Hirdetés

2024. június 4., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13851) lionhearted válasza mzx (#13849) üzenetére


lionhearted
őstag

Ez egyénektől függ. Ha nagyon belaktad (azaz nem kiraktál 3 ikont és pá), akkor a frissítéssel csak plussz munkát csinálsz magadnak, adott esetben pedig semmi szükséged nincs az újításokra (már ha egyáltalán elég kiforottak számodra).
Viszont ha épp ezen újítások tetszenek, illetve szereted a gépet frissen tudni, akkor megfelelő a normál is. Kinek mi a szája-íze. :)

Tegnap még működött...

(#13852) Sotho


Sotho
őstag

Egy viszonylag régi gépre szeretnék linuxot tenni( athlon mp 2100+ ,1GB ddr ram 70GB disk x800pro)
Melyiket válasszam?
:R

(#13853) MasterMark válasza Sotho (#13852) üzenetére


MasterMark
titán

Lubuntu szvsz.

Switch Tax

(#13854) rokefeller válasza mzx (#13849) üzenetére


rokefeller
senior tag

A tetszetősebb nagyon relatív. Addig, amíg alapból winen van a klasszikus nézet, aero, néhány szín, de alapvetően nem sok a variációs lehetőség (persze extra progikkal sokmindent lehet módosítani), addig linuxon nagyon rugalmasan lehet variálni. Eleve már a desktop környezetek különböznek, van választás, a témázás is könnyebb (bár a unity és a gnome shell kevésbé rugalmas, mint a 2-es gnome volt).

openbox-szal olyan minimál felületeket lehet csinálni (amit én pl szeretek) amilyet winen nehéz, gnome-do, gnome shell, compiz szénné effektezve, ha akarod tálcád van, ha akarod dash-ed. Ezeket meg lehet csinálni winen is, de amíg ott extra progik és hekkelgetés, addig itt testreszabás. Árnyalatnyi különbség csak, persze.

Én egyébként nem nagyon hiszek az LTS-ben desktop linux esetén. Fedorán ha valami szoftver bugosan jön át, reportolom, javítják hamar. Sosem volt "productivity blocker". Ha meg a hardverrel van baj, az LTS-nél is bejöhet, mert nem tudják minden hardveren tesztelni, az vakszerencse csak. Szerintem.

A télapó nem a régi már...

(#13855) rokefeller válasza Sotho (#13852) üzenetére


rokefeller
senior tag

CrunchBang

A télapó nem a régi már...

(#13856) Sotho


Sotho
őstag

MasterMark, rokefeller : szedem is le kipróbálom köszönöm. :)

(#13857) nolika


nolika
aktív tag

Sziasztok.

A suliban Ubuntut használunk.
Viszont a laptopomhoz konkrétan Novell Suse Linux Enterprise Desktop support jár.
Kérdés az hogy nagyon sok eltérés van a két disztró között?

köszi

(#13858) rokefeller válasza nolika (#13857) üzenetére


rokefeller
senior tag

Igen és nem :-)

Alapvetően mindkettő linux, zömében ugyanazok a csomagok, verziók térnek el kb. Amiben különböznek nagyon, az a csomagkezelés, az alapértelmezett desktop környezet, és néhány disztró specifikus konfigurációs eszköz. De szerintem a mainstream linux disztrók között nem olyan nehéz az átjárás.

A Supportált SLED-et én nem dobnám el egy Ubuntu miatt (amiatt pont semmit:-)), de ez csak egy személyes vélemény.

A télapó nem a régi már...

(#13859) nolika válasza rokefeller (#13858) üzenetére


nolika
aktív tag

Probook 4330s-em van, azt kaptam hozzá full konfigolva stb...
Szóval gondolkodom hogy felteszem így win7 mellé, ugyanis leendő mérnökként szükségem lesz a linuxra ha kell ha nem :)
SUSE-hez vannak megírva a driverek, amit a HP örömmel biztosít nekem.

Ubuntuval az a baj hogy pl bluetooth egér megy rendesen, mindig újra kell párosítanom ahhoz hogy menjen, nem tud újra csatlakozni. Akkor nem tudom hogy történik a grafikus processzorok közti váltás (ugye ha hordozom a francnak se kell a HD 6490 ) szóval ilyen apróságok. Gondolom a HP ezt szépen megoldotta a SUSE-ra.

(#13860) rokefeller válasza nolika (#13859) üzenetére


rokefeller
senior tag

Erre a grafikus processzoros dologra nem vennék mérget. Az Nvidia optimus, meg az ATI-s hybrid eléggé rossz bőrben van jelenleg linuxon. A HP megoldása szerintem az, hogy csak az egyiket használod. A tippem az, hogy az intel engedélyezve van, az AMD meg nem.

A télapó nem a régi már...

(#13861) lionhearted válasza nolika (#13859) üzenetére


lionhearted
őstag

A BT egérre van megoldás, csak kicsit turkálni kell. :)

Tegnap még működött...

(#13862) Dave-11


Dave-11
tag

Kérdés:
Újraraktam a VPS-emet Debian 6.0 x86 -ra, és tesztként egy TeeWorlds szervert raktam rá. Ha elindítom a szervert, akkor a konzolban ugye szépen kiírja hogy mit hogyan indított el, de utána eltűnik a sor elejéről a "#..." rész, és nem működnek a parancsok.
Egrészt hogyan tudnék innen úgy kilépni, hogy a program közben fusson a háttérben, másrészt hogyan tudnám úgy elindítani a szerót, hogy ne hozzon fel semmit és hogy a háttérben fusson. Ajánlották már a sor égére a & karaktert, de semmit nem ért, ugyanúgy kiírt mindent, vagy csak én csináltam rosszul?

:D Semmi :D

(#13863) nolika válasza lionhearted (#13861) üzenetére


nolika
aktív tag

turkáltam elvileg a 12.04-ben már orvosolva van.
de továbbra is fennáll, próbáltam a szolgáltatást újraindítani-semmi.

(#13864) The DJ válasza Dave-11 (#13862) üzenetére


The DJ
addikt

Próbáld így: # parancs > /dev/null 2>&1 &

Vagy screen.

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#13865) Dave-11 válasza The DJ (#13864) üzenetére


Dave-11
tag

Rendben, és a másik? Ha elindul a program akkor hogyan tudom elhagyni, hogy ismét működjenek a parancsok?

:D Semmi :D

(#13866) The DJ válasza Dave-11 (#13865) üzenetére


The DJ
addikt

Mindkét esetben működni fognak utána a parancsok. Az első megoldásomnál a program teljes kimenetét és a hibaüzeneteit is a /dev/null-ba irányítja, tehát visszakapod a terminált. A screen használatával pedig a háttérbe tudod pakolni a programot és onnan bármikor előhozhatod később. Magyar leírás, ha az előző nem volt érthető: [link]

https://wpszaki.hu - Minden, ami WordPress, cikkek kezdőknek és haladóknak.

(#13867) Siriusb válasza nolika (#13859) üzenetére


Siriusb
veterán

A SLED-hez adott driverrel tudod használni a Radeon 6490-et. Én Arch linuxon nem tudtam megoldani (vgaswitcheroo) a váltást a nyílt driverrel (ami egyébként csak újraindítással, de legalábbis X restarttal működik).
Ha neked sikerül, légyszi oszd meg a megoldást.

Egyébként 4530s esetén laptop-mode-tools segítségével 5 óra üzemidőt el tudok érni.

(#13868) Dave-11 válasza The DJ (#13866) üzenetére


Dave-11
tag

Na végül sikerült megoldani a screen -ekkel, kösz szépen! :R

:D Semmi :D

(#13869) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Sziasztok!

Ősöknek dobnék fel egy linuxot, mert az xp-t állandóan kinyírják. :C

A gép:
proci: 1.7Ghz
memó: 512MB+256MB
vidkari: nvidia geforce4 mx 440 (64MB)

Mint-et használom már egy ideje, futna rajta?Vagy van egyéb tippetek?

(#13870) MasterMark válasza jackbacsi87 (#13869) üzenetére


MasterMark
titán

Lubuntu. :)

Switch Tax

(#13871) mzx válasza Vladi (#13850) üzenetére


mzx
senior tag

Értem, köszi. :)

Más.
SÜRGŐS, emberek, mivel lehet a terminálban az általa megjegyzett parancssorokat törölni??
(Ugyebár lehet kurzornyilakkal "scrollozni", illetőleg egyenként előhívni -akár villámgyorsan is "tekerve" a megjegyzettek adatbázisában- a korábban már bevitt parancssorokat, erre gondolok.)

[ Szerkesztve ]

(#13872) Rimuru válasza mzx (#13871) üzenetére


Rimuru
veterán

~/.bash_history-ban vannak.

Vigyázat, csalok!

(#13873) Siriusb válasza mzx (#13871) üzenetére


Siriusb
veterán

Töröld ki a ~/.bash_history-ból. Azt is be tudod állítani, mennyit jegyezzen meg.

colomb2 ,
gyors voltál ;)

[ Szerkesztve ]

(#13874) mzx


mzx
senior tag

Köszi mindkettőtöknek a gyors segítséget! :) :R Nagyon jól jött!!

Egyébként hogyan lehet beállítani, mennyit jegyezzen meg?

[ Szerkesztve ]

(#13875) Rimuru válasza mzx (#13874) üzenetére


Rimuru
veterán

~/.bashrc-ben
HISTSIZE=500 ez az alapértelmezett de annyit írsz amennyit akarsz ha 0 akkor nem jegyez meg semmit.

Vigyázat, csalok!

(#13876) ViZion válasza Rimuru (#13875) üzenetére


ViZion
félisten

Mi az a DG a fejeden? :U

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13877) Rimuru válasza ViZion (#13876) üzenetére


Rimuru
veterán

Ez most komoly hogy te se tudod? :F "Desktop Guru", tudod volt az a versen. :)

Vigyázat, csalok!

(#13878) mzx válasza Rimuru (#13875) üzenetére


mzx
senior tag

Merre a bashrc? Bash logout -ot látok, meg bash history-t.

(#13879) Rimuru válasza mzx (#13878) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha nincs hozz létre. ;) Globálisan meg /etc/bash.bashrc-ben tudod állítani.

Vigyázat, csalok!

(#13880) mzx válasza Rimuru (#13879) üzenetére


mzx
senior tag

Köszi. Egyébként nem látok benne hitsize-t, tehát bele kell írni, azt meg nem merem. ;-) Inkább nem machinálom. :) Ha eleve meg lenne a default helye e sornak a file-omban, akkor módosítanám ennél az 500-at.

Noh, de ez már részletkérdés, a lényegben segítettetek, köszi még egyszer. :)

(#13881) Rimuru válasza mzx (#13880) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha nincs akkor azt is írd bele. :P
echo HISTSIZE=500 >> ~/.bashrc

Vigyázat, csalok!

(#13882) HaZse


HaZse
őstag

Dell 3450-es notim van. Jelenleg UBUNTU 12.04-es van rajta. Minden tökéletesen megy, kivéve, hogy a dedikált ATI vga miatt az akkuidő kevesebb, mint windows alatt.

Az lenne a kérdésem, hogy valahogyan le lehet-e tiltani az ati vga-t?

Pont úgy élek, ahogy gépelek - gyorsan, sok hibával. // A bejelentkezés nem egyenlő hogy a privátot olvasom is! // Civis Pacem Parabellum

(#13883) Gebriel


Gebriel
veterán

Talán itt.[link]

Meg egy olyan segítségre lenne szükségem, hogy a Transmission-ba ha beállítok egy letöltési helyet, és ha bezárom majd újra megnyitom akkor vissza áll az alap mappára.
Mit kell csinálni, hogy megmaradjon az általam választott mappa? :R

(#13884) Rimuru válasza Gebriel (#13883) üzenetére


Rimuru
veterán

Mikor nem fut a transmission szerkeszd a config fájt: ~/.config/transmission/settings.json
"download-dir": "/mappa/elérési/útvonala",
ha külön helyre töltöd a befejezetlen torrenteket:
"incomplete-dir": "/mappa/elérési/útvonala",
"incomplete-dir-enabled": true,

Vigyázat, csalok!

(#13885) Vladi válasza HaZse (#13882) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ezt nézegesd meg. Ha elakadsz szólj.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13886) HaZse válasza Vladi (#13885) üzenetére


HaZse
őstag

Köszi. Úgí néz ki, hogy sikerült. :D Csak előtte az aticonfig --initial parancsot ki kellett adni.

Lenne még kérdésem.

Van nekem egy Apple alu HUN keyboardom és bármit is csinálok a 0 és az í betű fel van cserélődve. Ezzel mit lehet csinálni?

A másik, hogy milyen programmal lehet a tálcára az akkuszint mellé kitenni a CPU terhelést és hőmérsékletet? Akár a CPU-t, akér a HDD hőmérsékletét?

Köszi.

Pont úgy élek, ahogy gépelek - gyorsan, sok hibával. // A bejelentkezés nem egyenlő hogy a privátot olvasom is! // Civis Pacem Parabellum

(#13887) rokefeller válasza HaZse (#13886) üzenetére


rokefeller
senior tag

Billentyűzet beállítások között van magyar meg magyar 101 gombos. Nekem gnome alatt a sima magyarral a helyén van minden.

A CPU és HDD hőmérséklethez gnome alatt kellett egy applet, az unity alá nem tudom van-e, próbáld meg ezt feltenni, ha van repo-ban: [link]

Vagy conky. Az nem panelre teszi, hanem az asztalodra, viszont nagyon rugalmasan lehet állítani hogy mit és hogy szeretnél látni.

A télapó nem a régi már...

(#13888) Иван


Иван
őstag

Hali!

Én minden öt évben adok egy esélyt a Linuxnak, aztán megállapítom, hogy nem nekem való. Most eljött újból az az idő, mikor kap egy esélyt.

Szóval, arra gondoltam, hogy nekem van egy HP 4530-as probookom, két partícióval. Egy 100 gigás meg egy 500, a 100-ason van egy win7 ultimate, az a rendszer partícióm, az 500-ason adatok.

Arra gondoltam, hogy az 500-asból lehasítok egy 10-15 gigás részt, és esetleg felrakok egy linux disztrót másodlagos OS-nek, mert az esetek egy jelentős hányadában nekem nem kell a win (mármint a win játékai), szóval lehetne felrakni egy gyorsan bootoló, valami kis pici, fürge linuxot, amin van egy böngésző, levelező, openoffice, skype meg VLC. Bőven kiszolgálna.

Kérdések:
1. Melyik disztró való nekem?
2. Mekkora helyet kerítsek le? 10 giga sok lesz neki, vagy kevés?
3. Driverek. Kicsit félek, hogy nem találok majd drivereket, (főleg a hangkártyához kéne, a HD3000-eshez a dGPU most úgyis édesmindegy, meg a nethez).

Előre is köszönöm :R

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13889) MasterMark válasza Иван (#13888) üzenetére


MasterMark
titán

Esetleg Lubuntu.

Switch Tax

(#13890) lionhearted válasza Иван (#13888) üzenetére


lionhearted
őstag

Nagyjából bármelyik Ubuntu variáns.
Ezen célokra 10giga bőven jó, 4g ram (nem írtad, h mennyi) esetén swap sem feltétlen kell (igaz, ekkor nincs hibernáció)
Drivereket jó eséllyel keresned sem kell, de liveként indítva láthatod, hogy hogyan működik a wifi/hang/stb.
dGPU váltásokhoz nem értek, de a frisességéből (támogatottsága miatt) adódóan nem lesznek ezekkel sem driver gondok.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#13891) Иван válasza lionhearted (#13890) üzenetére


Иван
őstag

6 giga van belepakolva. Szóval akkor ubuntu, azt mondjátok?

Majd meglesem a dolgot otthon, hogy melyik disztró lenne nekem jó, köszönöm (amúgy egy suse volt előtelepítve rajta)

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13892) CPT.Pirk válasza Иван (#13891) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Chakra Project.

Az Ubuntu és leszármazottaitól óva intelek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13893) Иван válasza CPT.Pirk (#13892) üzenetére


Иван
őstag

:R

Amúgy mivel eredetileg egy suse enterprise desktop 11-gyel jött, ha azt raknám fel, akkor mi lenne? Vagy arra se mondanátok, hogy pici, fürge, egyszerü stb?

SZERK
Mondjuk itt a chakra FQ-n azt írja, hogy nem éppen kezdőknek van, vagyis inkább néha kellhet szakértelem is :B

[ Szerkesztve ]

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13894) CPT.Pirk válasza Иван (#13893) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Szakértelem a Windowshoz is kell, de állítom, az utóbbi idők legfelhasználóbarátabb Linuxa lett a Chakra.

Suséból csak az opent ismerem, de az nem tetszik. Szerintem túl van bonyolítva a felülete. (KDE-st néztem)

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13895) Иван válasza CPT.Pirk (#13894) üzenetére


Иван
őstag

Windowshoz nem kell ismerni a command linet, linuxnál azért néha belefut az ember. Legalábbis én így emlékszem még rá.

Ubuntukkal mi a gondod?

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13896) rokefeller válasza Иван (#13895) üzenetére


rokefeller
senior tag

Szerintem semmi gond az ubuntuval sem, meg általában mással sem.
Azt döntsd el, hogy gnome-shell-t, KDE4-et vagy Unity-t akarsz használni, ha nem annyira a lightweigth disztró a cél, hanem egy teljes korszerű desktop (minden csillivillivel meg kényelemmel). Nézz ezekről videót, amelyik tetszik. Ha Gnome-shell, célszerű a Fedora-t választani, ha Unity, akkor Ubuntut, ha KDE4, akkor Susét, mert ezek az alapértelmezettek, és legjobban támogatottak. (Lehet persze fedorán meg ubuntun is kDE pl, lehet variálni)

Személyes vélemény, de ismerkedésnél én XFCE, LXDE meg egyéb *wm és *box rendszerektől óva intenélek, teljesen jók, de a nagy DE-k összeszedettebbek, több a szolgáltatás.

Milyen GPU-d van egyébként? Annak a támogatottsága érdekes lehet még.

Egyébként én Fedora 17-et tennék fel, de az nem a pici fürge kategória

A télapó nem a régi már...

(#13897) CPT.Pirk válasza Иван (#13895) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Azért vannak dolgok, amire kellett a parancssor win alatt is. Igaz a 7-en már elég ritka, de korábban nagyobb szerepe volt. Mondjuk valamitől elszállt filerendszer kijavítására csökkentett mód parancssorral volt a megoldás, nem a GUI-s lemezellenőrző, mert az nem tudta megcsinálni a problémákat míg a chkdsk igen (XP-s tapasztalat).

Terminál nélkül meg lehet élni Linuxokon, de vannak dolgok, amik nincsenek kivezetve a grafikus felületre, mert egy átlagfelhasználó nem is tud róluk, meg van sok dolog, amit azért csinálsz terminálban, mert egyszerűen csak sokkal hamarabb kész van. Továbbá a terminálos parancsokat be tudod foglalni egy bash scriptbe, aminek csinálhatsz indító ikont is, így lazán tudsz automatizálni dolgokat, mint Windows alatt az autoIT scriptek írásával, csak itt nem kell n+1 programot letölteni hozzá mert alapból mindent tartalmaz.

Mivel fogsz találkozni Chakrán terminálban? Mondjuk a pacman csomagkezelővel, vagy a közösségi CCR tárolókkal, de mindkettő használata csak 1-1 parancs, igazán nem nagy kunszt megjegyezni. Kb. olyan, mint h. egyszer megtanultad még DOS-alatt, a cd parancs a change directory és azóta is mindenhol így van.
Továbbá nagyon jó wiki oldaluk van és úgy ált. az Arch-os nagyon alapos Wiki is 1-az 1-ben használható Chakrán.

Ubuntuval vannak bajaim. Az egyik, hogy tolják a képembe ezerrel, mintha az lenne "A" Linux. Továbbá a Debian nem stabil csomagjaira építkezés és a kötött dátumú kiadási ütemterv nem tetszik, hogy akármi is történik, akkor is x hó y napján ki kell adni az aktuális verziót, akármilyen állapotban is van.
Erre szokták mondani többen, hogy a nem LTS verziók a nyilvános béta teszt részét képezik a következő LTS verzió számára. ;]
Továbbá rendes Wiki-vel Ubi alatt nem találkoztam, többnyire HUP-s fórumokból kell kiszedni a megoldást, ha valami nem működik.

rokefeller posztja kapcsán azt tudom mondani, hogy KDE-s rendszert próbálj ki, az nem lesz teljesen idegen attól, amit eddig megszoktál. Továbbá személyes véleményem szerint az egyik legjobb felület, ha nem nagyon gyenge gépről van szó. KDE terén pedig a Chakra jár élen, náluk nincs is más felület, az a disztró teljesen KDE köré épül.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13898) Иван válasza rokefeller (#13896) üzenetére


Иван
őstag

Radeon HD6490, nem oszt nem szoroz. a HD 3000 is kiszolgál az esetek 90%-ban, meg van benne film dekóder vagy mi, és az a lényeg. Képe meg elmegy. Linuxra is elég lenne, ha besegít a filmezéshez.

Jó lenne nekem a lightweight disztró is, mondom, csak ez a 10-15 dolog kéne és kész.

A felület meg nem tudom, egyikhez se vagyok szokva. Úgyhogy mindegyik új lesz. Nem kell csillivili, az is elég, ha csak ki van rakva az a 10 ikon, ami nekem kell: fájlkezelő, böngésző, VLC, skype, levelező, openoffice esetleg, meg egy torrent még talán. Ennyi.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13899) Siriusb válasza Иван (#13898) üzenetére


Siriusb
veterán

Ha azt akarod, hogy minden hardware működjön, akkor maradj a gyári SLED-nél a HP által biztosított driverekkel. Hátránya: szűkös repóból telepíthető program kínálat.
Én Arch Linuxszal használom, tapipad LED-jét nem tudom működésre bírni és a dGPU-t sem, állandóan a HD3000-rel megy.

(#13900) Vladi válasza Иван (#13888) üzenetére


Vladi
nagyúr

viszlát 5 év múlva.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.