Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#81001) szekzol válasza urandom0 (#80999) üzenetére


szekzol
tag

Sajnos nincs Bitcoinom. Vagy szerencsére, mert megúsztam most vele egy infarktust :)
Nem láttam az Xfce-t a választhatók között. Lehet azért mert purge-al szedtem le a lightdm-et (így javasolták egy fórumban valakinek)
Ezt már az új rendszer alól írom, be kell állítanom mindent. Feleségem kérdezte, hogy most a jelszavakat újra be kell írogatni? Ne ez a legnagyobb probléma... Erre is lenne megoldás tudom, de lusták vagyunk, aminek az árát most fizetjük meg kicsit.

(#81002) -szabi-


-szabi-
őstag

Kicsit küszködök még a képernyőkímélővel
Mint említettem fenn van a gyári és feltettem xscreensaver-t a szoftverkezelőből.
A problémám, hogy mindig a gyári indult el.
Betettem xscreensaver-demo futtatását az indítópultba.
Rájöttem nem azt kell odatenni hanem sima xscreensaver-t.
Minden bekapcsoláskor automatikusan elindítja azonban van egy felugró ablak amivel nem tudok mit kezdeni.

Gondolom kellene egy kiegészítő parancs, hogy fusson le a háttérben vagy vmi hasonló de az indítópult dokumentációja elég szegényes.
Keresgélés közben xscreensaver honlapján láttam van frissebb verzió a szoftverkezelőből telepítetthez képest.
Gondoltam semmi baj nem lehet abból ha ráfrissítek.
Fel is települt az új verzió, csak épp nem működött megfelelően hiányolta, a kiegészítőit.
Megkerestem őket de telepítéskor elkezdődött, amit tegnap linkelt blogban olvastam.
Telepíteném a kiegészítőt de nem megy függőségi hiba miatt.
Megkeresem mi hiányzik és telepíteném de nem megy mert neki más függőségi hiánya van. Aztán itt félbehagytam, gondolom lett volna még.
Most már nincs képernyőkímélőm.
Közben leállt a billentyűzet, újra kellett indítani a gépet.
Most kissé szomorú és csalódott vagyok.

(#81003) urandom0 válasza szekzol (#81001) üzenetére


urandom0
aktív tag

Szerintem akkor az Xfce, vagy valamelyik komponense is törölve lett. Ezek a login managerek, mint a Lightdm is, az /usr/share/xsessions/ mappából szedik az elérhető munkameneteket. Ha nincs ott az Xfce, az azt jelenti, hogy az xfce4-session vagy valamelyik létfontosságú komponens el lett távolítva, és vitte magával a munkamenetet is.

Jelszavak: én otthoni PC-n 4 számból álló jelszavakat (PIN-kódot) használok, ezt gyorsan be lehet tolni a numerikus billentyűzeten :)

(#81004) Truman


Truman
senior tag

Sziasztok!

Hogy lehet elérni, hogy a Linux Mint nem mount -oljon egy meghajtót, sőt a létezéséről se tudjon?

A problémám hogy van egy gép, 1 db SSD -vel és 1 db vinyóval. Az SSD -n van egy Windows 10, a HDD -n meg a Linux Mint. Szerettem volna minél jobban elkülöníteni őket, ezért úgy telepítettem, hogy mikor a Windows 10 -et raktam fel, lehúztam a vinyót, mikor a Linuxot akkor meg az SSD -t húztam le. Így az alaplapi Boot menüből választok mikor mi induljon.

A Linux Mint ennek ellenére okoskodott egy sort, és a legutóbbi frissítésnél a Grub -ot is csinált úgy, hogy nem kérte erre senki, benne a Windows indíthatósággal. Pedig nekem bőven jó az alaplapi boot menü. Sőt még azt is meg tudja csinálni, hogy belepiszkál az UEFI boot sorrendbe. Azt nem tudom hogy csinálja.
A Windows nyilván nem csinál ilyen, nem is tud a Linux-ról se. Amúgy UEFI módba volt mind a kettő telepítve.

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#81005) peterattila


peterattila
aktív tag

Sziasztok. Mediaboxra kötött külső hdd-t szeretnék figyelni, de sajnos sem a hddtemp, sem a smartctl nem barátom ez ügyben.
CoreELEC:~ # hddtemp /dev/sda
/dev/sda: TOSHIBA DT01ACA200:  drive supported, but it doesn't have a temperature sensor.

Ez nyilvánvaló butaság.
Illetve
smartctl -d ata -A /dev/sda | grep -i temperature

Semmit nem ad vissza. Gondolom mindkettőnek azzal van baja, hogy usb-n keresztül külső lemezként lógnak. Viszont nekem tudnom kellene, hogy éppen meg akar-e főni a tokban lévő hdd vagy jól érzi magát. Ötlet?

(#81006) urandom0 válasza -szabi- (#81002) üzenetére


urandom0
aktív tag

Az ilyesmi jó kis tanulópénz tud lenni :)
És egyben komoly önszívatás is. De tényleg ebből tanul az ember.
Milyen felugró ablak van, amivel nem tudsz mit kezdeni? A jelszókérés?
Nekem nagyon retro feeling képernyővédőt futtatni 2021-ben. Az XAnalogTV és az XMatrix nevű képernyőkímélők elég pöpecek :)

(#81007) urandom0 válasza Truman (#81004) üzenetére


urandom0
aktív tag

Neked azt kell, hogy az os-prober script ne érzékelje a Windowst, ha jól értem. Elméletileg, ha beleírod az /etc/default/grub fájl végére, hogy GRUB_DISABLE_OS_PROBER=true, elmented, majd azt mondod hogy sudo update-grub, akkor elméletileg eltűnik a Windows a Grubból.

(#81008) májkimiki válasza Truman (#81004) üzenetére


májkimiki
őstag

Tedd vissza az alaplap boot beállításainál első helyre a Win bootmanagert és az fog bootolni elsőre.
A Mint nem okoskodott, hanem ez a default beállítása a grub confignak. Benne van az os-prober és ha talál másik rendszert azt felveszi, mint láthatod. Nyílván első telepítéskor nem volt másik lemez és nem talált semmit. Majd visszadugtad az SSD-t is, ezért az automount meg becsatolja az ntfs meghajtókat, ezért látod. Ha közben még frissített a Mint-ed és az érintette a kernelt is. Akkor egyértelmű, hogy a grub-ot is frissíteni kell. Ekkor meg bekerült a grubba a Windows is.
Ez így teljesen normális.
Egyébként ez nem változtat semmit azon, hogy előhívod a boot választó menüt és abban választasz a Win vagy az Ubuntu bejegyzés közt.
Semmi hátrányod nem származik abból, hogy ott van a grubban a Win is.

(#81009) cigam válasza peterattila (#81005) üzenetére


cigam
félisten

Miért lenne butaság? Ha egyszer nem ad hőmérséklet infót, hát nem ad. Nem valószínű, hogy az USB miatt, mert nekem 2 lemezem is USB-n lóg, és a HDS tudja a hőmérsékletüket is. Próbáld ki a HDS-el, hátha ...
Ne cikk közvetlen linkjéről töltsd, mert az még "csak" a 0.17-es, már kiadták a 0.19c-t is.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#81010) tordaitibi válasza Truman (#81004) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Távolítsd el az os-prober alkalmazást, guis szoftverkezelőbe vagy terminálba,
sudo apt-get remove os-prober
ezután itt:
/etc/default/grub
álítsd be erre,
GRUB_TIMEOUT_STYLE=hidden
GRUB_TIMEOUT=0
ha nincs szükséged se régebbi kernellel vagy reco módban indításra,
ezután grub frissítés, így az os-prober nélkül már nem fogja megtalálni a Windowst,
sudo update-grub
Reboot és az uefibe tedd elsőnek amelyiket szeretnéd hogy gombnyomkodás vagy választás nélkül elsőnek induljon.

[ Szerkesztve ]

(#81011) Truman válasza Truman (#81004) üzenetére


Truman
senior tag

Köszönöm a válaszokat.
Megcsináltam amit tordaitibi írt. Most márt úgy működik, ahogy szerettem volna. :)

Az élet egy sz*r játék, de azért a grafikája nagyon ott van…

(#81012) -szabi- válasza urandom0 (#81006) üzenetére


-szabi-
őstag

Érdekes ez a telepítési folyamat.
Elmegyek a készítő honlapjára.
Legfrissebb verzió xscreensaver-6.02.tar.gz (2021), amit ugye kezdőként telepíteni nem tudok.
Megjegyzi, hogy néhány disztró csomagkezelője régi verziót tartalmaz ezért a töltsem le xscreensaver v5.45 Debian Packos (2020) oldalról.
Ugyan ez sem a legújabb 6.02 de így is frissebb a csomagkezelős verziónál.
Rákattintok és a letöltő oldalon rögtön fogad egy üzenet, hogy erősen javasolja csomagkezelő használatát.
Ugye ott a régi verzió van és ajánlott, hogy honlapról töltsem le a frissebbet.
Ez nekem ellentmondásos.
Mindenesetre linkelt kettő csomagkezelőt: aptitude és synaptic.
Aptitude nem rendelkezik grafikus felülettel, így kiesett.
Synaptic viszont frissebb verzió, mint ami a gépre települt ezért gondoltam frissítem talán ez frissebb xscreensaver-t tölt le és nem kell rakás függősséggel kínlódni.
Nem is tudom mit vártam, Synaptic frissítése sem sikerült függőségi hiba miatt.

Nem fogok vele kínlódni visszateszem a csomagkezelőből a 2018-as régi verziót és tudomásul veszem, hogy csak ez a verzió működik, aminek van egy kikapcsolhatatlan bosszantó felugró ablaka. Nem jelszókérés hanem a készítő névjegye.

Annyi sikerélményem van, hogy sikerült GRUB customizerrel kikapcsolni Suse bootolását.
Ugyan nem értem miért hiszi, hogy Mint az Ubuntu de Suse sorok eltávolítása után csak Mint boot van.
Ezzel nálam Suse sorsa megpecsételődött. Pedig attól vártam többet.
Kár érte jó ügynök volt. :D

(#81013) -szabi- válasza Truman (#81011) üzenetére


-szabi-
őstag

Ilyet tud GRUB customizer is: Én itt kapcsoltam ki, hogy ne keressen más rendszert.

(#81014) májkimiki válasza -szabi- (#81013) üzenetére


májkimiki
őstag

A grub-customizer egy grafikus program a grub mahinálásához. Persze, hogy kikapcsolhatod benne. Nem Te kommenteled ki a grub configban az os-probert, hanem ez a progi. Ezért is tök felesleges eltávolítani, meg kezdőként matatni a config fájlokban. Jól van ez így egyelőre, kezded kapiskálni. Meg a SUSE jegelése is neked lesz tisztább tényező.
A Mint meg azért mondja magáról, hogy Ubuntu. Mert valójában az is, ha az alaprendszert és a kerneleket nézzük. Mindig az aktuális Ubuntu LTS kiadásokból készülnek a Linux Mint kiadások. Nem forgatnak külön Linux Mint kernelt a Vanilla kernelelkből, egy az egyben átveszik az Ubuntu-ét. Ők beleírhatják, hogy Ubuntu kernel, mert azt Ők forgatják. A Mint nem teheti ezt meg, szoftver licencelési és egyéb okokból.

[ Szerkesztve ]

(#81015) peterattila válasza cigam (#81009) üzenetére


peterattila
aktív tag

Marad a 17-es, mert arm verzió kell. Ezt futtatva permission denied, csak tudnám miért :F . Eleve csak root user van.

(#81016) urandom0 válasza -szabi- (#81012) üzenetére


urandom0
aktív tag

Elmegyek a készítő honlapjára.

Ne menj, ha van a tárolóban csomag, használd azt! Csak akkor menj a készítő honlapjára, ha nincs a tárolóban csomag, nincs belőle flatpak, snap vagy appimage.

Legfrissebb verzió xscreensaver-6.02.tar.gz (2021), amit ugye kezdőként telepíteni nem tudok.

Ez egy forráskódú csomag, a fordítás és telepítés ennyi:
./configure --prefix=/usr
make
sudo make install
make clean

De mint ahogy a weboldalon is írja, ha van a tárolóban csomag, használd inkább azt.

Rákattintok és a letöltő oldalon rögtön fogad egy üzenet, hogy erősen javasolja csomagkezelő használatát.

Én a helyedben ezt erősen meg is fogadnám :)

Ugye ott a régi verzió van és ajánlott, hogy honlapról töltsem le a frissebbet.
Ez nekem ellentmondásos.

Csak azt mondja, hogy HA Debiant használsz, akkor az unstable csomagot szedd le. De ez sem jó ötlet.
Nálad meg pláne nem, mivel ezek Debian csomagok, neked pedig Minted van, a kettő binárisan sem kompatibilis egymással.

Synaptic viszont frissebb verzió, mint ami a gépre települt ezért gondoltam frissítem talán ez frissebb xscreensaver-t tölt le és nem kell rakás függősséggel kínlódni.

Ne, ne, nee!!!
Csomagokat innen-onnan letöltögetni erősen ellenjavallt, pláne akkor, ha az adott csomag ott van a tárolóban is. Ezzel olyan "dependency hell"-t tudsz okozni, amiből órákig tart kikászálódni egy tapasztaltabb felhasználónak is, kezdőként pedig azonnali reinstall lesz az eredménye.
Amúgy a Synaptic mindig a rendszerben beállított tárolókból veszi a csomagokat, teljesen mindegy, melyik verziót telepíted. Ha újabb verziót próbálsz telepíteni, az függőségi miatt nem fog menni, de ha menne is, simán lehet, hogy nem működne megfelelően.

Ugyan nem értem miért hiszi, hogy Mint az Ubuntu de Suse sorok eltávolítása után csak Mint boot van.

A Mint Ubuntu alapú.

Az xscreensaver man oldalát nézted? Az X Resources résznél van egy olyan opció, hogy "splash", nem ezt kellene false-ra állítani? Ez alapból true.

(#81017) CPT.Pirk válasza -szabi- (#81012) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az ilyen Xscreensaver-es történet(ek) miatt is hagytam ott a Debian leszármazott disztrókat, ha napi használatú disztróról van szó és nem valami szerver gépről, vagy a havonta egyszer bekapcsolt laptopomról. https://www.jwz.org/blog/2016/04/i-would-like-debian-to-stop-shipping-xscreensaver/
Most legalább eljutottak 2020-as verzióig az Xscreensaverrel...

Ezzel szemben nálam Manjaro KDE-n egyből tehetném fel a 6.02-es xscreensavert, minden szívás nélkül a csomagkezelőből.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81018) urandom0 válasza CPT.Pirk (#81017) üzenetére


urandom0
aktív tag

Írták már neki korábban, hogy használjon inkább Manjarot, én is azt gondolom, ez nem egy rossz javaslat :)

(#81019) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#81017) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Ezért írtam a kollégának több 10 hsz.-szel előrébb hogyha így fejest ugrik a Linuxba akkor induljon el egy Manjaroval.

Az Arch legbarátságosabb változata, telis-teli pakolva alapszoftverekkel és a csomag ellátottsága, azok frissessége toronymagasan a legjobb.
A rendszer tuningolhatóága is a szerintem a legkönnyebb, pl. nonfree driverek 3-4 kattintással felpakolhatók stb.

És magamról tudom hogy egy tök kezdő az nem fog 1000 szoftvert keresgélni de egy Winről átállónak már megvan a megszokott app készletete, használati szokásai.
És ebben a gyári+AUR a létező legbőségesebb. Semmi netes deb fájl keresgélés, make forgatás. Discoverbe vagy bármelyik pamacos guiba beírja amit keres és nagy valószínűséggel már települ is a legfrissebb verzió.

És bár elhagytam a Manjarot, kellemes emlékekkel, nem a kezelhetősége vagy ilyesmi miatt, nekem a gyakran emlegetett rolling orrba-szájba naponta frissítgetésével 1 azaz egyszer se volt problémám. Frissített, lefutott és ennyi. Nem szokott beleszakadni.

És a kollégának minden hazabeszélés nélkül a KDE felületet ajánlanám mert a Wines featurek, a legaprólékosabban, menük almenüinek a bősége gui alatt, beállíthatóságok tömkelege megkönnyíti az új os használatba vételét, belakását.
Csak apróság, kiszögezni egy ikont a panelre.
xfce, cinna nálam nehézkes volt, kde meg odarántom, kérdez mit akarok, ikont, mappát, mappanézetet és finito.
Lehet most már ez is könnyebben megy cinna meg xfce alatt de 3 éve kihullott a hajam mire ezt megcsináltam.

[ Szerkesztve ]

(#81020) peterattila válasza peterattila (#81015) üzenetére


peterattila
aktív tag

Siker :)) . Az volt a baja, hogy a külső hdd-ről próbáltam futtatni mindent, ezt nem engedte. Átmozgatva a belsőtárhelyre, már simán ment minden. Mindig tanul az ember :R .

(#81021) -szabi- válasza májkimiki (#81014) üzenetére


-szabi-
őstag

Akkor azt nem értem tegnap Suse bootkezelője honnan tudta, hogy Mint és nem Ubuntu?
tiobe, CPT.Pirk
Eljutottam xscreensaver- Linux man oldalra de az már nekem sok volt, kipróbálom a "-no-splash" mit csinál, mert menüben nem láttam ilyen kapcsolót.

Eddig leszedett .deb csomagok feltelepültek.
Pont tegnap dicsértem milyen egyszerű ez, .deb letölt csomagkezelő meg telepíti.
Ezért okozott fennakadást Xscreensaver miért nem megy.

Szóval azt mondjátok eddig szerencsém volt, hogy nem borult meg a rendszer és szakítsak ezzel a win beidegződéssel, hogy internetről töltögetem a friss .deb fájlokat!?

(#81022) cigam válasza -szabi- (#81021) üzenetére


cigam
félisten

OpenSuSe-ra miért .deb csomagokat telepítesz, mikor az .rpm alapú?!

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#81023) tordaitibi válasza -szabi- (#81021) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Szóval azt mondjátok eddig szerencsém volt, hogy nem borult meg a rendszer és szakítsak ezzel a win beidegződéssel, hogy internetről töltögetem a friss .deb fájlokat!?"

Nem kell szakítani vele de ha megvan szoftvertelepítőbe, gyári tárolókba vagy ppa hozzáadásával akkor ez az első megoldás.
Ha így semmiképp nem megy akkor a .deb
Nekem is van tucatnyi szoftverem amit csak így lehet, netről deb, pl. Megasync, 4KVideodownloader Unified Remote stb.

(#81024) májkimiki válasza -szabi- (#81021) üzenetére


májkimiki
őstag

Jogos a kérdés és örömteli, hogy ennyire figyelsz.
Tehát a Linux Mint természetesen önmagát, mint teljes rendszert joga van Linux Mint-nek nevezni. Kell is, hogy azonosítható legyen. Viszont nem mindegy, hogy honnan vagy miről akar egy alkalmazás beazonosítani egy rendszert.
Amit Te eddig furcsállottál, hogy miért látszik Ubuntu-nak a Mint. Az azért van mert, az az azonosító folyamat ami így azonosítja a rendszered az az adott kernelből veszi ezt. Ezért látsz például egy uefi menüben Ubuntu bejegyzést és nem Linux Mint-et.
Ez amit észre vettél az pont azt mutatja, hogy mennyivel másabb a SUSE, egy apró különbség miatt teljesen más eredményt látsz. Természetesen az os-prober is benn van a SUSE-ban, de plusszban még konkrétan az adott rendszer elnevezését is figyelembe veszi és úgy írja be a grubba.
Ezt persze meg lehet magyarázni nagyon konkrét konfigurációs leírások szemléltetésével, de úgy gondolom, hogy ez most nem annyira fontos.
Meg feltételezem rólad, hogy ennyiből meg érted. Jelen pillanatban ennél mélyebbre menni fölösleges. Szerintem.

(#81025) peterattila válasza -szabi- (#81021) üzenetére


peterattila
aktív tag

Nekem opensuse-hoz [EZ] a kiinduló pont. Érdemes átnézni a blogot, nem kevés tudás van ott leírva. Ezeken ha túl vagy, sokkal világosabb lesz minden.

(#81026) CPT.Pirk válasza tordaitibi (#81019) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Meg friss kernel és friss vga driverek... Ezekhez pl Mint-en nem lehet csak úgy hozzájutni, pedig jó lenne...

Mire váltottál? Nekem a ChakraOS jött be nagyon még a Manjaro előtt (ami csaknem azonos volt a Manjaro KDE-vel), de az idő közben hibernálódott és nem tudom, hogy még vala kijön-e abból az állapotból.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81027) -szabi- válasza cigam (#81022) üzenetére


-szabi-
őstag

Nem oda tettem hanem Mint-re telepítettem.

tiobe
X Resources-t nem találtam meg de "-no-splash" működött.

tordaitibi
Rendben akkor elengedem ezt egyenlőre marad a tárolós telepítés.

májkimiki
Szóval ha GRUB customizert kicsit még finomítanák akkor ő is ki tudná olvasni, hogy Mint.

Valahogy sikerült vele kikapcsolnom a Grub kezdőmenüt ami kérdezte, hogy Mint vagy Advanced Mint. Helyette 2mp sötét képernyő aztán Mint bebootol.
Úgy érzem magam, mint valami gyerek aki nyomkod kapcsol próbálgat és nézi mi történik. :)

peterattila
Gyaníthatóan azért nem találtam sok programot rá mert 15.3 kiadás friss. Legtöbb program 15.2 verzióra volt meg de az nem ment fel 15.3-ra, próbáltam. :)
Az oldalt megnézem majd de egyenlőre OpenSuse-t hanyagolom.

Köszi mindenkinek. :K

[ Szerkesztve ]

(#81028) májkimiki válasza -szabi- (#81027) üzenetére


májkimiki
őstag

Ha meg nézed a Grub Customizer és az openSUSE-ban használt program forrását, akkor láthatnád a különbségeket. Lehet így is és úgy is implementálni dolgokat.

"Úgy érzem magam, mint valami gyerek aki nyomkod kapcsol próbálgat és nézi mi történik."
Ezt jól látod és többen mondtuk emiatt, hogy így nem jó ismerkedni a rendszerekkel.
Használj egyelőre egyet, ismerd meg mélyebben. Aztán mást is és a végére összeáll a kép. :K

Nem tértünk ki openSUSE-nál a Tumbleweed kiadásra. Ami a rolling ága a süsünek. Nagyon friss csomagokkal. Ami megfelel a Debian testing vagy unstable ágának nagyjából.
De Te a fix kiadási modellű Leap vonalat kezdted el.

[ Szerkesztve ]

(#81029) cigam válasza -szabi- (#81027) üzenetére


cigam
félisten

Miközben a Yast2-rő illesztesz be fotót ez nem annyira egyértelmű. Állapodj meg egy rendszeren, mert így semmire sem fogsz jutni, hogy hol ezt hol azt indítod. Hol erre hol arra panaszkodsz.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#81030) Ueda válasza CPT.Pirk (#81026) üzenetére


Ueda
senior tag

Éppen most írtak egy cikket erről : https://9to5linux.com/how-to-install-linux-kernel-5-15-on-ubuntu-and-linux-mint . Aztán, hogy ez jó-e vagy nem , azt nem tudom eldönteni.

OS : EndeavourOS KDE . . . . . . Parancs menü : https://pastebin.com/u/txt444

(#81031) ubyegon2 válasza Ueda (#81030) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Kb ezer éve ilyen megoldásokkal lehet új kerneleket felrakni, nyilván ez is jó. Linux Mint esetén viszont kis előrelépés friss kernel és etc., csomagok szempontjából, hogy már van hivatalos Edge verziója a 20.2-nek.

(#81032) growler válasza Ueda (#81030) üzenetére


growler
őstag

Tegnap telepítettem Mint 20.2-re az ingyenes grafikus "mainline" kernel telepítőt.
A fizetőssé vált UKUU forkját - PPA felvételével. [link]
És azzal a legújabb 5.15.1-es kernelt.

(#81033) CPT.Pirk válasza growler (#81032) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah, Mint-en én is így csináltam. Volt pár leírás a neten ezt megelőzőleg, de voltak velük gondok...

Manjaro-n meg van egy beépített "kernel" nevű alkalmazás, ami ugyanezt csinálja, most a 4.4-es kerneltől az 5.15 RC6-ig bármit felrak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81034) urandom0 válasza -szabi- (#81021) üzenetére


urandom0
aktív tag

Ha létezik a tárolóban a csomag, akkor onnan telepítsd. Ha nem létezik, az más kérdés, akkor lehet csomagokat netről vadászni, PPA-t telepíteni, stb.

(#81035) PCProfessor válasza urandom0 (#80956) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Kezdőként a linux világa meglepően könnyű és zökkenőmentes volt ameddig csak az átlagfelhasználás köreit merítettem ki. Minden átlagos cuccra van alternatíva, csak meg kell tanulni beüzemelni és elsajátítani. Zene, videolejátszó van egy csomó, működnek. Böngészni, navigálni, dokumentumokat és egyebeket szerkeszteni valamint programokat instalállni sem egy diplomát igénylő munka mivel egy csomó "software center" van különböző rendszerekben.

Játékokkal kapcsolatban annyit említenék meg, hogy a legjobb akarattal is elégséges/ok az élmény. Ami plat és gold minősítésű talán hibamentesen fut majd. Limitáltak a lehetőségek ezen a téren, főleg ami multi.

A következő szegmens a streamelés, videovágás és audioval való munka volt amit magába foglal, úgymond ez a mérföldkő. Videovágás megoldható volt és a programok kicsit máshogy működnek mint pl. premiere pro. Meg lehet tanulni és effektívvé tenni ezek használatát is.
Audio szakasz azonban siralmas volt. Ami máshol plug& play linuxon nem működik, mert nincs támogatás sem alternatíva. Legyen az rőgzítőkártya, mixer és hasonlók. Pluginokat, drivereket nem is említem, mert nem léteznek.

Pár napos video ahol másnak is hasonlóak a tapasztalatai.

TL;DR van(sajnos elég sok) program illetve/felhasználási cél amire linux nem csak nem elég, hanem még alternatívát sem biztosít, mert egyszerűen nincs. Ez tutira változni fog, mert ami infot összeszedtem csak a játékokkal kapcsolatban szintén nem létező volt évekkel ezelőtt.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#81036) tordaitibi válasza PCProfessor (#81035) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

Nem szokásom de erre hsz.-re adok egy +1-et.

(#81037) csixy válasza CPT.Pirk (#81033) üzenetére


csixy
addikt

A LMint frissítéskezelő fejlécében is van egy menüpont, ahol lehet leszedni a rendszerről kerneleket, felpakolni csak azt engedi amelyik a listájában benne van.

[ Szerkesztve ]

Kert, kütyük,munka,matek,morfondír...ennyi. Szóval ács nem vagyok, de nemrégiben sikerült faragnom egy mőködőképes fogpiszkálót.

(#81038) CPT.Pirk válasza csixy (#81037) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Igen. Közben rájöttem, hogy azt használtam legutóbb, mert a mainline valamit elcseszett és az egyik, már nem használt kernel verziót nem tudta eltávolítani, kézzel kellett megoldanom.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81039) tordaitibi válasza CPT.Pirk (#81026) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Mire váltottál?"

Elsőrei inkább miért, az akkori gépem
(ami most is napi használatban van) valami megállapíthatatlan hardver bibi miatt használhatatlan volt bármivel, naponta jöttek a megmagyarázhatatlan app és os bugok.
Windows mellett csak az Ubuntut tűri meg de azt hiba nélkül, 2 éve gyilkolom.

Ebből látszik hogy Ubuntura váltottam.
Az első az volt hogy mikor 1-2 héten belül kiderült hogy a megszokott bugoknak nyoma nincs, azonnal ment rá a teljes KDE Plasma, nekem az a favorit.
És mivel ezt használom nap mint nap, a mások, harmad, munkahelyi gépeimre is az Ubuntu került fel, természetesen Kubuntu.

Nem akarok másik disztróba, pláne Arch alapúba belevágni, bár még a fejembe vannak talán a sajátosságai de nem keverem.

Mióta meg sikeresen elkövettem a full használható teljes értékű usb-s portable OS projektemet, gyakorlatilag nincs szükségem se a munkahelyeimen, se itthon telepített rendszerre.
Most is a hordozható Ubi alól vagyok, az egyik nemrég vett itthoni kisszobai mini pc-mbe még merevlemez sincs. Költségtakarékos :) Bedugom usb-n és go.


(#81040) urandom0 válasza PCProfessor (#81035) üzenetére


urandom0
aktív tag

Kezdőként a linux világa meglepően könnyű és zökkenőmentes volt ameddig csak az átlagfelhasználás köreit merítettem ki.

Ez minden oprendszerre igaz, még Windowsra is. Csak Windowson szélesebb az, amit átlagfelhasználási körnek lehet nevezni, illetve ahogy írod, Windowson azért bővebb a professzionális szoftver- és hardvertámogatás, ezt el kell ismerni.

DE próbálj meg olyasmit csinálni Windowson, ami a Microsoft szerint már nem fér bele abba, amire a Windowst tervezték. Mert igaz, hogy a Windows egy multitaszk, multiuser rendszer, de az elsődleges pozícionálása szerint még mindig egyfelhasználásra szent, asztali rendszert. Ennek megfelelően egy rakat olyan dolgot borzasztó nehéz megvalósítani benne, ami Linuxban adott. Példának okáért ott a CLI-s távelérés. Az Openssh-t belőni kb. 5 perc. Windowsra ott a WINRM, de nagyságrenddel nehezebb normálisan beállítani, és SOKKAL megbízhatatlanabb.
Vagy például próbálj meg Windows-on tartomány nélkül kezelni 10-20-30 gépet. Linuxon belövöd az ssh-t, és Ansible-vel nagyon gyönyörűen lehet kezelni akár több száz gépet is. Vagy próbálj meg Windows-on SCCM alapon monitoringot csinálni. Az úgy kezdődik, hogy elvégzel egy hetes tanfolyamot... akkor inkább összeraksz egy Linuxos vm-et Nagios-szal vagy Zabbix-szal, és teljesen jó kis monitoring rendszert alakítasz két két nap alatt.
Vagy üzemeltess Windows servert. Igaz, hogy nagyon szép színes-szagos HA failover clustert lehet összerakni csupán kattintgatással, de a multipath I/O évek óta bugos, és szinte mindegy egyes Windows server kiadásban van valami újabb bug olyan teljesen alap dolgoknál, mint a VPN szerver.
Ezzel csak azt akarom mondani, hogy minden rendszernek megvan a maga elsődleges felhasználási területe, és ha azon túllépsz, akkor onnantól igen nehéz dolgod lesz. Windowsnál ez a terület az asztali felhasználás, Linuxnál inkább a szerveroldal, bár ezt valószínűleg eddig sem vitatta senki.

Én csak azon értetlenkedem, hogy ha valaki függ a Windowstól, akkor miért erőlteti a Linuxot? Félreértés ne essék, én nem akarom megmondani senkinek, hogy mit használjon, csak ez nekem kicsit nehezen fér a fejembe. Az itthoni PC-men nincs még Wine sem, mert nincs rá szükségem. A laptopomon van, de csak azért, mert a fiammal néha szoktunk Robloxozni.
A céges gépemen viszont Windows van, és bár nagyon szívesen használnék azon is Linuxot, de mivel van összesen 2 programunk, ami miatt Windowst kell használnom, így Windowst használok. Ennyi.

Foglalkoztam másodállású egyéni vállalkozóként gépek szervizelésével és forgalmazásával. Volt olyan év, hogy több száz gépet szervizeltem, és nagyon sok esetben láttam azt, hogy a jóember
- megveszi a gépet Windows-szal együtt, majd egy böngészőn meg egy zenelejátszón kívül gyakorlatilag semmilyen programot nem használ
- vagy egy olyan ezeréves gépen használ Windowst, amin egy Linux biztos, hogy gyorsabb lenne, és jellemzően ő is csupa olyan szoftvert használ, amihez elég lenne egy Linux is

Na, ők két olyan csoport, akiknek akár ajánlanám is a Linuxot. De annak, akinek egy vagy két olyan Windows-os szoftvere van, amire nincs Linuxos alternatíva, vagy van, csak nem megfelelő minőségű, nekik még csak ajánlani sem ajánlanám.

(#81041) cigam válasza urandom0 (#81040) üzenetére


cigam
félisten

Mert egy átlag (kezdő) user tisztában van azzal, hogy mijaza vm, Nagios, vagy Zabbix. Ezeknek a megtanulása sem 5 perc.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#81042) tordaitibi válasza urandom0 (#81040) üzenetére


tordaitibi
veterán
LOGOUT blog

"Én csak azon értetlenkedem, hogy ha valaki függ a Windowstól, akkor miért erőlteti a Linuxot?"

Kíváncsiság.
Agy begyöpösödés gátlás
Nyítottság a megszokottól eltérő, más iránt
A csekélyke tudás más irányú bővítgetése
Hasznos időtöltés, nem a kocsmába vagyok hanem fórumokon

És még 1000 ok.

Az első Androidos eszközömet is azonnal rootoltam és miután némileg megismertem a rendszert, annak működését, ezekután békén hagyom de legyen alapismeretem.

Számomra a Linux egyik legnagyobb hozadéka hogy sikerült létrehoznom a saját hordozható operációs rendszeremet. Ez nekem nagy öröm, élmény volt amíg eddig eljutottam és nem utolsó sorban nagyot nőttem a saját szememben IT téren. Pedig apróság a projekt.
Ez se lenne ha nem jön szembe 10-en valahány éve az első Linux, asszem valami UHU volt talán.
Akkor azt se tudtam mi ez, majd kisebb-nagyobb kihagyásokkal kb. 3 éve ráfeküdtem a linuxra komolyabban.
És nem bántam meg, sőt ismét csak enyhe egonövelés és hatalmas öröm amikor én a láma már egy linuxos topikhoz hozzá tudok szólni, sőt még tanácsot, segítséget is tudok adni.

Mindezeket úgy hogy a terminált utálom, ahol lehet kerülöm. Persze kell használni de magamat guihuszárnak tartom :)

[ Szerkesztve ]

(#81043) urandom0 válasza cigam (#81041) üzenetére


urandom0
aktív tag

Nekem, aki ~15 éve foglalkozok informatikával, a Zabbix beüzemelése - a manual végigolvasásával együtt - belefért 8 órába, úgy, hogy a végére már a legfontosabb szervereinket és switcheinket fel is vittem, gyakorlatilag üzemképes volt. Ehhez képest az SCCM-féle monitoring beüzemelésével odáig sem jutottam, hogy megértsem az alapjait, pedig magát az SCCM-et és használtam évek óta. De maga a monitoring leírás megértéséhez is meg kell tanulnod vagy 15 új fogalmat, el kell olvasnod egy több fejezetből álló msdn-es manualt... És ez úgy általában jellemző a Microsoftra, hogy a szerverekre készített cuccaik feleslegesen agyonbonyolítottak, a megtanulásukhoz egy komplett több napos tanfolyam kell, miközben semmivel sem kevésbé bugmentesek, mint a Linuxos cuccok, sőt. Évtizedek óta működnek kontinenseket átívelő hálózatok olyan viszonylag egyszerű programokon, mint a BIND, meg a szögegyszerű levelezőprotokollok, mint az IMAP meg az SMTP is teljesen jól üzemelnek és jól használhatók szintén évtizedek óta. Ehhez képest Windows serveren a VPN normális belövése is egy komoly kihívás, pláne úgy, hogy a Windowson 10 kliensen a 1903 előtti verziókban van egy komoly bug, ami miatt a második-harmadik csatlakozási kísérlet után a Géházban a VPN csatlakozás egyszerűen nem működik tovább, semmit nem csinál.
Én meg a céges Windows serveres VPN-re simán csatlakozok Gnome-mal, KDE-vel, elementary OS-sel is úgy, hogy kb. 2 évvel ezelőtt egyszer összeszedtem a szükséges infókat hozzá, és azóta tökéletesen megy.
De felhozhatom a szintén Windows serveres ftp szerver beüzemelését, úgy, hogy anonym user is hozzáférjen, de csak read only joggal. Na, ez megint egy olyan dolog, hogy proftpd-vel, konfig fájlok szerkesztgetésével megcsinálom 10 perc alatt, Windowson pedig örülök, ha egy óra alatt meg van, MERT a Windows állandóan jobban akarja tudni nálam, hogy szerinte miért nem biztonságos az anonym user. Aztán jobb esetben csak a GPO-ban kell turkálni, rosszabb esetben registry-ben...
Na mindegy, nem ez a lényeg, csak azt akarom ebből kihozni, hogy desktopon, átlagos felhasználásra - általában - jobb a Windows a professzionálisabb szoftver- és hardverellátottság miatt, szerveren viszont csakis Linuxot használok.

(#81044) májkimiki válasza urandom0 (#81043) üzenetére


májkimiki
őstag

Én meg csak simán jobban érzem magam Linux desktopon. Igaz beletettem pár évet az ismerkedésre. Meg az összes igényem lefedik a Linuxos appok. Wine-ra soha nem volt szükségem, már a legelején eltudtam engedni a Windows-os beidegződéseket és megtaláltam mindennek az alternatíváját. Igaz a Windows-t se engedtem el, folyamatosan nyomon követem, használom is. De a kettőt nem vegyítem.

(#81045) urandom0 válasza tordaitibi (#81042) üzenetére


urandom0
aktív tag

Agy begyöpösödés gátlás :D

:D

Mindezeket úgy hogy a terminált utálom, ahol lehet kerülöm. Persze kell használni de magamat guihuszárnak tartom :)

Ez nem baj, azért van a GUI, hogy használjuk.
Az más kérdés, hogy van 3 VPS-em (+a céges Debian-os, Ubuntus vm-ek), mindegyiken Debian van, és egyiken sincs GUI, mert szerverre nem kell. Most megint tudnék fél oldalt írni arról, hogy mennyivel jobb és könnyebb Linuxot CLI-ben használni, mint Windowst, de nem írok, mert ez nem az a topik :)
Csak megemlítem, hogy többpaneles/ablakos módban dolgozok (tmux), fájlokat kezelek (mc, vifm), scripteket írok (nano, mcedit, vim), szöveges pdf-eket olvasok (pdftotext), táblázatokat kezelek (sc, visidata), stb... Windowson paranccsorban ezek kb. űrtechnológiának számítanak.

(#81046) PCProfessor válasza urandom0 (#81040) üzenetére


PCProfessor
aktív tag

Szerverrel kapcsolatos dolgokba még nem merültem bele, mert windows még elég arra amire kell(2-3 játékszerót futtatni meg megosztást, hogy elérjem a fájlokat). Amint megtanulom azt is, valszeg ott is váltok linuxra. A kés másik éle pedig maga a játék ami miatt nekem jelenleg elengedhetetlen a windows. Szerencsére egy cpu/gpu-t átadós vm-et nem volt túl bonyolult létrehozni, egyenlőre ki van küszöbölve ez a gond is. Az 5% teljesítményveszteség pedig nem számít ilyen esetben. Gyorsabb mint a dual boot és mivel img fálj, ha másik anyarendszert rakok fel átpattintom és már mehet is.

Ennyit meg annyit tud a kártya(bizonyíték nincs), benchmark meg a Marson! Ettől meg attól JOBB, NAGYOBB TELJESTMÉNYT HOZ. (c) Userbenchmarkot linkelő gyökér| Sír a fogyasztás miatt, mert 300W-t eszik a kártya miközben 20x akkora teljesíténye van mint 10 éve

(#81047) urandom0 válasza májkimiki (#81044) üzenetére


urandom0
aktív tag

:R
Nekem is könnyen ment az átállás, mert azelőtt is nagyrészt open source programokat használtam. Korábbi munkahelyemen csináltam online kampányokat, hírleveleket, kis promóciós füzetkét Inkscape-pel és Gimppel, weboldalt készítettem Geanyvel, stb. Egyedül az Office volt problémás, de abból a 2013-as verziót viszi a Wine.

(#81048) urandom0 válasza PCProfessor (#81046) üzenetére


urandom0
aktív tag

A játék más kérdés. Én ritkán játszok, általában csak a gyerekekkel, de azt is jellemzően olyan játékokkal, amiknek van Linuxos portja (ET Legacy, Minecraft, Minetest, 0ad, OpenTTD, Freeciv, Unciv). De játékfronton a Linux még elég sokáig le lesz maradva a Windowshoz képest. Oké, bekapcsolt Protonnal a Windows-os játékok kb. 70-80%-át állítólag képes futtatni, hát nem tudom, saját tapasztalataim nem olyan jók ezen a téren.

(#81049) CPT.Pirk válasza urandom0 (#81048) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ahogy közeleg az Steam Deck megjelenése, eléggé rágyúrtak a proton fejlesztésére. Nem ritka, hogy hetente többször is frissül a proton-experimental. Egyébként még azon túl is van élet, a proton-GE, azt egy srác csinálja mindenféle extra patch-el ellátja az aktuális proton experimentalt.

Cyberpunk, ME Legendary, Ditroit - Become human, Humankind, Life is Strange True Colors. Az utóbbi pár hónapban ezekkel toltam proton-experimentalt használva és ezek nem kis indie játékok. Nem mindegyik ment rögtön a kiadása utáni pár napban, de hamar frissítették a protont hozzájuk és azóta mindegyik fasza.

tordaitibi: lehet egy Manjaro újrarakás is megoldotta volna. :D De legalább KDE-nél maradtál. :K

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#81050) cigam


cigam
félisten

Egy régi vágású integrált analóg VGA kimenetű gépben próbáltam volna ki a Debian live verzióját, de amint átkapcsol grafikus módba, a monitor kiírja, hogy elérte határait.
Hogyan tudom terminálból menet közben eltekerni a felbontást/frissítési frekit?

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.