Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14401) CPT.Pirk válasza chubii (#14399) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az invalid part. table probléma okát ki tudtad deríteni?

Mikor penről megy a gép, akkor add ki a fd -h parancsot, és másold be ide amit kiad. Továbbá a rendszerben lévő grafikus partíció szerkesztőt is érdemes lennem megnyitnod, hogy lehessen látni mi a helyzet, ill. azokkal (itt gparetd) lehet partíciót ellenőriztetni és javítani is.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14402) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#14401) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

fd -h az df -h akart lenni. :B

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14403) milestone válasza rokefeller (#14395) üzenetére


milestone
tag

Végül a GParted Live USB-vel (mely tartalmazza a Testdisk-et) sikerült helyreállítani a törölt partíciókat.
rokefeller, mzx: köszönöm a segítségeteket.

(#14404) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Sziasztok!

Használja valaki a CodeWeavers nevű progit? Mik a tapasztalatok?

üdv:
jack

(#14405) letix válasza chubii (#14399) üzenetére


letix
aktív tag

ugye nem /dev/sdx -et adtál meg, hanem sda-t? (legalább is az fstab, mtab linkjeidből az derül ki, hogy ott a gyökér.)

df --si még jöhetne..

udv
letix

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#14406) jackbacsi87


jackbacsi87
senior tag

Sziasztok!

Adott egy trust wb-3270n webcam. Linux nem ismeri fel, drivert nem találtam hozzá. Van ötletetek, hogy lehetne életre kelteni?

Előre is köszi!

(#14407) chubii válasza rokefeller (#14400) üzenetére


chubii
senior tag

Igen, azt próbáltam. Ezt adja ki rá : Installation finished. No error reported.
Most nézem a Boot Repairt.

CPT.Pirk: Nem tudom még mindig,hogy mi az oka. Azt hittem,ti tudjátok :D A GPartedről raktam már be képernyőmentést. Nem sok mindent enged mondjuk a program. A szerkesztés és a partició menüpont alatt például nem enged semmit sem kiválasztani.
df -h :
Fájlrendszer, Méret, Fogl., Szab., Fo.%, Csatol. pont
/dev/sda1, 455G, 4,8G, 427G, 2%, /
udev ,1,9G, 4,0K, 1,9G, 1%, /dev
tmpfs, 768M, 916K, 767M, 1%, /run
none, 5,0M, 0, 5,0M, 0%, /run/lock
none, 1,9G ,316K, 1,9G, 1%, /run/shm
/dev/sdb1, 16G, 696M, 15G, 5%, /media/PENDRIVE

letix : Igen, sda-t adtam meg.
df --si :
Fájlrendszer, Méret, Fogl., Szab., Fo.% ,Csatol. pont
/dev/sda1, 489G, 5,2G, 459G, 2%, /
udev, 2,1G, 4,1k, 2,1G, 1%, /dev
tmpfs, 805M, 938k, 804M, 1%, /run
none, 5,3M, 0, 5,3M, 0%, /run/lock
none, 2,1G, 324k, 2,1G, 1%, /run/shm
/dev/sdb1, 17G ,730M, 16G, 5%, /media/PENDRIVE

Egyébként köszönöm,hogy még van türelmetek foglalkozni velem :) :R

szerk : Valamiért összezsúfolja az infókat a fórum a szerkesztés ellenére. Remélem azért átlátható

[ Szerkesztve ]

It's gonna be legen - wait for it - dary!

(#14408) CPT.Pirk válasza chubii (#14407) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A gparted opciói akkor szürkék, ha a partíció fel van csatolva.

Amiről kiadtad a df -h parancsot, ill. futtattad a gparted-et, az most egy live Ubuntu a pendriveodon?

Egyébként közben rájöttem, hogy a sudo fdisk -l parancsot szerettem volna kiadatni veled. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14409) chubii válasza CPT.Pirk (#14408) üzenetére


chubii
senior tag

Emberek, megvan ! :DDD A Boot Repair Tool helyrerakta. Most bekapcsolásnál bejön a GRUB és futtathatom simán, recovery módban, van valami test memory is. Majd holnap átvizsgálom. Most egyenlőre örülök,hogy működik :)
Jelenlegi állapot ( bal felül a terminálban a boot repair utáni adatok, jobbra a képernyőmentésben pedig az előtte lévők ) : [link]
Köszönöm szépen mindenkinek a segítségét ! :)

It's gonna be legen - wait for it - dary!

(#14410) CPT.Pirk válasza chubii (#14409) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

No, végre meglett!

Gparted-el érdemes lenne csinálni egy ellenőrzést a partíciókon. Ilyen üzenetet még nem láttam, amit neked kiírt. Mondjuk ehhez csatolatlan HDD kell, szóval még egyszer be kellene bootolni a pendriveról és onnan küldeni a gpartedet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14411) mzx


mzx
senior tag

falisafe gnome és xterm kérdések:

Keresgéltem google-lal, egyelőre alig van ezekről infóm.

Az előbbi gondolom valamiféle grafikus biztonsági mód, ugye?
Az utóbbi pedig terminálos biztonsági mód?

Nincs kockázata, ha kipróbálom ezen 2fajta gui-t, Linux Mint rendszeremen?

(#14412) rokefeller válasza mzx (#14411) üzenetére


rokefeller
senior tag

Nem tudom pontosan mit értesz biztonsági módon, de szerintem nem az.

A failsafe gnome szerintem olyan beállításokkal próbál elindulni, hogy mindenképp sikerüljön neki. VESA mód mondjuk valami alacsony felbontással.

Az xterm meg egy sima grafikus terminál.

Ez a kettő gondolom azért van, hogy ha valami elcsesztél a rendszeren, akkor ne a sima fekete képernyőn kelljen megjavítani.

Kockázata nincs, csak minek. Xterm nem gui, ha meg megy a rendes gnome, akkor minek a failsafe? Windows-on sem próbálod ki a csökkentett módot, amíg nem muszáj.

A télapó nem a régi már...

(#14413) body007 válasza jackbacsi87 (#14406) üzenetére


body007
addikt

lsusb mit mond?

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#14414) jackbacsi87 válasza body007 (#14413) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Kijelzi: 145f:013b Trust

(#14415) body007 válasza jackbacsi87 (#14414) üzenetére


body007
addikt

Az a és d végűt tartalmazza a kernel a tied b azt nem, érdekes...
Láttam egy 2009es 0 kommentes thread-es is a problémádról...
Esetleg megpróbálhatod betölteni a 2 másik modult hátha, de szerintem meg kell, h íveld :D Itt a doksi ami segíthet.

[ Szerkesztve ]

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#14416) mzx válasza rokefeller (#14412) üzenetére


mzx
senior tag

Igaz, igaz, marhaságot írtam, hiszen ha csak terminál van, az nem GUI, hiszen nem grafikus. :)
Ezek szerint jól sejtettem, hogy a failsafe Gnome kb csökkentett mód, gond esetén; köszi a választ. :)

(#14417) jackbacsi87 válasza body007 (#14415) üzenetére


jackbacsi87
senior tag

Köszi!
Épp tegnap futottam bele ebbe a doc-ba, először megörültem, aztán megőrültem.... :))

(#14418) Gebriel


Gebriel
veterán

Linux alatt, hogy tudok megosztani mappát win7-el?
Kiválasztom a megosztást akkor ez dobja fel "A mappák megosztása érdekében telepítenie kell a Windows hálózatmegosztási szolgáltatást."
Ha pedig telepítést nyomok rá akkor a "A megosztási szolgáltatás telepítése meghiúsult. Megkísérli újra telepíteni?"

Ezt a hibaüzit kapom.

(#14419) CPT.Pirk válasza Gebriel (#14418) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Leginkább Samba-t használva lehet ezt megtenni. Igényel némi konfigurációt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14420) Ryle


Ryle
tag

Sziasztok!

Valaki használta már ezt ? :
http://ubuntustudio.org/tour/audio/

Mennyire alkalmas zene készítésre ? ...sok vsti érhető el hozzá ?

Válaszokat előre is köszönöm

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14421) body007 válasza Ryle (#14420) üzenetére


body007
addikt

Az egész audio szekciót belinkelted... :)
Melyik progira gondolsz?

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#14422) Gebriel válasza CPT.Pirk (#14419) üzenetére


Gebriel
veterán

És pedig..? :R

(#14423) CPT.Pirk válasza Gebriel (#14422) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kell egy kis angol hozzá, de itt jól le van minden írva: [link]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14424) Ryle válasza body007 (#14421) üzenetére


Ryle
tag

Hát én igazából...arra gondoltam hogy ez egy Studio OS amivel zenét lehet szerkezteni.

Lehet igen buta vagyok, de én a benne lévő programok bővíthetőségéről...vsti beszerzésről érdeklődnék.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14425) Vladi válasza Ryle (#14424) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez lényegében egy ubuntu. Csak a telepítőre összeszedtek olyan progikat, amivel zenét tudsz készíteni.

Mindegy, hogy ezt szeded le, vagy az eredeti ubuntut és felteszed rá a programokat. Nézd meg a kínálatot, ha azok megfelelő alkalmazások, akkor használd nyugodtan.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14426) Lacces


Lacces
őstag

Sziasztok!

Parancs kellene. Öhm... Terminálban a parancsként próbálok másolni könyvtárat másik partícióba.

sudo cd /home/vendeg/Dokumentumok/* /dev/sda2/Átmenet

Pedig ahogy néztem neten ez lenne a legjobb... Grafkus felület nincs... :(

(#14427) Vladi válasza Lacces (#14426) üzenetére


Vladi
nagyúr

Lacces!!! víííígyázzz!!! :DD

izé: miért kell sudo? Ha sima user könyvtárat másolsz?
A csillag lehet gond, ennyire nem vagyok kozol bubus.

amúgy mi ír ki erre a formára? Márint az add meg a jelszót után.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14428) Lacces válasza Vladi (#14427) üzenetére


Lacces
őstag

Azt írja, hogy: "No such file or directory", de hogy melyikre érti... de már bánom, hogy anno nem tettem láthatóvá a Windows számára ezt a partíciót :(.
De már elég instabillan kezd viselkedni az ubi...

Próbáltam volna mountolni is és kiírja, hogy már bocs, de van az a partíció mountolva, fogalmam sincs, hogyhogyan szedjem ki azt a pár doksit...

Esetleg van olyan Linux live (usb-re) ami képes hozzáférni a meglévő Ubuntuhoz? (Próbáltam a saját live usb-s ízéjét, de az boldogan írja ki a hibát, hogy nem fér egyikhez sem).

[ Szerkesztve ]

(#14429) Lacces válasza Lacces (#14428) üzenetére


Lacces
őstag

Már nem aktuális. Kijátszottam a rendszert :D. De köszönöm a hszt Vladi :)

[ Szerkesztve ]

(#14430) CPT.Pirk válasza Lacces (#14428) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Talán egyszerűbb lenne mc azaz Midnight Commandert használni?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14431) ViZion válasza Lacces (#14428) üzenetére


ViZion
félisten

:F Ha nem titkosítottad a partíciókat ill. a home könyvtárat, akkor símán kotorhatsz benne live rendszerrel...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14432) sh4d0w válasza Lacces (#14426) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Kicsit nézd meg még 1x a parancsot...

cd - könyvtárváltás
cp - másolás

https://www.coreinfinity.tech

(#14433) robagp


robagp
tag

Hello!
Régebben volt egy linuxom, amiben indulásnál kiválaszthattam, hogy melyik felülettel induljon /kde, gnome, stb/ Ma már csak vagy kde, vagy gnome, stb linuxokat találok. Esetleg fel lehet dobni egy linuxra a többi felületet is valahogy, vagy külön partició, és tegyem fel külön mindet, hogy tesztelhessem?
Ha fel lehet dobni több felületet is, kérem azt is írjátok le, hogy hogyan /pl linux minth -nél/
Ha nem lehet, de van olyan linux, amiben 4-5 féle felület van, és ott tesztelgethetem, akkor az is érdekelne.
Válaszokat előre is köszönöm szépen! :-)

(#14434) ViZion válasza robagp (#14433) üzenetére


ViZion
félisten

Legjobb sztem, ha LiveUSB-vel vagy virtuális gépben teszteled. Fel lehet rakni több asztaali környezetet is, de ez sztem macerás, régen nekem összeakadtak (KDE és Gnome votl, ma már azért jobb a helyzet, de minek kísérteni a szerencsét?) és inkább szeretem külön. Mintnél nem tudok segíteni, majd vki megmondja, h ott miket lehet felrakni, XFCE, Cinnamon, Mate és talán KDE is van, többit passzolom.
Esetleg FreeBSD-t próbáld ki, a (Live)DVD verzió ilyen, hogy van több DE benne.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14435) CPT.Pirk válasza ViZion (#14434) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még egy Debian netinstall telepítő is olyan, hogy az elején kiválaszthatod, milyen DE-t szeretnél használni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14436) robagp válasza CPT.Pirk (#14435) üzenetére


robagp
tag

Én nem a telepítésnél választhattam ki régen, hanem a bejelentkezésnél. Nem csak a nevet és jelszót kérte, hanem legördíthettem, hogy kde, gnome, stb
Live cd sajna nem indul el, virtuálisan pedig ugyanúgy fel kell rakni, tehát mindegy.
Igazából a kiválasztós jobb, mert csak log out, és válthatok. Így meg újraindít, újraindít...

(#14437) CPT.Pirk válasza robagp (#14436) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Persze, ez majdnem minden disztrónál így van, de csak az után, hogy letöltöttél az alap mellé legalább 1 DE-t a cuccaival együtt. Ez után lesz választható.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14438) body007 válasza sh4d0w (#14432) üzenetére


body007
addikt

Ezen nekem is megakadt a szemem :DDD

Mindenkit egyforma külső inger ér, de egyén függő, h éljük meg :P

(#14439) rokefeller válasza robagp (#14436) üzenetére


rokefeller
senior tag

Az a baj, hogy nem tudom tesztelni most épp, de szerintem a legfrissebb Gnome bejelentkező képernyője már nem tudja ezt.
Korábbi GDM, KDM, XDM, SLiM tudja ezt.

Viszont azért nem támogatom személy szerint ezt az ötltete, mert disztrónként változó, hogy mennyire jól integrált egy adott DE. Simán elképzelhetőnek tartom, hogy csalódsz a KDE-ben Mint-en, holott Chakrán vagy OpenSuse-n szeretnéd. Vagy épp fordítva, Ubuntu-n a Gnome-shell-ben, holott az Fedorán igen jó.
Ez nem azt jelenti, hogy a DE-hez kell választani disztrót, ha már tudod mit akarsz, akkor ez nem probléma, de kezdőként jobb ha azt az élményt kapod, amit egy adott disztró támogat.

A télapó nem a régi már...

(#14440) Lacces válasza CPT.Pirk (#14430) üzenetére


Lacces
őstag

Ez teljesen kiment a fejemből... mc. Köszi. Ezért külön hála :). Majd fel is pakolom.

ViZiON: Látni, látja, csak nem tudta megnyitni... valamelyik driver-t hiányolta, az ugye live rendszerben nincs benne. valami apl, vagy nem is tudom melyik, de tudom, hogy ilyen hdd-s driver, már találkoztam 2 éve vele, amikor még tuningoltam az ubuntut. Sőt! Nem tudom, hogyan az egyik könyvtáramra, egy másik felhasználó (ubuntu-s amit én hoztam létre) volt rajta... amit rootként nem tudtam másolni... olyan permission denied nyomott az arcomba, öröm volt nézni. Úgy tűnik van ahova a root keze sem ér el :D.

sh4d0w: Igen, itt rosszul írtam le. De cd-vel nem tudtam másik partícióra átmenni. De előtte mountoltam 2 partíciót akkor át tudtam menni, de a másik kettőnél meg nem... Mindegy, már megvan.

(#14441) ViZion válasza Lacces (#14440) üzenetére


ViZion
félisten

ntfs-3g kell neki, ha ntfs-t akarsz piszkálni, de ez má' rég benne kellene legyen... hol találtad a CD-t???
Windows alatt mi a pálya? Rendszergazda fiókok ezek, vagy vmi jogosultág el van állítva? OK, hogy megoldódott, de érdekelt volna, mégiscsak no' :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14442) lionhearted válasza rokefeller (#14439) üzenetére


lionhearted
őstag

Tudja a friss Ubi is, csak defaulton nem látható, hacsak egy DE van fent.

Tegnap még működött...

(#14443) Lacces válasza ViZion (#14441) üzenetére


Lacces
őstag

Rendszer behalt, grafikus felülete "The system is running in low-graphic mode"... innen ninsc menekvés :D. Grafikus felület használhatatlan volt az XX felhasználó alatt! Lightdm újratelepítése kudarc. GDM pedig az elején jó volt, aztán ő is megadta magát.
Nem tudtam mit kezdeni... így hát jött a reinstall.

12.10-et használtam live-ként. Látta a partíciókat, de nem tudtam megnyitni, jött a fentebb írt probléma...
Nem fértem hozzá semmihez...

CD alatt a parancsot értettem, bocsi, hogy nem jeleztem.

Szerintem a Windows azért nem látta, mert extj4-est használom a linuxon... (sem sima user, sem rendszergazda)

Megoldás az lett, hogy a vendég fiók alatt (amit én hoztam létre, hogy jelszó nélkkül tud belépni, és hiába adtam ki sudo-t jelszót kért), hogy beírtam: gksudo nautilus. Na ezzel hozzáfértem a mappáimhoz a home/xx/ alatt, de itt sem jelent meg a partíció, így hát átmásoltam a home/vendég/ alá, onnan meg már át tudtam másolni a partícióra a cuccost.

Így röviden ennyi, többi privátban, ha még érdekel valami :)

(#14444) ViZion válasza Lacces (#14443) üzenetére


ViZion
félisten

huhh, ez aztán kalandtúra, örülök, h sikerült megoldani :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14445) bali93


bali93
tag

Sziasztok! Most vettem egy Lenovo G580GH notebookot. Úgy gondoltam, hogy a Win8 mellé felteszek egy 12.10-es 64 bites Ubuntut Windows intallerrrel, azonban a telepítés után a Linux kifagy, majd folyamatosan újraindul. Ugyanezt csinálta nálam a Win7 is.
Egy kicsit utánaolvasgattam a dolgoknak, majd kiderült, hogy a Win8 kivételével egyik sem tudja kezelni az uefi-t és a gpt-s merevlemezeket. Tehát a kérdésem: melyik Linux tudja kezelni az uefi-t?

(#14446) Syl válasza bali93 (#14445) üzenetére


Syl
nagyúr

Az uefi-t tuti kezeli, nálam is ilyen alaplapon van a 12.04-es ubuntu.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#14447) bali93 válasza Syl (#14446) üzenetére


bali93
tag

Akkor mi miatt omlik össze, és a Win8 miért működik tökéletesen? :F

(#14448) CPT.Pirk válasza bali93 (#14447) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Win7 sem megy ott? Secure boot?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14449) bali93 válasza CPT.Pirk (#14448) üzenetére


bali93
tag

A Win7 konkrétan feltelepül, majd miután befejezte a telepítést normál indításban folyamatosan újraindulgat. Linux ugyanez.

(#14450) Syl válasza bali93 (#14449) üzenetére


Syl
nagyúr

Úgy tudom, a win8 valamit kekszualizál a fájlrendszerrel a gyors boot végett. Valahol ki kell kapcsolni ezt és akkor normálisan használható a vinyó másra is.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.