Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13151) CPT.Pirk válasza nolika (#13150) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Perl-t nem ismerem, de egy pár soros bash szkriptben simán meg tudod csinálni.

Ha az UUID valami-vel (elvileg sudo blkid) lekéred a csatolni kívánt partíció UUID értékét, azzal már egy állandó bash scriptet tudsz írni, ami független lesz attól, hogy éppen /dev/sd... alatt hová kerül a vinyód.

Kb. ennyi:

#!/bin/bash

sudo mount -u UUID /mnt/cucc

Aztán chmod a+x ezen a fájlon futtathatóvá teszi azt.

-----------------
Az is elég lehet neked, ha UUID-vel beírod az fstab fájlba állandóra a csatolást, aztán ha ott a vinyó, akkor felcsatolja, ha nincs, akkor meg nem. Elvileg.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13152) ViZion válasza nolika (#13150) üzenetére


ViZion
félisten

Biztosan... kérdés, h van-e értelme bármilyen programnyelvben gyakorolni egy olyan feladat megoldását, ami fstab-ban 1 sor (sztem ~80 karakter kb.) Mondjuk rPI-t nem ismerem, majd kijavítanak ha hülyeséget írtam, de egy próbát megér.

Ja, itt a főnők, má' mondta is :D

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13153) nolika válasza CPT.Pirk (#13151) üzenetére


nolika
aktív tag

következő félévben oktatják, perl + python.

Értem, köszi! majd kipróbálom.

Most amúgy olyan problémám van még, hogy valszeg csak half duplex 10m ethernet megy.
Van-e olyan konfigfájl ahol esetleg hozzá tudok nyúlni az ethernet kezelésében(sebességet szeretném állítani)?

(#13154) CPT.Pirk válasza nolika (#13153) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

sudo nano /etc/network/interfaces

Itt vannak az ethernet beállításai, ETH0 az interfész. A dmesg | grep eth0 paranccsal tudod megnézni, hogy is működik.

ViZion: like a boss! :DDD

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13155) mzx


mzx
senior tag

Linux usb esetén usb-ről lehetséges telepíteni hdd-re? Nem tudom, külön léteznek-e persistent linux usb-k, illetőleg live linux usb-k? Ha igen, akkor kérdem, persistent-ről is lehet hdd-re telepiteni? Azt értem, hogy persistent esetén eleve az usb driveren (pendrive) lehet futatni a rendszert, rendszeres beállítás-mentésekkel; csak hát érdekel, ettől még onnan akár hdd-re is van mód telepíteni?

(#13156) ViZion válasza mzx (#13155) üzenetére


ViZion
félisten

Ubuntu és *buntu disztróknál van lehetőség a pendrájvon egy virtuális fájlrendszert létrehozni, amibe menti a változásokat. Amúgy ez is egy "mezei" Live disztribúció. Telepíteni minden live USB-t vagy Live CD-t lehet. Olvasd el, amiket linkeltem, és próbálj ki párat. Virtualboxot telepítsd, ott csinálsz "játszóteret" és gyakorolj azon, ha bizonytalan vagy.

Most milyen OS-t használsz?

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13157) mzx válasza ViZion (#13156) üzenetére


mzx
senior tag

De a persisent linux usb nem egyenelő live linux usb-vel? Illetve egyik tartalmazza a másikat? És nem is lehet persistentről majd hdd-re telepiteni?
Amúgy jelenleg Lubuntut használok a régi gépen, és Mint 9-et az új pc-n

KIEG: holnap jutok el a három link cikkeinek olvasásához, köszi. :) Már elmentve a linkek. ;)

[ Szerkesztve ]

(#13158) ViZion válasza mzx (#13157) üzenetére


ViZion
félisten

LiveUSB Ubuntunál egy +lehetőség csak, hogy elmented a változtatásokat USB-re.
Telepítsd a virtualboxot, és tölts le pár disztrót amit kipróbálhatsz, korábban klinkeltem pár logout cikket, azokat és azokból nyíló linkeket el kellene olvasni, mert így ez sokáig fog tartani...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13159) mzx válasza ViZion (#13158) üzenetére


mzx
senior tag

Oké, köszönöm a segítséget. :)

(#13160) CPT.Pirk válasza ViZion (#13158) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jé most nézem, beraktad a Debianos cikkemet is a linkek közé. Lassan lehet majd kell egy kis update rajta, mondjuk az már csak valami virtuális gépen, mert a benne lévő régi és bugos KDE miatt elhagytam a Debiant (testing repóval volt friss és nem bugos, de azzal meg a Debian borult meg).

Majd lassan Chakrával is lesz egy Logout cikkem, de megvárom hozzá azt, mire nem sokára megoldják, hogy a bundle rendszerben telepített progik verziószáma ne befolyásolja a hozzárendelésüket a linkekhez, fájltípusokhoz. Így nem kell majd mindig újra megcsinálni a hozzárendelést, mikor frissül egy bundle.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13161) mzx válasza CPT.Pirk (#13160) üzenetére


mzx
senior tag

A gépben két videokártya és két hangkártya van: az egyikük alaplapra integrált, a másikak pedig külön. Hangkari esetén egyértelmű, melyiket használja a rendszer: amelyikből jel jön ki: pl. benyomok egy fülhallgatót mindkét hangkari kimenetre, és az egyiken szólni fog.
Na de.
Adott gépen bár 80%-ra veszem, melyik az aktuálisan beállított videókártya, de jó volna 100-ra megbiznonyosodnom erről. Hogyan tehetem meg? Amire gondolok, hogy rendszerinfót nézek, bár ez nem biztos, h segit ebben (?). Kezdő lévén az a sejtésem, h ez se feltétlen utal egyértelműen ere, nem? Hiszen a rendszerinfó az összes, pc-ben levő videokareszt detektálja és ad róluk infót.

-KIEG: Ja igen, érdekel az is, hogyan lehet kiválasztani az aktuálisként kívánt kártyát? Lubuntut és Mint -et használok.

[ Szerkesztve ]

(#13162) CPT.Pirk válasza mzx (#13161) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A VGA-s kérdést passzolom, azt hiszem, ilyenkor a külső vga-t szokta használni, de nincs vele tapasztalatom, meg hirtelen a google sem adott ki semmi értelmeset erre.

A hangra viszont van megoldásom. Nálam a KDE-ben van erre grafikus felület, Unityben nem próbáltam de biztos van, régi Gnome-ban is volt, ahol ki lehetett választani a default hangeszközt.

Ha esetleg nem lenne, itt egy arch-os leírás az alsa átállítására. [link]

Egyébként ha a GUI-n megtalálod, de problémák adódnak a hangkari kiválasztásával, akkor kipróbálhatod a pulseaudio telepítését, újraindítás után alaposan meg fog változni a helyzet jó irányba.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13164) mzx válasza CPT.Pirk (#13162) üzenetére


mzx
senior tag

Értem. Köszi. Ubi-n ki fogom probálni a pluse audio mixert. Lubuntun (ami eddig használtam) nem volt nyerő; hanem a Gnome Alsa Mixer (holott Lubin nem is gmone a gui, hanem LXDE, mégis ez vált be, bár nem minden szempontból.)

Mégis a videókártya kapcsán érdekelne inkább válasz, ha vki tudja, kérem, írja. Köszönöm. :) Meg neked is köszi. :)

(#13165) CPT.Pirk válasza mzx (#13164) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nézd meg ezt, ez megint Arch-os leírás, de itt találtam olyasmit, ami neked kell a VGA-hoz: [link], ebből már ki lehet indulni.

---
Am. én az Arch-ból kinőtt KDE-s Chakrát használom, ott is a pulseaudio rakta rendbe a 3 hangkártya keltette zűrzavart.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13166) nolika


nolika
aktív tag

Nagy kérdés a gurukhoz:

szeretnék hozzáfogni egy komplett rendszer megismeréséhez. Értem ezalatt akár egy driver illesztése vagy egy meglévő kernel módosítása. TUdom, húzós feladat de kell a kihívás és szeretném megismerni a linux platformot. Elvégre beágyazott "rendszserekben" kötelező használni.

Hol induljak el? Most úgy néz ki lesz egy félig halott cortex A8 lap, amihez ugye megvan a kernel a driverekkel.
Hogy tudok ebből egy rendszert csinálni?

(#13167) CPT.Pirk válasza nolika (#13166) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Minálunk Debiant oktattak arm-es embeded célokra. Sajnos az életre keltésig nem jutottunk el, csak kernelt forgattunk.

Hogy aztán az egészet megtanulni min érdemes, az jó kérdés. Ajánlom ezt az ingyen olvasható Deb-es könyvet hozzá: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13168) nolika válasza CPT.Pirk (#13167) üzenetére


nolika
aktív tag

Kérdés hogy fakultatív mennyire nehéz?
C-ben tanultam eddig, jövőre perl és python lesz.
Szeretném megismerni.

(#13169) CPT.Pirk válasza nolika (#13168) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A C teljesen stimmel ide, nálunk is azt tolták, csak az megint egy olyan dolog, amit nem tanítottak elég ideig ahhoz, hogy valamit érjek vele...

Arra, hogy mennyire nehéz, nem sokat tudok mondani. Egy felrakott Debiant belakni nem nagy kunszt, jó leírások vannak. Ha tovább akarsz menni, GPIO lábak vezérlése scriptekből, stb. ott már lehet valami nehézség.
Esetleg különösen érdekes lehet neked egy olcsó RaspberryPI, és azon csinálni a tanulást. Van minimalista Debian is rá, meg teljes, GUI-s is, a minimalistával fel tudod építeni az alapoktól.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13170) mokiber


mokiber
tag

Sziasztok.
Soha nem láttam linuxos rendszert. windowst és macosx-t használtam. Új gépet kell vennem és anyagi okok miatt nem fér bele a keretbe, hogy még W7 is legyen rajta, ezért a linux a megoldás. Beleolvastam ebbe a topicba, de semmit nem értek. Én nem szoktam telepíteni, miegymás. Szóval ha linux, akkor az mennyiben más? Mire készüljek? Softwerek vannak böngészésre, officra, fotokezelésre, meg mindenre, ez világos. De miben más? Egyáltalán, hogy indul az élet linuxon innen? Megveszem a gépet, amin nincs semmi telepítve, hazaviszem, és..? :F

(#13171) ViZion válasza mokiber (#13170) üzenetére


ViZion
félisten

A könnyű megoldás: Hazaviszed, és keresel valakit, aki telepíti, megmutat dolgokat. ;]
Amúgy Win-en van virtualbox, ott lehet gyakorolni, számtalan leírás a telepítésről, stb.
Mivel ez nem Win vagy OS X, itt rengeteg lehetőség van, elsőre ezekkel kellene kicsit tisztába kerülni: asztali környezetek, disztribúciók, stb.

Kezdésnek Ubuntu is megteszi, ehhez sok infó van magyarul is, bár Win után elég fura lehet az Unity, ezért esetleg Lubuntu-t nézd meg. Ebben a hsz-ben van pár link, amin elindulhatsz.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13172) CPT.Pirk válasza mokiber (#13170) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kb. minden benne van egy Linuxban a telepítés után, ez nem Windows, amit még a beépített böngésző miatt is perelnek.

Javaslom kezdésnek nézz videókat Youtube-on. Mivel Windowst használtál már, javaslom a KDE-s asztalkörnyezettel rendelkező kiadásokat, mint itt a videóban ez: [link]

Ha valamelyik disztribúció megtetszik, a weboldalukon minden információt meg fogsz találni a telepítéstől az alap szoftvarekínálaton át a használatig.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13173) nolika válasza CPT.Pirk (#13169) üzenetére


nolika
aktív tag

Raspím van :)

Most amúgy konkrétan arra gondoltam, hogy veszek hibás tabletet azt kiherélem és felhasználom a benne lévő hardvert.
Mondjuk egy Allwinner A10 SoC van benne, arra már van port ubuntura stb...
Ezzel felépíteni egy médiacenteres gépet ami azért nem nyekken meg egy kis böngészéstől.
Ezért lenne érdekes számomra.

(#13174) ViZion válasza nolika (#13173) üzenetére


ViZion
félisten

Exmunkatársam törött kijelzős laptopot vett, szinte ingyen. Pár évesen, sz@r akkuval, rossz kijelzővel lehet ilyeneket kifogni, ami TV-re kötve teljesen jó.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13175) nolika válasza ViZion (#13174) üzenetére


nolika
aktív tag

Izgalmasabb az ARM, plusz kevesebbet fogyaszt :)
Odroid X például egy nagyon fasza médiacenter lehetne: és azért nem gyenge rrendszer.

(#13176) CPT.Pirk válasza nolika (#13175) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Így van, és akkor nem kell a laptop hűtő hangját se hallgatni közben. Mondjuk ez az odroidX bár jó, de már drága. Akkor már inkább egy Amd Brazos-t fognék passzív hűtéssel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13177) Istv@n


Istv@n
aktív tag

Sziasztok!

Egy scriptet szeretnék írni, ami napi egyszer futtatva létre hoz egy adott helyen egy könyvtárat, ami az az napi dátum YYYY-MM-DD formátumban. Hogy tudom ezt megtenni?

Az alap ötlet ez volt, de így csak a napot írja ki rövidítve angolul:
#!/bin/sh

datum=$(date)
mkdir /tmp/mnt/sda6/$datum

(#13178) Istv@n válasza Istv@n (#13177) üzenetére


Istv@n
aktív tag

A helyes dátumformátum már megvan: datum=$(date +%Y"-"%m"-"%d)

(#13179) nolika válasza CPT.Pirk (#13176) üzenetére


nolika
aktív tag

az odroid 40 rugóba kerül postával, erősen szemezgetek vele.
Azért 32nm-es 4magos cortex A9 már eléggé bivaj jószág.
Szerinted megéri?
Vagy inkább keressek valami Allwinner A10-est? pl MK 802-es [link]

[ Szerkesztve ]

(#13180) percival64 válasza nolika (#13173) üzenetére


percival64
csendes tag

RasPi ugyben legjobb a celforumon kerdezni: [link].

Nekem is megerkezett a RasPim, hamarosan megprobalkozom a Raspbian ravarazsolasaval.

Antergos Linux - GNOME Shell 3.14

(#13181) CPT.Pirk válasza nolika (#13179) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerintem nem. Ennyi pénzért a Brazos inkább, az abban lévő GPU elég sok mindent tud gyorsítani, amit az ARM-es cuccban nem csináltak még meg. (ha minden igaz)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13182) mokiber válasza CPT.Pirk (#13172) üzenetére


mokiber
tag

köszönöm, olvasom a dolgot, de sajnos nem sok időm van, mielőbb működnie kellene a gépnek, hogy dolgozni tudjak rajta. Mit töltsek le és hogy telepítsem fel? Erre tudtok egyszerű megoldást? A Hp nyomtatóm pl fog működni a linux alatt? a telepítőjén csak winről és macról van szó..

(#13183) CPT.Pirk válasza mokiber (#13182) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Én tudom ajánlani az általam használt Chakra Project disztrót, teljesen alkalmas kezdők számára is.
Van benne egy komplett HP eszköz kezelő program, HPLIP névre hallgat. Itt az oldalán meg tudod nézni, hogy támogatja-e a te nyomtatódat: [link]
Ha igen, akkor elvileg semmit nem kell telepítened hozzá.

Az egész disztrót Live image fromájában érkezik, telepíteni is innen kell. Így meg tudod nézni minden részét az nélkül, hogy telepítenéd.
Az i686 (32bit) iso-t szedd le innen: [link] Ezzel az egyszerű progival meg ki tudod tenni az iso-t pendrivera: [link] (gondolom még win alatt vagy)

A telepítés menete elég egyértelmű, de itt találsz wiki-t mindenhez: [link]

Ha bootolsz a pendriveről, válaszd a "nem szabad driverekkel" opciót, így minden szükséges felmegy. Valamint majd jelszónak ne használj ékezeteket..

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13184) mokiber válasza CPT.Pirk (#13183) üzenetére


mokiber
tag

:R köszönöm, ezt végigjátszom, amit írtál! remélem menni fog.

(#13185) mokiber válasza CPT.Pirk (#13183) üzenetére


mokiber
tag

olaszul olvasom, ezért nem minden tiszta, de a lényeget értem. a virtualboxszal hogy tudom kipróbálni a jelenlegi windózos gépemen?

(#13186) CPT.Pirk válasza mokiber (#13185) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Olasz? Hmm, úgy kemény lehet. Angol nálad nem játszik?

Virtualboxon simán ki tudod próbálni. Csinálsz egy meghajtót neki, 5Gb simán elég, az indításhoz meg ki sem kell tenned a cuccot penre, a virtualboxnak simán be tudod adni az iso fájlt, az meg bootol róla, mintha CD lenne.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13187) ViZion válasza mokiber (#13182) üzenetére


ViZion
félisten

HP-nak jó a támogatottsága, ha nem régi, akkor fog működni a legtöbb disztrón out-of-the-box. A "mielőbb működni" linux esetében kb. 2,5 órat jelent: ezalatt letöltöd az iso-t, kiírod pendrájvra, elindítod a telepítést, megcsinálod a frissítést, kicsit testreszabod. A fentmaradó 80-100 percben csinálhatsz vacsorát és megkajálsz :D
Mit dolgozol rajta? (a programok érdekelnek, nem a beosztásod) Mert ez nem Windows, sok proginak van alternatívája, de soknak nincs.

Fontos! Elsőre (első tízre?) lehet, hogy nem megy minden símán. Lehet, hogy csak az ötödikre kipróbált asztali környezetre fogod azt mondani, hogy jó. Esetleg másik disztró lesz, amit majd megkedvelsz. A lényeg, hogy nem szabad egy-egy félresikerült próbálkozás után feladni, hogy a linux sz@r... sokféle van, meg kell találni a hozzád legjobban illőt. Pl. a KDE és én gyűlöljük egymást, de Cpt.Pirk és sokan itt a fórumon is gondtalanul használják. :K

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13188) mokiber válasza CPT.Pirk (#13186) üzenetére


mokiber
tag

hú.. ezt mégegyszer kérlek.
a chakra zip fálj lejött, a linuxlive usb creator lejött. a virtualbox.org oldalon vagyok...

(#13189) mokiber válasza ViZion (#13187) üzenetére


mokiber
tag

sajnos ma nem tudom kiírni pendrivra, ezért akaorm a virtualboxszal megnézni. Holnap jön az új gép, külső vinyoval ráteszem majd.
semmi különös: office, acrobat reader, képnézegető, szerkesztő. és majd kell egy jó videovágó program a családi videokat szerkeszteni.

(#13190) CPT.Pirk válasza mokiber (#13188) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt van egy pdf fájl [link], képekkel benne van minden a telepítéstől a használatig, csak a Debiant helyettesítsd a Chakrával.

A zip fájlt nem tudom honnan szedted le, a Chakra oldaláról közvetlen az iso fájlt lehet letölteni. [link]

#13189: ezek mind menni fognak gond nélkül. Max a Linux fájlrendszere és fájlok kezelése lesz újdonság, de ezt majd később megismered.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13191) ViZion válasza mokiber (#13189) üzenetére


ViZion
félisten

szvsz ne szívasd magad külső vinyóval, tedd rá a gépre, ha nem tetszik max másikat telepítesz. PDF olvasó van (nálam Evince, Chakran nem tudom mi), de lehet Acrobat reader-t is telepíteni. Office-ra Libre Office, vagy a Calligra is jó (kicsit fura elrendezés, de jó) bár ezeket én csak ritkán használom, nem tudom Neked megfelel-e. Képnézegető van alapból, Gnome környezetben én a gThumb-ot szeretem, ez nézegető, de egy klikkre nyílik az alap szerkesztő panel (levágás, méretezés, korrkciók), komolyabb dolgokra Gimp (rétegek, szűrők, stb. vannak már). Videóvágásban megint csak amolyan kezdő-kibic vagyok, ami kell arra nekem elég az Avidemux, + felraktam a VLC video Creatort is, de nem mélyedtem el egyikben sem (majd jönnek tapasztaltabb videósok :D ).

ITT linuxos ez-az, itt pedig a Fedora 17 teljes telepítése van, Chakra sem bonyolultabb, ezt átolvashatod, hasznos infók vannak benne (remélem).

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13192) mokiber válasza CPT.Pirk (#13190) üzenetére


mokiber
tag

köszi a leírást. zip volt beállítva alapértelmezettnek letöltéskor és azt csinált belőle, . mivel nyílik?

[ Szerkesztve ]

(#13193) mokiber


mokiber
tag

na ez a virtualbox nem ment fel a gépemre valami miatt. marad a külső vinyo, mert a telepítési folyamatot végig akarom játszani mindenképp, mielőtt a végleges gépre telepítem majd. most ott akadtam el, hogy a letöltött iso fáljt nem tudom futtatni.

(#13194) CPT.Pirk válasza mokiber (#13193) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Most akkor az iso betöltése, vagy a virtualbox telepítése nem ment?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13195) ViZion válasza mokiber (#13193) üzenetére


ViZion
félisten

az iso nem is futtatható, az kb. egy tömörített fájl. Pendrivelinux.com-ról töltsd le EZT ezt futtasd, válaszd ki az iso-t, stb. erről van szó a fentebb linkelt cikkben is. Nincs pendrájvod, csak vinyó? az legyen üres, nehogy megtréfáljon valami...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13196) mokiber válasza CPT.Pirk (#13194) üzenetére


mokiber
tag

egyik sem, de a virtuálon túl vagyok, nem próbálom, mert a gépemen nincs hely vagy ilyesmi.

a megadott és letöltött chakra isoval nem tudok mit kezdeni.
a következők lennének még hátra ha jól értem, hogy ki tudjam próbálni:
1. elérni, hogy ne zip legyen
2., átrakni külső vinyóra, majd onnan futtatni illetve kipróbálni

(#13197) mokiber


mokiber
tag

a linuxlive usb creator megnyilt. kezdem érteni. mindenképp külső adathordozó kell neki, mert feljött a gépem vinyoja is mint opció. na később folytatom, köszönöm az eddigi segítséget.

(#13198) ViZion válasza mokiber (#13197) üzenetére


ViZion
félisten

ne akarj sírni látni :O , olvasd el a linkeket, utána menni fog. :K Ha holnap itt a gép, akkor azon kísérletezz, nem lehet baj (adatvesztés).

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13199) mokiber


mokiber
tag

na szóval:
addig jutottam, hogy az iso fájlt kitettem gigapodra. ott csinált egy virtualbox mappát, 3 almappával. a "virtualize this key"-t nyitottam és kezdett feljönni a Chakra, de aztán olyan dolgok történtek, hogy a hajam égnek állt (egér eltűnt, fekete képernyő, stb). az biztos, hogy kevés a memória a gépemen, ki is írt valamit, úgyhogy szerintem ennél tovább ezen a gépen ma nem lehetett eljutni. Apró probléma:a gigapod valszeg nem lesz kompatibilis a linuxszal (nincs ráírva csak win és mac-os a dobozára), úgyhogy venni kell egy másikat. Sajnos a pendrivom is csak fél gigás, ezért így.
Holnap telepíteném az újat. Jó lenne, ha valaki rám tudna szánni egy fél órát telefonon, mert az biztos, hogy a windowzos agyammal lesznek meglepetések. Privátban ha írtok számot és időpontot, hogy mikor alkalmas, akkor előtte bekészíteném a jelenlegi windozos gépem (ha le kell tölteni még valamit), az új laptopot (amire a linux megy), a gigapodon lévő virtualboxot és startra készen jelentkeznék. :F ;)

(#13200) CPT.Pirk válasza mokiber (#13199) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A gigapod az egy külső vinyó USB-n keresztül a gépre kötve? Azt használtad a túl kicsi pendrive helyett a linux live progival?

Amin most ki akartad próbálni, az milyen gép?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.