Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#64001) Rimuru válasza drup (#64000) üzenetére


Rimuru
veterán

A tar az nem tomorit, csak egy fajlba helyez el tobb fajlt (mondjuk kontenernek - mint pl az mkv is).
A bzip, gzip, 7z, rar, xz, stb.. azok pedig tomoritesi eljarasok (mindnek megvannak az elonyei es a hatranyai is).
Azert szokott .tar.XY lenni mert azt jelenti hogy az egy tar file ami tomoritve van.
Tehat adott 'a,b,c,d' file -> keszul egy 'X.tar' -> tomorites 'X.tar.xz'

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#64002) cigam válasza drup (#64000) üzenetére


cigam
félisten

A tar -J xz-be tömörít. Neki ez jött be ennyi. Nem használt hozzá külön programot.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64003) drup válasza Rimuru (#63985) üzenetére


drup
junior tag

Mint-em van, most mar lemondtam az xy-os akarmirol, pacmant akarok. :DDD

(#64004) Cyrin válasza ubyegon2 (#63999) üzenetére


Cyrin
addikt

A snap is ugyanolyan nagy helyigényű?

(#64005) ubyegon2 válasza Cyrin (#64004) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Azt még soha nem néztem, de ha ott is az univerzális használhatóság a lényeg, akkor igen.
Másképp nehéz lenne kikerülni a különböző csomagkezelő sajátosságait.
Viszont így ugyanazt tudod feltelepített Fedora, Arch, Debian alapú disztrókra....
Ha erre igény van.....🤔
Amúgy talán a Snap nem univerzális, mivel a Canonical magának fejvesztgette.

[ Szerkesztve ]

(#64006) Victor Súgó válasza drup (#64000) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Kiegészítve colomb2 leírását: a tar az egy könyvtárstruktúrát csomagol össze egyetlen fájlba, alapjáraton mindenféle tömörítés nélkül (tar cf). Vannak tömörítők, amik egyetlen fájl tömörítésére lettek kitalálva (eredendően ú.n. filterek, ha jól emlékszem, ami képes a stdin-ről érkező adatfolyamot feldolgozni és a feldolgozott adatokat az stdout-ra küldeni - ettől filter, ahogy pl. a grep, cut, more stb.)
A tar az ilyen tömörítőket tudja használni külső beavatkozás nélkül a c parancs mellé tett z,j,J stb. kapcsolókkal. (gzip, bzip2, xz)
Tehát a rar és a "hagyományos" zip, amik szintén komplett struktúrák csomagolására lettek kitalálva, nem használhatóak a tar tömörítésére.

(#64007) Victor Súgó válasza ubyegon2 (#64005) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

Lehet, hogy magának fejlesztgette, de...
https://docs.snapcraft.io/installing-snapd/6735
Azért elég sok disztribúción használható elvileg.
Mondjuk én nem szeretem, többek közt azért, mert utálom, ha egy rendszeren párhuzamosan több fájlkezelő van, de ez szubjektív.

(#64008) drup válasza Victor Súgó (#64006) üzenetére


drup
junior tag

Ez most vasarnap delutan nekem kicsit sok.
Valami leirast tudnal mutatni, hol tudok utanaolvasni, mongyuk vacsora helyett, mert el kell kezdeni sporolni az unnepekre.;)

(#64009) ubyegon2 válasza Victor Súgó (#64007) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi a kiegészítést! 😉 Én lemondtam erről a csoda valamiről, amikor egy frissen telepített Ubuntu-nál a Snap ügyködése húzta el a bootidőt. A Mint esetén a Flatpak csak rendelkezésünkre áll, nem 🐍 kígyózik be a rendszerbe kérés nélkül.

(#64010) Frawly válasza drup (#64000) üzenetére


Frawly
veterán

Mert a gzip nem tud solid tömörítést: egy fájlként becsomagolni az egészet, ami mindig sokkal hatákonyabb. A rar, 7z pl. tud. Így gzip-nél úgy oldják meg unix/like rendszereken, hogy először a tar benyomja a sok fájlt, és egy megafájlt készít belőle, és ezt tömöríti be a gzip. Ezért van egymásba ágyazva.

Végül is a rar, 7z, stb. is épp így egymásba ágyazza őket, csak nem veszed észre, mert nincs két kiterjesztés, de pl. ha a sok fájlból kibontasz egyet, akkor az előtte lévő fájlokat mind ki kell bontani, akkor is, ha nincs rájuk szükség. Ezzel szemben a tar.gz és tar.xz annyiból rosszabb, hogy ott minden fáljt ki kell bontani, mivel először a gzip-ből az egész .tar fájlt ki kell nyerni, és abból lehet csak további fájlokat kinyerni. De mint írtam, nem kötelező a tar.xz-t használni, lehet helyette 7z-t. De mégis az a gyakorlat terjedt el, hogy unix/like rendszereken forráskódot, binárisokat tar.gz-be csomagolnak, amit a magyar szakzsargon Tar Gizi-nek becéz.

Persze neked felhasználóként nem kell külön a gzip-et és a tar-t is futtatni, elég a tar-t meghívni, az gondoskodik a gzip-es részéről is.

(#64011) Frawly válasza Cyrin (#64004) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, a snap is ugyanolyan nagy helyigényű, mint a flatpakk. Sőt, még talán rosszabb is, nem helyigényben, hanem összeszemeteli a rendszert mindenféle csatolásokkal, amit a csomag és a snap eltávolítása után is nagyon nehéz kitakarítani a rendszerből.

(#64012) Victor Súgó válasza drup (#64008) üzenetére


Victor Súgó
junior tag

man tar ;)
De sok olvasnivaló nincs, a lényeg, amit írtunk: a tar az nem tömörít, a vele csomagolt fájlstruktúra picit nagyobb lehet, mint az eredeti méret. Ha olyat látsz, hogy .tar, az tömörítetlen. Ha .tar.gz vagy .tgz, akkor gzip-pel tömörítették a .tar fájlt .tar.bz2 bzip2-vel, .tar.xz xz-vel.

A tömörített fájlokat kicsomagolhatod önálóan, hogy .tar legyen belőle, gunzip, bunzip2, xz esetén nem tudom segítségével, ha akarod. De használhatod a tar-t közvetlenül is:
tar tzf .tar.gz
tar tjf .tar.bz2
tar tJf .tar.xz

Illetve a t helyére x és akkor a .tar tartalmát nem listázza, hanem kicsomagolja.

(#64013) cigam


cigam
félisten

Az smb1-el kiesett a helyi hálózatok tallózásának lehetősége. Mi van helyette? Ha jól tudom a WS-Discovery-t favorizálja az MS, de mi a helyzet linux vonalon? Ha jól tudom sem a samba, sem más program nem kezeli, egyedül a synology routereiben van valami implementáció.
Mit kell tennem, hogy működjön a belső hálózat tallózása?

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64014) drup válasza Frawly (#64010) üzenetére


drup
junior tag

Koszonom!

(#64015) Shyciii válasza cigam (#64013) üzenetére


Shyciii
veterán

Smbv2

(#64016) Cyrin válasza cigam (#64013) üzenetére


Cyrin
addikt

Semmi, tallózásnak annyi. Tudni kell a megosztás pontos címét.

(#64017) cigam válasza Shyciii (#64015) üzenetére


cigam
félisten

Sem a v2, sem a v3 nem tartalmaz_tallózás_ra alkalmas komponenst.

Cyrin
Ez még viccnek is rosz, de sajnos tudom hogy komoly.

[ Szerkesztve ]

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64018) -Ben-


-Ben-
veterán

Debianra van lehetőség másféle flash -t telepíteni? Jelenleg a Synaptic csomagkezelőből is telepíthető „browser-plugin-freshplayer-pepperflash” csomagot használom, de nem vagyok vele elégedett....

(#64019) drup válasza Frawly (#64010) üzenetére


drup
junior tag

Neked is koszonom, de varnom kellett, amig beirhattam.:-(

(#64020) Frawly válasza -Ben- (#64018) üzenetére


Frawly
veterán

Szerintem nincs. Nem a Debian sara, már az összes böngésző megszüntette az Adobe NPAPI Flash támogatását, és helyette mindegyik a PPAPI Pepperflasht használja már. Ezért utóbbinak nincs alternatívája más disztrón sem, Windowson sem (Edge, IE böngészőket leszámítva).

Persze külső tárolóból felszögelhetsz Adobe Flasht, de semmi nem fogja tudni használni már.

(#64021) drup válasza Victor Súgó (#64012) üzenetére


drup
junior tag

Ugy ertettem, valami atfogobbra, ami a tar, gzip es hasonlokat egyarant targyalja.

(#64022) cigam válasza drup (#64021) üzenetére


cigam
félisten

man tar

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#64023) ubyegon2 válasza -Ben- (#64018) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

de nem vagyok vele elégedett....

Ezt kicsit részletezhetnéd, mert ugyan így tudjuk, ahogy Frawly ft írja, de a helyzet árnyaltabb picit.


forrás

Mint látjuk, volt az oldstable verzió és már van az unstable verzió is! A Jessie után semmi nincs.

Viszont ezen a képen az is látszik, hogy az Ubuntu verziókhoz mégis van!


forrás

Fentiek miatt is érdekes lehet, hogy mi a gondod a pepperflash-sel. ;)

Itt egyébként írja, mi a teendő Debian 9 esetén.

[ Szerkesztve ]

(#64024) drup válasza cigam (#64022) üzenetére


drup
junior tag

Az nekem csak egy listat ad, hogy a parancsot milyen operatorokkal lehet hasznalni, de nem ir semmit kodolasrol, tomoritesrol, stb. amit Viktor es Frawly szepen vazolt.

(#64025) Shyciii válasza cigam (#64017) üzenetére


Shyciii
veterán

Hm, átolvastam, hogy mikre képes a v2 és v3, és tényleg. Csomó fejlett okosságokat tud, de network discoveryt nem. Nem lepődnák meg, ha köze lenne a biztonsághoz. Az smbv1-et ideje volt már kivezetni. Mi már céges szinten jóideje tiltjuk. Igazi ementáli...

(#64026) -Ben- válasza ubyegon2 (#64023) üzenetére


-Ben-
veterán

Tulajdonképpen nagy problémám nincs vele, mert meg tudom oldani akár mobilnézettel is, de néhány oldalon engedélyezés után csupán ennyit jelenít meg: [kép].
Néhol pedig egyszerűen csak hajlamos rövid ideig szaggatni, de rövid időn belül helyreáll.
Érdekes, hogy /usr/lib/chromium-browser -t írogat, pedig Firefoxot használok. Chromium alatt egyáltalán nem is akar működni, pedig engedélyeztem.

(#64027) CPT.Pirk válasza -Ben- (#64018) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Debian alatt nem így kell csinálni, hanem ahogy a wiki oldalon írják, szükséged van a nonfree csomagra. https://wiki.debian.org/PepperFlashPlayer/Installing, az tartalmazza a fájlt amit hiányolnak az oldalak.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64028) drup válasza drup (#64024) üzenetére


drup
junior tag

Ilyesmire gondoltam, de ez elavultnak mondott:
archivalas

(#64029) ubyegon2 válasza -Ben- (#64026) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Érdekes ez, mert a pepperflash-ra is azt mutatja, hogy nincs stable verzió....ettől függetlenül nálam még nem jött elő ilyen kép, mint nálad. ~.so fájlt hiányolja a peppernél is, amit amúgy az adobe flashnál is használni kéne.

Amiket írogat a kép alsó felén, azok csak a lehetséges elérési utak amúgy.

A helyedben megnézném, hogy a pepperflash telepítve van-e....

.....közben Kapitány már linkelte a szükséges oldalt is! :R

(mondjuk az iménti kép alapján milyen pepperflash lehetne nálad, ha stable verziód van? - ez érdekes kérdés )

[ Szerkesztve ]

(#64030) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#64029) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A böngészőhöz a plugin van, de amit hiányol, az a player része, benne nonfree licenc alá eső állományokkal.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#64031) -Ben- válasza CPT.Pirk (#64027) üzenetére


-Ben-
veterán

Végigmentem a leírás szerint, chromiummal működik is, a rókával viszont összeomlik a lap.

Ahogy nézem, a bővítmények fül szerint a Firefox ezt használja: Shockwave Flash 13.1 r2.

:F

[ Szerkesztve ]

(#64032) Frawly válasza drup (#64028) üzenetére


Frawly
veterán

Egyáltalán nem találom elavultnak. Nagyon szépen leírja a dolgokat. Egyedül az zx (LZMA/LZMA2) formátumra nem tér ki a tar kapcsán. Meg nem értem miért ajánlja a 40 napig használható fizetős Rar telepítését, én azt mellőzném Linuxon. A libunrar, unrar ingyenes, opensource, azzal ki lehet bontani rar állományokat, meg talán 7-zip-pel is. Befelé viszont nem érdemes Rar-ral tömöríteni, MS OS-ekhez készített, zárt forráskódú, fizetős szoftver, ráadásul az opensource 7-zip jobban is tömörít.

Meg azt még megemlíthette volna, hogy a Double Commander is sok mindent ki/be tud csomagolni, archivumokat tesztelni, jelszavazni, az is nagyon kényelmes archívumok kezelésére (is).

De így utánaolvasva is találok tömörítés kapcsán érdekességeket. Pl. a 7-zip-ről azt írja a Wikipedia, hogy nem kezeli a unixos fájlrendszerek metaadatait. Ezt nem is tudtam.

Az arj-t nem értem miért emlegeti, eléggé kihalt formátum. Pedig anno a DOS-os időkben nagyon népszerű volt a Rar megjelenéséig. Meg még emlékszem olyanokra, mint az .ain, .ace, .arc, azok sincsenek már sehol.

Említésre méltó még a nanozip, jobban tömörít, mint a 7-zip, és ingyenes, de sok mindent nem támogat, elég minimalista.

A legjobb a tömörítése a PAQ* változatoknak, de azok nagyon elmebeteg megoldások, némelyik a pár száz megás fájlt 10-20 órán át tömörít be, és elhasznál közben több GB memóriát, és a kicsomagolás is ennyi időbe telik, ugyanekkora memóriafoglalással, de brutálisan tömörít. Ha valakivel ki akartok cseszni, küldtök neki PAQ8PX-szel csomagolt állományt, ami modern izomgépen is 10-20 órát fog kicsomagolódni, éktelen sok giga memóriahasználat mellett, közben meg emberünk a falat fogja kaparni, mert nem tudja mellette másra használni a gépet :DDD

Windowson nemrég jött szembe egy bzui .zip fájl, amit semmi nem tudott kibontani, csak a 7-zip. Minden más hibára futott vele, azt írták, hogy hibás archívum.

Ami még újdonság a Google-től a Snappy és a Brotli, de nem nagyon akar terjedni.

[ Szerkesztve ]

(#64033) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#64030) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem én. Amúgy én simán bemásolnám a libflashplayer.so fájlt a helyére innen, nagyobb esélye van működni.... (csak az kell a tömörített csomagból úgyis)

valamelyik helyre:

~/.mozilla/plugins
~/home/user/.mozilla/plugins

[ Szerkesztve ]

(#64034) ubyegon2 válasza ubyegon2 (#64033) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Most nézem, a FF oldala is szinte ugyanazt javasolja, amit imént írtam:

Az Adobe Flash bővítmény összeomlott - hogyan lehet ezt megakadályozni?

(#64035) Frawly válasza ubyegon2 (#64034) üzenetére


Frawly
veterán

Rosszul emlékeztem, a Firefox még mindig NPAPI Flash plugint használ. Archon a flashplugin csomagot elég feltenni.

Bár van lehetőség wraperrel használni a Pepperflasht.

(#64036) ubyegon2 válasza Frawly (#64035) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Én meg sehogy se emlékezte már, sajna minden működik! 😉
Most néztem ezeknek gyorsan utána. Fura, hogy Debianon nálam egyik flash sem volt fenn, Firefox nem nyekereg mégsem. Illetve most nyekereg, de nem amiatt, ESR frissült és a kiegészítőkkel nincs jóba éppen.

(#64037) herdsman12


herdsman12
őstag

TC-hez hasonló kereső funkcióval megáldott keresőre lenne szükségem.
Azonos név, méret, tartalom, stb érdekel, úgy nézem ezekre a DC nem elég, vagy én nem értem eléggé.

(#64038) ArthurShelby válasza Shyciii (#64025) üzenetére


ArthurShelby
addikt

"Az smbv1-et ideje volt már kivezetni. Mi már céges szinten jóideje tiltjuk. Igazi ementáli..."
Le tudnád írni (reatíve kezdőnek érthetően), hogy mi volt vele a baj (tudom, hogy nagy gáz lehet, már a win10 is tiltja alapból pl).
Én asus routereknél használom, mert ott a gyári fw csak smbv1-et tud. Merlin/HGG már tud smbv2-t régóta, viszont ott nincs aimesh (és nem is lesz, mivel nem nyílt forráskodú).

Másik:
Victor Súgó miért lett felfüggesztve?
(annyi gyanús volt, hogy túl profi egy újonchoz képest)

A rosszban mindig van valami megtévesztően jó, különben nem választanánk a rosszat

(#64039) -Ben- válasza ubyegon2 (#64033) üzenetére


-Ben-
veterán

Először végigcsináltam a Kapitány által linkelt telepítést. Chrome alól tökéletes, azonban a Firefox eldobja magát. Most megpróbáltam ezt is, de nem működik. A .mozilla könyvtárban nem volt plugins, ezért létrehoztam, de sajnos így se jó. Annyi változott, hogy már nem ezt kapom, hanem egy teljesen fehér lapot, ami aztán 10-20 másodperc elteltével crashel...

[ Szerkesztve ]

(#64040) drup


drup
junior tag

Na, megvan a vasarnap keso esti programom, kitalalni, miert nem hajlando a ff frissiteni magat mint-en.:-((

(#64041) -Ben- válasza -Ben- (#64039) üzenetére


-Ben-
veterán

Akármit teszek, a firefox ezt használja: libfreshwrapper-flashplayer.so

(#64042) herdsman12 válasza drup (#64040) üzenetére


herdsman12
őstag

Ezt honnan látod?
Mit ír az alábbi parancs?
apt-cache policy firefox

[ Szerkesztve ]

(#64043) drup válasza herdsman12 (#64042) üzenetére


drup
junior tag

FF inditasa utan update-re kattintas utan egy villanas volt, majd atugrott az extensionos ablakra, ott pedig mindenre azt irta, hogy nem talal semmit.

Kulon ablakban megnyitva a legujabb verziora upgrade ablak, kivalasztva a linux verzio, letoltes elindult, egy ido utan bekerte a telepiteshez a jelszot, majd nema csend, proce terheles minimumra csokkent tartosan.

Kulon elinditva a ftp serverrol egy regebbi verzio telepitest valami hibauzenetet irt, hogy varjam meg, amig lesz linuxra ujabb verzio.
agyrem.:-(

A rendszer frissitesre az update parancs ugy 96 sort irt ki, hogy rendben, es a vegen kiirt valami hibauzenetet, hogy nincs tovabb.

Most szenvedek a 18.3-assal, mert a rufus a 19-es iso-bol nem hajlando telepito pendrajvot irni syslinux verzio problema miatt.

(#64044) Frawly válasza drup (#64043) üzenetére


Frawly
veterán

Ez egy külső bináris, ami magát frissíti? Azaz nem a hivatalos tárolókból telepítetted? Mert ha az előbbi, akkor töltsd le a legfrisebb verziót kézzel, bontsd ki azonos mappába, felülírod a létező fájlokat, és kész a frissítés.

A 19-es Mint iso-ját meg ki tudod írni 18.3 alól a dd paranncs segítségével
sudo dd if=/elérési/út/mint19.iso of=/dev/célmeghajtó bs=4M status=progress

[ Szerkesztve ]

(#64045) herdsman12 válasza drup (#64043) üzenetére


herdsman12
őstag

Ha jól rémlik, akkor vmi régebbi gépre telepítesz, XFCE változatot?
Jó lesz az a 18.3, 2021-ig támogatott.
Rufus és hasonlókat nem vágom, mindíg van működő Linux és dd-vel írom.
Agyrém meg nem vészes, ha csak a gyári Szoftverkezelőt használod.

(#64046) drup válasza Frawly (#64044) üzenetére


drup
junior tag

Mint 17 xcfe-t telepitettem egy hete, ff es a mint is be volt allitva automata frissitesre.
Most visszahoztak, hogy nem tette, es nem tudnak webezni, mert ff 28 van rajta, mindenhonnan "erosen elavult" hibauzenetet kaptak.
Masfel oranyi szenvedes utan feladtam a ff frissitest, most megprobalom 18.3 iso-t kiirni, hatha azt a rufus megcsinalja, de mar nagyon ugy tunik, hogy par perc mulva beesek az asztal ala, ha az agyat nem erem el. :O

(#64048) Frawly válasza drup (#64046) üzenetére


Frawly
veterán

Fáradtan ne is csinálj semmit, annak nem lesz jó vége. Mint 17 alól is ki tudod adni a dd parancsot, a lemezképet az is kiírja. Abban az oldalaknak igaza van, hogy a FF28 nagyon régi, 4 és fél éves. Azt már kockázatos használni, bármikor hátba támadhat közben egy T-Rex.

(#64049) Shyciii válasza ArthurShelby (#64038) üzenetére


Shyciii
veterán

Az smb több, mint 20 éves. Komolyan a 90-es években kezdte a Microsoft fejleszteni az akkori workgroups változathoz. Amint látod veszettül idős. Abban az időben senki nem gondolta volna, hogy a biztonság ennyire fontos lesz majd. Akkor még igencsak naívak voltak...de amúgy az smbv2 is már több mint 10 éves. Nemcsoda, ha most asszem 3.1.1-nél tartanak tán. Természetesen a Samba is kezeli ezeket, csak a network discovery nem része már. Végülis a hálózati gépek port scanja a network discovery, úgyhogy így belegondolva annyira nem meglepő :)

(#64050) zoltanz


zoltanz
nagyúr

IceWM desktopnál/ablakozónál szeretnék beállítani háttérképet. Szeretnék beállítani még néhány programot ami automatikusan induljon. Hogyan kell? :R

Manapság egy előnye van ha nem vagy szegény, színvonalasabb ellenségeid lehetnek

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.