Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#66001) Dave™ válasza ubyegon2 (#66000) üzenetére


Dave™
nagyúr

Neki Gnome-on van gondja, szóval ez mérsékelten releváns :D

(#66002) ubyegon2 válasza Dave™ (#66001) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Aham, ezt akkor benéztem, végig az volt a fejemben......na mindegy, ha már eddig eljutottunk, legalább Slown kolléga cseréli a Gnome-ot KDE-re. ;] (hogy valami haszna is legyen a bejegyzésemnek)

Mondjuk a terminal parancsok kimenetei érvényesek bárhol..... (de azért jó, hogy szóltál, köszi)

(#66003) anorche1 válasza Slownz (#65999) üzenetére


anorche1
őstag

Dell e6440, manjaro kde, nalam ugyan is ugyan ez a helyzet, "turn off screen" utan csak ctrl+alt+f2 majd f1-gyel tudom eszhez teriteni, egyebkent csak egy fekete kepernyot latok, kurzorral.
En nem fogalkoztam vele, inkabb kikapcsoltam, hogy soha ne kapcsolja ki a kepernyot, de remelem talalsz ra valami megoldast :)

"It never gets easier, you just go faster." Greg LeMond

(#66004) ubyegon2 válasza anorche1 (#66003) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nekem amúgy tökéletesen múködik az energiatakarékossági beállításokkal a fenti képeken láthatod, feléled minden alkalommal, ha otthagyom és lezárás után is jól feláll újra minden, wifi is éled normálisan. Van, hogy reggel be akarom kapcsolni a gombbal és meglepődök, hogy egy pillanat alatt ott a böngészés, ahol hagytam előző nap.

Látszik a berakott képeken is, hogy az időket célszerű összehangolni, mert ha egy pillanatban veszi el az enrgiát és ugyanakkor próbál zárolni is, az okozhat gondot. Más DE-nél ezek az opciók egy helyen állíthatók, ott nem lehet ütközés, itt jóval több beállítási opció van, jobban kell figyelni, hol mit állítasz be. ;)

szerintem

[ Szerkesztve ]

(#66005) tonyrulez


tonyrulez
őstag

Sziasztok!

Van egy HP 8300 USDT elég hangos ventikkel, de anélkül is elmenne alapjáraton (teszteltem lecsatlakoztatott ventikkel). Szoftveresen hogy lehetne megoldani az irányítását? Thinkpad-ra volt program ami X °C alatt kikapcsolta a ventit. Ez alapján a következőket kaptam: [pastebin]

Van-e még rá esély hogy tudjam irányítani?

4 8 15 16 23 42

(#66006) ubyegon2 válasza tonyrulez (#66005) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia! Nem vagyok egy szakértő ebben, de amire gondolsz, az nem a TLP lenne? Egy része csak TP-ra alkalmazható, de elég jól használható már más laptopokra is. Ebben vannak linkek.

Az Archwiki vonatkozó részét is érdemes átolvasni. Power management

[ Szerkesztve ]

(#66007) Frawly válasza CPT.Pirk (#65973) üzenetére


Frawly
veterán

Jó, de azért a Unity behozása, ráadásul Mir alapokon éles váltás volt a disztró életében. Ilyenkor érthetőbbek a bugok.

Ehhez képest a mostani Unity - Gnome3 átállás egész sima volt szerintem.

(#66008) ricsi99


ricsi99
addikt

Sziasztok.
Láma vagyok de elmondanám mit szeretnék.
Most sajnos nincs kábeles netem 1-2 hétig és azt találtam ki ,hogy telefonról usb kábelen leosztom a netet laptopra és abból csinálok egy wifi hot-spot ot.
win10 alatt ilyen "netsh wlan" parancsal sikerült is nagyjából műxik is
Viszont korlátozva vagyok... nem oszt ki ip cimet illetve csak max sebességen dolgozik a wifi és a régebbi wifi-s hálókártyám meg nem tud felkapaszkodni.

Nos nézegettem ,hogy linux ból vannak olyan disztrók mik szinte egy routert csinálnak a gépból

Egy ilyesmin gondolkodok ,tudnátok valamit ajánlani..
Ami kellene

Telefonról usb-n fogadja a netet.

Ha a párom bekapcsolja akkor ne keljen minden nap állitgatni, ha lehet induljon egyből max 1-2 kattintás
Osszon ki ip-t rendesen , mert a mostaninál lassúak érzem a dns-t... valószinű tul sok nat...
n/g s sebességet lehessen állitgatni

[ Szerkesztve ]

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#66009) CPT.Pirk válasza ricsi99 (#66008) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mi a gond azzal, ha a telód osztja a mobilnetet wifin?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66010) ricsi99 válasza CPT.Pirk (#66009) üzenetére


ricsi99
addikt

Az a gond hogy wifi-n fogom az internetet.
Tönkrement a routerem és a szolgáltatónak van valami aplikációja ,amit ha felteszek , ha van a környéken hasonló router akkor mint vendég hajlandó felcsatlakozni is menni.
Az a gond ,hogy kb 2 hét amig kicserélem /nem egyszerű ... részletek nem érdekesek.
Nem akarok most semmit rákölteni/ venni miegyébb...
Tisztán software-s uton akarom addig megoldani a helyztet arra a 2 hétre...
Van még 4gb-m a mobilneten ,de a párom szeret youtube videokat nézni ,arra meg nem lőném el.
Ha nagyon akarnám ,kábelra megoszthatném a netet és arra rá tudok tenni egy öreg linksys routert is...
Software részen szeretnék erre megoldást találni.

[ Szerkesztve ]

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#66011) Frawly válasza ricsi99 (#66010) üzenetére


Frawly
veterán

Akkor viszont nem értem miért kell neked Wi-Fi. Ha a Wi-Fi-n fogod az internetet, akkor használd azt, amivel fogod. Vagy csak az írásodat értem félre, ezért lenne jó, ha normálisan leírnád, hogy milyen szolgáltató, milyen net, hány gép/teló/stb. felé akarod továbbosztani.

Ha csak Wi-Fi router funkció kell a gépre, ahhoz nem kell semmi extra, letöltesz egy legújabb Ubuntu .iso-t, Rufus-szal kiírod pendrive-ra, bebootolsz róla, kipróbálást nyomsz, ha felismeri a Wi-Fi-kártyát a gépben, akkor a grafikus felületen a felső panel jobb sarkában lenyitod a beállításokat, Wi-Fi-nél beállítások, ad hoc Wi-Fi, ott megadod, hogy mi legyen az SSID név és a jelszó (WPA2), és már fog is menni, tudsz kliensekkel rákapcsolódni. Még csak telepíteni sem kell hozzá az Ubuntut.

(#66012) ubyegon2 válasza Frawly (#66011) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tönkrement a routerem és a szolgáltatónak van valami aplikációja ,amit ha felteszek , ha van a környéken hasonló router akkor mint vendég hajlandó felcsatlakozni is menni.

Valami appot említ a kolléga, bár ez nekem fura, mert ha hozzáférési kódot kap, akkor ott nem kell már telón appot használni. Míg a Digi 2 napot karbantartott itt nemrég, én is a T Fon szolgáltatást használtam a laptopon. A telóra van Fon app, de nem azon jön a Wifi.

Szóval könnyebb lenne, ha a hasznosítható infókat írná le a kolléga, mert így nehéz kitalálni, miből kéne főznie.

(#66013) Frawly válasza ubyegon2 (#66012) üzenetére


Frawly
veterán

Az nekem is fura, ilyen appos megoldásról még nem hallottam. Mobilnetnél csak sima SIM szokott lenni, amit be kell üzemelni. Más neteknél meg a bekötés határozza meg, ha coax kábel, akkor modem, ha LAN kábel, akkor mehet egyenesen a gépbe, vagy amit Wi-Fi AP-nak akarnak használni.

(#66014) ricsi99 válasza Frawly (#66011) üzenetére


ricsi99
addikt

Virgin Media... ez nem magyarhonban van... , a routerem tönkrement... kb 2 hét mig kicseréltetem. Van nekik egy aplikációjuk ,ha lát szintén virgin modemet akkor mint vendég bejelentkezik rá jelszó nélkül.
Igy a telefonomon van net ,amit meg szeretnék osztani... tehát saját wifije kilőve... kékfogút kihagynám.... igy marad az usb. Be van dugva egy laptoba ott simán megy.
Ezt szeretném problémamentesen leosztani párom telefonjára ,tabletjére ,pc re ilyesmi.
Böven gyors ,hogy menjen a facebook... email ,mittomén....

Fentebb leirtam mit kellene tudnia ...
Ubuntut már töbször próbáltam ,ugye mint kezdő linuxos... hát nálam az minden gépemen instabil sz@r volt.
Azt biztos kihagynám.
Káli/Blacktrack az okés... de most nem a szomszédok wifi biztonságát akarom tesztelni :D

Nem akarok hardware-t mellé tenni.

Egy kis disztró kellene ami usb.n kapja a netet aztán wifi megosztást csinál a laptopon.
+mivel csak g-s hálókártyám van tartalékba és a laptop meg n es , lehessen picit konfigurálni ,hogy g-s sebességen menjen.

nekem az is megfelelne ,hogy valami disztró hoz (hubuntu kizárt) lepötyögné ,hogy mit irjak be konzolba ,hogy menjen

[ Szerkesztve ]

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#66015) Frawly válasza ricsi99 (#66014) üzenetére


Frawly
veterán

Lehet én vagyok nehéz felfogású, de még mindig nem világos. Nekem az jön le, hogy nem a routered ment tönkre, hanem a szolgáltató által adott eszköz, ami egy modem+router kombó.

De azt nem értem, hogy egy telós app hogy tud neked jogot biztosítani más modemek felé. Persze láttam már itt kint Angliában hasonlót, ilyen Open BT Network SSID-k vannak sok helyen elérhető Wi-Fi-ként, de nem tudom ez hogy működik a techikai háttérben, csak annyit, hogy ezekhez nem kell telefonos app, csak fel kell csatlakozni az adott Wi-Fi-ra, ott beazonosít (név és jelszó vagy valami ilyesmit kell megadni), és már használhatod is.

Meg ha telefonos app kell, akkor a laptopot hogy akarod a netre kiengedni? Azt értem, hogy a teló az appal netre tud menni, de innen nem tudsz továbbosztani, mert ha a telefon Wi-Fi-ja már normál vételi módban van, akkor nem tud AP-ként, adóként sugározni és fordítva, ha AP-re beállítod, hogy netet osszon szét, akkor meg ezekre az idegen modemes Wi-Fi-okra nem fog tudni feljelentkezni.

Ezt a Virgin-es appot hogy hívják? Biztos hogy enélkül nem tudsz csatlakozni?

Ubuntun az instabilitást nem tudom értelmezni. Vagy megy, vagy nem. Nem is használnád lényegében, csak betölt a grafikus felület és te csak egy ikont használsz a képernyő sarkában, utána fut a gép magára hagyva. Nem hinném, hogy ehhez akármilyen Linux instabil lenne.

Persze nem muszáj az Ubuntuhoz ragaszkodni, csak ilyen Wi-Fi AP-hoz az a legegyszerűbb, azért ajánlottam. Lehet helyette Mintet vagy Manjaro-t is használni, de azokon többet kell kattintani, beállítani, hogy menjen.

Igaz a te esetedben bonyolító tényező, hogy két Wi-Fi-eszköz kell a laptopba, ilyen felállásban még nem csináltam Wi-Fi AP-t. Csak úgy, hogy egy eszköz volt a gépben, de annál meg megint ott a korlátozás, hogy ha vételi módban van, akkor nem lehet adásmódban és fordítva.

[ Szerkesztve ]

(#66016) ricsi99 válasza Frawly (#66015) üzenetére


ricsi99
addikt

Stimm anglia...
De most mit kell ezen lovagolni ?? nem értem. Nem tök mind1???
basszus a kérdés az volt...
Telefon leadja a netet usb-n és ezt megosztani wifin.
kb ez
Nem az a kérdés hogy miért van ez... lol
de már nem is izgat a sok válasz ami kb 0 volt linux szinten... mindenki csak értetlen ,hogy miéééért... sux

Holnap beállitom ,hogy ossza meg win kábelre , és mögé vágok egy mezei routert és csók.

Köszönöm a segitséget linux varázslók.

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#66017) ubyegon2 válasza ricsi99 (#66016) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Látóasszonyok topikja

Neked nem Linuxos varázslókra, hanem a fenti topikra van szükséged, használd ki ezt az új lehetőséget.

(#66020) Rimuru válasza s1999xx (#66018) üzenetére


Rimuru
veterán

Mar osidok ota megy androidon a wifi usb tethering is.

Vigyázat, csalok!

(#66022) Slownz válasza ubyegon2 (#66000) üzenetére


Slownz
senior tag

Gnome alatt csak itt találtam beállítást:

Most érdekességképpen kivettem a lock screen notifications beállítást, hátha valami program zavar be, meglássuk...

(#66003) anorche1: Spotify nincs tepítve neked véletlen? Arra a programra gyanakszom...

[ Szerkesztve ]

(#66023) ubyegon2 válasza s1999xx (#66018) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én is a routerekre való Linuxokra gondoltam, de azt nem akartam írni, mire egy ilyet belő, letelt a 2 hét.

Amúgy valóban az volt, hogy nem volt egyértelmű, miért nem használja az adott lehetőséget, persze ha volt valami spéci opció ott, arra miért volt baj rákérdezni? Na ezen utóbbiak miatt jó az a látóasszony mégis.

(#66024) Slownz válasza ubyegon2 (#65998) üzenetére


Slownz
senior tag

Csak az USB-re nyekereg, de szerintem ennek nincs köze hozzá. Vagy mégis?

(#66026) ubyegon2 válasza Slownz (#66022) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez a Gnome Tweak, ami a képen van? Nincs most Gnome-om és mintha valami változott volna, de lehet csak a neve.
Ebben sincs külön screensaver beállítási opció? Ja, hogy az lenne az, ahol a Blank Screen van megadva.
Csak valami ilyen módon tudod kiküszöbölni az összeakadást, próbálgatni kell.
Amúgy nekem is segíthetett volna tegnap a látóasszony, akkor nem a KDE-s módszert írogattam volna neked! ;]

(#66024) Slownz

Bármi okozhat ilyet, ha amúgy is több folyamat egymásba akad akár, de ez milyen USB amúgy? Nekem az újra megdöglött Flair 64GB-os pen benn volt a múltkor és néha elég érdekes lassulást csinált, bootkor és valami más tranzitműveletnél is. Nem tudtam mi a fene van, akkor láttam a dmesg-ben, hogy birkózik a pennel a rendszer.
Az tuti, hogy az energiakezelésnek nem OK ez a rossz USB olyankor, amikor leküldi pihenni a gépet. (vagyis egy részét csak)
A TLP-t nem nézted meg? Vagyis nem szedted le? Bár azt elméletileg start paranccsal indítani kéne, de ki tudja Manjaronál nincs-e valamibe berakva.

(#66025) s1999xx

Hogyne mondana, asztali segítő voltál! Az is egyféle látóasszony. :D

[ Szerkesztve ]

(#66028) ubyegon2 válasza s1999xx (#66027) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ez hasznos leírás, én el is mentettem, köszi! Bár az ember nem is foglalkozik ezzel, mert normál esetben a nm beállítása egyszerű. Kivéve talán a wifi felismerés Archklón+KDE-n. ;]

(#66029) togvau


togvau
senior tag

valaki magyarázza már meg nekem ezt a rejtélyt: van egy minidlna nevű júzer, ugyan ilyen grouppal, és ez a user még hozzá van adva egy xhozzafer nevű grouphoz is. Van egy mappa, ami egy másik nevű júzer tulajdona, és az xhozzafer nevű group-é 770-es jogokkal, de a minidlna userrel futó minidlna "permission denied" üzenettel nem tud hozzáférni a mappához, miközben a debian-transmission user ugyan ilyen felállással igen.

Emellett a debian-transmission user ami az ugyan ilyen nevű group, és az xhozzafer group tagja, nem tud hozzáférni a saját debian-transmission owneres debian-transmission groupos saját konfig mappájához, ha nem 770 az elérési, csak ha 777.

hitler, sztálin, micro usb

(#66031) togvau válasza s1999xx (#66030) üzenetére


togvau
senior tag

Nem lehet.

/share/tar/akármi az abszolút elérési útja az egésznek
a /share a root-é, 777-es jogokkal, tar-tól kezdve xhozzafer group-é 770-es jogokkal. Már vagy 46x újra lett indítva, minden próbálkozás után, hogy ugyan azt lássam.

Egyébként nincs arra valami tool, amivel a teljes elérési utat lehet tesztelni, és kiírja melyik mappánál akad el ha elakad?

hitler, sztálin, micro usb

(#66033) cigam válasza togvau (#66029) üzenetére


cigam
félisten

Másolj be egy ls -lh parancs kimenetet. Nincs a jogosultságok végén egy + jel?
getfacl /konyvtarad/neve
Nem a mappán belül nem fér hozá a fájlokhoz? Rekurzívan futott le módosítás?
Tuti a csoport tagja?
grep 'minidlna' /etc/group

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66035) cigam válasza s1999xx (#66034) üzenetére


cigam
félisten

Nem emlékszem pontosan, pár hónapja. +SElinux is bekavarhat, és n+1 olyan megoldás amiről nem is hallottam. Nem írta milyen disztró, milyen beállításokkal.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66036) togvau válasza cigam (#66033) üzenetére


togvau
senior tag

nincs +

Rekurzívan igen. Tuti a csoport tagja: groups minidlna: minidlna : xhozzafer

gyoker@newnas:~$ sudo ls -lh /share/tar/film/

drwxrwx--- 3 gyoker xhozzafer 4.0K Aug 7 2014 A.barlang.2.2009.1080p.BluRay.x264.DTS.HUN-N&R
drwxrwx--- 2 gyoker xhozzafer 4.0K Apr 13 2015 A.gonosz.haza.1979.HUN.720p.WEB-DL.h264-TOXI
drwxrwx--- 3 gyoker xhozzafer 4.0K Apr 23 2014 American.Psycho.2000.720p.BluRay.DTS.x264.HuN-TRiNiTY
-rwxrwx--- 1 gyoker xhozzafer 8.0G Jul 1 2015 Apocalypse.Now.Redux.1979.720p.OAR.x264.AC3-5.1.HUN-wwenigma.mkv
-rwxrwx--- 1 gyoker xhozzafer 859M Aug 13 2014 Aranyosi_Peter.avi
drwxrwx--- 5 gyoker xhozzafer 4.0K Jan 20 16:07 Back.to.the.Future.Trilogy.iNT.720p.RETAiL.BluRay.DTS.Hungarian.x264-WALLE
drwxrwx--- 4 gyoker xhozzafer 4.0K Nov 1 2016 Classic.Horror.Movies.DVDRip.READ.NFO.XviD-bH
drwxrwx--- 2 gyoker xhozzafer 4.0K May 27 2018 Das.Leben.der.Anderen.2006.BDRip.HUN.x264-DenZo
drwxrwx--- 2 gyoker xhozzafer 4.0K Nov 8 2015 Dellamorte Dellamore [1994]
drwxrwx--- 3 gyoker xhozzafer 4.0K Nov 17 2015 Fail.Safe.2000.CUSTOM.HUN.DVDRip.Xvid-Thick
drwxrwx--- 2 gyoker xhozzafer 4.0K May 6 2014 Fekete.Konyv.2006.BDRip.XviD.Hun-lencse
drwxrwx--- 5 gyoker xhozzafer 4.0K Aug 3 2017 Logan.futasa.1976.BDRip.XviD.Hun-HDTV
drwxrwx--- 3 gyoker xhozzafer 4.0K Oct 3 2013 Scarface.1983.1080p.BluRay.X264.Hun-DART
drwxrwx--- 15 gyoker xhozzafer 4.0K Jan 21 18:38 sorozat
-rwxrwx--- 1 gyoker xhozzafer 1.4G Nov 13 2009 So.weit.die.Füsse.tragen.2001HUN.DVDRip.XviD-pocokmaster.avi
-rwxrwx--- 1 gyoker xhozzafer 9.4K Nov 19 2009 So.weit.die.Füsse.tragen.2001HUN.DVDRip.XviD-pocokmaster.srt
drwxrwx--- 2 gyoker xhozzafer 4.0K Jun 9 2018 szloven
drwxrwx--- 3 gyoker xhozzafer 4.0K Aug 29 2014 The.Andromeda.Strain.1971.720p.HDTV.x264.Hun.Eng-HDv
drwxrwx--- 3 gyoker xhozzafer 4.0K Aug 6 2014 The.Descent.2005.720p.BluRay.DD5.1.x264.HuN-MWT
drwxrwx--- 3 gyoker xhozzafer 4.0K Aug 19 2015 Tizenket.duhos.ember.1957.DVDRip.XviD.HUN-BaKeR
drwxrwx--- 3 gyoker xhozzafer 4.0K Jan 31 2015 Triangle.2009.BDRip.XviD-FRAGMENT
-rwxrwx--- 1 gyoker xhozzafer 1.9G Oct 22 22:17 uttalan utakon.mp4
-rwxrwx--- 1 gyoker xhozzafer 694M Jan 28 21:01 vektor.avi

auditd-t nem tudom használni, normális leírás hiányában, és mert guglizni se lehet rá sudo ausearch -w '/share/tar/film/'
/share/tar/film/ is an unsupported option
idézőjellel, egy vonalas idézőjellel, és csak úgy natúrba is.

sudo auditctl -w /share/tar/film/

simán logot megnyitva, minidlna-ra grepelve csak successek vannak, denied-re semmi

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#66037) togvau


togvau
senior tag

najó, most kb le... magam... rescanelni kellett a teljes mappát, így nem permission denied... tehát kb megjegyezte hogy permission denied még ha nem is az, és azt ismételgette, rescanig.

Szóval valamikor még beállítás előtt volt jogosultsági probléma, de amikor kérdeztem valójában már nem volt. Elégé fárasztó tud lenni ez a minidlna annyi marhasága van, lehet valami más dlna klienst kéne néztem.

mindenesetre köszi a segítséget

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#66038) cigam válasza togvau (#66037) üzenetére


cigam
félisten

Ez nem bug, ez feature ;)

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#66040) togvau


togvau
senior tag

na a legújabb: NMI watchdog: BUG: soft lockup - CPU#1 stuck for...

Ez is valami feature, vagy csak az intel minőség?

hitler, sztálin, micro usb

(#66041) Frawly válasza ricsi99 (#66016) üzenetére


Frawly
veterán

Ja, hogy a teló USB-n is tudja nyomni a netet. Akkor viszont működőképes ötlet, hogy laptoppal szórni Wi-Fi-n. Bár ezt azért kicsit nehezebb lesz beállítani, mint a sarokba kattintgatással, de megoldható. Nem csináltam még ilyet, de elvileg csak egyszerűen belövöd az USB-modemes netet, hogy működjön, aztán a Wi-Fi-t ad hoc AP módba állítod, és megmondod neki, hogy ezen keresztül ossza meg a netet. Viszont buktató lehet, hogy esetleg a Linux nem fogja felismerni a telót, ez telótól függ.

Lovagolni azért lovagolok részleteken, mert könnyen kiderülhet, hogy nem kell a nethez sem teló, sem szolgáltatói app. De mindegy, lehet hogy nincs kerülőút.

(#66042) ricsi99 válasza Frawly (#66041) üzenetére


ricsi99
addikt

Igen ezt irtam. (U)Bejövö usb net .wifire szétszorni.(/U)
Hubuntu megfeküdt... bejövö lan vagy wifit megoszt... bejövő usb-t nem
Laptopon van net de nem tud (vagy én vagyok hülye) szétosztani netet.
Hálozat van ,rá tudok kapcsolodni de net 0 a rákapcsolódott eszközökön.
Ha lanra kapcsolom a megosztást ot meg megy.
Valami kisebb disztró? nem kell nekem teljes rendszer csak valami direkt ilyenre kitalált...

Egy Gyűrű mind fölött, Egy Gyűrű kegyetlen, Egy a sötétbe zár, bilincs az Egyetlen...

(#66043) togvau válasza cigam (#66038) üzenetére


togvau
senior tag

ja, jó kis feature, restart után újra ugyan ez...

Milyen DLNA szervereket érdemes kipróbálni ezen a hulladékon kívül?

hogy lehet ebben a szerencsétlen debianban időzónát beállítani paranccsorból? Londoni időn volt alapon, pár konfigba szerkesztettem át közép európai időre, és úgy jólett. Erre restart után pedig beállt csendes óceáni időre...

[ Szerkesztve ]

hitler, sztálin, micro usb

(#66044) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog

Hello,

Van egy szép Debian Testing-em, XFCE-vel. Mit lehet vele kezdeni, hogy tudjak SMB megosztásról megnyitni file-okat? Próbáltam, hogy 777 van a file-n, saját useremmel, aki a tulaja, vagyok csatlakozva a SMB szerverre, de megnyitni nem lehet semmit :D Másolni róla, írni tudok mindenhova, csak megnyitni nem.
Ugyanez a Kubuntu-s gépemmel megy, és az összes Lubuntu-s cuccal is ment... A Thunar okozhatja?

Köszi minden tippet :D

Megoldás : sudo apt-get install gvfs-fuse , reboot :D

[ Szerkesztve ]

Mutogatni való hater díszpinty

(#66045) Kenderice


Kenderice
senior tag

Üdv.
Win10 mellé, másik SSD-re szeretnék linuxot telepíteni.
Jelenleg a windowsos SSD mellett van két HDD, ntfs partíciókkal.
Ezeken fontos adatok (családi fotók, videók, stb) vannak.
Melyik linuxot javasoljátok, ami tudja rendesen kezelni az ntfs HDD-ket? Vagy tudja az összes?
Mindkét oprendszerre szükségem van.

(#66046) lev258 válasza Kenderice (#66045) üzenetére


lev258
veterán

Az ntfs-sel nincs bajuk, viszont Windows 10-en érdemes kikapcsolni a gyorsindítás funkciót. Ez ugyanis kikapcsoláskor valójában félhibernált állapotba viszi a gépet (és minden aktív lemezt).

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#66047) CPT.Pirk válasza lev258 (#66046) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kiegészítve annyival, hogy ilyenkor "dirty" állapotba kerül az ntfs partíció mikor hibrid sleepel a Win és emiatt nem lehet felcsatolni az érintett ntfs partíciót. Szóval nem csak ajánlott kikapcsolni a gyors rendszerindítás funkciót.

Kenderice: a téma összefoglalót nézd át, meg a Logouton is van pár jó cikk a témában.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66048) Kenderice válasza CPT.Pirk (#66047) üzenetére


Kenderice
senior tag

Köszönöm. Ez hasznos tanács volt.
Esetleg van olyan disztibúció, amit kiemelten ajánlanál?
Átlagos használatra lesz, semmi játék vagy komoly grafikai program nem fog futni rajta.
Amúgy olvasgattam, de ezt, amit tanácsoltál sehol sem olvastam még...

[ Szerkesztve ]

(#66049) CPT.Pirk válasza Kenderice (#66048) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem annyira közismert dolog, meg az se annyira elterjedt, hogy Linuxosok ntfs partíciókat használnak. A Windows csinálja magától ezt a hibrid alvás dolgot, de az ssd-k világában nincs gyakorlati előnye. Korábban még úgy volt, hogy a féléves aktuális Windows frissítés kérdés nélkül visszakapcsolta, de most legutóbb már nem csinált ilyet, talán hagyják békében ezután.

A másik ilyen dolog ami problémát tud okozni, az a biosban a bekapcsolt secure boot.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#66050) Frawly válasza Kenderice (#66048) üzenetére


Frawly
veterán

Mint, Ubuntu, Manjaro. Neked tetsző grafikus felülettel. Ezek elvileg egyszerűen kezelhető disztrók, kezdőknek szánva.

Az NTFS-t bármelyik Linux kezeli, csak legyen fent rajta az ntfs-3g csomag. A kernelben is van NTFS driver, de az csak olvasni tudja, az ntfs-3g csomag kell, akkor írni is.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.