Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#13351) ZCoyote válasza Chabee (#13350) üzenetére


ZCoyote
őstag

Ubuntu minimal. Itt csak parancssort kapsz alapból és kiválaszthatod mit is akarsz telepíteni ha jól emlékszem.

Romani ite domum.

(#13352) Siriusb válasza Chabee (#13350) üzenetére


Siriusb
veterán

Indítsd runlevel 3-ban. Pl grub esetén a linux sor végére odabiggyesztesz egy 3-as számot.

(#13353) nolika


nolika
aktív tag

Lenne egy kérdésem.

Egy beágyazott rendszert szeretnék majd vpn-en keresztül elérni.
Kérdés az, hogy ki mit tud az openvpn-ről? Mennyi erőforrásra lesz szüksége?
Illetve elfut arm-os rendszeren?

köszi

(#13354) nolika válasza nolika (#13353) üzenetére


nolika
aktív tag

módosítom: az openvpn alkalmazást futtathatom arm-os környezetben? oldalukon nem találtam semmilyen utalást rá.

(#13355) Chabee


Chabee
tag

ZCoyote, Siriusb

Köszönöm az infókat, kipróbálom ezeket. :R

Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

(#13356) Jester01 válasza nolika (#13354) üzenetére


Jester01
veterán

Persze.

Jester

(#13357) sonar válasza Chabee (#13350) üzenetére


sonar
addikt

Ezt érdemes elolvasnod [link]

/etc/rcX.d -kben vannak definálva, hogy mik induljanak el melyik futtatási szinteken.

A tudást mástól kapjuk, a siker a mi tehetségünk - Remember: Your life – Your choices!

(#13358) nolika válasza Jester01 (#13356) üzenetére


nolika
aktív tag

Jól értelmezem azt hogy amit megírtak ugyebár bármilyen szoftvert, azt lefordítva futtathatom bármilyen rendszeren?
Tegyük fel hogy a készítők nem csináltak ilyen fordítást(ARM-ra). Akkor lefordíthatom én magam? Hogyan tehetem meg?

Továbbá elvileg készült ebből egy debian-os változat. Módosítás nélkül feltehetem valahogy offline módban?

(#13359) St3ven


St3ven
addikt

A múlt hétvégi sikeres Kubuntu-telepítés nyomán újabb két gépre történő telepítésre érkezett megrendelés. :DDD

Az egyik egy őrülten lassú laptop, a másik pedig egy őrülten lassú asztali gép, melyeken a WinXP is alig fut. Utóbbi 1800 MHZ-es AMD procival szerelt, és asszem 516 GB RAM-mal bír.

Ezekre milyen disztrót javasolnak a topiclakó szakik, ha csak a netezés, zenehallgatás és filmnézés a lényeg?

Szerk.: erősen preferálnám a KDE felületet, csak mert azt már úgy-ahogy kiismertem az utóbbi három napban. :))

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13360) ViZion válasza St3ven (#13359) üzenetére


ViZion
félisten

Szomorú, de a KDE elég sok erőforrást igényel. Mivel Kubuntut ismered, így Lubuntut, vagy sokkal inkább Xubuntut javasolnék, azok szerényebb gépigényűek.
Ha ezek is lassúnak bizonyulnak, akkor lehet keresgélni: Bodhi Linux, DSL, Slax, Tiny Core... de inkább fusson a Xubuntu jól, mint Tiny Core :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13361) CPT.Pirk válasza St3ven (#13359) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

KDE-s Chakra kérlek szépen reggel óta fut, 740Mb ramot eszik most, ebből 370-at a böngésző Yt lejátszás közben. Szóval 370Mb-n elvan.

Mindezt úgy, hogy a hivatalos adat 1024Mb ram a telepített rendszer futtatásához. Szóval nem nevezhető erőforrás zabálónak nevezni a KDE-t. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13362) CPT.Pirk válasza CPT.Pirk (#13361) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nevezhető nevezni, na jólmegaszontam! :DDD

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13363) Rimuru válasza CPT.Pirk (#13361) üzenetére


Rimuru
veterán

Azért 512MB elég sovány (516GB-nak mennyire örülnék. :DDD) és ezt tapasztalatból mondom. Openbox és alap dolgokkal (zene torrent tint2 conky) kb 80MB elég induláskor míg egy KDE zene torrent conky nélkül 280-nal indul azért elég nagy különbség és a maradék 230MB ram is elfogy pillanatok alatt.

Vigyázat, csalok!

(#13364) St3ven válasza ViZion (#13360) üzenetére


St3ven
addikt

& CPT.Pirk

Köszi, utánaolvasok mind a háromnak (Lubuntu, Xubuntu, Chakra).
Attól félek, még így is kevés lesz mindkét gép a Chakra-hoz.

Mondjuk az elég erős kifejezés, hogy a Kubuntut ismerem, talán inkább a "láttam már" kategória. :DDD De nagyon tetszik, jól elvagyok vele már 3 napja. :C

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13365) Jester01 válasza nolika (#13358) üzenetére


Jester01
veterán

Olyan rendszeren ami azért megfelel az egyéb követelményeknek. De amúgy igen, lefordíthatod. Feltelepíted a megfelelő fordítóeszközöket és a program függőségeit aztán lefordítod. Ennek a pontos menete programtól függ. Elterjedt rendszer az autotools, az ilyen programokat általában 3 lépésben lehet lefordítani:
1) configure Ezzel egyfelől beállíthatod a különböző paramétereket (--help ad listát) illetve felméri az adott környezet jellemzőit és ellenőrzi a függőségeket.
2) make Ez tulajdonképpen a fordítás maga.
3) make install Ez telepíti a programot. Bizonyos esetekben megadható egy DESTDIR változó (make install DESTDIR=/foo/bar), amivel a másolási célhelyet lehet megadni. Ez arra jó, hogy innen utána kézzel lehet telepíteni (de ilyenkor esetleg szükség lehet egyéb lépésekre is). Ennek speciális esete a keresztfordítás (cross compilation) amikor mondjuk az x86-os rendszereden fordítod az ARM verziót majd a kész terméket kézzel másolod át. Macerás lehet, de ha az ARM rendszeren valamiért nem lehet fordítóeszközöket telepíteni akkor jól jön.

Igen, debianban van belőle csomag. Ha az ARM rendszereden debian van, akkor nincs más dolgod mint a szokott módon telepíteni mint bármely más csomagot. Ha debian van de nincs net, akkor a deb csomagot letöltöd, átmásolod és felpakolod. Ilyenkor persze a függőségekről neked kell gondoskodni.

Jester

(#13366) nolika válasza Jester01 (#13365) üzenetére


nolika
aktív tag

A kérdés már csak az hogy egy embedded eszközre rá lehet-e húzni valamilyen debiant?
Illetve ez nehéz dolog? Nem kell se GUI, csak SSH hogy el tudjam érni.
HOgy tudom a kernelt illeszteni a kész disztróhoz?

(#13367) rokefeller válasza St3ven (#13359) üzenetére


rokefeller
senior tag

Hello

Bár én inkább mindig a mainstream disztrókat szoktam ajánlani, de van a crunchbang, amit ilyen régebbi gépekre használok. Gyakorlatilag egy debian, összelőtt openbox, tint panel stb-vel. Mindezt megcsinálhatod te is akármelyik rendszerből. Van archbang is, asszem, az ugyanez csak arch alapon.

Egyébként elmorzsoltam egy könnycseppet, ahogy írtad hogy őrülten lassú... 10 éve cimborám vett egy 900-as duront 256 mega rammal, meg egy geforce mx400-zal, 32 mega. Monitorral volt több mint 200k huf, win 98 csakúgy hasított rajta, meg a porsche challenge :-)

A télapó nem a régi már...

(#13368) St3ven válasza rokefeller (#13367) üzenetére


St3ven
addikt

Köszi, felveszem a lejátszási listára. :D

Egyelőre ilyen sorrendben haladok majd, amelyik megfelel, ott meg is állok, nem kísérletezek tovább:
1. Chakra
2. Peppermint
3. Xubuntu
4. Lubuntu
5. CrunchBang

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13369) St3ven válasza St3ven (#13368) üzenetére


St3ven
addikt

Egyébként most így néz ki a vinyóm, kell valamire ügyelnem, ha a WinXP partícióra akarom telepíteni az új rendszert?

Már nincs az XP-re szükségem, előtte formázzam Windows boot CD-ről indítva?
Ez a Chakra is csinál majd magának egy külön partíciót?

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13370) CPT.Pirk válasza St3ven (#13369) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem csinál magának (a többi disztró sem, ha kézzel állítod be, ami erősen ajánlott), oda megy, ahová mondod neki. Telepítésnél a gyökér fájlrendszernek az XP partícióját választod, (sda1), megadod a "/" csatolási pontot, fájlrendszert EXT4-re, majd pedig bejelölöd a formázást.

Még a swap partíciót megadhatod neki, elvileg több Linux is tudja használni ugyanazt a swap partíciót, ott nem kell semmi, csak állítsd be swap-nak, formázás meg ilyenek nem kellenek.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13371) St3ven válasza CPT.Pirk (#13370) üzenetére


St3ven
addikt

OK, thx, délután nekifeszülök.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13372) St3ven válasza CPT.Pirk (#13370) üzenetére


St3ven
addikt

Sajnos már az első lépésnél elhasaltam a Chakra-projekttel.

Felismeri a Live DVD-t a gép indítása után, el is indul a nyelvválasztó, de onnan, hogy akkor milyen módban induljon a rendszer, akármit is választok, csak a kép kimerevedése a válasz, a DVD meghajtóban meg szépen megpihen a lemez. :(

Nem tudom, jót szedtem-e le, de innen az x86_64 link alatt lévőt írtam ki DVD-re.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13373) CPT.Pirk válasza St3ven (#13372) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Kezdő Linuxosnak 32 bites disztrót javaslok.

IDE/AHCI mód beállítás a biosban stimmel?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13374) St3ven válasza CPT.Pirk (#13373) üzenetére


St3ven
addikt

Ja, most gugliztam rá. :(

i686 is an indication of the processor instruction set by generation of processor. For example: Intel Pentium, Intel Core2Duo, AMD K6. i686 has been around for many years, if you have a processor made after 2000, it probably at least has the i686 instruction set. The absence of other indicators hints that this would be the 32 bit version.

x86_64 is indicating use of 64 bit instructions. Only choose this if you have a 64 bit processor and you want to use the 64 bit version of the operating system.

Nekem meg ugye a félkövéren szedett DuoCore van.

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13375) CPT.Pirk válasza St3ven (#13374) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Jah igen, nekem is CoreDuo-s laptopom van, csak a Core2-től tudnak 64 bitet.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13376) Jester01 válasza St3ven (#13374) üzenetére


Jester01
veterán

Amit félkövéren szedtél az a Core2Duo és az 64 bites. Csak a sima Core Duo a 32 bites, ahogy CPT.Pirk is írta. Mindazonáltal a 32 bites linux működik 64 bites processzoron is (még).

Jester

(#13377) St3ven válasza Jester01 (#13376) üzenetére


St3ven
addikt

Na, hát ennyit értek hozzá. :DDD

De most akkor végképp nem tudom, hogy az a másik csomag jó lesz-e nekem, ill. hogy egyáltalán ezzel volt-e a gond. :F

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13378) Jester01 válasza St3ven (#13377) üzenetére


Jester01
veterán

Mi sem tudjuk amíg ki nem bököd, hogy 1-es vagy 2-es Core Duo procid van.
De amint mondtam, a 32 bites mindenképp jó lesz, tehát próbáld meg azzal.

Jester

(#13379) Vladi válasza Jester01 (#13376) üzenetére


Vladi
nagyúr

hogyhogy még?

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13380) St3ven válasza Jester01 (#13378) üzenetére


St3ven
addikt

Intel(R) Core(TM) Duo CPU T2450 @ 2.00GHz

Csak nem tudtam, hogy az első csomag a 32 bites. Mert nekem az, hogy i686, nem mondott semmit, ellenben az x86-tal. :B

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13381) Jester01 válasza Vladi (#13379) üzenetére


Jester01
veterán

Feltehetőleg egyszercsak kikerül az elavult 16 és 32 bites sallang az x86 processszorokból és csak a 64 bites long mode marad. Na akkor már nem fog menni a 32 bites kernel. Ez persze nem holnap lesz.

Jester

(#13382) Vladi válasza Jester01 (#13381) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elképzelhető, de szerintem korai erről beszélni. Még ez évek kérdése, de lehet, hogy évtized.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#13383) ViZion válasza Vladi (#13382) üzenetére


ViZion
félisten

+1
sokaknak még a 2 v. több magos proci is űrtechnika...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13384) St3ven válasza CPT.Pirk (#13370) üzenetére


St3ven
addikt

Na, mindent úgy csináltam, ahogy írtál, a Chakra fent is van a WinXP helyén, köszönöm szépen a partícionálós gyorstalpaplót. :C

Nagyon jó volt a telepítője, különösen a partícionálós része, ami még nekem is egyértelmű volt! Külön piros pont, hogy a már meglévő swap partíciót azonnal magáévá tette, nem butáskodott azzal, hogy egy újabbat létrehozzon.

A gondom viszont az, hogy
1. Felismerte ugyan a T-s stick-emet, viszont mint hálózat, nem jelent meg a T-Mobile a választhatók között.

2. Olyan ijesztő krikszkrakszos megjelenítési hiba jelentkezett, amikor pl. a "K" menüre kattintottam, mint amikor 15 éve kiakadt mondjuk az F1GP2 klasszikus játék, tehát kb. 16 színnel keresztben-hosszában jelent meg egy négyzet, majd kb. 1 mp múlva a menü rendes tartalma is. Ez minden egyes alkalommal így volt.

3. Ráadásul a kis helyi menük betűi is érdekes viselkedtek. Amikor feljött a helyi menü, volt egy alapértelmezett ritkítása az első menüpontnak, aztán amint egy tetszőleges menüpont fölé vittem az egeret, ez a ritkítás nagyobbra váltott, és - csak az első menüpont - szélessége megváltozott. Ez marha idegesítő volt.

Amúgy jónak tűnik ez a Chakra (feltettem valami grub2-t is a telepítés során, remélem nem csináltam ezzel hülyeséget), de most megnézem a Peppermint Three-t. :D

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13385) CPT.Pirk válasza St3ven (#13384) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A "nem szabad driverkkel" opcióval raktad? Valami graf. problémának hat a menü dolog.

Ha még később akarsz majd Chakrázni, akkor gyere át a topicjába.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13386) St3ven válasza CPT.Pirk (#13385) üzenetére


St3ven
addikt

Nem tudom, a sima, legelső opciót választva.

OK, most megnézem a Peppermint-et, aztán ha nem tetszik, megy vissza a Chakra, én meg megyek a topicjába. :)

Mondjuk most az a gáz, hogy alapból a Chakra indul el, és 4 mp-em van váltani a Kubuntura (onnan írok most is, igazából már látom, hogy az lesz nekem a "fő" rendszer.)

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13387) CPT.Pirk válasza St3ven (#13386) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az első módban nem tölt be zárt drivereket. Tehát rendes AMD Catalyst, vagy a Geforce driverhez a "nem szabad driverekkel" opcióval kellene felrakni. Ez egyéb hardwarekre is igaz, akár a te T-s stickedre is kellhet. Persze utólag is lehet ezeket aktiválni.

A peppermint meg majd rak magának saját grub-ot, de nem teljesen látom át, hogy mik vannak most a gépen így a Kubuntus dolgot nem értem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13388) St3ven válasza CPT.Pirk (#13387) üzenetére


St3ven
addikt

Az alábbi képen szerepelő kiosztásban most fent van egy Chakra meg egy Kubuntu. (Nem tudom, miért nem írja ki a neveket, de az sda1-en van a Chakra, az sda8-on pedig a Kubuntu.)

Azt nem tudom csak, hogy be lehet-e állítani olyat, hogy alapértelmezetten a Kubuntu induljon.

Ez egyéb hardwarekre is igaz, akár a te T-s stickedre is kellhet. Persze utólag is lehet ezeket aktiválni.

Ezt hogy tudom megtenni? Mert akkor még nem sietnék azzal a Peppermint-tel, inkább megpróbálom faragni egy kicsit a Chakrát. :K

Szerk.: Írtam a Chakra topicba, a fenti kérdés inkább odavaló. :B

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13389) CPT.Pirk válasza St3ven (#13388) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Még mindig nem tudom, milyen géped van, milyen fajta a T stick. Ezt kellene tudnom, mert nekem még nem volt ilyen cuccom, így csak a google marad.
A VGA kártyákra viszont van egyszerű WIKI-s oldal a Chakránál, hogyan kell váltani a driverek között.

Az sem világos, hogy az sda1 partíciót követő partíciók sorrendje hogy alakult ilyenre, de úgy látszik ez mindegy.

A Chakra esetében a GRUB alapértelmezetten megjegyzi az utolsó választott pontot és legközelebb azzal kezd. Ezt a Kubuntus dolgot még mindig nem értem, de add ki a sudo update-grub parancsot, akkor valszeg egy szintre fog kerülni a chakra és a kubuntu. Már ha jól értem a problémádat.

szerk: többit a topicban.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13390) St3ven válasza CPT.Pirk (#13389) üzenetére


St3ven
addikt

Na, az remek, ha megjegyzi, ez még jobb megoldás is, mint az alapértelmezett megadása. :)
Majd újraindítom mindjárt, aztán beszámolok.

Sajnos a partíciók sorrendje úgy alakult ki, hogy amikor hétvégén a Kubuntut telepítettem, akkor még kevesebbet értettem a dolgokhoz, mint most :B , és a 30 GB-os WinXP-t tartalmazó partícióból csippentett le magának meg a swapnak helyet, összesen 16 GB-osnak meghagyva azt. Bootolható maradt a WinXP is.

A két 20 GB-os meg a 40 GB-os az mindig is ott volt, ahhoz nem nyúlt a telepítő, az meg, hogy mitől lett extended a többi, meg hogy osztotta ki az sda1-2-3-stb sorrendet, arra sok ráhatásom nem volt, legalábbis nem a Kubuntu telepítőjében, vagy én voltam a béna. :(

Akkor megpróbálom összeszedni, miből áll a laptopom:

Intel Core Duo CPU 2 GHz
2 GB RAM
VIA Chrome (valami S3 is rémlik az XP képernyőbeállításokból)
WIFI RTL8187L

Nem tudom, mi lenne még fontos.

Ja, és egy ilyen Huawei márkájú USB stickem van.

OK, a többit a Chakra topicban, és köszönöm az eddigi segítségedet! :R

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#13391) ViZion


ViZion
félisten

Halijó!
VGA-t nézegetek, HD7770 támogatása milyen már? Valahol találok ezekről infót, h zártal fog-e működni, vagy inkább nézzek használt GTX460-at? Köszi. :R

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13392) Siriusb válasza ViZion (#13391) üzenetére


Siriusb
veterán

Ha biztosra akarsz menni, akkor nvidia. Ha szívni akarsz és bevállalod a kockázatot, vagy épp az open source-t támogatod, akkor radeon.
Kb. ez az alap hozzáállás. :)

(#13393) Chabee


Chabee
tag

Ebben a hozzászólásomban felvázolt problémát úgy kívántam megoldani, hogy az egész rendszer legyalultam és egy Lubuntu Alternate 12.04-es verziót megpróbáltam parancssorosan feltelepíteni. Maga a telepítés rendben lezajlott, a karakteres telepítő felület szépen végig vezetett a folyamaton. Eljött az újraindulás és a BIOS karakteres szövege után a nagy feketeség fogadott. Se kép, se hang. Viszont a HDD bőszen darált, valószínűen töltötte a rendszert. Amikor látszólag megnyugodott vakon begépeltem a felhasználó nevet és a jelszót, ami ismét aktivitást váltott ki. Természetesen még mindig teljes sötétség a monitoron. Az újraindítást a Ctrl+Alt+Del kombinációval követtem el, ahol megint darált a vinyó és csak utána indult újra a gép. Valami olyasmi lehet, hogy a monitor felbontásán túli felbontással kínálja meg a gép a monitort, mert az írja ki hogy "not optimum mode, recommended 1280x1024 60 Hz". A monitort egy 17" darab, 1280x1024 felbontással, a gép meg 1 GHz Tualatin cerka, 512 MB RAM, Intel 815 chipset a deszkán, AGP-s Ati RageXL, 40 GB HDD, LG optika. Ezen a gépen futott korábban hiba nélkül a 11.10-es Lubuntu, de ott is tapasztaltam, hogy a rendszertöltés karakteres folyamata nem bírt megjelenni a monitoron valami elkefélt felbontás miatt, csak a grafikus login képernyő jött be a betöltődés végén. Amúgy most is megcsináltam a grafikus telepítést, és most is ua a helyzet.
Kérdésem, hogy a karakteres telepítés közben hol lehet megnézni, hogy milyen felbontásban fog működni a rendszer, mert VGA opciókkal nem kényeztet a karakteres telepítő?
Valamint az még a bajom, hogy PUTY-al sem tudok rámenni, mert se a 22-es (SSH), se a 23-as (Telnet) porton nem enged be, hiába van rendes IP címe, átjáróval, maszkkal.

Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

(#13394) MacCaine válasza Chabee (#13393) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha emlékeim nem csalnak, Ctrl-Alt-+ illetve Ctrl-Alt- - a felbontás változtatása. Az xorg.conf-ban kell beállítani, mit bír a monitor.

Fel van telepítve az openssh-server? Ha igen, akkor be kellene engednie usernév - jelszó párossal távolról.

Ha nem, akkor sudo apt-get install openssh-server. Grafikus távoli eléréshez meg nézd meg a logout oldalamat, van egy leírás az NXClientről.

(#13395) CPT.Pirk válasza ViZion (#13391) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Az első két találatot nézd meg: [link]

A lényeg annyi, hogy a zárt driverrel jól működik a 7000-es széria, opennel még nem.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13396) Chabee válasza MacCaine (#13394) üzenetére


Chabee
tag

Köszi a segítséget! Próbáltam már a Ctrl-Alt-+ illetve Ctrl-Alt- - kombinációval, néha megvillant a monitoron a kép, de nem segített. Az xorg-gal meg az a baj, hogy nincs semmiféle X telepítve. Pont azért küszködök, hogy csak karakteres felület legyen mindenféle grafikus dolog nélkül.
Most a telepítő CD-ről mentés módban bebootolva a telepített rendszer shell-jét indíttattam el és most tudok kotorászni a feltelepített rendszer fájljaiban, csak tudnám melyikbe és mit kell átfaragni... :W

Igazat mondani könnyű, csak elhitetni nehéz!

(#13397) ViZion válasza CPT.Pirk (#13395) üzenetére


ViZion
félisten

Fedorán zárt még soha nem működött...
Eldőlt, h GTX 460-at veszek. Teljesítményben HD7770 kb., árban alatta, fogyasztásban fölötte kicsit. Kompromisszum :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#13398) CPT.Pirk válasza ViZion (#13397) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hát az a Fedora hibája. ;]

Még Debian alatt se jelent nagyobb kihívást a zárt driver felrakása, mint 3 csomag telepítése. :N

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#13399) rokefeller válasza Chabee (#13396) üzenetére


rokefeller
senior tag

Szia, nem lehet hogy a KMS a ludas? Próbálj a kernel paraméterek közé felvenni egy ilyet: "radeon.modeset=0" vagy simán "nomodeset"

A télapó nem a régi már...

(#13400) ViZion válasza CPT.Pirk (#13398) üzenetére


ViZion
félisten

Lehet. Fedora gyorsan fejlődik, van, aki lemarad... ;] ;]

Itt is annyi, h kmod catalyst, de restart után nem talál kijelzőt, néha nem frissült a grub, meg ilyen marhaságok. HD4770 amúgy is ilyen "semmilyen", hogy már az 5xxx series volt a menő, amikor kiadták, így eléggé hányattatott sorsú, pedig jó cucc.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.