Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#56001) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#55999) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most, hogy említed, nekem is feltűnt, hogy a sorozat-nézős pendrive-omra időnként nem akar másolni, olyankor meg kell nyitnom root jogokkal a fájlkezelőt, csak úgy tudok másolni. Okát még nem derítettem ki. :U

(#56000) jackal79 A helyzet ugyanaz, csinálja ezt USB-s HDD-vel is, ott van a képeden, hogy permission denied, ez azt jelzi, hogy nyisd meg a fájlkezelőt rendszergazdai joggal és úgy másolj!

[ Szerkesztve ]

(#56002) CPT.Pirk válasza jackal79 (#56000) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Viszont ez nem az, amit csináltunk. Amit csináltunk, az a /mnt alatt kell legyen, ezt meg a fájlkezelő csatolta a /media alá. És itt van az a jogosultság dolog, amit mondtam. Ha még nem volt, szerintem csinálj egy újraindítást, mert lehet a fájlkezelő bekavart.

ubyegon2: nézd meg hova csatolja fel, és annak a mappának adhatsz 777-es jogokat, ahogy írtam azt korábban ma a kollégának. Mondjuk ilyesmivel nem szokott gond lenni manapság.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56003) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#56002) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kár megnézni, mert akartam is említeni neked, hogy már jó ideje a /media-ba csatolódik minden Ubuntu és Mint-nél, de lehet, hogy már Debian se /mnt-t használja.
Az meg nem valószínű, hogy páros napokon ide csatolja, páratlanokon meg amoda. ;)
Valami más gond lehet, bár annyira még nem zavart, hogy utána járjak.

[ Szerkesztve ]

(#56004) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#56001) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah és root-ként indítani a fájlkezelőt nem jó tanács! Abból könnyen lehet probléma...

szerk: Mint KDE alatt nincs probléma a pendrive elérésével.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56005) jackal79 válasza CPT.Pirk (#56002) üzenetére


jackal79
aktív tag

Újraindítottam és eltűnt az a média partíció.
Bocs a hülye kérdésért, de itt nincs "C","D" stb meghajtó? Így nem látom, hogy hol lehet...

(#56006) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#56004) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Tudom, de csak két külön fstabban felcsatolt meghajtóról másolok pendrive-ra, ez csak nem változtat meg semmit a /home-ban.

Mint KDE alatt nincs probléma a pendrive elérésével.

De ez nem is DE probléma. Halott DE-vel nem foglalkozunk amúgy sem. :P

[ Szerkesztve ]

(#56007) lev258 válasza jackal79 (#56005) üzenetére


lev258
veterán

Már nagyon belefolytatok a témába. Remélem nem veszi el a kedved.
Javaslom, hogy mutasd meg a kollégáknak a jelenlegi fstab fájlt, valamint a sudo blkid parancs eredményét.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#56008) jackal79 válasza lev258 (#56007) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia! Nem veszi el, ez a Linux Mint nagyon tetszik. Win10-et használtam mellette, de meg jött az évfordulős frissítés és onnan nem bootolt be a Win, folyamatosan újraindult. Ez tette fel sz i-re a pontot... Meg a sok crackelés, hogy működjenek az app-ok, mert ha valaki legálisan akarja használni az k..va drága lenne :)
A Linuxhoz egyenlőre tök láma vagyok, de ha egyszer sikerül normálisan testreszabnom meg a win progikra alternatívát találni, akkor nem lesz gond ;)
Sok kérdésem lesz még az biztos ;)

sudo blkid:

[ Szerkesztve ]

(#56009) CPT.Pirk válasza jackal79 (#56008) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az alap Mint fájlkezelőjét nem ismerem, de gondoltam itt is úgy van, hogy az "adatok" néven kerülne be a listába magától. Aztán lehet itt máshogy van...

Ha rámész oldalt, hogy "fájlrendszer", azon belül pedig az mnt és ott az adatok mappába, akkor mit látsz? Elvileg látnod kell mindent ami azon a partíción van. Ebben a fájlkezelőben lehet kézzel "ki kell tűzni" az adatok mappát amit csináltunk.

ubyegon2: de te értesz hozzá, ez meg itt a kezdő topic. A root-ként indított fájlkezelő nem igazán kezdőbarát dolog. :N

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56010) jackal79 válasza CPT.Pirk (#56009) üzenetére


jackal79
aktív tag

ezt látom:

(#56011) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#56009) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de te értesz hozzá, ez meg itt a kezdő topic. :Y Ennek fele igaz, majd elfelejtettem.

A root-ként indított fájlkezelő nem igazán kezdőbarát dolog.

gksu nemo ALT+F2-vel? Mondtam én, hogy nem így indítom? :)

jackal79

Emlékszel erre a két hsz-ra? (persze, hogy emlékszel, ebben van az a zöld fejű ember)

Nekem az a kérdésed, hogy itt nincs C és D mappa ?, azt sejteti, hogy elég hamar átugrottad azokat a leírásokat és a LM YT videókat, pedig valóban érdemes lenne időt szánnod rá.
Az, hogy az alapokat átugrod, azt fogja eredményezni, hogy minél több részfeladatot megcsinálsz ugyan segítséggel, de egyre jobban össze fognak zavarodni a dolgok a fejedben. Abszolút saját tapasztalatból mondom, én is belekaptam mindenbe anno és néha elkeserített, hogy nagyobb a kaosz, mint, amikor elkezdtem egy problémát kibogozni! ;)

[ Szerkesztve ]

(#56012) CPT.Pirk válasza jackal79 (#56010) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez eddig jó, üres a partíció, ide elvileg tudsz másolni gond nélkül. Viszont maga a fájlkezelő így a képek alapján elég tukkó valami... Meg lehetne nézni helyette pl. a PCManFM vagy a Tunar fájlkezelőt. A látottak szerint többet tudnak.

Illetve megkérdezheted a Mintes topicban, hogy mit javasolnak az alap helyett.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#56013) cigam válasza CPT.Pirk (#56012) üzenetére


cigam
félisten

PCManFM-ről jut eszembe. Most a Gnome haragszik rám, ezért LXDE-t használok, viszont hiányzik a GoogleDrive integráció. Nem tűnik életszerűnek, hogy feltegyem a GNOME Control Center-t, hogy au Online Accounts alatt hozzáadjam a fiókomat. Biztos van(?) egyszerűbb megoldás LXDE alá.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#56014) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#56012) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Mi a baj a Nemo-val amúgy, mit kéne javasolni helyette, ezer éve azt használom, nincs jobb Mint-re. Nem nagyon értem amúgy mi ez a folyamat, amit bonyolítottok most. Ahogy az előző hsz-ban írtam is, ez így teljesen céltalannak tűnik. De mindjárt újra átolvasom, honnan indult az egész thread. Nincs kizárva, ha én elvesztettem a fonalat, a kolléga nagyobb eséllyel ugyanígy járhatott. ;)

(#56013) cigam Van egyszerűbb, böngészőből használod a Drive-ot. Vagy valami alternatívát használsz, a grive2 vagy valami más, most nem jut több eszembe.

[ Szerkesztve ]

(#56015) jackal79 válasza CPT.Pirk (#56012) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia! Felraktam a double commandert, de azzal sem lehet másolni.
Szépen látja a partíciót, de semmilyen file-t nem enged másolni rá...

[ Szerkesztve ]

(#56016) jackal79 válasza ubyegon2 (#56011) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia! Megnéztek jó pár videót (időrendi sorrendben), ahol a 2 rendszert hasonlítja össze a Zoli ;), szedtem le PDF-be könyveket is, amiket elkezdtem elolvasni csak lassan haladok, mert van munkám és családom is...
Világ életemben Win-t használtam, abban bmit meg tudtam oldani max komolyabb excel feladatokhoz szoktam segítséget kérni...
Azért lenne fontos, hogy működjön ez a partíció, mert pár fontos file-t szeretnék ideiglenesen rámásolni csak nagyon elakadtam.
Köszi!

(#56017) mefistofeles

Hát skacok, valami nagyon elszált a gépemen...
Tegnsp este minden tuti, kikapcsoltam, ma reggel bekapcsolás után egy pillanatra bejön a mint logo aztán két karaktetes sor és alatta kéri a loginomat. Ha beütöm akkor kéri a jelszómat és ha ez is megvan akkor kiírja hogy:"Welcome to linux Mint 18.2 Sonya (GNU/Linux 4.8.0-35-generic x86_64) * Documentation: https://www.linuxmint.com
és ennyi. Innen sehova. Most mi van?

Egyeseknek mindenük megvan. Öregek, csúnyák szegények és betegek. Másoknak semmi sem jut......

(#56018) Flowtation válasza mefistofeles (#56017) üzenetére


Flowtation
őstag

Előtte, tegnap nem volt frissités? Grub menüben tudsz választani olyat, hogy speciális indítási beállítások, azon beül van generic, upstart, recovery mód, azzal kellene megpróbálni. ITT írnak a recovery módról, ha jól értem, ahány kernel verzió van fent, annyi recovery mód lesz, ha esetleg az egyikkel lett valami. Azért várd meg a szakikat is.

[ Szerkesztve ]

Keresek: D-link covr-1102 2 pack routert.

(#56019) #21078528 válasza jackal79 (#56015) üzenetére


#21078528
törölt tag

Vedd saját tulajdonba a könyvtárat (root joggal futtatod)!

chown -hR felhasználóneved /mnt/adatok

(#56020) jackal79 válasza #21078528 (#56019) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia!
Jó lett! Mindig futtatnom kell vagy elég volt egyszer?
Köszönöm!

(#56021) #21078528 válasza jackal79 (#56020) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ha nem variálsz a csatolási opciókon, akkor nem kell.

(#56022) #58682368


#58682368
törölt tag

Sziasztok!

Melyik Linux kiadás a legjobb játékok futtatásához? Steam alól játszanék, legfőképp a cs:go-val, de egy-két régebbi címmel is, mint például a cod2 és cod4.

(#56023) growler válasza #58682368 (#56022) üzenetére


growler
őstag

Szia !
Én nem játszom, de ha erre vetemednék a Steam OS-el tennék egy próbát.
[link]

(#56024) lev258 válasza growler (#56023) üzenetére


lev258
veterán

Én meg azt nem ajánlanám.
Ő asztali rendszerként is szeretné használni. Egyébként már a másik topikban van.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#56025) lev258


lev258
veterán

Egyébként rövid úton még Wine kérdések is lesznek, mert pl. a CoD sorozat nincs Linuxra.
Nem tudom, SmiTH90's tényleg tisztában van-e vele, hogy ez fejest ugorva nem lesz egyszerű.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#56026) growler válasza lev258 (#56024) üzenetére


growler
őstag

Miért nem ajánlanád ? (Csak pusztán kíváncsiságból kérdezem.)
Ha jól tudom, ezt kifejezetten játékosok számára készítették.
És a VGA és egyéb driver készlete is bővebb / spécibb (?) mint
más kiadásokban.

(#56027) lev258 válasza growler (#56026) üzenetére


lev258
veterán

A SteamOS eléggé mostohagyerek. Annak idején valami hasonló koncepció mentén indult a Steam Machine-ekkel, mint az XBox vagy a PS. De ők is úgy ugrottak bele, hogy nem voltak tisztában a driver és egyéb dolgokkal (pl. az akkori AMD helyzetről fogalmuk sem volt). A Steam Big Picture a fő kezelőfelülete, az asztali alkalmazások használata nehézkes (sosem volt cél).
Bár saját, patch-elt kernelt használnak ma már, valamint a grafikus drivereket is elég frissen tartják, nem igazán van a egésznek mozgatórugója, inkább csak nem hagyják meghalni.
Persze fontos megemlíteni és dicséretes, hogy a Valve alkalmaz fejlesztőket a nyílt driverekhez, amivel magát a Linuxos közösséget gazdagítja (nem tartják magukban).
Emellett, bár a Steam sokat tett a Linuxos játékok felfutásában, nincs rendes kontrolljuk a fejlesztőkkel szemben. Pl. az ARK: Survival Evolved teljesítményére Windows-on is panaszkodnak rendesen, hát még Linuxon. És mégis a Steam címoldalán szokott időnként díszelegni hozzá az "Optimized for Steam OS" felirat, ami inkább egy vicc.
Aki Linuxon játszik, az valószínűleg nem Steam OS-t használ.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#56028) growler válasza lev258 (#56027) üzenetére


growler
őstag

Köszi az infót ! Számomra ez új volt - mások számára meg e-mellett hasznos is lehet !

(#56029) #58682368 válasza lev258 (#56025) üzenetére


#58682368
törölt tag

Valóban feltettem a Linux Mint topicban is ezt a kérdést. Azért kérdeztem meg itt is, mert az érdekel, hogy a kismillió verzió közül melyikkel járok a legjobban. Abszolút kezdő vagyok a Linux témával kapcsolatban.

Egyébként lényeges lehet még a gépem adatai. Egy régebbi komponensekkel rendelkező konfigról van szó, amellyel a fentebb leírt alacsony gépigényű játékokat szeretném futtatni.

A konfig a következő: Xeon X5460 + 2x2GB 800MHz + GTX 560 Ti

(#56030) lev258 válasza #58682368 (#56029) üzenetére


lev258
veterán

Azzal jársz jobban, aminek a kezelőfelülete megtetszik. Ilyen egyszerű.
Viszont készen kell állnod valami újat megtanulni, és sokan ezen buknak el, mert erre nem hajlandóak. Ez nem ingyen Windows.

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#56031) DeFranco válasza Bici (#55961) üzenetére


DeFranco
nagyúr

WARNING: PAE disabled.
Use parameter 'forcepae' to enable at your own risk!
This kernel requires the following features not present on the CPU.
Unable to boot - please use kernel appropriate for your CPU.

Ezt kapom a 16.4-es Lubuntu live módban futtatását választva. Ez azt jelenti, hogy buktam, és menjek vissza egyel, 14.4-re?

(#56032) lev258 válasza DeFranco (#56031) üzenetére


lev258
veterán

[link]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#56033) DeFranco válasza lev258 (#56032) üzenetére


DeFranco
nagyúr

igen, rátaláltam, de ez a problémakör pontosan mit jelent és hogyan oldja fel?

amit linkeltél ott azt írják, hogy ezzel átléphető a pae ellenőrzés, illetve hogy a proci (celeron m350) amúgy tudja a pae-t csak nincs benne flagelve és ezért akad meg. mástól azt az információt kaptam, hogy nem tudja a pae-t vagy lényegtelen hogy tudja-e mert maga a telepítő/live tölt be ilyenkor pae-igénytelen kernelt így nem átugrik az ellenőrzésen, hanem b kernelt választ.

valójában mi történik?

- átlöki az ellenőrzésen (a) és lesz ami lesz, vagy pae-biztos kernelt tölt (b)
- vajon számíthatok-e arra, hogy a proci tudja amit kell a pae szempontjából és (a) esetben sem lesz gond, vagy ettől lehet számítani anomáliákra?

(#56034) lev258 válasza DeFranco (#56033) üzenetére


lev258
veterán

A PAE egy funkció, képesség. A tiéd vagy tudja vagy épp nem. A rendszer ugyanúgy üzemel majd, mint egyébként.
Ha meg valóban non-pae kernelre lesz szükséged, akkor a jelenlegivel egyszerűen nem indul majd el a rendszer.

[ Szerkesztve ]

Ubuntu MATE 20.04, hobbi cayenne termesztő

(#56035) growler válasza DeFranco (#56033) üzenetére


growler
őstag

Az újabb kiadások már (szinte kivétel nélkül PAE-sak. (Fizikai cím kiterjesztés)
A lényege az, hogy a 32-bites rendszerek tudják kezelni a 3-4 GB-nál nagyobb RAM-okat.

(#56036) ubyegon2 válasza jackal79 (#56016) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ne érts félre, nem megróni akartalak én azzal, amit írtam, inkább megóvni a magam példájából kiindulva.
Nagyon nincsenek meg az alapok nálad, ilyenkor amúgy ha nincs még belakva a Linuxod és valamit nagyon eltolsz már az elején, érdemesebb egy tiszta telepítéssel korrigálni, mint belemenni konfig beállításokba. Azokat nincs még hová kötnöd az alapok nélkül és egy új telepítéssel is sokat tanul az ember. ha már minden jól fut a rendszereden, akkor sokkal célszerűbb folyamatosan tanulgatni. Tényleg pozitív szándékkal mondom ezt és gyakorlati haszna meg rengeteg, mert látod Kapitány tényleg segítséget adott egy amúgy egyszerű lépéssorhoz, de így távirányítással ő is elakadt és nem volt képes felismerni az egyik legjobb fájlkezelőt, azt írta, kérdezz rá a Mintesek mit ajánlanak! A Nemo-t ajánlottuk volna természetesen, de épp azt használod, ott nem a fájlkezelővel volt a gond. No meg időközben változtak az eszközcsatolások is, már nem az /mnt-be csatolódik, amit bedugsz a gépbe, hanem a /media-ba, ez azoknak nem biztos, hogy feltűnt, akik már valóban rutinből telepítenek fel egy rendszert. Szóval érdemes fokozatosan, napi használat mellett megismerni a desktop Linux szisztémáját. Szerencsére neked tetszik annyira, hogy kezdeti nehézségek nem fognak eltántorítani, neked menni is fog minden, megnyugtatlak. Én se értettem a kezdetekkor még ennyit sem, mint te most. Sokkal még most se többet, ezt csak azért írom le, hogy megelőzzek pár vicces kollégát. :D

A lényeget kihagytam, a tiszta telepítés többedik alkalommal negyed óra, az ilyen menet közbeni átalakítás meg órákig eltart és kevesebb a siker esélye is.

Kapitány mentségére legyen mondva, hogy ő a Mint épp kifutó asztali felületét használja, a zászlóshajót nem is ismeri! ;]

(#56033) DeFranco

Régebben voltak kifejezetten non-pae disztrók, nem próbáltál erre rákeresni? Sok disztrónak van non-pae változata, Bodhi, Chrunchbang, Puppy Linux. Az LMDE2 is támogatja a non-pae-t. Érdemes rákeresni.

ez a parancs mutatja, ha pae képes a procid:
grep --color=always -i PAE /proc/cpuinfo

[ Szerkesztve ]

(#56037) DeFranco


DeFranco
nagyúr

köszönöm mindnekinek a választ, már átküzdöttem magam a telepítésen, legalább is most már zajlik a folyamat.

(#56038) Alveus válasza #21078528 (#55939) üzenetére


Alveus
tag

köszi

(#56039) jackal79 válasza ubyegon2 (#56036) üzenetére


jackal79
aktív tag

Szia! Az ilyen építő jellegű kritikákon soha nem sétődöm meg ;)
Van egy külső HDD-m pár fontos dokumentummal rajta és csinálni akartam egy mentést róla, ezért kellett a segítség.
Ez egy merőben más rendszer, mint a Win és még csak abban tudok gondolkodni, annak a logikáját "értem", még sok idő kell, hogy a Linuxot átlássam... :) vagy legalább használni tudjam.

(#56040) ubyegon2 válasza jackal79 (#56039) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem hamar át fogod látni felhasználói szinten a Linux logikáját. Egy csomó dolgot már megoldottál.

Igazából amiatt írtam az előzőt, mert nekem visszaolvasva az jött le, hogy még nagyban az fstab-bal kapcsolatos helpeket nyomták a kollégák és te már menet közben próbáltad csinálni a mentést a külső meghajtóról és annak a jogosultságaival voltak problémák. Csak ebből a folyamatból félig-meddig kihagytak a kollégákat, ezért is jött olyan tipp, hogy keress másik fájlkezelőt, holott az egyik legjobbat használtad. :)
Inkább több infót írj ilyenkor, mint kevesebbet!

Ha az fstab szerkesztése még nem tiszta, nézd át ezekben a linkeket. Amúgy a Mint nem véletlen a legfelhasználó-barátabb disztró, amit bele raknak, azzal boldogulsz legkönnyebben egy adott feladat végrehajtása során. Például itt a nano, rutinosabbaknak pofon egyszerű, de nekünk laikusoknak még egyszerűbb a saját szövegszerkesztőnk, a xed. Arra kell figyelned, hogy ha grafikus felületű programokkal hajtasz végre szerkesztést, akkor a grafikus sudo-t kell használni, például az fstab szerkesztése mehet nanoval terminalból is a sudo nano /etc/fstab parancs kiadásával, ezt fogod egyből látni:

ugyanezt a fájlt viszont xed grafikus szerkesztővel megnyitva a ALT+F2 lenyomásakor felugró ablakba beírva a gksu xed /etc/fstab parancsot, ezt fogod látni:

A különbség jól látható, utóbbiban már csak be kell írnod a szükséges sorokat és a felső részen ott vannak a közismert kezelő parancsok, elmented és kész.

Egyébként van ez a leírás ennek a sudo, gksu, kdesu, beesu, gnomesu , na de mikor-melyiket? bekezdése pont ezt részletezi. Az egész
Linux tippek, magyarázatok, kezdőknek írást érdemes egyébként olvasgatni!

Könnyen érthető leírások jogosultság Linux alatt témában:

Jogosultságok Linux rendszerek alatt

Hozzáférési jogosultságok

Az a lényeg szerintem, hogy pár alapdolgot ismerve már sokkal könnyebb segítséget kérni, mert ezek a leírások nem azért vannak, hogy egyből önállóan elkezdjen az ember kutyulni, de egy alapot adnak ahhoz, hogy könnyebb legyen kérdezned és inkább kérdezz 100x, mint, hogy ezeket a dolgokat elszúrd magadtól! Kivéve, ha nem éles rendszert használsz. Nekem a legelején is volt fenn másik disztró, amivel csak az elbarmolásokat gyakoroltam, igen hasznos ám az, később akár fel is rakhatsz egy gyakorló rendszert dualboot-ban, 12-15 GB bőven elég neki. neki

[ Szerkesztve ]

(#56041) felora:)


felora:)
tag

sziasztok.

van aki vágja a samba megosztást? :) egy kicsi segítség kéne. :) privátba szeretném először letárgyalni. :D

[ Szerkesztve ]

(#56042) CortezX


CortezX
aktív tag

Üdv Uraim! Kezdem unni a Win 10 driver és egyéb problémáit, ezért erősen szemezek a Linux-al. Kérdésem, hogy melyik disztrót ajánlanátok HP ProBook 430 G4 (Y7Z51EA#AKC)-ra? - i5-7200U Kaby lake, 8 GB RAM, 128 GB M2 SSD - A Linuxos előéletem minimális, de a NAS konfigolásakor már elkezdtem tanulni az alapokat. A munkámhoz kell pár Win-es program aminek nincs alternatívája. Továbbá elég összetett Excel táblákkal (sok függvény, makrók) kell dolgoznom. Van erre jó Linuxos alternatíva? 2 rendszer legyen fent, vagy inkább Virtualbox? :)

(#56043) Dave™ válasza CortezX (#56042) üzenetére


Dave™
nagyúr

Én egy hasonló HP Envy-n Manjaro KDE-t használok, de igazából mindegy mit használsz, csak viszonylag friss kernelt használjon (=friss rendszer legyen), meg olyan ami tetszik. Érdemes több rendszert live módban kipróbálni telepítés nélkül, és akkor nagyjából látod mik a különbségek. A legtöbben Ubuntun vagy valamelyik származékán kezdik (Elementary, Mint pl.), aztán van aki másra vált később, meg olyan is, aki marad. Ez egy fejlődési folyamat, nem lehet megspórolni. Excelre meg Windows-os programokra Virtualbox, igen, sokkal kényelmesebb és egyszerűbb mint a dual boot, én is használok Excelt, szintén Virtualboxban.

(#56044) Gyb001


Gyb001
senior tag

Sziasztok.
Segítséget kérnék egy fájl letöltésével kapcsolatban.

Egy belső hálózaton lévő szerverre föl van töltve egy fájl ami le szeretnék tölteni. Ez kívülről nem elérhető.
SSH val beléptem eg yhálózatban lévő gépre és scp vel elkezdtem letölteni, viszont nincs elég helyem a fiókhoz.
Hogyan tudnám ezt valahogy letölteni az itthoni gépemre?

ssh asdh@jasdf.hu
scp asdh@123.123.123.123:/asd/asd.bin . (elindul a töltés)
Disk quota exceeded

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#56045) cigam válasza felora:) (#56041) üzenetére


cigam
félisten

Ne szégyenlősködj! Nyomasd a problémát.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#56046) #21078528 válasza Gyb001 (#56044) üzenetére


#21078528
törölt tag

Ha jól értem ssh-val belépsz, majd onnan adod ki az scp parancsot...?
Akkor viszont a célként az otthoni géped add meg, pl.:
scp asdh@123.123.123.123:/asd/asd.bin asdh@otthoni_ip-d:/letoltes

(#56047) King Unique válasza CortezX (#56042) üzenetére


King Unique
titán

Office-ra ott van az OpenOffice és a LibreOffice, meg esetleg fel lehet rakni pl. a WPS-t. De ezeknél rendszerint nem 100%-os az MSO formátumokkal való kompatibilitás stb. Másik opció az MSO és a többi windowsos program futtatása PlayOnLinux / Wine segítségével, de az megint nem feltétlen OK minden téren. Mármint korántsem minden program futtatható így, illetve egyik-másiknál csak a régebbi verziók futnak jól, ellenben a legújabbak már nem.

A virtuális gép ilyen téren már jobb megoldás lehet, hiszen annál ott a komplett windowsos környezet. De az is foglalja a tárhelyet, a futtatásnál plusz erőforrást igényel, virtuális / éles környezet között is lehetnek különbségek egyéb téren stb. Én jobban kedvelem a dual-boot megoldást és pláne SSD-vel hamar át lehet bootolni egyik OS-ről a másik. Na meg éles környezetben azért a telepítés és a mindennapi használat is reálisabb képet ad, mintha virtuális gépen tökölne a user. De, ha valakinek utóbbi fekszik inkább, akkor felőlem használja azt.

[ Szerkesztve ]

(#56048) #11563776 válasza CortezX (#56042) üzenetére


#11563776
törölt tag

Üdv.!

Egy is segítség a jó döntéshez:

Ubuntu vs Linux Mint -> Melyiket válasszam?

Office-ból én eddig a FreeOffice-t találtam Linux-ra is a ms office legjobb alternatívájaként.

Sok sikert és kitartást! :)

(#56049) King Unique válasza #11563776 (#56048) üzenetére


King Unique
titán

Az nem kérdés, hogy egy Windowshoz szokott usernek egyértelműen a Linux Mint fog jobban kézre állni. Az viszont nem világos, hogy mitől lenne ez a FreeOffice a legjobb alternatíva, mitől tudna többet, mint pl. egy LO? Ránézésre a felhasználói felület és a menürendszer nem kiemelkedő, meg gyanítom ennél sem tökéletes a formátumok közötti kompatibilitás...

[ Szerkesztve ]

(#56050) #89874944


#89874944
törölt tag

Sziasztok!

Azt szerettem volna, hogy indulás után egyből, automatikusan csatolja a meghajtót. A lentebbit beraktam fstab végére. Emiatt rendszeres elhasal már a bootolás elején :U és csak konzol jön be.

Mit kéne máshogy írni? Ha véletlenül elindul a rendszer (ilyen is van néha) akkor se jól csatolja fel, media/lemez4/lemez4 alá rak két mappát és a többi mappát be se tölti.

dev/sda4 /media/tibi ntfs defaults 0 0

Linux mint 18.2

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.