Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#18001) MacCaine válasza elodman (#17999) üzenetére


MacCaine
őstag

Ha nem elég átgondolt a váltás, akkor tényleg lehet vele sokat.

(#18002) Vladi válasza Nobuo365 (#17998) üzenetére


Vladi
nagyúr

Próbáld mással megnyitni: gnome-commander, mc, meg terminálban ls és cd parancsokkal oda navigálni.
Ez amúgy mi? Pendrive?

(#17999) elodman:

Ó szívni bármivel lehet. Ha már régebben jól ment, akkor látod jól tud menni. :)

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18003) Jim-Y


Jim-Y
veterán

Sziasztok, magától elállítódott az egerem érzékenysége, filmet néztem, bezártam az ablakot, és hirtelen sokkal kevésbé lett érzékeny.Opsys installálás után semmit nem állítottam az egéren, ellenben most kénytelen voltam feljebbvenni az érzékenységen, de alig tudom használni a rendszert:D állandóan túlhúzom stb. Nincs valami olyan parancs amivel mindent újra defaultra lehet állítani, és kikapcsolni az egérgyorsítást? üdv

(#18004) Nobuo365 válasza Vladi (#18002) üzenetére


Nobuo365
csendes tag

Nem, merevlemez partíció.

Galaxy S Advance

(#18005) Nobuo365 válasza Nobuo365 (#18004) üzenetére


Nobuo365
csendes tag

Visszatettem a Linux Mintet, itt megy minden...

Galaxy S Advance

(#18006) #25954560 válasza cekkk (#17996) üzenetére


#25954560
törölt tag

man fstab.

a /etc/fstab fajlban
a felmountolt particiok mellett a hatodik erteket az fsck hasznalja. jo esellyel a root particio mellett 1-es van, a tobbiek mellett 2-es. ha atrajzolod 0-ra, nem lesz ellenorzes.
en nem tennem.
inkabb feltapaszkodnek pl usb-rol es csinalnek kezivezerlessel fsck-t. lehet h telleg sokaig tart neki. ha kuzd vele, valami problema is lehet (vagy csak bazinagy particio egyben).

banzai,
&rew

(#18007) elodman válasza CPT.Pirk (#18000) üzenetére


elodman
aktív tag

ok,

de ha olyan jó és gyakran ingyenes a linux, akkor miért nem nyomatják vállalati körökben?

(#18008) pushalias válasza elodman (#17999) üzenetére


pushalias
addikt

Mindennel lehet szívni, csak akaraterő kell hozzá. :)

Feladatfüggő egyébként. Iszonyat durva szívás kapával 10-es lyukat fúrni, a paradicsomot mégis azzal jó kezelni.

(#18007) elodman Van, ahol nyomják, van, ahol nem. A supportja drágább sajnos, ez van, nincs ingyen ebéd.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#18009) McSzaby válasza elodman (#18007) üzenetére


McSzaby
őstag

Egyrészt azért, mert sok helyen nincs rá szükség, vagy windowsra van szükség. Ez azért van, mert az emberek többségének fingja sincs se a Macosx-ről, se a linuxról. Gyarló módon csak a wint ismerik. Illetve így, hogy linux kimondottan kevesebb szerver van, inkább unix alapú rendszerek vannak, amik magukba foglalják a bsd,solarist,aim-t, ezeknek pedig nagyon sokba kerül a költsége. Egy windowsos rendszergazdát találsz már 100-110-ért, ellenben unix alatt én nem dolgoznék már ennyiért, mert az egy magasabb szintű tudást képviselhet. (Persze ez teljes mértékben feladattól függ inkább, nem pedig oprendszertől.)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#18010) pushalias válasza McSzaby (#18009) üzenetére


pushalias
addikt

„magasabb szintű tudást képviselhet”

Mert miért is? :)

Honor 9 / HP 8470P

(#18011) MacCaine válasza elodman (#18007) üzenetére


MacCaine
őstag

Okostelókon nyomják ezerrel.

Meg nálunk a cégnél is eléggé sokan használják, illetve egyre inkább az a trend, hogy át kell állni windowsról linuxra. Vannak olyan userek, akiknek kötelező. :)

(#18010) pushalias: tudni kell gépelni pl. ;]

[ Szerkesztve ]

(#18012) McSzaby válasza pushalias (#18010) üzenetére


McSzaby
őstag

Hát én nem tudom, hogy a solaris, vagy aim vonalon kinek van lehetősége mondjuk otthon gyakorolni, vagy több tapasztalatot szerezni. :D Ehhez már komoly helyeken kell dolgozni, szóval azt jelenti, hogy a múltban nem egy koszos pc-műhelyben dolgozott az ember. :) Illetve a cluster és veritas dolgokat se winen oldják meg. :)

#ThankYouSirAlex #ThankYouLouis

(#18013) pushalias válasza MacCaine (#18011) üzenetére


pushalias
addikt

„egyre inkább az a trend, hogy át kell állni windowsról linuxra”

Hát hogyne. :) Fogalmazzunk úgy, hogy a felhasználók pinákszerűen állnak át. :DD

(#18012) McSzaby Hát persze, hogy nem, a Hyper-V-t csak kedvtelésből tákolgatta a MS, mint tudjuk. Elképesztő, mennyi szakembert alkalmaznak ilyen buta hobbikra, de hát van az a pénz, amiből mindenre tellik.:)

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#18014) sh4d0w válasza McSzaby (#18009) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Na ez pont tévedés. A szerverpiacot kannibalizálja a Linux, sok Unix-szállítónál megfigyelhető, hogy a Unix-piacuk fogy, a Linux-piacuk meg nő.

elodman, pushalias: nyomják, nálunk preferált a Linux, egyeseknek nincs is választási lehetőségük. Nem kicsi cégről beszélünk.

[ Szerkesztve ]

https://www.coreinfinity.tech

(#18015) pushalias válasza sh4d0w (#18014) üzenetére


pushalias
addikt

A választás a lényeg. Nincs olyan, hogy a Windows a megoldás, és olyan sincs, hogy a Linux. Ki ezt, ki azt preferálja, és jó is ez így.

(#18009) McSzaby BTW még egyszer elolvastam, amit írtál, és windows-os rendszergazdát te nem találsz 100k környékén. Amit azért kapsz az jó esetben egy operátor, rossz esetben még az sem. 100k-ért pl. én nagyon szívesen szolgáltatok nektek kb. 30 órát, akciósan. Szólj, ha érdekel.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#18016) elodman válasza sh4d0w (#18014) üzenetére


elodman
aktív tag

és milyen célokra nyomatják cégeteknél Őlinuxságát, és melyik az erre hivatott distro?

pl. sima irodai feladatokra -email, netmeeting, OpenOffice, stb.?

(#18017) pushalias válasza elodman (#18016) üzenetére


pushalias
addikt

Őlinuxságában sok potenciál van, nem kéne lefitymálni. Persze nem tud annyit/úgy/izé, mint egy 2012 Server, de nem is arra való.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#18018) sh4d0w válasza pushalias (#18015) üzenetére


sh4d0w
nagyúr
LOGOUT blog

Mint írtam: törekvés a Linuxra váltás és egyes nagyon különleges, indokolt helyzetben maradhat Windows, meg vannak esetek, amikor mindenképpen kötelező a Linux - ha itt szükség van Windows-ra, akkor virtualizálva futhat, de ezt is indokolni kell, hogy miért van rá szükség.

elodman: nyilván vannak információk, amelyeket nem adhatok ki, de egy kereskedelmi Linux-disztribúcióról van szó. Nem csak irodai feladatokra használjuk, hanem kimondottan technikai jellegű IT-munkákra is.

https://www.coreinfinity.tech

(#18019) elodman válasza sh4d0w (#18018) üzenetére


elodman
aktív tag

gondolom,
nem adatbázis kezelésre, abban a Win és gondolom a PC alapú gépek igen shitkók.
Grafikai melót - CAD nem tom írtak-e Linux-ra.
Programozni biztos lehet jó pár nyelven, kivéve pl. C sharp.

(#18020) pushalias válasza elodman (#18019) üzenetére


pushalias
addikt

„nem adatbázis kezelésre, abban a Win és gondolom a PC alapú gépek igen shitkók”

Wut? :U

(#18018) sh4d0w „(#18018) „indokolt helyzetben maradhat Windows” Indokolt eset? Mi az?

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#18021) elodman válasza pushalias (#18020) üzenetére


elodman
aktív tag

bizony shitkók ahogy hallom. mi nem is ezeket használtuk.
nézz szét nagyváll. körökben is mik futnak / bankokban.

(#18022) pushalias válasza elodman (#18021) üzenetére


pushalias
addikt

Mondjuk én sem bíznám egy operációs rendszerre az adatbázisaim kezelését. Egy PC alapú gépre meg pláne nem, billegne rajta a szerverem.

Honor 9 / HP 8470P

(#18023) MacCaine válasza elodman (#18016) üzenetére


MacCaine
őstag

Red Hat, és minden olyan célra, ami egy kliensen előfordulhat. Az egyik kolléga pl. képszerkesztésre is használta.

(#18013) pushalias: pinákszerűen? ;] De egyébként jellemzően inkább van egy kis ellenállás az egybites windows userek részéről az átállás miatt. Aki meg hozzáértő, az már régen átállt (én pl 4 éve :) ). :)

(#18024) pushalias A betonba kössél bele légyszíves. :P ;]

[ Szerkesztve ]

(#18024) pushalias válasza MacCaine (#18023) üzenetére


pushalias
addikt

„Az egyik kolléga pl. képszerkesztésre is használta.”

Fene se tudja, én inkább valami képszerkesztőt használnék az oprendszer helyett képek szerkesztésére, de ízlések és pofonok. :)

Honor 9 / HP 8470P

(#18025) MacCaine válasza elodman (#18019) üzenetére


MacCaine
őstag

Maya pl. van linuxra.
Valami open CAD is van, de szerintem abbafejezték a fejlesztését már régen.

M$ által fejlesztett programnyelven szerintem sosem fogsz linux alatt programozni...

(#18026) BoB válasza MacCaine (#18025) üzenetére


BoB
veterán

Lehet a Mono-val csak nem biztos hogy érdemes.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#18027) Vladi válasza elodman (#18019) üzenetére


Vladi
nagyúr

Egy csomó animációs filmet csinálnak linux alatt. Hollywoodról beszélünk.

Szuperszámítógépen szinte csak az fut, szerver oldalon brutál magas aránya van. Ilyen 60-70% szokott lenni!
routert, média playert nem nagyon találsz nem linuxosoat. Újabban htpc-t is már csak azzal érdemes csinálni.
Összes android, meg okos bizbasz linux alapú. stb.

Desktopon nem annyira elterjedt, de vállalati szférában még az is előfordul.
De egyébként elég nagy cégek nyomják, mint a Red Hat, Oracle, HP, Intel stb. Ilyen 100 milliárd dolláros üzletről beszélünk.

Úgyhogy őliuxsága köszöni szépen jól elvan. :))

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#18028) ViZion


ViZion
félisten

bob.zxr: mono-t nem ejtették? Mintha hallottam volna ilyesmit, pedig Pinta-t még fordítottam is :U

Olvastam valahol -lehet épp PH!-n, hogy a szuperszámítógépek, stb. azért használnak linuxot, mert nyílt. Win serveren ha van egy feladat, akkor milyen mélyen lehet beletúrni windózba? Egy b.szottnagy spéci gépnél (nem webszerver, vagy ilyesmi, hanem pl. kutató intézetek millió mittomén érzékelőkkel, akármikkel, amihez nincs windóz telepítőlemez) nem lenne boldog a tulajdonos, ha hónapokat kellene várni vmi patchre, mire kiadják, linuxon meg a saját embereik fejlesztik akár az alapoktól amire szükségük van.

Sztem értelmetlen így a hasonlítgatás, mert kinek mi... Az biztos, h az otthoni/irodai terjedést leginkább az egyszerű userek hátráltatják, mert a windózt ismerik. Ilyenkor szoktam visszakérdezni, ha ismeri, akkor miért én telepítem a drivereket, szedem le a vírusait, stb... :F

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18029) BoB válasza ViZion (#18028) üzenetére


BoB
veterán

Nem

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#18030) pushalias válasza ViZion (#18028) üzenetére


pushalias
addikt

„az otthoni/irodai terjedést leginkább az egyszerű userek hátráltatják, mert a windózt ismerik”

Szerintem meg elég, ha elolvasol pár hozzászólást ebben a topikban, és már tudod, miért nem terjedt el jobban.

Honor 9 / HP 8470P

(#18031) BoB válasza pushalias (#18030) üzenetére


BoB
veterán

Azért nem terjedtek el az ingyenes op rendszerek jobban mert nem kell kifizetni a windózt. Ha tört win7-ed van akkor egy opcionálisan telepíthető frissítés max lefeketíti a hátteret. Nem gondolod komolyan hogy ennyi ember win-t használna ha pl. a win7 dobozos-ért ki kellett volna adnia 45 ezer forintot? Rengeteg olyan embert ismerek akiknek gépre alig volt pénzük nemhogy még tízezreket adjon ki op rendszerért.

Ezért nem törte a microsoft magát sosem hogy megakadályozza a nem eredeti win használatát. Ha nem lett volna megoldható a kalóz win használata sokkal kisebb lenne ma a részesedése.

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#18032) cekkk válasza Vladi (#18027) üzenetére


cekkk
veterán

Újabban htpc-t is már csak azzal érdemes csinálni.

Ezt hol hallotad? :D Mert ez még nagyon nem igaz sajnos. Ha az amd kiadna egy normális drivert amiben lenne HD hang támogatás akkor már igaz is lehetne, de addig nem sajnos. Mert az nvdia nem tudja a 23.976-t, intel fronton még nem tudom, hogy mi a helyzet, talán az újabbak igen tudják.

(#18033) Syl válasza pushalias (#18030) üzenetére


Syl
nagyúr

Azért nem terjed jobban, mert a microsoft marketinggépezet valamint a fanboyok olyan hangosan rikácsolnak, hogy az értelem elvész a szélben :U
Semmi különbség nincs a win és a linux felhasználás között. Mindkét felületen könnyű beleszaladni a "jaj mit csináljak" utcába. És mindkét oprendszernél a netes keresés adja meg a választ. Csak mivel a win húszon éve és sok-száz-milliárd dollárral van jelen a piacon, ahhoz könnyebb találni cuccokat.
Linuxnál a legnagyobb probléma a driver valamint pár nagy kaliberű kereskedelmi szoftver (Adobe, Autodesk stb.) hiánya. De ezeket nem szabad a Linux számlájára írni!

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

(#18034) pushalias válasza BoB (#18031) üzenetére


pushalias
addikt

Szerintem meg úgy tűnik, azt hiszed, az egész világ Magyarországból áll.

De szerintem dobjuk ezt a témát, nem ide való.

(#18033) Syl Szerintem meg jobb, ha nem válaszolok erre, és főleg nem abban a bicskanyitogatós hangnemben, ahogy te. Annyit azért elmondanék, 23 éves a Linux, tehát azzal érvelni, hogy de bezzeg a Windows mennyi ideje van a piacon, vicces.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#18035) ViZion válasza pushalias (#18030) üzenetére


ViZion
félisten

Ha olvasod itt a hsz-eket, akkor nem alap dolgokkal bajlódnak. Régi gépekre én linuxot rakok XP helyett mindenkinek, kevés a probléma utána. Nekem ez a tapasztalatom. Hogy a sajátomat mindig hegeszteni kell? Hááát igaz. De nem átlagos HW és nem átlagos igények vannak :)

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18036) BoB válasza pushalias (#18034) üzenetére


BoB
veterán

Csak Magyarország? Ki mondott ilyet? A volt keleti blokk, Ukrajna, Oroszország, Kína csak hogy párat megnevezzek... tényleg nem sok ember.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#18037) pushalias válasza ViZion (#18035) üzenetére


pushalias
addikt

Az tehát pl. nem alap dolog, hogy a júzernek nem megy Chrome-mal a flash? :) No offense. :)

(#18036) bob.zxr Valóban nem érted, mennyire vicces azzal érvelni, hogy azért nem az ingyenes Linuxot használják, mert a Windows-t lehet lopni? Tényleg? :D

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#18038) Rimuru válasza pushalias (#18037) üzenetére


Rimuru
veterán

Csak fel kell rakni mind a kettőt úgy ahogy Windows alatt is, utána megy is állítgatás nélkül.

Vigyázat, csalok!

(#18039) ViZion válasza pushalias (#18037) üzenetére


ViZion
félisten

Nem, az gyaníthatóan user error, valami el lett bazirgálva. Te mikor telepítettél Chrome-hoz flasht _külön_? Na ugye... :D
...és html5-ben sem ment, szal. ott valami nem volt rendben, ha jól emlékszem, de csak futólag olvastam.

Egy idős házasbárnál 1,5 éve megy Ubuntu LTS, apróbb fennakadásokkal (pl. nem indult Skype bejelentkezéskor), helyi boltban Ubuntu LTS ~fél éve, kis hibák: nyomtató néha nem nyomtat, a nyomtató restart után igen. Ezt nem tudom linux sara-e, nem is érdekes. Másik, h a kamera is a monitorra van kötve, a switch néha nem vált, gyanítom a gomb "elfáradt", de amúgy no error, pont tegnap kérdeztem, arra jártam. Idős bácsinál régi gép, XP-t kb. 2 havonta takarítottam, Peppermint hibátlan, sajna a régi multifunkciós Sharp nyomtatóhoz nincs driver, de nem sokat nyomtat, arra megmaradt az XP dual bootban, ahhoz van csak driver és W98-hoz :D , régi laptop Xubuntuval, egy villámos lapos is Xubuntut kapott, egy másik régi laptop szintén Peppermintel, merevlemez hibás a gép, XP nem is települt, ill. belefagyott... :D
Nem mondom, h mindenkinek jó a linux, nem is megoldás mindenre, de a fentiek (illetve ennyi jutott eszembe most hirtelen) sztem jelentenek valamit.

[ Szerkesztve ]

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18040) pushalias


pushalias
addikt

(#18038) colomb2, (#18039) ViZion Olvassatok vissza, ebben a topikban volt róla szó.

Honor 9 / HP 8470P

(#18041) BoB válasza ViZion (#18039) üzenetére


BoB
veterán

Gondolom a Chromium-ra gondol ahol fel kell tenni a flash plugint még, ami kb 10 másodperc.

(#18037) pushalias: tényleg. Nem tudom ebben mi olyan furcsa.

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#18042) pushalias válasza BoB (#18041) üzenetére


pushalias
addikt

Talán az, hogy ha valami ingyé ugyanazt tudná, akkor a zemberek nem lopnák a fizetőst? Vagy mi a furcsa? Tényleg azt gondolod, hogy a zemberek dacból lopnak Windózt?

Honor 9 / HP 8470P

(#18043) Nobuo365


Nobuo365
csendes tag

Sziasztok!

Linux Mintre szeretném feltenni az Operát. Szoftverkezelőben többször próbáltam, vagy nem csinál semmit, vagy beáll 12%-ra és nem teszi fel. Letöltöttem a weboldalukról is, de ott is csak hibaüzenetet kaptam.

Valaki tette fel Mintre? 32b, Maya

Galaxy S Advance

(#18044) pushalias válasza ViZion (#18039) üzenetére


pushalias
addikt

Azt tudod ugye, hogy az XP egy 12 éves, súlyosan elavult rendszer. :)

(#18043) Nobuo365 Köszönöm az illusztrációt. :)

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#18045) ViZion válasza pushalias (#18044) üzenetére


ViZion
félisten

Háát, olvastad, h írtam: nem mindenkinek és nem mindenre jó. De Te itt súlyosan lehúzod, alaptalanul. Vagy cssak flamelni jöttél? Menj egy kicsit apple topikokba is, ott bírják az ilyet :D

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#18046) Nobuo365 válasza pushalias (#18044) üzenetére


Nobuo365
csendes tag

Biztos lehetsz benne, hogy addig lesz csak linuxom, amíg nem tudok venni windowst...

Galaxy S Advance

(#18047) pushalias válasza Nobuo365 (#18046) üzenetére


pushalias
addikt

Minek veszel, ha lophatsz is? :)

(#18045) ViZion Én ugyan nem húztam le semmit. Csak annyit mondok, hogy nem véletlenül használnak inkább Windowst az emberek. Még csak azt sem mondom, hogy az egyik jobb, mint a másik.

[ Szerkesztve ]

Honor 9 / HP 8470P

(#18048) BoB válasza pushalias (#18042) üzenetére


BoB
veterán

Nem állítottam hogy ugyanazt tudja, és nem azokról az emberekről volt szó aki meg tudja/tudná fizetni.

Még mindig nem érted hogy szegény emberből rengeteg van és ha lehetetlen lenne számukra win-t használni akkor egyszerűen nem tudnának? Ergo valami más lenne helyette. Ha valami mást használnának több millióan akkor jobban fejlesztenének rá, több elérhető alkalmazás lenne? Egyre inkább a win konkurenciájává válna/vált volna?

(#18047) pushalias: kíváncsi lennék hogy ha valamelyik ismerősöm gépét meg kellene csinálni és megkérdezném - windóz vagy linux? - mi történne. Persze hogy win, mi más. (annak ellenére hogy a böngésőn és fájl kezelőn kívül mást nem használ) Erre mondanám akkor 45 ezer. Meggondolná magát vagy nem?

[ Szerkesztve ]

You may corrupt the souls of men, but I am steel. I am doom.

(#18049) Syl válasza pushalias (#18034) üzenetére


Syl
nagyúr

Bicskanyitogató az, ha egy 23 éve hobbiprojektként induló ingyenes rendszert ugyanolyan súllyal kezelnek, mint egy dollármilliókért kifejlesztett és dollár százmilliókkal marketingelt szoftvert.

Mellesleg a Chrome és a Firefox is köszöni szépen, hibátlanul le tudja játszani a flash tartalmakat. És semmit nem kellett telepítenem, nem úgy mint win alatt.

Never let your sense of morals prevent you from doing what's right.

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.