Hirdetés

2024. június 4., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13101) nolika válasza MacCaine (#13100) üzenetére


nolika
aktív tag

de alapvetően a szolgáltatás nem indul el.
Nem ez a gond?
mindenesetre átírom a portot a szerveren.

(#13102) MacCaine válasza nolika (#13101) üzenetére


MacCaine
őstag

Az SSH daemon? Akkor hogyan tudtál csatlakozni rá távolról? :F

(#13103) nolika válasza MacCaine (#13102) üzenetére


nolika
aktív tag

Passzolom. Volt egy konfig felület,ahol engedélyeztem az ssh-t. Áhh nagyon tanácstalan vagyok... de maga a vsftpd szolgáltatás nem indul el.

[ Szerkesztve ]

(#13104) rokefeller válasza nolika (#13103) üzenetére


rokefeller
senior tag

A kolléga azt írja, hogy nem is biztos hogy kell neked az sFTP, ha van SSH-d, és fut is, hiszen be tudsz jelentkezni.

WinSCP-ben ha scp-t választasz sFTP helyett, akkor rá kellene tudnod csatlakozni, és mehet a másolás.

Ha mindenképpen ragaszkodsz a vsftpd-hez, és nem indul el, akkor valamit dobj, milyen hibaüzenetet ír.

A télapó nem a régi már...

(#13105) nolika válasza rokefeller (#13104) üzenetére


nolika
aktív tag

Fájlokat szeretnék rajta tárolni tehát kell az ftp.
SSH-n keresztül most is gyakorlatilag elérem az eszközt. Hibaüzenet nincs, egyszerűen nem indul el a szolgáltatás, a logfájlt hiába lesem... nincs benne semmi extra.

winscp-vel hozzáférés megtagadva...

(#13106) MacCaine válasza nolika (#13105) üzenetére


MacCaine
őstag

De az SSHd fut?

(#13107) nolika válasza MacCaine (#13106) üzenetére


nolika
aktív tag

azon vagyok bejelentkezve, nem?
Putty-on keresztül, és az ssh gombra tettem, majd connect.

A kettő független amúgy egymástól, mert ha purge-vel eltávolítom a vsftpd-t és felrakom újra, akkor megy(fut a szolgáltatás).
De felhasználói beállítások után már nem fut... mint ahogy az oldal szerint megcsináltam.

[ Szerkesztve ]

(#13108) MacCaine válasza nolika (#13107) üzenetére


MacCaine
őstag

Akkor már van egy biztonságod FTP hozzáférésed a géphez. Minek akarsz másikat?

Csak indítsd el a kedvenc FTP kliens progidat, és a 21-es port helyett a 22-est írd be. Ennyi.

(#13109) nolika válasza MacCaine (#13108) üzenetére


nolika
aktív tag

valóban, de akkor miért írja ki hogy nem fut?
amúgy csatlakozik, de nem jó felh-név és a jelszó, pedig jól írtam. hol tudom ellenőrizni?

(#13110) rokefeller válasza nolika (#13109) üzenetére


rokefeller
senior tag

Elbeszéltek egymás mellett :-)

Ahhoz hogy tudj fájlokat másolni a szerverre, nem szükséges az ftp feltétlenül. Lehet azt is használni, de az SSH-n is tudsz fájlt másolni. Mivel az megy, hiszen azon keresztül lépsz be, nem kell vergődnöd az FTP belövésével, csak a kliensnek (winscp, totalcommander, bármi okos cucc) megmondani, hogy a protokoll nem ftp, hanem scp.

Erre utalt a kolléga, amikor azt mondta hogy a kapcsolódásnál a 22-es portot használd a 21-es helyett.

Már ha jól értem.

A télapó nem a régi már...

(#13111) rokefeller válasza nolika (#13105) üzenetére


rokefeller
senior tag

Na, a winscp-ben a kapcsolatnál állítsd át ftp-ről sftp-re, és pipáld be hogy scp, ha más nem, és menni fog.

A télapó nem a régi már...

(#13112) nolika válasza rokefeller (#13111) üzenetére


nolika
aktív tag

étem, köszi!

Már csak a miheztartásért szeretném belőni az FTP-t. Az lehet, hogy valami hiányzik ebből az ubuntuból?(mert ez ugye raspbian, és hátha).
Na mindegy, majd kezdek vele valamit...

(#13113) rokefeller válasza nolika (#13112) üzenetére


rokefeller
senior tag

Hát elvileg ha van apt, és azzal tetted fel, akkor annak kellene kezelni a függőségeket, tehát nem kéne hogy hiányozzon semmi. Sehol semmi log?

A télapó nem a régi már...

(#13114) Tepsifüles


Tepsifüles
tag

Sziasztok!

Feltelepitettem otthon egy suselinux 11.4 et és 2 problémám van:
1. sikerült beállítanom a hálózatot, hogy a szerver minden gépet lát, de a szervert semmi sem látja :( ez mitől van? Telepítettem fel Sambat, és fel is vettem egy könyvtárat amit meg szeretnék osztani, de semmi. Pingelni tudom a szervert, de látni egyik nem látja a többi gép :(
2. másolok win7-es gépről fileket, és kb 1-2MB/seccel csordogál a cucc :(( mit kellene állítanom, hogy gyorsabb legyen?

(illetve a Samba kiszolgáló alatt->Indítás fülnél a Túzfal port le van zárva, és megnyitni sem engedi :( )
Válaszokat előre is köszönöm.

[ Szerkesztve ]

Sabee

(#13115) sonar válasza Tepsifüles (#13114) üzenetére


sonar
addikt

Javaslom, hogy az idevágó logout bejegyzést olvasd el: [link]

Win alól meg próbáld meg azt, hogy parancssorból authentikálsz
net use \\sambagépipje /user:sambauser password
aztán megmondja, hogy mi a gond.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#13116) Sapphi válasza wmati (#13093) üzenetére


Sapphi
aktív tag

Köszönöm!

Sajnos az angol tudásommal gondok vannak, de azért megnézem hátha jutok valamire! :)

(#13117) nolika válasza rokefeller (#13113) üzenetére


nolika
aktív tag

így van, mivel a szolgáltatás nem fut.

A felhasználói fiókokat hogy tudom kezelni?

(#13118) mzx


mzx
senior tag

Telepítésnél ami particiok feltétlen kellenek , az csak a gyökér, és egy másik, attól elkülönitve? (Azon kívül, hogy a legtöbb confighoz swap is muszaj.)

Telepítettem már külön particio alá a home -ot ill. a gyökeret, későbbi telepiteskor viszont egyben, és egyelőre az utóbbi megoldás jobban tetszik, ugyanis anno a nem gyökér particion behalt valami, és jobb lett volna az egészet darálni, de hát úgy a home is odalett volna, így telepithettem újra az egész rendszert; na ezért lettem "azonos particion gyökér+home" párti.

Ki mit javasol és miért, arra nézve, hogy home és gyökér egyben legyen, vagy külön? Pro és kontra.

(#13119) ViZion válasza mzx (#13118) üzenetére


ViZion
félisten

Csak / partíció kell. Ez nem Windows, a Home-t akár Live alól is mentheted, ha kell. Cserhely sem kell, ha van elég ramod.
Én egybe rakom, csak / van:
1. van 8 GB ram, nem kell swap (már 4-nél sem swappolt)
2. SSD-re rakom, nem akarok öszze-vissza partíciókat, ami kell még azt symlinkel becsatolom ahova kell.
3. Ha SSD elszáll, akkor sz.r van, de ha csak az OS, akkor a home live alól símán menthető.
4. biztonsági mentés külső HDD-n, van ami DVD-n is, meg ugye a Home egy része amúgy is HDD-n van (doksik, képek, filmek, stb, aminek nem SSD-n a helye)

DE! Kinek mi. Nem egyformák a gépek és a szokások.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13120) sh4d0w válasza mzx (#13118) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Az én /home-om az Ubuntu 10.04 óta létezik, pedig azóta volt Linux Mint 11 is, most pedig a 13-as van fent. Jó, hogy nem kellett róla mindenféle backupokat csinálni.

https://www.coreinfinity.tech

(#13121) MacCaine válasza mzx (#13118) üzenetére


MacCaine
őstag

Külön /home. Nem kell menteni egy esetleges installáláskor. Csak megadod a telepítésnél, hogy az a /home, ne formázza, és megmaradnak az adataid meg a beállításaid.

(#13122) Braddock


Braddock
őstag

Chrome Linux (Chrome OS)

Jön föl, mint a talajvíz.
Most már a Cinnamon GUI-t használja, stb.

(#13123) sonar válasza Braddock (#13122) üzenetére


sonar
addikt

A linkelt oldal alján találtam egy érdekes szösszenetet:
Chrome Linux is not related to Google. The service is powered by SUSE Studio.

Ettől függetlenül jövőhéten én is meglesem

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#13124) kovaax válasza MacCaine (#13121) üzenetére


kovaax
őstag

MacCaine, sh4d0w: Ejnye no! Mentés mindig kell, pláne installálás előtt!

Én is a külön /home -ra szavazok, mert ha nem megy semmi félre új installkor, akkor megmaradnak a júzerek dolgai.

-=- There's no place like /home -=-

(#13125) Braddock válasza sonar (#13123) üzenetére


Braddock
őstag

Most láttam Én is.
Akkor érdekes a névhasználat.

(#13126) MacCaine válasza kovaax (#13124) üzenetére


MacCaine
őstag

Alapból nem tartok fontos dolgokat az otthoni gépemen. ;)

(#13127) sh4d0w válasza kovaax (#13124) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Otthoni gépen? Minek? Semmil olyan nincs rajta, amit ne tudnék újból letölteni az internetről...

https://www.coreinfinity.tech

(#13128) sonar válasza sh4d0w (#13127) üzenetére


sonar
addikt

kivéve a home videók :DDD

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#13129) rybank válasza sh4d0w (#13127) üzenetére


rybank
senior tag

Dettó így vagyok. Alig van adat a gépemen. Kell valami, percek alatt lenn van.

(#13130) ViZion válasza rybank (#13129) üzenetére


ViZion
félisten

De marha jó Nektek :B
Nekem az adatlapon a cucc, igaz a merevlemez több, mint felén a gyerekrajzfilmjei vannak :D -nem, nem nCore tékából, csak nincs DVD lejátszónk, így felraktam gépre, átkódoltam, a TV meg pendrájvról lejátsza. Gyors mérés: ~280 GB cucc, zenével együtt (mondjuk ez is pótolható), ezekről van mentés is, ami igazán fontos az még DVD-n is van a külső HDD mellett. ~10 évnyi munka (korábban itthon is melóztam) és családi fotók nehezen pótolható.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13131) mzx válasza ViZion (#13119) üzenetére


mzx
senior tag

Köszönöm a válaszokat mindhármótoknak.

Sorry ha lámer a kérdésem: mi az az ssd?

Örülök, hogy pro- és kontra vélemény is érkezett. :)

Részben más kérdéseim:

Most jutok el oda majd aug. második felében, hogy live usb-t készítsek. Jelenleg ott tart a "tudásom", hogy párszor installáltam már Ubuntut, Lubuntut, live cd -ről merevlemezre; most a Linux Mint -tel ismerkedem.

- A Linux Mint tudtommal kompatibilis az Ubuntu-val, pl. a Mint 9 az Ubi 10.04-gyel. Mi a lényeges különbség az Ubuntu és a Mint között? Annyit megtudtam, hogy azonos hivatalos tárolót használnak, és mindkettő Gnome grafikus rendszert.

- Sose készítettem még live usb-t pendrive -ra. Teszteltem a sebességét, a hdd-mhoz képest átlag 70% -os a sebessége, a leggyorsabb usb háttértár, amivel rendelkezem, nekem megfelel live usb-nek. 4 GB -os pendrive, Kingstone. Átlag 7 MB/s -mal lehet rá írni a géppel, olvasni 6-18 MB/s -mal tud, eközött mozog a sebessége, persze a PC konfigjától is függ, nem tudom, egy erősebb PC-vel jobban ki lehetne-e használni pendrive -om sebességét, de a lényeg, hogy mivel 10 éves P4 -bővült a géppark-, ezért pont ideális számomra, hogy ha másvalakihez viszem a pendrive-os linux live usb-met, akkor nagy eséllyel megfelelő sebességgel futni fog azon is, mivel túlnyomórészt másoknak is van egy legfeljebb 10 éves PC-je, már aki rendszeresen gépezik. A lényeg h nekem megfelel a pendrive -om sebessége , live usb célra. Az alapoktól érdekel infó, hogyan lehet létrehoznom rajta live usb -t? Linkek is jöhetnek, köszönettel. :) Ja, és érdekel, hogy elegendő-e egy live usb létrehozásához egy linux live cd, vagy mindenképp kell hdd-s linux telepítés ehhez előzetesen? Apropó, mivel csak 4 GB-os, ezért Lubuntu-t, 10.04 -eset tervezek rá, 1 GB home-mal, és csak admin fiók kell, amire tehát marad 3 GB. Necces, hogy csak 4 GB -os a pendrive, vagy elegendő lesz?

- Legutóbbi telepitésem Lubuntu, és most kezd kialakulni az igényem, és az annak megfelelő kapacitás: úgy nézem, minimálisan 3 GB nekem elegendő a /home -nak, 5 GB a gyökérnek. Gondolom ubira és mint-re több kell. Érdekel, mekkora a minimális kapacitás, amit particióként meg kell adnom Ubuntu, illetve Mint esetén? Alapszintű felhasználó vagyok, különösebb extrákat ne számítsatok bele. Ráadásul 20 GB -ot szánhatok rá max, de ha Mint 9 esetén is elegendő az 5 GB a gyökérnek, annak örülnék, mert kicsi a hdd, és kell média file-oknak a maradék terület. Persze kockáztatni se akarom a rendszer működését, így nagyon kicentizni se szeretném, tehát ha több kell Linux Mint 9 gyökérpartíciónak, mint 5 GB, akkor mennyi?

[ Szerkesztve ]

(#13132) mzx válasza mzx (#13131) üzenetére


mzx
senior tag

A félreértést elkerülendő:

Jelenleg hdd-re akarok telepíteni, mégpedig Linux Mint 9 -et, max. 20 GB-os partíciót tervezek, de inkább csak 8-10 GB -ot; ehhez tartoznak a legutóbbi hsz-em utolsó bekezdéséne kérdései.

Augusztus 2. felében pedig live usb-t (is) akarok készíteni, mégpedig a 4 GB -os Kingstone pendrive-omra, az ahhoz tartozó kérdéseim pedig az előző hsz-em utolsó előtti bekezdésében találhatóak.

... és egy javítás, előző hsz-emre:

"[...] 1 GB home-mal, és csak admin fiók kell, amire tehát marad 3 GB [...]"

Azt szerettem volna itt írni, hogy admin fiók kell csak nekem azon, annak elég 1 GB, de nem erre marad persze 3 GB, hanem gyökér ("/") számára, gyökér partíciónak.

Apropó, live usb készítésekor is kell / lehet particionalni, ill. érdemes? (Mármint pendrive- on.)

[ Szerkesztve ]

(#13133) CPT.Pirk válasza mzx (#13132) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A live usb dolog egyszerűbb ennél. Le kell tölteni a kívánt disztró iso fájlát, azt be kell adni egy célprogramnak, ami aztán megcsinálja a bootolhato USB-t.

Ilyen progi pl. az Unetbootin [link] mindegyik platformra, a Suse studio imagewriter, meg a Lili [link] Windows alatt.

Azt meg, hogy melyik disztrónak mennyi hely kell, azt meg tudod nézni az oldalukon. Amúgy nyugodtan nézz meg valamit, ami nem Ubuntu alapú. Miért a Mint9-est akarod feltenni? Már a 13-nál tartanak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13134) ViZion válasza mzx (#13131) üzenetére


ViZion
félisten

uhh...ehh.
SSD az Solid State Drive, leegyszerűsítve egy halom pendrájv egy spéci vezérlőre kötve. Ha bővebben érdekel, akkor [link], érdemes elolvasni, még pár évig ez jelenti a csúcssebeséget, gyakorlatilag a régebbi i-RAM sebességét hozza.
Jó, hogy több linuxot próbálsz, de ha lehet egy javaslatom, akkor a legfrissebbeket használd: szélesebb HW támogatás, kiforrottabb felület, stb. Ubuntu 10.04-10.10 még OK, ha Unity-t nem akarsz, de Mint-ből inkább a 13, mint a mint 9 ("mint a mint" Yeee, ez de jó :D ).
Teljesen szerénytelenül ajánlok pár cikket, azokat átolvasod, YT videókon nézel pár asztali környezetet, és jobban képben leszel. [link], [link], [link].

Másik, hogy ez a LiveUSB jó dolog, kell egy gyors pendrájv, inkább 8 mint 4 GB a persistent miatt, ahová a változásokat menti. Ajánlott USB 2-ben a DT R500, vagy jobb, esetleg a jövőt is figyelembe véve az USB 3-as tesója.
Azért engem már ért meglepi, hogy nem indult más gépén, miután az enyémen volt pár frissítés, meg alakítás... Mezei LiveUSB meg elindult. Gondolom vmi ütközés miatt, de pl. céges delleken sem indul, ha frissítem itthon. Ha Ubuntu alapú disztrót raksz LiveUSB-re, akkor a változások mentésére szolgáló terület (persistence-nek írják a progik, ezt állítgatod) méretét tudod megadni, más disztrónál azt sem. Ne várj augusztusig, ez nem akkora dolog, h ha vmit elrontasz, max formázod a pöcköt ;)

HDD-re telepítve a rendszernek bőőőven elég 5-8 GB, ha nagy dolgokat nem raksz /home-ba. Ez nem windóz, nem hízik a frissítésekkel, bár párszor Bleachbit-et futtatni nem árthat.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13135) mzx válasza CPT.Pirk (#13133) üzenetére


mzx
senior tag

Köszi a választ. :)
Egyrészt azért a Mint 9-t, mert -régebbi frissítéskor is tapasztaltam- , hogy az újabb verziók több helyet igényelnek (javítások, frissítések, bővítések, bár részben egyszerűsítések is jellemzik az újabb verziókat), és hát csak 4 GB -os a pendrive -om, másrészt meg mert lassú a netem, végre lett még egy 2010 -es linux iso-m, és nem szeretek nagy sebességgel rendszer lemezképet írni -a netem és a cd írás tehát időigényes nálam-, szóval már van egy Mint 9-es live cd-m, amit ráadásul már teszteltem, és hibátlanul írtam ki. Lehet, h túlzott biztonságra törekvésnek, és/vagy lustaságnak tűnik a szempontom, de nekem megfelel a Mint 9. Végső soron ha nagyon akarom frissíteni, utólag is lehet a már feltelepitettet, akár Mint 13-ra. :)

[ Szerkesztve ]

(#13136) ViZion válasza mzx (#13135) üzenetére


ViZion
félisten

Te géped, Te döntésed... de azért nézd át mik változtak az elmúlt 4!!! verzióban... :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13137) CPT.Pirk válasza mzx (#13135) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Live v. presistent módban megy a penre? Mert sima live módban bőven elég a 4G-s pen. Pl. a Chakra telepítője 1,5G, az live módban felmegy a penre, ott marad is hely még bőven, hogy simán pendrivenak is lehessen használni.

A Mint-től én óvakodok, a 10-es verzió járt nálam, de egy átlagos update után kernel problémával meghalt bootolásnál, úgyhogy onnan kezdve elhagytam mindent, ami Ubuntu alapú. Jött az OpenSuse, később Debian végül most a Chakra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13138) mzx válasza ViZion (#13134) üzenetére


mzx
senior tag

Köszi a választ és a tapasztalataidat arra nézve is, hogy más gépre áthelyezve nem mindig működött - erről jó tudni... De azért jó ha van, az esetek egy részében működik más gépeken is. Persze ha máshova kellene -egyelőre még nem-, akkor live cd is lesz nálam általában, mivel jók a tapasztalataim különböző gépeken erről. :)

Amúgy azért várok aug második feléig live usb készitéssel, mert egyrészt csak pár nap mulva lesz lehetőségem hdd-re telepiteni linux-ot, és az az első számomra, utána meg pár napig hol itthon leszek, hol nem.

A cikkeket lehet , h elolvasom később, ill. már most elkezdem nézni azokat, köszönöm.

Nincs jelenleg anyagi keret újabb pendrive-re sem. A sebessége a jelenleginek nekem megfelel, hiszen live cd-vel is vígan elvagyok, az még lassabb. :) Csak hát telepítek majd hdd-re, valamint egy iso-ról majd tehát pendrive-ra, hiszen a beállítások, változások rendszeres elmentése fontos szempont, saját gépen.

Jól értelek, hogy akár Mint , akár Ubi menni fog 4 GB-os pendrive-on ,tehát elegendő lesz a 4 GB ? Ezt fontos tudnom ehhez. Persze átváltva az csak kb. 3.7 GiB (GibiByte), ami a valódi, 1024-es váltoszám szerinti érték! Ezt tegyük hozzá...

Köszi a definiciokat. Egyébként a persistent kapcsán képben voltam, de pl. a Bleachbit-ről fogalmam nincs. Ez ez rendszertesztelő app, vagy más?

[ Szerkesztve ]

(#13139) ViZion válasza mzx (#13138) üzenetére


ViZion
félisten

Elég a 4GB, de napi használatra hamar kinövöd sztem. Azon kb. 1,5 GB persisten-t létrehozható.
Bleachbit takarító progi, pl. nyelvi fájlokat törli (magyart és angolt hagyd meg azért... :D ), ezzel sok helyet szabadít fel. Mondjuk LiveUSB-n még nem próbáltam, gyanús, h csak az utólag letöltötteknél tudna csak takarítani.

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13140) mzx válasza CPT.Pirk (#13137) üzenetére


mzx
senior tag

Hm... köszi hogy képbe raktok engem :) , ugyanis valoban, elfeljetettem kiemelni, hogy én valójában nem is live linux usb-t, hanem persistent linux usb-t szeretnék, igen! :) Elnézést kérek, most kezdem látni, hogy kevertem e fogalmakat, holott logikus, hogy ha egyszer olyat szeretnék, amelyen a mindenkori beállításokat, változásokat is menteném rendszeresen, ahhoz persistent mód kell. Csak én úgy tudtam eddig, hogy a live usb kifejezés alatt is azt értik, amin rendszeresen menthetőek a beállitások.

Na most, persistent módhoz elég lesz a 3.7 GiB? Ez a kapacitása tehát a pendrive-omnak.

Köszi a többi tapasztalatodat, hát... jómagam, és más ubuntu rajongók többnyire jó tapasztalattal bírunk róla, így a Mint -ről is sokan, de számít nekem többek véleménye, tapasztalata, köszi h megírtad ellenvéleményed, figyelembe veszem, megfontolom. :)

[ Szerkesztve ]

(#13141) mzx válasza ViZion (#13139) üzenetére


mzx
senior tag

Értem. Nem napi szintűre tervezem, hanem alkalmilag, amikor más gépre fogom vinni, néha. Legalábbis a tervem jelenleg ennyi vele. Tehát elég lesz a pendrive-om kapacitása, ez jó hír, köszi nektek ezt az infót is. :)

Két hét múlva lesz időm a persistent linux usb elkészítésére, vélhetőleg lesznek még tehát kérdéseim erről. :) Hdd-re se sűrűn végeztem eddig telepitést, arra a napokban lesz alkalmam ismét, lehet , h arról is kérdezek majd ismét. :) Vagy most, ha felmerül jelenleg valami.

(#13142) sh4d0w válasza ViZion (#13134) üzenetére


sh4d0w
félisten
LOGOUT blog

Én egyszer Full Circle-ben követtem el hasonlót: "amint a Mint..."

https://www.coreinfinity.tech

(#13143) nolika


nolika
aktív tag

hol tudom megtalálni egy külső meghajtó gyökérkönyvtárát a linuxban?

(#13144) chab7 válasza nolika (#13143) üzenetére


chab7
addikt

Ahová csatolta (ha csatolja egyáltalán automatikusan). Amúgy melyik distro?
Nagy valószínűséggel a /media alatt fogod egyébként megtalálni.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#13145) nolika válasza chab7 (#13144) üzenetére


nolika
aktív tag

Raspberry PI-n futtatom, és egy debian/ubuntu féleség fut rajta.
hogy tudom bemountolni?

(#13146) CPT.Pirk válasza nolika (#13145) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Rootként csinálnod kell egy mappát a fájlrendszerben, pl sudo mkdir /mnt/cucc

Majd pedig oda kell csatolnod. A sudo fdisk -l kiírja, mik vannak a gépben, és a kellő partíciót simán be tudod csatolni, beírva mindent az /etc/fstab fájlba, ha állandó lesz a vinyó. Ha nem állandó, akkor a mount paranccsal tudod csatolni.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13147) chab7 válasza CPT.Pirk (#13146) üzenetére


chab7
addikt

Az ubuntu (féleség) az meg tudná is magától auto mountolni a /media alá. Legalábbis nálam mikor ubi volt akkor tudta.

Lenovo ThinkPad T500 (Win10) | Huawei Mate 9 (8.0)

(#13148) CPT.Pirk válasza chab7 (#13147) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Amire a kolléga gondolt, az Debian a PI-n, bár még nem próbáltam a vinyó csatolást rajta mert az enyém is most jött meg pár napja, de gondolom úgy megy, mint sima Debianon.

Amennyiben a hivatalos "raspbian" image-t rakta fel.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13149) ViZion


ViZion
félisten

Fedora 17-ben /run/media/usernév/akármi eleinte fura volt, /media-ban kerestem. :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13150) nolika válasza CPT.Pirk (#13148) üzenetére


nolika
aktív tag

igen a raspbian van fennt.
Áh, sikerült! köszi.

ezt a mountolásnyavaját meg lehetne írni elvileg perl-ben?

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.