Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#39001) lionhearted válasza erhas01 (#38998) üzenetére


lionhearted
őstag

Ne azt írd be, hogy man:iptables, hanem azt, hogy man iptables, space van közöttük.
Egyébként használd az ufw-t, de ne kifelé engedélyezd (azt hiszem a default amúgy is kifelé minden mehet, ez home szinten okés szokott lenni, lévén nem túl interaktív, és a magas portokat nehezebb kezelni, esetleg application szinten, ha valakinek van rá érkezése), hanem a befelét kell engedélyezni, ahogy a felső segítség is mutatja.

Tegnap még működött...

(#39002) agy73p válasza lev258 (#38999) üzenetére


agy73p
senior tag

Tegnap este Windows alatt is nézegettem a bluetooth-t. A gép Win XP-re készült, most Win 7 van fent, hát sajna, nem találtam semmi külön opciót a kapcsolására, az eszközkezelőben sem jelenik meg. Fájl küldés-fogadás indítható bt-szal, de külön nem látok megoldást a kezelésére. Nem jön be a tálcán sem a bt ikon....

Szerk:
még annyi most eszembe jutott, hogy le szoktam win alatt tiltani mindent, ami induláskor szükségtelen (msconfig), és az is lehet, h a bt betöltése is le van tiltva.... biztos hülyeség, de majd este megnézem.

[ Szerkesztve ]

(#39003) CPT.Pirk válasza agy73p (#39002) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Esetleg vegyél egy külső BT sticket, ezt [link] 276Ft-ért házhoz hozzák Kínából. :)

Ez valószínűleg megoldaná a problémákat.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39004) agy73p válasza CPT.Pirk (#39003) üzenetére


agy73p
senior tag

Igen, ismerem, használom is a mhelyi gépemen. Még este futok egy kört, aztán ha nem megy, nyomom a gombot ebayen.

(#39005) Lathronos válasza CPT.Pirk (#39003) üzenetére


Lathronos
őstag

Szállítási költséggel mennyire jön ez ki? Mert az kizárt, hogy olyat nem számolnak fel a szállító cégek. Kíváncsiságból kérdem, nem kötekedés. :)

[ Szerkesztve ]

Arch linux, Uplay: Lathronos, Linux User # 563733

(#39006) whbear válasza Lathronos (#39005) üzenetére


whbear
senior tag

Kínából legtöbbször ingyen van a posta, szoktam így rendelni. Most pl egy USB Bluetooth adaptert de A2DP - set, 480 forint volt és itt van a kezemben. Az állam támogatja a kisvállalkozásokat ezért van ingyen. Legalábbis így hallottam.

[ Szerkesztve ]

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#39007) CPT.Pirk válasza Lathronos (#39005) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Rosszat linkeltem. Ez 256Ft a szállítási költséggel, ami nincs. :N [link] Annyi a probléma ezzel, hogy ki kell várni azt az időt, míg megérkezik. :)

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39008) herdsman12


herdsman12
őstag

Jessie LXDE alatt se működött a sudo, most Xfce alatt se látom, pontosabban ezt látom:

ggy@eee901:~$ sudo fdisk -l
bash: sudo: parancs nem található
ggy@eee901:~$

Nincs /etc/sudoers fájl.
Nem hiszem, hogy külön kellene telepíteni, de semmin nem lepődök meg.

(#39009) CPT.Pirk válasza herdsman12 (#39008) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Nem emlékszem, hogy ezt kézzel kellett volna telepíteni, de próbáld meg:

su - majd jelentkezz be rootként. Aztán:
apt-get install sudo
sudo adduser ggy sudo

Így innen már benne lesz a felhasználód a sudoers fájlban.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39010) herdsman12 válasza CPT.Pirk (#39009) üzenetére


herdsman12
őstag

root@eee901:/home/ggy# apt-get install sudo
Csomaglisták olvasása... Kész
Függőségi fa építése
Állapotinformációk olvasása... Kész
Az alábbi ÚJ csomagok lesznek telepítve:
sudo
0 frissített, 1 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Letöltendő adatmennyiség: 0 B/856 kB.
A művelet után 2.483 kB lemezterület kerül felhasználásra.
Helyezze be a(z)
„Debian GNU/Linux 8.1.0 _Jessie_ - Official i386 xfce-CD Binary-1 20150606-13:00”
címkéjű lemezt a(z) /media/cdrom/ meghajtóba, és nyomja meg az Entert

Pendrive-ról telepítettem, sdb a telepítő:

ggy@eee901:~$ lsblk
NAME MAJ:MIN RM SIZE RO TYPE MOUNTPOINT
sda 8:0 0 29,8G 0 disk
├─sda1 8:1 0 28G 0 part /
└─sda2 8:2 0 1,9G 0 part [SWAP]
sdb 8:16 1 1,9G 0 disk
├─sdb1 8:17 1 645M 0 part /media/ggy/Debian 8.1.0 i386 1
└─sdb2 8:18 1 320K 0 part

Egyszer már volt ilyen csatolás problémám, azt sem tudtam megoldani, sdb vagy sdb1 a csatolandó?

Esetleg telepítésnél hagytam ki valamit?
Telepíthető szoftverek közül kihagytam a GNOME, KDE, Cinnamon, MATE, LXDE, web server, SSH servert.
Csatolási opcióknál csak a "discard" bejelölve.

(#39011) CPT.Pirk válasza herdsman12 (#39010) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ha penről teszed fel, akkor bent marad a sources.list fájlban a pendrive, mint csomagforrás. Ki kell onnan szedni. CD-nél magától kikommentezi a CD-s sort, pennél valamiért nem. Mondjuk nálam utoljára a 8-as Debian azt hiszem megcsinálta a pennél is, mindegy.

root terminálba:
nano /etc/apt/sources.list

Tegyél #-ot a pendrive sora elé, majd mentsd el így:
Ctrl + o, enter, Ctrl + x

Ez után:
apt-get update

Majd pedig amit előzőleg írtam.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39012) herdsman12 válasza CPT.Pirk (#39011) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszönöm, éjjel próba.

(#39013) erhas01 válasza Lathronos (#39000) üzenetére


erhas01
tag

Köszi!

Ubuntu deluge:
A kategóriák/hálózat/kimenő portok
A feladó:0 és a címzett:0
vagy más (is) kell?

Kitöröltem a Gufw tűzfalból az összes általam feleslegesen hozzáadott szabályt.
Bejövő port van, engedélyezett. A kimenő szerintem nem jó, vagy mert elállítottam és nincs jól megadva a delugeban. A sebességet a szolgáltatóhoz állítottam. Vagy a torrent fájl nem él.

A módosítások után kiadtam a terminalban:
sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
Ez elég a tűzfal frissítéshez is?

(#39014) herdsman12 válasza CPT.Pirk (#39011) üzenetére


herdsman12
őstag

Köszi, így már van sudo.
Ha nem írod a nano megoldást, akkor szívok. Nincs leafpad vagy gedit, van Mousepad, azzal meg hiába próbáltam a szerkesztést.

(TRIM következik, ha időm lesz.)

[ Szerkesztve ]

(#39015) CPT.Pirk válasza herdsman12 (#39014) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

A nano-t jó megszokni az ilyen egyszerű dolgokra, mert kb. minden disztrón ott van alapból.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39016) Krisinto


Krisinto
őstag

Sziasztok!

Adott egy Acer Aspire One D255 netbook!
Paraméterek:
Intel Atom N450
1gb memória
250gb HDD
Milyen operációs rendszert telepítsek rá, hogy kicsit felpörögjön ez a kis gép?
Jelenleg Win7 Starter van rajta.

(#39017) Cyrin válasza Krisinto (#39016) üzenetére


Cyrin
addikt

Ilyen gépeken általam telepítve az alábbiak futnak:

CrunchBang++
Peppermint
AntiX 15

(#39018) lionhearted válasza Krisinto (#39016) üzenetére


lionhearted
őstag

Csodát ne várj, webre az a mai trend mellett kb. soha nem lesz alkalmas. Bármint a mainstream webre.
Egyébként LXDE és XFCE alapú distrok ajánlottak.

Tegnap még működött...

(#39019) jimmy399 válasza lionhearted (#39018) üzenetére


jimmy399
senior tag

vagy openbox :D kicsit minimál :D

--- N/A ---

(#39020) lionhearted válasza jimmy399 (#39019) üzenetére


lionhearted
őstag

WM-et használni sem kötelező... ;]

Tegnap még működött...

(#39021) jimmy399 válasza lionhearted (#39020) üzenetére


jimmy399
senior tag

+1 :))

--- N/A ---

(#39022) Gyb001 válasza Krisinto (#39016) üzenetére


Gyb001
senior tag

Én egy hasonló gépre Lubuntut raktam. Viszonylag használható vele.
A debian+lxde gyorsabb volt de ott a wifi nem akart sehogy sem menni. (bcm 4318)

acer travelmate 2492 intel atom n420 proci és 1,5 gb ram,

A bus station is where a bus stops. A train station is where a train stops. On my desk, I have a work station

(#39023) Rimuru


Rimuru
veterán

Nagyon reg foglalkoztam conkyval.
Meg lehet azt csinlani conkynal hogy minden folott lathato, de "atlatszo" es moge lehet kattintatni? Jelenlegi config

Mas: zram es zswap tapasztalata van valakinek? 1-1GB RAM-SAWP, regi celeronos (3GHz) gepen allitanam be ha van ertelme (a load igy is nagy, de aktivan hasznalja a swapot is ami megiscsak lassu).

Vigyázat, csalok!

(#39024) agy73p


agy73p
senior tag

Korora 22 KDE Plasma naponta legalább egyszer összeomlik... Miért lehet ez? Friss minden...

(#39025) CPT.Pirk válasza agy73p (#39024) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Új KDE Intel vga mellett?

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39026) agy73p válasza CPT.Pirk (#39025) üzenetére


agy73p
senior tag

Igen.

(#39027) CPT.Pirk válasza agy73p (#39026) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Hibás az Intel driver, most a hónapban derült ki ez a dolog. Per pillanat nem tudsz vele semmit csinálni, várni kell az új driverre, vagy visszaváltani KDE4-es disztróra.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39028) growler válasza Rimuru (#39023) üzenetére


growler
őstag

A zram a RAM 50%-val gazdálkodik (tömörít ?)
Úgy tudom, kevés fizikai RAM mellé ajánlják.
4 GB RAM mellett nem vettem észre hatását. :)

(#39029) agy73p


agy73p
senior tag

Az lehet, inkább, az hogy lehet, hogy KDE alatt az Image Writerrel megírt live usb-ket nem ismeri fel a gép? Olyan, mintha be se tenném a gépbe. Ha egyéb más sd kártyát és usb drive-ot teszek, azt megjeleníti.
Hogy tudom formázni ezeket a usb stickeket? Partíciókezelővel?

[ Szerkesztve ]

(#39030) Rimuru válasza growler (#39028) üzenetére


Rimuru
veterán

Annyit hasznal amennyit megadsz neki, de ez reszletkerdes. Alapvetoen proci szempontjabol erdekelne tapasztalat, mert ugye lehet semmit se javitana mar ilyen szinten. Mivel nem en hasznalom a gepet, random nem akarom bekapcsolni hogy meg lentebb tornazzam a teljesitmenyet. :DDD

Vigyázat, csalok!

(#39031) inf3rno válasza Rimuru (#39030) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Szerintem változó, hogy ez a tömörítés hol használ. Pl SSD életidőt többszörösére meg tudja növelni, ha tömörítve tárolja az adatot, cserébe valamivel lassabb az írás meg az olvasás, de ez általában nem gond, mert megszoktuk, hogy az adatmozgatás lassú. Gondolom ugyanez igaz memóriánál is, minél komolyabb tömörítést raksz rá, annál több helyet spórolsz, viszont annál jobban belassul a gép. Én 4G-vel csak akkor tenném fel, ha már tényleg kevés a memória a programoknak, amit használsz, akkor viszont szerintem érdemesebb lenne venni még 4G memóriát, én legalábbis így léptem, vettem 7k-ért 4G használt memóriát, és teljesen meg vagyok elégedve vele.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#39032) ubyegon2 válasza agy73p (#39029) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Rögtön megírás után normális, hogy nem olvassa be, próbálj ki ilyenkor egy reboot-ot, hátha bootol a live! ha így értetted

Amúgy a Gparted-del tudod formázni, fat32-re például, ha ilyen célra kell.

[ Szerkesztve ]

(#39033) ubyegon2


ubyegon2
nagyúr

Észlelte már valaki az új FF gyorsabbságát Linuxon?

Ezt olvastam itt:

"A Firefox legújabb verziója biztonságosabb letöltöttfájl-kezelést és jobb linuxos sebességet ígér."

Én semmi változást nem vettem észre, elképzelhető, hogy kevesebb memória esetén vehető észre? :F

(#39034) whbear válasza CPT.Pirk (#39027) üzenetére


whbear
senior tag

A Plasma 5 nálam is összeomlik Intel VGA. Megoldás : LTS kernel telepítése.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#39035) whbear válasza Rimuru (#39030) üzenetére


whbear
senior tag

Én egy időben foglalkoztam ilyen RAM csodákkal de az volt a tapasztalatom hogy érdemben nem hoz annyival többet mint amennyivel jobban terheli a procit és amiatt még jobban belassul. Ahol lenne értelme ott van erős procit és inkább érdemes fizikai ramot növelni. Aztán lehet más gépen jó lehet, de eleve a celeron a szűk keresztmetszet.

Arch Linux, Void Linux, Network Radios, VoIP, HAM

(#39036) #21078528 válasza ubyegon2 (#39033) üzenetére


#21078528
törölt tag

Mageia alatt SeaMonkey használtam, annál nem gyorsabb, sőt (pedig a motor gyk. ua., a használt kiegészítők szintén)...

(#39037) CPT.Pirk válasza whbear (#39034) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Megpróbálhatja, ha van neki olyan.

ubyegon2: kapcsold be a finom görgetést. Azzal simábban fut nálam a lap tekerés, mint Win7 alatt.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39038) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#39037) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Nem tudom bekapcsolni a finom görgetést. Amúgy ez lenne a nagy gyorsulás? különben mitől lenne finom a görgetés? remélem láttuk már a lárpurlár kőolajfinomítós jelenetét! :D

- ! o ! o ! o ! o ! -

Egy jó, kezdőknek szóló új írás: A barátságos Linux

[ Szerkesztve ]

(#39039) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#39038) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

WUT? :F

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39040) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#39039) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Besenyő Pista bácsi a hülyeségről

A finom görgetés alapból mindig be van kapcsolva! :)

(#39041) CPT.Pirk válasza ubyegon2 (#39040) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Alapból nem volt bekapcsolva az én telepítésemen. Így gondolom máshol sincs alapból bekapcsolva, ugyanis nem kapcsoltam ki...

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#39042) ubyegon2 válasza CPT.Pirk (#39041) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Ja bocs, félreérthető voltam :B , úgy értsd, hogy nálam alapból mindig be van kapcsolva, bár én úgy emlékszem, telepítés után is így volt alapból!

WUT? -ezmiez?

[ Szerkesztve ]

(#39043) Krisinto válasza Gyb001 (#39022) üzenetére


Krisinto
őstag

Használhatóbb, igaz.
Viszont hallottam valami olyasmit, hogy Androidot lehet rá rakni.
Erről kinek-mi lenne a véleménye?
Édesanyám használná, játszani szeretne rajta, meg néha facebookozni

(#39044) Rimuru válasza ubyegon2 (#39033) üzenetére


Rimuru
veterán

Majd ha bevezetik a stabilban is az e10s-t akkor lesz reszpozivabb a bongeszo.

wut

(#39035) whbear: Igen, erre gondoltam en is. Kirpobaltam magamnal is, itt teljesen jol megy. Lehet hogy egy kicsit meg is hagyok, ritkan fut ra a swapra es elfer. A kivancsisag csak hajtott a masik gepen is, most ideiglenesen be van kapcsolva, "monitirozom" is, de a hasznalo szava fog donteni.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#39045) ubyegon2 válasza Rimuru (#39044) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Köszi, gondoltam, hogy valami fonetika van a wut-ban, bár elég sok netes betűszó is kialakult mára, amit nem ismerek, jobb megkérdezni az ilyent, ha nem vagyok benne biztos. :)

e10s-nem mint ha ezt tudnám, mi a manó!? Ez az, amit említesz?

(#39046) Rimuru válasza ubyegon2 (#39045) üzenetére


Rimuru
veterán

Yep (csak hogy bovitsuk a szotarat, plusz mostanaban ra is szoktam). En nagyjabol vegigkovettem az ujrabevezetes ota, sokkal stabilabb lett mar mint volt a kezdetekkor (igaz lassult is egy kicsit), napi hasznalatra lenyegeben mar keszen van. A kiegeszitok altalaban jol mukodnek, nalam 2 fontos van ami nem tamogatja meg.

[ Szerkesztve ]

Vigyázat, csalok!

(#39047) ubyegon2 válasza Rimuru (#39046) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

A lassulás a weblapoknak köszönhető gondolom, de ezt akarták a zemberek. ;]

Kiegészítők néha nekem is rosszul esnek, ha nem kompatibilisek, de még mindig ott az ESR változat.

(#39048) inf3rno


inf3rno
nagyúr

Nekem néha belassul a gépelés a böngészőben (de úgy emlékszem szövegszerkesztőben is), olyan mintha buffer-be írnék, aztán csak 1-2 másodpercre jelennek meg a karakterek. Valamikor meg teljesen jó, mint most is. Erre létezik megoldás, vagy lehet tudni, hogy miért van?

Van ötletetek arra, hogy a DPI-t hogyan tudnám 120-ra megnövelni? A jelenlegi talán 100 lehet, túl kicsi, a HiDPI meg nagyon nagy, szerintem 200 is lehet, csúszka meg nincs, mint egyes Linux-oknál, csak ez a két opció. :S

(Linux Mint 17.2 Cinnamon)

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

(#39049) ubyegon2 válasza inf3rno (#39048) üzenetére


ubyegon2
nagyúr

Sima szövegméretezést innen is tudsz, ha az elég:

Ez a belassuló karakter megjelenés már előfordult velem is, de nem néztem, mi fut éppen, így aztán mindíg elfelejtem kinyomozni, mi az oka. Mivel elmúlik hamar a dolog..., de ha rájössz, oszd meg velünk, mi volt az ok!

(#39050) inf3rno válasza ubyegon2 (#39049) üzenetére


inf3rno
nagyúr

Majd keresgélek. Engem zavar, mert sokszor van ilyen. Már friss telepítés után is ugyanúgy jelentkezett, először azt hittem, hogy a hibás driver miatt, de azt megjavítottuk, és még mindig ugyanúgy akad néha.

Pusztán a szöveg nem hiszem, hogy jó, ti. a böngészőben túl kicsik a betűk. Ott meg be kell állítani külön úgy tudom, de akkor meg sokszor szétcsúsznak a weboldalak tőle. Eddig csak a DPI növelése, ami nekem megoldást jelentett.

[ Szerkesztve ]

Buliban hasznos! =]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.