Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#59001) Frawly válasza kicsi83 (#58964) üzenetére


Frawly
veterán

Na, itt már nem is folytasd tovább. A GRUB-ot nem az sda5-re kell telepíteni, hanem az sda-ra (nem szabad számot mögé írni, különben nem fog bootolni). A bootloadert az egész lemez legelejére kell tenni, nem a partíció elejére.

Az sem mindegy, hogy UEFI boot, vagy Legacy.

[ Szerkesztve ]

(#59002) ubyegon2 válasza Pano (#58999) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

4.13.0-36-generic az alap Mint 18.3-ban, hogy ez pont milyen volt telepítéskor, nem tudom, de úgyis egyből frissül erre, ha most telepíted.

De akár ott az előbb javasolt UKUU is, totál egyszerű GUI-s kernel frissítő.

(#59001) Frawly Az a hülye yt videó az oka, eleve nem is kéne foglalkozni grub telepítéssel, csoda, hogy egyáltalán belevágott a kolléga egy ilyen videó után! :)

[ Szerkesztve ]

(#59003) Pano válasza ubyegon2 (#59002) üzenetére


Pano
addikt

Ja, ha tudom update-elni oké, csak attól félek, hogy nem lesz képem :)

(#59004) cigam válasza Pano (#58999) üzenetére


cigam
félisten

Tegyél fel Fedora-t, nálam most 4.15.6-al fut.

Freeware, és akciós programok egy helyen https://www.facebook.com/freewarenews

(#59005) ubyegon2 válasza Pano (#59003) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szerintem lesz képed, de ha mégsem, akkor konzolból kiadod a frissítés/telepítési parancsot, utána már nem lesz gond. Ha Cinnamonnal telepíted, annál van szoftveres leképezés mód, ha valami gond van a megjelenítő driverével, ez olyan, mint Winnél volt a csökkentett mód.

ha gondod támad, konzolból ezt a parancsot kell lefuttatni:

sudo apt update && sudo apt upgrade

Ha meg lesz képed, úgyis az első dolga boot után a rendszernek, hogy elédtolja a Frissítéskezelőt, nem hagyja elfelejteni.

(#59006) Pano

Ne viccelj már! :D Amúgy szívesen!

[ Szerkesztve ]

(#59006) Pano válasza ubyegon2 (#59005) üzenetére


Pano
addikt

Hálásan köszönöm!

(#59007) St3ven válasza St3ven (#58989) üzenetére


St3ven
addikt

Itt ha sda6-ra is telepítek egy Linuxot (sda8-on már van egy Ubuntu), akkor swap-nak megadhatom neki ugyanúgy az sda7-en levő 8 gigát?

Tehát nem gond, hogy két disztró is ugyanazt a swap területet használja? Gondolom mivel egyszerre mindig csak az egyik használja, nem probléma, de azért jobb, ha megkérdezem.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#59008) Frawly válasza St3ven (#59007) üzenetére


Frawly
veterán

Nem gond, használhatják ugyanazt a swap partíciót. Ahogy írod is, úgyis egyszerre csak az egyik használja, és a kernel csak azzal foglalkozik, amit ő kiír rá, az nem érdekli, hogy mi van még rajta, mi volt rajta előtte. A swap partíción még fájlrendszer sincs, nem őrződnek fontos adatok, rebootkor a rajta lévő adatok aktualitásukat vesztik.

(#59009) St3ven válasza Frawly (#59008) üzenetére


St3ven
addikt

Köszönöm, ez jó hír.

Érdekesség, hogy a swapot én még sosem láttam használatban, se a mostani 4 giga RAM mellett, se a korábbi 2 giga esetében

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#59010) CPT.Pirk válasza St3ven (#59009) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mert amiket csináltál, azok elfértek a ramban és a ram mindig gyorsabb, mint bármi más. Nekem 8GB ram mellett már volt használva swap, mikor androidot fordítottam magamnak forrásból. Azóta 16GB van a gépen. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59011) St3ven válasza CPT.Pirk (#59010) üzenetére


St3ven
addikt

:R Androidot valóban nem fordítottam még.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#59012) ubyegon2 válasza St3ven (#59009) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem is nagyon fogod, így aztán elég pazarlás is arra 8GB-ot pazarolni. Ha már android szóba került, az ott használt zram megoldást lenne célszerű neked is alkalmazni swap helyett.

3:1 RAM tömörítés minimális CPU használattal

sudo apt-get install zram-config

Ennyi a felrakása, azt hiszem újraindítás után lép a képbe. Minden automatikusan működik utána.

Gyorsan felraktam, így oldotta meg automatikusan, úgy látom mindig annyit csinál, ami a fizikai memória fele.

Partition: ID-1: / size: 18G used: 11G (63%) fs: ext4 dev: /dev/sda1
ID-2: swap-1 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram0
ID-3: swap-2 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram1
ID-4: swap-3 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram2
ID-5: swap-4 size: 2.00GB used: 0.00GB (0%) fs: swap dev: /dev/zram3

[ Szerkesztve ]

(#59013) St3ven válasza ubyegon2 (#59012) üzenetére


St3ven
addikt

Hát ja, de mindenhol azt írják, hogy a fizikai RAM méretének kétszerese legyen a swap, ezért állítottam ekkorára.

Más. Most a grubot melyik rendszerről szerkesszem? Mert ugye az újonnan feltelepített 2. Linux felülírta az eddigit. Ha most elindítom az Ubuntut (1. Linux), akkor meg az abban megszerkesztett lesz az érvényes? :F

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#59014) ubyegon2 válasza St3ven (#59013) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Hát ja, de mindenhol azt írják, hogy a fizikai RAM méretének kétszerese legyen a swap, ezért állítottam ekkorára.

Régen ezt írták sok helyen, de akkor volt ez, mikor még az 1GB volt a max. 4GB esetén gyakorlatilag felesleges a swap. Kivéve, ha hibernálsz. A tények, amiket magad is tapasztalsz, melyiket igazolják? ;]

Más. Most a grubot melyik rendszerről szerkesszem? Mit akarsz szerkeszteni rajta? Az utolsó telepített Linux megcsinálja a saját GRUB-ját és abból indul a többi fenn lévő rendszer. Nem nagyon van dolgod ezzel. Az előző GRUB ilyenkor funkcióját veszíti. Ha bármit szükséges szerkeszteni, csak az érvényes GRUB-ban célszerű.

[ Szerkesztve ]

(#59015) St3ven válasza ubyegon2 (#59014) üzenetére


St3ven
addikt

OK, köszönöm.

Egyrészt alapértelmezetten nem az utolsó Linuxot szeretném indítani, másrészt a 10 mp is sok, le szoktam venni 4-re.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#59016) CPT.Pirk válasza St3ven (#59015) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A grub tud olyat (is), hogy megjegyzi az utolsó kiválasztott opciót és legközelebb azzal indít. Ezt és az időt is tudod állítani linux alól a grub konfig fájlában, aztán csak frissíteni kell egy sudo update-grub parancsot kiadva.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59017) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#59016) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Itt ha sda6-ra is telepítek egy Linuxot (sda8-on már van egy Ubuntu)

Ezt írta a kolléga, ez alapján vagy úgy van, ahogy mondod vagy nem. Manjaro, Chakra tud olyat, Mint Ubuntu nem. Ha neked a benti Mint KDE tud ilyet, azt nem alapból tudja, hanem piszkáltad a grub konfigját.

(#59015) St3ven

Ha nem írod, milyen Linuxot telepítesz, könnyen félre leszel infózva. :)
He nem akarsz konfigot szerkeszteni, akkor rakj fel egy grub-customizert.

egyébként az /etc/default/grub fájlban kell átírni két adatot, az elsőnél megadod annak a sornak a számát ( a nulla az első), ahányadik a bootoltatni kívánt disztró, a timeout pedig egyértelmű

GRUB_DEFAULT=0
#GRUB_HIDDEN_TIMEOUT=0
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true
GRUB_TIMEOUT=10
GRUB_DISTRIBUTOR=`lsb_release -i -s 2> /dev/null || echo Debian`
GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="quiet splash"
GRUB_CMDLINE_LINUX=""

[ Szerkesztve ]

(#59018) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#59017) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem voltam elég egyértelmű? Be lehet állítani ezt a módot is.

A disztró készítőin múlik, hogy alapból melyik aktív.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#59019) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#59018) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem voltam elég egyértelmű? Nem.

Nekem az volt, de a kolléga mondjuk Ubuntut rakott fel és mérges lesz, mert neki ezt nem csinálja. :N

Most esett le....megy a lobbi már megint az Arch származékok használatáért! ;] Igen, azokban ez sokkal felhasználó-barátabb.

(#59015) St3ven

Ez a 10 mp is sok dolog nekem olyan, hogy ha ott ülök gép előtt, akkor egyből nyomok a soron egy Enter-t és bootol, ha nem ülök ott, akkor mindegy úgyis. :D

[ Szerkesztve ]

(#59020) St3ven válasza ubyegon2 (#59017) üzenetére


St3ven
addikt

Zorin OS 12.2 Lite-ot tettem sda6-ra. Sikerült átírnom a grub-ot.

Ezt a Grub customizert nem ismertem, de jópofa! :C

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#59021) Bici


Bici
félisten

Sziasztok!

Tudtok nekem a Cinnamon gyari menujehez hasonlo kozepszurke GTK temat javasolni?
Ami a XY-look.org oldalakon vannak, azok kozul nem talaltam megfelelot (altalaban felkeszek azok a temak, amik szinte tetszenek).

Egy tema szerkeszto progi sem lenne rossz, vagy valami profi leiras arrol, hogy hogy kell komolyan nekiallni egy jo minosegu teme megalkotasanak.

Kossz! :R

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59022) ubyegon2 válasza Bici (#59021) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szia!

A noobs-on lévő témákat nézegetted már?

Ebben van customizálás, ha ezt szeretnéd.

Spice Up Your Cinnamon Themes – It’s Easy!

Ebben a fórumtémában is tutira vannak jó tippek.

(#59020) St3ven

Zorin OS.....nem sok meglepetést tartogat, kevesen is használják. Ezt a grub-customizert még nem láttam élőben, de sokan ajánlották már, azért írtam neked is, hogy próbáld ki. Nekem sokkal gyorsabb a konfigban átírni, háttérképezéssel meg hasonlókkal nem bajlódok, úgy őszintén, meddig látja az ember a GRUB-ot!? :DD

[ Szerkesztve ]

(#59023) Bici válasza ubyegon2 (#59022) üzenetére


Bici
félisten

Koszi, nem ismertem ezeket. :R

Megnezem oket. :K

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59024) Frawly válasza St3ven (#59020) üzenetére


Frawly
veterán

Látom, te még a végigteszteled és multibootban felteszed az összes disztrót című korszakodban tartasz, majd idővel kinövöd :D

(#59025) Rimuru válasza Bici (#59023) üzenetére


Rimuru
veterán

(nem tudom milyen amit keresel) clearlooks tetszik? en azt sotetitettem kicsit, ha erdekel feldobhatom valahova

Vigyázat, csalok!

(#59026) St3ven válasza ubyegon2 (#59022) üzenetére


St3ven
addikt

Annak idején még az 5.2-őt sikerült felvarázsolni több ősrégi laptopra is, akkor kedveltem meg, mert megbízhatóan tette a dolgát.

@Frawly
Ez a kettő egyelőre megteszi. :)

[ Szerkesztve ]

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#59027) Bici válasza Rimuru (#59025) üzenetére


Bici
félisten

Kossz, de inkabb az Adwaita atszinezeseben gondolkodom.
A sima es a sotet verzio kozott lenne jo valami.
[kép]
A cinnamon menujenek szine lenne a cel. Ugy legalabb egyseges is lenne.

A masik kerdes, hogy a Cinnamon tema valasztojaban miert nem tudom kivalasztani az adwaita-t?
(A materia dark egy torolt tema, de bentragadt.)

[kép]

[ Szerkesztve ]

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59028) ubyegon2 válasza Bici (#59027) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

gnome-themes-standard
gnome-themes-standard-data

Ezeket rakd fel vagy válaszd az újratelepítést synapticban (ha fenn van), ebben van az Adwaita, amit hiányolsz. Lehet, hogy a beragadt témákra is hasonlót kéne alkalmazni, kijelölöd a themes fájlokat synapticban és az újratelepítés majd Cinnamon környezet újraindítása megoldja. Vagy nem. ;)

(#59026) St3ven

Na ja, 2012-ben még valahogy stabilabbak voltak az Ubuntu alapok hozzá. :)

[ Szerkesztve ]

(#59029) Bici válasza ubyegon2 (#59028) üzenetére


Bici
félisten

Koszi!

Ez fent van, csak kozben rajottem, hogy a gondot az okozta, hogy nem volt metacity temam, ami nehany progi (pl. a nemo) eseten szukseges. Tettem fel, es azota fasza.

Mar csak az Adwaita-t kell atalakitani.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59030) ubyegon2 válasza Bici (#59029) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

;)
Metacity téma? No, ezzel újat mondtál, de gondolom nekem van ilyen, mert tudom alkalmazni az Adwaita-t. Most vettem észre, hogy táma volt ez, a 18.3-ra még nem is raktam fel külső témákat a Vivaldi asztal-témán kívül. Mondjuk a noobslab PPA az fenn van, elő is hívtam vele az Arch-témát, egész jól néz ki:

(#59031) Bici válasza ubyegon2 (#59030) üzenetére


Bici
félisten

Igen, ha a temaban van egy "metacity-1" nevu mappa, akkor tartozik hozza a felso sor design-ja is.
Ez azoknal a progiknal kell, amik nem a Gnome-fele integralt felso savot hasznaljak.
Komolyabb temakban benne van alapbol.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59032) ubyegon2 válasza Bici (#59031) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Szuper, köszi! Ma is tanultam valami hasznosat! Az nem gond, hogy most még nem látom hasznát, de minden új infó egyszer még jól jön! :)

(#59033) Bici válasza ubyegon2 (#59032) üzenetére


Bici
félisten

Nekem azert jott jol, mert Arch-on az istennek sem akar a Cinnamon normalisan kinezni, es kenytelen voltam ossze LEGO-zni mindent. Es meg most is eleg ocsmany, mert pl. a GIMP igy nez ki:

Foleg a szurke menuben levo disabled szovegek zavarnak, meg a bal oldalon levo feher keretek, amik Mint-en, Ubuntun, Fedora-n nem voltak ilyen csunyak.

Eladó régi hardverek: https://hardverapro.hu/apro/sok_regi_kutyu/friss.html

(#59034) ubyegon2 válasza Bici (#59033) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Archon különösen nehéznek találom én is a testreszabásokat, ez akkor gond, ha nincs sok téma fenn alapból vagy mint esetedben, egy megszokott arculatot akarsz reprodukálni.

(#59035) St3ven válasza ubyegon2 (#59028) üzenetére


St3ven
addikt

Mi a gond a mostani Ubuntuval?

Ha már témázgatás. Ubuntun a narancssárga színű kijelölést hogyan tudom más színre változtatni. Lehet, hogy én vagyok a vak, de még a Unity Tweakben sem találtam rá opciót.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#59036) St3ven válasza St3ven (#59035) üzenetére


St3ven
addikt

Itt meglett a megoldás.

Van élet a Facebook és Twitter után? - https://logout.hu/bejegyzes/st3ven/mastodon.html

(#59037) Frawly válasza ubyegon2 (#59034) üzenetére


Frawly
veterán

Igen, Archon fel kell rakni külön a témákat, van, amikor egy téma külön csomag, ahogy az adwaita esetében. Specifikus témát is le lehet utánozni, Minten meg kell nézni milyen témákat használ, ha valami spécit, le kell menteni, és átmosolni az Arch-telepítésre.

(#59038) kicsi83


kicsi83
tag

Nos felment Manjaro HTPC-re és laptopra is. A telepítés tényleg ki..ott egyszerű volt, nem is értem miért bonyolítottam :W :W . HTPC-vel kapcsolatban lenne pár kérdésem. Kodi fent, megy is teljesen szépen. FTP szerver kellene, tudnátok ajánlani valamit? Windows 7 szintén fent még, ott kapott a gép statikus ip-t. Ezt be kell nekem állítani Manjaro alatt is (gondolom igen) és ha igen hogyan? Hirtelen ezt találtam ez aktuális még? Valamint a gépben van egy másik merevlemez, arra töltök stb. Az ntfs-re van formázva, lehet-e valami hátrány ebből, pl. lassabb másolás stb. (tartalmakat látom, nincs is eddig semmi gond). Köszönet :R

[ Szerkesztve ]

(#59039) Fecogame válasza kicsi83 (#59038) üzenetére


Fecogame
veterán

Szép sorban :)

- Az a winyó amit abban a gépben van, azt csak linux alatt fogod használni? Ha Windows alatt is, akkor NTFS, egyébként pedig EXT4.
- Fix IP-t a router DHCP részénél is be tudsz neki állítani (nekem is így van a Raspberry-nél)
- Biztos, hogy az FTP a legmegfelelőbb számodra? Ha igen, akkor Pure-FTPd, egyébként pedig Samba (ha vannak Windows-os kliensek is)

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#59040) ubyegon2 válasza kicsi83 (#59038) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

FTP szerver kellene, tudnátok ajánlani valamit?

Épp ma volt erről szó a Manjaro KDE cikkben, ha KDE-vel telepítetted a Manjarot, nézd meg mit írnak erről.

Az ntfs-re van formázva, lehet-e valami hátrány ebből, pl. lassabb másolás stb.

Ennél úgy van, ahogy az imént írta Fecogame, egyébként lassabb és processzor-igényesebb Linux alatt az NTFS-en zajló művelet, nem vészes, de ha nem közös használatú, akkor Ext4 célszerű.

(#59041) Dave™ válasza ubyegon2 (#59040) üzenetére


Dave™
nagyúr

Az FTP elérés volt (kliens), neki meg szerver kell, bár azt nem igazán értem, hogy mire/miért.

(#59042) ubyegon2 válasza Dave™ (#59041) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Értem, gondoltam jobb azért, ha átnéz oda. Én nem használok ilyesmit, mezei használatra bőven elég, ami különféle felhőkben elvan, ezekből is van már annyi, mint magán az égen. Veszek egy telót, saját felhő (már komolyan aggódtam, mikor az új Samsung hűtőt vettem, hogy ez is felhőbe küld mindent meg rendeléseket bonyolít le...), kapcsolatra meg az Airdroid-ot is használom időnként....egyszóval képtelenség követni, mi merre száll. ;]

[ Szerkesztve ]

(#59043) batai15


batai15
félisten

Sziasztok! Linux alatt mivel tudok Windows telepítőt csinálni? Aszony gépe behalt fel kell éleszteni. Köszönöm

(#59044) King Unique válasza batai15 (#59043) üzenetére


King Unique
titán

Elég általában a fájlkezelős másolás ehhez, ami nemrég egy hasonló kérdésre adott válaszban részletezve volt. De használható ilyen célra elvileg a WoeUSB is, viszont nem létszükséglet ehhez és szvsz amúgy sem egy nagy szám.

[ Szerkesztve ]

(#59045) batai15 válasza King Unique (#59044) üzenetére


batai15
félisten

Simán file kezelőből mssolni? Ezt nem gondoltam volna.

(#59046) King Unique válasza batai15 (#59045) üzenetére


King Unique
titán

Azt mondjuk nem írtad, hogy pontosan melyik rendszer, milyen boot mód szerint akarod telepíteni stb. De amúgy igen, elég rendszerint a fájlkezelőben átmásolni a pendrive-ra a felcsatolt ISO-fájl tartalmát, az újabb rendszereknél meg pláne.

(#59047) 0xmilan válasza batai15 (#59043) üzenetére


0xmilan
addikt

(#59048) ALFA


ALFA
senior tag

Adott egy régi, windowsos laptop, amire linuxot kellene telepíteni.
A telepítő pendrájvon van, de a laptop nem butul pendrájvról, a cd olvasója pedig rossz.

Megoldható valahogy virtuális dvd-ről felülírni a windowst, és amikor a gép újraindul, már merevlemezről linux indul, és pendrájvról befejezi a telepítést?

Amit ma megtehetsz - miért nem tetted meg tegnap?

(#59049) Fecogame válasza ALFA (#59048) üzenetére


Fecogame
veterán

Élesben éppen futó rendszert nem fogsz tudni felülírni. Külső dvd olvasó (usb-s) lehet még megoldás.

Lassú a mobilinterneted? 4G/LTE antennák, közvetlenül raktárról ---> http://bit.ly/LTE_Antennak

(#59050) Rimuru válasza ALFA (#59048) üzenetére


Rimuru
veterán

En networkrol bootolnek, PXE-nek nezz utana. :)

Vigyázat, csalok!

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.