Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14101) zuzu000


zuzu000
őstag

Hali

Iskolai gépeken a Sulix nevű csoda van. Sikeresen feltettem a Wine-t rá, de ha egy .exét megnyitok vele, akkor a tálcán felvillan egy pillanatra majd eltűnik, mintha mi sem történt volna. Mi lehet a baja, esetleg megoldás?

(#14102) rokefeller válasza CPT.Pirk (#14097) üzenetére


rokefeller
senior tag

Az archos wiki példaértékű. A debianos mpd szerveremen van pulseaudio, egy régi awe64-es soundblasterrel :) és használtam úgy, hogy a laptopom hangja wifin át arra volt átirányítva, és amikor megnéztem egy videót, megállítottam az mpd lejátszást, a videó szépen szólt a hifiből (sose lett hibátlan mondjuk), na ehhez az archos wiki leírása alapján lehetett egyszerűen eljutni :-)
Meg eleve, már sokéves fedorázás után telepítettem virtuális gépbe archot, csakúgy ismerkedésképpen, és nagyon sok olyan dologra fény derült, amire addig nem. Nagyon jó módja az arch annak, hogy jobban beleláss, minek hol a helye, mi mit csinál. Kezdőként viszont nehézkes, otthonosan kell mozogni a parancssorban.

Sajnos nekem is az volt a tapasztalatom, hogy az Ubuntut kikiáltották felhasználóbarátabbnak, de ahányszor próbálkoztam vele, volt valami apróság, ami szivatott (ami nem nagy probléma), úgyhogy nem erőltettem. Megvoltak ezek fedorán is, csak amíg fedoráról az ment mindenütt, hogy teszt, meg szétesik, meg csak tapasztalt arcoknak való, addig az ubiról az ellenkezője. Én meg azt láttam, hogy van mindkettőben hiba, kireszeli az ember, utána meg megy :-)

Az ismerkedésben egyébként azt látom a legnagyobb bajnak, hogy az emberek nem merik eldobni a win-t, ezért vagy live disztrót próbálnak ki, ami megy, de nem teljes élmény, nagyon kis betekintést enged, és sokszor összeomlik egy live session, tapasztalatom szerint. A másik meg az, hogy megpróbálnak egy dual bootos megoldást, ami meg bárki bármit mond, nem egy szimpla, egységsugarú felhasználói megoldás. GRUB-os szívások, régen ntfs problémák lehettek, partícionálás sem triviális sokaknak, emiatt lehet adatvesztés. De a legnagyobb probléma, hogy ha van egy ismert, megszokott windows-od (amibe sok időt belefeccöltél, csak már nem emlékszel, meg rutinból megy minden), és egy új, még nem ismert rendszered, akkor az új rendszerben ha valami megoldandó probléma lesz, akkor a megoldás a lustaság miatt a reboot-to-windows lesz. És ebből előbb utóbb egy hónapok óta be nem bootolt, helyet fölöslegesen foglaló linux telepítés lesz, meg elégedetlenség.

Nekem is az hozta meg az "áttörést", amikor először windowson átálltam csak free és open source szoftverekre, és amikor ezeket megszoktam, akkor kicseréltem a windows xp-t fedora 5-re. Ment rajta majdnem minden, az összes szoftver ugyanaz volt, kényelmesen lehetett használni. Másrészt fel kellett fognom, hogy ez más, és megpróbálni megérteni a másfajta működést, és nem a windows-os megoldásokat keresni, hanem a fedora specifikusat (driverek, codec-ek, médialejátszó...).

A télapó nem a régi már...

(#14103) Vladi válasza rokefeller (#14102) üzenetére


Vladi
nagyúr

"akkor az új rendszerben ha valami megoldandó probléma lesz, akkor a megoldás a lustaság miatt a reboot-to-windows lesz."

Na abból lesz linuxos, akinál a több hónap win nem indítás után, a probléma megoldás: reboot-to-linux lesz. :DD

A másként gondolkodás nagyon így van. Kezdőknek nem is azt ajánlom, hogy kde-t tegyen fel, hanem kezdjen el gondolkodni.

Az arch wikire meg +1, az új gentoo wiki, a fél foss abból él. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14104) ViZion válasza rokefeller (#14091) üzenetére


ViZion
félisten

Igazad van, pl. Fedorát Gnome Shellel, openSUSE-t KDE-vel érdemes, de _DE_ Ubuntunál az Unity óta a Xfce vagy LXDE sokkal-sokkal kényelmesebb windóz után, mint az Ubuntu.
Fedorát, openSUSE-t és Debiant sem ajánlanám kezdésre, egyszerűen több az Ubuntu user, könnyebben talál magyarul segítséget, ha elakad. Angol helpel sokan nem tudnak mit kezdeni, ill. keresni sem tudnak rá. Amúgy majdnem mindegy, hogy mit, mert aki kitartó, az találhat megoldásokat mindenre. Mondjuk openSUSE nekem is csalódás volt (gnome változatot próbáltam, ez is lehetett a baj), Fedorával minden "smooth" működött, kevesebb gondom volt, mint Ubuntuval - a gondok nagy része a 11.04-el indult, 11.10-nél feladtam, pedig ~8.04-óta aktívan használtam. Fél év párhuzamos linuxozás, meg windózozás után végre újra rátaláltam Fedorára, ami anno asszony gépén símán ment, amíg a HW ki nem döglött alóla :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14105) rybank válasza Vladi (#14103) üzenetére


rybank
senior tag

Egy olyan aggályom lenne az Arch-al kapcsolatban, hogy ha egyszer belőném magamnak. CPU ne melegedjen annyira, meg egy szép tiszta rendszert összehoznék magamnak belőle, akkor valamilyen módon el tudnám-e ezt az állást menteni és később ugyanerre visszaállni. Netán telepítő médiumot csinálni belőle. (?)

(#14106) Vladi válasza rybank (#14105) üzenetére


Vladi
nagyúr

Biztos lehet valahogy, akár image fájl formában is.
De úgy tudom ez egy rolling disztró. Tehát folyamatos a frissítés, fejlesztés.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14107) ViZion válasza rybank (#14105) üzenetére


ViZion
félisten

Erre a legegyszerűbb a Clonezilla, ami egy egyszerű Live disztró. bitről-bitre lementi a merevlemez vagy SSD tartalmát. Gyors, kicsi a lemezkép, ingyenes, nyílt. Mi kell még??? :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14108) CPT.Pirk válasza rybank (#14105) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Arch-nál ezt még kézzel kell? Chakrán már része a telepítőnek a processzor órajel megfelelő kezelésre, amire régebben pl. a powernowd-t kellett használni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14109) wmati válasza CPT.Pirk (#14108) üzenetére


wmati
addikt

Linux Mintre hogy tudok Java környezetett rakni?

(#14110) CPT.Pirk válasza wmati (#14109) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nincs benne openjdk alapból? Amúgy meg ha az Oracle féle java kell, akkor fel kell telepítened.

Ez valszeg így néz ki:

sudo apt-get install jre7

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14111) wmati válasza CPT.Pirk (#14110) üzenetére


wmati
addikt

Sajnos nincs benne sudo apt-get install jre7 ez meg nem jo

(#14112) CPT.Pirk válasza wmati (#14111) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor más a csomag neve, mint Arch alapokon.

Meg kellene keresned, hogy mi a java jre csomag neve. Van valami grafikus csomagkezelő a mintben? Ott könnyen megtalálhatod.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14113) WesTM


WesTM
senior tag

Sziasztok!!! :R

S.O.S problémám volna!

Adott 2 nyomtató, egy develop ineo 452, és egy Sharp mx2300n.

Ezek a nyomtatót hálózaton vannak, és linuxos gépről szeretnék nyomtatni rájuk. A nyomtatókat CUPS-ban felvettem, konfiguráltam, látja is a nyomtatókat ezzel eddig nincs is gond. A probléma ott kezdődik, hogy az ottani rendszergazda driver szintű autentikációt állított be, melyhez ragaszkodik, melyet a cupsból nem tudok konfigurálni. A nyomtatóra kimegy a job, a nyomtató ezt látja is, de a kijelzőjén az jelenik meg, hogy nem engedélyezett felhasználó... :(

Nem tudom van ennek kiküszöbölésére mód, túrom a netet elég régóta, és nem találtam még semmit, remélem ti tudtok segíteni, elég határidős volna a dolog, és nem találok megoldást.

Előre is köszönöm! :R

(#14114) rokefeller válasza wmati (#14111) üzenetére


rokefeller
senior tag

csinálj egy 'apt-get update' -et, aztán egy 'apt-cache search java'-t, a második kidobja, hogy milyen java van repo-ban. Ha minden igaz, akkor sun-java6-jre lesz ami neked kell, vagy openjdk-7-jre és icedtea-plugin

A télapó nem a régi már...

(#14115) zuzu000 válasza zuzu000 (#14101) üzenetére


zuzu000
őstag

Valaki?

(#14116) CPT.Pirk válasza zuzu000 (#14115) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Indítsd el az .exe-t terminálból, akkor látni fogod, mi a gondja a wine-nak.

Ha emlékezetem nem csal, wine valami.exe volt a parancs.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14117) Rimuru válasza zuzu000 (#14115) üzenetére


Rimuru
veterán

Más alkalmazással is ezt csinálja? amúgy mit szeretnél elindítani?

Vigyázat, csalok!

(#14118) zuzu000 válasza Rimuru (#14117) üzenetére


zuzu000
őstag

Csak probanak a starcraft broodwart probaltam.
Terminalbol is probaltam, a hibat majd leirom. Amugy winetrickset feltettem, onnan ha pl. VLC-t akarom inditani csak kiirja, hogy loading xy.exe de nem indul.
Lehet root jog kene?

(#14119) CPT.Pirk válasza zuzu000 (#14118) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A VLC-nek van natív Linuxos verziója, azt tedd fel. Mivel felraktad a wine-t, gondolom van root vagy "sudo jogod".

Am. 32 bites a disztró? Mert 64-en Wine-vel nem egyszerű a grafikus gyorsítás megoldása.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14120) wmati válasza rokefeller (#14114) üzenetére


wmati
addikt

Köszi mindenkinek " apt-get install libspring-orm-java " ez volt a nyerő

(#14121) zuzu000 válasza CPT.Pirk (#14119) üzenetére


zuzu000
őstag

32 bites, es nincs sudo jogom. Emiatt nem indulnak el?

(#14122) CPT.Pirk válasza zuzu000 (#14121) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem, a wine terminálos kimenetében van, hogy miért nem ment a programod.

Amúgy hogyan raktad fel a wine-t user jogokkal?

colomb2: azt is megkérdeztem! ;]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14123) Rimuru válasza CPT.Pirk (#14122) üzenetére


Rimuru
veterán

attól hogy nem sudozik lehet még root joga. :P

Vigyázat, csalok!

(#14124) zuzu000 válasza CPT.Pirk (#14122) üzenetére


zuzu000
őstag

A programok telepitese menubol rakerestem, es feltette.

(#14125) rokefeller válasza wmati (#14120) üzenetére


rokefeller
senior tag

Híjj :-)

Nem kétlem hogy megoldotta, de alapvetően egy java fejlesztésnél hasznos object relational mapping keretrendszert tettél fel, ami gondolom magával húzta függőségként a jdk-t is :-)

Ha már ott van, tanuld is meg:-) [link]

A télapó nem a régi már...

(#14126) wmati válasza rokefeller (#14125) üzenetére


wmati
addikt

Mit is ?

(#14127) mzx válasza wmati (#14109) üzenetére


mzx
senior tag

Tudnék újabb alternatívát (most nem közlöm, látom, kaptál működőt már ;) ), de a legegyszerűbb, ha felrakod az amúgy is hasznos jdownloader file-letöltő alkalmazást, ami java alapú, és vele feltelepül a konfigodnak megfelelő Java is, automatice. ;-) Pont linux Mint alatt derült ki számomra. :)

(#14128) wmati válasza mzx (#14127) üzenetére


wmati
addikt

vagy vissza térek windowsra :F

(#14129) mzx válasza zuzu000 (#14118) üzenetére


mzx
senior tag

Wine-nal nem sok esély van "echte" windows-os exe-t telepíteni, amennyiben média alkalmazásról van szó. Legalábbis linux Mint alatt , és Lubuntu alatt akárhányat teszteltem, mind bedőlt, pedig rendben levő wine telepítéseim vannak, más alkalmazások közül sok minden települ.

(Ezek szerint -ahogy itt segítettek neked ebben- natív linuxos verzió a nyerő, ehhez már nem tudok hozzászólni.)

A Wine "nem csodaszer", ezt tapasztaltam. Sokféle windows-os progit sikeresen telepít, némelyeket kis hibával, de sokfélét meg nem akar... Szóval remek hiánypótló a wine, de nem jó minden wines cuccra.

_SZERK.:

(#14128) wmati :
Miért? Egyébként meg van, aki szereti a windows-t is, és a linuxot is. Pl. én "valék" az egyik. :) Bár online szinte csak linuxozom. Sokkal "hálásabb cucc", mint a windows. ;) Biztonságosabb, és stabilabb.

[ Szerkesztve ]

(#14130) wmati válasza mzx (#14129) üzenetére


wmati
addikt

kár hogy a kétt rendszert nem lehet össze fonni

(#14131) mzx válasza wmati (#14130) üzenetére


mzx
senior tag

Vannak fonódások, de nagyrészt úgy fest, nem lehet, bár én nem értek ehhez, a profik majd kifejtik. ;)

Noh, de látod, mégis itt a wine, linux alatt. Meg épp a napokban tudtam meg, hogy win alatt meg lehet linux-os file rendszeren futó partíciót olvasni. Linux meg alapból ismeri és kezeli a windows ntfs file-rendszerét. Akadnak azért összefonódások...

_SZERK:
Tényleg, igazándiból mi zavar annyira a linux kapcsán? :) A Javá-d is meg lett oldva, nem? :)

[ Szerkesztve ]

(#14132) CPT.Pirk válasza wmati (#14128) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A disztrók többségében valamilyen java azért előtelepítve ott van, ez ált. az openjdk. Azt nem értem, hogy ez a tapasztalat, hogy meg kellett nézned, mi a csomag neve, miért tántorít el a Linuxtól.

Ugyanez a probléma Windows alatt is jelentkezik, ott is felmész googlere, és megnézed honnan tudod letölteni a JRE-t vagy a JDK-t.

Az, hogy régen láttam a Mintet, és nem ismerem a grafikus csomagkezelőjét, ne tántorítson el. Azt megnyitva, oda beírva a java szót, meg kell lennie minden releváns csomagnak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14133) wmati válasza CPT.Pirk (#14132) üzenetére


wmati
addikt

Nem tántorítot el csak aki akar játszani annak nem jó linux ez tántorított el

(#14134) mzx válasza wmati (#14133) üzenetére


mzx
senior tag

Mi evvel a probléma? ;) Bár alap szinten a linux is használható játékra, de a különféle igények miatt érdemes több rendszert tartani, akár azonos gépen / partíción belül.

[ Szerkesztve ]

(#14135) CPT.Pirk válasza wmati (#14133) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Erre van a dualboot. Igaz, amennyi helyet egy Win7 elfoglal, azon 3 komplett asztali Linux disztró, vagy több is elférne, de így van egy játékra való, meg egy tisztességes operációs rendszer is a gépen.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14136) mzx válasza CPT.Pirk (#14135) üzenetére


mzx
senior tag

Láttam a napokban egy linuxdisztró leírást, amely régi DOS-os játékokra van specializálva. :D Mi is a neve? Keresem google-lal, de nem lelem... magyar fejlesztés. :)

Nah, megvan: :) :

[Live Dos Games]

[ Szerkesztve ]

(#14137) wmati válasza CPT.Pirk (#14135) üzenetére


wmati
addikt

pontosan

(#14138) rokefeller válasza wmati (#14137) üzenetére


rokefeller
senior tag

Van egyébként sok jó játék (inkább néhány) linuxra is, de nem a nagy címek. Viszont a Valve dolgozik a linuxos kliensen, és a Left 4 Dead 2 már jön linuxra is majd. Vannak még a Humble indie bundle-ök. Sajnos szimulátorból nem találtam igazán jót (Torcs meg Racer van), meg focis játékból, amiket szeretek. Lövöldözni nem szoktam, de a warsos-ot meg az openarena-t próbáltam, ölni azokban is lehet :-) Legjobb linuxos játékok szerintem: Open TTD meg Frozen bubbles :-)

Én terveztem, hogy veszek egy xbox-ot a régi laptopom mellé, de végül kellett cserélni, és a megfelelőn volt win, úgyhogy inkább abból vettem erősebbet, azon fifázok meg autózok, de már polcon az ssd, amire visszakerül natívan a linux, és a win csak játékhoz lesz bebootolva. Mert egyszerűen jobb a Fedora, sokkal kényelmesebb és gyorsabb.

A télapó nem a régi már...

(#14139) Vladi válasza rokefeller (#14138) üzenetére


Vladi
nagyúr

nah ha ssd-t veszel, kösd fel a gatyát.... nem, nem a fedora miatt. ;]

Egyébként meg: ikszboooksz???? :Y ps3 :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14140) CPT.Pirk válasza rokefeller (#14138) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A legjobb játék Linuxon az a Tron motorversenyét mintázó, rózsaszín szívecskéket szóró pónis játék a Pinp Pony. ;]
[link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14141) mzx


mzx
senior tag

Csakis ZX Spectrum. :D

(#14142) rokefeller válasza Vladi (#14139) üzenetére


rokefeller
senior tag

Volt SSD-m a régi gépemben, csak elnyekkent, de tudtam szeretni :-)
Amikor néztem, drágább volt ja ps3 asszem, még a kinect-es csomagnál is :-)

A télapó nem a régi már...

(#14143) rokefeller válasza CPT.Pirk (#14140) üzenetére


rokefeller
senior tag

Ez de beteg... a robot unicorn attack jut róla eszembe, az is cuki :-)

A télapó nem a régi már...

(#14144) ViZion válasza CPT.Pirk (#14140) üzenetére


ViZion
félisten

Ezért érdemes linuxra váltani! Írhatnál róla egy fain bemutatót!
...ez alap progik között van Chakra-n? ;] ;]
Bocs, nem bííííírtam ki :D

rokefeller: Candy Mountain Massacre nagy kedvencem volt :)

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14145) CPT.Pirk válasza ViZion (#14144) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Majd ha iszogatok kicsit, lehet megírom. :DDD

Amúgy alapból nincs benne egyik játék sem, de a csomagkészletben ott van. Már pár emberrel játszottuk, mert lehet egymás ellen, nagyon fasza, jót röhögtünk rajta. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14146) wmati


wmati
addikt

Elakadtam egy leírásal kb erről lenne szó http://logout.hu/cikk/linux_szerver_kezdoknek/nyomtatobarat/teljes.html

kiemeltem a számomra problémás részt
Telepítsük kézzel a bővítményt:
sudo mkdir /home/yolan/.azureus/plugins/azhtmlwebui
sudo cp /home/yolan/1gb/azhtmlwebui_0.7.6.jar /home/yolan/.azureus/plugins/azhtmlwebui
Indítsuk újra a rendszert:
sudo reboot
Nálam a kimenete:
yolan@server:~$ sudo reboot
Szórt üzenet yolan@server feladótól
(/dev/pts/0) ekkor: 16:06 ...
The system is going down for reboot NOW!
yolan@server:~$ Connection to 192.168.0.102 closed by remote host.
Connection to 192.168.0.102 closed.

:F :F :Y

[ Szerkesztve ]

(#14147) Vladi válasza wmati (#14146) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elég régi cikk.
ssh-n vagy benn?

Azureust nem ajánlanám.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14148) BoB válasza wmati (#14146) üzenetére


BoB
veterán

És mi a gondod?

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#14149) wmati válasza Vladi (#14147) üzenetére


wmati
addikt

rájöttem közbe .jar kiterjesztésű dolgot kell felraknom de ez nehéz lesz ha kicsomagoltam :W

(#14150) wmati válasza wmati (#14149) üzenetére


wmati
addikt

sudo mkdir /home/yolan/.azureus/plugins/azhtmlwebui
sudo cp /home/yolan/1gb/azhtmlwebui_0.7.6.jar /home/yolan/.azureus/plugins/azhtmlwebui

ezekkel akadtam el

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.