Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#20001) petiwr


petiwr
senior tag

Sziasztok!

Azt szeretném megcsinálni, hogy automatikusan ne az ubuntut bootolja, hanem win8 at, ami a listában az 5. helyen áll ezért, defaultnak 4 et írtam mondták többen ezt kell.
Ezzel a parancsal próbálkoztam.

sudo nano /etc/default/grub
GRUB_DEFAULT=0 sorban a számot megváltoztatod a Win8 sorszámára.

Meg csináltam mindent sikeresen de nem engedi a sudo update-grub ot sem ha grub2 a vége.

sudo: ^0: command not found ez a válasza.

(#20002) McSzaby válasza sh4d0w (#20000) üzenetére


McSzaby
őstag

Nem rossz-nem rossz. ;) :C

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20003) sh4d0w válasza petiwr (#20001) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

screenshot, pls

https://www.coreinfinity.tech

(#20004) petiwr válasza sh4d0w (#20003) üzenetére


petiwr
senior tag

(#20005) sh4d0w válasza petiwr (#20004) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Ha már root vagy, nem kell a sudo. Ez itt a sudo -s parancs után következett be.

https://www.coreinfinity.tech

(#20006) petiwr válasza sh4d0w (#20005) üzenetére


petiwr
senior tag

Ugyan az a reakciója rá. Sajnos megnéztem.

(#20007) BoB válasza petiwr (#20004) üzenetére


BoB
veterán

Úgy gondolom a Te esetedben jobb ha felteszed a grub customisert. Itt GUI-s felületen tudsz állítgatni.

sudo add-apt-repository ppa:danielrichter2007/grub-customizer
sudo apt-get update
sudo apt-get install grub-customizer

szerl.: így néz ki

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20008) #25954560 válasza McSzaby (#19998) üzenetére


#25954560
törölt tag

gcc install doksi mar megvolt?

(#20009) petiwr válasza BoB (#20007) üzenetére


petiwr
senior tag

És akkor a válaszom erre. Ugyan az csak grafikus felületen :O

(#20010) #25954560 válasza petiwr (#20009) üzenetére


#25954560
törölt tag

en elkezdenek arra gyanakodni h valamelyik konfigfajlban valami varazs karakter van

(#20011) Jester01 válasza #25954560 (#20010) üzenetére


Jester01
veterán

Igen, minden bizonnyal az a ^O ;)

Jester

(#20012) Vladi válasza #25954560 (#20008) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez egy ilyen filozófiai kérdés. Jó, hogy van fordítód, de az hogy fordult le? Hát az előző fordítóval! :K

na jójó, de hogy fordult le az első program a történelemben? :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#20013) petiwr válasza #25954560 (#20010) üzenetére


petiwr
senior tag

És hogyan tudom azt javítani?

(#20014) petiwr válasza petiwr (#20013) üzenetére


petiwr
senior tag

Az normális ha üresjáratban meg eszik az ubuntu majdnem 2 Gb ramot?

(#20015) joecontra válasza petiwr (#20014) üzenetére


joecontra
addikt

Nem, nem az. Maximum 400 - 500 MB-ban meg kéne állnia.
Nem megy semmi a háttérben?

Üdv,
J

(#20016) sh4d0w válasza petiwr (#20014) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Csak attól függ, mi fut.

https://www.coreinfinity.tech

(#20017) MacCaine válasza Vladi (#20012) üzenetére


MacCaine
őstag

Kézzel, papíron kiszámolva mindent, majd a billentyűzeten begépelve a futtatható kódot (hexában mondjuk).

(#20018) petiwr válasza sh4d0w (#20016) üzenetére


petiwr
senior tag

Sima asztal semmi nem fut 885 Mb a legkisebb eddig. Ha fut 3 chrome ablak 1.5 Gb használ. Kicsit sokallom.

(#20019) sh4d0w válasza petiwr (#20018) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Soknak tűnik pöttyet...

top paranccsal terminálban meg tudod nézni, mi eszik sok ramot.

https://www.coreinfinity.tech

(#20020) Sub-ZeRo


Sub-ZeRo
nagyúr

Ezt a nyomorék fstab fájlt hogyan mentem?! Mert a ctrl+O-ra hiába nyomok, kíírja hogy nincs jogosultságom. :W

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20021) llaszlo válasza Sub-ZeRo (#20020) üzenetére


llaszlo
veterán

Mondjuk root-ként kellene megnyitni. :) akkor menthető.

(#20022) Sub-ZeRo válasza llaszlo (#20021) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

sudo gedit /etc/fstab-al megynitottam, meg is csináltam ha minden igaz. Na most nem látszik a meghajtó, jobb oldalt a fájl menüben, viszont ahová csatoltam, ott megtalálom. Ez így jó?

Viszont a megosztás megint sz@r. :O

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20023) BoB válasza Sub-ZeRo (#20022) üzenetére


BoB
veterán

Persze hogy szar, hiszen ha megnézted amit a másik topikban linkeltem neked, már megint systemwide-ként mount-oltad, nem user-ként.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20024) Sub-ZeRo válasza BoB (#20023) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Magyarul is eltudnád mondani? Mert indítópultba hiába rakom be, leszarja. Pedig az uuid is megvan, meg úgy is írtam le ahogy volt.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20025) BoB válasza Sub-ZeRo (#20024) üzenetére


BoB
veterán

ALT+F2 -> beírod: gnome-session-properties

Add/hozzáadás
- név/felső mezőbe azt írsz amit akarsz (név)
- középső/parancs mező:
/usr/bin/udisks --mount /dev/disk/by-uuid/LEMEZUUID

- alsó mező komment

Szerk.: nézd meg terminálban hogy a /usr/bin/udisks parancs működik-e.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20026) Sub-ZeRo válasza BoB (#20025) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Most múködik, pedig 5 prece ugyan ezt írtam be, mint most. Lehet az volt a baj, hogy kommentet nem írtam?!

Szóval ha netán újra kell csinálnom, akkor elsőnek az udisks-et felrakom kiíratom az UUID-és és ezt az id-t berakom ebbe a hosszú parancsba majd indítóba berakom. Igaz?

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20027) BoB válasza Sub-ZeRo (#20026) üzenetére


BoB
veterán

Igen.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20028) sh4d0w válasza Sub-ZeRo (#20022) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Hányszor kell még leírnom...

sudo gedit tiltott, mert elcseszheti a .ICEAuthority fájl jogosultságait! Ha GUI-s program, akkor gksu, ha CLI-s, akkor sudo.

Mi olyan nehéz ezen?

Bele lehetne ezt tenni az összefoglalóba?

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#20030) Jim-Y válasza sh4d0w (#20028) üzenetére


Jim-Y
veterán

Szerintem megérné beletenni az összefoglalóba, mert egy kezdő ezzel a problémával biztos, hogy találkozik, például én is, és én is mindig elfelejtem ezt. Tehát ha lehet, ezt is tegyük be az első hozzászólásba o/

(#20031) Sub-ZeRo válasza sh4d0w (#20028) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Akkor hogy lesz a parancs?
Mondjuk az, hogy 2 napja "látok" linuxot, mondjuk... Amúgy meg mindannyian olyan profik vagytok, hogy a kérdezek valamit, akkor úgy írjátok le mintha linuxal kelnék, feküdnék 18 éve... Szóval még ne te legyél megsértődve, hogy elkúrtam egy szájba......ot parancsot mert gányolni kell hogy egy ntfs partíciót lásson ez a csoda operációs rendszer... 2 napja ülök előtte, és ezeket a rohadt parancsokat bújom a neten, meg olvasom őket....

Amúgy meg a sudo parancsal egyből működött, szóval segített.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20032) Jim-Y válasza Sub-ZeRo (#20031) üzenetére


Jim-Y
veterán

gksu gedit filename

Mondjuk szerintem az ilyen egysoros módosításokhoz érdemesebb CLI-s szövegszerkesztőt használni. Alapból nano van, de én pl a joe editort szoktam használni, mert kényelmes.

sudo apt-get update
sudo apt-get install joe
sudo joe filename

[ Szerkesztve ]

(#20033) BoB válasza Bussmann (#20029) üzenetére


BoB
veterán

A Mageia nem Arch-ra épül!

Ezek épülnek Arch-ra: distrowatch

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#20034) Sub-ZeRo válasza Jim-Y (#20032) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Az első parancsra jelszót kér és hiába adom meg, kiírja hogy incorrect.

A másik 3-ra meg nem jön be az fstab. :/

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20035) Sub-ZeRo válasza Sub-ZeRo (#20034) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Megvan, csak értelmezni és kellene egy kicsit.... :W

Nem jó, nem úgy jön be ahogy kellene. Mit rontok el?
sudo joe /etc/fstab
És így bejön, de gondolom a joe féle verzióval kellene látnom, nem a gyárival. Így meg a terminálban látom az fstab-ot.

[ Szerkesztve ]

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20037) Jim-Y válasza Sub-ZeRo (#20035) üzenetére


Jim-Y
veterán

A joe az egy terminálos szövegszerkesztő. A terminálban kell látnod!
De mi a gond ezzel? Megnyitod az fstab-ot, hozzáadod/megváltoztatod ami kell, majd CTRL+K X

[ Szerkesztve ]

(#20038) Peppermint


Peppermint
csendes tag

Sziasztok!
Wine-nál van jobb Windows emulátor ?

(#20039) MacCaine válasza Peppermint (#20038) üzenetére


MacCaine
őstag

Ingyenes nincs.

(#20040) #25954560 válasza Vladi (#20012) üzenetére


#25954560
törölt tag

gondolom gepi kodban megirtak az elso asm forditot :) vagy fortrant. es onnan kezdve mar lehetett assembly-ben kodolni. vagy fortran-ban :D

(#20041) MacCaine válasza Sub-ZeRo (#20031) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha linuxozni akarsz, tanuld meg használni a nagyobb keresőket. A problémák 95%-a, amibe belebotlasz, már előfordult másnál is, és fent van a megoldás rá valamelyik fórumon.

(#20042) Sub-ZeRo válasza MacCaine (#20041) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Ez oké, de sokszor angol, amivel viszonylag elboldogulok, de ott is többynire úgy vannak leírva a dolgok, akik már használtak linuxot. Én 2 napja szenvedek vele és itt is így írják/írjátok le, de előbb kapok választ rá. Meg bújom a netet ha kell valami, vagy nem tudok valamit, de ha nem megy akkor jövök ide.
Nem egy windows, hogy 2 kattintással megoldom a megosztást...

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20043) sh4d0w válasza Sub-ZeRo (#20031) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Én nem vagyok megsértődve, hanem baromi unalmas tizezredszerre is leírni, hogy ugyanazokat az alapvető hibákat, amelyek meggátolhatják a rendszer használatát, hogyan kell elkerülni. A kifakadás nem Neked szólt személy szerint, hanem magának a jelenségnek.

Azt meg sehol nem írtam, hogy sudo-val nem fog működni, hanem azt írtam, hogy elcseszheti egy olyan állomány jogosultságait, amely nélkülözhetetlen ahhoz, hogy használd a rendszert.

https://www.coreinfinity.tech

(#20044) #68216320


#68216320
törölt tag

Urak. Egy Ubuntu mini iso-ból telepített filmlejátszásra használt PC-vel van gondom.
Egy HD Ready TV-re van kötve VGA kábellal. Valami okból 1366x768 helyett csak 1360x768 felbontást tudok beállítani neki. GUI csak OpenBox van feltéve. Azon néztem és a Catalyst is csak 1360-ig mutatja a lehetőségeket.

xrandr szerint 1360x768 59.8Hz a legnagyobb. Win alatt elérhető vele az 1366 60Hz-en.
cvt 1366 768 hatására egy Modeline "1368x768_60.00" kezdetű sort mutat. Tehát itt nagyobb felbontást mutat.

Lenne valakinek ötlete hogyan tudom előcsalni az elméletileg natív értéket? Mert most szemmel láthatóan a szélekről hiányzik a 3-3 oszlop a képből.

(#20045) McSzaby


McSzaby
őstag

Napi ajánlás gyenge, öreg gépekre

Nagyon tetszik az egész fííling, ami körülveszi ezt a disztrót, nagyon kellemes (hogy homoksan fogalmazzak) és egyben a legtöbb öregecske gépen eldöcög. Gyors, internetezésre tökéletes disztró. Ajánlom! :K

Van benne egy IBM Linux reklám! IBM Linux reklám. :D Mocsok jó.

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#20046) Sub-ZeRo válasza sh4d0w (#20043) üzenetére


Sub-ZeRo
nagyúr

Ne aggódj, windows 7,8 topikban is ez megy.

"Ha egyedülállóval találkozunk, mindegy, mit mond, de biztos, hogy nem azért van egyedül, mert élvezi a magányt, hanem mert már megpróbált beilleszkedni a világba, de az emberek újra meg újra kiábrándítják."

(#20047) llaszlo válasza Sub-ZeRo (#20031) üzenetére


llaszlo
veterán

Miért nem jók neked a sima terminalos szerkesztők?
Nekem a mai napig a vim a kedvencem.

(#20048) joecontra válasza llaszlo (#20047) üzenetére


joecontra
addikt

Én a nano-t ismerem. :B

(#20049) pushalias válasza McSzaby (#19998) üzenetére


pushalias
addikt

(#20000) sh4d0w egyébként helyes válaszát úgy finomítanám, hogy ha friss a telepítés, és/vagy tudod, miről lett telepítve, akkor arról a telepítőről. A live CD esetében gondok lehetnek, ha esetleg nem ugyanolyan verziószámú a disztribúció, mert akkor a live CD-ről nagy eséllyel az egész rendszert frissíteni kell, ami nem olyan nagy baj, csak esetleg felesleges/kockázatokkal járhat.

Elnézést, a fórumotor sajátosságai miatt csak most derült ki, hogy jóval korábbi kérdésre válaszoltam.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#20050) CPT.Pirk válasza Bussmann (#20036) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Manjaro rolling disztró, a Chakra half-rolling, ez azt jelenti, hogy a rendszer magját érintő csomagok tesztelésére több időt hagynak, mint egy átlagos rolling disztrónál.

Mindkét disztró jó, de más céljuk van. A manjaro fejlesztői többnyire németek, a disztró meg elég kicsi és gyors, továbbá van többféle grafikus felülettel, rajtad múlik mit szedsz le.
A Chakránál a fejlesztők, csomagolók egy jó része diák, így most érződött egy kicsit, hogy vizsgaidőszak van, kicsit lazulás volt. :) Teljesen a KDE köré épül a disztró, így kb. a legjobb KDE integrálást tudják nyújtani.

Mindkét disztró olyanoknak való, akik hajlandóak néha kicsit olvasni is, mivel a rolling modell esetében nem kell verzió váltásokkal szopni, de ez azt is jelenti, hogy érdemes követni a fejlesztők utasításait, mikor valamit módosítanak. Ez pl. Chakra weboldalán a "news" rovat olvasását jelenti, Manjaronál is van valamerre hasonló.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.