Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#48001) lev258 válasza Normi™ (#48000) üzenetére


lev258
veterán

Ha az ember utánamegy, kiderül, hogy így kezdődik:

"Miután az ember először elindította a kártevőt (az álcázott programot) ..."
És valószínűleg root joggal kell megtenned.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#48002) Normi™ válasza lev258 (#48001) üzenetére


Normi™
őstag

Itt ilyesmi nem volt,szóval nyugodt vagyok.Synaptic-ból telepítek,eleinte szoftverkezelőből.Ezt a comodo-t tettem fel csak szinte külső forrásból.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#48003) Penty válasza Normi™ (#48000) üzenetére


Penty
tag

"...a 10.7.5ös és az ennél frissebb rendszerek a Gatekeeper által jellemzően védettek..."

A Sandra Bullock-féle The Net-ben nem Gatekeeper-nek hívták azt a védelmi szoftvert, ami voltaképpen egy backdoor volt?

(#48004) growler válasza Normi™ (#48002) üzenetére


growler
őstag

Megnéztem ezeket a fájlokat (GMT-12, GMT+1) a rendszeremen.
A Clam tisztának mutatja.
Felküldtem őket a virustotalra, ott a több mint 40 kereső közül, csak a
Comodo ítélte fertőzöttnek.

(#48005) Normi™ válasza Penty (#48003) üzenetére


Normi™
őstag

Nem emlékszem már sajnos,21éve volt és akkor 12éves voltam :)

growler : Úúú köszönöm szépen,tehát gyanús,hogy benézte a comodo. :F

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#48006) growler válasza Normi™ (#48005) üzenetére


growler
őstag

1 éves teszt (2015, 09)
Detection Rate Linux Malware -> Comodo = 33.1% [link]

(#48007) Normi™ válasza growler (#48006) üzenetére


Normi™
őstag

Az király.Már le is szedtem,de nem is megy helyette más.

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#48008) DrojDtroll válasza Rimuru (#47997) üzenetére


DrojDtroll
addikt

Akkor kell egy második nic.

(#48009) FF23 válasza Normi™ (#48007) üzenetére


FF23
senior tag

Nálam annyi a védelem, hogy a tűzfal be van kapcsolva, a hosts fájlt néha frissítem, meg a böngészőben a szokásos uBlock Origin, ghostery. Nem tudom linuxon kell-e még valami.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#48010) lev258 válasza FF23 (#48009) üzenetére


lev258
veterán

Néha futtathatsz egy rkhunter-t is, bár még nem sikerült találnom is vele valamit. ;]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#48011) growler válasza FF23 (#48009) üzenetére


growler
őstag

A témánál maradva.
Linux alatt, ha homokozóból indítom a böngészőt - milyen típusú
támadásoktól védhet meg ? - És milyenektől nem ?

(#48012) Normi™ válasza FF23 (#48009) üzenetére


Normi™
őstag

Nekem is ennyi van meg duckduckgo-val keresek meg fent van a https everywhere.Meg ahogy lev258 írja néha egy rkhunter-t futtatok.Abban tudnál segíteni,hogy a host fájlt hogy tudom frissíteni?Egész pontosan hol találom?Windowsban írogattam bele dolgokat,de itt nem tudom,hogy hol van.

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#48013) agy73p válasza lev258 (#48010) üzenetére


agy73p
senior tag

Hadd kérdezzek ez ügyben az ereményeimet illetően. Mik azok a gyanúsnak ítélt fájlok?

/usr/bin/egrep [ Warning ]
Warning: The command '/usr/bin/egrep' has been replaced by a script: /usr/bin/egrep: POSIX shell script, ASCII text executable
/usr/bin/fgrep [ Warning ]
/usr/bin/ldd [ Warning ]

Checking /dev for suspicious file types [ Warning ]
[19:58:57] Warning: Suspicious file types found in /dev:
[19:58:57] /dev/shm/pulse-shm-3616266984: data
[19:58:58] /dev/shm/pulse-shm-3283939378: data
[19:58:59] Checking for hidden files and directories [ Warning ]
[19:58:59] Warning: Hidden file found: /etc/.updated: ASCII text
[19:58:59] Warning: Hidden file found: /usr/share/man/man5/.k5identity.5.gz: gzip compressed data, max compression, from Unix
[19:58:59] Warning: Hidden file found: /usr/share/man/man5/.k5login.5.gz: gzip compressed data, max compression, from Unix
[19:58:59] Checking for missing log files [ Skipped ]
[19:58:59] Checking for empty log files [ Skipped ]

[ Szerkesztve ]

(#48014) lev258 válasza agy73p (#48013) üzenetére


lev258
veterán

Az rkhunter megértése igényel némi utánanézést. A végeredményben a lényeg, hogy rootkit-et ne találjon. Emellett gyanúsnak jelöl bizonyos fájlváltozásokat, amik egy sima rendszerfrissítés során is megtörténnek (mivel nem egyezik az általa korábban eltárolt állapotokkal-utóbbi frissíthető benne). Emellett lehet még néhány olyan fájl, mappa, ami szintén fura neki, sejtésem szerint ezekhez nem úgy fér hozzá, ahogy szeretne (vagy a kód "zártabb").

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#48015) Normi™ válasza lev258 (#48014) üzenetére


Normi™
őstag

Na én pont így jártam egy perce :D Ilyenkor egyébként automatikusan semlegesít vagy külön paranccsal kell megadni neki?

[ Szerkesztve ]

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#48016) agy73p válasza lev258 (#48014) üzenetére


agy73p
senior tag

Köszi!!

(#48017) lev258 válasza Normi™ (#48015) üzenetére


lev258
veterán

Ha automatikus lenne, akkor egy pár alkalom után teljesen kinyírná a rendszerfájlokat. :)
Log fájlt készít, azt lehet tanulmányozni.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#48018) Normi™ válasza lev258 (#48017) üzenetére


Normi™
őstag

Értem,köszi,nagyon kezdő vagyok még,kérem figyelembe venni :D

"It was me on that road. But you couldn't see me.Too many lights out, but nowhere near here.It was me on that road. Still you couldn't see me.And then flash lights and explosions"

(#48019) FF23 válasza lev258 (#48010) üzenetére


FF23
senior tag

Köszi, megnézem.

growler
bocs, de ezt nem értem

Normi01

Root jog kell a szerkesztéséhez, így érem el: fájlrendszer/etc/hosts

[ Szerkesztve ]

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#48020) Npeter25


Npeter25
tag

Sziasztok
Bodhi linuxot telepítettem egy régi Maxdata 7000dx laptopra.
A problémám az hogy 5 percenként dobja a wifi-t.
Szerintetek mi lehet a probléma?

(#48021) enginev3.0


enginev3.0
félisten

Sziasztok

Servernek kene nekem egy rendszer, nagyon kicsi rendszer igénnyel

24oras futás
Torrent
Plex server (ubuntu, cedora, fentos)
Whatpulse (debian, ubuntu)

Ezek mennének a gépen, oda írtam hogy melyekből milyen telepítők tölthetők a hivatalos weboldalakrol

Ezek alapján kéne nekem segítség :R

Hp n36l
távoli asztal vagy teamviewer, de sokat nem lognek a gépen, csak webui vagy valami guibol hozzáadom a torrentet, plexen meg megnezem a filmet

Ennyi a dolga a gépnek

[ Szerkesztve ]

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#48022) spammer válasza enginev3.0 (#48021) üzenetére


spammer
veterán

Alapvetően mindegyik kicsi (server, minimal install), nincs jelentős különbség, az erőforrást a grafikus környezet viszi, de mivel szervert akarsz, az nem igazán kell. De mégis akarsz GUI-t, akkor Lubuntu azt' kész. Tehát Lubuntu az Ubuntu alap miatt, egyszerűen azért, mert jól elterjedt, sok leírást, segítséget találsz hozzá, és frissebb szoftvereket is kaphatsz, mint pl. a stabil Debiannal.

Torrent kliensnek: Transmission vagy rTorrent, Utóbbihoz van webui ruTorrent néven.

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#48023) enginev3.0 válasza spammer (#48022) üzenetére


enginev3.0
félisten

Es akkor ezen menni fog a deb telepítő? Plex ugy van fent

Whatpulse meg tar.gz fájlban

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#48024) Dave™ válasza enginev3.0 (#48021) üzenetére


Dave™
nagyúr

Openmediavault, Debian alapú NAS OS, torrent és plex szerver van pluginekkel, webguin keresztül böngészőből tudod menedzselni. A whatpulse nem tudom micsoda, ha nem kell neki gui akkor az sem probléma, lévén egy Debianról beszélünk. Nagyon kicsi a rendszer erőforrásigénye.

(#48025) enginev3.0 válasza Dave™ (#48024) üzenetére


enginev3.0
félisten

Van guija, igazából nem létszükséges, de ha lehet akkor használom, megnézem a lubuntut először, utana vagy marad az xpenology, bár en kicsit lomhanak érzem, vagy megy amit írtál

[ Szerkesztve ]

A sas száll ide - száll oda, de a szálloda nem sas ide - sas oda || Logitech <3

(#48026) southernsun


southernsun
tag

Sziasztok!

Linux Mint 18 KDE-t telepítettem fel 2 nap különbséggel, mind két alkalommal, a telepítés másnapján, indításkor ez az üzenet fogadott:

Xsession: warning: unable to write to /tmp; x session may exit with an error

1. alkalommal normál indítás volt kikapcsolt állapotból.
2. alkalommal memóriába felfüggesztett állapotból volt indítva.

Lehet hogy áramkimaradás volt a házban, szünetmentes táp nincsen. Ez okozhat ilyet?
Vagy más lehet a hiba?

(#48027) qwertly


qwertly
addikt

Sziasztok!
Nem teljesen a topikhoz tartozik a kérésem de igazából nem tudom hová is tehetném fel.Tehát a Pesten akar valaki egy kicsit komolyabb linux tanfolyamra járni amely nem horror áron van akkor tudtok javasolni?Ami gyakorlatias és aktuális.
Másik: nincsen fent valahol pdf fájlba ez az oldal mert az első megvan de már ez aktuálisabb lenne.

(#48028) CPT.Pirk válasza southernsun (#48026) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A /tmp-re nem tud írni. Nézd meg, hogy azzal mi van.

sudo fdisk -l és df -h
ad némi infót és az /etc/fstab fájl tartalma meg arról, hogy hol kell lennie.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#48029) southernsun válasza CPT.Pirk (#48028) üzenetére


southernsun
tag

Rendszer indulási logo megjelenése után azonnal ez a hibaüzenet fogad. Utána semmilyen gombnyomásra nem reagál. Rendszer nem indul. Terminált nyitni sem tudok.
Ilyenkor, hova tudom beírni a parancsot?

(#48030) FF23


FF23
senior tag

Nekem még olyan problémám lenne, hogy rendszerindítás után az indított progik nem érnek el másik meghajtókat, partíciókat, amíg meg nem nyitom őket. Pl. a Transmissionban csak ezután lesz aktív feltöltés, az smplayer sem fér hozzá a legutóbbi fájlhoz, ha más meghajtón van.

...És ha már mindez nem akadály, az smplayer akkor sem tudja a mappában a "következő fájl" lejátszását. Igazából egyik lejátszó progi sem -VLC, Bansee...vagy mi.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#48031) Rimuru válasza FF23 (#48030) üzenetére


Rimuru
veterán

Ha nincsenek felcsatolva jo hogy nem erik el oket, rakd be fstabba az erintett particiokat.

Vigyázat, csalok!

(#48032) FF23 válasza Rimuru (#48031) üzenetére


FF23
senior tag

Oké, a következő oprenszerben, amit én írok abban automatikus lesz :))
Ebben hogy kell?

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#48033) Rimuru válasza FF23 (#48032) üzenetére


Rimuru
veterán

Sokan sokszor irtunk mar rola, ajanlott jobb fent a kereso hasznalata. ;)
Amugy egy margyar leiras fstab.

Vigyázat, csalok!

(#48034) growler válasza FF23 (#48032) üzenetére


growler
őstag

És egy másik magyar leírás.:[link]

(#48035) CPT.Pirk válasza southernsun (#48029) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha recovery konzolt sem tudsz behozni az indítás elején, akkor még annyit tudsz tenni, hogy egy live linux alól bemész rá chroot-tal. De lehet egyszerűbb lementeni az adatokat egy live disztróval és újrarakni az egészet, már ha a háttértár nem ment tönkre.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#48036) FF23


FF23
senior tag

Kösz bajtársak ezeket én is megtaláltam, fejest ugrottam a hatodikról és asszem maradok a manuálisnál :R

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#48037) lev258 válasza FF23 (#48036) üzenetére


lev258
veterán

Azoknak, akik ijedősebbek, vannak GUI-s programok is ugyanerre. Csak azok meg néha szemetelnek, így nem szabad elfelejteni a jelenlétüket, ha valami anomália történik.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#48038) Lathronos válasza lev258 (#48037) üzenetére


Lathronos
őstag

"Azoknak, akik ijedősebbek" :DDD

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#48039) #21078528 válasza qwertly (#48027) üzenetére


#21078528
törölt tag

Miért nem mented le az oldalt?

(#48040) FF23 válasza lev258 (#48037) üzenetére


FF23
senior tag

Világos :D de ez még mindig nem magyarázza meg, hogy a manuális csatolás után a lejátszó program miért nem ugrik a következő fájlra.

Postázós üzenetekre nem válaszolok. Sajnálom...RT-AX58U v1

(#48041) mefistofeles

Üdv! Még mindig a linuxal birkózok, meg azzal, hogy nem tud mit kezdeni az AMD apuval....
Szóval ott tartok, hogy a windows egyenlőre marad de mellé feltennék egy Linux Mint Debian Edition 2 (Betsy) cuccot. Tényleg úgy néz ki, hogy csak rolling release disztrók jöhetnek szóba és ez live módban tetszik is meg gyors is.
De kicsit más a particiónáló része mint az eddigiek. Szóval, felszabadítottam 42 Gb helyet a Linuxnak (ez üres particionálatlan) és a telepítő látja is. Ha kijelölöm ezt a területet akkor elvben oda megy a holmi ugye? (itt nincsenek lehetőségek, hogy win mellé, meg teljes lemez meg minden, ki kell jelölni a területet. Alul csak egy tovább, vagy vissza gomb van). Ha kijelölöm az adott helyet és a tovább-ra megyek akkor ott rendezkedik be igaz?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#48042) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#48041) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Őszintén szólva az automatikus dolgokat mint a Windows mellé és társai még soha nem mertem használni, ha rajtam múlna nem is tennék ilyen opciót a telepítőkbe.

A kívánt partíciót ki kell jelölni rootnak, ez általában '/'. Ha ezt megcsinálod, akkor oda fog települni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#48043) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#48042) üzenetére

...és ha nincs partíció csak egy "üres hely" a merevlemezen?....Nem tudja megoldani, hogy automatikusan beméretezi és particionálja a helyet?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#48044) CPT.Pirk válasza mefistofeles (#48043) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Dehogynem. Minden telepítőben van partíció szerkesztő, olyan és annyi partíciót hoz létre, amennyit szeretne. Amire én utaltam, az a szerintem veszélyes automatikus megoldás.

Nézd meg a Debian képes wikit a témában: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#48045) spammer válasza mefistofeles (#48041) üzenetére


spammer
veterán

Honnan veszed, hogy a Debian alapú LMDE rolling release? szerk: ja már látom, hogy testingen alapult az LMDE1, az LMDE2 meg Debian Jessie, de akkor ez is maradt testinggen, így lett "rolling"?

[ Szerkesztve ]

„A feketébe öltözött ember a sivatagon át menekült, a harcos pedig követte."

(#48046) mefistofeles válasza CPT.Pirk (#48044) üzenetére

..ezt már néztem...
Az a gáz, hogy ennek a Mint-Debiannak egy öszvér particionálója van. Nem olyan mint az alap Mint-é és nem olyan mint a linkelt debianos. Egy eléggé fapados valami.....

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#48047) mefistofeles válasza spammer (#48045) üzenetére

limuxmint.hu, letöltések az oldalon középtájt:

Linux Mint Debian Edition 2 Betsy (LMDE, LTS verzió)
A Linux Mint legújabb, Debian stable alapú kiadása.
Támogatása folyamatosan, rolling release rendszerben.

Amúgy fogalmam sincs, eddig ezt a Mint-verziót nem is ismertem...... Kipróbáltam, és live módban patent, gyors rendszernek tűnik. Szép a megejlenítés és netes videókat is szépen csapatja 1080p-ben.
Hihetetlen, hogy egy nem rolling release verzió sem tudja kielégítően kezelni az AMD APU-t vagy egyáltalán sehogy sem....

[ Szerkesztve ]

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#48048) lev258 válasza mefistofeles (#48047) üzenetére


lev258
veterán

Nem hihetetlen. Egyébként könnyen megnézhetnéd, melyik kernel kell neked ehhez.
Az AMD nagyon komoly lépéseket tett/tesz a Linuxos támogatásuk új szintre emeléséhez, most épp az átmenetnél tartunk és a jövő nagyon szépnek tűnik. :R
(Teszteken már látszik, hogy az új kernelek és Mesa alatt már sok esetben hasít.)

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#48049) CPT.Pirk válasza lev258 (#48048) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az a cinkes, hogy előbb lesz nyílt vulkan driver AMD-n, minthogy az AMD kiadná a zártat. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#48050) lev258 válasza CPT.Pirk (#48049) üzenetére


lev258
veterán

Az egyik AMD nyílt driver fejlesztő azt nyilatkozta, örülnek ennek a kezdeményezésnek, mert sajnos nagyon érzik, hogy a jelenlegi (sőt a régi Catalyst) driver zárt kódja nem nyitható meg egyszerűen, ahogy tervezték. Borzasztó mértékű jogi herce-hurca van, emiatt is késik több fontos elem a nyílt driverhez, amit azokból emelnének át. Így viszont lesz egy olyan alap, amihez minden gond nélkül tudnak fejleszteni és könnyen lehet, hogy végül nem a zárt Vulkan kódjuk megnyitása lesz, hanem hozzájárulnak ehhez teljes mellszélességgel.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.