Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14551) sh4d0w válasza CPT.Pirk (#14548) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Nálam megy rendesen.

https://www.coreinfinity.tech

(#14552) robagp válasza CPT.Pirk (#14550) üzenetére


robagp
tag

Hogy kell frissíteni?
Azon a gépen első partición van egy win7, másodikon adatok /fontosak/ , harmadik linux mint.
Nem szeretném, hogy az 1,2 megsérüljön.

(#14553) CPT.Pirk válasza robagp (#14552) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A frissítés nem nyúl hozzá máshoz.

Most nem jön be a mint weboldala, de elvileg pont úgy kell frissíteni, mint minden Debian alapú cuccot.

Terminált nyiss:

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

Miután ez végzett, érdemes csinálni egy újraindítást, majd megint terminált nyiss és:

sudo apt-get dist-upgrade

Ez végzi el a rendszer disztribúcuió frissítését. Ha végzett, restart.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14554) robagp válasza CPT.Pirk (#14553) üzenetére


robagp
tag

De a 14 még csak RC, az nem lett még kiadva.
Akkor is frissíti?

(#14555) CPT.Pirk válasza robagp (#14554) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hmm akkor ne, csak az apt-get upgrade-ig csináld meg. Ha az után sem jó, akkor javaslom egy másik disztró kipróbálását, mert máshol megy a cuccod.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14556) robagp válasza CPT.Pirk (#14555) üzenetére


robagp
tag

Elkezdtem frissíteni, és leszedni, amit a múltkor javasoltál.
Valamelyik remélem sikert hoz :-)
Nagyon szépen köszönöm a segítséget! :-)

(#14557) Lacces


Lacces
őstag

Sziasztok!

A Comodo virus írtója mennyire használható linux disztrókon szerintetek? :)

(#14558) robagp válasza Lacces (#14557) üzenetére


robagp
tag

Linuxra miért is kell vírusirtó???

(#14559) CPT.Pirk válasza robagp (#14558) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Leginkább ott van értelme, ahol pl. Linuxos gépen megy keresztül valamilyen levelezés, akkor ott szépen bele tud mászni az antivírus a levelekbe és csatolmányokba még a mögöttes, valószínűleg Windowsos gépekre megérkezés előtt.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14560) Lacces válasza robagp (#14558) üzenetére


Lacces
őstag

Először írtam egy fél A4 oldalnak megfelelő választ, de inkább visszavontam.

Előttem utaltak rá. Hibrid rendszer miatt kell.

(#14561) robagp válasza Lacces (#14560) üzenetére


robagp
tag

Az A4-es oldalból úgy érzem sértésnek vélted az írásom, pedig csak tanulni szeretnék.
A kérdés valós volt, fogalmam se volt mire lehet használni. /kicsiben gondolkodtam/ :-)

(#14562) lionhearted válasza CPT.Pirk (#14553) üzenetére


lionhearted
őstag

Nem, Ubuntu (és gondolom emiatt Mint is) nem így működik.
Az upgrade csomagokat frissít. A dist-upgrade engedi, hogy új csomag települjön és emellett frissít. Ettől lehet pl új kernel is (a megoldás azon alapul, hogy van 1 metapackage, aminek függősége mindig az aktuális kernel, ezek viszont verziónként külön léteznek. A meta-t frissítik, amivel lejön az új kernel, ha dist-upgrade megy, de a sima upgrade nem engedné), de ugyanígy kevésbé biztonságos stabilitás szempontból (és mi az? :) ).
Release-t frissíteni nem apt-gettel kell, hanem frissítéskezelővel (vagy szerveren do-release-upgrade). Így a frissítés nemcsak csomagokat változtat, hanem esetenként a különböző konfigurációs fájlokat is kezeli.

A dist-upgrade úgy működhet, ha a source.list -ben átírod a kiadás neveket az újra. (nem ajánlott, a fentiek értelmében) Debianon, ha jól tudom ez helyettesíthető stable-vel is, emiatt nem kell foglalkozni az átírással. De itt (konkrét nevekkel) nemlesz az új kiadás csomagjai a régiben, értelemszerűen.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#14563) robagp válasza CPT.Pirk (#14555) üzenetére


robagp
tag

Hello!
Az általad javasolt chakra linux se akar az 5ik particióra feltelepülni, azaz nem akarja particionálni az üres részt.
Ha windows alól megformázom, mire formázzam?
Vagy formázzam mint alól?
Azt viszont nem tudom hogyan kell.
Ez csak egy üres 90Gb-s rész a hdd-n, nincs particionálva se.
Nem szeretném ha a többi megsérülne!
Előre is köszönöm szépen! :-)

(#14564) rokefeller válasza robagp (#14563) üzenetére


rokefeller
senior tag

Egy disken maximum 4 elsődleges partíció lehet. Ha az eddigi 4 partíciódból egyik sem kiterjesztett, akkor nem fogsz tudni újat létrehozni.

A télapó nem a régi már...

(#14565) robagp válasza rokefeller (#14564) üzenetére


robagp
tag

Windows alól meg tudom csinálni partition managerrel.
Csak az a kérdés mire formázzam?

(#14566) rokefeller válasza robagp (#14565) üzenetére


rokefeller
senior tag

Akkor szerencsére az egyik partíciód kiterjesztett. Szerintem formázd ext4-re, bár nem tudom, azt tudja-e a partition manager. Ha nem tudja, akkor inkább csináld az install-t liveCD-ről, és még az installer indítás előtt gparted-del meg tudod formázni.

A télapó nem a régi már...

(#14567) CPT.Pirk válasza robagp (#14563) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A chakra telepítőjében benne van teljes grafikus partíció manager, arra formázod, amire szeretnéd. Ext4 javasolt. Csak meg kell nyomni kézi particionálás, vagy milyen gombot és bejön a teljes kparted program. Swap vagy egyebek nem kellenek, az egy szem partíció csatolási pontja meg "/" legyen, mint minden disztrónál.

Egyébként azt hittem a mint helyére teszed fel. De csinálhatsz ext4-et mint alól is, pont ugyanolyan jó.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14568) ViZion válasza rokefeller (#14564) üzenetére


ViZion
félisten

Szerintem is ez a gond. Aeseus partition Master ingyenes, és tud konvertálni logikai és primary között. Érdekes dolog, h mire kell 5 partíció? Sokkal nehezebb vele az élet szvsz...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14569) rokefeller válasza ViZion (#14568) üzenetére


rokefeller
senior tag

Hát, hogy minek kell, azt nem tudom, de nekem a laptopomon a win 7-nek van egy boot meg egy rendes partíciója, van még egy recovery partíció, és máris 3-nál jársz. Így jön ki a gyárból.

A télapó nem a régi már...

(#14570) ViZion válasza rokefeller (#14569) üzenetére


ViZion
félisten

Ja, jogos végül is. De én úgy értettem Ő készíti az 5 partíciót, nem a defaultakról beszél. :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14571) scream


scream
veterán

Sziasztok!

Régi típusú notira keresnék linux disztrót, miket ajánlotok? :F

Idáig próbáltam PuppyLinux-ot meg Lubuntu-t de a Puppy-t USB-ről nem tudom telepíteni a HDD-rem csak az USB-t látja amikor a Setup-ra megyek, de mountolva is van és látom is a tartalmát (próbáltam Fat32-re,EXt2-re és Ext4-re is formázva,egyiket sem látja)

Lubuntuból a 11.04 kifagy telepítés közben, a 12.04 meg azt írja, hogy nem kompatibilis a CPU-val ... :W

Bármilyen ötletet szívesen fogadok.

(#14572) robagp válasza ViZion (#14570) üzenetére


robagp
tag

Tehát miért is kell 5 partició:
windows7 van a gépen : az 2 partició /ha akarod, ha nem/
van egy partició a fileoknak: az 1 partició
Van egy linux mint: az egy partició
Mivel a linux mint nem jól működik, fel kell dobnom egy másik linux-ot próbálni, de addig míg nem találok jobbat, addig kell a másik linux, így kénytelen voltam még egy particiót létrehozni a másik linuxnak.
Sajnos live -ként nem működnek, vagy nem jól működnek a linuxok, ezért telepíteni kell.
Tehát ezért az 5ik.
:-)

(#14573) scream válasza scream (#14571) üzenetére


scream
veterán

Még annyival egészíteném ki a dolgot, hogy ha lehet akkor linkeket is adjatok hozzájuk, mert sosem tudom,hogy nekem most 32bites 64bites vagy éppen melyik kell :B

Illetve, ha lehet olyan disztro kellene, amiben minél több driver van (WLAN kéne), mert nem tudom sehonnan sem kideríteni, hogy milyen WiFi van a notebookomban (FS Amilo L7300) :U

(#14574) robagp válasza scream (#14573) üzenetére


robagp
tag

Hello!
Nekem ezt javasolták:
http://chakra-linux.org/get/
Most akarom feldobni, így nem tudok róla sokat mondani.
Mivel live dvd, így telepítés nélkül is kipróbálhatod, de ha nem telepíted, akkor a driverekkel tuti bajod lesz.
Tessék itt van milyen integrált wifi van benne:
fujitsu siemens amilo L7300 wifi card ralink rt2500 wireless LAN card
Innen tudsz hozzá drivert /ha adott ki a cég/
http://www.ralinktech.com/en/index.php

(#14575) ViZion válasza robagp (#14572) üzenetére


ViZion
félisten

OK, értem. W7-nek sem kell a rendszernek fenntartott, anélkül is telepíthető. Sajna a live és a virtuális gép sem mindig jó tesztelésre. A fentebb írt progival nézd meg, h a hátsó partíciók logikain legyenek, oda tud települni linux. Ha van 4 elsődleges + üres hely, akkor oda nem lehet telepíteni. Illetve MBR-es HDD-nél nem

babicsbalu: 32 bites kell. Xubuntu, Lubuntu, Bodhi linux, ilyesmik. most mennem kell, majd dobok linket este.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14576) pc-user


pc-user
aktív tag

Nem tudja véletlenül valaki, hogy a Vector Linux-ban az üdvözlő hang hogyan iktatható ki?

[ Szerkesztve ]

(#14577) CPT.Pirk válasza robagp (#14574) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Chakrát igen, de nem régi gépre, már nincs is belőle 32 bites verzió.

Amúgy ilyen drivereket jó esetben nem kell vadásznod, vagy megvannak a kernelben, vagy letölthető csomagban, a legvégső eset az, hogy kézzel kell leforgatni forrásból és felrakni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14578) scream válasza CPT.Pirk (#14577) üzenetére


scream
veterán

Akkor régi gépre mit javasolsz? :F

(#14579) rokefeller válasza scream (#14578) üzenetére


rokefeller
senior tag

Próbáld ki esetleg a archbangot: [x86]
[Telepítés]

Nem lesz a legegyszerűbb feltenni, de azért nem is olyan nehéz. Szerintem a lehető legfürgébb megoldás. Ay openboxból elég sokat ki lehet hozni, de az majd sok olvasást igényel, viszont alapból egy teljesen használható rendszert kapsz.

A télapó nem a régi már...

(#14580) CPT.Pirk válasza scream (#14578) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Először is kellene némi információ.

proci típusa, sebessége
ram mennyísége
egyebek a gépben

Ramot kiírja a gép induláskor, procit is. Prociról részletes infókat tudhatsz meg egy "live" disztrót elindítva, és kiadva a cat /proc/cpuinfo parancsot, az egyebekre meg az lspci parancsot a terminálban.

Én magamnak a Manjaro-t tenném fel régi gépre, de azzal kell egy kicsit dolgozni, azt nem javaslom kezdőknek. Mondjuk egy Debian, na az minden létező architektúrára meg van csinálva, nem véletlen belőle indul ki sok egyéb disztró.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14581) scream válasza CPT.Pirk (#14580) üzenetére


scream
veterán

Intel Pentium M 1.5GHz
256MB RAM
30GB HDD
15.4" 1024x768 kijelző

(#14582) CPT.Pirk válasza scream (#14581) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Itt a 256Mb ram a szűk keresztmetszet, gondolom ezt már nem igen lehet bővíteni...

Amit én javaslok, az egy Debian XFCE vagy LXDE felülettel, itt van egy ilyen iso, benne mindkét felülettel, lehet választani: [link]. (amúgy is xfce lesz a következő Debianban)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14583) scream válasza CPT.Pirk (#14582) üzenetére


scream
veterán

Köszönöm, kipróbálom :R

(#14584) rokefeller válasza scream (#14581) üzenetére


rokefeller
senior tag

Milyen RAM, SD vagy DDR? Nem lehet hogy fillérekért tudnál bele még szerezni? Azon kívül ez egy vállalható linuxos gép, nekem az első egy celeron 1,5 volt, csak hát abban volt 1,5 giga ram, és teljesen jó volt munkára is

A télapó nem a régi már...

(#14585) Vladi válasza rokefeller (#14584) üzenetére


Vladi
nagyúr

ddr1 és sd ram is csillagászati árú. Én néztem ddr1-et, 400 mhz-es, igaz garanciával bolgóból, de ilyen 5-6 ezer. :(

Egyébként kérdezőnek: tinycore. Elég fapados, de száguld. Leviszi a fejed, akkora a tempó. :DD

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14586) rokefeller válasza Vladi (#14585) üzenetére


rokefeller
senior tag

Rákerestem, ddr1-es kell bele, max 1GB-t tud. Ilyenek 4500-ért van itt apróban. Szerintem ez még nem csillagászati ár, mert a 256 megával egy alig használható valami, 1 gigával viszont teljesen vállalható "netbook" :-)

A télapó nem a régi már...

(#14587) kovaax válasza CPT.Pirk (#14582) üzenetére


kovaax
őstag

Most az van, hogy nem az lesz: Debian Switches Back To GNOME From Xfce

-=- There's no place like /home -=-

(#14588) CPT.Pirk válasza kovaax (#14587) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kellemetlen. Mindenki számára az lesz, ha így marad.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14589) Vladi válasza kovaax (#14587) üzenetére


Vladi
nagyúr

Vacilálnak egy sort... de jó lenne, ha meglépnének egy xfce defaultot. Mert miért nem lenne alkalmas rá? Az lenne.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14590) ViZion válasza Vladi (#14589) üzenetére


ViZion
félisten

Sztem is az az egyik legjobb a "kicsi" DE-k közül. Enlightenment azért még kívánna pár órányi hegesztést :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14591) scream válasza CPT.Pirk (#14582) üzenetére


scream
veterán

Na, felraktam, az install ment minden gond nélkül, viszont picit akadozik ... :U Leginkább böngészés közben, amit pl PuppyLive-nál egyáltalán nem produkált ...

Akkor lehet kiírom egy CD-re Puppy-t és akkor azt rakom fel rá, hátha azzal gyorsabb lesz ...

Egyelőre olyan megoldás kell, ami a legköltséghatékonyabb, így a RAM bővítés kilőve.

[ Szerkesztve ]

(#14592) CPT.Pirk válasza scream (#14591) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mivel böngészel? Pl. a róka tud pipelineingot, ha bekapcsolod, plusz mellé adblock-ot, ami igen sokat számít egy ilyen gépen.

Egyébként egy kis vinyó gyorsítás, ez Linuxtól független: [link] - csináld meg a 3. részt a cikkemből.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14593) kovaax válasza CPT.Pirk (#14588) üzenetére


kovaax
őstag

Én elégedett vagyok az IceWM-mel... :K

-=- There's no place like /home -=-

(#14594) scream válasza CPT.Pirk (#14592) üzenetére


scream
veterán

Ami alapból a Debiannal települ,valami Ice valami. De amúgy nem vagyok valami nagy szakavatott Linux témában és nem találtam benne alkalmazáskezelőt (mmint olyat ami nem a lokális alkalmazásokat kezeli), amiben tudtam volna leszedni böngészőt,meg ezt-azt, van ilyen,vagy mindent terminálon keresztül kell intézni?

(#14595) CPT.Pirk válasza scream (#14594) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Synaptic csomagkezelőt keresd benne. Amit linkeltem cikket, abban van pár infó az apt beállítására, a sources.list kapcsán, azt érdemes megtenned, hogy minden programhoz hozzáférj.

Továbbá érdemes használni a backports tárolót is a friss progikért, itt írják mit kell tenned, egyszerű: [link].

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14596) scream válasza CPT.Pirk (#14595) üzenetére


scream
veterán

Köszönöm, most már csak a WiFi driver kéne hozzá, hogy a tudjam drót nélkül is használni, hogyan tudok hozzá leszedni? A már említett Ralink RT2500-as van benne.

(#14597) Ryle


Ryle
tag

Sziasztok!

Havernak kellene telepítenem egy debian-t, de nincs optikai meghajtója a gépben.

Pendrive-os megoldás maradt, de még nem csináltam....ebben kérném segítségeteket.

Letöltöttem a egy cd képet isoban....és az kéne megcsinálni pendriveról telepíthetőre...

Sajnos valahol ez off hozzászólás...mert windows rendszeren kéne ezt végre hajtanom.

Válaszokat előre is köszönöm.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14598) CPT.Pirk válasza scream (#14596) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szerencsére pár lépésből az is megvan egyszerűen: [link]

Ryle:
Ez egy nagyon okos progi, mindenféle disztrót ki tud tolni penre Win alatt: [link]

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14599) Ryle válasza CPT.Pirk (#14598) üzenetére


Ryle
tag

Nagyon szépen köszönöm. :)

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14600) scream válasza CPT.Pirk (#14598) üzenetére


scream
veterán

Köszönöm, végigcsinálntam mindent, de akkor feltehetőleg nem RT2500 van benne, mert nem akar menni a dolog ... Hol tudom megnézni, valahol látja a Linux a pontos típusát? :F

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.