Hirdetés

2024. június 19., szerda

Gyorskeresés

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)

Téma összefoglaló

Téma összefoglaló

  • Utoljára frissítve: 2023-12-13 05:03:45

LOGOUT.hu

Linux kezdőknek - érdemes beleolvasni, mielőtt kérdezel

Összefoglaló kinyitása ▼

Hozzászólások

(#14351) Gebriel válasza rokefeller (#14350) üzenetére


Gebriel
veterán

Nem nyert. :U

(#14352) mzx válasza ViZion (#14348) üzenetére


mzx
senior tag

Ezeket -cache, bleachbit- hogyan lehet törölni Mint-en?
Megvettem a repjegyet az Urálra. ;)

(#14349) Gebriel:
Nekem mindig odatölti, nem is látok rá külön opciót. Annyi ötletem van, hogy nálam pl. automatikusan a Mint nem mountolja a hdd-t boot során, így mindig nautilust kell indítanom ehhez. Na most, esetleg lehet nálad olyan, a transmiss. indításkor, hogy nem mountolt adott pillanatban az elérési út, amelyre a transmiss be van állítva mint célmappa?

[ Szerkesztve ]

(#14353) Gebriel válasza mzx (#14352) üzenetére


Gebriel
veterán

:K
Másik partícióban van az elérési mappa.

(#14354) Nagytalp válasza Gebriel (#14349) üzenetére


Nagytalp
senior tag

Be kell állítani/írni (fstab), hogy automatikusan csatolódjon a partíció. Akkor nem kell minden alkalommal újra beállítani. Nálam is ez a helyzet de még lusta voltam megcsinálni.

Ha ez sikerült akkor beteheted a Transmissont automatikusan ütemezve minden induláshoz. Akkor elvileg nem lesz többé gond vele

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#14355) Nagytalp válasza Gebriel (#14326) üzenetére


Nagytalp
senior tag

Alt+F2

update-manager -d

Semmi gondom a 12.10-el, eddig hibátlan minden ablakkezelővel.

Nvidia RTX és AMD RX videókártyák raktárról!

(#14356) Gebriel válasza Nagytalp (#14354) üzenetére


Gebriel
veterán

:R

(#14357) chubii


chubii
senior tag

Sziasztok !
Itt leírtam mi is lenne a problémám. Dell XPS fórumtárs azt írta VGA drivert kellene cserélnem. Viszont mindössze 4 napja használok Linuxot, és elkelne egy kicsit segítség ez ügyben :)
Üdv :R

[ Szerkesztve ]

It's gonna be legen - wait for it - dary!

(#14358) Vladi válasza chubii (#14357) üzenetére


Vladi
nagyúr

Ez valószínűleg csak egy bug a vga driverben. Esetleg egy 12.04-re frissítést még megnézhetnél.

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14359) Tomi_Sci


Tomi_Sci
őstag

Üdv!
SSH-n keresztül putty-val kiadott "top" -ból hogyan lehet kilépni? A q nem igazán zárta be. Most folyamatosan fut a process, és használja az erőforrásokat.
Szerk: Egy routerről lenne szó, aminek a webfelületén is lehet kilőni folyamatokat, erre sem reagál, vagy rögtön újraindul.

[ Szerkesztve ]

Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/tomi_sci/index.html

(#14360) lionhearted válasza Tomi_Sci (#14359) üzenetére


lionhearted
őstag

ctrl+c ?
Killelni meg kill -9 PID. (pidjét meg megtudod nézni mondjuk ps -e -vel)

Tegnap még működött...

(#14361) Tomi_Sci válasza lionhearted (#14360) üzenetére


Tomi_Sci
őstag

Köszönöm szépen :R

Hirdetéseim: https://hardverapro.hu/aprok/hirdeto/tomi_sci/index.html

(#14362) chubii válasza Vladi (#14358) üzenetére


chubii
senior tag

A Frissítéskezelőben írja,hogy elérhető a 12.04.1 LTS, rákkatintok, előjön ugye egy ismertető ablak ---> Frissítés. Ekkor letölti a kiadásfrissítő eszközt ( 2 fájl ) és semmi. Próbáltam többször is, de nem csinál semmit utána. Valamint ezek az instrukciók sem segítettek : [link], [link]
Most vagy én vagyok nagyon béna,vagy a rendszer szórakozik velem :F

It's gonna be legen - wait for it - dary!

(#14363) CPT.Pirk válasza chubii (#14362) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Mit írt ki terminálban?

Amúgy mikor ilyet csináltam, nálam karakter mentes, üres kockákból álló ablakok jöttek a frissítés alatt. Az Ubuntu már csak ilyen. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14364) chubii válasza CPT.Pirk (#14363) üzenetére


chubii
senior tag

Képernyőkép1, Képernyőkép2
Mivel alapból fel akartam rakni rá a Windowst is, szerintem lepucolom, és megcsinálom dualbootosra . Akkor így alapból a 12.04 LTS menne fel rá ( és remélhetőleg a VGA bug is megszűnne)

It's gonna be legen - wait for it - dary!

(#14365) rokefeller válasza chubii (#14364) üzenetére


rokefeller
senior tag

A második parancsban nagyvonalúan lespóroltad a sudo-t :-)
Tolj előtte egy 'sudo su -' -t, vagy az apt-os parancsok elé egy egy 'sudo'-t, ugyanis jelenleg az upgrade és a dist upgrade parancsokat, ami a lényeg, sima felhasználóként futtatod.

A télapó nem a régi már...

(#14366) chubii válasza rokefeller (#14365) üzenetére


chubii
senior tag

Megfogadtam a tanácsod, de még így is semmi :F
Mindig ezt írja ki : 0 frissített, 0 újonnan telepített, 0 eltávolítandó és 0 nem frissített.
Melyik parancsra gondolsz,hogy lehagytam a sudo-t ? Én úgy láttam mindegyik elé odaírtam, kivétel az utolsó.

It's gonna be legen - wait for it - dary!

(#14367) lionhearted válasza chubii (#14366) üzenetére


lionhearted
őstag

Ezekkel a parancsokkal csak kiadáson belül lehet frissíteni. Kiadások között más a parancs.
Nem tudom miről indulsz ki (10.04.4?), de itt egy cikk:
[link]

Tegnap még működött...

(#14368) Ryle


Ryle
tag

Sziasztok!

Ha már linux akkor van szerver is :P

csak egy olyan kérdésem lenne hogy nem tud valaki olyan helyet ahol lehet bérelni mobilon is használható vpn-t ?

Ha esetleg add valaki bérbe, akkor írhatna egy privit.

Válaszokat köszi.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14369) lionhearted válasza Ryle (#14368) üzenetére


lionhearted
őstag

Hali, nem igazán értem a kérdést. Ha a telefon támogatja a VPNt (és a megfelelő protokollt), akkor menni fog. Meg kell nézni, hogy milyen protokoll kell.

Tegnap még működött...

(#14370) ViZion


ViZion
félisten

Sziasztok!
Enlightenment DE-re keresek olyan képnézegetőt, ami:
- slideshow-t tud
- slide idő állítható
- parancssorból indítható

Amit néztem: Ephoto és gpicview, Ephoto nem találtam idő beállítást, máeikat meg nem tudom slideshow módban indítani. Esetleg van olyan, ami bill. lenyomást "küld" a programba? Egy F11 és W kellene neki, hogy menjen frankón...

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14371) rokefeller válasza chubii (#14366) üzenetére


rokefeller
senior tag

Én a második screenshoton azt látom hogy egyik parancs előtt sincs sudo. Panaszkodik is miatta: a /var/lib/dpkg -s részen.
De ha sudo-val lement, akkor most be van frissítve a rendszered, az upgrade folyamat most sem indul el, a grafikus telepítődben?

A télapó nem a régi már...

(#14372) Ryle válasza lionhearted (#14369) üzenetére


Ryle
tag

Hát mert van egy ingyenes vpn szolgáltató ( vipvpn.hu ) és nem tudom milyen beállításokat kell megadnom a telomnál hogy menyjen.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14373) lionhearted válasza rokefeller (#14371) üzenetére


lionhearted
őstag

Nem is indulhatna, hiszen nincs kiadás frissítés parancs a beírtak között.
Arra kettő van:
grafikus telepítéshez (pl ALT+F2 -be írva): update-manager -c (vagy -d)
terminál: do-release-upgrade

@ryle:
http://www.vipvpn.hu/vipvpn-basic-be%C3%A1ll%C3%ADt%C3%A1sa-ubuntu-1110-alatt/
Ez alapján androidon gyerekjáték, szerintem.

[ Szerkesztve ]

Tegnap még működött...

(#14374) rokefeller válasza lionhearted (#14373) üzenetére


rokefeller
senior tag

Ja, félreértettél. Régebben mintha írta volna a kolléga, hogy az upgrade-et felajánlja az ubi, de nem történik semmi. Gondoltam, most hogy befrissült a rendszer, újrapróbálhatná azt. De igazából egyszerűbb kiadni a parancsot, igazad van.

A télapó nem a régi már...

(#14375) Ryle válasza lionhearted (#14373) üzenetére


Ryle
tag

Köszi mindjárt megnézem. :)))

Úgy látszik még az internetet se tudom rendesen használni :D

De legalább a logout-ot megtaláltam, és van mindig egy segítő kész ember aki nem sajnálja rám az idejét.

| Arch + Kde | Windows 8.1 | Android |

(#14376) robagp


robagp
tag

Azt hiszem meg van a gond, csak nem tudom hogyan orvosolhatnám.
Ha jól értelmeztem a külföldi fórumokat a tl-wn727n ben broadcom chip van, és ezzel a chippel van a linux minth -nek gondja.
Elvileg le kell tölteni két dolgot, csak itt jön a gond, hogy kb 10 mp -re van indítás után internetem, és annyi.
Vagy win alatt leszedhetném, de fogalmam sincs mit, és honnan, no és aztán hogy mit kezdjek vele.
Tehát a kérdésem: valaki meg tudná kukkolni jól értelmeztem-e, és ha igen mit tudok tenni?
Tudom a fórumban írnak ezt azt, de nekem kínai, esetleg ha egyszerűbben, vagy lépésenként...

itt van 2 oldal ahonnan lestem:
http://www.youtube.com/watch?v=tBSnIScnq5c
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1914995

Ezt a választ kaptam rá:
Inkább a kezdő linuxos topicban lenne ennek a helye. Amúgy a linkelt ubuntus fórum végén van, hogy mit kell letöltened, és hogyan kell telepíteni. A letöltés az a kellő driver forrása tar.bz2 állományba tömörítve.

Tehát itt vagyok, valaki leírná részletesen?
Kezdve onnan hogyan lépek terminálba root használóként, arra emlékszem, hogy valahogy a megnyitásnál kell valamit.... tehát legyszi segítsetek

(#14377) CPT.Pirk válasza robagp (#14376) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ne lépj be rootként a terminálban, mert egy véletlen parancs komoly gondokat okozhat. A barátod a sudo lesz, azzal lehet egy adott parancsot emelt jogosultságokkal futtatni.

Letöltöd a megfelelő stabil drivert: [link]

Kicsomagolod, vagy grafikus felületen programmal, vagy terminálban a megfelelő könyvtárban kiadva ezt a parancsot:

tar -xf /path/to/compat-wireless-3.6.2-1.tar.bz2

Telepítés:

cd /ahol van/compat-wireless-3.6.2-1
./scripts/driver-select rt2x00
make
sudo make install

Majd újraindítás.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14378) robagp válasza CPT.Pirk (#14377) üzenetére


robagp
tag

command not found
ezt kapom folyamatosan
meg csináltam úgy is, hogy bele másztam a könyvtárakba, és csak a driver-select -et próbáltam, de valamit nem jól csinálok :-(

(#14379) CPT.Pirk válasza robagp (#14378) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez így nem fog menni, másold be az egészet, hogy mit írtál be és arra milyen válasz jött.

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14380) robagp válasza robagp (#14378) üzenetére


robagp
tag

Az egyik pont helyett véletlen vesszőt írtam.
Sikerült van net, ez volt a hiba :-D
Köszönöm a segítséget!
/nem engedte az előzőt szerkeszteni/

(#14381) CPT.Pirk válasza robagp (#14380) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Na, örülök neki!

Ha valamit ezután forrásból kell telepítened, már tudni fogod, hogyan kell. ;]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14382) Vladi válasza robagp (#14380) üzenetére


Vladi
nagyúr

Nem mondod, hogy forrásból tetted fel. Nem semmi pár óra alatt. :C

Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

(#14383) ViZion válasza Vladi (#14382) üzenetére


ViZion
félisten

...és a linux bonyolult, meg kockáknak való :F :Y

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14384) letix válasza ViZion (#14383) üzenetére


letix
aktív tag

Azért a potato-val / woody-val én néha kicsit megizzadtam.. :) Bár az nem most volt!

udv
letix

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#14385) chubii


chubii
senior tag

Köszönöm szépen mindenkinek a segítséget, de valamit nagyon elronthattam , mert megadta magát a rendszer. Fogtam és inkább feltelepítettem pendrive-ról a 12.10 LTS-t. Most viszont az a gondom,hogy pendriveról hajlandó csak elindulni. ("Invalid partition table" felirat fogadott a telepítés utáni kezdőképernyőn. )
Ilyenkor hogyan lehet visszaállítani,hogy a belső HDD-ről induljon a rendszer ?

It's gonna be legen - wait for it - dary!

(#14386) chubii válasza chubii (#14385) üzenetére


chubii
senior tag

Végigcsináltam az alábbi segítségekben leírtakat, de még mindig "Invalid partition table" üzenet fogad HDD-ről bootolva. Valamit a telepítésnél ronthattam el ? Pedig az 500 GB-os belső HDD-t választottam ki telepítési helynek, amikor kérdezte. Esetleg nem a GParted-ben kellene valamit átállítani ?
[link], [link]

[ Szerkesztve ]

It's gonna be legen - wait for it - dary!

(#14387) rokefeller válasza chubii (#14386) üzenetére


rokefeller
senior tag

A GRUB-ot a z MBR-be tetted?

A télapó nem a régi már...

(#14388) milestone


milestone
tag

Sziasztok,
Lubuntu telepítés közben sikerült törölnöm egy partíciót, melyre szükségem lenne...
A történet: volt 2 NTFS partícióm, egy 15 gigás C ("System") és 25 gigás D ("Data"). C-n az XP, D-n az adatok.
Pendrive-ról elindítottam az Lubuntut próba üzemmódban, és GParted-dal (szándékosan) töröltem a C-t. Majd elindítottam a telepítést, és véletlenül rossz opciót választhattam, pedig többször ellenőriztem, hogy nehogy legyalulja a D-t...
Valahogy gyanút fogtam, és 1 perc után leállítottam a telepítést. Megnéztem előbb a fájl-kezelővel, majd a GParted-dal, eltűnt a "Data" partícióm, most szépen egyben van az egész, pontosabban van egy 243MB-os Ext2-es SDA1 és a többi (38,05GB) extended SDA2-es.
Vissza tudom nyerni az elveszett 25GB-os "Data" partíciómat?
Most semmilyen oprendszer nincs rajta, pendrive-ról fut a próba-Lubuntu.
Előre is köszönöm a segítséget.

[ Szerkesztve ]

(#14389) rokefeller válasza milestone (#14388) üzenetére


rokefeller
senior tag

Van esély rá, ha még nem írtad felül.
Keress rá a testdisk nevű cuccra, livecd-ről elvileg helyre tudja állítani

A télapó nem a régi már...

(#14390) milestone válasza rokefeller (#14389) üzenetére


milestone
tag

Köszönöm a választ.
Hogyan tudom elindítani a pendrivról futó próbaüzemben levő Lubunturól? Semmilyen oprendszer nincs a gépen.
Próbáltam az "apt-get install testdisk" parancsot, de nem sikerült, valami könyvtár zárolva van.
Bocs, de nem véletlenül írtam ebbe a topicba... kezdő vagyok a Linuxok terén.

(#14391) mzx válasza milestone (#14390) üzenetére


mzx
senior tag

Szerintem tegyél elé
sudo
-t.

De nekem úgy rémlik, live cd-ről Synaptic-ot (grafikus csomagkezelőt) is el tudsz érni, még próba módra is akad, amit lehet telepíteni vele (asszem Lubi live cd-n is). Bááár... mivel én is kezdő vagyok, nem tudom, Synaptic-kal hogyan levet már meglevő rendszerre installálni... Terminálban -gondolom én, zöldfülűként- belépsz cd paranccsal a megfelelő mappádba, és ott adod ki az említett parancsot, de ne feledd, szerintem tegyél elé sudo -t.

[ Szerkesztve ]

(#14392) letix válasza chubii (#14385) üzenetére


letix
aktív tag

Pendrive-ról indul a komplett rendszer? Nem lehet, hogy csak a rendszerbetöltőt (GRUB/2) telepítetted oda?

Én felbootolt állapotban megnéznék pár dolgot..
-fstab, -mtab tartalmát, -df --si kimenetét, aztán ezeket mérlegelve indulnék el.. Ha csak a GRUB-ot kell rendbeszedni, elképzelhető, hogy
-grub-install /dev/sdx
-update-grub
elég neki.

Persze mindezt én Debiannal tenném, szerintem Ubuntu alatt is ugyanezek a parancsok.

udv
letix

don't panic! ... http://www.letix.hu - linux parancsok

(#14393) mzx válasza mzx (#14391) üzenetére


mzx
senior tag

(Azon soraim számodra tárgytalanok, melyek arra utalnak, hogyan lehet meglevő rendszerre... A lényeg szerintem a sudo.)

(#14394) CPT.Pirk válasza letix (#14392) üzenetére


CPT.Pirk
Jómunkásember

Ez a grub install parancs vissza fog adni valami hibát, ha live rendszer alól csinálod. Fel kell csatolni a Linux partícióját, majd egy másik paranccsal lehet feltenni a grubot.

$ sudo mount /dev/sdaX /mnt
$ sudo grub-install --boot-directory=/mnt/boot /dev/sda

szerk: én legalább is arra gondolok, hogy live rendszert próbált ki. Ha nem, akkor a te megoldásod a jó.

[ Szerkesztve ]

Nincs más - csak egy szál gitár - szidom a rendszert - forradalmár. - Én vagyok egyedül 88 telén. (Auróra)

(#14395) rokefeller válasza milestone (#14390) üzenetére


rokefeller
senior tag

Próbáld esetleg ezt: [link]
Ez dirket javításra van, van benne testdisk, meg egyéb helyreállító cuccok.

A télapó nem a régi már...

(#14396) RaZroX


RaZroX
addikt

Üdv! Bodhi Linuxot használok és azt szeretném megtudni, hogy hogyan tudok programokat telepíteni, ha böngészőből töltöm le őket. Pl van egy program és ki választhatom hogy melyik disztribúció-t használom, de a listán nincs Bodhi linux általában. Szóval már azt sem tudom, hogy melyiket töltsem le.
Az lenne a legjobb, ha valaki el tudná magyarázni, hogy hogyan kell terminálból telepíteni.

Előre is köszönöm a segítséget! :R

This is the way

(#14397) ViZion válasza RaZroX (#14396) üzenetére


ViZion
félisten

Szia! A Bodhi Ubuntu alapú, tehát .deb kellene Neked.
Ezzel szemben ámbátor :) Enlightenment asztali környezetet használ, szal egy GTK vagy QT progi lerántja magával a fél netet hozzá... :D Synapticból tudsz telepíteni, meg tárolókat is felvenni.

Hold on, trying to give a fuck... Nope, not Happening • Powered by Fedora Linux • "Az élet olyan sz@r, szerencsére a felén már túl vagyok" Al Bundy

(#14398) RaZroX válasza ViZion (#14397) üzenetére


RaZroX
addikt

Na így már tiszta :D Köszi szépen ! :R

This is the way

(#14399) chubii válasza letix (#14392) üzenetére


chubii
senior tag

+ rokefeller + CPT.Pirk : Nem tudom. Bekapcsolásnál be kell hoznom a boot menüt, és kiválasztani az Pendrive-ot, máskülönben a fentebb említett hibaüzenet fogad.
letix féle megoldásra ezt adja ki :
/usr/sbin/grub-setup: figyelm.: Kísérlet a GRUB telepítésére partíciók nélküli lemezre vagy partícióra. Ez egy ROSSZ ötlet..
/usr/sbin/grub-setup: figyelm.: Beágyazás nem lehetséges. A GRUB ezen telepítés során kizárólag blokklisták segítségével települhet, viszont a blokklisták NEM MEGBÍZHATÓAK és használatuk nem javallott..
/usr/sbin/grub-setup: hiba: nem folytatom a blokklistákkal.

CPT.Pirk féle megoldás lefutott hiba nélkül, de nem hozott változást.
Valamit véletlenül elnyomhattam a rendszer telepítésénél :F
GParted HDD, GParted Pendrive,fstab,mtab

[ Szerkesztve ]

It's gonna be legen - wait for it - dary!

(#14400) rokefeller válasza chubii (#14399) üzenetére


rokefeller
senior tag

"sudo grub-install /dev/sda" volt amit próbáltál?

Esetleg nézd meg ezt, itt van egy grafikus eszköz hozzá: [link] Ez alapján neked az "sda"-ra kellene tenned a grub-ot.

[ Szerkesztve ]

A télapó nem a régi már...

Útvonal

Fórumok  »  OS, alkalmazások  »  Linux kezdőknek (kiemelt téma)
Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.