Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#79001) Doky586 válasza growler (#79000) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ebben a lapban még nincs ahci (2004-es évjárat) :(((

(#79002) tordaitibi válasza Caldera (#78993) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem írhatja felül, hozzá se szagol a W7 a Linux rendszerindítóhoz.
Mivel GPT a lemez, a W7 efi módban lett telepítve, így a két (vagy akárhány, akár 25) OS az EFI partícióba írja be magát, teljesen egyenrangúan. Itt nincs MBR hogy variálni kelljen hogy csak 1 indulhat mert nem fér el az indítórekord a mbr bootszektorba.
És Te megszoktad a grubot, de elindul bármelyik önállóan, választhatóan.
Itt BIOS, illetve pontosabban UEFI beállítás gond van, vagy megjegyzi az utoljára indított rendszert vagy van benne beállítási lehetőség a Linuxos rendszerindítót elsőnek sorolni.
Ne telepíts újra, hanem keresd meg a boot választó gombot, ezt ki szokta írni, ESC, F8, F11 stb.
Ezzel választva a Win meg a iLnux között, ez megy, sikerül? Ha igen, vagy így használod, vagy az uefibe keress erre vonatkozó beállítást, előre lehet-e sorolni a Linux betöltőt.
Ilyen esetbe a szorosan vett grub se kell, nem kell felvetetni vele a másik os-eket, ez csak berögzülés. Önállóan indul/indítható bármelyik.

Én ha betolom az UEFI-s gépembe, amin van 3 OS, a portable 1 terás hordozható ssd-met usb-n, akkor F11-re 9 darab OS-t és live indítót sorol fel, és bármelyik indítható innen egy enterrel, nem kell grubozni.

(#79003) májkimiki válasza Doky586 (#78999) üzenetére


májkimiki
őstag

Jó, csak amit én javasoltam. Ahhoz nem kellett volna az IDE módokat megváltoztatni.
Törlöd a csomagot, grub update és restart.
Amit Te csináltál, annak nincs köze az os-prober törléséhez, mert az IDE mód megváltoztatásával nem látszik a SATA meghajtód. Amit a grub-update sem lát természetesen. Meg amint mondod, ezek után törölted az os-prober csomagot.

Minden esetre érdekes szitu. Meg amint látom nem is mai lapról van szó.

[ Szerkesztve ]

(#79004) fecus válasza lev258 (#78829) üzenetére


fecus
őstag

Sajnos nem megy:
No protocol specified
Unable to init server: Nem sikerült kapcsolódni: Kapcsolat elutasítva
Error: cannot open display: :0

Előtte más hibát dobott, de azt megoldottam egy új polkit szabállyal. De erre nem találok megoldást a Neten.
Valakinek ötlet?

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#79005) májkimiki válasza Doky586 (#79001) üzenetére


májkimiki
őstag

Az Enhanced Mode engedélyezi a SATA kontroller számára az AHCI funkciókat.
A Compatible Mode tiltja ezeket. Szóval van AHCI a trimmeléshez Enhanced Mode-ban.
Akkoriban bizonyos biosokban nem nevezték még ennyire direkt módon az ACHI funkciót, lévén ez akkor még az elején járt. Akkoriban jött az AHCI támogatás OS szinten, GPT partíciós tábla, kezdeti SSD-k, stb.
Emiatt sem egyszerű távgyógyítást végezni, később érkező hibrid uefi implementációk meg tovább bonyolítják a helyzetet.

[ Szerkesztve ]

(#79006) Doky586 válasza májkimiki (#79003) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

OK, akkor ha először törlöm a progit és utána frissítem akkor kihagyható lett volna a bios manőver. Eszerint eltévesztettem a sorrendet. Bocsi. :B

Először simán tiltottam biosban a lemezt a lemezek közt akkor a frissítés még simán megtalálta: [kép], de mondom azóta megoldódott. És a következő frissítésnél se fog remélem előjönni.

"amint látom nem is mai lapról van szó"
nem mai.. :D [kép]
Úgy tudom az ahci is csak az ICH6-ban jelent meg először, ez meg csak ICH5-ös.. :)

(#79007) Caldera válasza tordaitibi (#79002) üzenetére


Caldera
aktív tag

Igen, az megvan, hogy a boot sorrend állítható BIOS-ban és F11-re is van lista. Ami furcsa és nem értem, ha újra telepítem a Grub-ot akkor az UEFI boot lista 1. helyén rögtön megjelenik egy "ubuntu" felirat és minden OKÉ. De ha elindítom a Win7-et, ez eltűnik, nem is választható a lehetőségek listájából és egy "Windows boot manager" lehetőség jelenik meg.

[ Szerkesztve ]

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#79008) májkimiki válasza Doky586 (#79006) üzenetére


májkimiki
őstag

Azt a tiltást hogyan csináltad az elején? Ha az nem műkszik, arra a javaslat a csati lehúzása.
Igazából kipróbálhatod a bios mókolás visszaállításával. Bebootolsz, megvárod a késleltetést vagy enter és update grub.

(#79009) tordaitibi válasza Caldera (#79007) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezzel feladtad a leckét, ilyet még nem láttam.
A Windows boot manager-re enter vagy escape, mit csinál?
Elvileg így is be lehet lépkedni az efi menübe és el lehet indítani a linuxot de ennek utána kell néznem, most csak mbr-es gépem van holnapig, melóba vagyok.
Hogy mi változik meg egy Windows bootolásól az efi partíción, erről halvány lövésem sincsen egyelőre.

(#79010) májkimiki válasza Caldera (#79007) üzenetére


májkimiki
őstag

Amikor megjelenik az Ubuntu felirat az első helyen. Save and Exit-el lépsz ki a biosból?

(#79011) Doky586 válasza májkimiki (#79008) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Nem akartam szétszedni. Inkább biosban. Mutatom ha érdekel.
Először így próbálkoztam (sikertelenül mert így is detektálta) [kép] [kép] [kép] [kép] [kép]

Aztán itt volt sikeres: [kép]

(#79012) májkimiki válasza Doky586 (#79011) üzenetére


májkimiki
őstag

De rég láttam már ilyen biost, ja így már megvan.

(#79013) Caldera válasza májkimiki (#79010) üzenetére


Caldera
aktív tag

Igen, minden esetben.

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#79014) májkimiki válasza Caldera (#79013) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha vissza lépsz gyorsan, restart után megmarad a beállítás? Vagy már akkor sincs meg a bejegyzés?

(#79015) Caldera válasza májkimiki (#79014) üzenetére


Caldera
aktív tag

Mindaddig ott van amíg a Win7 el nem indul. A gépet 100x-is indíthatom Ubuntu alatt, mindig jó. Egy kép a grub újra telepítés utáni boot listáról. Win7 indítás után az "ubuntu" opció tűnik el, amivel rendben működne és a "windows boot manager" lesz helyette. Na innentől elérhetetlen az Ubuntu.

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#79016) májkimiki válasza Caldera (#79015) üzenetére


májkimiki
őstag

Épp akartam írni, hogy kéne pár kép, de ez pont megfelel.
Ezt az Ubuntu bejegyzést kellene a +/- gombokkal a lista elejére felvinni és úgy F10-el kilépni.

(#79017) Caldera válasza májkimiki (#79016) üzenetére


Caldera
aktív tag

Oké, az megvan. Mint látod is az arany színű csíkkal jelölve az van az első helyen (amit látsz csak a lenyíló választék lista).

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#79018) májkimiki válasza Caldera (#79017) üzenetére


májkimiki
őstag

Nagyobb képet tudsz mutatni a teljes menüről, úgy hogy nincs lenyitva a lista?

(#79019) Caldera válasza májkimiki (#79018) üzenetére


Caldera
aktív tag

Persze, küldöm. Nagyon bosszant, hogy az elromlott alaplappal ilyet soha nem csinált a rendszer.

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#79020) májkimiki válasza Caldera (#79019) üzenetére


májkimiki
őstag

Boot Option #2-re tedd az SSD-det.
Meg mutasd meg a Hard Drive BBS Priorities menüben mi található.

(#79021) Caldera válasza májkimiki (#79020) üzenetére


Caldera
aktív tag

Beállítottam és itt a kép.

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#79022) Caldera válasza májkimiki (#79020) üzenetére


Caldera
aktív tag

Így is kipróbáltam. Win7 indítás után egyerűen eltűnik az EFI partícióról az Ubuntu indítója.

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#79023) májkimiki válasza Caldera (#79022) üzenetére


májkimiki
őstag

Option #2-ben valami Western Digital lemezt látok?

(#79024) Doky586 válasza Caldera (#79021) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Ne fényképezz...!

Ezen biosban(uefiben) már van beépített képernyőmentés!
Az F12 gombal elmenti a bedugott Fat32 pendrivera a képet. :K

(#79025) Caldera


Caldera
aktív tag

Megoldva! :DD
Ha más is belefutna ilyen hibába, itt a leírás, az utolsó win parancssorral kifogástalanul működik. [Megoldás]
Mindenkinek köszönöm a segítő szándékot! :R

[ Szerkesztve ]

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#79026) Caldera válasza Doky586 (#79024) üzenetére


Caldera
aktív tag

Köszönöm a tippet, ezt nem tudtam.

''Úgy élj, hogyha leperg előtted az életed filmje érdemes legyen végignézned.''

(#79027) tordaitibi válasza Caldera (#79025) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Hűű ezt álmomba nem gondoltam volna. Ilyet még sose láttam de köszi a megoldást, hátha egyszer kell, eltettem mankónak.

(#79028) Pano


Pano
addikt

Sziasztok!

Tudnátok abban esetleg segíteni, hogy mint cinnamon alatt ezeket az eltúlzott app indikátorokat miként tudnám méretezni? A panel beállításokban ha a jobb oldali zóna méretét állítom a többi kisebb ikon méretét állítja, ezekét nem.

Tárgytalan. Közben rájöttem.

[ Szerkesztve ]

(#79029) tordaitibi válasza Pano (#79028) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Cinna alatt nem tudom,
KDE alatt beállítottam egy megfelelő ikon méretet, az eredmény az volt mint nálad, egyik víziló a másik pici,
majd a Panel magasságával addig játszottam amíg beállt egy elfogadható kompromisszumra. Az alsó képen szerintem egészen elfogadható.


Szerk, közbe megtaláltad.

[ Szerkesztve ]

(#79030) fecus válasza fecus (#79004) üzenetére


fecus
őstag

Valaki tud segíteni pkexec ügyben?
Szerettem volna egy terminált a root, és egy firefoxot egy másik felhasználó nevében futtatni.
A root terminálnak bármilyen más egy kattintásos megoldása érdekel.
A Firefoxot mindenképpen a másik user nevében kellene futtatnom.
Plank alá tenném.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#79031) lev258 válasza fecus (#79030) üzenetére


lev258
veterán

Nem használok Mint-et, de itt talán írnak róla: [link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#79032) Skullwipe


Skullwipe
senior tag

Úgyan úgy leáll kikapcs előtt, néha, én feladom, csak leírom ide pár véleményemet.

ix.io/3qdt
ix.io/3qdu

Ezek tűntek érdekes információknak. A bios verzió végre frissült ezekben is, 2104 a legutolsó verzió az alaplaphoz (asus easy flash, nagyon jól működik). Valamit fakelnie kell. A cpu itt látszik. Valamilyen cpu beállítással is gond lehet.
DMI: System manufacturer System Product Name/P5B, BIOS 2104    03/09/2009[    0.034023] check: Scanning 1 areas for low memory corruption
Faking a node at [mem 0x0000000000000000-0x00000000b7f8ffff][    0.070682] Calgary: detecting Calgary via BIOS EBDA area
Calgary: Unable to locate Rio Grande table in EBDA - bailing!
smpboot: CPU0: Genuine Intel(R) CPU            2160  @ 1.80GHz (family: 0x6, model: 0xf, stepping: 0x2)[    0.288823] mtrr: your CPUs had inconsistent variable MTRR settings
mtrr: probably your BIOS does not setup all CPUs.
mtrr: corrected configuration.[    2.155878] intel_idle: does not run on family 6 model 15[   10.294011] random: 4 urandom warning(s) missed due to ratelimiting[   60.317687] r8169 0000:03:00.0 enp3s0: Link is Down

Nem kapok már infót forró cpu-ról, így a gond a rossz stock intel cpu lábbal volt.
Nekem úgy tűnik, nem segített, hogy kivettem a plusz memória modulokat.

systemd[1]: systemd-logind.service: Processes still around after SIGKILL. Ignoring.
systemd[1]: lightdm.service: Processes still around after final SIGKILL. Entering failed mode.
systemd[1]: lightdm.service: Failed with result 'timeout'.jún 17 12:03:28 pc systemd[1]: systemd-logind.service: State 'stop-final-sigterm' timed out. Killing.
systemd[1]: systemd-logind.service: Killing process 683 (systemd-logind) with signal SIGKILL.

Nekem úgy tűnik, hogy a kiléptetés akad meg valamiért (lightdm). Ennél a kikapcsnál is több mint 10 percet vártam, biztos legyen, hogy leálljon.

[ Szerkesztve ]

(#79033) CPT.Pirk válasza Skullwipe (#79032) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Lehet, hogy érdemes lenne újrarakni most, hogy kivetted a problémás slotokból a ramokat. Ki tudja mit okozhattak eddig....

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#79034) Pano


Pano
addikt

Hali!

No, ismét egy megoldandó probléma. :D
Ubuntu 20.04 alatti fényerő kezelési gond. Minden egyes restartnál a fényerő lemegy 0%-ra. De az a fura, hogy bejön a login képernyő, akkor még normális a fényerő, majd kb 1 másodperc múlva teljesen levágja és manuálisan kell felnyomni (mint amikor tapogatsz a sötétben a villanykapcsoló után), hogy legalább a password mezőt lásd.
E probléma tekintetében sok helyen ajánlják az alábbi megoldás, de ez nálam nem működik.

[Inxi kimenet]

Kéne valamilyen működő megoldás erre. Biztos van, mert csak ennél a disztrónál probléma ez.

[ Szerkesztve ]

(#79035) májkimiki válasza Pano (#79034) üzenetére


májkimiki
őstag

A multkori sztori sikerűlt? Ez most passz a részemről.

(#79036) Pano válasza májkimiki (#79035) üzenetére


Pano
addikt

Nem sajnos, nem találtam rá.
Lehet kivették a csomagot, fene tudja.

(#79037) ooszi


ooszi
senior tag

Sziasztok végre elkészült a gépem, ez egy dual PC, alul van egy windows gamer gép, felül van egy mini itx gép, a kicsi gépet szeretném használni a mindennapi dolgokra, böngésző, zene, film, és a legfontosabb ő lenne a Nas is, ami biztos Ubuntu rendszert akkor rá, mert imádom nagyon tetszik, a Windows csak játékhoz lesz bekapcsolva.
Első kérdésem az lenne hogy a 18 lts vagy a 20 lts verziót rakjam fel, 7/24 be menne, Transmission.
Tudom van egyéb megoldás is OMV, Xpenology, Ubuntu server, de én ezt a megoldást szeretném meg valósítani.
Előre is köszönöm valaszotokat.

BY ooszi

(#79038) CPT.Pirk válasza ooszi (#79037) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mindenképpen az újabbat tenném fel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#79039) ooszi válasza CPT.Pirk (#79038) üzenetére


ooszi
senior tag

Szia, köszönöm.
Le töltöm az Ubuntu t, Rufus nevű programmal GPT és UEFI módban meg csinálom a telepítőt, a rendszer lemez egy 250 GB NVME ssd, ezt live ba a Gparted el hogyan készítsem el?
Milyen particiok legyenek?

BY ooszi

(#79040) Doky586 válasza ooszi (#79039) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Sehogy nem kell az ssd-t előkészíteni. [link]

(#79041) tordaitibi válasza Pano (#79034) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Szia, a backlight ledeket szabalyozza vagy csak a gammaval varial amikor fenyerot szabalyzol, ezt valahogy meg kene tudni.
Utana meg lehet oldani.

(#79042) Pano válasza tordaitibi (#79041) üzenetére


Pano
addikt

Biztos nem a gammával szórakozik.

(#79043) Skullwipe válasza CPT.Pirk (#79038) üzenetére


Skullwipe
senior tag

Az igaz, hogy ha csak simán felmásolom az iso tartalmát usb-re és UEFI megy az alaplapon akkor is tudsz telepíteni Ubuntut?
A legegyszerűbben úgy tudom leírni, hogy 7z-vel kicsomagolást választom és a célnak az usb drivert adom meg.

(#79044) Doky586 válasza Skullwipe (#79043) üzenetére


Doky586
nagyúr
LOGOUT blog

Igaz.

(Sőt a secure boot-ot sem kell kikapcsolni az alaplapon) :K

[ Szerkesztve ]

(#79045) tordaitibi válasza Pano (#79042) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem olyan biztos az.
Próba,
xrandr | grep " connected" | cut -f1 -d " "
Itt kiadja a megjelenítőd kimenetét, pl. LVDS1, HDMI-0 vagy akármi Ezt beírva ebbe,
xrandr --output LVDS1 --brightness 0.5
változik a fényerő? pl. 0.5 és 1 értékkel? 1-nél nagyobbat ne írj be, pl. 45 mert csak fehéret fogsz látni . H a működik, beállítod a neked tetsző fényerőt, pl. 0.7 és az egészet sleep-pel késleltetve elmented szkriptbe. Ennek megadod a jogokat és bevágod a szkriptet, illetve az elérési útját az indítópultba, automatikus indítás. PL: neve: default_brightness.sh Lehetőleg a Home alá tedd a saját mappádba, bár elstartol bárhonnan de jobb a békesség. Ha hosszú a sleeep 10, későn világosodik ki, akkor átírod 8, 5, 3 stb másodpercre.
#!/bin/bash
sleep 10 ; xrandr --output LVDS1 --brightness 0.7

Ha valóban a backlight ledeket szabályozza, akkor másfelé megyünk tovább.
Először is, mi van a
/sys/class/backlight könyvtáradban?

[ Szerkesztve ]

(#79046) fecus válasza lev258 (#79031) üzenetére


fecus
őstag

Ezt sikerült megtalálnom. Ez alapján készítettem a polkit szabályt. A szabály után jelentek meg a fenti hibaüzenetek.
Sajnos a polkit működéséről nincs elég ismeretem. Keresem a magyarázatokat, de még nem értem annyira amennyire kell.
Az is elképzelhető, hogy nem polkit probléma, és nem is csak a Mint, mert sudo-val futtatva (ami nem javasolt grafikus progival) ugyanezt írja ki.
Most a sudo + hibaüzenetre keresek hátha találok valami használhatót.
Amúgy ha belépek, a bankos felhasználóval minden rendben fut csak nem tudok ide-oda ugrálni a két felhasználó két progija között. És főleg nem megy a Ctrl-C és -V ha nem egymás mellett látom őket.

"Szörnyek léteznek, de túl kevesen vannak ahhoz, hogy igazán veszélyesek legyenek. Sokkal veszélyesebbek az átlagemberek, a funkcionáriusok, akik készek hinni és cselekedni anélkül, hogy kérdéseket tennének fel." (fordította DeepL ) - Primo Levi

(#79047) Pano válasza tordaitibi (#79045) üzenetére


Pano
addikt

Hali.
xrandr-es megoldásokat próbáltam már. Már kínomban xgamma-t is bevetettem. Ezért is írtam, hogy a háttérvilágítás a gond.
Teszt jelleggel megnézem a manjaro gnome-ot. Ott érdekes módon ugyan úgy lenn van a csúszka, de gyakorlatban nem sötétedik el a kijelző.

/sys/class/backlight könyvtáradban?

amdgpu_bl0

Ezt is próbáltam, de ez is zsákutca:

ls /sys/class/backlight/

gedit /etc/default/grub -> GRUB_CMDLINE_LINUX="acpi_osi=Linux acpi_backlight=amdgpu_bl0"

sudo update-grub

(#79048) FistXL


FistXL
aktív tag

Sziasztok. Arch Linuxon szerettem volna megcsinálni, hogy a gépből bluetooth hangszóró legyen, hogy telefonról kiküldve a gépen szóljon a hang. ehhez felraktam a

bluez
bluez-utils
bluez-libs
pulseaudio-bluetooth

csomagokat. Rácsatlakozik a telefon, a hívás hangját tökéletesen át is viszi, még a gép mikrofonját is használja híváshoz, de a médiaaudiót egyszerűen sehogyan nem tudom bekapcsolni telefonon, hogy működjön. Nyomkodom és nem kapcsol be.

Ezt spammeli folyamatosan
Képtelenség bekapcsolni a médiahangot

Hálám üldözze azt aki mond valamit erre, mert összességében 10 órája próbálom megoldani a gondot, amiben már egy teljes rendszer újratelepítés és egy TP-Link UB400-as receiver vásárlása is benne volt...

[ Szerkesztve ]

(#79049) Sonja válasza FistXL (#79048) üzenetére


Sonja
veterán

Ezt is beállítottad (PulseAudio rész)?! Utána indítsd újra a pulseadudio-t, ahogy írja (vagy a gépet), és próba.

[ Szerkesztve ]

Ha csalódni akarsz, bízz az emberekben!

(#79050) FistXL válasza Sonja (#79049) üzenetére


FistXL
aktív tag

próbáltam, ugyanúgy nem jó.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.