Hirdetés

2024. június 4., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13051) Jester01 válasza gabo89 (#13050) üzenetére


Jester01
veterán

Töltsd fel valahová a /var/log/Xorg.0.log tartalmát valamint az xvinfo és glxinfo parancsok kimenetét.

Jester

(#13052) gabo89 válasza Jester01 (#13051) üzenetére


gabo89
senior tag

link

Az a baj, hogy most Lubuntu van fenn (a debian helyén), és inkább a Debian-t használnám. Gyorsan felrakom. :)

indul a sörös aludni

(#13053) Jester01 válasza gabo89 (#13052) üzenetére


Jester01
veterán

Nagyjából minden rendben van, csak ezt a bajt találtam:

[ 33.169] (EE) AIGLX error: dlopen of /usr/lib/i386-linux-gnu/dri/unichrome_dri.so failed (/usr/lib/i386-linux-gnu/dri/unichrome_dri.so: cannot open shared object file: No such file or directory)
[ 33.169] (EE) AIGLX: reverting to software rendering
[ 33.195] (II) AIGLX: Loaded and initialized swrast
[ 33.195] (II) GLX: Initialized DRISWRAST GL provider for screen 0

Valószínűleg a libgl1-mesa-dri csomag nincs telepítve.

Illetve ez erősen gyanús még:
OpenGL vendor string: VMware, Inc.
OpenGL renderer string: Gallium 0.4 on llvmpipe (LLVM 0x300)

De majd akkor debian alatt visszatérünk rá.

Jester

(#13054) body007 válasza Jester01 (#13053) üzenetére


body007
addikt

az a gallium 0.4 nem az ati kártyák nyílt meghajtója lenne? :U

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#13055) gabo89 válasza Jester01 (#13053) üzenetére


gabo89
senior tag

Meg is vagyok. :) link

indul a sörös aludni

(#13056) ViZion válasza gabo89 (#13048) üzenetére


ViZion
félisten

Ne várj tőle csodát, a VIA-hoz már ment petíció is, amiért híresen sz@r a linux támogatottsága. A VIA linux portalon keresd meg melyik OS-el tudod használni, amúgy a HW gyorsítás nem fog menni, csak CPU terhelve SW-esen.
Nekem is volt VIA cuccom, leveleztem velük, stb. Neten körülnéztem és eldöntöttem: soha semmit nem veszek, amihez közük van. Alaplapból is olyant kerestem, amin nem VIA HD audió van (amúgy realtekhez képest az is egy f@os).

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13057) Jester01 válasza gabo89 (#13055) üzenetére


Jester01
veterán

Na ez viszont tökéletesnek látszik:

(II) CHROME(0): [XvMC] Registering chromeXvMCPro.
(II) CHROME(0): [XvMC] Initialized XvMC extension.
...
(II) AIGLX: Loaded and initialized /usr/lib/dri/unichrome_dri.so
(II) GLX: Initialized DRI GL provider for screen 0

illetve

direct rendering: Yes
OpenGL vendor string: VIA Technology
OpenGL renderer string: Mesa DRI UniChrome (PM8x0/CN400) 20060710 x86/MMX/SSE2

Szóval akkor most azt kellene tisztázni pontosan mi a probléma.

Jester

(#13058) DeRP


DeRP
csendes tag

Hali,
először is még soha nem volt dolgom linuxal, de valószínűleg az emelt infó miatt jövő tanévben muszáj lesz foglalkoznom vele fel is telepítettem a legfrissebb 64 bites desktop ubuntut, amit találtam a magyar ubuntu oldalon.
Jó windowsoshoz híven miután kész voltam egyből felmerült, hogy akkor mit és hogyan a driverekkel.
Rögtön jelezte is a rendszer, hogy a hd4850-em műkökéséhez zárt vezérlőszoftver (vagy vmi hasonló megfogalmazásban, nekem az jött le, hogy driver) szükséges. Felkínált kettőt, amiből az egyiket sem a másik előtt, sem az után nem tudta feltenni. A másik elvégezte a maga dolgát, utána reset és out of range felirat a monitoron. Mivel ennyitől nem adom fel átcipeltem a gépet a másik szobába, ahol van fullHD-s megjelenítő (szemben az 1440x900-as monitorommal, ami egyébként VGA csatlakozós), ahol át tudtam állítani a kívánt felbontást, viszont HDMI-vel kötöttem tv-re, így miután visszacipeltem a cuccot az íróasztalhoz megint out of range-et kaptam az arcomba. Most perpill a megtört lelkesedés regenerálom, hogy megint széthúzzak mindent és visszacipeljem a gépet.

Röviden a nyűgöm: Mindennel ennyit kell macerálni, hogy rendeltetés szerűen működjön? Vagy van valami más módszer, hogy ne keljen kábeldzsungelt húzgálni minden egyes OS újrahúzásnál?
Sry a kisregényért :DDD

(#13059) Jester01 válasza DeRP (#13058) üzenetére


Jester01
veterán

Nem tudom milyen monitorod van, úgy kábé 10 éve mindegyik lejelenti magáról a támogatott felbontásokat és frekvenciákat, a driverek meg ez alapján választanak üzemmódot. Lehet, hogy hülyeséget állít magáról?

Érdemes lehet megpróbálni a control-alt-plusz vagy control-alt-mínusz billentyűkombinációt, alapesetben így lehet felbontások között lépdelni, hátha van működő.

Egyébként a linuxot be lehet indítani karakteres konzolon és fixen be lehet állítani konfigurációs fájl szerkesztéssel a megfelelő értékeket, de abszolút kezdőnek ez nagy falat.

Jester

(#13060) DeRP válasza Jester01 (#13059) üzenetére


DeRP
csendes tag

Akkor majd a billentyűkombinációt kipróbálom. :R
Egyébként egy Fujitsu-Siemens monitor, amit asszem 2008-ban lett megvéve.

(#13061) CPT.Pirk válasza Jester01 (#13059) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem csodálnám, eddig minden CRT monitoromnál kézzel kellett modelinet szerkeszteni, ha 800*600 fölé akartam menni felbontásban az aktuális Ubuntuval...

DeRP: melyik disztrót raktad fel? Kézzel kellett benne drivert variálni? Végül felment valamelyik?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13062) Jester01 válasza CPT.Pirk (#13061) üzenetére


Jester01
veterán

Na ez az! Általában ilyen probléma szokott lenni, ti. hogy túl biztonságos, alacsony felbontást használ, nem pedig az, hogy túl nagyot/"gyorsat".

Jester

(#13063) DeRP


DeRP
csendes tag

Kösz szépen, sikerült beállítani végre a natív felbontást, és van catalyst is, szóval siker :D
Valami azt súgja, még látogatni fogom a topicot :DD

(#13064) gabo89 válasza Jester01 (#13057) üzenetére


gabo89
senior tag

Mint mondtam, a VLC és a Gnome Mplayer nem viszi a videókat, csak a hangot. VLC-ben hardveres gyorsitás nélkül rávettem. Viszont most megnéztem Puppy alatt. Ott Mplayerben simán viszi, akkor is ha hardveres gyorsitás van (mondjuk CPU használatban nincs különbség vele, és nélküle.) Puppy alatt 15-25% volt a terhelés, Debian alatt ~50%. Mondjuk ez lehet a kis gépigény miatt van. (Viszont Puppy alatt a flash totál halott, Debian-al azért meg élvezhető. Szóval nem értem.)

[ Szerkesztve ]

indul a sörös aludni

(#13065) gabo89 válasza gabo89 (#13064) üzenetére


gabo89
senior tag

Most Debian alatt, az MPlayer-ben átállítottam a videokimenetet. GL, GL2, X11-ben jó. XV, XVMC, VDPAU-ban nem. GL2-ben durván felmegy 90-100-ra a terhelés. A GL-ben viszont 30-40%. (Természetesen nem tudom, mit takarnak ezek :) )Szóval ezek szerint rendben van a driver? :))

indul a sörös aludni

(#13066) gabo89 válasza gabo89 (#13065) üzenetére


gabo89
senior tag

Elnézést, hogy ennyit írok... :U
Közben megnéztem azzal a rendszer figyelő alkalmazással a folyamatot, amely a Puppy-ban is benne van. (Htop) Ezzel ugyan ugy ~20% a terhelés, szóval nincs gond szerintem. :)
Még két kérdésem van, gyorsan ledarálom... :B
Csatlakoztattam az USB-s külső HDD-met, mely NTFS fájlrendszerű. Ezt az ablakot kaptam.
A másik, hogy a touchpad-omnál a kattintást csak a gombokkal lehet elvégezni. Érintéssel nem. Ez nem probléma, de ha van rá egy egyszerű beállításmod, akkor szivesen várom. :)
A flash viszont nagyon k@ki linuxon, ezen a gépen. XP-n kicsivel jobb... :N

[ Szerkesztve ]

indul a sörös aludni

(#13067) Braddock válasza gabo89 (#13066) üzenetére


Braddock
őstag

"touchpad-omnál a kattintást csak a gombokkal lehet elvégezni"

Egérbeállításoknál az érintőtábla fülön tudod aktiválni.

(#13068) CPT.Pirk válasza gabo89 (#13066) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jelenleg a flash a kaki. Nálam Win7-en is állandóan összeomlik simán youtubeozás közben is, mióta a 11.3 frissítés felment. Talán még stabilabb is Chakra alatt...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13069) Vladi válasza gabo89 (#13065) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ezek szerint kihoztad belőle amit lehetett.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13070) ViZion válasza CPT.Pirk (#13068) üzenetére


ViZion
félisten

chrome / chromium megoldás: címsorba about:plugins részletek és a pepperflash kikapcsolása. Ezután lehet nagyra rakni újra a YT videókat, stb...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13071) CPT.Pirk válasza ViZion (#13070) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Firefoxot használok minden platformon, ott nincs gond a nagyítással. Egyszerűen vagy sikerül elindítani a videót, vagy összeomlik. Ez olyan kb. minden 10. esetben fordul elő.

A Chrome nekem fapados.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13072) gabo89 válasza ViZion (#13070) üzenetére


gabo89
senior tag

Pepperflash-t nem látok, csak "simát" (chrome alatt) és Shockwave-t. Vagy ezekre értetted? :D
pnauser: köszönöm, ezen átsiklottam... :)

Amugy Chromium alatt nem tölt be a Facebook. Minden más alatt igen. Mi a baja?

NTFS-es külső winyomra tud valaki valamit?
Kösz srácok! :R

indul a sörös aludni

(#13073) CPT.Pirk válasza gabo89 (#13072) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a mutatott ntfs-3g csomag fel van rakva? Tippem szerint igen.

Hogyan próbáltad csatolni?

Am. FB-t ne bánd, legjobb ha törlöd magad abból a rettenetből. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13074) gabo89 válasza CPT.Pirk (#13073) üzenetére


gabo89
senior tag

Igen, Debian-on alapbol felvan telepítve. De apt-get-tel is probáltam, friss van fenn.
Ugy probáltam csatolni, hogy bedugtam. :D

FB: Annyira nem is bánom. Utálom én is. :D Legszivesebben törölném magam...

indul a sörös aludni

(#13075) CPT.Pirk válasza gabo89 (#13074) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ált. úgy megy a hdd csatolás, hogy root jogokkal csinálsz neki egy mappát a fájlrendszerben, ált. az /mnt-be szokták, de lehet máshova is. Aztán az /etc/fstab fájlban meg megadod, hogy az adott partíciót melyik mappába csatolja fel.

partíciók listáját az
sudo fdisk -l parancs írja ki.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13076) Jester01


Jester01
veterán

Flash-hez annyit, hogy az adobe megszüntette a linuxos plugin fejlesztését, csak a chrome-féle pepper változat lesz ezután. A régihez csak bizonsági frissítések lesznek még egy darabig.

Jester

(#13077) CPT.Pirk válasza Jester01 (#13076) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Először az android, most meg már a Linux is? Remek cég...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13078) ViZion válasza CPT.Pirk (#13077) üzenetére


ViZion
félisten

...viszont a pepper-el nincs pl. YT teljes képernyőn, meg pár flash játék nem bírja.
Amúgy nem nagy kár a falsh-ért (és a silverlight-ért sem, annak is havaznak), hajrá html5! :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13079) CPT.Pirk válasza ViZion (#13078) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, csak akkor meg minek terjesztették el a világon a vackukat. ;]

Amúgy olyan silverlight, amivel egy ph-s videót meg lehetett volna nézni, nem is volt Linuxra, ahogy néztem logouton az sl cikket.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13080) róland válasza CPT.Pirk (#13079) üzenetére


róland
veterán

Mert a korabeli html, még fapados volt. S az akkori csili-vili oldalak csa flash-sel működtek.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#13081) kiskekko


kiskekko
tag

Sziasztok! Lehet nem ide tartozik de sehol nem válaszoltak a kérdésemre. Van valakinek közületek tapasztalata Thinkpad+Crunchbang 10 linuxal kapcsolatban? Esetleg melyek azok a disztrók amik teljes Thinkpad támogatással rendelkeznek és kis erőforrásigényűek? Általános multimédiás, irodai használatra kellene.

"Az elitet csak az különbözteti meg az összes többitől, hogy bárki másnál jobb az alapokban."

(#13082) CPT.Pirk válasza kiskekko (#13081) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Chrunchbaget sosem próbáltam, de egyéb disztrók jártak már a thinkpademen. Ezekkel kapcs. tudok mondani ezt azt, ha esetleg érdekel.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13083) chab7 válasza kiskekko (#13081) üzenetére


chab7
addikt

Nálam eddig Thinkpad R52-n minden linux működött (Ubuntu és változatai, Fedora, Suse, Mint, Debian, Chakra, és most az Arch is)

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#13084) Vladi válasza kiskekko (#13081) üzenetére


Vladi
nagyúr

Thinkpad elég jól támogatott. nekem t60-van fedora 16-al minden ok rajta.

link.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13085) gabo89 válasza Jester01 (#13053) üzenetére


gabo89
senior tag

Úgy néz ki mégis Ubuntu 10.04 lesz egy ideig. Szóval ehhez hozzá kell nyúlni? :)

indul a sörös aludni

(#13086) Melorin


Melorin
addikt

Van fent a Win 7 mellett egy Linux ugyan azon a vinyón de másik partición, és GRUB-al indul a rendszer, ott pedig mindig legalulra kell lépkednem, hogy a Win töltődjön be.
Hogy lehetne leszedni a linuxot és a GRUB-ot?

(#13087) CPT.Pirk válasza Melorin (#13086) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ezért nem kell törölni mindent, a grubot be tudod állítani úgy, hogy megjegyezze az utolsó választást. Amit én használok, az a disztró alapból így állítja be a grubot.

Meg kell nyitni a
/etc/default/grub
fájlt egy szerkesztővel, a GRUB_DEFAULT értéke legyen saved, és ezt a sort add hozzá, ha nem látod: GRUB_SAVEDEFAULT=true

Szóval kb így néz majd ki:
GRUB_DEFAULT=saved
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR="Chakra"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash radeon.modeset=0"
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash radeon.modeset=0"

# If you want to enable the save default function, uncomment the following
# line, and set GRUB_DEFAULT to saved.
GRUB_SAVEDEFAULT=true
....

Aztán csak sudo update-grub és már kész is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13088) Melorin válasza CPT.Pirk (#13087) üzenetére


Melorin
addikt

Ez nem csinált semmit. Annyi a különbség, hogy kevesebb időt hagy kiválasztani az oprendszert.

(#13089) Melorin válasza Melorin (#13088) üzenetére


Melorin
addikt

Nálam ez van a file-ban:
GRUB_DEFAULT=saved
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=5
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="text splash vga=791"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

(#13090) CPT.Pirk válasza Melorin (#13089) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Akkor add hozzá ezt a sort:

GRUB_SAVEDEFAULT=true

és utána futtasd az update-t.

A timeoutos sor mondja meg, hogy hány másodpercig látszódjon a grub menü.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13091) nolika


nolika
aktív tag

Sziasztok.

Szenvedek :O kérem a segítségeteket.
Van egy raspberry pi miniszámítógépem, és ismerkedek a shellezéssel ssh-n keresztül.
Viszont az istennek se tudok értelmes dolgot csinálni.
Most egy Ubuntu kiherélt disztró van rajta.
Jelen esetben egy FTP szervert akarok létrehozni, ssl-en keresztül, és úgy hogy egy külső merevlemezt használja tárolóhelynek.
amit felraktam: ftpd-ssl pakkot.

Kérdések: Mégis hol találom a konfig fájlt?(pureftpd-hez találtam leírást, használhatatlan).
Hogyan tudok egy külső merevlemezt csatlakoztatni? USB-s pendrive-ot felismeri.
Esetleg drivert feltenni?

köszönöm!

(#13092) Sapphi


Sapphi
aktív tag

Sziasztok!

Nem sok dolgom volt eddig linux-al de szeretném megtanulni a használatát és ebben szeretném a segítségeteket kérni mivel elsősorban szervereken használnám a konzolos irányítás érdekelne Debian rendszerben.

Ha valakinek esetleg lenne türelme hozzá, hogy elmagyarázza az alapokat azt nagyon megköszönném mert így azt se tudom igazán hogy álljak neki :)

Előre is köszönöm a segítségeket!

(#13093) wmati válasza Sapphi (#13092) üzenetére


wmati
addikt

http://www.howtoforge.com/ kezdésnek nem lenne rossz szerintem a perfect debian server erre keres rá

[ Szerkesztve ]

(#13094) CPT.Pirk válasza Sapphi (#13092) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A Debian administrator's handbook c. könyvet olvasd el a neten: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13095) MacCaine válasza nolika (#13091) üzenetére


MacCaine
őstag

Mindenképpen FTP-SSL kell, az sFTP nem jó?

(#13096) nolika válasza MacCaine (#13095) üzenetére


nolika
aktív tag

mindegy, csak secure legyen.
ez alapján csinálom és nem megy...
nem indul el a szolgáltatás, ha elindul akkor se tudok belépni.

(#13097) nolika válasza nolika (#13096) üzenetére


nolika
aktív tag

mindent egy az egyben leírtam mégse megy :O

(#13098) MacCaine válasza nolika (#13096) üzenetére


MacCaine
őstag

Akkor sudo apt-get install openssh-server, ezzel lesz egy távoli biztonságos elérésed a 22-es porton (linuxról ssh, windowsról putty), ami egyben lekezeli a secure FTP kapcsolatokat is. Windows alól WinSCP mondjuk, de asszem a Total Commander is tudja az sFTP-t. Linux alól meg Filezilla.

[ Szerkesztve ]

(#13099) nolika válasza MacCaine (#13098) üzenetére


nolika
aktív tag

de hát már most is ezeket ssh-n keresztül bütyköltem, szóval ez megvan.
Vagy a kettő egyszerre nem működik?

(#13100) MacCaine válasza nolika (#13099) üzenetére


MacCaine
őstag

Biztos működik, de felesleges. Az SSH lekezeli az FTP-t is. Csak a kliensen kell a 21 helyett a 22-es portot beállítani (illetve azt a portot, amelyiken az SSH daemon hallgatózik), meg nem FTP, hanem sFTP, bár ezt meg a kliens detektálni tudja.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.