Hirdetés

2024. június 11., kedd

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13601) Vladi válasza MasterMark (#13600) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na hogy állsz?
Megvan a hardver típusa?

Esetleg nézd meg az
lspci
paranccsal, hogy milyen chipset van rajta.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13602) MasterMark válasza Vladi (#13601) üzenetére


MasterMark
titán

Mivel ez az első linux amit parancssorból csinálok, ezért magamtól nem sokra jutottam. :DDD

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#13603) Vladi válasza MasterMark (#13602) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na ebből a host bridge részt kell nézned. Intel chip. link. Itt ha kikeresed, akkor látod, hogy a i2c-i801 kernel modul a drivere. Ugye itt a driver az kernel modul

lsmod

paranccsal nézd meg, hogy be van -e töltve. Bár be kéne lennie. :F

Egyébként a sensors-detect kiírja az alaplap típusát:

[root@f17-desk ~]# sensors-detect
# sensors-detect revision 6031 (2012-03-07 17:14:01 +0100)
# Board: ASUSTeK Computer INC. M4A79XTD EVO

:C

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13604) MasterMark válasza Vladi (#13603) üzenetére


MasterMark
titán

Azt kicsit benézte. :DDD

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#13605) MasterMark válasza Vladi (#13603) üzenetére


MasterMark
titán

Board: Lite-On Tech. 08FCh

Switch Tax

(#13606) Vladi válasza MasterMark (#13604) üzenetére


Vladi
nagyúr

Na driver elvileg betöltve, mégse megy vele. Az hülye kérdés, hogy tud egyáltalán az alaplap ilyet? :DD Bár biztos. Én viszont most ötlettelen vagoyk. :U

De nézd a pozitív oldalát, most egy csomó mindent megtanultál. :DD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13607) MasterMark válasza Vladi (#13606) üzenetére


MasterMark
titán

Na mindegy, majd a BIOS lekapcsolja magát, ha melege van, azt hiszem be van állítva. :B

Köszi a segítséget. :R

Switch Tax

(#13608) MasterMark


MasterMark
titán

Sambában hogy tudom kikapcsolni, hogy ne kéjen felhasználó nevet meg jelszót?

Switch Tax

(#13609) lionhearted válasza MasterMark (#13608) üzenetére


lionhearted
őstag

Guest acces. :)

Tegnap még működött...

(#13610) =WiNTeR=


=WiNTeR=
senior tag

Yo all!
Sosem gondoltam volna, hogy egyszer Linux-használatára önszántamból sor kerül, de mégis eljött ez a nap :)
Egy olyan linux distro-t keresek, ami a legbiztonságosabb / legkönyebben kezelhető GUI-val rendelkezik. Netezésre és multimédiás cuccok lejátszására kéne elsősorban, és fontos, hogy pendrive-ról képes legyen (USB3) relatíve normális sebességen elfutni (portable oprendszernek szánom).
Üdv
WiNTeR

"I will become a true hardscoping hitmarking sample text legend."

(#13611) leslieke válasza =WiNTeR= (#13610) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Ubuntu.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#13612) MasterMark válasza =WiNTeR= (#13610) üzenetére


MasterMark
titán

Inkább Lubuntu nekem az pendriver-ról ment egy ideig, és egész gyors volt.

Switch Tax

(#13613) MasterMark válasza lionhearted (#13609) üzenetére


MasterMark
titán

Nem megy. :O

Switch Tax

(#13614) BigManus válasza MasterMark (#13613) üzenetére


BigManus
addikt

Conf fájlban guest ok = yes

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#13615) MasterMark válasza BigManus (#13614) üzenetére


MasterMark
titán

Beírtam a Global Setting-hez mert nem volt benne ilyen, de így is jelszót kér.

Switch Tax

(#13616) MasterMark


MasterMark
titán

Na most sikerült úgy megcsinálni, hogyha beírom, hogy nobody, és a jelszót üresen hagyom felenged.
Nem lehet teljesen eltüntetni, hogy egyáltalán ne kérjen semmit?

szerk.: Egyébként Webmin-en keresztül próbálgatom ha ez számít valamit.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#13617) Jamboo529


Jamboo529
senior tag

Üdv LINUX Guruk!

Egy gyors kérdésem volna. PC (W7 64bit) és a WDTV media playerem (linux alapú B-RAD custom firmware) közötti adatkommunikációt szeretném felgyorsítani.
A WDTV-re van kötve USB2.0 val egy 3.5" winyó, erre szeretnék különböző média tartalmakat rámásolni.
A WDTV elérhető: Samba, FTP, NFS módon is.
A 3 módszer közül melyik a leggyorsabb??
Eddig Samba-t használtam, de 7-8MB nál nem volt több a sebesség.
A másik kettő lehet gyorsabb??

(#13618) kispx


kispx
addikt

Sziasztok,
a /proc/meminfo-nál mi a különbség a buffers és a cached között?

(#13619) lionhearted válasza Jamboo529 (#13617) üzenetére


lionhearted
őstag

Dugd rá a gépedre a winyót, másold fel, majd vissza a WDTV-re. :D

Egyébként a sebesség: NFS>FTP>SAMBA. A probléma az, hogy win7 nem támogatja natívan az NFSt, azaz vagy töltesz klienst... vagy lemondasz róla.

Tegnap még működött...

(#13620) Jamboo529 válasza lionhearted (#13619) üzenetére


Jamboo529
senior tag

Reméltem, hogy senkinek nem jut eszébe a winyó hurcolása. Számomra az nem lehetőség! :)
Ha már egyszer kifúrkáltam a falakat, végigcsavaroztam a kábeltartót, akkor meg nem mozdítom onnan azt a retek winyót, max ha port törölgetek alatta. :D
NFS klienst honnan?
FTP-ve bevallom még nem próbáltam, de ha hazamegyek, mindenképp kipróbálom.
Az lényegtelen, hogy FTP-hez milyen progit használok?
Totalcommander jó a célra? Vagy van ami bizonyítottan jobb(gyorsabb)?

(#13621) rokefeller válasza Jamboo529 (#13620) üzenetére


rokefeller
senior tag

A WDTV ethernet kábellel van összekötve a gépeddel, vagy routerrel. Nem csak 10/100-as annak az ethernet adaptere? Mert akkor ennél a 7-8 megánál nem fogsz markánsan többet kifacsarni.

A télapó nem a régi már...

(#13622) lionhearted válasza Jamboo529 (#13620) üzenetére


lionhearted
őstag

NFS egy kicsivel bonyolultabb téma, de FTP-vel nem fog 2x gyorsabban menni (már ha egyáltalán gyorsabban megy).
TC is jó, de szerintem egy többszálú (pl FileZilla) még jobb. Azért mondom, mert velem sokszor megesik, hogy neten húznám, de 1 szálon alig csorog, míg 3an pl maxon. (azonos szerver, azonos időben)

De a kollega felvetése jogos, egy gigabites hálózat lehet többet dobna a dolgon. : )

Tegnap még működött...

(#13623) Vladi válasza lionhearted (#13622) üzenetére


Vladi
nagyúr

A samba lesz lassú. Ha nem, akkor jó. Világos voltam? :D

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13624) lionhearted válasza Vladi (#13623) üzenetére


lionhearted
őstag

De ennyire? :D

Tegnap még működött...

(#13625) syC


syC
addikt

Üdv!

A következő a gondom: vmware-re feldobtam egy gnome-ot, és sajnos nem látja a wifi kártyát, ezért szeretnék hozzá drivert telepíteni. ( a wifi kártya típusa: intel centrino-n 6200 ) Találtam hozzá drivert és telepítési útmutatót is, amelyben nulladik lépésként egy biz. Userspace firmware loading-ot emleget, amit én egyátalán nem találok a device manager-emben. Eleinte device managerem sem volt, aztán sikeresen megtaláltam hogy hogyan tudok dev.managet installálni, megtörtént. Az előbbi probléma azonban továbbra is fennáll. Tudna valaki segiteni, hogy hogyan telepítsem fel ezt a drága, kedves kis meghajtó programot?

2.30.2-es Gnome-ot bootoltam.
linkek:

readme link
driver link

(#13626) Jamboo529 válasza lionhearted (#13622) üzenetére


Jamboo529
senior tag

Tegnap este tesztelgettem:

PC (Gigabyte EP35DS3R) --> gigabit (SATA2 winchester (NTFS) )
Router (TP-link 1043ND) --> gigabit
Media Player (WDTV Live) --> 10/100Mbit (USB2.0-n rákötve egy winchester (EXT3) )

Szóval másolás PC ről WDTV-re kötött winyóra:

Fájl: 488MB (hogy ne tartson órákig a másolás)

PC-->WDTV

TCMD-vel (samba) 7,6 MB/s
TCMD-vel (ftp) 6,6 MB/s
TCMD-vel (ftp) háttérben 6,4 MB/s
W7 64bit intéző (samba) 7.4MB/s
WinSCP (ftp) 480 KB/s :(( :F

Mondjátok már meg, ez normális sebesség?

Ma még kipróbálom mit tud egy Filezilla.
Van valami különleges beállítása, amivel gyorsabban tud másolni?

Valamint még kipróbálom, hogy BD50-et tud-e streamelni a PC-ről akadás nélkül, mert ha igen, akkor lehet marad a WDTV, csak kerítek egy NAS-t ami megfelelő sebességgel tudja kiszolgálni a media playert.
Így ki tudom hagyni a másolgatásból a WDTV 10/100-as netcsatiját.
A NAS meg intézheti nekem a torrentet is.

(#13627) Vladi válasza Jamboo529 (#13626) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elvileg normális. Az usb és a 10/100 a szűk keresztmetszeted.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13628) rokefeller válasza syC (#13625) üzenetére


rokefeller
senior tag

Ezt nem teljesen értem. Ez egy VMware Guest, nem?
Az nem wifi-t lát, hanem egy virtuális network adaptert. A guestbe nem kell semmilyen extra driver a host hardvereihez.

A télapó nem a régi már...

(#13629) MasterMark


MasterMark
titán

[link] Ezt feltudom rakni olyan Debian-ra amin csak parancssor van? Hogy tudom majd beállítani? És hogy kell egyáltalán felrakni?

Szerk.: Közben találtam valami ilyesmit: [link] De ezt Ubuntura írja Debianon is így kell?

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#13630) leslieke válasza MasterMark (#13629) üzenetére


leslieke
Jómunkásember

Persze, parancssorból telepítve felmegy.

A sörben az a jó, hogy legyél bárhol a világon, kizárólag az első háromnak fáj az ára!

(#13631) Vladi válasza MasterMark (#13629) üzenetére


Vladi
nagyúr

Fel lehet tenni. A csomagkezelés parancssoros módját tanulmányozd át. (apt-get)

Az ubuntus módszert inkább ne alkalmazd, mert ubuntus tárolót kell felvenni hozzá. Csak a natúr csomagot telepítsd.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13632) syC válasza rokefeller (#13628) üzenetére


syC
addikt

Akkor átfogalmazom: meg tudom oldani valahogy azt, hogy lássa a wifi adaptert a kicsi gnome?

(#13633) syC


syC
addikt

iwconfig szerint nincs wireless extension-öm, ezt szeretném orvosolni

(#13634) wmati


wmati
addikt

Hogy tudok egy cd képet kiírni sd kártyára hogy utána arrol bootolni tudjak?

(#13635) MasterMark válasza wmati (#13634) üzenetére


MasterMark
titán

PowerISO Rendszerbetöltő akármi létrehozása.

[ Szerkesztve ]

Switch Tax

(#13636) wmati válasza MasterMark (#13635) üzenetére


wmati
addikt

PowerIsot próbáltam fat16 partícios táblát akar hozá rendelni valami más kéne

(#13637) rokefeller válasza syC (#13632) üzenetére


rokefeller
senior tag

Alapból támogatott az említett wifi adapter (az intelek általában), iwlagn modul, tehát nem kell semmit telepítened..
De ha virtuális gépben vagy, akkor soha nem fogsz a guestben wifit látni, ellenben egy vezetékest igen. Az hogy a host hogy csatlakozik, az a virtuális gépben teljesen mindegy.

[ Szerkesztve ]

A télapó nem a régi már...

(#13638) erdey_a


erdey_a
őstag

Üdv!

Kéne egy kis help. Adott egy vinyó, amin korábban két win partíció volt.
Az egyik törlésre került és ment rá az opensuse.
Viszont valamit elbaltáztam, mert nem jön be desktop, csak parancssor van. újratelepítést próbáltam, az sem segített.
az a gáz, hogy a másik ntfs partíción meg van egy rakat zene és kép, amit nem kéne elhagyni a nagy telepítgetések közepette.

Tudna valaki segíteni? Újra szeretném látni a épekkel teli partíciót, a linuxosra meg inkább menne vissza az xp.

Vérboci

(#13639) BigManus válasza erdey_a (#13638) üzenetére


BigManus
addikt

Szia!

Amikor bejön a parancssor, nyomj egy Ctrl+Alt+F7 kombinációt.
Nem tudom mit ronthattál el, de a particionálásba bele nyúltál, vagy hagytad úgy ahogy a telepítő alapértelmezetten felajánlotta?

Nem a győzelem a részvétel hanem a fontos...

(#13640) St3ven


St3ven
addikt

Sziasztok!

Ezzel kapcsolatban tud valaki nekem segíteni?

Röviden: Zorin 5.2 a rendszer, és a gondom az, hogy nem kapcsolódik az androidos telóm Barnacle Wifi Tetherrel megosztott ad-hoc hálózatára.

Amit utána javasoltak a kollégák, azt próbáltam, nem vezetett eredményre. :(

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13641) ViZion válasza erdey_a (#13638) üzenetére


ViZion
félisten

Esetleg másik disztrót próbálj ki, ami elindul Live-ként, azzal nagy baj nem lehet. Felrakod OpenSuse helyett, utána a fájlkezelővel tudod bogarászni az NTFS partíciót is.
Bootloadert a merevlemezre rakd, pár disztró ha pendrájvról van telepítve, akkor alapból oda akarja rakni a grubot, ami nem szerencsés...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13642) syC válasza rokefeller (#13637) üzenetére


syC
addikt

Köszönöm az infót! Akkor megpróbálok bootolni egy linuxot.

(#13643) mzx


mzx
senior tag

1)
HDD-re feltoltam (teljes formázást követően) először egy linuxmint-et, majd egy win xp-t. Előre sejtettem, h fordított sorrendben kisebb macera lett volna, de most már mindegy. Azonban érdekl, hogyan tudok grub-ot "varázsolni"? Mivelhogy a win-t raktam fel később, így csak az boot-ol jelenleg automatice, míg a linux nem. Persze az xp install bíztatott, h X menü Y almenüjéből tudok rendszerindító-választót csiholni, de abból semmi értelmeset nem sikerült kihozni.
Szal' gub hogyan? :)

2)
Ubi/Mint install-lal létre lehet hozni ntfs particiot? (Adattárolásra kell.) Nem látok opciót rá. Gondolom külön linux app létezik, ami tud (?)

3)

_a)
Utólag, most kezdem sejteni, hogy célszerű lett volna a "/" partíción kívül minden linux-szal képzettet logikai partícióba rakni, ugye? Ugyanis csak most olvasok utána, mi az a logikai p. Épp ezért sz*vtam, mivel most már tudom, h elsődlegesből egy hdd-n max 4 lehet, így linux install után maradt egyetlen elsődlegesnek lehetőség, ezért win-t csak egyetlenre tudtam rakni sajnos (a linux install után)... Illetve a win install ezt jelezte, és nem engedett 2 db elsődleges partíciót a win-nek, ami nem értek, hiszen linux számára csak 2-t hoztam létre, ergo még 2-nek maradnia kellett volna...

_b)
Sőt, jól sejtem, hogy akár az összes linux-szal képzett partíciót tehettem volna logikaira is? Hiszen at olvasom, h a linux rendszer file-jai nem igénylik -és semelyik linux partíció sem igényli-, h elsődleges partíción legyenek.
Egyedül a cserehely-t (swap) raktam logikaira.

_c)
kiterjesztett partíciót hány db. (logikai) partícióra lehet felosztani?

[ Szerkesztve ]

(#13644) rokefeller válasza mzx (#13643) üzenetére


rokefeller
senior tag

Bebootolod valami recovery disc-kel a mint-et, és terminalban "sudo grub-install /dev/sdX",
ntfs-t tudsz csinálni, mkfs.ntfs-sel vagy ha gui kell, akkor gparted. Lehet hogy kell hozzá feltenni ntfsprogs-ot, vagy valami hasonló csomagot.

A télapó nem a régi már...

(#13645) mzx válasza rokefeller (#13644) üzenetére


mzx
senior tag

Értem, köszi. :)

A 3)-as kérdésemre is érdekel válasz, please valaki. :)

SZERK., további kérdéseim:

I)
Apropó , hibás működést fog eredményezni linux-ban, hogy a merevlemezen először linux-ot installálva létrehoztam egy partíciót "/tmp" csatolással, majd ezután win xp-t intalláltam ERRE (persze leformázva és ntfs filersz-t képezve)? Tehát ledaráltam win xp installal a linux "/tmp"-jét.

II)
Hogyan lehetett volna (hogyan lehet) adat-partíciót képezni linux install során? Semmi más ötletem nem volt, mint "/tmp"-kéntcsatolni... Ha nem adtam meg csatolási pontot, a linux install nem engedett továbblépni, tehát kötelez csatolási pontot megadni...

[ Szerkesztve ]

(#13646) mzx válasza rokefeller (#13644) üzenetére


mzx
senior tag

Jut eszembe, recovery disc alatt mit értesz? Megfelel e célra a Linux Mint live cd-je is, azaz ott is kiadhatom az általad említett parancsot a grub létrehozásához?

SZERK.:
/dev/sdX
-hez melyik partíciót adjam meg?

[ Szerkesztve ]

(#13647) rokefeller válasza mzx (#13645) üzenetére


rokefeller
senior tag

Vagy nem fogja látni a temped, vagy felcsatolja, és akkor gyakorlatilag a windowsos partíciód fog tempként üzemelni. Nem szerencsés, mert tele fogja szemetelni a linux a "C:" meghajtód.

Adatot meg úgy kell, hogy:
1. Szarsz rá, az egészet egy partícióra rakod, és az elég nagy
2. Csinálsz egy /data könyvtárat, és felmountolod oda, vagy az /mnt-be

A másik kérdésedre, ne adj meg partíció sorszámot, mert így az MBR-be teszi a grubot. Ha egy diszked van, akkor /dev/sda lesz a megoldás. Recovery disc meg jaja, amit írsz akár, bármilyen linuxos cd, aminek van egy rendes grubja, és be tudja bootolni a már telepített rendszered (az a baj, hogy én utoljára 5 éve csináltam ilyet kb, már nem emlékszem...)

[ Szerkesztve ]

A télapó nem a régi már...

(#13648) mzx válasza rokefeller (#13647) üzenetére


mzx
senior tag

Köszi, értem, egyet kivéve: a linux telepítő mivel feltétlen elvárja, hogy válasszak csatolási pontot bármelyik partíció képzéséhez, nem tudom, mihez csatoljam azt a (leendő) partíciót, amit kizárólag adatoknak (pl. média file-ok) szánok. Tehát mihez? (Mint írtam, jobb ötlet híján a "/tmp"-t választottam, de ezek szerint hiba volt.) Lehet h nem jól értelek, de a válaszod az, hogy a "/data", avagy a "/mnt" -t válasszam a linux installálása során?

[ Szerkesztve ]

(#13649) rokefeller válasza mzx (#13648) üzenetére


rokefeller
senior tag

Nem. Ne válassz semmit, majd ha fenn van a linux, és bebootoltad, akkor segítünk :-)
gParteddel akkor meg tudod csinálni az adat partíciót, megcsinálod a csatolási pontot, és felcsatolod, beírod fstab-ba, és kész is.

A télapó nem a régi már...

(#13650) mzx válasza rokefeller (#13649) üzenetére


mzx
senior tag

Látom nem érted, amit elsőként írtam. ;) A linux install live cd nem enged a telepítés során akként létrehozni partíciót, hogy nem adunk meg csatolási pontot. :) Nem engedi folytatni az installálást, ha nem adok meg...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.