Hirdetés

2024. május 1., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#5001) qwertly válasza #25954560 (#4998) üzenetére


qwertly
addikt

Köszi a segítséget :R

(#5002) Core2duo6600 válasza qwertly (#4996) üzenetére


Core2duo6600
veterán

Nincs lehetőséged a linuxod friisétése segítségével, vagy a csomagkezelőben frissiteni

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5003) VladimirR válasza #25954560 (#4995) üzenetére


VladimirR
nagyúr

jol ertetted, valoban ennyire egyszeru ra a valasz, legonkabb az volt a cel, hogy eldongolkodjek rajta Vladi
pontosabban azert, hogy ha elmegy a i386-os kernel/progi is, miert hasznalnak megis x86-64-et illetve i686-ot

azert, mert maskulonben ugrik sok sutasitaskeszlet, mely amugy gyorsitana a rendszeren

Vladi: nem ertek egyet abban, hogy desktop-on nem hasznalod ki
csak az eredeti kerdeshez visszaterve, a HD videok lejatszasa eleg szamitasigenyes ahhoz, hogy mindent hasznaljon az ember, amit a procija tud, s amit az adott feladathoz fel lehet hasznalni
a lib-ekkel pedig nem igazan ertem, milyen szivasra gondolsz (bar 64 bites rendszerm nincs), azokat nem igazan a user feladata linkelgetni (egy ubuntu alatt foleg nem)

az uname -i kapcsolot emg beneztem ezek szerint, ugy ertettem a tamogatott hw platform (egyfelol, mert te is a kerneladataokkal egyutt irtad, masfelol mert van egy -m kapcsolo is
meg az is zavaro tud lenni, hogy az i386 ertelmezheto ugy is, hogy "nem powerpc, meg nem alpha, meg nem sparc", illetve ugy is, hogy "nem 486, meg nem 586, meg nem 686")

(#5004) #25954560 válasza VladimirR (#5003) üzenetére


#25954560
törölt tag

az a nagy harci helyzet, hogy van ahol gyorsit a 64 bites rendszer es van ahol lassabb.
tobb proginak a 64bites verzioja gyorsabb (tipikusan adatbaziskezelok es mediakonverterek), mint a 32bites gzip, lame, mittomenmi, de nyilvan ezek is akkor, ha ugy van megirva es/vagy forditva, tehat ki tudjak hasznalni a 64 bit es uj utasitaskeszlet elonyeit.
azokban az esetekben viszont, ahol maga a kod nem hasznalja ki es a fordito sem tud okosabban optimalizalni mint 32bit eseteben, ott nincs novekedes (sot, lehet par szazalekos sebessegcsokkenes is), viszont tobb memoriat esznek.
ugyhogy lehet okoskodni, hogy amit te szeretnel, ahhoz melyik a megfelelobb.

(#5005) VladimirR válasza #25954560 (#5004) üzenetére


VladimirR
nagyúr

ezekkel tisztaban vagyok, de ennek ellenere en mindenkeppen amondo vagyok, hogy megeri, desktop-on is
foleg a fenti htpc eseteben, (most mar kezd erdekelni, hogy pl ubuntu-ban hogyan van forgatva az mplayer, mert van neki egy --enable-runtime-cpu-detection flag-je is)

(#5006) #25954560 válasza VladimirR (#5005) üzenetére


#25954560
törölt tag

a htpc-re persze (media kodolas/enkodolas pont jo). hacsak nem lesz gond a driverekkel, mert abbol meg vannak furcsa dolgok.

(#5007) Vladi


Vladi
nagyúr

Na nézelődbem htpc fornton. A legtöbb forntend mplayert használ. Ezeket a kódkészleteket használja: MMX/MMX2/SSE/SSE2/3DNow!/3DNowEx. Tehát a 64-et nem. Viszont vlc-nek van 64 bites csomgja. Kvázi erre kellene nézelődnöd. A xine-t kellene még megnézni.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5008) .-Cs0SzA-. válasza Vladi (#5000) üzenetére


.-Cs0SzA-.
aktív tag

Sajnos az összes létező billentyűkombinációt kipróbáltam, de nem sikerül semmivel egyenlőség jel.
a nohz=off ot mondták konkrétan, hogy a Dell notikon is ez segít, és több HP nx szériás masinára is cask így tudott felkúszni a fedora. Viszont én nem tudok sehogysem egyenlőségjelet írni, akkro most tegyek le a F ről?

(#5009) Vladi válasza jFox (#4988) üzenetére


Vladi
nagyúr

Elisa? Ez valami új dolog. Megnéztem.
Kinézet: húúúú, wow, aaaa... :R
Funkciók: hmm... ez lesz valami. :C

Még elég friss. Jövő héten kipróbálom, de nagyon ígéretes. :D

.-Cs0SzA-.!

Nem létezik, hogy nincs = !! :U ó ??

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5010) whYz


whYz
addikt

nah szóval felraktam a mythbuntut(32bit :DD )
hát ezzel se lett jobb :( mostmár lcd monitoron próbálkoztam, cd-ről indítás monitor kikapcs... valszeg nem támogatta a felbontást, átálítottam 1024x768-ra ugy már ment... telepítés, nv 5+ new(vagy micsoda) driver kiválasztva minden okés ujrainditás után megint csak monitor kikapcs...
szal ilyenkor mit kell tenni? :DD
tuti valahol a felbontás körül lehetnek a gondok de azt már nemtudom állítani :(

[ Szerkesztve ]

(#5011) Vladi válasza whYz (#5010) üzenetére


Vladi
nagyúr

Az szerintem frekvencia. Az lcd miatt gondolom.

### Comment all HorizSync and VertSync values to use DDC:
HorizSync 30.0 - 81.0
VertRefresh 56.0 - 75.0

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5012) whYz válasza Vladi (#5011) üzenetére


whYz
addikt

az lehet de hogy tudom állítani? :F

(#5013) ZCoyote válasza whYz (#5012) üzenetére


ZCoyote
őstag

a /etc/X11-ben lévő xorg.conf file-ban. Megnyitod root joggal egy szövegszerkesztővel és amit Vladi írt, azt a file megfelelő részébe beírod. Mentsd el azért a régit.

Romani ite domum.

(#5014) whYz válasza ZCoyote (#5013) üzenetére


whYz
addikt

na sikerült de nem volt olyan sor benne amit irtatok
kitöröltem a felbontásokat csak a 800x600-at hagytam bent és igy elindult végre :D

azt tudja valaki hogy kell másik internet átjárót beállítani? mert 2 routerünk van és mindig a rosszhoz csatlakozik :(

(#5015) rdi válasza 7 (#4999) üzenetére


rdi
veterán

pl. a firefox beállításait elvégzem root - ként de ezek a módosítások és pluginek nem lesznek ott a usernél a firefoxban.
Pedig nyilván lehet valahogy "központilag" beállítani egy programot, csak nem tudom hogyan.

Fej! Tor! Potroh!

(#5016) jFox válasza whYz (#5014) üzenetére


jFox
őstag

Szia!
Nekem ezzel sikrült normálisan beállítani a TV kimenetet. [link]
Mondjuk nekem kép volt, csak fekete-fehér. (NTSC-be állt alapból a kártya, a TV-mmeg csak a PAL-t ismeri.
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#5017) rdi


rdi
veterán

Grubos kérdésem.
Így néz ki a lst fájl:
*****************
gfxmenu (hd0,0)/usr/share/gfxboot/themes/pclinuxos/boot/message
default 0

title linux
kernel (hd0,0)/boot/vmlinuz BOOT_IMAGE=linux root=/dev/sdb1 acpi=on resume=/dev/sdb9 splash=silent vga=788
initrd (hd0,0)/boot/initrd.img
*******************
bootolásnál nem butul, ha nincs fennt a pendrive! Mindegy milyen , csak fennt kell lennie.
Ebből a részletből ez kiderül?

[ Szerkesztve ]

Fej! Tor! Potroh!

(#5018) 7 válasza rdi (#5017) üzenetére


7
addikt

Szerintem ott a resume=/dev/sdb9 rész lesz érdekes.

(#5019) 7 válasza rdi (#5015) üzenetére


7
addikt

A pluginok ott lesznek, az extensionök nem.

A Firefox nem állítható központilag. Van egy default beállítása, amit az új profiloknak ad, illetve az olyan júzereknek, akiknek még nincs semmilyen profiljuk. Ez win alatt is így van. Ha azt akarod, hogy két user firefoxa ugyanolyan legyen, profilmappát kell másolni, erre rákereshetsz a firefox topicban.

Ha viszont szinkronban is akarod tartani a két felhasználónál a Firefoxot (jelszavak, sütik, minden), akkor érdemes a profilmappát egy központi helyre rakni (mondjuk /home/mindenki/firefox/profilmappa), amire mindenkinek hozzáférést biztosítasz (chmod 777 -R /home/firefox/profilmappa), aztán pedig beállítod felhasználónként az adott profilmappát (erről itt egy leírás - önreklám)

Remélem, tudtam segíteni.

(#5020) petersonal


petersonal
tag

Hali!
Azt már kiderittem hogy egy Atheros AR5416 wifi kártyám van ubuntu 7.10 desktop alatt, segitséget szeretnék kérni a telepitéséhez.

(#5021) ZCoyote válasza petersonal (#5020) üzenetére


ZCoyote
őstag

Madwifi kell neked. Szerintem synaptic-al megtalálod.
Itt egy topic
is ahol linkelnek leírást hozzá.

Romani ite domum.

(#5022) #25954560 válasza rdi (#5017) üzenetére


#25954560
törölt tag

sztem ha feldugod a pendrive-ot, az lesz a /dev/sda es akkor a vinyo rendesen a /dev/sdb
amikor meg nincs feldugva, akkor a vinyo a /dev/sda.
ezexerint pendrive-rol telepitetted? :D vagy csak be volt dugva?
szoval nem kizart h a /dev/sdb atirasa /dev/sda-ra segit, de akkor meg pendrive-val nem fog butolni valszeg.
ha nem segit a sima atiras, akkor a grub-ot is ujra kell tenned, ahhoz asszem Vladi-nak van egy hozzaszolasa, amit mar csak linkelget :)

(#5023) Nkboy


Nkboy
senior tag

Sziasztok!

Miért van az, hogy némelyik dvd lemezt nem olvassa be a linux(suse 10.2)? Van olyan lemez amit bedobok mindjárt beolvassa, de van olyan amit beteszek és egyáltalán nem látja.
Amelyiket nem ismeri fel az csak úgy tudom láthatová tenni ha manuálisan mountolom be.

Lehet ezzel kezdeni valamit?

szerk: autofs telepítve van.

[ Szerkesztve ]

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#5024) Vladi válasza #25954560 (#5022) üzenetére


Vladi
nagyúr

Link alak vagyok. :DDD

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5025) #25954560 válasza Vladi (#5024) üzenetére


#25954560
törölt tag

ezazzz! :) koszi

(#5026) Claudius


Claudius
tag

A gépemben 2 db HDD van az egyiken Win a másikon Debian és Ubuntu, legutoljára az Ubuntut telepítettem és a Win-es meghajtó MBR-jét írta felül. Eddig minden működött indításnál kiválaszthattam melyik rendszert szeretném elindítani.
A probléma az, hogy a Win-t valószínűleg újra kell telepítenem, mit kell tennem,hogy telepítés után újra ki tudjam választani melyik rendszert indítsam.
Úgy tudom, hogy ha leformázom a win-es meghajtót akkor új MBR-t rak fel a Win és nem lessz benne Debian és az Ubuntu.
Köszönöm

(#5027) Vladi


Vladi
nagyúr

Most olvastam a hírt: A Microsoft felvásároja az OpenOffice-t. :(((

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5028) rollins válasza Vladi (#5027) üzenetére


rollins
őstag

hülye :D
Amúgy nem tud valaki olyan Opera böngészőt amelyik nem fagy flashplayer pluginnal? Opera 9.26 fagy a legújabb flashp-vel, A béta 9.50 az egyel korábbi flaphp-vel megy, de az meg állandóan összomlik a bug-buddy szerint. illetve a bug-buddy legszívesebben leszedném, csak nem tudom nem -e probléma.

[ Szerkesztve ]

(#5029) Core2duo6600 válasza Claudius (#5026) üzenetére


Core2duo6600
veterán

elvi megoldást írok, mert nem ismerem az ubuntut, gondolom az is frubot használ
bemégy a linuxba
és van valahol egy lehetőség, hogy kimeted floppkára vagy ilyesmi
v2. boot linux cd a reinstall után, és amikor live cd ként bootol akkor megcsinálod ujra a grubot

vagy win alol felteszed az acronis os selectort !!

Nálam is ez lesz a gond, elöbb utobb
most épp a linux szart, be csak nem tom mitől
és nem birom átállítani a grubomat, mert nem jó most !!!!

Gigabyte Z390 Aorus master , Core i9 9900K, Asus RTX2070, 64 GB DDR4, Dell Latitude 6430

(#5030) metaldog


metaldog
aktív tag

Hali most akarom felrakni a mandriva linux-ot. A kérdés az lenne hogy xp mellé lehet-e egy particióra rakni vagy egyáltalán nem lehet xp mellé vagy csak külön particióra lehet xp mellé?

(#5031) #25954560 válasza metaldog (#5030) üzenetére


#25954560
törölt tag

kulon particio(k), xp maradhat. ha mindenkeppen maradni akarsz az adott particion es nem muszaj mandriva, akkor probald ki wubi-t. attol fugg, mire kell.

[ Szerkesztve ]

(#5032) metaldog válasza #25954560 (#5031) üzenetére


metaldog
aktív tag

Hát csak tanulgatni akarom a linuxot még sosem telepítettem meg ilyenek ilyen általános célra kell, de az a linux verzió amit leírtál honnan lehet leszedni? Dobnál egy linket?

(#5033) #25954560 válasza metaldog (#5032) üzenetére


#25954560
törölt tag

pl gugli elso talalat?

(#5034) rtom


rtom
senior tag

Elkezdtem egy táblázatban összefoglalni, a linux alatt futó chat és voip-os kliensek mire képesek, hogy kiválaszthassam a nekem/nejemnek legjobban megfelelőt:
[link]

Mivel nem ismerem kimerítően minden tulajdonságukat, felsoroltam pár jellemzőt, ami számomra érdekes. Az üres mezőkre várom a véleményeteket/tapasztalatotokat. Persze további jellemzők és kliensek felvétele is lehetséges.

Előre is kösz. :R

(#5035) metaldog


metaldog
aktív tag

Hi fel akarom rakni a mandriva linuxot xp mellé le is töltöttem de install vagy setup exe.t nem találok csak úgy van leírva a telepítés hogy bootoljak cd.vel máshogy nem lehet elindítani a telepítést?

(#5036) metaldog


metaldog
aktív tag

Ja egy másik kérdés ha vmware virtual machine-t használok és arra telepítem a linux valamely ik verzióját úgyis meg lehet tanulni a linuxot?

(#5037) rdi válasza Vladi (#5027) üzenetére


rdi
veterán

:)) vazze de beszoptam :)))
mondjuk ma a cipőfűzőst is , pedig tépőzáras a csukám :D

viszont nekem megoldódott a cd meghajtós problémám linux alatt, feltelepítettem egy pcéinuxos -et :)

[ Szerkesztve ]

Fej! Tor! Potroh!

(#5038) róland válasza metaldog (#5035) üzenetére


róland
veterán

Windows-t hogy' telepítesz? - Azt is a telepítő CD/DVD-ről kell indítani.

Mandriva helyett ajánlom az Ubuntu-t. MOst érdemes egy virtuális gépen próbálgatni, s 24-én, mikor megjelenik az új 8.04-es verzió kipróbálni a WUBI telepítőt. Ez windows alatt indítható.

http://logout.hu/cikk/mi_is_az_a_htpc/teljes.html; Három emeleten át egy teljes liftrapszódiát játszik!

(#5039) rdi


rdi
veterán

Most filmet nézek a HP -ert, és bármelyik lejátszón is nézem a film tele van fehér pöttyökkel - amolyan raszteresen. Ez nyilván kodek hiba lehet. Volt már valakinek ilyen tapasztalata?

Fej! Tor! Potroh!

(#5040) jFox válasza rdi (#5039) üzenetére


jFox
őstag

Linux allat soha, Win alatt is csak az AceMegaCodecpack-kal.
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#5041) jFox válasza metaldog (#5036) üzenetére


jFox
őstag

Meg!
Nekem pont fordítva van. (VM XP) :)
Üdv
jFox

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#5042) jFox


jFox
őstag

jé!!! Mikor lettem kvázi-tag?
:C

--==<< ...csütörtökön a lényeg, hogy egyet alszom és péntek! >>==--

(#5043) rdi


rdi
veterán

Üdv, csak írok megint, mert nem tudok urrá lenni ezen a problémán. Ugye nálam a xine vann fönnt. Bármilyen filmet akarok nézni, a kép raszter - szerűen tele van pöttyökkel

Vízszintes sorokban és függőleges oszlopokban. Már minden létező beállítást kipróbáltam, de semmi változás.

Ráadásul az xxmc kodek beállító fájlját sem találom az etc alatt... tisztára kész vagyok.

Fej! Tor! Potroh!

(#5044) Nkboy válasza rdi (#5043) üzenetére


Nkboy
senior tag

Használsz compizt, vagy valamilyen desktop effektet?
Nem az kever be neki?

A fekete kormánylégzsák a bézs utastérben felér egy őszinte vallomással

(#5045) rdi válasza Nkboy (#5044) üzenetére


rdi
veterán

nem tudom :Y :Y
copiz? hmmm mindjárt megnézem.
Leszedtem a xinét egyébként, de a helyzet a mplayerben változatlan sajnos.

Fej! Tor! Potroh!

(#5046) rollins


rollins
őstag

Opera 9.27 -hez van valakinek működő flashplayer pluginja? De ha van 9.25, 9.26 operához, ami működik is, az is jó lenne. Amit az Adobe oldaláról töltök le az egyszerűen nem működik Van egy régebbi libflashplayer.so is, de az meg lefagyasztja az Operát.
Fedora 8-at használok, nem hiszem ez miatt ***ik működni.

[ Szerkesztve ]

(#5047) rdi válasza rdi (#5045) üzenetére


rdi
veterán

leszedtem a compizt de semi változás.
Megpróbálom még pontosabban leírni a problémát.
Amikor elindítom a xine -t, a xine háttere magától ilyen raszterpontos. Majd a film (bármilyen) elindítása után az is raszterpontos marad...

Ha a Ksnapshottal leszedem a képet, akkr azon meg nem látszik semmi, de szó szerint :((

Fej! Tor! Potroh!

(#5048) Vladi válasza rollins (#5046) üzenetére


Vladi
nagyúr

Itt már meglett az összes. A régebbieket próbálgatsd. Az egyikkel menni fog.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5049) Vladi válasza rdi (#5047) üzenetére


Vladi
nagyúr

Egy screent mutass már! Ja és a compositot is kapcsolt ki az xorg.confban.

Látom már nem megy a screen. Másik progival? Gimp pl?

[ Szerkesztve ]

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#5050) rollins válasza Vladi (#5048) üzenetére


rollins
őstag

Köszi, de sajnos egyik linuxos sem jó hozzá. A 9.50beta operával megy az újabb flash plugin, de azt meg azért szedtem le, mert állandóan hibát dob a bug-buddy.

[ Szerkesztve ]

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.