Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#37001) spammer válasza King Unique (#36997) üzenetére


spammer
veterán

Nem kell túlbonyolítani. Felrakod a conky-t meg például az lm-sensors csomagot (ha kellenek a hőfokok), keresel egy példa conky-t (akár a fórumtársét, amit mutatott) és első lépésben abból csinálj egy módosítást, szerintem úgy könnyebb kitapasztalni, mintha nulláról akarnál írni egyet. Ez Linux, openszósz, használd fel nyugodtan másokét és tanulj belőlük. ;]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37002) ubyegon2 válasza King Unique (#37000) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

3. leírásban lévő Conky-manager az egyszerű és GUI- s.

(#37003) Tim82 válasza wopi (#36998) üzenetére


Tim82
nagyúr

Vagy tedd be az akkut és úgy használd, vagy szerezz 90W-os töltőt. Jelen felállásban nem fog menni 2 GHz-en a proci - és ez nem oprendszertől függ, BIOS-szinten van így megoldva.

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#37004) King Unique válasza spammer (#37001) üzenetére


King Unique
titán

Ja, hogy még nekem kell összeállítanom, ajajj... Na mindegy, talán csak sikerül, +majd ha fórumtárs ad vmi mintát, akkor bizonyosan.

(#37002) ubyegon2: tehát nem kell conky-all, elég a manager is. Köszönöm az ötletet.

[ Szerkesztve ]

(#37005) #98452736 válasza Lathronos (#36994) üzenetére


#98452736
törölt tag

nagyon jól néz ki :) Ubuntu milyen DE-vel van?

(#37006) Lathronos válasza King Unique (#37000) üzenetére


Lathronos
őstag

Az első, a conky manager telepítésének leírása. Conky-all függőség, így mindenképp települ.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#37007) Lathronos válasza #98452736 (#37005) üzenetére


Lathronos
őstag

Cinnamon 4.5.2 Stable. :D

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#37008) lev258 válasza Lathronos (#37007) üzenetére


lev258
veterán

:F
A 2.6 még csak most nemrég jelent meg.

King Unique: ppa-val jobb, és így fog frissülni később is.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37009) King Unique válasza Lathronos (#37006) üzenetére


King Unique
titán

Igen, a fentebb fórumtárs által ajánlottban is ez a módszer van megadva. Akkor majd nekiállok, köszönöm. :R

Más:
Tudom, hogy nem szokás vele foglalkozni, de ha újabb LO-t akarok feltenni a jelenlegi 4.2.8.2 helyett, akkor jó ezen leírás alapján alapján, vagy PPA-val kell [link]?? Előbbi esetében is majd tovább frissíti automatán a rendszer gondolom.

(#37010) #98452736 válasza Lathronos (#37007) üzenetére


#98452736
törölt tag

hát nem találtam el, de minden esetre szép :)

(#37011) Lathronos válasza King Unique (#37009) üzenetére


Lathronos
őstag

A legújabb LibreOffice-t(4.4.2) így tedd fel. Én is így csináltam.

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#37012) lev258 válasza Lathronos (#37011) üzenetére


lev258
veterán

Amit ő linkelt ppa-s írást, az jobb. A tiéd csak a 4.4-es sorozatra vonatkozik. Később nem frissül.
"Előbbi esetében is majd tovább frissíti automatán a rendszer gondolom."
Ő szeretné. Amúgy én is így használom, és teljesen jó. Egy barátomnak mondjuk pont megoldotta az egyik kompatibilitási problémáját. ;)

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37013) Lathronos válasza lev258 (#37012) üzenetére


Lathronos
őstag

Egetrengető újdonságot (mint pl. 100%-os MS Office kompatibilitás) úgyse fognak tenni bele, így nem életbevágóan fontos mindig a legújabbat használni szerintem. Persze lehet, hogy tévedek. :F Főleg ha a különböző verziók nem kompatibilisek egymással(mint TeamViewer esetében).

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#37014) spammer válasza King Unique (#37009) üzenetére


spammer
veterán

PPA-val egyszerűbb.

(#37013) Lathronos: nem muszáj használni a legfrissebbet, de ha kellene valami miatt, akkor már egyszerűbb egy olyan PPA-ból, ami nem egy adott verzióhoz van kötve, így nem kell megint új PPA-t felvenni (vagy cserélni) a későbbiekben.

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#37015) Lathronos válasza spammer (#37014) üzenetére


Lathronos
őstag

Ja, azt nem is figyeltem, igazad van. :B

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#37016) BoB válasza Lathronos (#37013) üzenetére


BoB
veterán

Magadnak mondasz ellent. Javaslod hogy tegye fel a legújabbat, aztán azt mondod felesleges a legújabb :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#37017) Tim82 válasza BoB (#37016) üzenetére


Tim82
nagyúr

Volt ott egy "így", ami elkerülte a figyelmedet. :)

"You're going to negotiate with a girl, who thinks she's a space station? - When you put it like that, it does kinda sound crazy." - Audio-GD NFB-11.32 DAC/fejeserősítő eladó - https://tinyurl.com/Tim82HA

(#37018) King Unique válasza lev258 (#37008) üzenetére


King Unique
titán

Igen, ezt akarom én. Általában a "sima" megoldást szoktam, 1x próbáltam korábban PPA-val, de az nem magyarította, illetve helppackot se tette fel, ahogy emlékszem. Azokat nem tudom hogyan kell külön hozzáadni a tárolóhoz? Max manuálisan rátolom...

(#37011) Lathronos:hasonló ez is, de ha azt mondjátok, hogy jobb a másik PPA, akkor marado annál.

:R

(#37019) lev258 válasza King Unique (#37018) üzenetére


lev258
veterán

A ppa-ból szokott menni minden. A múltkor annyi történt, hogy csúszott a magyarítás az újabb verzióhoz, de attól még nem volt vele gond.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37020) King Unique válasza lev258 (#37019) üzenetére


King Unique
titán

OK, akkor már tolom is fel. Köszönöm. :R

(#37021) BoB válasza Tim82 (#37017) üzenetére


BoB
veterán

Nem kerülte el, tartom továbbra is :))

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#37022) King Unique válasza lev258 (#37019) üzenetére


King Unique
titán

Kellett nekem piszkálni, mert... :N
Megcsinálni megcsinálja, mind2 PPA leírással, felrakja a 4.4.3-at, de magyar nyelv nuku, illetve a megjelenés kicsit fura...fekete-fehér, W2000 stílusú. Leszedtem, és felraktam a másik leírás szerint manuálisan, azzal ok minden.
Már csak annyi kérdésem van, hogy az így felrakott verzióhoz, utólag hozzá lehet-e adni PPA-t, vagy csak manuális update marad :F
A szoftverforrások-PPA menünél meg maradt 2 LO bejegyzés:

Ez még lehet az előzőre vonatkozik, vagy nem tudom...hagyjam, töröljem, adjak meg mást?

[ Szerkesztve ]

(#37023) Lathronos válasza BoB (#37016) üzenetére


Lathronos
őstag

Igen, néha disszociatív személységzavar gyanúsak a hozzászólásaim(de nem vagyunk azok :DDD ), mert olykor azelőtt válaszolok valamire, hogy megérteném pontosan miről is van szó.

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#37024) Lathronos válasza King Unique (#37022) üzenetére


Lathronos
őstag

PPA esetében mindig 2 bejegyzés készül, nem kell megijedni. A magyar nyelvhez a Beállítások -> Nyelvi támogatást futtasd, majd kapsz egy ilyen felugró ablakot, melyen kattints a Telepítésre:

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#37025) lev258 válasza King Unique (#37022) üzenetére


lev258
veterán

Van több "skin" is a LibreOffice-hoz, a beállításoknál lehet variálni. Nyelvre meg amit írtak.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#37026) Edorn


Edorn
aktív tag

Vps-t szeretnék bérelni több php/mysql honlap számára, viszont linux téren eléggé kezdő vagyok. A jó, hogy nagyon jól előtelepítetten adják át, alig kellett legutóbb is hozzápiszkálni (cégünknek is rendeltünk régebben).

Most magamnak rendelném, és ki szeretném kérni a véleményeteket, hogy szerintetek mivel legyen előtelepítve és miért. Melyikkel lenne a leggyorsabb, vagy éppen legegyszerűbben kezelhető ha felmerül valami probléma vele...

Amik közül lehet választani:
- Debian 7.0
- Ubuntu 12.04
- Ubuntu 14.04 (64bit)
- CentOS 6.0
- CentOS 7.0 (64bit)

(1db 1 000 MHZ proci, 1024 MB memória, 50GB tárterület és a legújabb PLESK-el lehet piszkálgatni, no meg ssh-n root-ként)

AMD Ryzen 5 5600 3.50GHz AM4, SAPPHIRE RX580 4GB, EX2220 (1920x1080), crucial MX500 SSD, CRUCIAL 16GB Ballistix DDR4 3200MHz, MSI B450 GAMING PLUS | Tárhely, domain: https://nokturn.hu

(#37027) #98452736


#98452736
törölt tag

Sziasztok! :)
Nem bírok tovább várni, holnap kis fogom próbálni a Debian 8.0.0. Mate verziót VirtualMachine-ban :)
Le is töltöttem a Debian 8 Mate x64 Live CD 1-et. Az elvileg elég igaz?
A VM-et hogyan állítsam be? :)

[ Szerkesztve ]

(#37028) BoB válasza #98452736 (#37027) üzenetére


BoB
veterán

Innen töltsd le az iso-t.

VM-nek semmi extrát nem kell állítani. A virtual guest-et kell majd felrakni.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#37029) #98452736 válasza BoB (#37028) üzenetére


#98452736
törölt tag

Már letöltöttem az iso-t :)
Akkor nem állítok rajta semmit. Mi ez a virtual guest?

(#37030) BoB válasza #98452736 (#37029) üzenetére


BoB
veterán

Felteszed a Debian-t majd meglátod hogy milyen kis ablakban fut csak. Na ha azt akarod hogy normális felbontásban is fusson (többek között) akkor fel kell raknod a guest additions-t.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#37031) King Unique válasza Lathronos (#37024) üzenetére


King Unique
titán

Azt tudom, hogy 2 készül, csak azt volt a bajom, hogy leszedtem és utána nem PPA-val raktam fel, hanem simán. A PPA gondolom még előző telepítés után maradt ott, vagy alapból ott volt, már nem tudom...?

(#37025) lev258: na mindegy, elsőre zavaró volt, hogy elállította...majd, ha nem frissül, akkor visszatérek a PPA megoldáshoz.

Köszönöm a plusz infókat! :R

(#37029) C0lumbo: VMware Player a legjobb, az automatán felrakja az xy guest kiegészítőt. Virtualbox esetében kell vele szöszmötölni többet...

(#37032) #98452736


#98452736
törölt tag

Köszi mindenkinek :)
MOndjuk én ki tudom tenni (liveban) teljes képernyőre és szép a kép is :)
De van két kérdésem.

1.Ezt az isot töltöttem le, szerintem jót szedtem le. Kérlek erősítsetek meg ebben :)


2. Miért azt írja, hogy install Debian Sid? Az nem a test verziós Debian? :O

(#37033) herdsman12 válasza #98452736 (#37032) üzenetére


herdsman12
őstag

A live verzió a sid-et telepíti. A stabil verziót a CD/DVD images lehetőségeknél találod.

(#37034) ubyegon2 válasza #98452736 (#37032) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a verzió az, amit érdemes leszedni, a DVD-1,verzió, ami nem live és tartalmazza a telepíthető/választható DE- ket:

torrent
[link]

direkt letöltés
[link]

Live verzió akkor kell, ha live- ból akarod kipróbálni dvd- ről vagy pendrive- ról.

Ha már leszedted a testing verziót, nyugodtan próbálgathatod azzal, a MATE ugyanaz mindkettőben.

[ Szerkesztve ]

(#37035) SATA_boy válasza #98452736 (#37027) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

Nem tudom végül miért a Debian mellett tetted le a voksod. Tudom, hogy van pár fórumtárs aki szereti, de továbbra is úgy gondolom hogy a Debian nem teljesen kezdőknek való rendszer. Én akárhányszor próbáltam, mindig volt vele valami gondom, aminek a megoldásához egy csomó időt és energiát kellett volna befektetnem. Talán nem vagyok eléggé kitartó, de igazság szerint jobban szeretem a 'kulcsrakész' rendszereket, amiken csak minimális módosításokat kell végeznem.

Szóval lehet, hogy lesz egy elméletileg stabil rendszered, de jó régi alkalmazásokkal lesz teletűzdelve. Egy csomó mindent hegesztened kell majd rajta, hogy úgy tudd használni mint a Windows-od. Persze mivel csak virtuális gépként rakod fel, legalább jó okulás lesz, a saját bőrödön fogod megtapasztalni a dolgokat (elvégre a tapasztalat a legjobb tanár). Emellett megismerkedsz a virtuális gépek működésével, ami szintén előnyös lehet a továbbiakban. Szóval bátor dolog a Debian stabil ágával kezdeni, majd figyelem hogy boldogulsz (ha szereted a kihívásokat, hajrá).

(#37036) SATA_boy válasza Lathronos (#37007) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

Cinnamon 4.5.2 Stable ?

Néztem én is, hogy a remastered rendszered ezt írja ki, de ez hogy lehetséges, amikor a 2.6-os verziót éppen most jelentették be?

Jó dolog olvasgatni a fórumot, én például nem tudtam hogy ha PPA-t rakok fel, akkor két hivatkozást is felpakol (tehát a source-t is felrakja).

Ha kiveszem a 'source' elől a pipát, akkor attól még a frissítéseket ugyanúgy megkapom ugye? Nálatok milyen a beállítás? A 'source' előtt is van pipa? Egyáltalán pontosan mi a különbség a kettő között, mi szükség van a 'source'-ra?

(#37037) SATA_boy válasza King Unique (#37031) üzenetére


SATA_boy
csendes tag

King Unique, VMware Player csak 64 bites Windows-ra van? 32 bites Windows verziót nem találtam az oldalukon (nekem meg olyan van)...

Egyébként te azt használod? Mik a tapasztalatok? Milyen a VirtualBox-hoz képest? Érdekelne a véleményed, meglátásod, és persze a többieké is, aki már használta a VMware Player-t.

(#37038) #98452736 válasza SATA_boy (#37035) üzenetére


#98452736
törölt tag

Szia! :)
Természetesen nem tervezem még virtuális gépen kívül máshogy használni a Debiant, először megpróbálok boldogulni vele, ismerkedni ilyen módon. Ha Linuxot telepítek élesben majd, akkor Ubuntu Mate-t szeretnék felrakni, vagy lathronos blogjában szereplő valamelyik verzióval is szemezgetek. :)

(#37039) #98452736 válasza #98452736 (#37038) üzenetére


#98452736
törölt tag

Debian-ban fényerő állításra van lehetőség?

(#37040) Rimuru válasza #98452736 (#37039) üzenetére


Rimuru
veterán

Van, de virtualis gepen ne keresd.

Vigyázat, csalok!

(#37041) CPT.Pirk válasza #98452736 (#37039) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az nem Debian függő dolog, hanem inkább az asztali környezeté. Biztos van valamerre energiagazdálkodás beállítási lehetőség a Mate-ben, arrafelé nézz körül.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#37042) Fenyő válasza spammer (#37014) üzenetére


Fenyő
őstag

Nem kell új ppa-t felvenni csak egyszerűen szerkeszteni a meglevőt a kívánt verzióra, ami ált csak egy szám átírását jelenti (pl 4-3-ról 4-4-re stb.) kb úgy bő félévente, amikorra az újabb verzió is kiforrja magát, mondjuk Arch-nál pl szerencsésebben van megoldva mert ott külön van fresh meg still (stable) ág...

Nem küldhetsz privát üzenetet saját magadnak!

(#37043) BoB válasza Fenyő (#37042) üzenetére


BoB
veterán

Ehez annyit fűznék hozzá, hogy nem Arch-nál van stable és fresh. Fel lehet keresni a libreoffice honlapját, ők döntöttek úgy hogy kettészedik. Arch csak azt kínálja ami upstream érkezik.

Tehát ez nem arch különlegesség.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#37044) Lathronos válasza SATA_boy (#37036) üzenetére


Lathronos
őstag

és (#37008) lev258

Bocsánat, kicsit felcseréltem a verziószámot: 2.4.5 Stable

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#37045) ubyegon2 válasza Lathronos (#37044) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kár! Már azt hittem, abból is remastereltél valamit. :DD

(#37046) wopi


wopi
aktív tag

Szép vasárnapot!

Telepítettem egy arch-ot, illetve másik partíción hagytam egy Linux Mint-et. Az arch felülírta a grub-ot a saját bootmanagerével, és persze eltűnt a Mint. Próbáltam a syslinux config fájljába, hasonlóan, ahogy az arch van beleírni a mint-et. Meg is van, kiválasztható bootnál, elindul, csak épp egér, billentyűzet nincsen. A lényeg: Hogyan tudom megoldani legegyszerűbben, ha van Mint és Arch is...? :)

Köszi!

(#37047) King Unique válasza SATA_boy (#37037) üzenetére


King Unique
titán

Van az 32 bitesre is [link]
Én korábban sok rendszert, jó-néhány Linux disztrót végigpróbálgattam Virtualbox-ban is, de volt, hogy Windows alatt, az adott VB verzió volt sz@r (Linux alatt kevésbé talán), hibaüzeneteket dobált stb. Telepítés után képernyőfelbontás beállítása is külön élmény volt, mert volt, hogy terminálban kellett szórakozni vele, aztán, ha csatlakoztattál külső perifériákat, azokat egyenként hozzáadogatni, engedélyezni stb. Néha már macerás és fárasztó volt... Aztán olyan is volt, hogy akadozva futott róla xy Linux disztró, vsz a program hibája lehetett.
Ezzel szemben VMware Player nekem stabilabbnak hat Win alatt, auto felpakolja a WMware Tools-t, így tudsz egyből felbontást állítani, külső eszközöket automatikusan lekezeli, csak rádugod és megy. Illetve nem szaggat rajta a virtuális rendszer.

VB, mivel elvileg teljes értékű program, itt-ott kicsivel többet tud, lehet vele virtuális gépet klónozni stb. VMware Workstation természetesen messze übereli, de az egy drága szoftver. Az ingyenes Player meg értelemszerűen le van itt-ott butítva, de szerintem stabilabb és kényelmesebb még így is, mint a VB, legalábbis nekem. :K

Bocs a kései válaszért.

[ Szerkesztve ]

(#37048) CPT.Pirk válasza wopi (#37046) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Mint Grub2-őt használt, azt most a telepítés lecserélte. Lehet érdemes lenne áttérned a Grub2 használatára Arch alatt is, az egyből tudná kezelni mindkettőt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#37049) Vladi válasza Edorn (#37026) üzenetére


Vladi
nagyúr

Én a centos 7-et választanám. Ezeket a rendszereket ismerem és kedvelem.
Stabil és hosszan támogatott.
Terminálban adminisztráld, jó sokat fogsz tanulni a következő időkben. :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#37050) wopi válasza CPT.Pirk (#37048) üzenetére


wopi
aktív tag

Tehát a feladat: Mondjuk egy Mint live rendszer, és grub újratelepítés. Rendben, csak én azt hittem, hogy az Arch és a Grub nem barátok, ezért írta felül.

Köszönöm!:)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.