Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#69001) csixy válasza Rimuru (#68992) üzenetére


csixy
addikt

Nem akartam én rosszat neki, csak a windows után telepített linux telepítésének régi módszerét követtem. Persze tudom így a windowsos SSD nélkül nem indulhat a linuxa.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#69002) dethroner válasza sh4d0w (#69000) üzenetére


dethroner
veterán

Hála lev258 fórumtárs által javasolt testdisk programnak, mindent hiánytalanul ki tudtam menteni a döglődő vinyóból, amivel több más adatmentő program nem tudott mit kezdeni :C

A hét vezért feltámasztják majd ha legközelebb is győznek. DNS-üket lombikban őrzik, és Tóth Gabi szüli meg őket!

(#69003) I02S3F válasza dethroner (#69002) üzenetére


I02S3F
őstag

Király!

(#69004) cigam


cigam
félisten

Belegabalyodtam az MX-Linux boot paramétereibe, mint macska a gombolyagba. Bár az antiX FAQ-ban találtam leírást a persistence módokról, a frugal-t abszolúte nem értem.
Amit eddig kibogarásztam:
frugal_persist
Keres egy antiX-Frugal cimkéjű partíciót és egy könyvtárba felmásolja magát. Létrehoz egy rootfs és egy homefs fájlt amit /-nak és /home-nak csatol fel. A módosításokat csak az újraindításkor/leállításkor menti el (vagy rákérdez, beállításfüggő)

frugal_root
?
frugal_static
Mint a persist, de itt a felmappolt fájlokba(roots, homefs) folyamatosan ír/olvas, így újraindításkor nincs szükség mentésre. Kvázi mint egy telepített rendszer, csak pendrivle-ról boot-ol.
frugal_home
?
frugal_only
Se a rootfs, se a homefs módosításait nem menti el. Amolyan live mód, de merevlemezről futtatva.

De lehet rosszul tippeltem meg az opciókat. Létezik valami részletes, szájbarágós leírás a boot menüről?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69005) lev258 válasza dethroner (#69002) üzenetére


lev258
veterán

Örülök, hogy sikerült. Nekem a legutóbb egy külső merevlemeznél tett nagy szolgálatot a program.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69006) Laszlo733 válasza csixy (#69001) üzenetére


Laszlo733
aktív tag

Végül sikerült megcsinálnom, azzal a különbséggel, hogy a notebook fő SSD -je lett a Win10 / efi/, míg a CD helyére tett SSD lett az Arch /efi/. Most már tökéletesen tudom indtani az Arch grub -jából mindkét OS -et. Még egyszer köszönet mindkettőtöknek. colomb2

(#69007) milan26


milan26
senior tag

Sziasztok!

Ha veszek egy ODD helyére beépíthető HDD dokkolót, amiben cserélgetem a merevlemezeket, akkor a Mint fel fogja őket ismerni, vagy nekem kell mountolni?

(#69008) ubyegon2 válasza milan26 (#69007) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

Felismeri, Fájlkezelőben megjelenik, alapbeállításnál fel is ugrik Cinnamon alatt a Nemo, ha rádugok adathordozót USB-re és be is tallózza. Ugyanezt HDD dokkolóval is megteszi.

[ Szerkesztve ]

(#69009) milan26 válasza ubyegon2 (#69008) üzenetére


milan26
senior tag

Köszönöm!

USB-nél tudom, hogy így van, Sata csatlakozásnál nem voltam benne biztos, de abban sem vagyok, hogy te is ilyenre gondolsz: [link]

[ Szerkesztve ]

(#69010) ubyegon2 válasza milan26 (#69009) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mobilon véletlenül a privát gombra nyomva válaszoltam! 😉 Appot használok.

(#69011) user112


user112
senior tag

Sziasztok!
Tudnátok ajánlani minimal distrót, ami elfér 2GB-os pendrive-on?
Csak Firefox vagy Chrom kellene, de jegyezze meg a magyar billentyűzetet, nyelvet, wifi jelszót, böngésző beállítást. 32 bit. (Lenovo R61, T7100, 4GB RAM)

(#69013) lev258 válasza milan26 (#69007) üzenetére


lev258
veterán

Nem tudom, jól értem-e, de beépíthető HDD dokkolónál nem vagyok biztos benne, hogy tolerálja a belehelyezett HDD a működés közbeni kivételt, cserélgetést. Vagyis nem tudom, hogy lehet-e teljes mértékben leválasztani és áramtalanítani, ha beépített és közben a gép működik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#69014) ubyegon2 válasza lev258 (#69013) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Működés közben nem tolerálja, de a hot swap-nak simán működnie kell ezer éve. A fájlkezelőben persze célszerű lenne leválasztani és akkor cserélhető, így annyira nem is hot swap.....vagy de?

(#69015) cigam válasza user112 (#69011) üzenetére


cigam
félisten

MX-LInux

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69016) tonermagus


tonermagus
aktív tag

Sziasztok!

Apacheban kérnék egy kis segítséget.
Létezik 2 weboldal, az egyszerűség kedvéért
- weboldal.hu
- aloldal.weboldal.hu

A gond az, hogy Wpforo fórumot használok és bizonyos topicok valamiért nem a weboldal.hu/forums mappába irányít hanem az aloldal.weboldal.hu/forums mappába ami nem jó, hiszen az aloldal.weboldal.hu oldalon nincs is fórum motor, meg amúgy is teljesen más weboldal. Van-e arra lehetőség, hogy minden aloldal.weboldal.hu linket átirányítson automatikusan a weboldal.hu-ra?

Ha igen melyik konfig fájlt kell szerkesztenem, és mit kell beírnom?

Az alábbival próbálkoztam de nem működik:
(/etc/apache2/sites-available/weboldal.hu.conf)
RewriteEngine On
RewriteCond %{HTTP_HOST} ^aloldal.weboldal.hu [NC]
RewriteRule ^(.*)$ weboldal.hu/$1 [L,R=301]

[ Szerkesztve ]

(#69017) milan26 válasza ubyegon2 (#69014) üzenetére


milan26
senior tag

Az, hogy le kell választani a fájlkezelőben mielőtt kiveszem az teljesen rendben, én inkább attól tartok, hogy felismeri-e a behelyezettet, hisz ez már telepítés után kerül bele.

(#69018) ubyegon2 válasza milan26 (#69017) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem fel kell ismernie, eleve ezek a hot swap HDD keretek olyan vezérlő chippel vannak szerelve, ami ezt biztosítja, laikusként azt mondanám, hogy ilyen szempontból nem sok különbség van az USB-s külső házak vezérlője és az általad mutatott ház vezérlője között ebből a szempontból. Nem sok értelme lenne ezeknek a házaknak, ha nem így lenne.

(#69019) CPT.Pirk válasza tonermagus (#69016) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Üdv!

Fogalmam sincs, de ez nem is a kezdő Linuxos topicba való kérdés. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69020) CPT.Pirk


CPT.Pirk
Jómunkásember

Aki Disney+ szolgáltatást szeretne Linuxon használni (vagy Chromebookon és az Androidos eszközök egy jelentős részén), annak per pillanat csalódnia kell, mert túl szigorú DRM igénye van a platformnak. [https://www.phoronix.com/scan.php?page=news_item&px=Disney-Plus-Not-On-Linux]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69021) Rimuru válasza CPT.Pirk (#69020) üzenetére


Rimuru
veterán

Ezeknek itcafen kellene megjelenni es mehetne a kapcsolodo anyagokhoz.
Bar amugy is mar 1-2 eve elegge ellaposodott a topic. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#69022) ubyegon2 válasza Rimuru (#69021) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szegény Kapitányt piszkálod, hogy mióta Tg, lapos a topik!? :N Nahát, ez nem szép! ;]

Ha már új topik, lehetne már egy Linuxos hardverek topik is! Te hajlamos vagy ezek nyitására....

Vega 8 meg Vega 11 hogy fut Linuxon, etc. témák.

[ Szerkesztve ]

(#69023) Rimuru válasza ubyegon2 (#69022) üzenetére


Rimuru
veterán

Szerintem osszesen 2 topicot nyitottam... szoval ja, elegge megszortam veluk a forumot. :D
Csak neked szivesen megnyitom, talan eljut a 15-os hsz szamig. ;]

Vigyázat, csalok!

(#69024) ubyegon2 válasza Rimuru (#69023) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem osszesen 2 topicot nyitottam...

Tudom én pontosan ezeket, de ez is 200%-kal több, mint amit én nyitottam. :P

Csak neked szivesen megnyitom, talan eljut a 15-os hsz szamig.

Nem hiszem, hogy ilyen érdektelenség övezné, a Linuxos app topik is lassan csak beindul, csak hát kicsit intenzívebben kéne terelni a népeket oda. A Linuxos topikokban elég sok hw-es kérdés is felmerül, azokat is lehetne terelni, most kifejezetten rá akartam találni pár Vega-s hsz-re, mert tudom, hogy voltak és nem sikerült. Havi egy-két alkalommal beír valaki a Kezdőbe vagy az Off-ba ilyeneket és el is sikkad szépen. Akkor az nincs is igazából. :(

A Linuxos programok topik a 636. hsz-nél tart. A hw-es is lesz majd ennyi és akkor valaki gondol egyet és csak oda kell beírni a Vega szót a keresőbe és......ott lesz! :K

(én kezdő home userként szakmai topikot nem nyitok, értelemszerűen)

[ Szerkesztve ]

(#69025) jimmy399 válasza Tanisz (#68891) üzenetére


jimmy399
senior tag

Szerintem a legjobb választás majd egy sima Arch linux lenne. Alapból nincs rajta grafikus felület. SSH-n simán elérhető, és ha GUI kell, akkor van rá böngetőből is elérhető "grafikus" beállító felület. Pl. torrent kliens. Full, mintha egy router felülete lenne, pedig egy fullos x64-es pc. :D

[ Szerkesztve ]

--- N/A ---

(#69026) jimmy399 válasza CPT.Pirk (#68919) üzenetére


jimmy399
senior tag

Igen, én sem értem ezt a nagy systemd-s fújolást. Nekem is megy simán, ha kell akkor íok unitokat a szolgáltatásohoz, de az ritka hogy kelljen pl Arh-hoz.

--- N/A ---

(#69027) I02S3F válasza jimmy399 (#69025) üzenetére


I02S3F
őstag

Szerintem, ha nem *buntu variánst kellene ajánlani, akkor Debian. Az közlebb áll a kolléga igényeihez.

(#69028) ubyegon2 válasza I02S3F (#69027) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Öreg nénit átsegítjük megint a zebrán........ ;]

Szeretnék rá rakni egy linuxot, főleg ubuntu alapúban gondolkodom, azt ismerem a legjobban.

Így írta a kolléga le nyíltan, márpedig akkor legyen Ubuntu, ha ismerném a skilljeit, simán Ubuntu szervert javasolnék és arra a felsorolt csomagokat egyszerűen fel lehetne tenni vagy egy lightos Lubuntu, úgyis ez menne fel(LXDE) szerverre is, ha GUI is kell. Ez nem közelebb áll a kérdező igényéhez, hanem ez maga az igénye! ;) Legalábbis az én olvasatomban.

Arch is nagyszerű lenne, kivéve annak, aki bevallottan Ubuntut szeretne. :)

[ Szerkesztve ]

(#69029) I02S3F válasza ubyegon2 (#69028) üzenetére


I02S3F
őstag

Az Ubuntu server valóban jó választás. Nekem is eszembe jutott. Ha valóban szerver, szvsz. akkor GUI nem szükséges rá. Bár nem professzionális igényeket kielégítő eszközről van szó.

(#69030) ubyegon2 válasza I02S3F (#69029) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ha valóban szerver, szvsz. akkor GUI nem szükséges rá.

Tényleg nem, de a kolléga külön említette, hogy kéne rá neki GUI. ;) Házi szervernél belefér. Mondom én nagyokosan, mivel soha nem használtam még ilyent! ;)

Mondjuk egy Ubuntut ismerőnek annyiból lenne jobb Arch alapon szervert csinálnia, hogy tudna fogyni 6-8 kilót, mire meglenne. De előtte még megőszülne.

[ Szerkesztve ]

(#69031) I02S3F válasza ubyegon2 (#69030) üzenetére


I02S3F
őstag

"Mondjuk egy Ubuntut ismerőnek annyiból lenne jobb Arch alapon szervert csinálnia, hogy tudna fogyni 6-8 kilót, mire meglenne. De előtte még megőszülne." - Nem olyan vészes az, csak arch wikit szükséges olvasni.

(#69032) ubyegon2 válasza I02S3F (#69031) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azért aki eddig Ubuntut telepített csak, annak okozhat fejtörést, főleg ha nincs kéznél másik gépe, amiről aznap folyamatosan tudja olvasni, amit be kell pötyögni terminalba. Meg ha nem akad el ilyesmiben éppen, amit csak igen rutinos nagy Archúak szúrnak ki!

[ Szerkesztve ]

(#69033) amstro555


amstro555
tag

Sziasztok! Ubuntu esetén hogy lehet állítani a boot loadert? Úgy emlékszem, grub van rajta. Köszi!

(#69034) sh4d0w válasza amstro555 (#69033) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Mit szeretnél állítani?

https://www.coreinfinity.tech

(#69035) amstro555 válasza sh4d0w (#69034) üzenetére


amstro555
tag

A sorrendet + felvenni egy új oprendszert

[ Szerkesztve ]

(#69036) Rimuru válasza amstro555 (#69035) üzenetére


Rimuru
veterán

Ujat felvenni a /etc/grub.d/40_custom ala szokas de ha a sorrend is szamit akkor ez nem jatszik, marad /boot/grub/grub.cfg kezzel szerkesztese (csak akkor meg figyelni kell hogy ne ird felul egy config generalassal).

Vigyázat, csalok!

(#69037) cyber86


cyber86
őstag

Sziasztok. Segítséget szeretnék kérni abban, hogy van egy nas amit szeretnék feléleszteni amihez van is 1 videó ami alapján elkezdtem csinálni de elakadtam 1 ponton méghozzá 1 fájl másolásnál :( Ez a videó alapján kezdtem el csinálni de ennél a parancsnál cat /media/ubuntu/Data/Temp/iomega_hmnhd.lzma | lzma -d | sudo dd of=/dev/sdd bs=1M elakadok és ezt a hiba üzenetet kapom. Valakinek valami ötlet?

[ Szerkesztve ]

Asus Rog Strix Z790-E Gaming Wifi II, 14700K, 2x16 GB Corsair Vengeance 7200Mhz,Artic LF II 420, XFX 6750 XT 12GB, Samsung 980 PRO 1 TB M2 , Asus Rog Strix 850G, Be Quiet Shadow Base 800FX, Acer Predator XB273UNV

(#69038) Rimuru válasza cyber86 (#69037) üzenetére


Rimuru
veterán

Kis es nagy betu szamit, nem jol irtad a fajlt nevet a parancsban. Hasznalj (duplja) TAB-ot (segit kiegesziteni).

A masik fontos dolog, hogy nem kerdez vissza a rendszer, jol gondold meg mi lesz a kimenet (jelen esetben /dev/sda, biztos jo ez?).

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#69039) peterattila


peterattila
aktív tag

Sziasztok. Belső hálózaton szeretném használni az nfs-t, de a tűzfal beállítása kifog rajtam. Ez a parancs: sudo ufw allow from 192.168.1.0/24 to any port nfs. Van a hálózaton egy mediabox, amin fut a CoreElec. Ez is a megosztást használja, de amint bekapcsolom a szabályt (és vele a tűzfalat), elveszíti a kapcsolatot. köszönöm előre is a segítséget. :R

(#69040) Drughi


Drughi
addikt

Hi!

Linux Mint-nél hogy lehet kikapcsolni, hogy minden telepítéshez meg mindenhez kérje a jelszót?

(#69041) growler válasza Drughi (#69040) üzenetére


growler
őstag

Hi !
Bejelentkezéskor kéri, ha úgy van beállítva - ezt ki lehet kapcsolni.
És rendszerfájlok módosítása előtt kéri - ezt nem tudod, és a saját
érdekedben ne is akard kikapcsolni !

(#69042) CPT.Pirk válasza Drughi (#69040) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kiegészítve growler válaszát, a frissítéseket fel tudja tenni kérdés nélkül, ha bekapcsolod. Máshoz meg nem kér állandóan jelszót, amihez kér, annak oka van.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69043) peterattila válasza peterattila (#69039) üzenetére


peterattila
aktív tag

Sikerült végül. Terminálban ufw-vel szabályt alkotva, bár ezt meg nem engedi módosítani a Gufw :F . Mindegy, örülés van :)) .

(#69044) cigam válasza peterattila (#69043) üzenetére


cigam
félisten

És a megoldás az volt hogy .... Had tanuljunk egy picit!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#69045) rushty


rushty
senior tag

Redhat van a gépen, de nem tudom a jelszót.
Hogy kell kikapcsolni, eltávolítani?
Nem ismerem egyik linuxot se, de jó régi hardverre kerülne.

Revolut meghívó pü-ben

(#69046) CPT.Pirk válasza rushty (#69045) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha nem tudod a jelszót, akkor kikapcsolni se fogod tudni. Ha nincs kitől megkérdezni, akkor egy friss telepítés a megoldás, ahol te adod meg a jelszót.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#69047) KTU


KTU
addikt

Sziasztok!

Linux Mint-nél (Cinnemon) hogyan lehet megoldani, hogy ha csak az ablak fölé húzom az egeret,
már görgethető legyen az alatta lévő tartalom.
Anélkül hogy bele kellene kattintanom.

Köszönöm.

"Sajnálom, a válaszok készen vannak, csak jól kell kérdeznie."________Magyar Xiaomi Mi 10 Lite 5G #monet____https://t.me/MagyarXiaomiMI10Lite5G

(#69048) ubyegon2 válasza KTU (#69047) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!
Olyat találtam csak, hogy a címsorra viszed az egeret és le fel megy az ablak tartalma, vagyis inkább pillanat alatt fel és leugrik. Tapipaddal tudtam most kipróbálni, de ha így megy, akkor egérgörgővel is. Ez jó lehet?

Rendszerbeállítások / Ablakok / és a képen a legalsó beállítás:

Sorry, most esett le, hogy a tartalmat akarod görgetni, nem az ablakot. Nekem az alapból görög, ha annyi a tartalom, hogy görgethető. Nemo-ban is......

[ Szerkesztve ]

(#69049) BoB válasza KTU (#69047) üzenetére


BoB
veterán

Beállítások között keress olyat hogy "Window focus mode", azt állítsd át "Mouse"-ra.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#69050) KTU válasza ubyegon2 (#69048) üzenetére


KTU
addikt

Köszönöm hogy foglalkoztál vele.
Működik.
Lehet nálam is működött előtte is, csak mindenbe belekattintottam.

De a kedvenc jelszókezelőmnél Keepass2, nem működik.
Itt bele kell kattintanom külön a fanézetbe, és külön a bejegyzésekbe is.
Tizenpár éve használom, majdnem 1MB adatbázissal, nem fogom lecserélni.

(#69049) BoB:
Ez az!
:R
Köszönöm működik a Keepass2-nél is.

[ Szerkesztve ]

"Sajnálom, a válaszok készen vannak, csak jól kell kérdeznie."________Magyar Xiaomi Mi 10 Lite 5G #monet____https://t.me/MagyarXiaomiMI10Lite5G

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.