Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#7001) rtom válasza ChRiS_RS (#6996) üzenetére


rtom
senior tag

Ezen leírás szerint a boot partíció a 1023. cilinder mögött van és az alaplap BIOS-a nem éri el. Csinálj egy /boot vagy / partíciót a linuxnak, ami az 1023. cilinderen belül van.

(#7002) dr_strange válasza Traxx (#7000) üzenetére


dr_strange
senior tag

Es azt is megmondtad a firefoxnak, hogy az oldalak az altalad beallitott betutipust hasznaljak? Mert ha a css mas fontot specifikal, akkor ott vagy, ahol a part szakad.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#7003) Traxx válasza dr_strange (#7002) üzenetére


Traxx
őstag

Nos, beállítottam mindent ugyanúgy, ahogy a win-es firefox-ban van, de egy kicsit így is másabb. Ezt az oldal által beállított betűtípust is bepipáltam. Igazából inkább az zavart, hogy picik a betűk - így, hogy a betűtípus állíts nem jött teljesen össze (de az alapállapottól jobb lett azért), jött a másik próba, a No squint kiegészítő. De azzal meg a képek, smiley-k lesznek csúnyák. Szal nem totál ugyanolyan, de így marad, nem bajlódok vele. De az tény, hogy a linux-os firefox-ot mintha nem sikerült volna úgy megcsinálni, mint a win-est, főleg 1-2 kiegészítőt (az előbb említettnél és a Fast dial-nál látom ezt különösen szembetűnően...magyarán: kimondottan csúnya).

Még eszembe jutott egy kérdés: az egérmutató animálását meg lehet valahogy oldani? Amire gondolok: még a win98-as korszakból maradt a nyakamon ilyen asztali téma gyűjtemény (dzsungel, baseball, vízivilág, meg fene tudja mi volt még benne), igaz, ebből csak az egérre vonatkozó módosításokat tartottam meg. Tehát ha töltött valamit a gép, az egér nyilacskája helyett egy tekergőző kígyó, vagy egy himbálózó majom jelent meg :D Ilyesmi elérhető az ubuntu alá?

Még valami :B : messenger kliensként perpill emesene-t használok. A win messenger beépített smiley-ai viszont jobban tetszenek. Van rá mód, hogy helyettesítsem az emesene-s jeleket ezekkel?

Köszi a segítséget, és az előzőt is :R

[ Szerkesztve ]

"Amúgy a lekvár leszedésre jobb módszer is van: le kell nyalni... elképzelem, ahogy egy nagy PH!-s procitesztben fLeSsék nyalogatják a procikat" by Male (Hűtőpaszta vs. lekvár 2. rész)

(#7004) Noddy válasza Traxx (#7003) üzenetére


Noddy
senior tag

ITT válogathatsz kedvedre a kurzor témák között, mindegyiknél le van írva, hogyan kell telepíteni. Nem tudom dzsungel téma van-e.

Jesus my savior, not my religion. - Jéghegy nem talál ibolyát.

(#7005) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Egy olyan gonddal küzdök, hogy kaptam egy P2 gépet egyik ismerőstől, hogy hozzak belőle össze vmit az anyjának netezni. Nosza Ubuntu-t neki. Arra nem reagált csak fekete képernyővel. Viszont az UHU 2.0 simán felment.
A gondom az, hogy látszólag van net, de gyakorlatilag nincsen.
IP-t kapott a gép, pingelni is tudok, de a firefox nem hoz be semmit és a synaptic is azt irja ki, hogy nem tud kapcsolódni az ftp-hez :(
Segítsetek mi lehet a gond? Mit ellenőrizzek le?

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7006) sonar válasza sonar (#7005) üzenetére


sonar
addikt

kérdés tárgytalan, az utp kábel rossz :W :W :W
Kicseréltem egy másikra és minden megy ahogy kell

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7007) gabaly válasza Traxx (#7003) üzenetére


gabaly
tag

Nekem is volt ilyen problémám, miután beállítottam a legmegfelelőbb moncsi felbontást csak kicsi lett a betű és az oldal szélessége sem tetszett. Három napig állítgattam a felbontást, majd kiválasztottam a legmegfelelőbbet, a Firefox--szerkesztés--beállítások--tartalomban 18-asra tettem a betű nagyságot, majd kétszer nagyítást nyomtam a Nézet, nagyításban. Ennek közel 2 hónapja és szuper, az az nekem megfelelő a weboldalakon a betű nagyság és az oldalak nem minikék, de nem is aránytalan.

Ja, a Beállítások--megjelenés--betűkészletnél a "Simítás a képponton belül (LCD)"-t választottam. :)

(#7008) ZCoyote


ZCoyote
őstag

Egy kis segítség kellene.
Van nekem egy linux tűzfalam.
Lenne egy hálózati beállítási parancs aminek minden indításnál automatikusan le kellene futnia.
Maga a parancs már megvan de az automatikus lefuttatást nem tudom megcsinálni :B

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#7009) Vladi válasza ZCoyote (#7008) üzenetére


Vladi
nagyúr

Milyen parancs?

/etc/rc.local ? oda nem jó? Vagy egyéb init szkriptbe?

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7010) ZCoyote válasza Vladi (#7009) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ez egy route-olási parancs, két hálózatot kötne össze lefutás után.
Na ezaz, még erre sem tudok válaszolni, annyira nem értem ezt az rc.local stb dolgokat :B Mi a különbség a kettő között?
Nincs valami érthető doksi erről, ha lehet magyarul? Persze ha itt meg tudod válaszolni az is jó :)

Romani ite domum.

(#7011) ZCoyote válasza Vladi (#7009) üzenetére


ZCoyote
őstag

A parancs kb: route add -net ip x.x.x.x netmask x.x.x.x gw x.x.x.x
Ja és a tűzfal szoftver a Smoothwall.

[ Szerkesztve ]

Romani ite domum.

(#7012) ngabor2


ngabor2
nagyúr

biost szeretnék frissíteni, amihez van is egy cd iso. pillanatnyilag nincs cdrw-m, egy cd-t nem akarok rá elpazarolni, ezért szeretném megoldani pendrive-val. mivel el se akarom rontani a gépet, ezért kérdezném: ha simán dd-vel (dd if=bios.iso of=/dev/sdb) kiírom, akkor azt cd-ként fogja kezelni, vagy egyéb trükköket is el kell követni?

(#7013) sonar


sonar
addikt

Sziasztok,

Kicsit eltúrtam a gépet. Beállítottam egy olyan felbontást amivel nem tud mit kezdeni a monitor és nagy feketeség jön be. Hogyan tudnám visszaállítani újra telepítés nélkül?
:R

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7014) rtom válasza ngabor2 (#7012) üzenetére


rtom
senior tag

Ezen fórum szerint nem fog menni. Én úgy tudtam ubuntu-s mini.iso-ból bootolni, hogy bemountoltam az iso-t (tök mindegy, hova), a rajta lévő fájlokat betettem a /boot könyvtárba és e grub menu.lst-be tettem egy új bejegyzést, hogy ezeket (kernel ill image) indítsa. De ez a te esetedben nem biztos, hogy működik (vagy biztos, hogy nem működik :F ).

(#7015) rtom válasza sonar (#7013) üzenetére


rtom
senior tag

terminálra vált (Ctrl-Alt-F1), xrandr parancs kilistázza a lehetséges felbontásokat, majd pl.

xrandr --size 1280x1024

beállítja, ekkor Ctrl-Alt-F7 visszavisz a grafikus felületre. Ha nem sikerült, akkor

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

és végig a felkínált választási lehetőségeken (felbontás beállítása, meghajtó kiválasztása, bill. és a többi)

(#7016) sonar válasza rtom (#7015) üzenetére


sonar
addikt

vmi más megoldást kell kitalálni mert nagyon nem akar átváltani terminálra :(
(Ctrl+Alt+F1-től ...F4-ig egyikre se ad semmi promptot)
Azt próbáltam, hogy live cd-ről bebootolok és módosítom az xorg.conf-ot de nem engedi módosítani :(
(egyébként uhu linuxról van szó)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7017) rtom válasza sonar (#7016) üzenetére


rtom
senior tag

recovery módból indítva?

(#7018) Vladi válasza sonar (#7016) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ja uhu, az más. Akkor indítsd el 3-as futási szinten. Majd belépsz rootként és szerkesztheted az xorg.conf-ot. mc vagy nano alkalmas a műveletre. utána újraindítasz init 6 és elvileg működnie kell. Ha jól szerkesztettél.

rtom: uhu

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7019) jimmy399


jimmy399
senior tag

Hellosztok!

Itt is felteszem a kérdésemet:

Az lenne a kérdésem, hogy van-e olyan linux dszitró, amit kifejezetten internetezésre találtak ki? Értem azt, hogy kezeli és ismeri a legelterjedtebb Wifi adaptereket, gyorsan indul, és nem kell nagyon particionálni miatta a winyót? Lehessen rajta msnezni, meg mircezni meg ilyenek?

Válaszokat köszi.

--- N/A ---

(#7020) jimmy399 válasza jimmy399 (#7019) üzenetére


jimmy399
senior tag

és mondjuk még legyen szélvész gyors a bootja, ha lehetséges. A gépem egy PVI 2,6Ghz, 1,5Gb RAM, ATI 9550 256MB.

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#7021) sonar válasza Vladi (#7018) üzenetére


sonar
addikt

elnézést, hogyan kell 3-as futási szinten indítani az os-t?
Kezdő láma vagyok, egyenlőre!

@rtom: gondolom te is erre akartál utalni, de hogyan kell?

[ Szerkesztve ]

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7022) dr_strange válasza jimmy399 (#7019) üzenetére


dr_strange
senior tag

Bar nem hasznaltam meg, a gOS [link] talan meger egy probat; nem ismerem a hardware tamogatasat, de mivel kifejezetten netbookokra talaltak ki, feltetelezem, hogy kisebb eroforrasokkal is megelegszik es ismeri az elterjedt wifi eszkozoket.
Azt nem teljesen ertem, hogy "nem kell nagyon particionalni" - mivel a linux masfajta fajlrendszert hasznal, mint a Win vagy MacOSX, ki kell neki alakitani egy particiot megfelelo fajlrendszerrel, meg egy swapot.

JRR Tolkien nyelvei - aglardh.middangeard.org.uk

(#7023) sonar válasza sonar (#7021) üzenetére


sonar
addikt

sikerült,

root=/dev/ ... quiet 3

kellett a boot paramétert kellett még beírni

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7024) sonar


sonar
addikt

Egy olyan kérdésem lenne, hogy ha én most egy 17-es tft-t használok és arra vannak belőve a dolgok, akkor mekkora az esélye, hogy működni fog ha egy 14 collos crt-t teszek rá?
Illetve akkor mit kell csinálni, hogy működjön?
(még mindig UHU)

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#7025) pc-user válasza gabaly (#6999) üzenetére


pc-user
aktív tag

Köszi, kipróbálom. A gufw - ről most hallok először...

(#7026) pc-user válasza Traxx (#7000) üzenetére


pc-user
aktív tag

Ezzel a problémával már én is szembesültem. De ehhez nekem még olyan gond is társult, hogy kilógtak a sorból a mondatok, nem fértek be az adott oszlopba, stb. - UHU, Ubuntu alatt.
Állítgatni kezdtem, amit lehet, aztán most jónak tűnik, de nem olyan, mint a win-é.
A Mandrivát kipróbáltad már?

(#7027) Lenry


Lenry
félisten

kicsit keresgéltem, de vagy én vagyok a béna, vagy nem tudom de nem találtam róla kezdőnek is érthető infót:

mire jó a kernelfordítás?
miért jó az nekem?
kell-e az egyáltalán nekem?
amennyiben igen, hogy kell csinálni? (8.10-es Ubit használok)

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7028) ngabor2 válasza rtom (#7014) üzenetére


ngabor2
nagyúr

nem is ment... úgyhogy beáldoztam a kéznél levő egyetlen 700MB-os cd-t egy 4m-s iso kedvéért... aztán kuka :U

a másikat nam volt kedvem kipróbálni, a mai napra épp elég volt ennyi kudarcélmény.

(#7029) jFox válasza Lenry (#7027) üzenetére


jFox
őstag

Ha kezdő vagy akkor ne ezzel kezd! :)
Egyébként azért jó, mert akkor a rendszer a gépedre lesz optimalizálva. Semmi fölösleges dolgot nem fog a kernel tartalmazni, csak tisztán azt amire szükség van. Ergo hatékonyabb lesz, ergo gyorsabb lesz a gép.

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#7030) Lenry válasza jFox (#7029) üzenetére


Lenry
félisten

najó, annyira nagyon kezdő azért nem vagyok, mindkét gépemen használom az Ubuntut (Windows-zal párhuzamosan) a 8.04 megjelenése óta... mondjuk ez alig háromnegyed év, de pár apróságot már el tudok én is intézni magamnak

(mondjuk most 1 hete szívok azzal, hogy az Istenért nem tudom beállítani a netet, mert nem DHCP, de ha meg beállítgatom a Network Managementben, úgyse jó... de ez most mindegy :) )

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7031) Vladi válasza sonar (#7024) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nalátod, nem nehéz a futási szint váltás.

Átdugás előtt állítsd át 800*600 60 hz-re. Azon tuti elindul. Majd állítgatod később és látod, hogy mit bír az új.

(#7027) Lenry

Gyorsabb lesz a gép. Már ha elindul egyáltalán. :DDD Sokat tanulhatsz általa. De készülj fel, hogy nehéz menet lesz.
Amúgy meg ha megy gyárival, akkor nem érdemes foglalkozni vele. Kivéve ha valami miatt kell, vagy tanulni akarsz.

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7032) pc-user válasza gabaly (#6999) üzenetére


pc-user
aktív tag

Nem találtam meg a gufw-t.

(#7033) jimmy399 válasza dr_strange (#7022) üzenetére


jimmy399
senior tag

köszi, kipróbálom. Még nem hellottam erről a rendszerről. A nem nagyon kell formáznin azon értettem, hogy tudjon NTFSről is bootolni... ne kelljen partícionálni semmit sem...

--- N/A ---

(#7034) Lenry válasza Vladi (#7031) üzenetére


Lenry
félisten

belevágok szívesen, mert szeretném jól megtanulni a Linux kezelését... de nem akarom a jól működő rendszeremet szétb*szni egy esetleges elrontott fordítással....

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7035) Vladi válasza Lenry (#7034) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem fogod "szétbazsni". Csak lesz egy plusz kernel. (Elvileg akárhány lehet.)
Összefoglaló a témában.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7036) Lenry válasza Vladi (#7035) üzenetére


Lenry
félisten

szóval akkor végülis egy új image lesz az eredmény, amit bepakolok a /boot-ba, beírom menu.lst-be, és ha jó, akkor örömbódottá?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7037) Vladi válasza Lenry (#7036) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elvileg igen. A fordítás része a legkevesebb. A konfiguráció az már problémásabb. Utána meg felparaméterezeded, és berakod grubba. Utána uccu neki.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#7038) Lenry válasza Vladi (#7037) üzenetére


Lenry
félisten

átfutottam a linkelt oldalt... nem tűnik egyszerű nekifutásnak, de asszem megpróbálkozok vele :)

...pár nap múlva, amikor (remélhetőleg) túl leszek a vizsgákon

[ Szerkesztve ]

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7039) ZCoyote


ZCoyote
őstag

#7008,7010-re valaki?

Romani ite domum.

(#7040) Lenry válasza Lenry (#7038) üzenetére


Lenry
félisten

éjjel csak nekiálltam... jól is ment egész addig, amíg egyszer csak meg nem szakadt a compile, mert elfogyott a hely a vinyóról... néztem a /usr-t: 150.000 fájl, 2.8 GiB

sajna a / csak egy 8GB-s partíció... mit lehet törölni?

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7041) rtom válasza ZCoyote (#7039) üzenetére


rtom
senior tag

sudo nano /etc/rc.local

ez a fájl lefut minden indításnál, tehát fenti paranccsal megnyitod, az exit 0 elé beírod a parancsodat, mented és reboot.

(#7042) rtom válasza Lenry (#7040) üzenetére


rtom
senior tag

Ne törölgess, könnyű olyan dolgokat leszedni, amik kellenek. apt-get remove paranccsal terminálból próbálj meg inkább csomagokat leszedni, amik nem feltétlenül kellenek, apt-get clean és apt-get autoremove segíthet még (ha nem takarítottál magad után).

Ha végképp nem megy a dolog, akkor áthelyezel (ezt csak recovery módban), majd ha kész a compile, vissza.

(#7043) Lenry válasza rtom (#7042) üzenetére


Lenry
félisten

de muszáj az /usr/src-ben dolgozni? mountolt partíciókon volna helyem

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7044) Arpee78


Arpee78
senior tag

Üdv

Linuxban teljesen kezdő vagyok.

Sikerült egy gépre feltennem a 4.1.2 -es puppy linux-ot. A telepítés rendben van, de még hátravan az internetre csatlakozás egy t-mobilos huawei e220 modemmel. Ez bizony nem megy.

Igen, visszaolvastam a fórumban és google-ben is keresgéltem, de így sem megy az internetre csatlakozás. Most egy windows-os gépről írok a linuxon használni kívánt modemmel.

Eddig az etc/wvdial.conf állományba bemásoltam derossi 4286-os leírását. Majd a "pupdial modem dialup" menüpontban csatlakozni próbáltam, de kiírja hogy "cannot open /dev/ttyusb..."

Valaki szájbarágósan leírná hogy mit kell tennem.

Előre is köszi.

[ Szerkesztve ]

(#7045) Jester01 válasza Lenry (#7043) üzenetére


Jester01
veterán

Ott fordítasz ahol akarsz. Ha nagyon muszáj, akkor egy symlink az /usr/src-be és kész. De manapság ez nem nagyon kell semminek - a kernel fordításhoz biztos nem, a többi program meg általában a /lib/modules/<kernel>/source symlinket használja ami úgyis a megfelelő helyre mutat.

MOD: plusz az /usr gyakran csak olvasható, így fordításhoz nem idális. Meg különben is minek kellene root jog egy fordításhoz. A telepítéshez, ahhoz igen.

[ Szerkesztve ]

Jester

(#7046) Lenry válasza Jester01 (#7045) üzenetére


Lenry
félisten

a symlink amúgy is kellett, legalábbis erősen javallottnak írták. akkor átrakom a projectet egy másik partícióra...
(csak az a gáz, hogy mérgemben töröltem amit eddig csináltam, és most konfigolhatom újra a kernelt :W )

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7047) Jester01 válasza Arpee78 (#7044) üzenetére


Jester01
veterán

Se puppy-m se ilyen modemem, de ha az eszközt nem tudja megnyitni a hibaüzenet szerint akkor:
1) meg kell nézni az eszköz file létezik-e (ls -l /dev/ttyUSB*)
2) meg kell nézni a pontos hibaüzenetet mit is akar megnyitni. Nekem ugyanis nincs ttyUSB csak ttyUSB0. Ebben az esetben csinálni kell rá egy linket (ln -s ttyUSB0 /dev/ttyUSB)
3) ellenőrizni kell a jogosultságokat
4) ellenőrizni kell, hogy a kernel felismerte-e az eszközt (grep ttyUSB /proc/devices, lsusb, lsmod)

Jester

(#7048) Lenry válasza Arpee78 (#7044) üzenetére


Lenry
félisten

én kezdetnek inkább egy Ubuntut ajánlanék, ami kezdő linuxosoknak szerintem ideális, plusz 3 kattintással telepíthetők ezek a modemek vele

Gvella Glan! | There are two types of people: Those who can extrapolate from incomplete data

(#7049) rtom válasza Arpee78 (#7044) üzenetére


rtom
senior tag

puppy linux huawei e220 szavakra keresve:

találat

(#7050) Arpee78 válasza Jester01 (#7047) üzenetére


Arpee78
senior tag

ttyusb0 van nálam is.

Ezt írja ki: cannot open /dev/usb: Is a directory

A puppyt a kis gépigénye miatt választottam. A gép P3-500, 256mb ram. Ezen működne az ubuntu? Vagy mennyi bővítés lenne szükséges hozzá?

A modemet felismerte, legalábbis ha rádugom megjelenik egy új eszközként (huawei mass storage), úgy mint egy pendrive. De talán nem tekinti modemnek.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.