Hirdetés

2024. június 5., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13951) Vladi válasza MasterMark (#13948) üzenetére


Vladi
nagyúr

Sambában külön jogosultásgok vannak. A home-od meg a usered jogosultságával rendelkezik. Szerintem ezért.

az ntfs megint másik történet, mert azt a rendszer külön kezeli. Mivel a unixos jogosultságokat nem tudja kezelni.

a hupos irásban erről is van szó.

az fstabot pedig root joggal nyisd meg.
utána:
nano /etc/fstab

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13952) CPT.Pirk válasza Vladi (#13951) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még tegyük szerintem hozzá, hogy miután kibővítette az fstab fájlt, ctrl + o a mentés és ctrl + x a kilépés.
Elsőre nagyon nem egyértelmű az a program. Később persze alap, de az a karakteres felület nem könnyíti meg egy kezdő dolgát.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13953) rokefeller válasza CPT.Pirk (#13952) üzenetére


rokefeller
senior tag

vi-hoz képest egyértelmű :-)

A télapó nem a régi már...

(#13954) b0lcs


b0lcs
csendes tag

Sziasztok!

Feltelepítettem a lubuntu 11.04 -et majd a libreoffice-t, gnome commander-t stb...
Keresnék irfanview-hoz hasonló képnézőt, de nem igazán találtam, ill. probléma az egér sebességének beállítása beállítások -> billentyűzet és egér ablak előjön, de ahogy a csúszkán állítok azonnal eltűnik az ablak és semmi nem változik.
Ezekben kérnék segítséget.

Köszönöm

(#13955) ViZion válasza b0lcs (#13954) üzenetére


ViZion
félisten

Egeret passzolom, képnézegetőnek/alap szerkesztésre gThumb-ot ajánlom. Alap funkciókat tudja (vágás, javítások, méretezés).

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13956) tvamos


tvamos
nagyúr

Sziasztok!
A Sagem Wl5061s modulomat szeretnem mukodesre birni Ubuntu 12.04.1 alatt. Lattok ra valami eselyt? Esetleg mas disztroval? Ujonnan telepitettem a gepet...
Elore is kosz! Tomi

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#13957) Иван


Иван
őstag

NA, lubuntu live alól írok, a puppy túl faoados volt, a chakra meg nem ismerte fel a hangot, gondoltam legalább ennyivel beljebb legyek, meg ubuntu állítólag a legkönyebb kezdőknek.

Probléma: arra kattintottam, hogy telepítés win 7 mellé, majd kéri, hogy a kis pöcökkel húzzam be mennyi hely kell. Két ablak van, 260-260gb-ot ajánl fel. értelemszerűen nekem elég lenne 20 is, kihúzom, lesz két téglalap, a baloldali a 500 gigás, a jobboldali a 20. Namost, nekem a windowsból ugye a c 100 gigás rendszerpartíció, a D-n meg nekem adataim vannak, amiket nem akarok feláldozni.

Most akkor azokat le fogja formázni? VAgy eleve, melyik "téglalapba" rakja majd a linuxot? A 20 gigásba? Vagy feltolja magát a nagyra? Csak mert a D-n nekem kb 250 gigányi adatom van 8doctor who complete), amit nem akarok most elveszteni vagy megcsonkítani.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13958) Иван válasza Иван (#13957) üzenetére


Иван
őstag

Na, win alól csináltam egy külön partíciót, de szerintem nem arra rakta fel, de mindegy. Most megy. Elkezdem itten barkácsolgatni.

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13959) kispx válasza Иван (#13958) üzenetére


kispx
addikt

A particionálásnál a "Valami más" opciót választva te döntheted el, hogy melyik partícióra rakod fel a rendszert.

(#13960) ViZion válasza Иван (#13957) üzenetére


ViZion
félisten

NE a telepítéskor partícionálj, indítsd el a GParted-et külön (ha nincs fent, akkor synaptic vagy a SW centerből telepítsd). Telepítéskor a kézi verziót válaszd, és jelöld ki / -nak az előkészített helyet. Mielőtt belevágsz el kellene olvasni pár telepítéssel foglalkozó cikket, hogy tudd mit-hova, mekkorát... pl.: swap kell vagy nem, mekkora legyen, / mérete, home külön legyen-e, stb...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13961) CPT.Pirk válasza Иван (#13957) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Javasolt a kézi particionálás használata, bármilyen Linuxot is raksz fel. Ott meg elég egyértelmű, hogy mit csinálsz.

Chakrán használtad a "nem szabad driverekkel" opciót, vagy csak bebootoltál aztán úgy nézted? Milyen hang van abban a gépben?

Hogy az Ubi lenne a kezdőknek a legkönnyebb, azt kétlem. Ha valaminek olyan wiki oldala van, pl. mint az Arch-nak, na azt már lehet mondani kezdők számára ajánlhatónak. [link]
(mondjuk erről a listáról magát az Arch-ot kihúznám az abszolút rolling release filozófia miatt, az annak jó, akinek van ideje és kedve egy frissítés előtt átfutni a fórumot, hogy mi is történik - btw elvileg ez miatt ezzel a disztróval lehet a legtöbbet tanulni a Linuxról)

rokefeller: na azt még nem láttam, abból a korszakból kimaradtam.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13962) Иван


Иван
őstag

Na, kezdődik :D

Már a flasht nem tudom felrakni, nem enged másolni, sima futtatható fájlt meg nem lehet az adobe-ról letölteni, mindegyiket manuálisan kell másolgatni.

Amúgy tényleg gyorsan bootol :K

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13963) kispx válasza Иван (#13962) üzenetére


kispx
addikt

A terminálba írd be:
sudo apt-get install flashplugin-installer

(#13964) ViZion válasza Иван (#13962) üzenetére


ViZion
félisten

Chrome és Chromium felrakja magának... hol itt a baj? :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13965) CPT.Pirk válasza ViZion (#13964) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hogy az(ok) a böngészők buták a rókához képest. ;]

Meg aztán Chakrán a rókával együtt kapod a flasht is. :K

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13966) b0lcs válasza ViZion (#13955) üzenetére


b0lcs
csendes tag

Köszi, megoldódott a képnéző kérdése maradt az irfanview wine-vel. Írtam hozzá egy egyszerű scriptet, simán rákattintok és már el is indul. Azonban szeretném berakni a "start" menübe ill. társítani a képekhez, hogy az irfanview nyissa meg. Utánaolvastam azt írják, hogy a scriptet bele kellene másolni a bin vagy a usr/bin könyvtárba azután már hozzá lehetne adni a menühöz (és talán társítani is tudnám). Azonban másolás közben a "Hozzáférés megtagadva" hibát kapom, megpróbáltam átállítani a jogosultságot, semmi eredménye.

[ Szerkesztve ]

(#13967) ViZion válasza b0lcs (#13966) üzenetére


ViZion
félisten

a fájlkezelőd indítsd root-ként, úgy tudod másolni.

CPT.Pirk: nekem a szinkronizálás kell, ez FF-ben elég gagyi, Chrome sem tökéletes, de jobb. a google toolbar volt a legjobb anno.

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13968) tvamos


tvamos
nagyúr

Lecci segitsetek egy kicsit!
Most telepitettem Linuxot (Vagy 8 ev utan) eloszor.
Ubuntu 12.04.1-et sikerult talalnom...
De az a szegyen esett meg, hogy meg a Synaptic-ot sem talalom, ahol eddig volt.
Sot, a help alapjan sem talalom, mert ezt mondja:
"Click System → Administration → Synaptic"
De rogton az van, hogy csak "System settings" van, es nincs benne "Administration".

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#13969) ViZion válasza tvamos (#13968) üzenetére


ViZion
félisten

Azért nem találod, mert nincs benne...
sudo apt-get synaptic :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13970) #24650752 válasza ViZion (#13969) üzenetére


#24650752
törölt tag

Na, ennyire spórolunk, hogy már az install-t is kihagyjuk? ;]

(#13971) ViZion válasza #24650752 (#13970) üzenetére


ViZion
félisten

:Y jah, kicsit már késő volt... :D köszi!
...amúgy meg Fedora userként az is hőstett, h nem yum-al írtam :K

Szal. helyesen:
sudo apt-get install synaptic

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13972) tvamos válasza ViZion (#13971) üzenetére


tvamos
nagyúr

Koszi... ez probalt mukodni... csak nincs netem a gepen.
Gondolom ez nem tetszik neki, ugyhogy terel.

"Mindig a rossz győz, és a jó elnyeri méltó büntetését." Voga János

(#13973) F34R


F34R
nagyúr

Hi

macskasok , hogy tudok egyedi emacs theme-t betolteni ? ( nem a megadottakbol akarok valasztani )

(#13974) wmati


wmati
addikt

Ezt hogy tudom megoldani ?
: dpkg was interrupted, you must manually run 'dpkg --configure -a' to correct the problem.

(#13975) CPT.Pirk válasza wmati (#13974) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Csak azt kell csinálnod, amit ír, vagyis beírni terminálba amit kiírt.

dpkg --configure -a

Azt hiszem sudo után.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13976) wmati válasza CPT.Pirk (#13975) üzenetére


wmati
addikt

:R :R köszi

(#13977) sekli


sekli
addikt

sziasztok!

Egy öreg gépre telepítettem Lubuntu 10.04-et, de a hálókártyát nem ismerte fel. D-Link DE 530 a típusa, de nem sok mindent találtam róla, ezer éves lehet.

lshw -C Network parancsra megjelenik, hogy UNCLAIMED

A tulip driver-t megpróbáltam betölteni, úgy, hogy beírtam az etc/modules-be, hogy tulip. Sikerült is, de a helyzet nem változott.

Hogyan kéne telepítenem?

(#13978) ViZion válasza sekli (#13977) üzenetére


ViZion
félisten

Frissebb disztrót nem próbáltál? Hátha ott már támogatott...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13979) sekli válasza ViZion (#13978) üzenetére


sekli
addikt

Az nem volt hajlandó települni.

(#13980) CPT.Pirk válasza sekli (#13979) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A gyártó tesztelte RedHat9 és Fedora5 alatt, a kernel 2.0-ás verziójától már támogatja ezt a kártyát. Ha Lubi újabb verziója nem ment, akkor próbálj ki másik disztrót.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13981) Vladi válasza sekli (#13979) üzenetére


Vladi
nagyúr

500 forintért adok neked realtek pci hálókártyát. :DDD

MIlyen gép amúgy, és mire kell? Tényleg régebbi rendszer kellene rá, centos 5 például. Az elvileg fedora 6 alapú. Ha 5-ön még jól ment a hálókártyád, akkor ezen is kell neki. :K

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13982) sekli válasza Vladi (#13981) üzenetére


sekli
addikt

A gép nem került annyiba, de azért köszi az ajánlatot! :DDD

CPT.Pirk: Köszönöm a segítséget, akkor kipróbálok mást!

(#13983) rokefeller válasza sekli (#13982) üzenetére


rokefeller
senior tag

modprobe tulip -ot próbáld meg, és utána dmesg-gel nézd meg, mit ír
Egyébként régi gépre én minimál debian alapon szoktam felépíteni valamit. Rutinnal megvan egy délután, rutin nélkül jó ha van egy másik gép, laptop, amin tudsz wiki-t meg google-t nézni

A télapó nem a régi már...

(#13984) Blaise7


Blaise7
tag

Sziasztok!

Windows 7-nek szeretnék létrehozni partíciót, de nem sikerül. Hogyan tudnám megoldani ezt a hibát?

(#13985) Иван


Иван
őstag

Felraktam egy sima ubi 12.04-et, egész jól muzsikál, most is az alól írok.

Két probléma:
1. A win7 alatt nyugalmi állapotban (pl net, film), alig ment a venti, itt ubi alatt meg pörög folyamatosan. Mire ez a nagy terhelés? Melegedik is (kb mintha játszanék, na jó, azért annyira talán nem), meg hát ugye akku is fogy. Ezmiez?
2. Bootolás. Gyorsan bootol, de nem lehet még valahogy segíteni rajta? Olvastam fórumokon, hogy van ilyen "tweak". Azmiaz?

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13986) kispx válasza Blaise7 (#13984) üzenetére


kispx
addikt

A gyökérkönyvtár oda van felcsatolva. Live CD-ről próbáld meg particíonálni.

(#13987) ViZion válasza Blaise7 (#13984) üzenetére


ViZion
félisten

Leginkább az a probléma, h épp azt a partíciót használod... Live CD vagy Live USB alatt csináld.

Иван: tweak az magyarul kb. trükk, vagy egyszerűen hegesztés... :) ide tartozik a felesleges folyamatok automatikus indulásának tiltása, szolgáltatások kikapcsolása, stb... Ubuntutól nagy csodát nem kell várni, de kicsit lehet faragni a bootidőn. Ha ez fontos, akkor Ubuntu topikban esetleg többet tudnak segíteni, ha másik disztrót (pl. Fedora :D ) választasz, abban tudok konkrétan segíteni. AMD zárt driverrel kb 5 sec a boot grub után nálam, de van a neten ~2,5 sec bootidő is, kicsontozva. Arra nem tudok válaszolni mi okozza a terhelést, ill. ez energiagazdálkodás miért nem jól működik... Gép adatok (proci, mobo, VGA, stb.) kellene.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13988) Иван válasza ViZion (#13987) üzenetére


Иван
őstag

:R Bár lehet azért van, mert most a torrentemet keresem be (100gb doctor who, nem piskóta), leesett lehet ezért pörög fel. :B

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13989) rokefeller válasza Иван (#13985) üzenetére


rokefeller
senior tag

Amikor pörög a ventillátor, nyiss egy terminált, és írd be hogy top. Ami felül lesz, az eszi a CPU-t, és azért pörög a ventillátor. De szerintem inkább az lesz nálad, hogy a VGA-nak nem működik a power managementje...

A télapó nem a régi már...

(#13990) CPT.Pirk válasza Иван (#13985) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem tudom, hogy ubuntuban meg van-e oldva a processzor órajel visszavétele.

A cat /proc/cpuinfo paranccsal meg tudod nézni az aktuális pillanatnyi órajelet.

A boot gyorsítására van lehetőség, mint minden disztrónál:

noatime opció hozzáadása az fstabban a "/" fájlrendszerhez. Ha szünetmentes áramforrásod van, akkor a nobarrier opció is mehet. Normál gyors vinyónál a notaime pár másodpercet hoz.

Ezen kívül még vannak előtöltéssel operáló dolgok, mint a preload és az e4rat, ezeket fel tudod rakni apt-get-el. (e4rat-ot nem tudom, de a preload mindenképpen van)

Régebben mikor még uborkáztam, volt olyan, hogy concurency-t lehetett beállítani, amivel párhuzamosodtak a dolgok boot alatt, de nem volt egy megbízható dolog.

Valamint egy utolsó megoldás, egy kevésbé erőforrás igényes disztró használata.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13991) anxius


anxius
aktív tag

Sziasztok!

Leszeretném cserélni a win7-et ubuntura. Adott két partíció, az egyiken windowshoz tartozó dolgok vannak, másikon pedig a saját cuccok. Ha azt választom ki a telepítőnél, hogy win7 lecserélése, akkor mindkét partíciót formázza, vagy csak azt, amelyik a win7hez kapcsolódik?

(#13992) wmati


wmati
addikt

vsftpd hez van valami jó leírás ?

(#13993) ViZion válasza anxius (#13991) üzenetére


ViZion
félisten

Én a kézi partícionálást javaslom, megbízhatóbb. Windows alól a doc&settingset mentsd, meg windows/fonts mappát, azok jól jöhetnek majd. Ha a két partíciód mérete eltérő, akkor nem lesz gond a manuális választás. Logouton van Fedora 17 telepítős cikk, de a neten van Ubuntus is, olvasd át azért előtte.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13994) Иван válasza CPT.Pirk (#13990) üzenetére


Иван
őstag

Köszönöm, ma már nem kezdem el hegeszteni, de majd elkezdem ezeket mazsolázgatni :R

i5 10400f | ASUS RTX 3060 Ti 8GB LHR | 16GB DDR4 | Asus TUF VG27AQ | meg egy csomó körítés | Nintendo Switch V2

(#13995) wmati


wmati
addikt

levelezésel van valakinek tapasztalata?

(#13996) rokefeller válasza wmati (#13995) üzenetére


rokefeller
senior tag

Én postán szoktam:-)

A télapó nem a régi már...

(#13997) wmati válasza rokefeller (#13996) üzenetére


wmati
addikt

Posta galambal a legjobb álítólag :) szal saját levelező szervere gondoltam ki hogy oldaná meg

(#13998) rokefeller válasza wmati (#13997) üzenetére


rokefeller
senior tag

postfix és exim amikkel játszottam

Itt egy leírás: [link]

Emellé még célszerű egy clamav meg amavis vírusszűrésre.

A télapó nem a régi már...

(#13999) lionhearted válasza CPT.Pirk (#13990) üzenetére


lionhearted
őstag

CPU visszavétel már régóta benne van.
concurrency pedig ma már default a többszál (vagy cpu magot néz telepítéskor, ezt nem tudom), szóval valószínű, hogy stabilizálódott.

De ezenkívűl még mindig ott van a startup progik/szolgáltatások ellenőrzése (lekapcsolása), stb. :)

@Vizion: mi az, hogy nem lehet csodát várni? Csak attól függ, mennyit feccölsz bele. :)

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#14000) anxius válasza anxius (#13991) üzenetére


anxius
aktív tag

Sikerült felraknom az Ubuntut. Egyetlen probléma van csupán, nem megy a wifi. Troubleshoot szerint driver kell. Azt tudja valaki, hogy hogy működik ez? Csak felnyomom a windowsos drivert és megy is a net?

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.