sanyi.mTs
addikt

4GB RAM-os laptopomon (120GB SSD, linux mint legfrissebb) tegnap böngészés közben (kb 5 lap) mega-ról töltöttem le egy 2GB-s filmet, aminek hatására a memória 80+%-os a swap kihasználtság 100%-os volt és még a filet se sikerült letöltenem. És persze percekig alig reagált a gép.
Azon gondolkodom, hogy meg kéne növelni a swap méretét.
Hogyan tudom ellenőrizni a swap méretét? Illetve hogyan tudom növelni a méretét?

(#78036) headhunter válasza tordaitibi (#78013) üzenetére


headhunter
addikt

(#78037) I02S3F válasza bigduke6 (#78033) üzenetére


I02S3F
őstag

Nem követtem, hogy mi a hiba, de Virtualbox-ban próbálkozhatsz vele!

tordaitibi - Clonezilla? Alternatívaként nem jó?

[ Szerkesztve ]

(#78038) CPT.Pirk válasza bigduke6 (#78033) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha legközelebb újraraksz mindent, akkor megpróbálhatod, hogy az egész GPT-s partíció szisztémát átrakod a jól bevált MBR-es szisztémára, és akkor nincs többé efi partíció meg ilyen dolgok, gyakorlati előnyt úgy se nagyon ad asztali téren.

Sanyi.mTs:
df -h azt is kiírja, meg h. mennyire van tele.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#78039) tordaitibi válasza headhunter (#78036) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Köszi, ezeken túlvagyok és a telepítő iso-k tökéletesen jól működnek, meg a másod partcióra is bármit másolhatok, olvashatom,
de én egy VHD virtuális fájlba/diszkre telepített OS-t szeretnék a Ventoy segítségével elindítani, és ez nem megy.
Ventoyék szerint meg mennie kéne.

(#78040) lev258 válasza tordaitibi (#78034) üzenetére


lev258
veterán

Ha te most komolyan átírtad a jogosultságokat a /-re, akkor újraindításkor be fog borulni a teljes rendszer.
Nem tudom, pontosan miket akartál menteni Timeshift-tel és hova, de ne akarj a /home-on kívüli dolgokat nagyon menteni (néhány mappa kivételével) aktív rendszeren. A lényeges rendszerfájlok folyamatosan használatban és változásban lehetnek, amitől egy mentési folyamat teljesen megkergülhet. Windows-on se mindent ment el, ugyanezen okokból.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#78041) lev258 válasza Sanyi.mTs (#78035) üzenetére


lev258
veterán

Érdemes megnézni a swappiness értékét is.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#78042) tordaitibi válasza I02S3F (#78037) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Lehet jó lenne, vagy a dd terminálba amitól én rettegek, de most alternatív megoldásként leállítottam a mentést, töröltem az eddig átmásolt tartalmat és megadtam a külső lemezt a Timeshiftnek mint mentési utat.
Manuálisan nem tudom hogyan kell elindítani hogy most csináljon egy mentést de valahogyan rá fogok jönni és akkor reggelig meglesz vele és nem kell másolgatni.
Közbe rájöttem, kiszúrta a szemem... :) Már megy is a mentés.

Nagyon kár hogy nem lehet neki mappát megadni mint a Windowsnál mert így van 3 pc-m, az három külön ext partíció a külső lemezen, míg ha ez a másolgatós dolog működne, elég lenne egy partíció.
Bár... akkor meg az esetleges visszaállításnál lenne megoldhatatlan gebasz, mert partíciót kell ott is megadni, nem könyvtárat.

(#78043) lev258 válasza tordaitibi (#78042) üzenetére


lev258
veterán

Nem használom, de majdnem biztos vagyok benne, hogy konkrét mentési mappát is adhatsz neki, nem csak partíciót. A fenti megjegyzésemet olvastad?

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#78044) tordaitibi válasza lev258 (#78040) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Dehogy a /-re, ennyire nem vagyok oda az extrém sportokért... :)
Amire eddig a Timeshift mentett, és amire át akartam másolni.
Ez nem a / hanem 2 kis ext partíció, az egyik az sdb4 70GB a másik meg egy külső lemez az sdc4 ext 72GB partíció.

Egyébként nem is rossz ötlet a / saját tulajdonba vétele...
végre nem kellene állandóan pkexeccel meg sudoval indítgatnom fájlkezelőt, meg pötyörészni a jelszavamat folyton... :) :D
Micsoda szabadság lenne.

Mielőtt leordítjátok a maradék hajam is, viccnek szántam.

(#78045) lev258 válasza tordaitibi (#78044) üzenetére


lev258
veterán

Kezdem elveszíteni a fonalat. A külső lemez használatba vételét elég könnyű elérni. Onnantól teljes jogosultságod lesz hozzá. De az akkor sem /.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#78046) growler válasza tordaitibi (#78044) üzenetére


growler
őstag

Grsync ? [link]

(#78047) tordaitibi válasza lev258 (#78045) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Én adtam okot a félreértésre, elnézést kérek.
A szemléltetés miatt kopiztam be rövidítve a
sudo chmod ugo+rwx -R / sort, ami a valóságban

sudo chmod ugo+rwx -R /media/tibi/linuxsave (sdb4) és
sudo chmod ugo+rwx -R /media/tibi/vtoy_tmshft (sdc4)

partíció.
Így már jobb, csak nem kopiztam be őket és a csupasz / az tényleg nagyon félrérthető volt.

Átállítva a Timeshift mentési útvonalát az sdc4-re, 8 perc alatt végzett, a végeredmény 20GB méretű úgyhogy valóban benne van az egész / partícióm remélhetőleg. Az egész az 29GB de a swapfájlt szerintem nem viszi át, az 8GB. Akkor meg is van minden.
Másolás helyett lehet hogy ez sokkalta jobb, gyorsabb és korrektebb megoldásnak ígérkezik.

Szerk, growler, amit javasoltál az viszont másra nagyon jónak tűnik, kipróbálom majd. Köszi.

[ Szerkesztve ]

(#78048) Cs.I.T. válasza tordaitibi (#78034) üzenetére


Cs.I.T.
csendes tag

Mit kéne elkövetnem hogy a Linuxos mentésem is sikeresen átmentődjön egy másik lemezre és ne 1 nap alatt, hibákkal?

Jól sejtem, hogy a bebootolt rendszer akarod menteni a Timeshiftel?
Mert az hibás elképzelés, hiszen pillanatonként változik, csak memóriába létrehozott mappák is vannak benne, stb. Live rendszerről célszerű menteni, és erre éppen a már ajánlott parancssoros live rendszer a Clonezilla a legalkalmasabb. Nem kell tőle félni, végigvezet kiválasztható menükkel, és az újabbak tudnak magyarul is. De a mégis ragaszkodsz a grafikus megoldáshoz, akkor használt a rescuezillát.
https://rescuezilla.com/ [link]

(#78049) growler válasza Cs.I.T. (#78048) üzenetére


growler
őstag

A Timeshiftnek és a Systembacknek pont az a lényege hogy a futó rendszer
rendszerkönyvárairól (meg amit még beleveszel) tudnak rendszer-visszaállítási
pontot (pillanatfelvételt) készíteni.
Persze, ajánlott előtte minden más futó alkalmazást bezárni.
Ezen kívül előtte egy rendszer takarítást is szoktam csinálni.

(#78050) tordaitibi válasza Cs.I.T. (#78048) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ismerem a Clonezillát (és az újabb komplett rendszermentő és költöztető alkalmazásokat is) de az manuális, és az emberi memóriára és szabadidőre van bízva.
Az automatizált meg csinál nekem minden nap egy mentést és ebből kettőt tart meg, így állítottam be (Winen is, napi 1 növekményes mentés).
Így ha nagyon elbaltázok valamit vagy beborul az egész, akkor vissza tudok állni egy 10 peccel ezelőtti vagy a tegnapi állapotra.
És így Winen nem 5 évi, Linuxon nem 15 hónapi (linuxon kőkemény) munka, beállítások, nyomtatók, szkriptek, felhőtárhely beállítások, szinkronok, wireless, szkenner, tv, monitorok, hálózat, megosztás és még 1000 beállítás veszik el hanem csak max. 1 nap.
Nekem ez hogy van egy jól működő Linuxom, ez nekem 2 évi kőkemény szívásba telt, nem részletezem.
Ezt semmiképp nem akarom elölről elkezdeni.
Ha érdekel, a szokásos önreklám, ez velem mind-mind megtörtént, én voltam 2 évig az állatorvosi Linux ló esete.
[link]

Meg szeretem az állandóságot, nem tudom más hogyan van ezzel.
pl. anno mikor 6 év után újra kellett telepíteni az XP-met, hetek, sőt hónapok múlva is belefutottam valaminek a hiányába.
És akkor indult a szoftvervadászat, a beállítgatások, konfigurálások.

Eddig 1x kellet Linuxon a mentés használnom és teljes sikerrel zárult a mutatvány úgyhogy működik.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.